رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

مینا جان.تین استادتون ظاهرا هیچی از معماری نمیدونه

هر معمار عاقلی موقع طراحی به سازش فکرمیکنه.این که دیگه گفتن نداره.تو همه دنیا معمار فارغ از قید و بند های سازه ای طراحیشو میکننه بعد مهندس عمران خودشو .... میده تا سازه طراحی کنه

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 472
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

• 1 ماه بعد...

معماری کوزه ، و زندگی که توسط اوون معماری به دیگران ارائه میشه حکم آبِ درون کوزه رو داره

اگه کوزه(معماری) ترک داشته باشه ، آب(زندگی) هم برای ارائه وجود نخواهد داشت

و اگر کوزه سالم و با کیفیت باشه، بر کیفیت مایع درونی تاثیر میزاره

پس ما باید تلاش کنیم که بتونیم فضای معماری یا بهتر بگم، فضای زندگی مناسبی رو در قالبِ یک معماری به انسانها عرضه کنیم

چقدر با این گفته ها موافقید و چرا؟( دلیل):a030:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
* v e n o o s * مهمان
معماری کوزه ، و زندگی که توسط اوون معماری به دیگران ارائه میشه حکم آبِ درون کوزه رو داره

اگه کوزه(معماری) ترک داشته باشه ، آب(زندگی) هم برای ارائه وجود نخواهد داشت

و اگر کوزه سالم و با کیفیت باشه، بر کیفیت مایع درونی تاثیر میزاره

پس ما باید تلاش کنیم که بتونیم فضای معماری یا بهتر بگم، فضای زندگی مناسبی رو در قالبِ یک معماری به انسانها عرضه کنیم

چقدر با این گفته ها موافقید و چرا؟( دلیل):a030:

کاملا موافقم ، :w02:

خب معلومه که وقتی ایده مناسب و طرح خوبی برا ارائه نباشه ؛تعریفی که معماری داره هم وجود نخواهد داشت؛ استفاده از ابزار برای ایجاد کرد محیطی مناسب و آرامش برای مردم :ws3:

لینک به دیدگاه

خب معلومه که وقتی ایده مناسب و طرح خوبی برا ارائه نباشه ؛تعریفی که معماری داره هم وجود نخواهد داشت؛ استفاده از ابزار برای ایجاد کرد محیطی مناسب و آرامش برای مردم :ws3:

دقیقا همینه

اما خیلی از معمارا هستن که فقط به ظاهر ساختمون اهمیت میدن ...نه به فضای درونیشicon_razz.gif

مثلا میری میبینی وَهههههه

نمای خونه هه جیـــــــگر....:w02:

اما تووش که میری.....میترکی از خفگی icon_pf%20(34).gif

لینک به دیدگاه

مردم نه ساکنین خونه :w16:

دقیقا همینه

اما خیلی از معمارا هستن که فقط به ظاهر ساختمون اهمیت میدن ...نه به فضای درونیش:icon_razz:

مثلا میری میبینی وَهههههه

نمای خونه هه جیـــــــگر....:w02:

اما تووش که میری.....میترکی از خفگی :icon_pf (34):

واسه نمای جیگرتون هم داریم :w02:

لینک به دیدگاه
مردم نه ساکنین خونه :w16:

واسه نمای جیگرتون هم داریم :w02:

خو راس میگم....خود من تا حالا کلی خونه با نماهای خیلی قشنگ دیدم...اما توش که رفتم ....icon_pf%20(34).gif

میخوام بگم اصل کار ما فقط بیرون و ظاهر ساختمون نیست.....معماری واقعا معماری میکنه که بتونه فضای داخلی خونه رو متناسب با شرایط زندگی درست کنه....اگه بتونه درون و بیرون ساختمون رو از نظر کیفیتی توو یه سطح عالی بزاره که دیگه معرکه میشه:w16::a030:

لینک به دیدگاه
خو راس میگم....خود من تا حالا کلی خونه با نماهای خیلی قشنگ دیدم...اما توش که رفتم ....:icon_pf (34):

میخوام بگم اصل کار ما فقط بیرون و ظاهر ساختمون نیست.....معماری واقعا معماری میکنه که بتونه فضای داخلی خونه رو متناسب با شرایط زندگی درست کنه....اگه بتونه درون و بیرون ساختمون رو از نظر کیفیتی توو یه سطح عالی بزاره که دیگه معرکه میشه:w16::a030:

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

معماری یعنی همین ...

