رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خوب یعنی از طریق عملکرد نمیشه مکان رو شاخص کرد ؟

مثلا مساجد الان ما نه گنبد دارن نه گلدسته و شبیه به خیلی از ساختمونای معمولی هستن اما بازم نقش خودشون رو بعنوان نشانه بخوبی دارن ایفا میکنن ...

به نظرم خیلی بدِ اینطوری

که یه ساختمونی ،بیانگرِ عملکردی غیر از عملکرد واقعیش باشه....مثه یه زائده میمونه.....

مسجد همه جا به گنبد و منارش هست...البته مسجد تاریخی هم داریم که نه گلدسته داره نه گنبد....اما به نظرم از نظر عملکردی که بخواد توو ظاهر یه چیز باشه و توو عملکرد یه چیز ..چیز ججالبی نیست

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 472
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

منم موافقم

اما کلا باید هر بنایی رو مطابق شرایط اون منطقه ساخت.... مطابق روحیات افراد اون منطقه... واینکه اون افراد بناد مذکور رو چجوری قبول میکنن حالا ممکنه فرم مقداری عوض بشه اما مهم اینه که اون بنا عملکرد خودشو به بهترین نحو حفظ کنه

لینک به دیدگاه
به نظرم خیلی بدِ اینطوری

که یه ساختمونی ،بیانگرِ عملکردی غیر از عملکرد واقعیش باشه....مثه یه زائده میمونه.....

مسجد همه جا به گنبد و منارش هست...البته مسجد تاریخی هم داریم که نه گلدسته داره نه گنبد....اما به نظرم از نظر عملکردی که بخواد توو ظاهر یه چیز باشه و توو عملکرد یه چیز ..چیز ججالبی نیست

خوب مدرن هم همینو میگفت دیگه میگف همه چیز با فرمش سازگار باشه ....

منم موافقم

اما کلا باید هر بنایی رو مطابق شرایط اون منطقه ساخت.... مطابق روحیات افراد اون منطقه... واینکه اون افراد بناد مذکور رو چجوری قبول میکنن حالا ممکنه فرم مقداری عوض بشه اما مهم اینه که اون بنا عملکرد خودشو به بهترین نحو حفظ کنه

خوب این که بناها براساس شرایط بومی منطقه طراحی بشن اصلا به شاخص سازی اونا کمک میکنه ؟ اینطور ما مجبوریم همه رو به یک سبک بسازیم و با یکسری مصالح خاص ... پس همه یه جورایی هم شکل میشن ... پس شاخص سازی چی میشه ...؟؟

مورد دیگه اینکه برای شاخص بودن ما بعنوان شهروند تعلیم یافته طراحی میکنیم مهمه، یا اینکه اون مکان در بین شهروندان شاخص باشه ... ؟

لینک به دیدگاه
خوب مدرن هم همینو میگفت دیگه میگف همه چیز با فرمش سازگار باشه ....

خوب این که بناها براساس شرایط بومی منطقه طراحی بشن اصلا به شاخص سازی اونا کمک میکنه ؟ اینطور ما مجبوریم همه رو به یک سبک بسازیم و با یکسری مصالح خاص ... پس همه یه جورایی هم شکل میشن ... پس شاخص سازی چی میشه ...؟؟

مورد دیگه اینکه برای شاخص بودن ما بعنوان شهروند تعلیم یافته طراحی میکنیم مهمه، یا اینکه اون مکان در بین شهروندان شاخص باشه ... ؟

به نظرم فرقی نداره...از هر جهت نکته مهم اینه که اوون بنا ، بنای شاخص اونم از نظر ویژگی مثبت خاص باشه....

ممکنه ما به عنوان یه شهروند تعلیم یافته بنایی ساخت یا طراحی کنیم که نه تنها از هیچ نظر شاخص نباشه...بلکه کابری خود ساختمان هم زیر سوال بره...

بنایی که شاخص باشه شاخصه....مردم هستن که اون بنا یا معمارش رو شاخص میکنن.............نمیدونم منظورمو رسوندم یا نه...

لینک به دیدگاه
به نظرم فرقی نداره...از هر جهت نکته مهم اینه که اوون بنا ، بنای شاخص اونم از نظر ویژگی مثبت خاص باشه....

ممکنه ما به عنوان یه شهروند تعلیم یافته بنایی ساخت یا طراحی کنیم که نه تنها از هیچ نظر شاخص نباشه...بلکه کابری خود ساختمان هم زیر سوال بره...

