رفتن به مطلب

.: مســابقه علمی و اطلاعات عمومی تابســـتانه 93 :. (دور پنجم)

ارسال های توصیه شده

نه خب اگه مصطلح باشه، احتمالا پیدا میشه، مثلا santoor هم توی babylon هست، هم توی آکسفورد آنلاین.

ولی این لغتی که شما میگی مصطلح نیست.

نی هم الزاما یه وسیله ایرانی نیست، توی کشور های دیگه هم وجود داشته. ما بهش نی میگیم. مثلا همین منبعی که سامیار گذاشته بود:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

کاملاً مصطلح هستش :ws3:

مثال بارز هم زدم. تار

تار یه وسیله موسیقی خیلی هم خاص هست. تو بابیلون و اکسفورد و اینا دربارش گفته؟ :ws38:

واقعاً نمیشه گفت نی و فلوت یکی هستن. نی یه ابزار موسیقی متفاوت هستش، از خانواده فلوت و اون ابزار قدیمی کشف شده هم یک نوع فلوت دیگه هستش. نه یه نوع نی.

در مورد فرق داشتن نی با فلوت شاید بهتر باشه نظر یک شخص آشناتر مثل شادمهرباز (مدیر تالار موسیقی) هم پرسیده بشه. اگرم نیاز نیست که خب هر تصمیمی گرفتین مشکلی نیست. :ws3: چون کاملاً درک میکنم که تصمیم گیری واسه شما هم (کلاً داورا) سخته :icon_pf (34):

• Like 6
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 256
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

کاملاً مصطلح هستش :ws3:

مثال بارز هم زدم. تار

تار یه وسیله موسیقی خیلی هم خاص هست. تو بابیلون و اکسفورد و اینا دربارش گفته؟ :ws38:

واقعاً نمیشه گفت نی و فلوت یکی هستن. نی یه ابزار موسیقی متفاوت هستش، از خانواده فلوت و اون ابزار قدیمی کشف شده هم یک نوع فلوت دیگه هستش. نه یه نوع نی.

در مورد فرق داشتن نی با فلوت شاید بهتر باشه نظر یک شخص آشناتر مثل شادمهرباز (مدیر تالار موسیقی) هم پرسیده بشه. اگرم نیاز نیست که خب هر تصمیمی گرفتین مشکلی نیست. :ws3: چون کاملاً درک میکنم که تصمیم گیری واسه شما هم (کلاً داورا) سخته :icon_pf (34):

اوکی درست توی فارسی فرق دارن، ولی انگلیسی همون flute برای هر دوشون استفاده میشه.

توی اون لینک بالای شما هم این جمله هست:

making it one of the oldest musical instruments still in use.

درسته اینجا میگه یکی از قدیمی ترین، ولی چند تا منبع فارسی هم نی رو گفتن به عنوان قدیم ترین دیگه (حالا منظورشون فلوت بوده یا نی مشخص نیست، واسه انگلیسی هم چنین حالتی وجود داره، معلوم نیست اون fluteی که میگن نی بوده یا فلوت ).

توی تعریف این کلمه ی انگلیسی که میگین هم حتما دیدین نوشتن، نوعی فلوت.

با همه این توصیفا جواب آقا سامیار می تونیم قبول کنیم.

ممنون:a030:

• Like 9
لینک به دیدگاه

۱-تعدادی پیچ در اختیار داریم که بر روی آنها سه مجموعه A و B و C تعریف میکنیم.(مثلا پیچ کوتاه و پیچ سر گرد و پیچ چهارسو)این دسته ها لزوما دارای افراز جدا گانه نیستند و دارای اشتراک هستند.(مثلا پیچی داریم که چهارسو و سرگرد باشد و یا اصلا دارای هر سه خصوصیت باشد و یا هیچ کدام را نداشته باشد). می دانیم تعداد اعضای A-B برابر با ۳ و B-C برابر با ۲و B-A برابر با ۲و C-A برابر با ۴و C-B برابر با ۵ است. تعداد اعضای A-C چند است؟

