رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

خب وحید صحبت خوبی کرد.:icon_gol: مرسی وحید جونم:icon_gol:

همه بیان در مورد خوبی یا بدی میان رشته ای بودن شهرسازی و لزوم یا عدم لزوم میان رشته ای بودن نظراتشون رو بگن با دلیل.:w16:

و سپس جمع بندی میکنیم:a030:

سپاس عزیزانم :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 338
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به نظر من میان رشته ای بودن شهر سازی محاسن و معایب خودشو داره

بزرگترین مزیتش اینه که کار گروهی در این رشته تقویت میشه.ما ایرانیا کلا با فعالیتهای تیمی مشکل داریم و رشته هایی مثل شهرسازی چون هم بسیار تخصصیه و هم کارگروههای متنوعی رو در بر میگیره فعالیتهای تیمی رو تقویت میکنه مثالشو میتونیم مثل یه گروه ارکستر بزنیم که یه رهبر دارن و بقیه اعضا با هماهنگی اون موسیقی رو خلق میکنند.پس تمام اعضای گروه باید بهترین باشند و همسو با کل که اگر یکی از اعضا خارج از کل بزنه کل موسیقی رو از ریتم خارج میکنه.

در شهرسازیم همینطوره و گروهی که کار را به عهده میگیره اگر در نوع برداشت یا فرآیند انجام پروژه یکی از اعضا نتونه مسئولیتشو به نحو احسن انجام بده نتیجه نهایی دارای مشکلاتی خواهد بود.

شاید بتوان شهرسازی رو به نوعی شبیه علم کامپیوتر دونست.درسته که همه فارغ التحصیلان این رشته به عنوان مهندس نرم افزار شناخته میشند ولی هر کدام بسته به علاقه خود در شاخه ای از کامپیوتر متبحر تر میشند مثال یکی تو گرافیک یکی تو طراحی صفحات وب و یکی تو بحث امنیت و ... . تو رشته شهرسازی هم با اینکه فارغ التحصیلان تا حدی بر تمام اصول شهرسازی مسلطند ولی هریک در مبحثی بسته به علاقه خود تخصصی تر میشن مثل gis و یا طراحی مبلمان شهری و ... .

وقتی یک برنامه سطح بالای در کامپیوتر قراره نوشته بشه تیمی تشکیل میشه که درسته همه مهندسین کامپیوترند ولی هریک بر اساس تخصصی که دارند گوشه ای از پروژه را بر عهده میگیرند.فکر میکنم چنین حالتی رو در شهر سازی هم وجود داره و گروهی متخصص از برنامه ریز ، جغرافیا دان،جامعه شناس ، معمار،اقتصاد دادن و ... دست در دست شهرسازان با تخصص های مختلف کاری تیمی را شروع و به پایان میرسانند.

لینک به دیدگاه

خب چنتا نظر خوب داشتيم.

من هم ميخوام نظرم رو بگم

شهرسازي مجبوره كه يك رشته ميان رشته اي باشد و اصلا غير از اين امكان پذير نيست. چون شهرسازي با چيزهاي زيادي سروكار دارد و بايد براي همه اونها راه حل ارائه كنه پس بايد از همه اونها بدونه. بايد بگم اين آيتمهايي كه ميگم باهم كار ميكنن و همه باهم ميشن كلمه شهر به تمام معنا.

اين آيتمها عبارتند از :

انسان یا غیر کالبد-انسان عواطف احساسات خاطرات و ... دارد. انسان نان تفريح لباس و ... ميخواد. و مواردي اين چنين كه لازمه انسان است و از همه مهمتر انسان موجودي اجتماعي است. هر يك از آنچه كه گفته شد علومي را ميطلبد كه چون شهرساز با انسان سروكار دارد پس با اين علوم هم سروكار دارد.

كالبد یا غیر انسان-ساختمان، پارك، خيابان و ... كه هريك بر اساس شرايط خود به علومي نياز دارند كه شهرساز ....

كاملا روشن گفتم؟ اگه جاييش گنگ بود بگين :w16:

لینک به دیدگاه
بگو تا از بچه هاي بالا نپرسيدم :w00:

:Ghelyon::Ghelyon:

به چشم

من نوکر تو و بچه های بالا هم هستم (ببینم منظورت محمد دیگه)

پارویس؟

در قرون وسطی به فضای باز جلوی کلیساها پارویس میگفتن

در واقع شهرهای قرون وسطی دونوع فضای باز بیشتر نداشت

1-بازار

و 2- پارویس

لینک به دیدگاه
:Ghelyon::Ghelyon:

به چشم

پارویس؟

1-بازار

و 2- پارویس

ايول سالاري

محمد؟ نه اون بچه هاي بلا كه منبعم هستن :a030:

خب پس از فهميدن "پارويس" دوباره به بحث خودمون برميگرديم.

منتظر نظر بقيه هستيم :a030:

لینک به دیدگاه
:ghelyon::ghelyon:

به چشم

پارویس؟

1-بازار

و 2- پارویس

آگورا که یونانی و باستانیه ولی پلازا چی بود پس !!!!

یعنی پلازا در قرون وسطا نبود ؟

لینک به دیدگاه
آگورا که یونانی و باستانیه ولی پلازا چی بود پس !!!!

یعنی پلازا در قرون وسطا نبود ؟

مرسی که توجه کردی

اگه منظورت از پلازا همون میدانه(یا کارکرد اون به عنوان میدانه) که باید بگم میدان به مفهومی که ما می شناسیم برای اولین بار در دوران رنسانس بیان میشه

پلازا فضای شهری بود ولی فضای باز نبود :w02:

لینک به دیدگاه

خب دوستان موضوع بحث همچنان "خوبی یا بدی میان رشته ای بودن شهرسازی و لزوم یا عدم لزوم میان رشته ای بودن" است.

