رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سوال پنجم: معادلات مورد استفاده در طراحی میدل چیست؟ آیا نیاز به جدول خوانی دارد؟ (در صورت امکان معادلات و جداول را در ضمیمه قرار دهید)

درود (تازه یاد گرفتم:w16:)

همونطور که آقای اسمال آقا فرمودن، به بیان دیگه حرف ایشون، دو روش برای حل مسائل مربوط به مبدل ها وجود داره. LMTD و epsilon-NTU که اگه دماهای ورودی و خروجی مبدل رو داشته باشیم، از روش اول استفاده میکنیم. در غیر این صورت چون استفاده از روش اول مشکل میشه، از روش دوم

نرم افزاری هم که برای طراحی کوره ها و مبدل ها استفاده میشه، Aspen Bijac هستش که متاسفانه تا حالا باهاش کار نکردم. یه روز استادمون یه جلسه کامل راجع بهش توضیح داد که انقدر بیانش افتضاح بود، ما اول فکر کردیم میگه Aspen BijaN!!!!!!!!:hanghead:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 142
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

پس یک سری از جداول رو از کتاب سنجل انتخاب کردم..ببخشید اگر کیفیت بعضی هاش پایینه...

------------

بنظرتون برای طراحی مبدل کدام نوع را انتخاب کنیم و چرا؟

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
mim-shimi

ببخشید منظورتو از کدوم نوع نفهمیدم

نرم افزارا رو میگی؟

خیر...در حال حاضر محاسبات دستی و استفاده از جداول مد نظر است...اگر محاسبات این بخش تکمیل شد می توان با یک نرم افزار هم چک کرد...ولی الان اصلا استفاده از نرم افزار مطرح نیست.

منظورم انواع مختلف مبدل بود که در موردش بحث کردیم.

لینک به دیدگاه

چند مساله ساده رو حل میکنیم.

مساله اول: یک مبدل حرارتی جریان متقاطع، تک مسیره با لوله های فین دار با دو سیال مخلوط نشده(همانگونه که در تصویر 1) نشان داده شده است برای گرم کردن هوا با استفاده از آب گرم استفاده می شود. نرخ انتقال حرارت کلی 200 kW است. دمای آب ورودی به لوله ها 85C و خروجی 30C است. در حالیکه هوای ورودی به فین ها 15C و خروجی 50C است. ضریب انتقال حرات کلی 75 W/m^2 است. سطح مورد نیاز را محاسبه کنید.؟

s9gbefmp9nylmwg21swe.png

در مورد صورت مساله در تاپیک بحث خواهیم کرد ،اما خواهشمندم شیوه های حل خود را در ورد تایپ نموده و فایل پی دی اف را در اینجا قرار دهید.پیشاپیش از همکاری شما سپس گزارم.

لینک به دیدگاه

اختلاف دمای متوسط لگاریتمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اختلاف دمای متوسط لگاریتمی(به

: Log mean temperature difference یا به صورت مخفف LMTD)‏ در
و در محاسبات مربوط به
،بیان گر
حرارتی در انتقال حرارت از
گرم به سیال سرد در داخل مبدل ها می باشد.مقدار عددی بیشتر از این کمیت بیانگر انتقال گرمای بیشتر در داخل مبدل است.

[TABLE=class: toc]

[TR]

[TD]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

تعریف

برای محاسبه اختلاف دمای متوسط لگاریتمی از رابطه زیر استفاده می شود:

6238605f16bc8260f724ae519e2eb36f.pngبا توجه به نمودار زیر مقادیر 014318a656424893444ebf580d802575.png و 1939686aaa60117c8ebb9c50c3648144.png عبارت اند از اختلاف دمای سیال سرد و گرم در ورودی مبدل و در خروجی مبدل.

در تصویر سمت راست ،اختلاف دماهای ورودی و خروجی در داخل

برای حرکت غیر هم جهت دو سیال در داخل مبدل و در سمت چپ برای دو سیال هم جهت نشان داده شده است

کاربرد ها

مهمترین کاربرد این کمیت در محاسبه حرارت انتقال یافته از سیال گرم به سیال سرد در یک مبدل حرارتی می باشد به صورت زیر:

5545e6f85d55c70bd03387b25f96cc56.pngدر این رابطه f09564c9ca56850d4cd6b3319e541aee.png مبین مقدار حرارت منتقل شده به

،2510c39011c5be704182423e3a695e91.png نشان دهنده
به
بر
بر
و 7fc56270e7a70fa81a5935b72eacbe29.png سطح تبادل گرما به
می باشد.

لینک به دیدگاه

مساله اول: یک مبدل حرارتی جریان متقاطع، تک مسیره با لوله های فین دار با دو سیال مخلوط نشده(همانگونه که در تصویر 1) نشان داده شده است برای گرم کردن هوا با استفاده از آب گرم استفاده می شود. نرخ انتقال حرارت کلی 200 kW است. دمای آب ورودی به لوله ها 85C و خروجی 30C است. در حالیکه هوای ورودی به فین ها 15C و خروجی 50C است. ضریب انتقال حرات کلی 75 W/m^2 است. سطح مورد نیاز را محاسبه کنید.؟

درود و تشکر بابت تاپیک

اختلاف دمای.. بالا نوشتم

یه فرمول داره و 4 تا مجهول.سه تا رو صورت مسئله داده پس سطح بدست می آد البته بدون در نظر گرفتن ضریب تصحیح که محاسبات بیشتری می طلبه و دست دیگر دوستان رو میبوسه

لینک به دیدگاه
درود و تشکر بابت تاپیک

اختلاف دمای.. بالا نوشتم

یه فرمول داره و 4 تا مجهول.سه تا رو صورت مسئله داده پس سطح بدست می آد البته بدون در نظر گرفتن ضریب تصحیح که محاسبات بیشتری می طلبه و دست دیگر دوستان رو میبوسه

درود ..خواهش میکنم...علی آقا شما دیگه چرا، آخه:4564: هدفمون در این تاپیک حل مساله است تا حلش نکنیم که نمیشه به مابقی مباحث پرداخت.