پاسخ:۲ عضو

=================================================

۲-سه رقم سمت راست عدد 21^(64) (به حروف: بیست و یک به توان شصت و چهار) چیست؟

پاسخ:۶۸۱

۳-مراتع میانبند در چه فصولی از سال مورد استفاده قرار میگیرند؟

پاسخ:در اوايل بهار که در مراتع گرمسیری با گرم شدن تدریجی هوا علوفه کمیاب مي شود، دامداران و عشایر کوچنده به مناطق مرتفع تر دارای هواى ملایم و علوفه ی بهتر کوچ مي کنند و تا اواخر فصل بهار در اين مناطق باقی مي مانند. سپس براى گذراندن تابستان به مناطق مرتفع تر می روند. در آخر تابستان و اوايل پائيز در راه بازگشت، دامها دوباره به اين مراتع باز می گردند. به اين نوع مرتع، مرتع میانبند یا مرتع بهاره پائيزه گفته مي شود. در بعضی از منابع آنها را مرتع بين راه و حدفاصل نيز ناميده اند. دامهای عشایر کوچنده معمولاً يک تا دو ماه از سال از مراتع میانبند استفاده مي کنند.

منبع:

http://www.noandishaan.com/forums/thread121598.html

اول از همه یه خسته نباشید میگم به گروه یک که وقت گذاشتن و رو سوال ها فکر کردن:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

و اما جواب این دوستان:

به سوال اول:

۲ عدد

به سوال دوم:

۰۰۰

به سوال سوم:

در اوايل بهار که در مراتع گرمسیری با گرم شدن تدریجی هوا علوفه کمیاب مي شود، دامداران و عشایر کوچنده به مناطق مرتفع تر دارای هواى ملایم و علوفه ی بهتر کوچ مي کنند و تا اواخر فصل بهار در اين مناطق باقی مي مانند. سپس براى گذراندن تابستان به مناطق مرتفع تر می روند. در آخر تابستان و اوايل پائيز در راه بازگشت، دامها دوباره به اين مراتع باز می گردند. به اين نوع مرتع، مرتع میانبند یا مرتع بهاره پائيزه گفته مي شود. در بعضی از منابع آنها را مرتع بين راه و حدفاصل نيز ناميده اند. دامهای عشایر کوچنده معمولاً يک تا دو ماه از سال از مراتع میانبند استفاده مي کنند.

مرتع میانبند بر سر راه رفت و برگشت دامها به ييلاق و قشلاق قرار دارد، بعضی از دامداران نيز که به دلایلی دسترسی به مراتع سردسیری ندارند در فصل تابستان دامهایشان را در همين مراتع نگه می دارند، و دامهای روستائيان محلی نيز در تمام مدت سال از اين مراتع استفاده مي کنند. مجموعه ی اين عوامل باعث شده است تا اين مراتع مورد چراى مفرط واقع شوند و به شدت آسیب ببینند. میزان تخریب در مراتع میانبند از دیگر مراتع شدیدتر است.

که به سوال اول و سوم پاسخ درست دادن اما متاسفانه به سوال دوم پاسخ غلط دادن:icon_redface:

• Like 7
لینک به دیدگاه

۱-تعدادی پیچ در اختیار داریم که بر روی آنها سه مجموعه A و B و C تعریف میکنیم.(مثلا پیچ کوتاه و پیچ سر گرد و پیچ چهارسو)این دسته ها لزوما دارای افراز جدا گانه نیستند و دارای اشتراک هستند.(مثلا پیچی داریم که چهارسو و سرگرد باشد و یا اصلا دارای هر سه خصوصیت باشد و یا هیچ کدام را نداشته باشد). می دانیم تعداد اعضای A-B برابر با ۳ و B-C برابر با ۲و B-A برابر با ۲و C-A برابر با ۴و C-B برابر با ۵ است. تعداد اعضای A-C چند است؟

