رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خب خیلی ممنونم از دوستان خوبم

اون کارتونم خیلی جدی نگیرین چون بیشتر جنبه ی شوخی داشت

من که جوابای شما قانع کننده نبود برام چون من دارم در مورد یه چیز دیگه حرف میزنم که محمد (هری پاتر) تقریبا فهمید منظور من چیه،ولی شما دارین یه جواب دیگه به من میدین

من کاری با اینکه اتوپیا ممکنه یا نه ندارم (که البته تو غیر ممکن بودنش شک دارم)من دارم راجع به اینکه میشه یه اوتوپیا ساخت حرف نمیزنم من دارم میگم که آرمانشهر یعنی اون حدعالی شهرسازی یکی از عواملی بود که جنبه ی علمی بخشید به شهرسازی

اصلا شهرسازی اومد تا یه دیدی جدید به شهرا با یه رویکرد جدید داشته باشه اونا شهرای معمولیو نمیخواستن اگه اینجوری بود که همون شهرا وجود داشتن دیگه اونا میخواستن که محیطو رفته رفته بهتر کنن و هدفشونم این بود و...........

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 338
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من که جوابای شما قانع کننده نبود برام چون من دارم در مورد یه چیز دیگه حرف میزنم که محمد (هری پاتر) تقریبا فهمید منظور من چیه،ولی شما دارین یه جواب دیگه به من میدین

من کاری با اینکه اتوپیا ممکنه یا نه ندارم (که البته تو غیر ممکن بودنش شک دارم)من دارم راجع به اینکه میشه یه اوتوپیا ساخت حرف نمیزنم من دارم میگم که آرمانشهر یعنی اون حدعالی شهرسازی یکی از عواملی بود که جنبه ی علمی بخشید به شهرسازی

اصلا شهرسازی اومد تا یه دیدی جدید به شهرا با یه رویکرد جدید داشته باشه اونا شهرای معمولیو نمیخواستن اگه اینجوری بود که همون شهرا وجود داشتن دیگه اونا میخواستن که محیطو رفته رفته بهتر کنن و هدفشونم این بود و...........

تو این زمینه که فکر نمیکنم کسی حرف دیگری داشته باشه چون حقیقت پیدایش علم شهرسازی همین بود که شهرهایی ساخته شود که پاسخگوی نیازهای انسانی در همه زمینه ها باشه...:w73::icon_gol:

لینک به دیدگاه

وحيد جان آرماني فكر كردن در بعضي موارد رو قبول دارم.

ضمنا بايد توجه داشت كه چندين آرمانشهر به خصوص توسط فلاسفه بيان شده كه تفاوتهاي زيادي باهم دارند.

همنطور كه خودت گفتي رفته رفته محيط رو بهتر كنننه اينكه رفته رفته محيط رو به بهترين حالتش بروسنن.

من فقط ميخوام بين هدف آرماني كه دست يافتني نيست اما هميشه بهش فكر ميكنيم و هدف كه دست يافتني است تفاوت قائل بشيم. يعني بگيم هدف آرماني شهرسازا آرمانشهر است كه البته تفاوت ديدگاه در آرمانشهرها وجود داره و به چيزي كه امكان دست يافتن داره بگيم هدف. يعني هرگز منكر آرمانشهرها نميشم. شايد فقط بازي با كلمات باشه اما ياد گرفتم كه كلمه ها خيلي مهم هستن و بايد به جا به كاربرد.

لینک به دیدگاه
وحيد جان آرماني فكر كردن در بعضي موارد رو قبول دارم.

ضمنا بايد توجه داشت كه چندين آرمانشهر به خصوص توسط فلاسفه بيان شده كه تفاوتهاي زيادي باهم دارند.

همنطور كه خودت گفتي رفته رفته محيط رو بهتر كنننه اينكه رفته رفته محيط رو به بهترين حالتش بروسنن.

من فقط ميخوام بين هدف آرماني كه دست يافتني نيست اما هميشه بهش فكر ميكنيم و هدف كه دست يافتني است تفاوت قائل بشيم. يعني بگيم هدف آرماني شهرسازا آرمانشهر است كه البته تفاوت ديدگاه در آرمانشهرها وجود داره و به چيزي كه امكان دست يافتن داره بگيم هدف. يعني هرگز منكر آرمانشهرها نميشم. شايد فقط بازي با كلمات باشه اما ياد گرفتم كه كلمه ها خيلي مهم هستن و بايد به جا به كاربرد.

منم کاملا با این موافقم و البته چیزی غیر اینو هم نمیگم (مثل اینکه کم یه جورای داری منظورمو میفهمی)

لینک به دیدگاه

آقا من منظورتو گرفتم و با نتیجه آخری هم که بین تو و شیخ بدست اومد موافقم. فقط با یه قسمت موافق نبودم. اینکه بگیم شهرسازی از تفکرات آرمانشهر به وجود اومد.

فقط گروهی از نظریه پردازای شهرسازی معتقد به ایجاد اتوپیا بودن که نظریاتشون هم مشکل شهرها رو حل نمیکرد. یه سری نظرشون این بود که باید مشکلات از درون شهرها حل بشه به فکر بهتر شدن وضعیت شهرها بودن و نظریاتشون تو همین زمینه بود.

