رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

  • پاسخ 161
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خب این محیط بان چکار کرده ؟؟؟:JC_thinking:

اینطور که تو متن خبر اومده انگار یکیو به اشتباه کشته!

 

در بخشی از این نامه آمده است: «شگفتا که آن وقت شاهد صدور حکم قصاص برای محیط بانی هستیم که به حکم وظیفه و با گذراندن دوره ضابطین قضایی و همچون دیگر نیروهای مسلح کشوری مانند ماموران نیروی انتظامی از خود در برابر متخلفان دفاع کرده و در این درگیری که شروع کننده آن خود متخلفان بوده اند، یکی از آنها را از پا درآورده است که اگر منصفانه و قانونی به موضوع بنگریم قتل عمد محسوب نمی شود.»

 

تاسف از اینکه چگونه دستگاه قضایی می تواند برای یک مامور دولتی که به حکم دادگستری ضابط قضایی محسوب می شود و طبق ماده یک قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح و تبصره 3 ماده 3 همین قانون حق حمل و بکارگیری سلاح در مواقع لزوم را داشته و دارد، اکنون به اتهام قتل عمد (!!) یک شکارچی متخلف که علاوه بر شکار غیر مجاز اقدام به تیراندازی به روی ماموران دولتی و آغاز درگیری مسلحانه کرده، محکوم کرد.
لینک به دیدگاه

تو درگیری با چنتا از شکارچیان متخلف یکی از اونها رو هدف قرار داده و کشته

 

جالب اینکه خیلی اوقات توی این درگیریها محیط بانها کشته میشن ولی قاتلان اونها بدلایلی هیچوقت تحت تعقیب قرار نمیگیرن ولی حالا که یه محیط بان برای دفاع از محیط زیست مملکت چنین کاری میکنه محاکمش میکنن و حکم اعدامش رو صادر میکنن!!

 

مملکته داریم؟؟

لینک به دیدگاه
خب این محیط بان چکار کرده ؟؟؟:JC_thinking:

 

کاش بیشتر توضیح میدادی

 

مگه به خواست من و شماست که کسی اعدام نشه؟ اگه اینطور بود که هیچ اعدامی نداشتیم!

تو سایتی که گذاشتم توضیح داده

به خاطر دفاع از خودش به شکارچی متخلف که وارد منطقه حفاظت شده ، شده بود شلیک کرده و اون شکارچی کشته شده

حالا این بیچاره رو میخوان اعدامش کنن:sad0:

لینک به دیدگاه
کی به امضای من و شما کار داره!

 

اینا بخوان کسیو بکشند،خداشون هم بگه نکشین،میکشن.

 

اینکارها برای جوامع مدنی جواب میده،نه اینجا.

چرا عزیزم سبز پرس یه سایت معتبره که همه بهش سر میزنن

من نگاه کردم اکثر استادای برجسته محیط زیست هم امضا دادن

شما امضا کن به سهم خودت و مطمئن باش تاثیر داره:yes:

لینک به دیدگاه
من کاری ندارم گناهکاره یا بیگناه . چون کلا مخالف اعدام هستم ..درخواست شما اجابت شد

به هر حال ممنونم

مطمئن باشین خیلی تاثیر داره

لینک به دیدگاه

آره من خبرشو تو بالاترین خوندم....

این جا ایران...............................جایی که سر بی گناهان نه تنها تا پای دار میره بلکه تا بالای دارم میره...:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
پس اگر قراره که یه محیط بان هیچ اختیاری توی جلوگیری از خلاف شکارچیا نداشته باشه پس چیکارست اونجا ؟!

محیط بانها همیشه مظلوم بودن

خیلیهاشون با تیر شکارچیها کشته شدن اما هیچ صدایی در نیومد

نه تنها شهید محسوب نشدن بلکه حتی شاهد قصاص هیچ شکارچی هم نبودن

اونها در حین انجام وظیفه کشته شدن و خیلی سعی شد شهید محسوب بشن ولی این نشد

حالا یه محیط بان به خاطر دفاع از خودش شلیک کرده باید اعدام بشه؟؟

کجای این قضاوت درستیه؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
آره من خبرشو تو بالاترین خوندم....