پاسخ:۲ عضو

۲-سه رقم سمت راست عدد 21^(64) (به حروف: بیست و یک به توان شصت و چهار) چیست؟

پاسخ:۶۸۱

۳-مراتع میانبند در چه فصولی از سال مورد استفاده قرار میگیرند؟

پاسخ:در اوايل بهار که در مراتع گرمسیری با گرم شدن تدریجی هوا علوفه کمیاب مي شود، دامداران و عشایر کوچنده به مناطق مرتفع تر دارای هواى ملایم و علوفه ی بهتر کوچ مي کنند و تا اواخر فصل بهار در اين مناطق باقی مي مانند. سپس براى گذراندن تابستان به مناطق مرتفع تر می روند. در آخر تابستان و اوايل پائيز در راه بازگشت، دامها دوباره به اين مراتع باز می گردند. به اين نوع مرتع، مرتع میانبند یا مرتع بهاره پائيزه گفته مي شود. در بعضی از منابع آنها را مرتع بين راه و حدفاصل نيز ناميده اند. دامهای عشایر کوچنده معمولاً يک تا دو ماه از سال از مراتع میانبند استفاده مي کنند.

منبع:

http://www.noandishaan.com/forums/thread121598.html

اول از همه یه خسته نباشید میگم به گروه یک که وقت گذاشتن و رو سوال ها فکر کردن:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

و اما جواب این دوستان:

به سوال اول:

۲ عدد

به سوال دوم:

۰۰۰

به سوال سوم:

در اوايل بهار که در مراتع گرمسیری با گرم شدن تدریجی هوا علوفه کمیاب مي شود، دامداران و عشایر کوچنده به مناطق مرتفع تر دارای هواى ملایم و علوفه ی بهتر کوچ مي کنند و تا اواخر فصل بهار در اين مناطق باقی مي مانند. سپس براى گذراندن تابستان به مناطق مرتفع تر می روند. در آخر تابستان و اوايل پائيز در راه بازگشت، دامها دوباره به اين مراتع باز می گردند. به اين نوع مرتع، مرتع میانبند یا مرتع بهاره پائيزه گفته مي شود. در بعضی از منابع آنها را مرتع بين راه و حدفاصل نيز ناميده اند. دامهای عشایر کوچنده معمولاً يک تا دو ماه از سال از مراتع میانبند استفاده مي کنند.

مرتع میانبند بر سر راه رفت و برگشت دامها به ييلاق و قشلاق قرار دارد، بعضی از دامداران نيز که به دلایلی دسترسی به مراتع سردسیری ندارند در فصل تابستان دامهایشان را در همين مراتع نگه می دارند، و دامهای روستائيان محلی نيز در تمام مدت سال از اين مراتع استفاده مي کنند. مجموعه ی اين عوامل باعث شده است تا اين مراتع مورد چراى مفرط واقع شوند و به شدت آسیب ببینند. میزان تخریب در مراتع میانبند از دیگر مراتع شدیدتر است.

که به سوال اول و سوم پاسخ درست دادن اما متاسفانه به سوال دوم پاسخ غلط دادن:icon_redface:

سوال 2 چجوری محاسبه میشه؟

• Like 8
لینک به دیدگاه
اوکی درست توی فارسی فرق دارن، ولی انگلیسی همون flute برای هر دوشون استفاده میشه.

توی اون لینک بالای شما هم این جمله هست:

making it one of the oldest musical instruments still in use.

درسته اینجا میگه یکی از قدیمی ترین، ولی چند تا منبع فارسی هم نی رو گفتن به عنوان قدیم ترین دیگه (حالا منظورشون فلوت بوده یا نی مشخص نیست، واسه انگلیسی هم چنین حالتی وجود داره، معلوم نیست اون fluteی که میگن نی بوده یا فلوت ).

توی تعریف این کلمه ی انگلیسی که میگین هم حتما دیدین نوشتن، نوعی فلوت.

با همه این توصیفا جواب آقا سامیار می تونیم قبول کنیم.

ممنون:a030:

نی قدمتش 3،4 هزار ساله نه 30، 40 هزار سال. تو این جمله هم گفته "یکی از قدیمی ترین ها" با توجه به قدمت 3،4 هزار ساله درسته ولی طبیعتاً قدیمی ترین نیست و با اون فلوتی که کشف شده فرق داره. خیلی با اون اختلاف سالی داره. :ws3:

نی ویژگی های فیزیکی خاص خودش رو داره. از گیاه نی هست، 6 تا سوراخ داره که 5 تاش رو هست و یکی پشت و صدای مخصوص خودش رو داره.

