رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

چه زبون دراز قشنگی.....................شما تو مناطق آلوده درختای غیر مثمر بکارید...تو مناطق غیر آلوده درختای گلدار...چه مثمر چه غیر مثمر...اینم بخاطر مسائل فنیشه........

:girl_blush2:

اوکی.

پس تو مناطق وقتی درختکاری میشه اول باید خاکش رو ازمایش کنن ولی واقعا کسی اینکار رو میکنه؟؟؟؟؟؟؟:hanghead:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 298
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ببخشید 1 سوال........

اینکه نوع درخت چی باشه هم واسه جلوگیری ازآلودگی خاک موثره؟؟

مثلا چه درختایی خوبه؟

البته اینکه کاملا درسته.بیماریها منشا شون همین چیزاس.متجه شدم چرا این درختا سودمند نیست

اما چه درختایی خوبه؟

میخوام بکارم خووووووووو:whistles:

:girl_blush2:

اوکی.

پس تو مناطق وقتی درختکاری میشه اول باید خاکش رو ازمایش کنن ولی واقعا کسی اینکار رو میکنه؟؟؟؟؟؟؟:hanghead:

سلام دختر باران.

من حرفای دوست خوبم نوترینو رو کاملا تایید میکنم. نکاتی رو که ذکر میکنن کاملا درسته.

میخوام نتیجه گیری آلودگی خاک رو از دید اللوپاتی بیان کنم:

دقت کردین معمولا در فضاهای سبزی که دست کاشت هست و همه درختها از سوزنی برگها هستن زیر درخت معمولا علفهای کمی رشد میکنه یا اصلا علفی رشد نمیکنه؟!

بنظرم از این صحبتهایی که تا الان شده باید به این نتیجه برسیم که دوستان محترمی که در شهرداری ها کار میکنن برای توسعه فضای سبز شهری و دوستانی که در سازمان جنگلها و مراتع کار میکنن و دوستان محیط زیستی برای توسعه جنگلها و طرح های بیابان زدایی و حتی احیا جنگلها باید به این نکات توجه داشته باشن که از درختانی استفاده کنن که بتونه تنوع فلور گیاهی رو در پی داشته باشه!

تنوع فلور گیاهی (تنوع گونه های گیاهی) ‌میشه تنوع فون جانوری و نتیجه میشه چرخش مناسب عناصر در خاک، آب و هوا و نتیجه میشه رسیدن به تعادل طبیعت و نتیجه میشه کاهش آلودگی ها و افزایش سلامتی زیستی (سلامتی زیستی نه فقط سلامتی انسان) (بدبختی ما آلودگی رو فقط برای خودمون تعریف میکنیم ... اما آلودگی برای همه موجودات مهمه!)

این نکته رو هم بگم اینکه دقیقا چه موادی از یک گونه مشخص گیاهی باعث خاصیت اللوپاتی میشه هنوز کشف نشده. این بحث خیلی خیلی تخصصی هست و بهتره واردش نشیم. (فکر کنم اول تاپیک قید کردیم که بحث رو تخصصی نکنیم تا همه بتونن اظهار نظر کنن)

اما شما دختر باران عزیز شما اگر میخواید توی منزل یا جای دیگه یکی دوتا درخت بکارید به این قضیه اللوپاتی توجه نکنید. این مورد برای توسعه وسیع فضای سبز باید مدنظر قرار بگیره. شما جهت زینت درختکاری میکنید. پس هر درختی رو که دوست دارید و میتونید توی شرایط آب و هوایی شما رشد مطلوبی رو داره بکارید.

اگر برای کشت هم آزمایش خاک انجام بشه برای بدست آوردن مقادیر مختلف عناصر خاکه و ... ( نه برای پی بردن به فاکتور اللوپاتی)

لینک به دیدگاه

برای حفاظت از خاک و رای جلوگیری از آلودگی خاک چه باید کرد ؟

1- درمورد استعمال کود و تقویت خاک :

برای تقویت خاک و افزایش محصول تا آن حد که ممکن است از کود حیوانی استفاده شود . کود حیوانی خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد .

2- درمورد مصرف سموم و دفع آفات و امراض گیاهی

حتی المقدور سمومی را به کار ببریم که در درجه پایداری آنها در گیاه و خاک کم است. برای جلوگیری از آلودگی خاک در بعضی شرایط به جای مصرف سموم نباتی می توان حشرات را از طریق مبارزه بیولوژیکی دفع کرد.