این جا ایران...............................جایی که سر بی گناهان نه تنها تا پای دار میره بلکه تا بالای دارم میره...:icon_pf (34):

ما همه جمع میشیم و نمیزاریم

خیلی از استادای برجسته کشور این نامه رو امضا کردن

امیدوارم موثر باشه!

عزیزم حتما موثره و شک نکن

تک تک ما باید اینو وظیفه خودمون بدونیم که اعلام وجود کنیم

من خبرهاشو تو انجمن نمیزارم ولی مطمئن باشین که صدامون به اون بالاها رسیده و داره تجدید نظرهایی درباره اعدامش میشه

حالا شد تو همین تاپیک خبرهاشو یکی یکی میزارم

لینک به دیدگاه

[h=4]در آستانه ولادت امام رضا و روز محیط بان

حکم اعدام محیط بان دنا توسط دیوان عالی کشور تایید شد

[/h]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

[h=5]سبزپرس- گروه محیط زیست طبیعی: حکم اعدام اسد تقی زاده، محیطبان منطقه حفاظت شده دنا در حالی از سوی دیوان عالی کشور تایید می شود که در آستانه ولادت امام هشتم شیعیان(ع) و روز محیطبان، شهر شیراز امروز میزبان جشن روز محیطبان است و سازمان محیط زیست قرار است در این روز از بهترین محیطانان کشور تجلیل کند.[/h] به گزارش سبزپرس، اسد تقی زاده، محیطبان جوان منطقه حفاظت شده دنا اکنون بیش از سه سال است که در زندان به سر می برد .

این محیط بان سه سال قبل در حین انجام ماموریت و گشت زنی در منطقه حفاظت شده دنا با گروهی از متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش برخورد کرد که به طور غیر قانونی اقدام به شکار یک راس کل کرده بودند.

در همین زمان شکارچیان مسلح که گفته می شود از شکارچیان متخلف منطقه بودند اقدام به تیراندازی به سمت محیطبانان می کنند و محیطبانان نیز با استناد به حکم ضابط قضایی که از سوی دادگستری برای آنها صادر شده و با استناد به قانون حمل سلاح توسط نیروهای مسلح کشور در صدد دفاع از خود بر می آیند و در این درگیری یکی از شکارچیان به ضرب گلوله محیطبان تقی زاده کشته می شود.

اسد تقی زاده در حالی که تنها 12 روز از ازدواج اش می گذشت راهی زندان شد و اکنون مقامات قضایی وی را به اتهام قتل عمد محکوم به اعدام کرده اند .

گفتی است هم اکنون یکی دیگر از محیطبانان منطقه حفاظت شده دنا نیز در بند زندان و منتظر صدور حکم قصاص است و سازمان محیط زیست نیز از تعامل با مسئولان قضایی و ارشد کشور برای حل این مسئله همچنان عاجر مانده است.

لینک به دیدگاه

گزارش تصویری/

روز محيطبان؛ روز سلحشوران بي ادعاي محيط زيست ايران

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

سبزپرس – گزارش تصویری؛ محسن تیزهوش: امروز به مناسبت ميلاد امام رضا (ع) روز محيطبان نام گرفته است؛ روزي كه هنوز هم در تقويم هاي پارسي گنجانده نشده است! آري امروز روز پاسداران بي ادعاي محيط زيست ايران است. همان سلحشوراني كه در سرما و گرما با كمترين امكانات به حراست از اندوخته هاي ژنتيكي اين سرزمين افتخار مي كنند. امروز بسیاری از محيطبانان شريفي كه جانشان را به آفريننده طبيعت سپرده اند، در بين ما نيستند؛ شهيد علي راست هادي چگني، شهيد سعيد پرهام و بيش از يك صد محيطبان شهيد ديگر در راه حفاظت از داشته هاي طبيعي ايران، امروز يادشان، راهشان و عقايدشان همراه ماست. عکس هایی که در ادامه می آید، جمعی از خانواده بزرگ محیطبانان ایرانرا به تصویر کشیده اند. این روز بر همه محیطبانان ایران مبارک!