فلوت هم انواع مختلفی داره که هرکدوم ویژگی خاص خودش رو داره.

این جواب میدونی مثل چیه.

مثل اینه که جواب یه سوالی گربه باشه.

بعدش ما بگیم پلنگ چون از خانواده گربه هست و یکیه دیگه w58.gif

تفاوت نی و فلوت هم تو زمینه موسیقی و ابزارش به همین شدت فجیع و تابلو هست :ws3:

واسه اینکه اسمی هم ازش تو دیکشنری ها نیست گفتم:

شما اگه از تار که یکی از مهمترین و معروفترین ابزار موسیقی ایرانیاس تو دیکشنری ها چیزی دیدین، اونوقت دنبال نی هم تو اون دیکشنری ها بگردین :ws3: یه چیز ایرانیه که به اونا ربطی نداره.

اگر هم جواب نی پذیرفته هستش، ولی دیگه حداقل نی و فلوت رو یکی ندونین و نگین فرقی نداره و مشخص نیست منظورشون چیه :ws3:

• Like 7
لینک به دیدگاه
نی قدمتش 3،4 هزار ساله نه 30، 40 هزار سال. تو این جمله هم گفته "یکی از قدیمی ترین ها" با توجه به قدمت 3،4 هزار ساله درسته ولی طبیعتاً قدیمی ترین نیست و با اون فلوتی که کشف شده فرق داره. خیلی با اون اختلاف سالی داره. :ws3:

نی ویژگی های فیزیکی خاص خودش رو داره. از گیاه نی هست، 6 تا سوراخ داره که 5 تاش رو هست و یکی پشت و صدای مخصوص خودش رو داره.

این جواب میدونی مثل چیه.

شما اگه از تار که یکی از مهمترین و معروفترین ابزار موسیقی ایرانیاس تو دیکشنری ها چیزی دیدین، اونوقت دنبال نی هم تو اون دیکشنری ها بگردین :ws3: یه چیز ایرانیه که به اونا ربطی نداره.

اگر هم جواب نی پذیرفته هستش، ولی دیگه حداقل نی و فلوت رو یکی ندونین و نگین فرقی نداره و مشخص نیست منظورشون چیه :ws3:

بله کاملا حق با شماست فرق نی با فلوت امروزه خیلی زیاده ولی اون ابزاری که در ابتدا بشر استفاده میکرده حالا اینجا به عنوان نی و اونجا به عنوان فلوت، مثل هم بودن. با گذشت زمان فلوت این تغییراتی رو که تا الان میبینیم روش انجام شده و نی تغییر چندانی نکرده. این تصویرو ببینید اینا همه فلوتن ولی اونی که از استخوان بود شبیه ایناس؟ میشه بگیم اون فلوته اینا نیستن! یا اینا فلوت هستن اون فلوت نیست!:ws3:

images?q=tbn:ANd9GcRjTLT1LRUpGcbBbCtj6Xoeq_M4PNO4X3S21D-CRJH0QRP0HZon

• Like 6
لینک به دیدگاه
بله کاملا حق با شماست فرق نی با فلوت امروزه خیلی زیاده ولی اون ابزاری که در ابتدا بشر استفاده میکرده حالا اینجا به عنوان نی و اونجا به عنوان فلوت، مثل هم بودن. با گذشت زمان فلوت این تغییراتی رو که تا الان میبینیم روش انجام شده و نی تغییر چندانی نکرده. این تصویرو ببینید اینا همه فلوتن ولی اونی که از استخوان بود شبیه ایناس؟ میشه بگیم اون فلوته اینا نیستن! یا اینا فلوت هستن اون فلوت نیست!:ws3:

images?q=tbn:ANd9GcRjTLT1LRUpGcbBbCtj6Xoeq_M4PNO4X3S21D-CRJH0QRP0HZon

خب منم همینو میگم دیگه. :ws3:

میگم فلوت انواع مختلفی داره. که تو این عکسم انواعی از اون هست. اون قدیمیه هم یه نوع فلوت هستش. ولی یه نوع نی نیست.

