رفتن به مطلب

پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

Ehsan

ارسال های توصیه شده

یک جور تقسیم بندی زمانی کن که تا آخر تابستان حتما استاتیک با همه تمریناتش تمام شود.

نه اون فلش مشکی ها و کامپیوتری ها را نگاه نکن اصلا،فعلا خوب پیش رفتی،سرعت را یک کم بیشتر کن،که بیشتر مرور و تمرین حل کنی.

باشه حتما..خوندن استاتیک روی مقاومت مصالح هم تاثیر زیادی داره آخه من الان یه سری مشکلاتی که قبلا توی مقاومت داشتم حل شد..من تا حالا تو کل این مدت کارشناسی اگه همه درسا رو جمع کنی اینقدر تمرین حل نکردم تا حالا حدود 300 مسئله حل کردم البته من همونطور که گفتم عادت نداشتم به حل کردن این همه مسئله واسه همین یه خورده کندم یه خورده دیگه پیش برم بهتر میشم ...

سپاس فراوان از استاد نمونه:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 431
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

مباحث اصطکاک و کار مجازی و نیرو های گسترده چقدر مهمه برا ارشد

اینا رو برامون تدریس نکردن

به صورت خود آموز باید چی کار کنیم از پس اینا بر اییم؟

لینک به دیدگاه

اصطکاک مهمه و تقیریبا هر سال مستقیم و غیر مستقیم میاد ازش،کار مجازی روش کمکی هست...متن کتاب رو بخونید از پس هر مبحثی بر میاید و باید تمرین زیادی انجام بدید تا مسلط بشید

البته من جسارت کردم برای دوسوال به جای اسی پاسخ دادم:icon_redface:

لینک به دیدگاه

چرا این به جای اینکه بازو رو 4.5 بگیره 1.95+2.25 گرفت؟

mg8mokcm1ytvwkuglvmb.jpg

بازوی گشتاور یعنی فاصله خط عمود بر نیرو،تا نقطه مورد نظر.

الان فاصله 4.5 بر راستای نیروی f که عمود نیست،پس باید در زاویه مجاور تصویر شود.

لینک به دیدگاه

چرادر اینجا بازوی نیرو t رو برای محاسبه گشتاور حساب نکرد؟

9q2sx600p37bk97hcrs.jpg

ابتدا قرقره را به طور مجزا تحلیل کرده و نیروی r معادل را به جای دو نیروی t در یاتاقان قرقره اعمال میکنیم.

حال باید r را در بازوی گشتاور ضرب کرد که در این حل،این ضرب صورت نگرفته !!!

لینک به دیدگاه

خیلی مهمه.

از همشون سوال مطرح میشه.

اگر کتاب مریام را با آرامش و طمانینه بخوانید و روی مثال های نمونه تامل کنید و سپس مسائل ساده ابتدایی آنرا حل کنید،مشکلتون بر طرف میشه.

اون استادی هم که درس میده،چیز خاصی سر کلاس نمیگه،که الان فکر کنید عقبید،پس نگران نباشید. :a030:

لینک به دیدگاه
بازوی گشتاور یعنی فاصله خط عمود بر نیرو،تا نقطه مورد نظر.

الان فاصله 4.5 بر راستای نیروی f که عمود نیست،پس باید در زاویه مجاور تصویر شود.

میدونم بازوی گشتاور یعنی فاصله خط عمود بر نیرو،تا نقطه مورد نظر.

که فاصله 4.5 بر راستای نیروی f که عمود نیست اما چون می خوایم نسبت به نقطه A گشتاور بگیریم فقط 2 نیرو داریم پس اینطور مینویسیم:

rcos*f=Lcos*mg

چون هر دو کسینوس یه زاویه هستند هر دو حذف میشن اما سوال اینجاست که چرا L رو به جای اینکه 4.5 بگیره , گرفت(1.95+2.25)..

لینک به دیدگاه
میدونم بازوی گشتاور یعنی فاصله خط عمود بر نیرو،تا نقطه مورد نظر.

که فاصله 4.5 بر راستای نیروی f که عمود نیست اما چون می خوایم نسبت به نقطه a گشتاور بگیریم فقط 2 نیرو داریم پس اینطور مینویسیم:

Rcos*f=lcos*mg

چون هر دو کسینوس یه زاویه هستند هر دو حذف میشن اما سوال اینجاست که چرا l رو به جای اینکه 4.5 بگیره , گرفت(1.95+2.25)..