لطفا نظرات خود رو بیان کنید و نظر دیگران رو نقد کنید. :a030:

ضمنا در این میان اگر با اصطلاحاتی که وحید میگه آشنایی دارین توضیح بدین. :a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام بچه ها یه چند روزی شیخ نمی تونه تو این بخش فعالیت کنه!!!!!!!!!:w821:

از من خواسته تو این مدت جای خالیشو پر کنم.:smiley-gen165:

گرچه امکان پذیر نیست اما من سعی می کنم جاشو پر کنم.

منتظر نظرات شما هستم.:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

با سلام به دوستان عزیز. راستش نتونستم همه ی مطالب رو بخونم ولی نظرم رو در مورد میان رشته ای بودن شهرسازی میدم.

فکر کنم سوال این بود که خوبه یا بده که شهرسازی میان رشته ای هستش؟

راستش من دیگه نمی دونم آیا رشته دیگه ای هست که میان رشته ای نباشه؟ برای من که فقط رشته ی ریاضی مطلق میان رشته ای نیست من خودم فیزیک نظری خیلی دوست دارم از روی علاقه دنبالش هستم ولی تا اونجا که من می دونم این رشته خیلی به ریاضیات وابسته ست هر چند یه این معنا نیست که ریاضی بلد باشی اونم بلدی.

چندتا منظور اینجا داشتم:

1) اگه میان رشته ای بودن بده پس همه ی رشته ها بد هستند چون تقریباً همه ی رشته ها میان رشته ای شدن.

2) رشته ها مجبورند که میان رشته ای بشن. این که رشته تخصصی شدن گریز ناپذیره بنابراین رشته ی جغرافیا رو ببینید ببینید چی شده؟(جغرافیای انسانی، فرهنگی، طبیعی و ...) ببینید که چقدر ریز شده.

بنابراین میان رشته ای شدن اتفاق خوبیست که داره می افته چون اولاً رشته ها ی مختلف رو به هم ربط می ده (مثل همین مدیریت شهری که معماری و برنامه ریزی شهری و طراحی شهری رو به هم ربط میده) یا خود طراحی شهری ( که طراحی شهری و برنامه ریزی شهری که خود اون دوتا یعنی معماری و برنامه ریزی هم میان رشته ای هستند رو به هم ربط میده).

یه چندتا نظر ببینیم ادامشو خواهیم گفت. برای برگشت به انجمن بعد یه ماه بدک نبود.

لینک به دیدگاه

خب چی بگیم؟:banel_smiley_4:

میان رشته ای بودن شهرسازی

خب هست یا بد؟ الزامی است یا نه؟

همه بیان در مورد خوبی یا بدی میان رشته ای بودن شهرسازی و لزوم یا عدم لزوم میان رشته ای بودن نظراتشون رو بگن با دلیل.:w16:

و سپس جمع بندی میکنیم:a030:

سپاس عزیزانم :icon_gol:

خب یه سری از دوستان نظر دادن. بقیه هم بیان نظر بدن. همچنین میتونیم از الآن نظرات همدیگه رو نقد کنیم.

لینک به دیدگاه

میان رشته ای بودن شهرساز به نظر من خوب نیست!به قول یکی(یادم نمیاد کی)علم شهرسازا مثل اقیانوسه با عمق یک متر!

ما نقشه برداری ،جغرافیا،جامعه شناسی و...میخونیم،اسکیس و راندو یاد میگیریم اما هیچکدوم اینها رو حرفه ای یاد نمیگیریم!

لینک به دیدگاه
میان رشته ای بودن شهرساز به نظر من خوب نیست!به قول یکی(یادم نمیاد کی)علم شهرسازا مثل اقیانوسه با عمق یک متر!

ما نقشه برداری ،جغرافیا،جامعه شناسی و...میخونیم،اسکیس و راندو یاد میگیریم اما هیچکدوم اینها رو حرفه ای یاد نمیگیریم!

مینا جان فکر کنم این طوری بگیم شاید بهتر باشه:

علم شهرسازا مثل اقیانوسه با عمق یک متر اما شهرسازای مختلف یه جایی از اقیانوسشون عمیقه یا یه جایی عمیقتره.

ببین شهرساز باید از همه چیز سردربیاره اما نه دیگه همه چی. حالا میتونه یه زمینه هایی خودش رو تقویت کنه و تخصصیتر کار کنه و جاهایی که عمق اقیانوسش کمتره از متخصصین مربوط کمک بگیره و جاهای کم عمق اقیانوسش رو با جاهای عمیق اقیانوس سایرین عوض کنه. اما اگه همون قسمتای کم عمق رو نداشته باشه نمیتونه از دیگران هم بهره ببره.

مفهوم بود؟

نظر بقیه در مورد حرف من و مینا چیه؟

لینک به دیدگاه

کار ما در مورد شهر یه کار مدیریت دیگر متخصص هاست قرار نیست که ما خدمون شهر رو نقشه برداری کنیم ما باید از کارشون سردر بیاریم که با ما مثل یه احمق برخورد نشه اونا هر چی گفتند ما سر تکون ندیم و هیچی نفهمیم. قرار نیست که ما مثل یه متخصص جغرافی یا جامعه شناس بلد باشیم ما هویت خودمون رو داریم ما کلیات اونا رو می گیریم با اون چیزهایی که توی طراحی شهری و برنامه ریزی هستش مطابقت می دهیم و مطابق با نیاز خودمون از نیازهای هر رشته استفاه می کنیم. این یکی از تله های طراحی است که بریان لاوسون خیلی جالب در موردش صحبت کرده.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...