نی ساختار یکسان و ثابتی داره که اگه اون شرایط و ویژگی رو داشته باشه بهش میگن نی. همونطور هم که خودت گفتی تو این همه سال تغییر چندانی نکرده.

• Like 5
لینک به دیدگاه
خب منم همینو میگم دیگه. :ws3:

میگم فلوت انواع مختلفی داره. که تو این عکسم انواعی از اون هست. اون قدیمیه هم یه نوع فلوت هستش. ولی یه نوع نی نیست.

نی ساختار یکسان و ثابتی داره که اگه اون شرایط و ویژگی رو داشته باشه بهش میگن نی. همونطور هم که خودت گفتی تو این همه سال تغییر چندانی نکرده.

من منظورم اینه که اول هردو مثل هم بودن.با تغییرات امروزیشون کار ندارم. هردو یه استوانه بودن چندتا سوراخ روشون بوده!

حالا این گربه اینجا موند بزرگ شد و همچنان گربه موند! اون یکی اونور آب شد پلنگ!:ws3:

• Like 6
لینک به دیدگاه

این جواب میدونی مثل چیه.

من قدمت نی رو نمی تونم بگم مال کی هست، نگفتم این دو تا ساز یکی هستن، فقط توی انگلیسی به هر دوشون میگن flute، شاید توی متن های فارسی به غلط نی ترجمه بشه. یا برعکس توی انگلیسی بهش flute بگن.

نی هم توی کشور های دیگه هم وجود داشته، فقط یه ساز ایرانی نیست، توی کشور های دیگه هم بود،

توی همین لینکی که استفاده می کنین، نوشته Persian Ney اگه یه ساز ایرانی هست، چرا گفته Persian Ney. نی ترکی و عربی رو هم همونجا توضیح داده، حتی از استخوان عقاب هم صحبت کرده توی همون لینک ویکی پدیا شما.

تارم که فعلا آذربایجان تو یونسکو ثبت کرده.

منم به اندازه کافی برای این سوال وقت گذاشتم که بتونم یه تصمیم درست بگیرم.

• Like 8
لینک به دیدگاه

چرا متشاکی میشی بابا :ws3: من اگه چیزی میگم نمیخوام که تصمیم عوض بشه :icon_pf (34):

چون هدف این مسابقه یادگیری هستش، این یادگیریه نمیخوام اشتباه باشه. اتفاقا سر همین منم خودم خیلی یاد گرفتم. :w16:

ببخشید تو پستای اول ایرانی و شرقی رو با هم میگفتم که رو اینش تأکید کنم که منظورم صرفاً کشور ایران نیست. دیگه پستای آخرو یادم رفت بگم. بله صرفاً کشور ایران نیست. شرقی هست (البته همشون بهش نی میگن. چه ایران باشه چه عرب باشه چه ترک و ...) یعنی یه وسیله ثابت و مشخصه با اسم واحد. ولی یه چیز غربی نیست که بخواد تو دیکشنری هاشون بیاد.

تار هم اصلاً اوکی آذربایجانی :ws3: چرا تو دیکشنری ها نیست؟

اگه به نی میگن فلوت. پس به تار چی میگن؟ به تار میگن گیتار؟! :w58:

قدمت نی رو زده 4500 تا 5000 سال. اون فلوتی هم که کشف شده با قدمت 37000 ساله تو غرب اروپا بوده.

• Like 7
لینک به دیدگاه
چرا متشاکی میشی بابا :ws3: من اگه چیزی میگم نمیخوام که تصمیم عوض بشه :icon_pf (34):

چون هدف این مسابقه یادگیری هستش، این یادگیریه نمیخوام اشتباه باشه. اتفاقا سر همین منم خودم خیلی یاد گرفتم. :w16:

ببخشید تو پستای اول ایرانی و شرقی رو با هم میگفتم که رو اینش تأکید کنم که منظورم صرفاً کشور ایران نیست. دیگه پستای آخرو یادم رفت بگم. بله صرفاً کشور ایران نیست. شرقی هست (البته همشون بهش نی میگن. چه ایران باشه چه عرب باشه چه ترک و ...) یعنی یه وسیله ثابت و مشخصه با اسم واحد. ولی یه چیز غربی نیست که بخواد تو دیکشنری هاشون بیاد.