این حل المسائل که گرفتی ماله کیه؟

من گفته بودم حل المسائل ویرایش 4 از همه درست تره که در اینترنت هم هست،این غلط نوشته الان که دقت کردم.

لینک به دیدگاه
این حل المسائل که گرفتی ماله کیه؟

من گفته بودم حل المسائل ویرایش 4 از همه درست تره که در اینترنت هم هست،این غلط نوشته الان که دقت کردم.

نمیدونم مال کیه..از اینترنت دانلود کردم...همینطوره خیلی غلط داره من خودم چند بار غلطش رو گرفتم اما این 2تا سوالی که تو تاپیک زدم واقعا خیلی تعجب کردم گفتم شاید یه حالت خاص باشه...

آقا این استاتیک چقدر وقتگیره..واقعا مسائلش وقتگیره و اینکه فقط میشه روزی 25 تا 30 مسئله حل کرد..برای شما هم همینطور بود یا واسه من اینطوره؟...ای کاش استاتیکم یه کتابی مثل مقاومت داشت..اگه داشت تا حالا تموم می کردم... :ws37:

لینک به دیدگاه
نمیدونم مال کیه..از اینترنت دانلود کردم...همینطوره خیلی غلط داره من خودم چند بار غلطش رو گرفتم اما این 2تا سوالی که تو تاپیک زدم واقعا خیلی تعجب کردم گفتم شاید یه حالت خاص باشه...

آقا این استاتیک چقدر وقتگیره..واقعا مسائلش وقتگیره و اینکه فقط میشه روزی 25 تا 30 مسئله حل کرد..برای شما هم همینطور بود یا واسه من اینطوره؟...ای کاش استاتیکم یه کتابی مثل مقاومت داشت..اگه داشت تا حالا تموم می کردم... :ws37:

آره وقت گیره،برای همین گفتم باید تابستان براش وقت بذاری.

عوضش وقتی تمام شد،در پاییز فقط مرور میکنی و خیلی سبک میشه.

به نظرم این حلالت بیشتر اعصاب خوردی و استرس میاره،عوضش کن برو یک کتاب حلال بخر.

لینک به دیدگاه

بهترین متمم استاتیک موجود در نتی که دیدم با این نام هست..Instructors_manual_Statics_Meriam

جالب اینجاست که من استاتیک رو سریعتر از مقاومت تموم کردم چون درکش ساده تر بود..این جملتون کمی تامل برانگیزه:ws52:

یه تجربه:عجله نکنید که استاتیک رو سریع تموم کنید..فقط با دقت متن و مثالها و مسائل مهمش رو بخونید و نکته برداری کنید.حداکثر هم دو ماه طول میکشه...ولی براحتی میشه سوالات رو جواب داد.

لینک به دیدگاه
بهترین متمم استاتیک موجود در نتی که دیدم با این نام هست..Instructors_manual_Statics_Meriam

جالب اینجاست که من استاتیک رو سریعتر از مقاومت تموم کردم چون درکش ساده تر بود..این جملتون کمی تامل برانگیزه:ws52:

یه تجربه:عجله نکنید که استاتیک رو سریع تموم کنید..فقط با دقت متن و مثالها و مسائل مهمش رو بخونید و نکته برداری کنید.حداکثر هم دو ماه طول میکشه...ولی براحتی میشه سوالات رو جواب داد.

این متمم با کتاب استاتیک ترجمه انتظاری مطابقت داره؟..

منظور من این نبود که مقاومت راحتتره این بود که کتاب جمع و جورتری داره مثالهای کم اما کاربردی تر داره و گفتم اگه کتاب استاتیکم مثل کتاب مقاومت نایی داشت خوب میشد...:ws2:

ممنون که تجربه هاتو میگی چون خود من یه خورده عجله داشتم واسه تموم کردنش ...

لینک به دیدگاه
این متمم با کتاب استاتیک ترجمه انتظاری مطابقت داره؟..