(مثال : به جای آغشته کردن گندم به سموم برای از بین بردن موش و بعضی دیگر از جانوران و حشرات در مزارع و جنگل ها می توان از وجود گربه، جغد، قرقی و مارهای غیر سمی و یا برای مبارزه با پشه و نوعی آفت ساقه برنج از قورباغه استفاده کرد.ویا استفاده از کفش دوز برای مبارزه با انگلهای کوچک درختان میوه و یا برای مبارزه با حشرات شیوه عقیم ساختن حشرات نر بکار گرفته شود.)

3- در مورد مصرف علف کشها و از بین بردن علف های هرز

علفهای هرز را بدون استفاده از مواد شیمیایی (علف کشها ) نیز می توان از بین برد. مانند استفاده از بیل ، ماشینهای وجین زنی و امثال اینها و اگر امکان دسترسی به کارگر نیست و مجبور هستیم از علف کشها استفاده کنیم باید انواعی را به کا ببریم که از آنها بقایای کمتری در زمین باقی و اثر آنها هرچه سریعتر از بین می رود و خلاصه خاک را کمتر آلوده می کند.

4- در مورد فاضلاب ها و زباله ها و سایر ضایعات شهری و صنعتی و زباله های بیمارستانی

با استفاده از روشهای جدیدتر و بهداشتی می توان از آلودگی خاک جلوگیری کرد با تبدیل زباله ها و فاضلابها به کمپوست و دیگر مواد مورد استفاده در کشاورزی به میزان قابل توجهی از آلودگی خاک جلوگیری کرد. بازیافت زباله بیمارستانی بسیار خطر ناک است و باید ممنوع شود . و از یک روش ناسب و عملی برای دفع و میکروب زدایی این زباله ها استفاده شود. طوری شکل زبال ها ی بیمارستانی را باید تغییر داد تا قابل شناسایی نباشد و امکان بازیافت آنها وجود نداشته باشد.

5- تصویب قوانین و مقررات در مورد حفظ خاک

دولت می تواند با تدوین دستور العمل ها در مورد حفظ خاک از خارج شدن از بهره برداری کشاورزان و یا محدود شدن بهره برداری از زمین و کنترل بهره برداری موثر از زمین و جلوگیری از آلودگی آن به روشهای عملی و کارشناسی اقدام کند.

/mohitezistclub.persianblog.ir

لینک به دیدگاه

مچکرم ساسان جان....اما یک سوال ...تو حیطه رشته خودتون که احتملا پلیمر هست میشه بفرمایید پلیمر های سازگار با محیط زیست کدومن؟؟؟آخه حتی توی اقیانوس ها این رشته های پلیمری جون خیلی از جاندارا رو میگیره...

لینک به دیدگاه
مچکرم ساسان جان....اما یک سوال ...تو حیطه رشته خودتون که احتملا پلیمر هست میشه بفرمایید پلیمر های سازگار با محیط زیست کدومن؟؟؟آخه حتی توی اقیانوس ها این رشته های پلیمری جون خیلی از جاندارا رو میگیره...

در حیطه محط زیست بیشتر از بیوپلیمرها استفاده میشه

بیو پلیمر عبارت است از ماكرومولكول هاي بيولوژي كه از تعداد زيادي زير واحد كوچك و شبيه به هم كه با اتصال كووالانسي به هم متصل شده اند ويك زنجيره طولاني را ايجاد مي كنند، ساخته شده اند. در روند طبيعي، بيوپليمر ها و يا همان ماكرومولكول ها، تركيبات داخل سلولي هستند كه قابليت زنده ماندن را به ارگانيسم در شرايط سخت محيطي مي دهند.

مواد بيوپليمري در شكل هاي گوناگوني توسعه يافته اند؛ بنابراين ظرفيت استفاده در صنايع گوناگون را دارند. توسعه مواد بيوپليمري به چنددليل اهميت دارد. اول اين كه اين مواد بر خلاف پليمر هاي امروزي كه از مواد نفتي به دست مي آيند، به محيط زيست برگشت پذير هستند

لینک به دیدگاه

قابل توجه دوستانی که تا این لحظه در این مبحث شرکت کردن و تشکر از ساسان جان که به خوبه به یه جمع بندی مناسب رسوندن و دختر باران عزیز که یادمون دادن چیزای ریز و مهمی مثل آلودگی در خاک هستن که نباید ازشون غافل بشیم و همه عزیزانی که بحث ما رو دنبال کردن...با اجازه سایرین اعلام کنم پرونده آلودگی خاک بسته و شاکر از اندوختن بیشتر دانسته هایمان در این موضوع باشیم....و یک موضوع جدید با عنوان جدید تر باز بشه یا حد اقل دو موضوع...به نظر من بحث گرمایش جهانی و مخاطرات آب و هوایی بعلاوه کشاورزی و تامین غذای آینده بشر رو بسط و بحث بدیم....چرا که با این دو موضوع از مباحث پایداری توسعه هم هست...نظر دوستان چراغ راه ما خواهد بود.

