رفتن به مطلب

تشکیل تیم رباتیک نواندیشان

Mehdi.Aref

ارسال های توصیه شده

درود و خسته نباشید

برای رسیدن به هر چیزی 4 چیز لازمه - اول خواستن دوم پشتکار , پشتکار و پشتکار

اینو گفتم که بگم هیچ کاری نشد نداره

هر کمکی از دستم بربیاد در خدمتم

فقط اساتیدی که آشنا هستن باید یه تشریحی کنن - ببینیم چه کمکی از دستمون برمیاد :a030:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 218
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام :icon_gol:

فکر میکنم اگه یه طرحی رو پیاده سازی کنیم خیلی بهتر میشه تا اینکه به فکر ساخت ربات برای مسابقه ها باشیم

البته من خودم چند سال پیش اینطوری فکر میکردم -ساخت ربات برای مسابقه-ولی الان فکر میکنم یه کار کاربردی خیلی بهتر از نمادین هست.

.مثلا من خودم بینایی ماشین رو خیلی دوست دارم و یه طرحی هم تو ذهنم هست البته از چند سال پیش. کاملا میشه عملی کر د ولی چون اطلاعاتم کمه و نیاز به یه کار گروهی و اینکه هزینه بالایی داره هنوز نتونستم انجامش بدم...

لینک به دیدگاه
خب اساتید محترم تصمیم بگیریم که چیکار کنیم ؟؟:whistle:

من استاد نیستم اما دارم لیستی از بچه هایی که اعلام آمادگی کردن تهیه می کنم و اینکه هرکس تو چه زمینه ای می خوات کار بکنه تا تصمیم بگیریم.

لینک به دیدگاه

پیشنهاد میکنم از کارهای کوچک شروع بشه

یا کار با مراحل کم و کوچک و گروهی شروع کنیم

من در زمینه تئوری که نمیتونم درحد شما باشم اما برای ساخت فیبر هستم:ws3:

لینک به دیدگاه

ترم 6 و 7 لیسانس بودیم که یکی از اساتیدمون که در توانیر بندرعباس هم شاغل بود، گفت ادارات بخشی رو برای بودجه تحقیقاتی کنار میزارن و ما میخواستیم از این بودجه استفاده کنیم...ابتدا قرار شد با airpack تهویه مطبوع اتاق بویلر رو مطلوب سازیم که چون هیچ کسی با این نرم افزار آشنایی نداشت، منتفی شد..البته برای یافتن این نرم افزار و نصبش و حتی یادگیری یک مثالش خیلی وقت از من گرفت...بعد تصمیم گرفتیم که نقشه های دو بعدی نیروگاه را در PDMS مدلسازی کنیم تا شکل سه بعدی از نیروگاه ترسیم بشه...حتی بازدید سایت هم رفتیم..باز نصب نرم افزار و آموزش هاش کلی از من وقت گرفت...گروه همیار نبود....بچه ها انگیزه نداشتن و کار خود بخود فراموش شد...بحث های گروهی در ابتدا بسیار ساده است ولی نیاز به پشتکار قوی داره...باید وظایف افراد بخوبی مشخص شده باشه تا کم کاری ها مشخص بشه ...به مرور افراد شخصیت خودشون رو نشون میدن و اینکه به اصطلاح چند مرده حلاج هستن...نباید جوری باشه که تر و خشک با هم بسوزن...

از همین ابتدا دنبال طرحی باشید که در انتها نتیجه کار کارامد باشه...چه سازمانهایی در این زمینه کار میکنند، جقدر بودجه میدن...نفر ساعت مشخص میکنند، طرح رو مشخص میکنید و حساب شده جلو میرید...خیلی از شرکت های بزرگ در بخش R&D نیازهای پژوهشی خودشون رو می نویسند....

لینک به دیدگاه

طبق اطلاعاتی که تا الان جمع کردم از بچه ها

همه علاقه دارن

برقیا برنامه نویسیشون خوبه :ws3:

مکانیکا هم آباکوس و کتیا و اتوکت کار کردن

شوخی کردم :ws28:

اوضاعمون خوبه. اما جز چند نفر بقیه تو روباتیک پیش زمینه نداشتیم.