منظور من این نبود که مقاومت راحتتره این بود که کتاب جمع و جورتری داره مثالهای کم اما کاربردی تر داره و گفتم اگه کتاب استاتیکم مثل کتاب مقاومت نایی داشت خوب میشد...:ws2:

ممنون که تجربه هاتو میگی چون خود من یه خورده عجله داشتم واسه تموم کردنش ...

با ویرایش 5 مطابقت کامل داره...چون زبان اصلی هست و جامع

استاتیک بسادگی مقاومت نمیشه براش نسخه پیچید،واسه همین هست که دکتر نائی هنوز کتابشون رو بیرون ندادن.در ضمن مسائل منتخب مریام (47 صفحه)رو هم که اصلا فراموش نکنید.

خواهش میکنم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

با سلام

آیا برای کنکور ارشد نیاز هست که در فصل تعادل و خرپا،تمام مسائل سه بعدی را با توجه به زمانبر بودن و محاسبه بردارهای یکه و...حل کنیم؟یا فقط به حل مسائل دو بعدی اکتفا کنیم؟

لینک به دیدگاه
با سلام

آیا برای کنکور ارشد نیاز هست که در فصل تعادل و خرپا،تمام مسائل سه بعدی را با توجه به زمانبر بودن و محاسبه بردارهای یکه و...حل کنیم؟یا فقط به حل مسائل دو بعدی اکتفا کنیم؟

خرپای سه بعدی اصلا جز کنکور مطرح نمیشه.

چون وقت گیره،نیازی هم یه حل مسائلش نیست.

همون مسائل نمونه را برای درک مطلبش حل کنید،کفایت میکنه.

لینک به دیدگاه

سلام به اسی عزیز.

من استاتیک رو شروع کردم به خوندن ولی کتابم ویرایش شش هستش.

سوالا رو که نگاه میکردم دیدم اکثرشون جدیده نسبت به ویرایش های قبل، واسه همین رفتم مقدمه کتاب رو خوندم دیدم نوشته 50% مسائل ویرایش شش نسبت به ویرایش های قبلی جدید هستن.

میخواستم بدونم همین ویرایش رو بخونم یا تا خیلی جلو نرفتم کتابم رو عوض کنم؟:ws52:

لینک به دیدگاه
سلام به اسی عزیز.

من استاتیک رو شروع کردم به خوندن ولی کتابم ویرایش شش هستش.

سوالا رو که نگاه میکردم دیدم اکثرشون جدیده نسبت به ویرایش های قبل، واسه همین رفتم مقدمه کتاب رو خوندم دیدم نوشته 50% مسائل ویرایش شش نسبت به ویرایش های قبلی جدید هستن.

میخواستم بدونم همین ویرایش رو بخونم یا تا خیلی جلو نرفتم کتابم رو عوض کنم؟:ws52:

اگر حلال این کتاب را هم دارید،همین را بخوانید.

اما اگر حلالش موجود نیست،از ویرایشی که حلال دارد استفاده کنید،مانند ویرایش چهارم.

لینک به دیدگاه
اگر حلال این کتاب را هم دارید،همین را بخوانید.

اما اگر حلالش موجود نیست،از ویرایشی که حلال دارد استفاده کنید،مانند ویرایش چهارم.

حلالش رو دارم.اتفاقا حلال خوبی هم هست.

بیشتر به خاطر اینکه گفتید سوالات شبیه سوالای مریامه و توی ویرایش جدید نصف سوالا عوض شده گفتم شاید بهتر باشه از ویرایش های قبل سوالات رو حل کنم.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

1hv37628pe1ixkbk3v6.jpg

با درود.

توی شکل بالا وقتی میخوایم گشتاور ناشی از کشش T1 رو حساب کنیم باید ابتدا به مولفه هاش تجزیه بکنیم.

بعد از تجزیه میشه 0.8i-0.3j+0.5k ضربدر اندازه ی کشش T1

حالا مگه این مولفه ها هر کدوم به تنهایی روی محل اتصال سیم و تابلواثر نمی کنن؟

پس واسه گشتاور گیری حول محور Z فقط مولفه ی y نیروی کشش ضربدر بازوی 4 متری میشه گشتاور این نیرو حول Z.

درسته؟

توی حل المسائل نقطه اثر نیرو رو توی نقطه A گرفته و گفته مولفه ی i حول z گشتاور ایجاد میکنه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...