رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

فسمت دوم صحبتتاتونو متوجه نشدم:ws52: میشه یه بار دیگه اون منابعی رو که برای سیالات ویسکوالاستیک استفاده کردین معرفی کنین..شرمنده

• :icon_redface:
    (توی چهابرا که نبودند)

درود کتاب Engineering Rheology رو گیر بیار اون کاملتره.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 178
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام

خیلی ممنون از آموزش ها تون

من چند تا سوال داشتم

1. در فلوینت وقتی می خوایم مشخصات سیال غیر نیوتونی رو بدیم دو حالت وجود دارد یکی وابسته به تنش برشی و دیگری وابسته به دما و تنش برشی . وقتی دومی رو تیک میزنیم یه پارامتر دما هم اضافه میشه .این چیه ؟

وقتی فقط وابسته به تنش برشی هست از تغییرات n , m صرفه نظر میکنه؟

2. من مشخصات مواد غیر نیوتنی CMC رو چطور می تونم پیدا کنم؟ (مخصوصا بتا B رو )

3.در چه محدوده ازتغییزات دمایی می تونیم تقریبا مشخصات مواد غیر نیوتنی رو ثابت در نظر بگیریم؟

با تشکر فراوان

درود

متاسفانه فلوئنت کار نکردم

2-باید بری سراغ کتابهای پلیمر اونجا میتونی پیدا کنی،اینترنت رو هم سرچ کن به احتمال زیاد باید باشه وگرنه باید بری سراغ کتابهای پلیمر

3-والا بستگی داره، ولی اگر میخای خواص جریان رو بسنجی نباید تو حلگرت دما داشته باشی،به طور کل نمیتونیم در این مورد نظر بدیم،من هم تا حالا ندیدم کسی اینکارو بکنه مگه اینکه بخاد انتقال حرارت حل کنه وگرنه از لحاظ تئوری این فرض رو نمی کنند.

لینک به دیدگاه
فسمت دوم صحبتتاتونو متوجه نشدم:ws52: میشه یه بار دیگه اون منابعی رو که برای سیالات ویسکوالاستیک استفاده کردین معرفی کنین..شرمنده

• :icon_redface:
    (توی چهابرا که نبودند)

درود

توی همون تایپیک کتب رئولوژی اسماشون هستش میتونی بگردی تو نت و دانلود کنی.

بازم تاکید می کنم اگه میخای شروع کنی برو سراغ Understanding of Viscoelacticity فان تین،این بهترین کتاب برای شروع ویسکوالاستیکه اما اگه میخای بری سراغ غیر نیتونی های غیر ویسکوالاستیک برو تو همون تایپیک کتب رئولوژی...

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام دوست عزیز مقاله یا کتابی کامل در مورد دینامیک سیالات محاسباتی در سیال غیر نیوتنی دارین؟

یه جور مقاله که نمونه کد هم داشته باشه که با روند کد نویسی معمول آشنا بشیم.

در ضمن یه سوال دیگه هم دارم.موضوعاتی که امکان بالقوه مقاله در آوردن توشون هست میشه بگین؟

ممنوون

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

پروژم که تموم شد فایل کاملش رو میذارم همه بتونن استفاده کنند. خیلی چیز جدیدی اضافه نکردم مطالب تالار جمع بندی شدند و کمی هم از سایتها و کتابای دیگه:w16:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 2 ماه بعد...
میخوام جریان سیال غیرنیوتنی(رقیق برشی n

به عبارت دیگه اگه سرعت و قطر 1 باشند چگال رو چقدر باید قرار بدم تا رینولدز برابر 30باشه؟؟

درود

رینولدز در سیالات غیر نیتونی با سیالات نیوتنی متفاوت است.

عدد رینولدز در سیالات غیر نیوتنی که از قانون توانی (power law) پیروی میکنند به صورت زیر محاسبه میشود

uumvuibchu5jcshi2v_thumb.png

لینک به دیدگاه
سلام. من باید توی پروژم باید یکبار جریان نیوتنی و یکبار جریان غیر نیوتنی را از روی سیلندر با فلوئنت تحلیل کنم( که البته هر دو در شرایط کاملا یکسان هستند رینوادز یکسان و هندسه یکسان) و در نهایت مواردی مثل تنش برشی، گردابه، جدایش جریان و .. را در این در با توضیح مورد مقایسه قرار بدم. کسی میتونه کمکی کنه؟؟

من دقیقا همین کار رو قبلا انجام دادم. شما شروع به حل بکنین، جایی گیر کردین من در خدمتم.

لینک به دیدگاه
مشکل من اینه که برای سیال غیر نیوتنی رقیق برشی که مبخوام عدد رینولدزش 30 باشه نمیدونم چگالی رو به فلوئنت چند بدم؟ برای سیال نیوتنی خوب راحت مقادیر سرعت و قطر و لزجت و رینولدز 30 را توی فرمول pvD/uجایگذاری میکنیم و چگالی بدست میاد.....ولی برای سیال غیرنیوتنی فرمول محاسبه رینولدز چیه؟

دوست عزیز فرمول عدد رینولدز توی سیالات غیر نیوتنی (power law) رو توی سه تا پست قبل تر گذاشتم براتون.