 

files.php?file=mohitban_full_138757607.jpg

لینک به دیدگاه

[h=4]آقای محمدی زاده شما هم لباس محیطبانی پوشیدید

علی شفیعی*[/h]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

از سال 1376 که با بدنه سازمان حفاظت محیط زیست آشنا شدم، تا به امروز که قریب به 14 سال گذشته است همیشه شاهد این بودم که یکی از افتخارات مدیران سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه مدیرانی که سابقه مدیریت در ادارات استانی را داشتند پوشیدن لباس محیطبانی بوده است.

درطول این مدت در مراسم رسمی و غیر رسمی که مدیران ملبس به لباس محیطبانی را می دیدم در نگاهشان می توانستم حسی از صلابت و قدرت توأم با عرقی محیط زیستی و البته همرنگی با قشر دلسوخته و زحمتکش محیطبان را جستجو کنم و همیشه این رفتار را می پسندیدم و تحسین می کردم.

هر موقع که جفایی درحق محیطبانان اتفاق می افتاد و مدیری را موثر در این واقعه می دیدم در درون خود جستجو می کردم که آیا تصویری از او با لباس محیطبانی در ذهن دارم یا خیر؟ و بلافاصله این سوال هم در ذهنم نقش می بست که آیا رسم پوشیدن لباس محیطبانان در بین مدیران ژستی عوام فریبانه است یا مدیر با پوشیدن این لباس یه دنبال اعلام وفاداری و پایبندی خود در حفاظت از محیط زیست و اعلام اقتدار در مسئولیت خود است؟

در پاسخ به این پارادوکس ذهنی، کنش مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پوشیدن لباس محیطبانی را مسکنی بی اثر در درمان درد مظلومیت جامعه محیطبان تلقی می کردم اما از سوی دیگر این کار را همچنان حرکتی پسندیده می دانستم.

اما واقعه اخیر در مورد «اسد تقی زاده»، محیطبان جوان منطقه حفاظت شده دنا - که زمان چندانی از اعطای اعتبارنامه آن به عنوان ذخیره گاه زیستکره از سوی یونسکو نمی گذرد- و عدم واکنش رسمی و جدی سازمان حفاظت محیط زیست پس از گذشت چند روز از تأیید حکم قصاص نفس این محیطبان جوان و به خصوص بعد از رسانه ای شدن این موضوع در آستانه روز محیطبان، دیگر مجالی برای توجیه و تحسین نمی گذارد.

جناب آقای محمدی زاده بر اساس اخبار منتشره و مهلت اندکی که برای اجرای این حکم مشخص شده است، لحظه ای دریغ در پیگیری این موضوع تا دستور توقف حکم و باز بینی پرونده می تواند ضربه مهلکی بر پیکر رنجور محیط زیست وارد کند. ضریه ای که جبران آن به این زودی میسر نخواهد بود.

به یاد داشته باشید که شما هم لباس محیطبان بر تن کرده اید. به سهم خود امید دارم که فردا و در روز محیطبان پاسخی در خور برای همقطاران خود داشته باشید تا زنجیر اعتماد خانواده محیط زیست کشور به شما و جامه بر تن شما گسسته تر از این نشود.

لینک به دیدگاه

[h=4]اعدام محیطبان، مرگ محیط زیست

سیاوش رضازاده*

[/h]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

جمعه پانزدهم مهرماه90، تلفنهای همراه هزاران فعال، کارشناس و علاقه مند محیط زیست پیامکی با یک مضمون دریافت کردند و سایت ها نوشتند« متاسفانه حکم اعدام محیطبان اسد تقی زاده ، محیطبان منطقه حفاظت شده دنا در استان کهکیلویه و بویر احمد توسط دیوانعالی کشور تایید شده و تا 15 روز دیگر اجرا خواهد شد». چرا این خبر اهمیت داشت و همه را به تکاپو انداخت و برآن داشت تا هر اقدامی را که می توانند انجام دهند تا این حکم اجرا نشود؟ مگر چه تفاوتی است بین او و دیگران؟

تفاوت اینجاست، او محیطبان است و شغلی دارد بسیار مقدس، شغلی که مظلوم واقع شده و اهمیتش را فقط تعداد اندکی از مردم به لحاظ ارتباط شغلی، تحصیلی یا علاقه می دانند. محیط زیست یعنی محیط و بستر زندگی و محیطبان یعنی حافظ و نگهبان این بستر. از عناصر حیات مانند آب، هوا و خاک گرفته تا هر آنچه در طبیعت زندگی می کند. اگر محیطبانان نباشند حیات و چرخه زندگی به خطر می افتد، انفال و دارایی های کشور که همان منابع طبیعی هستند نابود می شوند، منابعی که به همه تعلق دارد و همه از آن سهم دارند حتی همان قاضی صادر کننده حکم.

