رفتن به مطلب

پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

Ehsan

ارسال های توصیه شده

درود دوباره

v7035dc2zvam4jd5tglf.jpg

توی یه همچین سوالاتی باید از شرایط مرزی واسه به دست آوردن معادله موج استفاده کرد؟

الان اینجا شرایط مرزی رو چجوری بنویسیم که بشه

w=w0sin(pi*x/L)
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 431
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

توی یه همچین سوالاتی باید از شرایط مرزی واسه به دست آوردن معادله موج استفاده کرد؟

الان اینجا شرایط مرزی رو چجوری بنویسیم که بشه

w=w0sin(pi*x/L)

نه،معادله موج سینوسی همواره همین رابطه است و باید این رابطه را حفظ باشید.

زیرا در x=0,l همواره مقدار w=0 میباشد.

فقط در استاتیک باید بتوانید معادله سهمی را با توجه به شرایط مرزی پیدا کنید.

لینک به دیدگاه
نه،معادله موج سینوسی همواره همین رابطه است و باید این رابطه را حفظ باشید.

زیرا در x=0,l همواره مقدار w=0 میباشد.

فقط در استاتیک باید بتوانید معادله سهمی را با توجه به شرایط مرزی پیدا کنید.

رابطه ی دیگه ای نیست که نیاز به حفظ کردنش باشه؟مثلا موج کسینوسی.

تا اینجا که سوالات رو دیدم فقط سینوسی بوده و سهمی.درجه سه هم اگه بوده رابطه رو خود سوال داده.

لینک به دیدگاه
رابطه ی دیگه ای نیست که نیاز به حفظ کردنش باشه؟مثلا موج کسینوسی.

تا اینجا که سوالات رو دیدم فقط سینوسی بوده و سهمی.درجه سه هم اگه بوده رابطه رو خود سوال داده.

نه همین موج سینوسی را فقط حفظ باشین.

سهمی هم از هر مرتبه ای بود،معادله کامل را نوشته و پس از اغنا کردن شرایط مرزی،معادله را به دست میاوریم.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

درود فراوان

توی سوال زیر گفته که خودرو در آستانه ی سطح شیبداره.

اینجا الان عکس العمل زمین توی نقطه A رو عمود بر سطح شیبدار باید بگیریم؟

چرا؟:ws52:

zhf7legk4pn30xvm3km.jpg

لینک به دیدگاه
درود فراوان

توی سوال زیر گفته که خودرو در آستانه ی سطح شیبداره.

اینجا الان عکس العمل زمین توی نقطه a رو عمود بر سطح شیبدار باید بگیریم؟

در لحظه تماس لاستیک با هر سطحی،اون مرکز آنی دوران که یک نقطه است مهم است.

از مرکز آنی دوران،به سمت مرکز دیسک که وصل کنیم،در واقع همان جهت نیروی عکس العمل است.

لینک به دیدگاه

درود فروان

تو بخش کار مجازی ، برای سوالی مثل سوال زیر (مسئله نمونه کتاب) اومده جهت مثبت x رو به طرف راست گرفته،وقتی ما p درجهت مثبت x وارد میشه کارش هم مثبت میشه.تا اینجا درست.

اما سوالم اینه که وقتی p جسم رو به اندازه دلتا ایکس به سمت راست حرکت میده ، جسم درراستای قائم به سمت بالا حرکت میکنه.ما نباید جهت مثبت قائم رو حتما رو به بالا بگیریم؟ یا دلخواهه؟

flx240tjbdyoruzl60me.jpg

مسئله نمونه بعدی کتاب هم همینطور بود.

برای زاویه تتا جهت مثبت رو ساعتگرد درنظر گرفته ولی جهت مثبت قائم رو روبه پایین گرفته،درحالی که با چرخش ساعتگرد ، جسم به سمت بالا حرکت میکنه.

لینک به دیدگاه
درود فروان

تو بخش کار مجازی ، برای سوالی مثل سوال زیر (مسئله نمونه کتاب) اومده جهت مثبت x رو به طرف راست گرفته،وقتی ما p درجهت مثبت x وارد میشه کارش هم مثبت میشه.تا اینجا درست.