تا فردا برنامه ریزی انجام میشه. با تشکر از دوستانی که همکاری می کنن :icon_gol:

فقط یه فکری هم باید برای جلسات اینترنتی بکنیم. لازمه گاهی اوقات جمع بشیم و به بحث بپردازیم

لینک به دیدگاه

مرحله برنامه ریزی انجام شد.:hapydancsmil:

تصمیم بر آن شد که هدف نهایی ما کار بر روی روبات امدادگر باشه.چرا؟؟؟ چون یه روبات کامله که در ساخت اون خیلی مطلب یاد می گیریم و تمام زیرگروه های تیم رو به فعالیت وا می داره.گروه بندی انجام شده و اگر کسی اسمش نیست یا می خوات گروهش عوض بشه سریعا بهم اطلاع بده . من با توجه به اطلاعاتی که بهم دادین این گروه بندی رو انجام دادم.(لطفا سریعا این کار رو انجام بدید وقت ضیقه :sigh:)

تبصره: حضور همزمان در گروه برق و مکانیک ممنوع است اما اعضای این دو گروه با حفظ سمت اصلی می توانند در گروه رایانه همکاری کنند.:a030:

برق و میکرو:

Hilo

paeeze

paradox7

kenab

mehdi19

salamis

رایانه:

mehdi19 ,

hakan_68,

kenab

salamis

مکانیک

alireza

ali.fatemi4

just mechanic

این رو داشته باشید تا برنامه دقیق کاری رو بگم. بعدا یه تاپیک میزنیم واسه تیم و قوانین و اعضا و برنامه ها رو اونجا هم می نویسیم. فعلا اینجا دادم که اگه دوستان نظری دارن بگن تا تغییر بدیم.

فقط لطفا اونایی که اسمشون نیست و همچنین اونایی که می تونن تو رایانه هم کمک کنن پیام بدن و بگن که می خوان کجا باشن.

یه توضیحی راجع به رایانه بدم. هدف این گروه نوشتن برنامه اپراتور روبات هست که بتونیم از راه دور روبات رو کنترل کنیم.

لینک به دیدگاه

تنها چیزی که نیاز داریم همت همفکری و فعالیت موثره.

ما اومدیم یه هدف گذاشتیم برای روبات امدادگر. حال باید این پروژه رو به پروژه های کوچیک تبدیل کنیم و بسپریمش به زیر گروه ها.

من خودم فعلا یه تقسیم کار کردن برای اول کار.

برق و میکرو:

1.مسیریابی ، مکان یابی و رسم نقشه از محیط

2.کار با سنسور های مختلف(CO2 التراسونیک)

کامپیوتر:

1.ارتباط اپراتور با روبات(نوشتن برنامه که بتونیم یک استپ موتور رو به صورت بی سیم توسط رایانه کنترل کنیم)

ما در هر مرحله این برنامه رو گسترش می دیم تا به چیزی که در آخر می خواییم برسیم.

مکانیک:

شناخت و تحلیل سیستم های حرکتی برای سطوخ ناهموار------> طراحی سیستم انتخاب شده توسط نرم افزار

اینا سری اول ریزپروژه ها هستن.بعد از اتمام این ها ما سری های بعدی رو میدیم و همینجوری پیش می ریم تا تمام قسمت های روبات طراحی بشه.

در این بین لازمه تحقیق کنیم که دیگه چه سیستم هایی میشه رو امدادگر سوار کرد یا اگر از دوستان کسی ایده داره واسه بهبود روبات تو زیر گروه ها مطرح میکنه.چون قرار نیست که فقط مونتاژ طرح ها و کارای دیگران رو انجام بدیم.

نکته: علت اینکه به برق 2تا پروژه دادم اینه که تعداد بچه ها بیشتره. سو تفاهم نشه .

نکته: ار دوستان مکانیکی هم یکم انتظار میره پیگیرتر باشن. بخش اصلی روبات مکانیکشه.

نکته::: من از لحاظ سنی و تجربه از همتون پایین ترم(متولد 72 ترم 4:hanghead:) فقط انگیزه و علاقه ام خیییلی زیاده :w02: پس از همتون خواهش می کنم این تیم رو تیمه خودتون بدونید و برای پیشبرد گروه کمکم کنید.

اولین خواستم اینه که اگه انتقاد یا پیشنهادی واسه ریزپروژه(این کلمه رو خودم ابداع کردم :ws3: یعنی پروژه های کوچکی که اگر در کنار هم قرار بگیرن میشه یه پروژه کامل) های بالا دارید بفرمایید تا بعد از تصویب شدن ریزپروژه ها کار رو به طور رسمی شروع کنیم.