بخاطر اینکه عکسی که گذاشتم یکم واضح نیست فرمولش رو براتون مینویسم:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

در فرمول بالا

Power law index =n

Consistency index = K

بقیه هم که مشخص هستن

لینک به دیدگاه
دوست عزیز فرمول عدد رینولدز توی سیالات غیر نیوتنی (power law) رو توی سه تا پست قبل تر گذاشتم براتون.

بخاطر اینکه عکسی که گذاشتم یکم واضح نیست فرمولش رو براتون مینویسم:

در فرمول بالا

Power law index =n

Consistency index = K

بقیه هم که مشخص هستن

ممنون آقای تفکر.بله من از همین فرمول استفاده کردم ولی وقتی میخوام نتایجم رو با نمونه مقاله معتبری که این کار رو قبلا کرده مقایسه کنم به مشکل میخورم اون مقاله نتایج دیگه ای میده.

به عنوان مثال در n=0.6 و D=U=k=1 و p=26.525 عدد رینولدز طبق اون فرمول برابر 30 میشه و مقادیری که از فلوئنت بدست میارم با رینولدز 30 مقاله نمیخونه و خیلی شبیه رینولدز 20اون هست. برای اینکه داده هایی شبیه به رینولدز 30 مقاله بدست بیارم باید چگالی رو تقریبا 45 قرار بدم(که طبق اون فرمول میشه رینولدز 51)

واقعا گیر کردم و نمیدونم اشکال کار کجاست؟(برای جریان نیوتنی دقیقا شبیه مقاله بدست اومد.) لینک اون مقاله رو هم گذاشتم که بعنوان مثال در صفحات 413و414 داده های طول دنباله و زاویه جدایش رو داده.

لینک به دیدگاه
ممنون آقای تفکر.بله من از همین فرمول استفاده کردم ولی وقتی میخوام نتایجم رو با نمونه مقاله معتبری که این کار رو قبلا کرده مقایسه کنم به مشکل میخورم اون مقاله نتایج دیگه ای میده.

به عنوان مثال در n=0.6 و D=U=k=1 و p=26.525 عدد رینولدز طبق اون فرمول برابر 30 میشه و مقادیری که از فلوئنت بدست میارم با رینولدز 30 مقاله نمیخونه و خیلی شبیه رینولدز 20اون هست. برای اینکه داده هایی شبیه به رینولدز 30 مقاله بدست بیارم باید چگالی رو تقریبا 45 قرار بدم(که طبق اون فرمول میشه رینولدز 51)

واقعا گیر کردم و نمیدونم اشکال کار کجاست؟(برای جریان نیوتنی دقیقا شبیه مقاله بدست اومد.) لینک اون مقاله رو هم گذاشتم که بعنوان مثال در صفحات 413و414 داده های طول دنباله و زاویه جدایش رو داده.

جالبه فرمول شماره 9 توی صفحه 408 که عدد رینولدز رو بیان کرده با اون چیزی که من نوشتم متفاوته:ws38:

شما تمام شرایط ذکر شده در مقاله، مثل فواصل رو رعایت کردین؟ مش تون به اندازه کافی ریز بود؟

من فردا سعی میکنم همین مقاله رو مدلسازی کنم جوابش رو خدمتتون بگم.

من خیلی از مقاله های آقای Chhabra رو توی زمینه سیالات غیر تیوتنی با فلوئنت مدل کردم و جواب گرفتم ایشالا اینم جواب میده:w16:

لینک به دیدگاه
جالبه فرمول شماره 9 توی صفحه 408 که عدد رینولدز رو بیان کرده با اون چیزی که من نوشتم متفاوته:ws38:

شما تمام شرایط ذکر شده در مقاله، مثل فواصل رو رعایت کردین؟ مش تون به اندازه کافی ریز بود؟

من فردا سعی میکنم همین مقاله رو مدلسازی کنم جوابش رو خدمتتون بگم.

من خیلی از مقاله های آقای Chhabra رو توی زمینه سیالات غیر تیوتنی با فلوئنت مدل کردم و جواب گرفتم ایشالا اینم جواب میده:w16:

بله .از لحاظ مش بندی مشکلی نداره و به اندازه کافی ریز شده.فواصل هم تا حد ممکن طوری انتخاب شده اند که تاثیری در نتایج نگذارند(دیواره ها دور از سیلندر هستند).از اون فرمول هم استفاده کردم باز هم جوابهام مشکل داشت.