تار هم اصلاً اوکی آذربایجانی :ws3: چرا تو دیکشنری ها نیست؟

اگه به نی میگن فلوت. پس به تار چی میگن؟ به تار میگن گیتار؟! :w58:

قدمت نی رو زده 4500 تا 5000 سال. اون فلوتی هم که کشف شده با قدمت 37000 ساله تو غرب اروپا بوده.

با عوض شدن نظرم که مشکلی ندارم، مطمئنا به این نتیجه می رسیدم که دارم اشتباه می کنم، حتما می گفتم. توی همین تاپیک هم یه بار همین کار رو کردم.

آذربایجانو همونجوری گفتم، خب یعنی نمیشناسنش، گفتم Santoor پیدا میشه، چون سنتور شناخته شده هست، توی انگلیسی هم وجود داره و داخل دیکشنری هم پیدا میشه.

من هم سعی کردم توی پستام از flute استفاده کنم، نه فلوت. توضیحات ویکی پدیا در مورد انواع فلوت رو میذارم.

در مورد قدمتش هم گفتم من اظهار نظری نمی تونم بکنم. چون به این اسم در همه جا گفته نمی شده.

In its most basic form, a flute can be an open tube which is blown like a bottle. There are several broad classes of flutes. With most flutes, the musician blows directly across the edge of the mouthpiece, with 1/4 of their bottom lip covering the embouchure hole. However, some flutes, such as the

,
,
,
,
,
,
, and
have a duct that directs the air onto the edge (an arrangement that is termed a "
"). These are known as fipple flutes. The fipple gives the instrument a distinct timbre which is different from non-fipple flutes and makes the instrument easier to play, but takes a degree of control away from the musician.Another division is between side-blown (or
) flutes, such as the Western concert flute,
,
,
and
; and
, such as the
,
,
,
,
,
and
. The player of a side-blown flute uses a hole on the side of the tube to produce a tone, instead of blowing on an end of the tube. End-blown flutes should not be confused with fipple flutes such as the
, which are also played
but have an internal duct to direct the air flow across the edge of the tone hole.Flutes may be open at one or both ends. The
,
,
,
, and
are closed-ended. Open-ended flutes such as the concert flute and the recorder have more harmonics, and thus more flexibility for the player, and brighter timbres. An organ pipe may be either open or closed, depending on the sound desired.Flutes may have any number of pipes or tubes, though one is the most common number. Flutes with multiple
may be played one resonator at a time (as is typical with pan pipes) or more than one at a time (as is typical with double flutes).Flutes can be played with several different air sources. Conventional flutes are blown with the mouth, although some cultures use
. The
of
, which are acoustically similar to duct flutes, are blown by bellows or fans

• Like 8
لینک به دیدگاه

مثال من روی تار بود نه سنتور :ws3:

تار یه ابزار موسیقی خیلی معروف و شناخته شده هم هستش ولی تو دیکشنری انگلیسی چیزی ازش نیست.

نی هم تو همه جا اگه نی باشه نی میگن. همون ترکی و عربی که مثال زدی و فارسی نی گفته میشه و حتی انگلیسی تو ویکیپدیا. تلفظ یه کمی اینور اونور شاید باشه اما کلاً یه کلمه و ابزار دیگه نیست :ws3:

تو این متنی هم که گذاشتی تقسیم بندی انواع فلوت رو گفته که نی یه نوعش هست.

چندین گونه سوسک تو جهان هست. ولی هیچ کدوم سوسک حموم خودمون نمیشه :ws3:

• Like 4
لینک به دیدگاه

تار یه ابزار موسیقی خیلی معروف و شناخته شده هم هستش ولی تو دیکشنری انگلیسی چیزی ازش نیست.