لینک به دیدگاه
قابل توجه دوستانی که تا این لحظه در این مبحث شرکت کردن و تشکر از ساسان جان که به خوبه به یه جمع بندی مناسب رسوندن و دختر باران عزیز که یادمون دادن چیزای ریز و مهمی مثل آلودگی در خاک هستن که نباید ازشون غافل بشیم و همه عزیزانی که بحث ما رو دنبال کردن...با اجازه سایرین اعلام کنم پرونده آلودگی خاک بسته و شاکر از اندوختن بیشتر دانسته هایمان در این موضوع باشیم....و یک موضوع جدید با عنوان جدید تر باز بشه یا حد اقل دو موضوع...به نظر من بحث گرمایش جهانی و مخاطرات آب و هوایی بعلاوه کشاورزی و تامین غذای آینده بشر رو بسط و بحث بدیم....چرا که با این دو موضوع از مباحث پایداری توسعه هم هست...نظر دوستان چراغ راه ما خواهد بود.

مرسی مهندس.واقعا حضورتون به جا و به موقع بود.ممنون از اطلاعات کاملتون.:hapydancsmil:

این بحث ها خیلی جالبه .منکه واقعا علاقه مند شدم.

اما 1 زحمتی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

از کل صحبت هایی که در مورد خاک شد یه نتیجه گیری کنید .لدفن:hanghead:

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز یک مسئله دیگه هم اینجا مطرح هست

اونم این هست که فقط سعی نکنیم مشکلات محیط زیست و فقط به صورت علمی بیان کنیم بهتره تا جایی که امکانش هست حداقل راهکارهای هم ارائه بدیم که خودمون بتونیم لاقل توی زندگی شخصی بکار ببریم

لینک به دیدگاه

با تشکر از همه دوستان ارزندم..با توجه به صحبتای شما دوستان من یاد گرفتم:خاک هم میتونه آلوده و خطرناک باشه اما نه آنچنان که تا بحال میدونستم...من یاد گرفتم چه چیزایی خاک رو آلوده میکنه و به شناخت رسیدم و سعی در اشاعه و نشر اونم ...به کشاورز میگم خاک آلوده چه خطراتی برای مردم کشور داره...من یاد گرفتم میشه با تحقیقات و دانش و علم به خواسته هایی رسی...مثل استفاده از طبیعت برای طبیعت و خودم..من یاد گرفتم در جاهایی که همه دوستا این صحبت ها رو داشتن تجربی هم به کار گرفته شد و نتیجه داد پس چرا در منطقه زندگی خودم این امر اتفاق نیفته....من یاد گرفتم همیشه راه های ناشناخته ای هست که چون بی اطلاعم باید همواره به دنبال یاد گرفتن باشم و به دیگران هم یاد بدم تا استفاده از سم کود و سایر عوامل شیمیایی آخرین سلاح لازم نباشه...من یاد گرفتم جنگ با طبیعت جنگ با خود و نسل های آینده خودمه...پس باید با طبیعت آشنا شد نه با خشونت سعی بر مهارش باشم...من یاد گرفتم در شهر ها هم میشود مانند روستا زندگیی خوب و سالم داشت و تنها از طریق آشتی با طبیعت امکانش هست...شهر سبز آرزوی هر کسی است...پس چرا در اتاقم گلدانی نداشته باشم..در فضای باز درختی نکارم و با احترام به همه چیز نگاه نداشته باشم...من یک انسانم که برای زنده بودن و زنده ماندنم هزاران دست در دست هم به تلاشند.

لینک به دیدگاه
مرسی مهندس.واقعا حضورتون به جا و به موقع بود.ممنون از اطلاعات کاملتون.:hapydancsmil:

این بحث ها خیلی جالبه .منکه واقعا علاقه مند شدم.