لینک به دیدگاه

حل مسئله فوق: بخشید دیگه امکان پی دی اف ووو نبود سرعت کم نت...

اطلاعات:

آب گرم: دمای ورودی 85/خروجی 30

هوای سرد: ورودی 15/ خروجی 50

و نمودار ضریب تصحیح وو

حل:

فرمول p و R در خوده شکل هست.چیز خاصی ندارن فقط تعریفن و برای آزمایشات..

P: اختلاف دمای خروجی و وردی سیال سرد تقسیم بر اختلاف دمای سیال گرم و سرد=35/70=.5

R: اختلاف دمای.. گرم به ... سرد=55/35=11/7

اختلاف دمای میانیگن هم که فرمولش تو کتاب های پایه هم هست. فقط چون جریان عمودی هست . دماها مورب یعنی یه 35 داریم یه 15

اگه R رو تقریبا 1.5 در نظر بگیرم .P هم که شد .5 حالا نمودار:

خط عمودی P=.5 رو رسم کنید. کجا منحنی R=1.5 v رو قطع می کنه؟ از همون جا جا خط افقی رو رسم کنید تا F یعنی ضریب تصحیح بدست بیاد.

انتقال گرما= اختلاف دمای میانیگین.ضریب انتقال.مساحت.ضریب تصحیح

و تمام

لینک به دیدگاه
ببخشید دیگه اگه بد خطه :ws3: و شرمنده که نشد تایپ کنم و پی دی افش کنم وقت کمتری میگرفت همینجوری قبول کنین دیگه ارشد دارم:hapydancsmil:

هم از شما متشکرم و هم علی آقا:icon_gol:

اشکال نداره همین جوری هم قبوله:w16: البته 20 تا خطا داشتید:ws3:

لینک به دیدگاه
هم از شما متشکرم و هم علی آقا:icon_gol:

اشکال نداره همین جوری هم قبوله:w16: البته 20 تا خطا داشتید:ws3:

خطای مهندسی بوده هرچی بوده :ws3: خو بگین من انتقاد پذیرم

لینک به دیدگاه
خطای مهندسی بوده هرچی بوده :ws3: خو بگین من انتقاد پذیرم

پاسخ شما عالی بود....فقط تفاوت در خواندن F بود که بقول شدن خطای مهندسی است.:w16:...با حل این مساله چه چیزهایی در مورد مبدل ها یاد گرفتید؟

---------------

دوستان هر سوالی در مورد پاسخ دارید میتوانید بپرسید تا دوستان پاسخگو باشند...سوال بعدی را نیز در چند روز آینده قرار خواهم داد.

لینک به دیدگاه
پاسخ شما عالی بود....فقط تفاوت در خواندن F بود که بقول شدن خطای مهندسی است.:w16:...با حل این مساله چه چیزهایی در مورد مبدل ها یاد گرفتید؟

---------------

دوستان هر سوالی در مورد پاسخ دارید میتوانید بپرسید تا دوستان پاسخگو باشند...سوال بعدی را نیز در چند روز آینده قرار خواهم داد.

آها F=0.5 میشه؟:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

میگما اگه سوال سرکاری نباشه(یعنی اشتباه باشه)، چشای من باباقوریه!!!!

p و R هموناییه که آقا اسمال درآوردن. منتها از اونجایی که R از راست به چپ داره زیاد میشه، و از p=0.5 بریم بالا تا به R=1.57 برسیم، نمیرسیم!!!!!

یعنی اصلا تقاطع ندارن.مگه اینکه بترکونیم و F رو 0.5 بگیریم که خطاش زیاد میشه احتمالا!!!!!

و اما حل:::::::::::::::

cvnpe6zytgg5r86b6nw.jpg

لینک به دیدگاه

p و R هموناییه که آقا اسمال درآوردن. منتها از اونجایی که R از راست به چپ داره زیاد میشه، و از p=0.5 بریم بالا تا به R=1.57 برسیم، نمیرسیم!!!!!

یعنی اصلا تقاطع ندارن.مگه اینکه بترکونیم و F رو 0.5 بگیریم که خطاش زیاد میشه احتمالا!!!!!

ممنون دوست خوبم:icon_gol:

میشه در مورد LMTD خودت توضیح بدی؟ چرا از این شیوه استفاده کردی؟

پاسخ شما که خیلی کمتر شد:ws3:

-------

خیلی دوست دارم در تصویری که گذاشتم نقطه ای که برای F پیدا میکنید رو نمایش بدید.

لینک به دیدگاه

فک میکنم LMTD رو اشتپ محاسبه کردین هااااا:ws37: بعدشم آقاشو بزارین آخرش:ws3:

خانم مریم خانوم :ws3:اون نکته ای که من کنار حلم نوشتم درسته یا نه؟:ws52:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...