نی هم تو همه جا اگه نی باشه نی میگن. همون ترکی و عربی که مثال زدی و فارسی نی گفته میشه و حتی انگلیسی تو ویکیپدیا. تلفظ یه کمی اینور اونور شاید باشه اما کلاً یه کلمه و ابزار دیگه نیست :ws3:

محمد اینو ببین :

One of the oldest examples of the flute is the Ney; an end blown flute that features prominently in Persian, Turkish, and Arabic music being found in Egypt, Turkey, Iran, Pakistan and parts of north-western India. In some of these musical traditions, it is the only wind instrument used. The kaval belongs to the same family but it is thicker and shorter than the ney. The ney is a very ancient instrument with depictions of musicians playing them in wall paintings in the Egyptian pyramids with actual examples of ney being found in Ur. This means that the ney has been played continuously for some 5,000 years and make it one of the oldest musical instruments still in use.

The ney consists of a piece of hollow cane or reed with five or six finger holes and one thumb hole. Ney is an old Persian word for reed, however, modern neys are often made of metal or plastic tubing instead. A highly skilled ney player can reach more than three octaves.

قدیمی ترین نوع فلوته!:ws3:

• Like 5
لینک به دیدگاه
محمد اینو ببین :

One of the oldest examples of the flute is the Ney; an end blown flute that features prominently in Persian, Turkish, and Arabic music being found in Egypt, Turkey, Iran, Pakistan and parts of north-western India. In some of these musical traditions, it is the only wind instrument used. The kaval belongs to the same family but it is thicker and shorter than the ney. The ney is a very ancient instrument with depictions of musicians playing them in wall paintings in the Egyptian pyramids with actual examples of ney being found in Ur. This means that the ney has been played continuously for some 5,000 years and make it one of the oldest musical instruments still in use.

The ney consists of a piece of hollow cane or reed with five or six finger holes and one thumb hole. Ney is an old Persian word for reed, however, modern neys are often made of metal or plastic tubing instead. A highly skilled ney player can reach more than three octaves.

قدیمی ترین نوع فلوته!:ws3:

علنی گفتی یکی از قدیمی ترین انواع فلوت :ws3:

نه قدیمی ترین

• Like 5
لینک به دیدگاه

سوال 2 چجوری محاسبه میشه؟

این پاسخ سوال ۲ هست که با قسمت اتحاد های ریاضیات اول دبیرستان به اون پاسخ داده شده:

oppn7wlx4jm366nnplr.png

• Like 5
لینک به دیدگاه

خب خدا رو شکر، منم از دیروز داشتم همینو می گفتم.

دیدی بالاخره چیز جدیدی یاد گرفتی، اهداف مسابقه هم شکر خدا تامین شد.

اما در مورد تار، شما این واژه (tar) که میگی رو توی گوگل سرچ کن، ببین توی صفحه ی اول اصلا اسمی از ساز و موسیقی میاره، واسه من که نیاورد.

در مورد واژه ی Ney هم مثل اینکه ترکا هم اینجوری می نویسنش، این حروف هم فقط توی نوشتار انگلیسی استفاده نمیشن، شاید ترکی باشه، یا ریشه ترکی داشته باشه.

یه چی دیگه هم برای افزایش اطلاعات عمومی، در جهت اهداف مسابقه بگم:

اینجوری که من شنیدم، ترکا e رو " َ" (فتحه) تلفظ میکنن، یعنی اگه درست باشه، باید اونجا Nay خونده بشه.

• Like 9
لینک به دیدگاه
ببخشد اما سوالات ریاضی اطلاعات عمومی محسوب نمیشه :ws37:

حرف شما درسته مینا خانم:w16::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

ریاضیات اطلاعات عمومی نیست .....ولی اینجا مسابقه علمی و اطلاعات عمومی هست...نه فقط اطلاعات عمومی....آیا ریاضی علم نیست؟؟؟؟؟در ضمن ما سوال تخصصی هم نپرسیدیم که....با یه ریاضیات ساده قابل حل بوده....:a030:

فک کنم گروه شما بود که یه بار سوال ریاضی هم پرسیده بود....یه دایره ای بود که پر اعداد بود و بر اساس یه قانونی پر میشد....البته دقیق به خاطر ندارم اگه اشتباه کردم پیشاپیش معذرت میخوام از شما:icon_redface::icon_gol::icon_gol:

• Like 7
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...