نمای بیرون باید هماهنگ با بناهای اطراف و منظر خیابون ، محله و شهر باشه ... شرایط راحتی و آسایش درون خونه با بیرون خونه کاملا متفاوته ... پس نمیشه بگیم اگه ما یه طرح خلاقانه واسه نمای بیرون خونه خودمون داشته باشیم حتما همه خوششون میاد و شهر زیبا میشه ...

فرض کنیم نمای یک خونه بسیار زیباست ... اما برای دیدن اون نمای زیبا باید از بین مسیری عبوری کنیم که تمومش نماهای رنگا رنگه و ارزش زیبا شناختی نداره پس این چه زیبایی میتونه باشه ...

لینک به دیدگاه
:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

معماری یعنی همین ...

نمای بیرون باید هماهنگ با بناهای اطراف و منظر خیابون ، محله و شهر باشه ... شرایط راحتی و آسایش درون خونه با بیرون خونه کاملا متفاوته ... پس نمیشه بگیم اگه ما یه طرح خلاقانه واسه نمای بیرون خونه خودمون داشته باشیم حتما همه خوششون میاد و شهر زیبا میشه ...

فرض کنیم نمای یک خونه بسیار زیباست ... اما برای دیدن اون نمای زیبا باید از بین مسیری عبوری کنیم که تمومش نماهای رنگا رنگه و ارزش زیبا شناختی نداره پس این چه زیبایی میتونه باشه ...

:w16::w16:

دقیقا....

البته نا گفته نمونه....بعضی از بناها هستن که با اینکه تفاوت متریال و شکل ظاهرشون، با بقیه ساختمونا متفاوت هست اما نه تنها چهره شهر رو بد نکرده بلکه یه جور هویت هم به اون داده....مثه موزه گوگنهایم نیویورک...

که یکی از دلایل خاص بودنش فرم عجیب و در عین حال منحصر به فردش هست:a030:

.البته این بناها بناهایی خاص هستن...و الان بحث ما سر فضی زندگی در خونه های مسکونی هست:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
:w16::w16:

دقیقا....

البته نا گفته نمونه....بعضی از بناها هستن که با اینکه تفاوت متریال و شکل ظاهرشون، با بقیه ساختمونا متفاوت هست اما نه تنها چهره شهر رو بد نکرده بلکه یه جور هویت هم به اون داده....مثه موزه گوگنهایم نیویورک...

که یکی از دلایل خاص بودنش فرم عجیب و در عین حال منحصر به فردش هست:a030:

.البته این بناها بناهایی خاص هستن...و الان بحث ما سر فضی زندگی در خونه های مسکونی هست:hapydancsmil:

بله کاملا ...

اما این هویت میتونه با شیوه معماری خاص ایرانی ما درون فضاهای مسکونی هم جلوه گری کنه ... مثل اکثر منازل قدیمی که تو شهرهامون هستند نمونه بارزش معماری خانه های مسکونی شهر یزد ...

لینک به دیدگاه

منم کاملا موافقم با اینکه فضای داخلی باید جوابگوی نیازهای افرادی باشه که دارن استفاده می کنن از اون فضا....