در رینولدز 30 و برای n=0.6 جواب آقای چابرا به این صورت بدست اومده: L=1.87D(طول دنباله) و a=122.89(زاویه جدایش) (Dقطر سیلندر)

اما نتایجی که من به ازای چگای های مختلف و n=0.6 (وD=U=k=1) بدست آوردم:

1-p=26.5که طبق فرمول شما رینولدز میشه 30 ولی نتایج: L=0.9D و a=134.1

2-p=30که طبق فرمول خود چهابرا رینولدز میشه 30 ولی نتایج: L=1.08D و a=130.13

3-p=45 با تکرار چند دیتا بالاخره در این چگالی خیلی نزدیک شد: L=1.9D و a=124.1

حالا اینکه با چه فرمولی این چگالی بدست میاد؟نمیدونم؟:ws52:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

متاسفانه فایلشو خیلی تغییر دادم ولی مطمین باشید مشکل از فایل کیس من نیست. اینو مطمینم...شایدم اصلا نباید از مدل پاورلا استفاده کنم مثلا شاید باید از مدل کاریو استفاده کنم ولی احتمالش کمه بخاطر این باشه....راستی تو اون قسمت که باید یه مینیمم و ماکزیمم واسه نرخ برش بدیم مهمه چقدر باشند؟ من 100تا 1000 دادم.مشخصاتو اینطوری دادم.

k=1

n=0.6

refrence temperature =0

minimum viscosity limit =100

maximum viscosity limit =1000

لینک به دیدگاه
متاسفانه فایلشو خیلی تغییر دادم ولی مطمین باشید مشکل از فایل کیس من نیست. اینو مطمینم...شایدم اصلا نباید از مدل پاورلا استفاده کنم مثلا شاید باید از مدل کاریو استفاده کنم ولی احتمالش کمه بخاطر این باشه....راستی تو اون قسمت که باید یه مینیمم و ماکزیمم واسه نرخ برش بدیم مهمه چقدر باشند؟ من 100تا 1000 دادم.مشخصاتو اینطوری دادم.

k=1

n=0.6

refrence temperature =0

minimum viscosity limit =100

maximum viscosity limit =1000

فکر میکنم اگه بخواین تغییرات رو کاملا توانی در نظر بگیرین باید minimum viscosity limit رو صفر در نظر بگیرین و maximum رو یه عدد بزرگ. احتمال داره ایراد کار همین باشه، چون شما K رو برابر یک دادین و سیالتون رقیق شونده ست و تحت تنش ویسکوزیته تون از این مقدار K هم کمتر میشه و شما مینیمم رو براش 100 تعریف کردین، بخاطر همین در اکثر دامنه حلتون ویسکوزیته رو 100 در نظر میگیره و رفتار سیالتون تقریبا نیوتنی میشه!

لینک به دیدگاه

آقا سعید خواسته بودن که در مورد پارامتر های مربوط به ویکوزیته ی قانون توانی بیشتر توضیح بدم.

خب باید بگم که اول از همه به تصویر زیر یه نگاه بندازید که نماینگر رابطه ی ویسکوزیته و نرخ برش توی سیالات power law هستش:

jlxsyhthi3d8yefz0f49.png

خب همونطور که میبینید در این نمودار لگاریتم گاما دات (یا همون نرخ برش) در مقابل لگاریتم اِتا (یا همون ویسکوزیته) رسم شده. توی این نمودار سه قسمت وجود داره. قسمت میانی که یک خط با شیب ثابت هست نشان دهنده رابطه ی توانی بین نرخ برش و ویسکوزیته ست (چون نمودار به صورت لگاریتمیک رسم شده رابطه ی توانی به یک خط با شیب ثابت تبدیل شده). سمت راست و چپ این قسمت توانی نمودار تبدیل به یک خط با شیب صفر تبدیل شده که نشون دهنده ی اینه که ویسکوزیته در این نواحی مستقل از نرخ برش هست (تقریبا مثلا سیال نیوتنی).

حالا توی فلونت تو پارامتر به نام های minimum viscosity limit و maximum viscosity limit وجود داره که واسه کنترل کردن این نواحی شکست منحنی هستند. یعنی شما با ست کردن minimum viscosity limit رو یه عدد(به عنوان مثال 100)، دارید تعیین میکنید که اگر مقدار ویسکوزیته تون از 100 کمتر شد رو همین عدد 100 ثابت بمونه و دیگه وابستگی به نرخ برش نداشته باشه.

حالا اگه شما minimum viscosity limit رو صفر در نظر بگیرید ویسکوزیته تون در سمت راست منحنی عملا شکستی نخواهد داشت و به صورت کاملا توانی فتار خواهد کرد (که توصیه میکنم شما هم مسئله تون رو با این حالت هم تست کنید احتمال داره جواب بگیرید).

لینک به دیدگاه

با تشکر از آقا صادق عزیز، فقط دو تا سوال

اول این که مقدار نرخ برش(گاما دات) برای جریان روی استوانه تو جه بازه ای قرار میگیره، یه جدولی تو help فلوئنت هست اما مورد جریان روی استوانه رو نداره.به این خاطر میپرسم که میخوام بدونم مینیمم و ماکزیمم ویسکوزیتم چقدر میشه؟

سوال دومم در مورد مدل کاریو هست. من میخوام این مسئله رو با این مدل هم حل کنم اما متاستفانه اصلا نمیدونم پارامترهاش چی هستند و باید تقریبا چه مقادیری رو قرار بدم؟(lamda=time constant, T-alpha, zero shear viscosity, infinite shear viscosity, activation energy=alpha)

باز هم تشکر

لینک به دیدگاه

توی لینک زیر میتونید اطلاعان مربوط به مدل کاریو و پاراکتر های اون رو مشاهده کنید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...