بنایی که شاخص باشه شاخصه....مردم هستن که اون بنا یا معمارش رو شاخص میکنن.............نمیدونم منظورمو رسوندم یا نه...

یعنی فقط ویژگی های مثبت باعث نشانه ای شدن یک بنا میشه ؟

الان داری میگی مهم اینه که یک بنا در ذهن مردم شاخص باشه .. یعنی مردم اونو بعنوان یک بنای شاخص شناسایی کنن ... درسته ؟

لینک به دیدگاه
یعنی فقط ویژگی های مثبت باعث نشانه ای شدن یک بنا میشه ؟

الان داری میگی مهم اینه که یک بنا در ذهن مردم شاخص باشه .. یعنی مردم اونو بعنوان یک بنای شاخص شناسایی کنن ... درسته ؟

نه..ممکنه یه بنا از نظر ویژگی منفی هم شاخص بشه...مثه برج پیزا..مطمئنا کج بودن اون برج یه شاخصه منفی هست توو برج سازی...

اما گفتم چقدر بهتره که یه بنا از منظر مثبت شاخص بشه.

راجع به جمله دومت هم دقیقا منظورم همونی بود که گفتی:a030:

لینک به دیدگاه

مینا جان درست میگه

1موقع هس که بنا از نظر فرم شاخص میشه اما هیچ استبالی نمیشه ازش

اما 1 موقع 1 فر م مکعبی ساده میشه شاخص 1 شهر...

من همون حرفی که زدم رو تکرار میکنم ما به عنوان معمار باید 1 بنایی طراحی کنیم که از همه جهت اصولی باشه

یعنی ما به عنوان 1 هنرمند تعلیم یافته باید 1 بنایی طراحی کنیم مه شهروند عادی نتونه پسش بزنه...

لینک به دیدگاه
مینا جان درست میگه

1موقع هس که بنا از نظر فرم شاخص میشه اما هیچ استبالی نمیشه ازش

اما 1 موقع 1 فر م مکعبی ساده میشه شاخص 1 شهر...

من همون حرفی که زدم رو تکرار میکنم ما به عنوان معمار باید 1 بنایی طراحی کنیم که از همه جهت اصولی باشه

یعنی ما به عنوان 1 هنرمند تعلیم یافته باید 1 بنایی طراحی کنیم مه شهروند عادی نتونه پسش بزنه...

درسته.....اما مطمئنا ما طوری باید طراحی کنیم که علائه بر چهره و زیبایی شهر....علایق مردم رو هم در نظر داشته باشیم...

ممکنه یه بنایی توو مایه های یناهای گوتیک طراحی کنیم که چهه شهر رو بهم که نمیریزه هیچ، اون منطقه رو زیباتر هم کنه...اما مردم از فرم اون ناراضی باشن....

لینک به دیدگاه

آره حتی برج ایفل هم اینطور بوده یعنی اون موقع که طراحی شده مورد انتقاد قرار میگیره که چهره شهر رو زشت کرده اما بعدها همه متوجه میشن که اشتباه کردن اما خب خیلی کم پیش میاد بوجود اومدن چنین شرایطی

لینک به دیدگاه

خوب

یه سری مطالعاتی اپلیارد در رابطه با چگونگی شناسایی ساختمانها توسط شهروندان انجام داده و به این نتیجه رسیده که :

ساختمانها ممکنه از نظر نوع فرم ، نوع عملکرد ، و حتی رویت پذیری بعنوان نشانه در ذهن مردم جا بگیرن ...

پس فقط فرم زیبا نمی تونه یک بنای شاخص در ذهن شهروندان ایجاد کنه .

لینک به دیدگاه
خوب

یه سری مطالعاتی اپلیارد در رابطه با چگونگی شناسایی ساختمانها توسط شهروندان انجام داده و به این نتیجه رسیده که :

ساختمانها ممکنه از نظر نوع فرم ، نوع عملکرد ، و حتی رویت پذیری بعنوان نشانه در ذهن مردم جا بگیرن ...

پس فقط فرم زیبا نمی تونه یک بنای شاخص در ذهن شهروندان ایجاد کنه .

دقیقا...منم گفتم...هر بنایی میتونه از نظر ویژگی منفی یا مثبتش شاخص باشه:a030:

لینک به دیدگاه

قابل توجه معماران گرامی:w02:

ميگويند حدود ٧٠٠ سال پيش، در اصفهان مسجدي ميساختند.