به قول یکی از استادامون باید عملکرد فضاها رو درست طراحی کنیم که شرایط سخت واسه افراد استفاده کننده سخت نباشه... و گرنه فرم زیبا رو 1 پرنده از بالا باید ببینه دیگه،

ما آدما با این قد و قواره که وقتی جلوی 1بنا وایمیستیم که فرم بنا رو کامل نمیتونیم ببینیم...

در عوض 1 نما از اون بنا رو میبینیم که باید به معقول باشه... یعنی هم 1جورایی نشون دهنده عملکرد ساختمون باشه ، یعنی 1 انسان با دیدن اون ساختمون بتونه بفهمه که این بنا چیه... موزه س ، 1بنای اداریه یا حالا هر چیز دیگه وهم هماهنگ باشه با محیط اطرافش..

اینکه 1 بنا شاخص باشه هم 1 بحث دیگه س که ما واقعا لازم داریم به 1 همچین بناهایی اما نه خیلی که 1 شهر بی نظم داشته باشیم...

مثل لوکوربوزیه که معماری رو با شهرسازی با هم میبینه یعنی هم به معماری توجه میکنه هم به ریخت شهر...

البته من منکر این نیستم که فرم زشت رغبت افراد رو برای حضور تو اون فضا کم می کنه ها...

همه موارد با هم باید باشه...

نما ...

فرم ...

عملکرد...:icon_gol:

لینک به دیدگاه
منم کاملا موافقم با اینکه فضای داخلی باید جوابگوی نیازهای افرادی باشه که دارن استفاده می کنن از اون فضا....

به قول یکی از استادامون باید عملکرد فضاها رو درست طراحی کنیم که شرایط سخت واسه افراد استفاده کننده سخت نباشه... و گرنه فرم زیبا رو 1 پرنده از بالا باید ببینه دیگه،

ما آدما با این قد و قواره که وقتی جلوی 1بنا وایمیستیم که فرم بنا رو کامل نمیتونیم ببینیم...

در عوض 1 نما از اون بنا رو میبینیم که باید به معقول باشه... یعنی هم 1جورایی نشون دهنده عملکرد ساختمون باشه ، یعنی 1 انسان با دیدن اون ساختمون بتونه بفهمه که این بنا چیه... موزه س ، 1بنای اداریه یا حالا هر چیز دیگه وهم هماهنگ باشه با محیط اطرافش..

اینکه 1 بنا شاخص باشه هم 1 بحث دیگه س که ما واقعا لازم داریم به 1 همچین بناهایی اما نه خیلی که 1 شهر بی نظم داشته باشیم...

مثل لوکوربوزیه که معماری رو با شهرسازی با هم میبینه یعنی هم به معماری توجه میکنه هم به ریخت شهر...

البته من منکر این نیستم که فرم زشت رغبت افراد رو برای حضور تو اون فضا کم می کنه ها...

همه موارد با هم باید باشه...

نما ...

فرم ...

عملکرد...:icon_gol:

همون شعار معروف مدرنیست ها فرم تابع عملکرد ... یعنی باید اینطوری طراحی کنیم واقعا ؟ :ws52:

لینک به دیدگاه

نه نه اینجوری هم خیلی یکنواخت میشه همه بناها....

من خودم به شخصه معتقدم که همه چیز باید وقت طراحی با هم پیش بره ... طراحی پلان همزمان با طراحی فرم و نما

البته وقت طراحی پلان کشیدن مقاطع همزمان خیلی کمک می کنه به طراحی فضاهای داخلی بهتر...

من میگم مثلا وقتی 1فرم خیلی خوب داری اما توی پلان همه فضاهات زاویه دارن به طوری که سخته استفاده از اون فضا

اون فرم به درد نمیخوره ...

باز هم منظورم این نیس که همش فضاهای عمود داشته باشیم ...

اگه دقت کرده باشین اکثر کارهای زاحاحدید شکسته و منحنیه اما اینقدر خوب توی پلان این قضیه رو حل کرده که یچ مشکلی بوجود نمیاد...

این یعنی یه معماری خوب...