لینک به دیدگاه
آقا من منظورتو گرفتم و با نتیجه آخری هم که بین تو و شیخ بدست اومد موافقم. فقط با یه قسمت موافق نبودم. اینکه بگیم شهرسازی از تفکرات آرمانشهر به وجود اومد.

فقط گروهی از نظریه پردازای شهرسازی معتقد به ایجاد اتوپیا بودن که نظریاتشون هم مشکل شهرها رو حل نمیکرد. یه سری نظرشون این بود که باید مشکلات از درون شهرها حل بشه به فکر بهتر شدن وضعیت شهرها بودن و نظریاتشون تو همین زمینه بود.

خب مطمئنا شهرسازی از تفکرات آرمان شهر به وجو نیومده که در جهت رسیدن به اون یا تلاش برای رسیدن به اون بوده

البته اینم نه اینکه فقط همین بوده که شهرسازیو به وجود آورده (اینم همونطو که گفتی نظر عده ای از شهرسازا بوده):icon_pf (17):

لینک به دیدگاه

تو تاپیک بیاتو بپرس جواب بده,یادبده یاد بگیر محمدمهدی یه سوالی رو مطرح کرد که تو عین سادگی ظاهریش واسم خیلی جالب بود. تفاوت طراحی شهری و برنامه ریزی شهری.

جوابی هم که داد راستش میخواستم یه کمی بیشتر توضیح بده دربارش. گفتم اونجا دیگه نپرسم و بیام اینجا بگم تا صحبت بشه دربارش.

اینایی رو که گفتی با ارفاق تقریبا درسته!:banel_smiley_4:

و تعریف صحیحی هم نیست. طراحی شهری توی مقیاس کلان هم مطرح میشه. در مورد دید کالبدی تر هم کاملا باهات مخالفم!

مهمترین تفاوت برنامه ریزی شهری و طراحی شهری:

"برنامه ریزی شهری برای مسائل شهری راه حل کمی ارائه میکنه"

طراحی شهری برای مسائل شهری راه حل کیفی ارائه میکنه"

همین ولاغیر.

یکی اون قسمت حرفت که گفتی طراحی شهری تو مقیاس کلان هم مطرح میشه. چطوری؟ :ws52:

یکی هم اینکه برنامه ریزی شهری برای مسائل راه حل کمی ارائه میکنه موافق نیستم.

دلیل این دوتا حرفی که قرمز کردم رو میگی؟ :ws38:

لینک به دیدگاه

مرسي محمد جان. اين سوال خيلي بدرد اين تاپيك ميخورد. جدا دست خوش:w72:

یکی اون قسمت حرفت که گفتی طراحی شهری تو مقیاس کلان هم مطرح میشه. چطوری؟ :ws52:

منم چنين پروژه اي نديدم و نشنيدم. خيلي دوست دارم بدونم قضيه چيه؟:ws52: مثلا مقياس رو خيلي هم بزرگ نكنيم كه به منطقه برسه بگيم شهر ، چه پروژه طراحي شهري در مقياس طرح مطرح ميشه؟ شايد منظورش اين بوده كه حوزه مستقيم مداخله در طرح كوچكه اما حوزه بلافصل و راهبرديش بزرگ هست. مثلا: پروژه طراحي دروازه هاي تهران

يه سوال ديگه هر نوع پروژه ساماندهي را طراحي شهري حساب ميكنيد؟

خلاصه يه توضيحي بده روشن بشيم.

یکی هم اینکه برنامه ریزی شهری برای مسائل راه حل کمی ارائه میکنه موافق نیستم.

محمد جان غالبا اينطوري هست اما مثال نقض هم ميشه آورد. فكر مي كنم مثالش رو ميگم.

لینک به دیدگاه

سلام.

اتفاقا امروز داشتم با دکتر پاکزاد در مورد طرح و برنامه صحبت میکردم.

اکثرا توی ذهن ما شهرساز ها جا افتاده که طراحی شهری در مقیاسی کوچکتر از برنامه ریزی شهری قرار داره. در صورتی که تفاوت طرح و برنامه رو که ماهیت اصلی طراحی و برنامه ریزی رو تشکیل میده را بهتون بگم یه مقداری ممکنه تعجب کنید.

-طرح آن چیزی است که باید به آن برسیم.

-برنامه روندی است که برای رسیدن به طرح باید طی کنیم.

جالبه که اگر بخواهیم نوبتی مقیاس بندی کنیم طراحی قبل از برنامه ریزیه! که این یه تفکر ابتدائیه.

برنامه ریزی و طراحی شهری با هم فرآیندی رفت و برگشتی رو طی میکنن که هیچ کدومشون بالای اون یکی نیست.

