رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود...هدف از این تاپیک این است که با همکاری یکدیگر یک مبدل حرارتی را طراحی کنیم.

دو گروه شرکت کننده در این تاپیک خواهیم داشت

گروه اول: دانشجویانی که میخواهند طراحی مبدل را از ابتدا و با جزئیات بیاموزند.

گروه دوم: استادانی که پاسخگوی سوالات گروه اول هستند و آموزشهای لازم را به آنها میدهند.

امیدوارم با همکاری یکدیگر بیاموزیم و یاد بگیریم:icon_gol:

------------------------------

سوال اول: تفاوت مبدل حرارتی (Heat Exchanger) و بهبود دهنده (recuperator) چیست؟

سوال دوم: اولین اقدام در طراحی مبدل چیست؟(چه پارامتر ها و داده هایی نیاز است؟)

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 142
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

مرسی مریم خانم

بسیار تاپیک مفیدی خواهد بود البته با حضور همه دوستان :a030:

من کتاب Sadik Kakac - Heat Exchangers - Selection Rating and Thermal Design رو معرفی میکنم. بسیار کتاب جامع و خوبی هستش.

در ادامه با هم خواهیم بود :a030:

:100:دانلود کتاب

کتاب مبدل های حرارتی انتخاب درجه بندی و طراحی گرمایی نوشته ی کاکاک و لیو ویرایش دوم یکی از بهترین منابع آموزشی چگونگی کارکرد مبدل های حرارتی است که ترجمه ی فارسی آن در بسیاری از دانشگاههای کشورمان تدریس می شود.

نام کتاب : Heat exchangers, Selection,Rating and Thermal design, second edition

حجم : 18.8 MB

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
مرسی مریم خانم

بسیار تاپیک مفیدی خواهد بود البته با حضور همه دوستان :a030:

من کتاب Sadik Kakac - Heat Exchangers - Selection Rating and Thermal Design رو معرفی میکنم. بسیار کتاب جامع و خوبی هستش.

در ادامه با هم خواهیم بود :a030:

متشکرم...اگر کتاب رو برای دانلود هم قرار میدادید بسیار عالی بود.

لینک به دیدگاه

طراحی و انتخاب مبدل حرارتی

دانلود کتاب طراحی و اتخاب مبدلهای حرارتی Sadik Kakac

Researchers, practitioners, instructors, and students all welcomed the first edition of Heat Exchangers: Selection, Rating, and Thermal Design for gathering into one place the essence of the information they need-information formerly scattered throughout the literature. While retaining the basic objectives and popular features of the bestselling first edition, the second edition incorporates significant improvements and modifications. New in the Second Edition: · Introductory material on heat transfer enhancement · An application of the Bell-Delaware method · New correlation for calculating heat transfer and friction coefficients for chevron-type plates · Revision of many of the solved examples and the addition of several new ones The authors take a systematic approach to the subject of heat exchanger design, focusing on the fundamentals, selection, thermohydraulic design, design processes, and the rating and operational challenges of heat exchangers. It introduces thermal design by describing various types of single-phase and two-phase flow heat exchangers and their applications and demonstrates thermal design and rating processes through worked examples, exercises, and student design projects. Much of the text is devoted to describing and exemplifying double-pipe, shell-and-tube, compact, gasketed-plate heat exchanger types, condensers, and evaporators

یه چیزی در رابطه با این موضوع پیدا کردم شاید به درد دوستای گلم بوخوره :icon_redface::icon_gol:

لینک به دیدگاه

سوال اول: تفاوت مبدل حرارتی (Heat Exchanger) و بهبود دهنده (recuperator) چیست؟

سوال دوم: اولین اقدام در طراحی مبدل چیست؟(چه پارامتر ها و داده هایی نیاز است؟)

---

من استاد نیستم ها:دی

اما برای ایجاد انگیزه

اگر این پرسش از من میشد پاسخ من این میشد

شما چه چیزی رو میخواید خنک کنید؟(نوع سیال) و چه نوع مبدلی میخواید؟چندسیال در ارتباط با هم هستند؟

دبی ورودی به مبدل؟دمای ورودی و خروجی؟

لینک به دیدگاه

سلام

موضوع خیلی خوبیه

ممنون

من تا حالا در مورد بهبوددهنده چیزی نشنیده بودم. اما حالا با یه سرچ توی نت، یه تعریفی ازش پیدا کردم که ایشالا دوستان بتونن تعریف جامع تری ازش ارائه کنن

تو پيش گرم كن هوا ( که نوعی مبدله ) هواي در حال ورود به محفظه احتراق با استفاده از گرماي گاز خروجي پيش گرم مي شه

conv_canal2%5BENG%5D.jpg

اين روش پيش گرمايش هواي كوره است ( چون پيش گرمايش مواد اوليه با گازهاي كوره براي ديگها مشكل تره) گاز داغ در داخل لوله ها بصورت يك مجموعه جريان پیدا میکنه. هواي احتراق بطرف بيرون لوله ها بوسيله يه سري صفحات هدايت مي شه

heatRecover_fig3.gif

پيش گرم كنهاي هوا بزرگ تر و كم اثر از مبدلای مايع مورد استفاده براي گرم كردن آب يا پيش گرم كن آب هستن

لینک به دیدگاه

مبدل حرارتی هم که براي انتقال حرارت موثر بين دو سيال (گاز يا مايع) به ديگري استفاده مي شه. مکانیزم انتقال حرارتش به صورت جابجایی و هدایته.