اما سوالم اینه که وقتی p جسم رو به اندازه دلتا ایکس به سمت راست حرکت میده ، جسم درراستای قائم به سمت بالا حرکت میکنه.ما نباید جهت مثبت قائم رو حتما رو به بالا بگیریم؟ یا دلخواهه؟

مسئله نمونه بعدی کتاب هم همینطور بود.

برای زاویه تتا جهت مثبت رو ساعتگرد درنظر گرفته ولی جهت مثبت قائم رو روبه پایین گرفته،درحالی که با چرخش ساعتگرد ، جسم به سمت بالا حرکت میکنه.

گرفتن جهت x , y دلخواهه.

معمولا y را به طرف پایین میگیرند تا کار نیروی وزن به سمت پایین در جهت آن باشه.

جهت مثبت ربطی به پیش بینی حرکت نداره،بلکه یک قرارداده که همیشه باید طبق آن قرارداد عمل کنیم.

لینک به دیدگاه

استاتیک نایی رسید دستم.

سبک تالیفش مثل مقاومته.

از فصل اصطکاک درباره گوه ها اصلا چیزی نداره.حتی درسش رو هم نگفته.

درباره اصطکاک پیچ ها هم گفته تا حالا تو کنکور سوالی ازش طرح نشده.

اینارو نیازه بخونم؟:ws52:

لینک به دیدگاه
استاتیک نایی رسید دستم.

سبک تالیفش مثل مقاومته.

از فصل اصطکاک درباره گوه ها اصلا چیزی نداره.حتی درسش رو هم نگفته.

درباره اصطکاک پیچ ها هم گفته تا حالا تو کنکور سوالی ازش طرح نشده.

اینارو نیازه بخونم؟:ws52:

آخه اصطکاک پیچ و گوه چیز خاصی نداره،بخون حتما از روی مریام.

کلا دو تا فرمول خیلی راحته. :a030:

مثلا یاتاقان را سوال نمیدادند،که 2 سال دارند سوال میدهند.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

آقا این سوالای من رو هم یکی یه نگاه کنه قربون دستش

e5q7dwl4tw8gm2yyiohy.jpg

hpvtev15ugh9x2g2z29i.jpg

4syjc8b21uwr8alx7964.jpg

اولی رو تو حل تمرین چک کردم جوابش رو. ولی نفهمیدم چرا دیاگرام جسم آزادش رو اونطوری کشیده بود. لپ کلام، اگه تونستین به اون جوابی که خود مریام گفته و زیر سوال هست برسین، دیاگرام آزادتونو برای منم بذارین لطفا!

ولی سوال دوم و سوم رو کلاً به جواب نرسیدم. و حل تمرین ویرایش شش هم ندارم. سوال دوم یه مقدار شبیه سوالیه که نایی تو مقاومت فصل 4 حل کرده. همونه؟ به هر حال اونم نفهمیدم. بیشتر در مورد روند حل مشکل دارم

پیشاپیش متشکر:girl_in_dreams:

لینک به دیدگاه

اولی رو تو حل تمرین چک کردم جوابش رو. ولی نفهمیدم چرا دیاگرام جسم آزادش رو اونطوری کشیده بود. لپ کلام، اگه تونستین به اون جوابی که خود مریام گفته و زیر سوال هست برسین، دیاگرام آزادتونو برای منم بذارین لطفا!

ولی سوال دوم و سوم رو کلاً به جواب نرسیدم. و حل تمرین ویرایش شش هم ندارم. سوال دوم یه مقدار شبیه سوالیه که نایی تو مقاومت فصل 4 حل کرده. همونه؟ به هر حال اونم نفهمیدم. بیشتر در مورد روند حل مشکل دارم

پیشاپیش متشکر:girl_in_dreams:

جواب همه این سوالات در حل المسائل ویرایش چهارم هست.

این حلال هم تو اینترنت موجوده.

اگر جوابو بذارین و بگین کجا را متوجه نشدین،من بهتر میتونم توضیح بدم.

الان متوجه نیستم مشکلتون کجای جوابه.

اون سوال دوم هم شبیه همون مثال نائی است،البته کمی فرق داره.

لینک به دیدگاه

m00gqbj8c7713zb4a0gv.jpg

شرمنده طول کشید.