اما در واقع طراحی شهری طرحی رو که ارائه میکنه، برنامه ریزی شهری براش مسیر پیشنهاد میده که اغلب فنیه و با اعداد و ارقام سروکار داره (شاخص، سرانه، تراکم و ... )

ضمن اینکه از نظر بعضی از شهرسازها مثل دکتر بهزادفر طراحی منطقه ای هم داریم. اصلا ما الان داریم با ایشون کارگاه شهر محله رو کار می کنیم که داریم کل شهر رو طراحی می کنیم.

خواهش میکنم طراحی رو به معنای اسکیس زدن و طرح دادن در نظر نگیرید. در واقع طراحی شهری از سه جنبه مهندسی، هنر و سیاست تشکیل شده.

از دوستان خواهش می کنم هر کدوم از ویژگی های طراحی شهری رو که فکر میکنن توی این سه دسته جا بدن تا دستمون بیاد که فهم بقیه از این مقوله چیه؟

لینک به دیدگاه

با محمد کاملا موافقم

اصلا همین طرح طراحی منظر شهری (که البته اسم قانونش دقیقا یادم نیست )مصوب سال 87 که یه طرح تو سطح کل شهره حالا میخواد تهران باشه یا کوچیکتر طرح کوچیکیه از نظر مقیاس؟

لینک به دیدگاه

آهان دقیقا پیداش کردم

ضوابط و مقررات ارتقای کیفی سیما و منظر شهری (پاکسازی نماها،جداره ها ، مناسب سازی پیاده روها و پیاده راهی و ساماندهی به منظر شهری)مصوب 25/9/87 که البته تکمیل مصوبه ی شورای عالی مورخ 28/8/1369 هستش

توضیحات بیشترو اگه حوصله نداشتین راجع بع این مصوبه بگین که بنویسم

لینک به دیدگاه

راستی یه نکته جالب:

کلمه Utopia در واقع در زبان لاتین از دو واژه oU و topia تشکیل شده که اولی به معنای نا یا عدم و دومی به معنای مکان است. یعنی معنای اصلی اتوپیا ناکجاآباد هست. که مفهوم مثبتش میشه آرمانشهر.

:flowerysmile:

لینک به دیدگاه

راستی محم میتونی این سوالو از استادتون (پاکزاد جون که خدای ندیده خیلی بهش ارادت دارم بپرسی که اینکه بگیم اتوپیا یه جورای از اهداف علم شهرسازیه(نه علم اجرایش/ ایده ال)میشه یا نه ؟

لینک به دیدگاه

ميشه الان چنتا پروژه طراحي شهري كه بزرگ مقياس هستن رو مثال بزنيد؟

منم پروژه هاي بزرگ مقياسي ديم كه مراحل اولش برنامه ريزيه و آخرش به صورت پايلوت طراحي مشه.

يه چيزي رو هنوز نفهميدم. يعني ممكنه پروژه طراحي شهري داشته باشيم كه آخرش طراحي صورت نگيره؟

لینک به دیدگاه

ما پروژه های طراحی شهری رو می تونیم به سه دسته تقسیم کنیم:

-موضعی

-موضوعی

-موضعی – موضوعی

موضعی میاد روی یه سایت در مقیاس های مختلف (از کل شهر گرفته تا میدون و پاتوق) طراحی میکنه. مثل "طراحی میدان فردوسی یا طرح ساماندهی میدان فردوسی"

موضوعی در مورد یه موضوع خاص "دستورالعمل طراحی" یا "ضوابط طراحی" میده. مثلا "دستورالعمل طراحی پاتوق های شهر تهران".

-موضوعی – موضوعی هم که تلیفیقی از این دوتاست.

می بینید که ما در طراحی شهری موضوعی به طرح خاصی نمی رسیم ولی توصیه هایی رو برای طراحی مطرح میکنیم.

اکثر دوستان طراحی شهری به معنای طراحی و طرح تصور می کنند. اما در واقع طراحی شهری یک فرآیند تصمیم سازیه. حتی در مورد Placemaking در مقیاس خرد هم 80 درصد فرآیند به مدیریت فضا بعد از ارائه طرح مربوط میشه.

در مورد طراحی شهری در مقیاس کلان رو می تونید مقاله " تجربه رامشار ، طراحی شهری در عمل" از دکتر گلکار در مجله آبادی بخونید.

چند مثال دیگه هم میشه زد:

ساماندهی منظرین کلان تبریز.

ارائه دستورالعمل طراحی میادین شهر کاشان.

ساماندهی استخوانبندی شهر مشهد.

و...

لینک به دیدگاه

مرسي هري(محمد مهدي؟) جان از توضيحت. منم تحقيق كردم. البته نظرات متفاوتي پيدا كردم كه بيشتر نظرات به تو نزديك بود البته غالبا اعتقاد داشتن نبايد بگيم اين پروژه طراحي صرف است يا برنامه ريزي صرف.

لینک به دیدگاه
:ws52: قربونت بگو بينيم چيه؟ :ws50:

نه دیگه

این همه تو سر مارو گیج آوردی یه بارم ما :ws3::w02:

هرکه طاوس خواهد بیاد پیش خودم

حالا بذار ببینیم کسی بلد نیست اگه نه که میگم چیه ؟

دیشب کشفش کردم :ws17:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...