رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

بچه هاا

به نظرتون نمای یه ساختمونو چجوری میتونیم تحلیل کنیم؟

یعنی چه عناصری هستن که توو تحلیل بهترِ نماها میتونن به ما کمک کنن؟

اتفاقا چند روز پیش با ادمین سر این موضوع یه صحبتی داشتیم:ws37:

راستش من تا حالا ندیدم که تعریف مشخصی توی این مورد باشه که همه استادها قبولش داشته باشن، مواردی که من معمولا دیدم روش تاکید میشه:

سبک نما ، مصالحش ، ریتمش ، بازشوهاش و

نوع حرکت ها توی نما،همخوانی نما و منظره و دید کنارش، نوع مصالح و تفکیکشون، پیش آمدگیها و فرو رفتگی ها و حتی نمایش کاربری،خط اسمان. بعضی مواردی هستن که تعیین کننده یه نمای خوبه:w16:

مثلا یکی از اساتید به نام (متاسفانه یادم نیست اسم دقیقشو) معتقده نما نباید دروغ بگه.

یعنی مثلا وقتی که به نمای ساختمان نگاه میکنی بفهمی پشت این نما چه کاربری ای در جریانه یا حتی چه فضایی قرار داره...

با این حال نماهایی هستن که از دید یه نفر خوبن و یه عده نمیپسندن.:ws37:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 472
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اره..اینم نظر من بوده::w16:

اولین چیزی که توو نما مهمه ریتمِ و تناسبِ بینِ ریتمها

اینکه در عینِ اینکه تکرار میشن تنوع هم داشته باشن..فرم بازشو ها خلاقانه باشه و معمولا با ریتم هماهنگ باشه نما رو زیبا تر میکنه

خط اسمان هم که دیگه خودت میدونی ، توو نما مهمه..

با توجه به کاربری اون بنا ، از چه نوع مصالحی برای نما استفاده شده؟ آیا کاربری رو میرسونه یا نه

میشه از نظر اقتصادی هم مورد بررسی قرار داد مصالح رو

یا اینکه با توجه به اقلیم منطقه ای از مصالحِ درستی استفاده شده یا نه؟ از چه مصالحی به عنوان جایگزین استفاده میشد بهتر بود

ساخته نما از چه دوره ای پیروی میکنه..رنسانس رکوکو...یا دوره های تاریخی ایران( از نظام معماری صفویه یا نه..تلفیقی از دوره های تاریخی گذشته و مدرن)

اینکه بافتِ نماها قدیمی هست و تاریخی یا جدید

نوعِ بازشویی که در نما به کار بردن مناسب این بافت هست یا نه...یا اگر نوع بازشو با جنس نما تضاد درست کرده ایا این تضاد منفی هست یا مثبت ( ینی تضادی که درست کرده باعث شده نما بیشتر به چشم بیاد و زیباترش کرده یا نه...کلا نما رو خراب کرده)

گچ بری یا حکاکی اگر داره ایدش از کجا بوده..به نظر مربوط به حکاکی های چه دوره ای میاد

لینک به دیدگاه
اره..اینم نظر من بوده::w16:

اولین چیزی که توو نما مهمه ریتمِ و تناسبِ بینِ ریتمها

اینکه در عینِ اینکه تکرار میشن تنوع هم داشته باشن..فرم بازشو ها خلاقانه باشه و معمولا با ریتم هماهنگ باشه نما رو زیبا تر میکنه

خط اسمان هم که دیگه خودت میدونی ، توو نما مهمه..

با توجه به کاربری اون بنا ، از چه نوع مصالحی برای نما استفاده شده؟ آیا کاربری رو میرسونه یا نه

میشه از نظر اقتصادی هم مورد بررسی قرار داد مصالح رو

یا اینکه با توجه به اقلیم منطقه ای از مصالحِ درستی استفاده شده یا نه؟ از چه مصالحی به عنوان جایگزین استفاده میشد بهتر بود

ساخته نما از چه دوره ای پیروی میکنه..رنسانس رکوکو...یا دوره های تاریخی ایران( از نظام معماری صفویه یا نه..تلفیقی از دوره های تاریخی گذشته و مدرن)

اینکه بافتِ نماها قدیمی هست و تاریخی یا جدید

نوعِ بازشویی که در نما به کار بردن مناسب این بافت هست یا نه...یا اگر نوع بازشو با جنس نما تضاد درست کرده ایا این تضاد منفی هست یا مثبت ( ینی تضادی که درست کرده باعث شده نما بیشتر به چشم بیاد و زیباترش کرده یا نه...کلا نما رو خراب کرده)

گچ بری یا حکاکی اگر داره ایدش از کجا بوده..به نظر مربوط به حکاکی های چه دوره ای میاد

دقیقا:w16:

پس ادمین حسابی از کاربرای معماریش استفاده کرده:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
  • 3 هفته بعد...

بچه ها اجازه هست؟؟؟؟

از صحبت هایی که راجع به زیبایی نما کردین خیلی خوشم اومد....واقعاٌ مفید بود...اما من یه سوال دارم.... تعریف زیبایی چیه؟

لینک به دیدگاه
بچه ها اجازه هست؟؟؟؟

از صحبت هایی که راجع به زیبایی نما کردین خیلی خوشم اومد....واقعاٌ مفید بود...اما من یه سوال دارم.... تعریف زیبایی چیه؟

سلام دوستی

به نواندیشان خوش اومدی:a030:

خب زیبایی هم از اون دسته مواردیه که هیچ وقت نمیشه تعریف مشخصی ازش ارائه کرد و تنها میشه گفت وابستگی زیادی به سلیقه هر فرد داره:ws37:

دقیقا همونطوری که معماری رو نمیشه مشخصا تعریف کرد و صدها تعریف از معماران مختلف برای معماری ارائه شده که نمیشه هیچ کدوم رو رد کرد:ws37:

البته توی تعاریف زیبایی شناسی در معماری همیشه سعی میشه از شاخص های فنی تری استفاده بشه، فکر میکنم کتاب زیبایی شناسی در معماری نوشته یورگ گورت گروتر برای رسیدن به جواب این سوال کمکت کنه:w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

نمای کامپوزیت برای یه ساختمون مسکونی مناسب نیس ، بیشتر شبیه اداره میشه تا خونه! نمای ساختمان مسکونی باید چشم نواز و گرم باشه و حس آرامش رو به ناظرین منتقل کنه . و تا جای ممکن باید محل هایی برای تعبیه گیاهان آپارتمانی داتشه باشه . فوق العاده میشههههههه !

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...