اما 1 زحمتی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

از کل صحبت هایی که در مورد خاک شد یه نتیجه گیری کنید .لدفن:hanghead:

متنی که جناب مهندس ساسان عزیز کامل و مختصر و مفید تو همین صفحه آماده کردن میشه به عنوان جمع بندی قلمدادش کرد...جدا از صحبتای دیگه عزیزان که باهم به نتایج خوبی رسیدیم..:whistle::ws38:

لینک به دیدگاه
سلام دختر باران.

من حرفای دوست خوبم نوترینو رو کاملا تایید میکنم. نکاتی رو که ذکر میکنن کاملا درسته.

میخوام نتیجه گیری آلودگی خاک رو از دید اللوپاتی بیان کنم:

دقت کردین معمولا در فضاهای سبزی که دست کاشت هست و همه درختها از سوزنی برگها هستن زیر درخت معمولا علفهای کمی رشد میکنه یا اصلا علفی رشد نمیکنه؟!

بنظرم از این صحبتهایی که تا الان شده باید به این نتیجه برسیم که دوستان محترمی که در شهرداری ها کار میکنن برای توسعه فضای سبز شهری و دوستانی که در سازمان جنگلها و مراتع کار میکنن و دوستان محیط زیستی برای توسعه جنگلها و طرح های بیابان زدایی و حتی احیا جنگلها باید به این نکات توجه داشته باشن که از درختانی استفاده کنن که بتونه تنوع فلور گیاهی رو در پی داشته باشه!

تنوع فلور گیاهی (تنوع گونه های گیاهی) ‌میشه تنوع فون جانوری و نتیجه میشه چرخش مناسب عناصر در خاک، آب و هوا و نتیجه میشه رسیدن به تعادل طبیعت و نتیجه میشه کاهش آلودگی ها و افزایش سلامتی زیستی (سلامتی زیستی نه فقط سلامتی انسان) (بدبختی ما آلودگی رو فقط برای خودمون تعریف میکنیم ... اما آلودگی برای همه موجودات مهمه!)

این نکته رو هم بگم اینکه دقیقا چه موادی از یک گونه مشخص گیاهی باعث خاصیت اللوپاتی میشه هنوز کشف نشده. این بحث خیلی خیلی تخصصی هست و بهتره واردش نشیم. (فکر کنم اول تاپیک قید کردیم که بحث رو تخصصی نکنیم تا همه بتونن اظهار نظر کنن)

اما شما دختر باران عزیز شما اگر میخواید توی منزل یا جای دیگه یکی دوتا درخت بکارید به این قضیه اللوپاتی توجه نکنید. این مورد برای توسعه وسیع فضای سبز باید مدنظر قرار بگیره. شما جهت زینت درختکاری میکنید. پس هر درختی رو که دوست دارید و میتونید توی شرایط آب و هوایی شما رشد مطلوبی رو داره بکارید.

اگر برای کشت هم آزمایش خاک انجام بشه برای بدست آوردن مقادیر مختلف عناصر خاکه و ... ( نه برای پی بردن به فاکتور اللوپاتی)

سلام حمید خان

بله .ممنون .از صحبت های شما و ایشون و بقیه دوستان خیلی چیزا یاد گرفتم.رشته ی قشنگی دارینا.:ws37:آدم کلی چیز یاد میگیره.

میدونید به نظر من قشر کشاورز جامعه نیاز به فرهنگ سازی دارن.یعنی این موارد خیلی جدی باید بهشون آموزش داده بشه.وگرنه به قول شمامن به شخصه بخوام گل و گیاه داخل منزل پرورش بدم بیشتر جنبه زیبایی داره تا جلوگیری از آلودگی و اینها:hanghead:

لینک به دیدگاه

مرسی.

موضوعات پیشنهادیتون خیلی خوبه.

به نظر من گرمایش جهانی خوبه و خیلی خیلی پر اهمیت.:w16:

بازم هر چی دوستان محیط زیستی بگن.که زودتر شروعش کنیم:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه

با اجازه دوستان اگه موافق باشن در مورد گرمایش جهانی صحبت و شروع می کنم

ابتدا تعریف گرمایش جهانی بگم که همه دوستان متوجه موضوع بشن

گرمایش حهانی:

منظور از گرمایش جهانی افزایش طبیعی یا انسان گسیخته متوسط دمای اتمسفر در نزدیک سطح زمین است. دمای نزدیک سطح زمین تحت تاثیر عوامل متعددی است از جمله : مقدار آفتابی که زمین دریافت میکند و مقدار آفتابی که زمین منعکس میکند ٬ نگهداشت گرما بر اثر هواسپهر ٬ تبخیر و چگالش بخار آب.

