رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

چكيده:

در اين مقاله، اثر خواص الاستيك يك سيال (غير نيوتني ) بر روي خصوصيات لاية مرزي آن بطور نظري مورد بررسي قرار گرفته است .

براي اين منظور، جريان آرام سيال ويسكوالاستيكي از نوع مرتبة ٢ را در بالاي يك صفحة ساكن در نظر گرفته و تاثير الاستيسيتة سيال را بر

روي ضريب اصطكاك پوسته اي آن بررسي نموده ايم . براي بدست آوردن معادلات حركت، با توجه به بالا بودن عدد رينولدز، از تقريب لاية

مرزي استفاده شده است . در مرحلة بعد با استفاده از مفهوم تابع جريان و نيز معرفي نمودن يك مت غير تشابه اي، معادلات لاية مرزي براي

تبديل شدند . با توجه به ظاهر شدن مولفة مكاني ODE به يك تك معادلة ديفرانسيل غير خطي مرتبة ٤ از نوع PDE سيال مورد نظر از فرم

در يك گروه بدون بعد (كه عدد دبورا يا عدد x در اين معادله، نتيجه گرفته شد كه پروفيلهاي سرعت غير متشابه هستند . با دسته بندي x

الاستيك ناميده ميشود ) سعي شد كه براي اين جريان خاص حلهاي متشابه بطور موضعي پيدا شود . براي حل اين معادله از تركيبي از روش

پرتابه اي و روش تفاضل محدود استفاده شد . نتايج بدست آمده حاكي از آن است كه اگر الاستيستة سيال به اندازة كافي بالا باشد، سرعت سيال

در داخل لاية مرزي ممكن است از سرعت سيال در خارج از اين لايه بيشتر گردد . محاسبات انجام شده همچنين نشان مي دهد كه در مورد

سيالات ويسكوالاستيك، تنش برشي در ديواره بيش از مقدار آن براي يك سيال نيوتني است و هر چقدر الاستيستة سيال بيشتر باشد اين

اختلاف نيز بيشتر مي گردد . در مورد ضخامت لاية مرزي نيز محاسبات انجام شده حاكي از آن است كه الاستيستة سيال موجب كاهش در

ضخامت لاية مرزي مي گردد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • پاسخ 178
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

• 2 هفته بعد...

سلام

موضوع تحقیق من بررسی مدل های آشفتگی در سیالات غیر نیوتنی هستش. میشه راهنمائیم کنید

سلام دوست عزیز

کدام دسته از غیر نیوتنی ها؟

خب فقط مدل سازی هست؟

یه کم بیشتر توضیح بدید سوالتون کلی هستش.

لینک به دیدگاه

موضوع من بطور کلی بررسی مدل های آشفتگی rans در انواع سیالات غیر نیوتنی با تاکید بر مدل های ASM هستش یعنی فقط روی مدلسازی آشفتگی باید کار کنم

هر چی میگردم مطلب مدونی که بتونه کمکم کنه پیدا نمی کنم

لینک به دیدگاه
موضوع من بطور کلی بررسی مدل های آشفتگی rans در انواع سیالات غیر نیوتنی با تاکید بر مدل های ASM هستش یعنی فقط روی مدلسازی آشفتگی باید کار کنم

هر چی میگردم مطلب مدونی که بتونه کمکم کنه پیدا نمی کنم

مدل RSM منظورته که همون +ASM هست؟

این مدل 6 تا معادله ناپایدار رو حل میکنه

تو فلوئنت این مدل خوشبختانه مستقیم حل میشه.

فقط یه مشکلی هست که تو فلوئنت فقط GNF Fluid داره یعنی Power Law Model که سک نوع سیال غیر نیوتنی هست.

البته من مدل های جدید فلوئنت رو ندیدم شاید سیالات دیگه ای رو هم آورده.

ولی من بهت پیشنهاد می کنم که یه کم ریز تر کن مسئلتو چون خیلی بزرگه!

یه نوع سیال غیر نیوتنی رو در نظر بگیر و با مدل های مختلف RANS که 3 تا مدل معروفم بیشتر نداره اوونو بررسی کن.

واسه این کار برو سراغ دکتر Maurizio Quadrio از پلی تکنیک میلان.روی این مدل ها خووب کار کرده.

بازم من بهت پیشنهاد میکنم مسئله رو ریز کنی.

