رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

جزء سیالات غیر نیوتنی است.

در حالت کلی

مشخصه این حالت از رفتار سیال وجود تنش تسلیم است که قبل از تغییر شکل یا جریان یافتن سیال بایستی باید از آن عبور کرد . اگر تنش اعمال شده کمتر از تنش تسلیم باشد ماده به صورت الاستیک تغییر شکل داده یا مانند یک جسم جامد جریان می یباد . در حالتی که مقدار تنش اعمال شده از تنش تسلیم تجاوز کند منحنی جریان ممکن است خطی یا غیر خطی باشد اما قطعا از مبدا عبور نخواهد کرد(اگر نمودار تنش بر حسب نرخ برش را بکشیم) در غیاب اثرات کشش سطحی ، سطح چنین ماده ای تحت اثر نیروی جاذبه صاف و یکنواخت نخواهد شد. این رفتار را می توان اینطور توجیه کرد که چنین ماده ای ساختار شبکه ای با سختی کافی است که می تواند در برابر هر گونه تنش خارجی کمتر از تنش تسلیم مقاومت نماید. در مقادیر تنش بالاتر از تنش تسلیم این ساختار شکسته و همانند یک ماده ویسکوز عمل خواهد کرد .

دیده شده است در برخی موارد فرایند شکست و تشکیل ساختار برگشت پذیر است و ماده می تواند مقدار تنش تسلیم اولیه را بدست آورد.

3 مدل ریاضی هم برای پلاستیک های بینگهام ارائه دادند:

1- مدل پلاستیک بینگهام

2- مدل هرشل - بالکی

3- مدل کاسن

تو اینترنت در مورد این مدلهای مطلب هست.

اگه سوال دیگه ای داری در خدمتم دوس خوبم

اگه هم میخوای معادلاتشو واست بگم؟ معدلات برحسب تنش و نرخ برش هستش.

ممنون.نه معادلاتش لازم نیست.من سوال سیالاتی زیاد دارم که به مرور خواهم پرسید.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 178
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام مهندس

یه کم گیجم کردی! واضح تر بگو!تا اگه خودمم بلد نبودم از اساتید به نام فلوئنت بپرسم و بهت بگم.

سلام

ممنون :icon_gol:

خب من مي خوام تعامل سيال و جامد رو بررسي كنم.

يه دريچه هست كه خون بايد بتونه اونو باز كنه، ازش عبور كنه و وقتي خون عبور كرد بتونه با يه حالت برگشتي كه ايجاد ميكنه، دريچه رو هم ببنده.

اين حركت خون و دريچه روي هم تاثير ميذارن و هر كدوم حركت اون يكي رو تقويت ميكنن.

توي تحليل CFD، خود ما به دريچه يه حركت ميديم و دريچه باعث حركت خون ميشه. ولي توي تحليل FSI، فاز سيال باعث حركت جامد و فاز جامد باعث حركت سيال ميشه. يعني ما دو تا فاز طراحي مي كنيم و با تعيين شرايط مرزي و اوليه دو تاشونو با هم كوپل مي كنيم و حل مي كنيم.

من وقتي مي خواستم كارم رو شروع كنم در مورد نرم افزاراي سيالاتي كه تحقيق كردم فلوئنت رو به اين خاطر مجبور شدم بذارم كنار كه قابليت تحليل FSI نداشت.

انسيس هم به اين خاطر كنار گذاشته شد كه قابليت Remesh نداشت و حركتايي كه توي اون بازه صورت ميگرفت باعث شكسته شدن و فروريختن مش ها ميشد.

نرم افزاري كه توي اين بازه براي تحليل FSI خون به عنوان يه سيال غيرنيوتني خوب جواب ميده ADINA هست كه متاسفانه از نظر هندسي خيلي سطحش پايينه. ولي قدرت تحليل خيلي خوبي داره.

مي خواستم بدونم كه چه نرم افزاري براي اين تحليل مناسبه و اينكه اگه فلوئنت چنين امكاني رو اضافه كرده هم خوشحال ميشم راهنماييم كنين.

بازم ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام

ممنون :icon_gol:

خب من مي خوام تعامل سيال و جامد رو بررسي كنم.

يه دريچه هست كه خون بايد بتونه اونو باز كنه، ازش عبور كنه و وقتي خون عبور كرد بتونه با يه حالت برگشتي كه ايجاد ميكنه، دريچه رو هم ببنده.

اين حركت خون و دريچه روي هم تاثير ميذارن و هر كدوم حركت اون يكي رو تقويت ميكنن.

توي تحليل cfd، خود ما به دريچه يه حركت ميديم و دريچه باعث حركت خون ميشه. ولي توي تحليل fsi، فاز سيال باعث حركت جامد و فاز جامد باعث حركت سيال ميشه. يعني ما دو تا فاز طراحي مي كنيم و با تعيين شرايط مرزي و اوليه دو تاشونو با هم كوپل مي كنيم و حل مي كنيم.

من وقتي مي خواستم كارم رو شروع كنم در مورد نرم افزاراي سيالاتي كه تحقيق كردم فلوئنت رو به اين خاطر مجبور شدم بذارم كنار كه قابليت تحليل fsi نداشت.

انسيس هم به اين خاطر كنار گذاشته شد كه قابليت remesh نداشت و حركتايي كه توي اون بازه صورت ميگرفت باعث شكسته شدن و فروريختن مش ها ميشد.