روز قبل از افتتاح مسجد، کارگرها و معماران جمع شده بودند و آخرين خرده کاري ها را انجام ميدادند.

پيرزني از آنجا رد ميشد وقتي مسجد را ديد به يکي از کارگران گفت: فکر کنم يکي از مناره ها کمي کجه!:ws38:

کارگرها خنديدند.:ws28:

اما معمار که اين حرف را شنيد، سريع گفت : چوب بياوريد ! کارگر بياوريد ! چوب را به مناره تکيه بدهيد. فشار بدهيد. فششششششااااررر...!!!

و مدام از پيرزن ميپرسيد: مادر، درست شد؟!!مدتي طول کشيد تا پيرزن گفت : بله ! درست شد !!!

تشکر کرد و دعايي کرد و رفت...کارگرها حکمت اين کار بیهوده و فشار دادن مناره را پرسيدند ؟!

معمار گفت : اگر اين پيرزن، راجع به کج بودن اين مناره با ديگران صحبت ميکرد و شايعه پا ميگرفت، اين مناره تا ابد کج ميماند و ديگر نميتوانستيم اثرات منفي اين شايعه را پاک کنيم...اين است که من گفتم در همين ابتدا جلوي آن را بگيرم !

این می شه معادل همون خوروندن طرح به کارفرما:ws3:

لینک به دیدگاه
قابل توجه معماران گرامی:w02:

ميگويند حدود ٧٠٠ سال پيش، در اصفهان مسجدي ميساختند.

روز قبل از افتتاح مسجد، کارگرها و معماران جمع شده بودند و آخرين خرده کاري ها را انجام ميدادند.

پيرزني از آنجا رد ميشد وقتي مسجد را ديد به يکي از کارگران گفت: فکر کنم يکي از مناره ها کمي کجه!:ws38:

کارگرها خنديدند.:ws28:

اما معمار که اين حرف را شنيد، سريع گفت : چوب بياوريد ! کارگر بياوريد ! چوب را به مناره تکيه بدهيد. فشار بدهيد. فششششششااااررر...!!!

و مدام از پيرزن ميپرسيد: مادر، درست شد؟!!مدتي طول کشيد تا پيرزن گفت : بله ! درست شد !!!

تشکر کرد و دعايي کرد و رفت...کارگرها حکمت اين کار بیهوده و فشار دادن مناره را پرسيدند ؟!

معمار گفت : اگر اين پيرزن، راجع به کج بودن اين مناره با ديگران صحبت ميکرد و شايعه پا ميگرفت، اين مناره تا ابد کج ميماند و ديگر نميتوانستيم اثرات منفي اين شايعه را پاک کنيم...اين است که من گفتم در همين ابتدا جلوي آن را بگيرم !

این می شه معادل همون خوروندن طرح به کارفرما:ws3:

عالی بود!اینم یه هنر در حد المپیک یه معمار!

گفتم المپیک.راستی دیشبکسب 2 مدال طلا و 2 نقره رو به همه تبریک میگم!:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه

"تنهایی بدو"

اینو یکی از اساتیدمون میگفت...میگقت واسه اینکه بتونی تو کارت موفق بشی و نتیجه تلاشاتو ببینی تنهایی بدو!

کاری به کسی نداشته باش که فلان دوستت چقدر توو کارش پیشرفت کرده یا اصن چیکا میکنه....

میگفت واسه خودتون کار کنین...کاری به بغل دستی و پشت سری و جلوییتون نداشته باشین که دارن چطور میدووَن

کار خودتو انجام بده و حد اکثر تلاشتو بزار....اونوقته که میبینی تو بهتر از اونا داری پیش میری:a030::w16:

لینک به دیدگاه
"تنهایی بدو"

اینو یکی از اساتیدمون میگفت...میگقت واسه اینکه بتونی تو کارت موفق بشی و نتیجه تلاشاتو ببینی تنهایی بدو!

کاری به کسی نداشته باش که فلان دوستت چقدر توو کارش پیشرفت کرده یا اصن چیکا میکنه....

میگفت واسه خودتون کار کنین...کاری به بغل دستی و پشت سری و جلوییتون نداشته باشین که دارن چطور میدووَن

کار خودتو انجام بده و حد اکثر تلاشتو بزار....اونوقته که میبینی تو بهتر از اونا داری پیش میری:a030::w16:

میتا جان فقط رسیدی یه خبر بده کجایی تا منم بدوم بیام:ws3:
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...