هنوز خیلیااا که اعلام آمادگی کردن واسه گروه بندی پیام ندادناا:ws52: منتظریم همچنان

لینک به دیدگاه
یعنی هیچ کس هیچ نظری نداره؟ مخالفید؟ موافقید؟شروع کنیم؟اصلا کجایین؟؟؟؟ اینجوری می خواید روبات بسازید؟:icon_pf (34):

من كه بهت گفتم پيش زمينه اي ندارم - بعضي دوستان هم همينطور

طرح رو بده بعد نظر و كمك بخواه

لینک به دیدگاه
تنها چیزی که نیاز داریم همت همفکری و فعالیت موثره.

ما اومدیم یه هدف گذاشتیم برای روبات امدادگر. حال باید این پروژه رو به پروژه های کوچیک تبدیل کنیم و بسپریمش به زیر گروه ها.

من خودم فعلا یه تقسیم کار کردن برای اول کار.

برق و میکرو:

1.مسیریابی ، مکان یابی و رسم نقشه از محیط

2.کار با سنسور های مختلف(CO2 التراسونیک)

کامپیوتر:

1.ارتباط اپراتور با روبات(نوشتن برنامه که بتونیم یک استپ موتور رو به صورت بی سیم توسط رایانه کنترل کنیم)

ما در هر مرحله این برنامه رو گسترش می دیم تا به چیزی که در آخر می خواییم برسیم.

مکانیک:

شناخت و تحلیل سیستم های حرکتی برای سطوخ ناهموار------> طراحی سیستم انتخاب شده توسط نرم افزار

اینا سری اول ریزپروژه ها هستن.بعد از اتمام این ها ما سری های بعدی رو میدیم و همینجوری پیش می ریم تا تمام قسمت های روبات طراحی بشه.

در این بین لازمه تحقیق کنیم که دیگه چه سیستم هایی میشه رو امدادگر سوار کرد یا اگر از دوستان کسی ایده داره واسه بهبود روبات تو زیر گروه ها مطرح میکنه.چون قرار نیست که فقط مونتاژ طرح ها و کارای دیگران رو انجام بدیم.

نکته: علت اینکه به برق 2تا پروژه دادم اینه که تعداد بچه ها بیشتره. سو تفاهم نشه .

نکته: ار دوستان مکانیکی هم یکم انتظار میره پیگیرتر باشن. بخش اصلی روبات مکانیکشه.

نکته::: من از لحاظ سنی و تجربه از همتون پایین ترم(متولد 72 ترم 4:hanghead:) فقط انگیزه و علاقه ام خیییلی زیاده :w02: پس از همتون خواهش می کنم این تیم رو تیمه خودتون بدونید و برای پیشبرد گروه کمکم کنید.

اولین خواستم اینه که اگه انتقاد یا پیشنهادی واسه ریزپروژه(این کلمه رو خودم ابداع کردم :ws3: یعنی پروژه های کوچکی که اگر در کنار هم قرار بگیرن میشه یه پروژه کامل) های بالا دارید بفرمایید تا بعد از تصویب شدن ریزپروژه ها کار رو به طور رسمی شروع کنیم.

هنوز خیلیااا که اعلام آمادگی کردن واسه گروه بندی پیام ندادناا:ws52: منتظریم همچنان

با سلام..

استپ موتورها قابلیت کنترل بالایی دارندو بیشتر برای طراحی ها با جابجایی دقیق استفاده میشن.. ولی از لحاظ گشتاور معمولا کم میارند برای تامین گشتاور مورد نیاز با استپ موتورها،ابعاد اونها بزرگ میشه و البته سنگین... توی ساخت ربات هایی مثل امدادگر نیاز به گشتاور بالایی داریم استفاده کردن از موتورهای DC گیربکس دار یا سروو موتورها توصیه می شود.

واسه کنترل از راه دور ربات هم چند سری گیرنده-فرستنده وجود داره:

RFM12: کاربردهای گسترده در ایجاد شبکه های وایرلس،قابلیت ارسال و دریافت دیتابه صورت دو طرفه، قابلیت کنترل روبات تا فاصله یکی دو کیلومتر در حالت معمول و با ساخت و اضافه کردن پاور تا 8 الی 10 کیلومتر در فضای آزاد را دارد.اما برنامه نویسی سخت تری داره و قیمت بالاتر..

HM-TR:مدل ساده تر از گیرنده -فرستنده که توی بازار موجود هست که میتونه یک گیرنده و یک فرستنده مجزا باشه(با قابلیت ارتباز یک طرفه) یا با قابلیت ایجاد ارتباط دو طرفه.. که هم برنامه نویسی ساده تر و هم قیمت مناسب تری داره،مشخصات آن برای برد500 متر داده شده ولی در عمل حدود 200 متر جواب میده..و قابلیت اتصال به کامپوتر از طریق پروتکل UART(سریال) که میتواند از طریقTTLیا RS232 انجام گیرد.