این حتی برای تز دکتری هم بزرگه. چون نمیشه 3 گروه غیر نیوتنی ها یعنی:

1- وابسته به زمان

2-مستقل از زمان

3-ویسکوالاستیک ها

رو باهم بررسی کرد در ضمن خودشون باز به گروهای دیگه تقسیم بندی میشن.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

منظور از ASM همون Algebraic Reynolds Stress Model هستش که در واقع نوع ساده شده ی RSM هست.

در مورد فرمایشتون هم باید بگم که فقط یه بررسی کلی در مورد مدل ها باید انجام بدم یعنی خیلی ریز نمیشه.

یه چیزی رو متوجه نشدم...همونطور که در جریان هستید در سیالات نیوتنی مدل های RANS شامل مدل های مرتبه اول یعنی مدل های صفر معادله ای ، یک معادله ای ، دو معادله ای و مرتبه دوم مثل RSM و ASM میشه که در مورد هرکدومشون چندین مدل مختلف وجود داره ولی شما می فرمایید که برای 3 دسته سیالات غیر نیوتنی کلا 3 مدل RANS بیشتر نداریم...یعنی هر مدل غیر نیوتنی آشفتگی لزوما از این سه مدل باید استفاده کنه؟

در مورد فرمایشتون در مورد فلوئنت هم باید بگم که کار من فعلا مدلسازی نیست فقط باید یه literature review ارائه بدم

لینک به دیدگاه
منظور از asm همون algebraic reynolds stress model هستش که در واقع نوع ساده شده ی rsm هست.

در مورد فرمایشتون هم باید بگم که فقط یه بررسی کلی در مورد مدل ها باید انجام بدم یعنی خیلی ریز نمیشه.

یه چیزی رو متوجه نشدم...همونطور که در جریان هستید در سیالات نیوتنی مدل های rans شامل مدل های مرتبه اول یعنی مدل های صفر معادله ای ، یک معادله ای ، دو معادله ای و مرتبه دوم مثل rsm و asm میشه که در مورد هرکدومشون چندین مدل مختلف وجود داره ولی شما می فرمایید که برای 3 دسته سیالات غیر نیوتنی کلا 3 مدل rans بیشتر نداریم...یعنی هر مدل غیر نیوتنی آشفتگی لزوما از این سه مدل باید استفاده کنه؟

در مورد فرمایشتون در مورد فلوئنت هم باید بگم که کار من فعلا مدلسازی نیست فقط باید یه literature review ارائه بدم

3 دسته مهم برای نیوتنی

و اصولا مدل ها برای غیر نیوتنی ها کاملا متفاوت میشه و معدلات غیر خطی و ناپایدار هستند.

برای اینکه ببینی مدل هاش برای غیر نیوتنی ها چی میشه باید مقاله پیدا کنی.

اگه داری مدل های rans برای غیر نیوتنی ها رو بزار تا ما هم استفاده کنیم.

وگرنه ممکن هست اصلا برای غیر نیوتنی ها هنوز به طور کامل ارائه نشده باشه.

منظورم رو می فهمی ؟

لینک به دیدگاه

ممنون از توضیحتون ولی من هر چی می گردم هیچ مدل RANS ی برای آشفتگی غیر نیوتنی پیدا نمیکنم حتی Maurizio Quadrio که فرمودین هم فقط روی DNS کار کرده

البته احتمال داره طبق فرمایش شما هنوز مدلی بطور کامل ارایه نشده باشه

با این اوصاف پیشنهاد شما چیه؟ بالاخره باید یجوری آشفتگی در سیالات غیر نیوتنی رو بررسی کرد دیگه

لینک به دیدگاه
ممنون از توضیحتون ولی من هر چی می گردم هیچ مدل RANS ی برای آشفتگی غیر نیوتنی پیدا نمیکنم حتی Maurizio Quadrio که فرمودین هم فقط روی DNS کار کرده

البته احتمال داره طبق فرمایش شما هنوز مدلی بطور کامل ارایه نشده باشه

با این اوصاف پیشنهاد شما چیه؟ بالاخره باید یجوری آشفتگی در سیالات غیر نیوتنی رو بررسی کرد دیگه

باید بری سراغ مدل های غیر نیوتنی

اول باید معلوم کنی کدام غیر نیوتنی ، برای مثال پلاستیک پینگهام غیر نیوتنی هست(مانند خمید دندان) ولی اصلا آشفتگی تو این معنا نداره!