نرم افزاري كه توي اين بازه براي تحليل fsi خون به عنوان يه سيال غيرنيوتني خوب جواب ميده adina هست كه متاسفانه از نظر هندسي خيلي سطحش پايينه. ولي قدرت تحليل خيلي خوبي داره.

مي خواستم بدونم كه چه نرم افزاري براي اين تحليل مناسبه و اينكه اگه فلوئنت چنين امكاني رو اضافه كرده هم خوشحال ميشم راهنماييم كنين.

بازم ممنون:icon_gol:

مهندس جان گمان می کنم بشه.

بازم اطلاعات بیشتر رو بهت میدم.

لینک به دیدگاه

کنجد رو در نظر بگیرید.ابتدا جامد است،اگر ارده اش کنیم میشه مایع،در مورد این مواد چه میشه گفت؟تغییر فاز داده؟ولی شکلش کاملا تغییر میکنه که؟

لینک به دیدگاه
کنجد رو در نظر بگیرید.ابتدا جامد است،اگر ارده اش کنیم میشه مایع،در مورد این مواد چه میشه گفت؟تغییر فاز داده؟ولی شکلش کاملا تغییر میکنه که؟

خب سوال چی هست؟

لینک به دیدگاه
خب منم نفهمیدم منظورت چیه؟؟

موادی که در ابتدا جامد هستند ولی طی عملیاتی میشه به شکل سیال درشون آورد در چه گروهی قرار میگیرند؟

لینک به دیدگاه
موادی که در ابتدا جامد هستند ولی طی عملیاتی میشه به شکل سیال درشون آورد در چه گروهی قرار میگیرند؟

خب بسیاری از سیالات اینطوری هستند.

به احتمال زیاد غیر نیوتنی هستش.

لینک به دیدگاه

دوستان سلام امروز گفتم چندتا کلیپ در مورد سیالات ویسکوالاستیک بذارم تا با پدیده بودن این سیالات بیشتر آشنا شین.

این کلیپ ها از سایت یو تیوب هستش که در حال حاضر فی لت ر می باشد.

اما به نیگاه کردنش می ارزه.

اثر وایزنبرگ

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

تغییر فاز

حافظه دار بودن سیالات ویسکوالاستیک

این حافظه در سیالات ویسکوالاستیک کمک می کند تا بتوانبم فوم ها و متکا هایی درست کنیم که برای بیمارانی که آرتورز دارند بسیار مفید است زیرا به هر شکل در می آیند.

لینک به دیدگاه

با کسب اجازه از دوست واستاد عزیزم یه کتاب درزمینه بحث چون بحث به صورت مجتمع داره ادامه داده میشه خوبه که اینم اینجا باشه

ممنون:icon_gol:

دانلود کتاب سیالات غیرنیوتنی چیهابارا

محاسبه جریانات سیالات فیزیک غیر نیوتنی در فرایند های صنعتی مهندسی سیالات نوشته چیهابارا آر پی سال 1999

لینک به دیدگاه
با کسب اجازه از دوست واستاد عزیزم یه کتاب درزمینه بحث چون بحث به صورت مجتمع داره ادامه داده میشه خوبه که اینم اینجا باشه

ممنون:icon_gol:

دانلود کتاب سیالات غیرنیوتنی چیهابارا

محاسبه جریانات سیالات فیزیک غیر نیوتنی در فرایند های صنعتی مهندسی سیالات نوشته چیهابارا آر پی سال 1999

بسیار ممنون مهندس جان

ما شاگردیم

لینک به دیدگاه
یک کتاب جالب درباره تاریخچه رئولوژی

rheology: An historical perspective

by r.i. Tanner, k. Walters

با تشکر .میشه به اختصار توضیح بفرمایید رئولوژی چیست؟

لینک به دیدگاه
با تشکر .میشه به اختصار توضیح بفرمایید رئولوژی چیست؟

خیلی خلاصه میشه علم بررسی حرکت، تغییر شکل و تنش ها که هدف آن پیش بینی رفتار سیالات غیرنیوتنی در هندسه های مختلف است

عامیانه اش میشه روش های آزمایشگاهی برای اندازه گیری خواص این دسته از سیالات

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

اگر میشه انتقال بدید به آموزش سیالات ویسکو الاستیک در امضای من.

----------------------------------------------

انتقال صورت ميگيرد:a030:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام

اول اینکه خیلی سپاسگذارم از تاپیک فوق العاده پرمحتوی و مفیدتون

دوم اینکه من در حال تحقیق روی سیالات غیر نیوتنی و به طور خاص سیالات ویسکو الاستیک هستم

خواهشم اینه که لطفا در مورد اثر تغییر فاز که در کلیپ صفحه قبل اومده بود توضیح بدید

مرسی

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام دوست عزیر

این تغییر فاز ناشی از ضرایب و حود اختلاف تنشهای نرمال هستش.

میدونی که به نرخ برش نیز وابسته در صورتی که این نرخ برش افزایش پیدا کنه ضرایب با توان دوم تغییر می کنه به همین مقدار اختلاف تنش های نرمال که باعث به هم فشرده شدن زنجیره ی مولکولی و تغییر فاز آنی شده.

لینک به دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت دوستان محترم

خداوند یاری نمود که بار دیگر در خدمت شما اساتید گرامی باشم با آموزش علم رئولوژی.

در اولین قدم باید بگم که به علت کمبود وقت من مجبورم آموزش ها رو بر روی صفحه ی کاغذ با دست بنویسم و اوونها رو به صورت پی دی اف در اختیار شما بگذارم.

انشاء الله به همین زودی آموزش شروع میشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...