انواع مختلفی داره مثه مبدل لوله ای، پوسته لوله، صفحه ای، پره دار

نحوه قرار گرفتن سیال ها در مبدل، به چهار صورت همسو و ناهمسو و متقاطع و چندگذر هستش:ws3:

یه نوع تقسیم بندی مبدل ها بر اساس سیال فرآیندی مبدله که میشه: مایع-مایع، گاز مایع، گاز گاز

لینک به دیدگاه

مبدل های حرارتی بر اساس

1_ پیوستگی یا تناوب جریان

2_ فرآیندانتقال

3_ فشردگی یا تناوب جریان

4 _ نحوه ساختمان و مشخصات هندسی آن

5 _ درجه حرارت کارکرد

6_ سازوکار انتقال حرارت

7_ تعداد سیال

8_ آرایش جریان

دسته بندی می شن

لینک به دیدگاه
با تشکر از دوستان عزیز...

سوال سوم: انواع مختلف مبدل حرارتی چیست؟(ساده و مختصر)

انواعش میشه:پوسته لوله shell&tube--صفحه ای (plate)--اسپیرال یا حلزونی

این دسته بندی کلی هست و دسته بندی های مختلفی وجود داره..

لینک به دیدگاه

سوال چهارم: برای انتخاب یک مبدل چه پارامترهایی تاثیر گذار است؟ و با توجه به هر کدام از این پارامترها شما چه مبدلی را پیشنهاد می دهید؟

لینک به دیدگاه

متاسفانه تو بخش طراحی مبدل اطلاعاتی ندارم. خدا پدر استادمونو بیامرزه!!!!!:sigh:

اما برای انتخاب مبدل، پارامترهایی مثه تعیین نسبت جریان جرم سیال ( شامل انواع سیالات و ویژگی های ترمو فیزیکیشون ) ، دماهای ورودی و فشارها ، شدت های جریان ، ترکیب سیال ، کیفیت بخار ، بار حرارتی ، افت فشار مجاز ، نوسانات در دما و فشار ورودی به خاطر تغییردر شرایط فرآیند یا محیط ، و خود شرایط محیطی که قراره از مبدل استفاده بشه، مهم هستن

لینک به دیدگاه

سلام

با توجه به صحبتایی که مطرح شده وتمایزش با عنوان تاپیک برامن یه سوال پیش اومده!

الان تو این تاپیک قصدغایی چی هست؟اموزش نکات مرتبط با مبدلهای حرارتی یا طراحی یک نمونه مبدل حالا از هرنوعی که شد

به شخصه با تقریبا تمامی انواع مبدلهای حرارتی مورد استفاده در صنایع سروکار داشتم ومطمئنا موضوع جالبی هست ولی نکته اینجاست که دنبال چی هستیم؟

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

الان تو این تاپیک قصدغایی چی هست؟اموزش نکات مرتبط با مبدلهای حرارتی یا طراحی یک نمونه مبدل حالا از هرنوعی که شد

به شخصه با تقریبا تمامی انواع مبدلهای حرارتی مورد استفاده در صنایع سروکار داشتم ومطمئنا موضوع جالبی هست ولی نکته اینجاست که دنبال چی هستیم؟

سلام

هرچند به نظرم بهتره مریم جون جواب بدن. ام ابه نظرم میخوایم اول بدونیم مبدل چیه و باهاش آشنا شیم، بعد قدم به قدم طراحیشو شروع کنیم. اینطوری کسایی که اصلا باهاش آشنا نیستن هم آشنایی پیدا میکنن

لینک به دیدگاه
سلام

درود...

در حقیقت هدف ایجاد یک کلاس درس طراحی مبدل حرارتی است...در ابتدا هدفم این است که با مبدل حرارتی و شرایط کارکرد آن آشنا شویم و سپس پر کاربردترین نوع آن در صنعت را مدلسازی کنیم...(محاسباتی) اگر تا اینجا اهداف تاپیک برآورده شد..برنامه های بعدی رو هم اعلام میکنم...

بی شک حضور شما برای ما ارزشمند است...بنابراین اگر ایده ای دارید بفرمایید.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سوال پنجم: معادلات مورد استفاده در طراحی میدل چیست؟ آیا نیاز به جدول خوانی دارد؟ (در صورت امکان معادلات و جداول را در ضمیمه قرار دهید)

لینک به دیدگاه
موضوع خوبیه ولی حیف که ارشد دارم و نمیتونم پیگیری کنم :4564:

تازه ترم دیگه هم مجبورم درسشو پاس کنم :whistle:

بسیار عالی

خیلی میتونه روی دیدت نسبت به این درس در ترم بعدی تاثیر مثبت داشته باشه

زیاد وقتی نمیگیره :a030:

لینک به دیدگاه
سوال پنجم: معادلات مورد استفاده در طراحی میدل چیست؟ آیا نیاز به جدول خوانی دارد؟ (در صورت امکان معادلات و جداول را در ضمیمه قرار دهید)

توی درس انتقال حرارت یک فرمول براش وجود داره اونم Q=mc(T2-T1( به همین راحتی و گرمایی که سیال سرد مگیره با گرمایی که سیال گرم میده مساویه و نوع روش حل وجود داره یا LMTD (میانگین دمایی) و یا epsilon-NTU در مورد این دوتا معادله بیشتر میتونم توضیح بدم که فک کنم همه این درسو پاس کردن و خودشون بلدن

نمودارا هم مربوط میشه به این که مبدل جریان متقاطع باشه یا shell and tube باشه که برای معادلات NTU‌کاربرد داره که میاد shell and tube‌ رو با مبدل ساده جریان موازی یا متقاطع تقریب میزنه :ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...