نور خورشید که به زمین میرسد ٬ اتمسفر و سطح زمین را گرم میکند

لینک به دیدگاه

عوامل موثر در گرمایش جهانی:

دی اکسید کربن و آلودگی هایی که در هوا انتشار یافته و در لایه ی تروپوسفر تجمع پیدا کرده اند مانند لایه ای ضخیم باعث به دام انداختن گرمای خورشید و تغییر الگوهای جهانی آب و هوا و در نتیجه ی آن افزایش دمای زمین میشود.

استفاده از سوخت های فسیلی،دود خروجی از اگزوز اتومبیل ها و وجود مواد آلوده کننده ی محیط زیست بعلت فعالیت های بشر و کارخانجات از مهمترین عوامل بروز این مشکل است.

از ساده ترین دلایل افزایش دما نیز میتوان به استفاده از دستگاه های برقی و الکترونیکی مانند تلویزیون،کامپیوتر و...اشاره کرد.

گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن،متان(CH4)و گازهایی با

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
یکی دیگر از عواملی است که میزان عمده ای از گرمای خورشید را در جو نگه داشته و مانع برگشت آن میشود.

قطع درختان و پرورش دام نیز از دیگر عوامل افزایش دما است.

فوران های آتشفشانی نیز میتواند با انتشار میلیون ها تن دی اکسید گوگرد به هوا منجر به تغییر و افزایش دمای هوا شود.

گاز های گلخانه ای یکی از مهمترین دلایل گرم شدن و افزایش دمای زمین هستند.

این هم شکل شماتیک برای درک بهتر این موضوع

x80m5ak8ae3hd5fj73c9.jpg

لینک به دیدگاه

حتما همگی این پدیده گلخانه ای کم وبیش شنیدیم اما این پدیده کامل نمیشناسیم بنابراین توضیح مختصری در موردش میدم تا بیشتر آشنا بشیم:a030:

پدیده گلخانه ای چیست ؟

در جو اطراف کره زمین گازهای متنوعی وجود دارد که اگر تراکم برخی از گازها (گازهای سه اتمی و بالاتر ) در جو بیش از حد طبیعی آنها باشد ، به وقوع پدیده گلخانه ای می انجامد .

این گازها توانایی جذب انرژی گرمایی بازتابی از سطح زمین را دارند ، لذا می توانند موجب افزایش جذب انرژی گرمایی توسط جو شوند ودر نتیجه اثر گل خانه ای تشدید می شود به عبارت دیگر ، این گازها همانند شیشه های یک گلخانه ، اشعه های خورشیدی (امواج کوتاه ) را از خود عبور می دهند و به سطح زمین هدایت می کنند ولی از خروج اشعه های بازتابی زمین (امواج بلند) ممانعت می کنند و این امواج در لایه ی پایینی جو حبس و موجب گرم شدن این لایه می شوند .

امواج تابیده شده از خورشید و امواج زمینی که در واقع بازتاب همان امواج خورشید هستند ، هر دو الکترومغناطیسی اند و تفاوت انها در طول موج می با شد .

امواج خورشیدی را اصطلاحا" {امواج کوتاه} یا قابل رویت و امواج بازتاب زمینی را{ امواج بلند} یا مادون قرمز (غیر قابل رویت ) می نامند .

گازهای گلخانه ای به امواج بلند زمینی حساس اند و انها را جذب و به گرما تبدیل می کنند . اگر به بیلان انرژی خورشیدی در زمین توجه کنیم ، متوجه خواهیم شد که گرمایش جو زمین از طریق نور مستقیم خورشید نیست ،بلکه سطح زمین این نقش را بعهده دارد از مجموع 100واحد انرژی خورشیدی ، حدود 18واحد مستقیما" صرف گرم کردن جو زمین می شود و بعد از انعکاس قسمتی دیگر از نور خورشید ، 50واحد دیگر به سطح زمین می رسد که از مجموع آن هم ، 42 واحد از طریق گرمای نهان تبخیر ، بازتاب امواج بلند زمینی و رسانای مولکولی ،صرف گرمایش جو می شود ]علیجانی و کاویانی 1372[ .