هم زیباس هم عملکردی:ws37:

لینک به دیدگاه
بله کاملا ...

اما این هویت میتونه با شیوه معماری خاص ایرانی ما درون فضاهای مسکونی هم جلوه گری کنه ... مثل اکثر منازل قدیمی که تو شهرهامون هستند نمونه بارزش معماری خانه های مسکونی شهر یزد ...

ساختن ساختمونها به شیوه سنتی خودشون هم یه جور هویت محسوب میشه...و به نظر من تداخل سنت با مدرنیته تداخل جالبی رو میتونه ارائه کنه....

لینک به دیدگاه
همون شعار معروف مدرنیست ها فرم تابع عملکرد ... یعنی باید اینطوری طراحی کنیم واقعا ؟ :ws52:

بحث فرم تابع عملکرد رو توو همین تاپیک داشتیم....

یعضی وقتا فرم باعث میشه که روو کاربری فضا حالت غالب پیدا کنه....و به نظر من این اصلا درست نیست...اینجوری دست ما توو طراحی بسته میشه

نه اینکه بخوایم کاربری هایی دیگه رو توو فضاهای دیگه بیاریم....نه...

اما به نظرم میتونیم یه سری ساختار شکنی ها رو هم توو فضا همون داشته باشیم....

نه نه اینجوری هم خیلی یکنواخت میشه همه بناها....

من خودم به شخصه معتقدم که همه چیز باید وقت طراحی با هم پیش بره ... طراحی پلان همزمان با طراحی فرم و نما

البته وقت طراحی پلان کشیدن مقاطع همزمان خیلی کمک می کنه به طراحی فضاهای داخلی بهتر...

من میگم مثلا وقتی 1فرم خیلی خوب داری اما توی پلان همه فضاهات زاویه دارن به طوری که سخته استفاده از اون فضا

اون فرم به درد نمیخوره ...

باز هم منظورم این نیس که همش فضاهای عمود داشته باشیم ...

اگه دقت کرده باشین اکثر کارهای زاحاحدید شکسته و منحنیه اما اینقدر خوب توی پلان این قضیه رو حل کرده که یچ مشکلی بوجود نمیاد...

این یعنی یه معماری خوب...

هم زیباس هم عملکردی:ws37:

اره...البته نا گفته نمونه که زاحا حدید دکترای ریاضیات داره پس مسلما کاراشو طوری برنامه ریزی میکنه که طرحاش از نظر هندسه مشکلی نداشته باشن:a030:

لینک به دیدگاه
بحث فرم تابع عملکرد رو توو همین تاپیک داشتیم....

یعضی وقتا فرم باعث میشه که روو کاربری فضا حالت غالب پیدا کنه....و به نظر من این اصلا درست نیست...اینجوری دست ما توو طراحی بسته میشه

نه اینکه بخوایم کاربری هایی دیگه رو توو فضاهای دیگه بیاریم....نه...

اما به نظرم میتونیم یه سری ساختار شکنی ها رو هم توو فضا همون داشته باشیم....

اره...البته نا گفته نمونه که زاحا حدید دکترای ریاضیات داره پس مسلما کاراشو طوری برنامه ریزی میکنه که طرحاش از نظر هندسه مشکلی نداشته باشن:a030:

خوب ، فرم معمولا ثابت هست اما کاربری همیشه در حال تغییر ... مثلا اکثر بناهای با ارزش ما یه روزی عملکرد خاصی داشتن اما الان عملکرد صرفا موزه ای دارن ..؟؟

یه بحث دیگه ای هم بود بحث شاخص سازی ... آیا طراحی خاصی برای شاخص سازی نیاز داریم ؟

لینک به دیدگاه
خوب ، فرم معمولا ثابت هست اما کاربری همیشه در حال تغییر ... مثلا اکثر بناهای با ارزش ما یه روزی عملکرد خاصی داشتن اما الان عملکرد صرفا موزه ای دارن ..؟؟

یه بحث دیگه ای هم بود بحث شاخص سازی ... آیا طراحی خاصی برای شاخص سازی نیاز داریم ؟

اگه بنامون بنای خاصی باشه اره

اگه میخوایم که واقعا شاخص سازی بشه ، باید یه چیز متفاوتی تووش وجود داشته باشه ....

