رفتن به مطلب

.: مســابقه علمی و اطلاعات عمومی تابســـتانه 93 :. (دور پنجم)

ارسال های توصیه شده

خب سوالات ما اینا بود:

1 تپه باستاني تو ايران که فقط 5 دوره توش سکونت بوده

2- بيشترين سهم اختراع در 100 اختراع برتر جهان چند عدد بوده و نام مخترع آن چيست

3- اولين گام در حرکت جامعه سنتي ايران به سوي صنعتي شدن

جواب های گروه هشت:

1-

2- در حال حاضر 6 میلیون اختراع در جهان وجود دارد که ادیسون با 1094 اختراع رکورد دار است دستگاه گرامافون و لامپ الکتریکی از اختراعات اوست.

3- اولین گام های توسعه صنعتی در ایران

تفکر قرار گرفتن در مسیر توسعه اقتصادی به سده بیستم میلادی باز میگردد.به نظر می رسد اولین اقدام عملی و جدی ایران توسعه صنعتی در ایران،ملی شدن صنعت نفت است که درسال ۱۳۳۲ توانست ایران را ازنظر دسترسی بهمنابع نفتی خود مستقل تر از قبل کرده و عواید حاصل از فروش نفت را در مسیرتوسعه به کار گیرد.پیش از زمان پهلوی و از میانه سده نوزده میلادی تااوایل سده بیستم،ناتوانی دولت سنتی قاجار از ایفای نقش توسعه ای در اقتصادو تحمیل آزادی تجارت مانعی اساسی در جهت حمایت از صنایع نوپای داخلی شد وبه همین دلیل اولین تجربه کشور در زمینه صنعتی شدن، به شکست انجامید. دردوره بین دو جنگ جهانی، دولت ایران نوسازی شد و نقش توسعه ای خود را ازطریق اصلاح نظام اداری و مالی و پولی کشور، تأمین امنیت داخلی و وضعقوانینی که موجب تحکیم حقوق مالکیت بود، در اقتصاد کشور ایفا کرد و در ایندوره بنیاد صنایع ماشینی ایران استوار شد. اما درفاصله سال های ۱۳۲۰ تا۱۳۳۲ اشغال ایران توسط متفقین، اختلال در تجارت جهانی در سال های جنگ، بیثباتی مزمن سیاسی و اقتصادی به دلیل ضعف دولت مرکزی و تحریم نفتی ایران بهعلت خواست ایران و ملی شدن صنعت نفت در اواخر این دوره با رشد سریع صنعتیمنافات پیدا کرد. همچنین در سال های ۱۳۳۴تا ۱۳۵۷ قرار گرفتن ایران در حوزهنفوذ غرب و افزایش کمک های خارجی و درآمدهای نفتی، پایه های قدرتدیکتاتوری در کشور تحکیم شد. در همین دوره بود که با ایجاد سازمان برنامهوبودجه و اجرای چهار برنامه عمرانی، دولت به سرمایه گذاری عظیم برای ایجادزیرساخت های فیزیکی اقدام کرده و از شکل گیری و بسط قدرت اقتصادی طبقهجدید سرمایه داران صنعتی حمایت کرد.پس از انقلاب اسلامی ایران نیز ۴برنامه ۵ ساله توسعه ای در ایران به اجرا در آمد. در حال حاضر در اواخربرنامه چهارم هستیم و این در حالی است که به جز در دو صنعت خودرو و نفت آنهم به شکلی محدود هنوز نتوانسته ایم به دستاورد قابل ملاحظه ای در بخشصنعتی کشور دست پیدا کنیم وبه رغم گذشت حدود ۶۰ سال از آغاز اولین گام هایتوسعه صنعتی در ایران، در مرحله قابل قبولی قرار نداریم.

-----------------

که متأسفانه به نظرمون دوتا جوابی که داده شده اشتباه باشه.

1- تپه گنج دره

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

2- درسته که ادیسون بیشترین اختراع رو تو جهان داشته اما تو سوال گفته بودیم سهم کدوم مخترع تو 100 اختراع برتر جهان بیشتره و چندتا هست.

تو 100 اختراع برتر جهان شرکت سونی هستش که 4 اختراع رو داشته. سهم ادیسون هم تو 100 اختراع برتر جهان 3 اختراع بوده.