بنابراین ، سهم زمین در مقایسه با امواج خورشیدی 7به 3 است .

در بیلان انرژی خورشیدی ، زمین باید تمام انرژی خورشیدی را به مرور از خود خارج کند تا از گرم شدن کره ای زمین جلوگیری شود .ولی حضور بیش از حد گازهای گل خانه ای در دراز مدت ،بر میزان دمای جو زمین می افزاید و اثرات نامطلوبی در سیستم های زیست محیطی برجای می گذارد .

کره زمین مرتبا" بوسیله اشعه خورشید گرم می شود ودر نتیجه این عمل از زمین اشعه حرارتی به هوا منعکس می گردد و تعادلی بین زمین و گرمای ناشی از تابش اشعه خورشید وجود داشت که دمای متوسط 15درجه کره ی زمین را باعث شده است .

حال اگر در اثر آلودگی هوا ، غلظت گازها در جو از حد طبیعی بیشتر شود ، عبور تشعشات حرارتی زمین از آن مشکلتر شده و این تشعشات در حد بین زمین و این قشر گازها محبوس و باعث گرم شدن کره زمین می شود .

لینک به دیدگاه

گرمایش حهانی:

منظور از گرمایش جهانی افزایش طبیعی یا انسان گسیخته متوسط دمای اتمسفر در نزدیک سطح زمین است. دمای نزدیک سطح زمین تحت تاثیر عوامل متعددی است از جمله : مقدار آفتابی که زمین دریافت میکند و مقدار آفتابی که زمین منعکس میکند ٬ نگهداشت گرما بر اثر هواسپهر ٬ تبخیر و چگالش بخار آب.

نور خورشید که به زمین میرسد ٬ اتمسفر و سطح زمین را گرم میکند

از ساده ترین دلایل افزایش دما نیز میتوان به استفاده از دستگاه های برقی و الکترونیکی مانند تلویزیون،کامپیوتر و...اشاره کرد.

مرسی از توضیحات

این قسمت رنگی رو میشه بیشتر توضیح بدین:hanghead:

بعد اینکه کامپیوتر و تلویزیون چجوری باعث گرما میشن؟؟؟؟:w58:

لینک به دیدگاه
مرسی از توضیحات

این قسمت رنگی رو میشه بیشتر توضیح بدین:hanghead:

بعد اینکه کامپیوتر و تلویزیون چجوری باعث گرما میشن؟؟؟؟:w58:

[h=2]هوا سپهر[/h]جو زمین، ساختار و ترکیب آن (هواسپهر) : سپهر یا کره مشتق شده و به پوشش ( sphaira بخار) و ( atmos )واژه اتمسفر ترکیبی است که از دو واژه ی یونانی عظیم گازی شکلی اطلاق می شود که کره زمین را در برگرفته و حتی در سطح آن نفوذ نموده است . اتمسفر یا جو زمین که تا ارتفاع نامعینی گسترش دارد از گازهای مختلفی تشکیل شده و چگالی آن از سطح زمین به طرف 3 کل جو در ارتفاع 10 کیلومتری از / 5 کیلومتری قرار دارد .

در مورد وسایل برقی همینطور که میدونید میتونن گرما تولید کنن حالا فکر کنید ببیند چند میلیارد وسیله برقی در سر تا سر جهان هستن که گرما تولید میکنن اگه این گرما هم به اندازه یک اپسیلون در نظر بگیریم متوجه میشیم که چند درجه گرما اضافه میشه ضمن این که قانون بقا هم باید درنظر بگیریم:icon_redface:

لینک به دیدگاه

عوامل موثر در ایجاد پدیده گل خانه ای :

در گرمایش زمین سه دسته عوامل دخالت دارند : 1) گازها 2)بخار آب 3) ذرات ائروسل .

1-گازها :

حدود 20نوع گاز اتمسفری ،دارای خاصیت گل خانه ای هستند که منشاء طبیعی و انسانی دارند . یعنی برخی از این گازها توسط بشر به طبیعت وارد می شوند و برخی دیگر هم ، توسط خود طبیعت تولید می شوند . مهمترین این گازها عبارت است از :

دی اکسید کربن (co2) :

مهمترین گاز موثر دربروز پدیده گل خانه ای در جو زمین ، co2 است . شواهد نشان می دهد ، در قرون اخیر (به خصوص قرن 20) ، میزان co2 در جو افزایش یافته است 0

وجود رابطه مستقیم بین افزایش دما و افزایش co2 در جو زمین ، در قرون گذشته به اثبات رسیده است. آزمایشهایی که بر روی حبابب های هوای محبوس شده در یخ خای قطبی انجام کرفته است که درصد co2 در دوران یخبندان و بین یخبندان را نشان می دهد

در دوره های یخبندان ، غلظت co2 جو 30تا 50 درصد کمتر از میزان فعلی آن بوده {سیف ، 1376}.