نمیدونم درست منظورتو متوجه شدم با نه...

اما من برای این حرفم بازم موزه گوگنهایم نیویورک رو مثال میزنم....

چیزی که شاخصش کرده فرم مخروط وارونه ای هست که در مرکز بنا قرار داده شده...و همچنین نوع متریال و کاربری فضاهای درونیش

برای ساخت بناهاب این چنینی باید شاخصه خاصی مورد نظر باشه که بتونه اونو یه اثر متمایز از سایر آثار قرار بده...

بناهای مسکونی هم از این شاخصه ها مستثنا نیستن.....مثه کازا میلای گائودی....

یه ینای مسکونی میتونه توو نما ددارای شاخصه باشه....نحوه به کار بردن متریال توو نما میتونه اثر گذار باشه....یکی میتونه بیاد متریال نما رو طوری قرار بده که اون بنا اصن به چشم نیاد...

یکی هم نه...میاد به طرز هوشمندانه ای از این متریال استفاده میکنه که نه تنها فرم ساختمان بهم نمیریزه...بلکه یه ترکیب خیلی قشنگ رو تووش به وجود میاره

لینک به دیدگاه
اگه بنامون بنای خاصی باشه اره

اگه میخوایم که واقعا شاخص سازی بشه ، باید یه چیز متفاوتی تووش وجود داشته باشه ....

نمیدونم درست منظورتو متوجه شدم با نه...

اما من برای این حرفم بازم موزه گوگنهایم نیویورک رو مثال میزنم....

چیزی که شاخصش کرده فرم مخروط وارونه ای هست که در مرکز بنا قرار داده شده...و همچنین نوع متریال و کاربری فضاهای درونیش

برای ساخت بناهاب این چنینی باید شاخصه خاصی مورد نظر باشه که بتونه اونو یه اثر متمایز از سایر آثار قرار بده...

بناهای مسکونی هم از این شاخصه ها مستثنا نیستن.....مثه کازا میلای گائودی....

یه ینای مسکونی میتونه توو نما ددارای شاخصه باشه....نحوه به کار بردن متریال توو نما میتونه اثر گذار باشه....یکی میتونه بیاد متریال نما رو طوری قرار بده که اون بنا اصن به چشم نیاد...

یکی هم نه...میاد به طرز هوشمندانه ای از این متریال استفاده میکنه که نه تنها فرم ساختمان بهم نمیریزه...بلکه یه ترکیب خیلی قشنگ رو تووش به وجود میاره

یعنی ما فقط با استفاده از فرم میتونیم بنامون رو شاخص کنیم و اونو به یک نشانه در ذهن مردم تبدیل کنیم یعنی راه دیگه ای نیست ؟ :ws52:

لینک به دیدگاه
یعنی ما فقط با استفاده از فرم میتونیم بنامون رو شاخص کنیم و اونو به یک نشانه در ذهن مردم تبدیل کنیم یعنی راه دیگه ای نیست ؟ :ws52:

نه....

به نظر من از طریق انتخاب درستِ متریال هم میشه شاخصش کرد

لینک به دیدگاه
نه....

به نظر من از طریق انتخاب درستِ متریال هم میشه شاخصش کرد

خوب یعنی از طریق عملکرد نمیشه مکان رو شاخص کرد ؟

مثلا مساجد الان ما نه گنبد دارن نه گلدسته و شبیه به خیلی از ساختمونای معمولی هستن اما بازم نقش خودشون رو بعنوان نشانه بخوبی دارن ایفا میکنن ...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...