3- ورود صنعت چاپ سنگی به کشور در زمان قاجار

http://www.noandishaan.com/forums/thread115433.html

• Like 7
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 256
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سوال های ما :

وجه مشترك عرفان اسلامي و فلسفه چيست ؟؟

جواب : شناخت خداوند

منبع: تفاوت فلسفه با عرفان

يكي از ويژگي هاي شعر ايراني كه در شعر هيچ ملت ديگري مشاهده نميشود چيست ؟؟

جواب : تخلص

منبع :روانشناسی اجتماعی شعر فارسی محمد رضا شفیعی کدکنی

چرا انسان پس از گريه كردن به آرامش ميرسد ؟؟

جواب: آزاد شدن اندروفين

منبع: همه چیز در مورد اشک و گریه کردن!

مثکه گروه مقابل یعنی گروه 7 جوابی ارسال نکردن:icon_gol:

• Like 5
لینک به دیدگاه

گروه های 7 و 8 به علت نداشتن امتیاز لازم برای ادامه، متاسفانه از دور مسابقه حذف میشن.

خسته نباشید دوستان. :icon_gol::icon_gol:

گروه 3 هم به علت اینکه مرخصی هستن در ازای هر دور مرخصی 20 امتیاز منفی براشون ثبت میشه و بعد از 3بار کسب امتیاز منفی از مسابقه حذف میشن.:ws37:

• Like 8
لینک به دیدگاه
گروه های 7 و 8 به علت نداشتن امتیاز لازم برای ادامه، متاسفانه از دور مسابقه حذف میشن.

خسته نباشید دوستان. :icon_gol::icon_gol:

گروه 3 هم به علت اینکه مرخصی هستن در ازای هر دور مرخصی 20 امتیاز منفی براشون ثبت میشه و بعد از 3بار کسب امتیاز منفی از مسابقه حذف میشن.:ws37:

پس الان حذفمون کن هانی.. چون ناصر نمیتونه بیاد فعلا :icon_gol:

مسابقه خوبی بود بچه ها.. خسته نباشید :icon_gol:

• Like 7
لینک به دیدگاه

آقا لطفا بیاین و به ما احترام بذارین..

یه پیشنهاد دارم که دوس دارم قبول کنین.

ما 90 امتیاز داریم.. دوس داریم به 3 گروه هر کدوم 30 امتیاز بدیم: گروه های 5، 9 و 10

پیلیز بقبولین :icon_gol:

• Like 7
لینک به دیدگاه

ما 90 امتیاز داریم.. دوس داریم به 3 گروه هر کدوم 30 امتیاز بدیم: گروه های 5، 9 و 10

چه حرکت انسان دوستانه ای :girl_in_dreams:

• Like 5
لینک به دیدگاه

ببخشید اصلاح می کنم......

واسه اینکه حق گروه 4 ضایع نشه.. 20 امتیاز به گروه 5، 10 امتیاز به گروه 4، و به دو گروه 9 و 10 هر کدوم 30 امتیاز :icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
از گروه 5 می پرسیم :a030:
از گروه 9میپرسیم:icon_redface:

میگم بچه ها بیاید ببینید امروز اینجا چه کشت و کشتاریه!!!!:whistle:

(خانم مجری این اسپمه ها میدونم اما جان من بذار این پست یه کم بمونه!!!!:ws3:)

• Like 9
لینک به دیدگاه

سوالای سری 5 هم ارسال شد، فرصت برای ارسال پاسخ سوالا تا ساعت 22 روز دوشنبه هست، ولی اگه همه گروه ها زودتر ارسال کنن، می تونیم سری های بیشتری رو برگزار کنیم.:a030:

موفق باشین:icon_gol:

qzfa4aqquhbaxeedy7v1.png

• Like 10
لینک به دیدگاه

ممنون از سامیار عزیز :a030:

سوالات ما:

1- قدیمی ترین ساز چیست؟

2- کدوم عضو بدن باعث ایجاد حس گشنگی و تشنگی میشه؟

3- تپه باستانی که 12 دوره سکونت توش شناسایی شده

پاسخ های گروه 10:

1- نی

2-هیپوتالاموس

لینک

3-تپه زاغه در بوئین زهرا قزوین

---------------

پاسخ های صحیح:

سوال 2 و 3 که درست جواب داده شده.

سوال 1 متأسفانه اشتباه بود.

جواب صحیح: ساز درام یا درامز

سازهای درام تقریبا به قدمت نسل بشر می باشند. به استثنای حنجره انسان، سازهای درام قدیمی ترین ابزار موسیقایی ما هستند.

http://www.noandishaan.com/forums/thread4306-2.html

• Like 9
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...