مدل های متعدد دیگه ای هم هست.مثل SIM20 که قابلیت اتصال از طریق USB یا RS232 را داشته و تا فاصله 1.5 کیلومتر رو جواب میده و واقعا قدرتمنده...

باز هم باید بگم که انتخاب سنسور گیرنده-فرستنده بستگی به نوع کاربری روبات داره..

• :icon_gol:

لینک به دیدگاه
من كه بهت گفتم پيش زمينه اي ندارم - بعضي دوستان هم همينطور

طرح رو بده بعد نظر و كمك بخواه

طرح رو دادم دیگه.

مکانیک:

شما الان باید یه مطالعه ای بفرمایید در این زمینه. آشنا بشین با روش های مختلف و سیستمی رو که بهینه دیدید رو طراحی کنید.

خب این ریز پروژه ها چجوری باید ارائه بشه ؟:ws38:

هر گروهی برای هر پروژه یک تاپیک میزنیم و اونجا به مطالعه و تبادل نظر و انجام اون پروژه می پردازیم.

با سلام..

استپ موتورها قابلیت کنترل بالایی دارندو بیشتر برای طراحی ها با جابجایی دقیق استفاده میشن.. ولی از لحاظ گشتاور معمولا کم میارند برای تامین گشتاور مورد نیاز با استپ موتورها،ابعاد اونها بزرگ میشه و البته سنگین... توی ساخت ربات هایی مثل امدادگر نیاز به گشتاور بالایی داریم استفاده کردن از موتورهای DC گیربکس دار یا سروو موتورها توصیه می شود.

واسه کنترل از راه دور ربات هم چند سری گیرنده-فرستنده وجود داره:

RFM12: کاربردهای گسترده در ایجاد شبکه های وایرلس،قابلیت ارسال و دریافت دیتابه صورت دو طرفه، قابلیت کنترل روبات تا فاصله یکی دو کیلومتر در حالت معمول و با ساخت و اضافه کردن پاور تا 8 الی 10 کیلومتر در فضای آزاد را دارد.اما برنامه نویسی سخت تری داره و قیمت بالاتر..

HM-TR:مدل ساده تر از گیرنده -فرستنده که توی بازار موجود هست که میتونه یک گیرنده و یک فرستنده مجزا باشه(با قابلیت ارتباز یک طرفه) یا با قابلیت ایجاد ارتباط دو طرفه.. که هم برنامه نویسی ساده تر و هم قیمت مناسب تری داره،مشخصات آن برای برد500 متر داده شده ولی در عمل حدود 200 متر جواب میده..و قابلیت اتصال به کامپوتر از طریق پروتکل UART(سریال) که میتواند از طریقTTLیا RS232 انجام گیرد.

مدل های متعدد دیگه ای هم هست.مثل SIM20 که قابلیت اتصال از طریق USB یا RS232 را داشته و تا فاصله 1.5 کیلومتر رو جواب میده و واقعا قدرتمنده...

باز هم باید بگم که انتخاب سنسور گیرنده-فرستنده بستگی به نوع کاربری روبات داره..

• :icon_gol:

ممنون بسیار استفاده کردیم:icon_gol: الان فقط کمک راجع به کلیت طرح و ریزپروژه های انتخابی می خواستم.

خانمه پارادوکس اینجوری طرح پیش میره. مثلا الان امیر طرح رو اصلاح کرد که اگر از استپ استفاده کنیم چه مشکلاتی داره. همچنین دوتا ماژول برای بخش کامپیونر معرفی کرد . در هنگام اجرای طرح ها هم همین جوری با مطالعه و تحقیقی که می کنیم طرح و با هم پیش می بریم.

آقا امیر تشکررررر:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

در مورد موتور گیربکسی باید توجه کرد که این نوع موتورها هم از نظر کارای فرق دارند باید ببینید دقت کار چقدر مهم است

و فکر کنم با pmw بتونیم کنترل موتور را انجام بدهیم

در مورد فرستنده و گیرنده بنده hmt ,hmr را پیشنهاد نمیکنم چون هم خطاش زیاده هم کار باهاش

الان حضور زهن ندارم ولی میگم چه نوعی بهتره

در مورد برنامه نویسی کنترل بیسیم تا حدودی واردم

مسیریابی بر چه اساس میخواهید انجام شود یه محیط معمولی یا با gps

فقط یه نکته: اگر برای هر موضوع یه تایپک زدید ادرس تایپک را اینجا بگذارید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...