و غلظت کم این گاز در جو ، یکی از دلایل بروز یخبندان بوده است .در حالیکه درصد میلیون سال پیش که دمای زمین گرم تر بوده ، غلظت co2 جو حدود 6تا 10برابر میزان فعلی آن بوده است .غلظت فعلی این گاز در جو حدود ppm300 است و سالانه ppm 2/1 به غلظت آن اضافه می شود {کرباسی و رحیمی ،1374}.

با روند فعلی انتشار co2 پیش بینی می شود که در سال 2040میلادی ، غلظت آن به دو برابر برسد {ذوالفقاری ،1374}.هر چند پیش بینی های دانشمندان ارقام متفاوتی را ازمیزان co2 در آینده ارائه می دهند که غلظت این گاز را برای سال 2010میلادی حدود ppm 600 اعلام کرده است که بیشترین ذخیره آن در اقیانوس ها و سپس در خاک هاست .

ذخیره آن در اقیانوس ها 50 برابر ودر خاک 40 برابرجو است . در جو ، غلظت آن 0.03و مدت حضور آن 50 تا 200سال طول می کشد .

منابع انتشار co2

سالانه حدود هفت میلیون تن دی اکسید کربن وارد جو زمین می شود که حدود نیمی از آن را گیاهان و اقیانوس ها جذب می کنند و نیمی دیگر، در جو باقی می ماند. منابع انتشار co2 ، فعالیتهای موجودات زنده ، به خصوص در باطلاق ها ومرداب ها وجوامع جانوری ،و همینطور فعالیتهای آتشفشانی وانسانی ،از طریق استفاده از سوختهای فسیلی وسوزاندن جنگلها ومراتع است .

فعالیتهای صنعتی انسان که بخصوص در قرن اخیر بیشتر انرژِی خود را از ذغال سنگ ونفت بدست می اورد مقادیر زیادی co2 را که طی میلیونها سال گذشته در لایه های زمین بصورت مواد آلی انباشته شده بود ، به جو رهاء ساخته است هر چند افزایش جمعیت جهان لزوم افزایش مصرف انرژی بویژه سوختهای فسیلی را درپی دارد ولی این افزایش متانسب با رشد جمعیت نبوده است مثلا در ایران ، با وجود اینکه طی 50 ساله گذشته ، جمعیت در حدود 4 برابر شده است ، ولی میزان انتشار co2 حدود 30برابر افزایش یافته است یعنی ایران با داشتن یک درصد جمعیت جهان ، حدود دو نیم درصد از انتشار جهانی co2 را به خود اختصاص داده است .

سهم کشورهای صنعتی در co2 به مرتب بیشتر از کشورهای در حال توسعه است.

بین گازهای گلخانه ای ،co2 حدود 50٪ از اثر گلخانه ای را باعث شده است { سیف ، 1376 } و نقش اول را به عهده دارد .

وجود گازهای گلخانه ای ، از جمله co2 برای جو زمین ضروری است و در تعدیل دمای آن تاثیر دارد

گرمای زمین هنگام شب و در فصلهای سرد سال توسط گازهای گلخانه ای جو حفظ میشود سهم co2 در گرمایش زمین 32٪ و سهم بخار آب 65٪ است نبود این گازها دمای زمین را تا 18- درجه سانتیگراد سرد می کند در حالی که متوسط درمای فعلی آن 15درجه سانتیگراد است .

درگرمایش زمین ، علاوه بر افزایش co2 و دیگر گازهای گلخانه ای عوامل دیگری مثل تغییر موضع نسبی خورشید ، تغییرات تابش خورشید و ... موثراند انطباق فعالیت لکه های خورشیدی و افزایش جهانی co2 ، وجود همبستگی مثبت بین این دو را 3000 سال پیش تا به امروز نشان می دهد . { خالری 1370 }

لینک به دیدگاه

بخارآب

وجود بخار آب ، رابطه مستقیم با گرمای زمین و تشعشع خورشیدی دارد . از این رو ، در دوره ی سرد سال و همینطور در دوره های یخ بندان ، مقدار آن در جو کم است . بخار آب توانائی جذب امواج مادون قرمزو بازتابی از سطح زمین را دارد و موجب گرم شدن جو پائین میشود و مجددا در افزایش تبخیر از سطح دریا و اقیانوسها نقش ایفاء می کند .