همه سیالات غیر نیوتنی ویسکوزیته ثابتی ندارند پس در برخی از اوونها بررسی توربولانس خیلی سخته.

باید بری سراغ مدل های خودشون

مثلا تو ویسکوالاستیک ها مدل هایی چون:

PTT

LPTT

EPTT

FENE-P

Oldroyd

و ...

برای دیگر غیر نیوتنی ها باید بری سراغ کتابهای رئولوژی که تو همین تایپیک گذاشتم.

و مدل هاشونو در بیاری.

البته من یه نفری و سراغ دارم این توربولانس غیر نیوتنی کار کرده

Stefano Berti

دانشگاه تورینو هستش.

در مورد ویسکوالاستیک ها هم حودم هستم.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
  • 5 هفته بعد...
salam

etalaati darmorede stress relaction &elastic recoil& creep dar sayalate viscoelastic niaz daram

lotfan rahnamay konid

این تاپیک بیشتر در مورد ویسکوالاستیک توضیح داده فایل هایی که دکتر قرار دادن رو دانلود کنید در مورد تنش و حافظه سیال هم هست

لینک به دیدگاه
salam

etalaati darmorede stress relaction &elastic recoil& creep dar sayalate viscoelastic niaz daram

lotfan rahnamay konid

سلام

در مورد مباحثی که فرمودین

Stress Relaxation

Elastic Recoil

Creep

در فایلهای آموزشی به اختصار توضیح داده شده است

برای اطلاعات بیشتار بهتره کتاب

Understanding Viscoelasticity

که در همین تایپیک هست رو دانلود کنید و فصل دوم رو مطالعه کنید.

منظورتون در مورد خزشی رو درک نکردم

منظورتون بررسی جریان خزشی ویسکوالاستیک ها هست؟؟

bebakhshid yek soall

viscoplastic che tafavoty ba viscoelastic dare?

همنطور که از اسم اینها معلوم است

سیالات ویسکوالاستیک در آن واحد خواص ویسکوز و الاستیک رو دارا هستند یعنی از طرفی سیال لزج هست و از طرفی مانند جامد الاستیک عمل میکنه که به شبکه پلیمری بر می گرده

سیالات ویسکوپلاستیک : هم سیال لزج هستند و هم خواص پلاستیکی دارند یعنی نیروهای بین مولکولی پلیمری بسیار قوی تری نسبت به ویسکوالاستیک ها دارند.

در ضمن دوست عزیز شما ملزم به فارسی تایپ کردن می باشید

لطفا قوانین رو رعایت کنید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام

من جواب سئوالات فصل نهم كتاب non newtonian flow and applied rheology: engineering application رو لازم دارم. زحمت كشيدند و فايل كتاب رو تو همين انجمن قرار داده اند. كسي مي تونه كمك كنه؟ ممنون

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
سلام

من جواب سئوالات فصل نهم كتاب non newtonian flow and applied rheology: engineering application رو لازم دارم. زحمت كشيدند و فايل كتاب رو تو همين انجمن قرار داده اند. كسي مي تونه كمك كنه؟ ممنون

سلام

گمون نمی کنم جوابش باشه،یا حداقل من ندیدم دوست عزیز

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام دوست عزیز

من نیاز فوری به مطالبی راجع به مواد آنتی تیکسوتروپیک دارم . اول همین فروم توضیح مختصری دادین اما خیلی کم بود. میشه اطلاعات بیشتری در اختیارمون قرار بدین. یکم فروی لازم دارم دوست من. ممنون میشم.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام

من واقعا متعجب شدم که این سطح آموزش در همچنین جایی در اینترنت وجود داره! واقعا این تایپیک بسیار جامع و شامل بود گرچند برخی از فایلهای دانلودی مشکل داشتند اما تدریس این سطوح که حتی در دکتری هم تدریس نمیشه بسیار عالی بود و من تمامی جوابهای خودم رو در مورد سیالات ویسکوالاستیک گرفتم.

آقای دکتر من میتونم تز کارشناسی ارشد خودم رو با شما بگیرم؟؟ من بیشتر در مورد پلاسمای خون تحقیق کردم و خب زمینه مشترکی داریم.

بسیار عالی...

بسیار عالی...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...