مشکلم فقط با جهت Fb یه! البته ظاهراً تو حل سوال بی تاثیره. ولی به هر حال. نباید مثلا عمود بر شعاع باشه؟ الان اگه این نیرو رو می خواستیم، راه محاسبه ی مستقیمی داره؟ یا اول حتماً باید Ra رو حساب کنیم و بعد تعادل نیروها رو بنویسیم؟

اون حل المسائل رو هم حتماً دانلود می کنم. ممنون. فقط جریان پیوست مریام چیه که می گن سوال اضافی داره و از این صحبتا؟ فکر کنم مریم خانم گفتن یه جا.

لینک به دیدگاه
m00gqbj8c7713zb4a0gv.jpg

شرمنده طول کشید.

مشکلم فقط با جهت Fb یه! البته ظاهراً تو حل سوال بی تاثیره. ولی به هر حال. نباید مثلا عمود بر شعاع باشه؟ الان اگه این نیرو رو می خواستیم، راه محاسبه ی مستقیمی داره؟ یا اول حتماً باید Ra رو حساب کنیم و بعد تعادل نیروها رو بنویسیم؟

اون حل المسائل رو هم حتماً دانلود می کنم. ممنون. فقط جریان پیوست مریام چیه که می گن سوال اضافی داره و از این صحبتا؟ فکر کنم مریم خانم گفتن یه جا.

من با اجازه اسی جواب میدم.

توی نقطه ی b دوتا عکس العمل داریم یکی مماس بر محیط دایره یکی هم عمود بر اون.

ولی توی نقطه ی a چون گفته سطح صافه فقط عکس العمل عمود بر دایره داریم.

حل المسائل شما هم چون عکس العمل توی b تاثیری توی راه حلش نداره اومده به جای اون دوتا نیرو برآیندشون رو یکجا قرار داده.

پیوست مریام هم یه مجموعه سواله که حدود 40 تاسوال داره و میگن هرسال دو سه تا سوال استاتیک از اونه.

لینک به دیدگاه
راستی اسی جون یه سوال.

اون متمم مریام رو سوال هاش رو الان حل کنیم یا بذاریم نزدیک کنکور؟

پاسخی که به دوستمان emc دادین صحیح بود. :icon_gol:

نه همان دو ماه مانده به کنکور حل کنید.

لینک به دیدگاه
اسی جان می شه فصل 4 و 5 مقاومت نائی رو حذف کرد؟

نه پدر جان برای چی حذف کنی، چیزی نداره که اون فصل ها.......

الان که وقت دارین، اصلا از مقاومت نائی هیچی را کم نکنین، مطمئن باشین مقاومت و بعدش استاتیک را خیلی خیلی راحت تر از طراحی اجزا میشه جواب داد.

لینک به دیدگاه
نه پدر جان برای چی حذف کنی، چیزی نداره که اون فصل ها.......

الان که وقت دارین، اصلا از مقاومت نائی هیچی را کم نکنین، مطمئن باشین مقاومت و بعدش استاتیک را خیلی خیلی راحت تر از طراحی اجزا میشه جواب داد.

سوالای استاتیک نایی رو نگاه میکردم انگار تقریبا هرسال دوتا سوال سخت داره با چهار تا سوال نرمال.

هرسال همین جوریه؟

همه درسا اینجوریه؟:JC_thinking:

نکنه امسال همشو سخت بدن :4564:

لینک به دیدگاه
سوالای استاتیک نایی رو نگاه میکردم انگار تقریبا هرسال دوتا سوال سخت داره با چهار تا سوال نرمال.

هرسال همین جوریه؟

همه درسا اینجوریه؟:JC_thinking:

نکنه امسال همشو سخت بدن :4564:

نه بابا جان،اکثر سوالات متوسط مطرح میشه، بعضی سوالات هم از گلابی هم گلابی ترند.

اما خوب سوال سخت هم داره مسلما.

در ضمن باید یادتون باشه، سرعت عمل خیلی مهمه، ممکنه حتی شما یک سوالی را بلد باشی، اما میدونی 1 صفحه راه حل داره، باید بذاری آخر سر جواب بدی.

اگر الان تست های نائی را درک میکنین،مطمئن باشین سر کنکور راحت 4 تا سوال استاتیک را از 6 سوال میتونین جواب بدین و این فوق العاده ایده آل است،با توجه به ضعف اکثریت دانشجویان در دروس جامدات. :a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...