ابر

تراکم بخار آب در جو موجب تشکیل ابر می شود ابر نقش دوگانه ای بر عهده دارد : اول اینکه همانند بخار اب توانائی جذب امواج بازگشتی از سطح زمین را دارد و باعث کرمایش زمین و جو پائینی می شود این نکته را همه ما در زمستان و شبهای ابری که هوا قدری گرم میشود تجربه کرده ایم .

ابرهای بالای ( سیروسها ) که ابرهای نازک و شفاف هستند ، اشعه های خورشید را از خود عبور می دهند و امواج زمینی را به خود جذب می کنند دوم اینکه ابرها باعث سرد شدن زمین می شوند یعنی از ورود اشعه های خورشید به سطح زمین جلوگیری می کنند . ابرهای پائینی ( استراتوسها ) که ابرهای ضخیم و تیره رنگ هستند ، با درصد بالای (( آلبیدو )) اشعه های خورشید این نقش را برعهده دارند بنابراین ، افزایش بخارآب جو ، می تواند تاثیرات منفی و مثبت در گمایش زمین بگذارد .

متان (CH 4 )

گاز متان نیز امواج بلند زمینی را جذب می کند منبع انتشار آن مرداب ها ، شالیزارها ، سوزاندن مواد آلی ، فعالیت موریانه ها ، مزارع برنج ، دامپروری ها ، اکوسیستمهای آبی و غیره هست . دوام آن در جو حدود 10 سال است و با گرم شدن زمین ، انتشار آن نیز بیشتر می شود غلظت آن قبل از انقلاب صنعتی حدود PPM 8/0 بود و در حال حاضر PPM 7/1 رسیده است .

متان امروزه بعنوان سوخت برای تامین انرژی مورد استفاده قرار می گیرد این گاز ، علاوه بر اثر گلخانه ای ، باعث تخریب لایه ازن نیز می شود و هر ساله یک درصد به ان افزوده می شود گاز هیدروکسیل (HO) کنترل کننده متان در جو است و این دو گاز نسبت عکس با یکدیگر دارند .

ازن (O3)

در دو لایه ای استراتوسفر ( لایه بالا) و تروپرسفر( لایه پائینی ) وجود دارد و بیشترین حجم آن در لایه ی استراتوسفر موجود است نقش این گاز جذب اشعه ی ماورائ بنفش خورشید است . ازن یک لایه ، خاصیت گل خانه ای ندارد ولی ازن تروپرسفری علاوه بر مضرات دیگر که برای انسان و گیاهان دارد ، نقش گل خانه ای نیز دارد . ازن تروپوسفری در نتیجه فعالیت های صنعتی و ماشین آلات حمل و نقل وارد هوا می شود {کوچکی و نظامی ، 1376 }

اکسید نیترو ( N2O )

این گاز علاوه بر نقش گل خانه ای ، خود باعث تخریب لایه ای ازن نیز می شود . درمقابل اشعه های خورشید ، تولید اکسید نیتریک می کند که سبب کاهش غلظت ازن می شود . مقدار NO2 درجو حدود PPM 310 است . منبع انتشار این گاز خاک است و علاوه بر آن ، از طریق سوخت هواپیماهای مافوق صوت نیز وارد جو می شود .

کلر( CL) ، فلور (F) ، کربن ( C )

نقش اصلی این گروه گازها ، تخریب لابه ی ازن است ، ولی خاصیت گل خانه ای نیز دارند . توسط اشعه ماوراء بنفش خورشید شکسته و به اتم های فعال Br ، CL تبدیل می شود که قادر به از بین بردن لایه ی ازن هستند . منبع انتشار این گازها ، صنایع ابر سازی ، صنایع کود شیمیایی ، صنایع اسفنج سازی ، سوخت هواپیما ، حلال ها ، اسپری ها و ... است . در صورت تخریب لایه ی ازن و نفوذ اشعه ی ماوراء بنفش زمین ، لطمه فراونی به گیاهان و پلانکتون های دریایی وارد می شود که جاذب اصلی CO2 در سطح زمین هستند

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...