تأسف بار است دستگاه قضایی چگونه می تواند برای یک محیطبان (مامور دولت) که به حکم دادگستری ضابط قضایی است و طبق ماده یک قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح و تبصره 3 ماده 3 همین قانون حق حمل و بکارگیری سلاح در مواقع لزوم را دارد، به اتهام قتل عمد یک شکارچی متخلف که علاوه بر شکار غیر مجاز اقدام به درگیری مسلحانه کرده و به روی ماموران دولتی آتش گشوده، به اعدام محکوم نماید.

اگر این محیطبان اعدام شود چه تفاوتی است بین کسی که در خیابان با چاقو و به عمد کسی را می کشد و به قصاص محکوم می شود و کسی که حافظ انفال و منافع کشور است و از خود و حوزه تحت حفاظتش که شکارچی مقتول حتی اجازه حضور در آن محل را نداشته دفاع کرده است؟ آیا کسی سراغ دارد محیطبانی کسی را در خیابان یا خانه اش کشته باشد؟ همیشه مقتول (شکارچی غیر مجاز) در محلی حاضر شده که نباید حاضر می شده یا عملی انجام داده که نباید می داده.

چرا قانون اسلحه را به محیطبان داده است؟ چرا در کلاس ضابطان قضایی به او می گویند شما حق استفاده از اسلحه را دفاع از خود حین انجام وظیفه دارید؟ اگر او حق استفاده از اسلحه را در درگیری و دفاع از خود ندارد پس چرا به او تحویل شده است؟ کجا باید از آن استفاده کند؟ جواب شلیک گلوله را چگونه می توان داد؟ اگر حکم ایشان اعدام است پس حکم آن قاضی شکارچی که به سمت محیطبان شلیک کرد و او را زخمی نمود چیست؟ و یا حکم آن نظامی که یک محیطبان را شهید کرد چیست؟ اگر حکم همه هم یکی باشد باز هم از عدالت بدور است؟

اعدام یک محیطبان، اگر اتفاق بیفتد (انشاء ا.. که نمی افتد)، فقط مرگ و پایان زندگی یک انسان نیست، بلکه طناب داری است بر گردن تمامی حیات وحش ایران، سمی خواهد بود در تمامی رودخانه ها و دریاچه ها، آتشی خواهد بود بر نیستان محیط زیست کشور و در یک کلام مرگ محیط زیست ایران خواهد بود. اگر این اتفاق واقع شود چه کسی جلودار شکارچیان بی اخلاق خواهد بود؟ جامعه ایران شکارچیان بد اخلاق را خوب می شناسد، هنوز چند هفته ای از پخش فیلم اقدام غیر انسانی چند شکارچی بی رحم که در استان اصفهان خرس مادر و دو توله اش را بی رحمانه کشتند نگذشته است، چه کسی است که احساساتش از دیدن شکم دریده و ضجه های توله خرسها در آغوش مادر به خون غلتیده جریحه دار نشده باشد؟ چگونه می توان از این پس از این حیوانات بی زبان و گرفتار خودخواهی های انسان محافظت کرد؟ اگر این اتفاق بیفتد نه تنها هزاران میلیارد ریال هزینه حفاظت از گونه ها و مناطق به باد خواهد رفت بلکه جو پیروزی بی اخلاقها بر حافظان طبیعت در فضای کشور پیچیده خواهد شد. از این پس کدام محیطبان با چه انگیزه و شهامتی جلوی متخلفان قد علم خواهد کرد و به امید کدام حمایت، جان خود را به خطر خواهد انداخت؟

هرسال روز میلاد ضامن آهو امام رضا (ع)، روز محیطبان است، روزی که امسال برای محیطبانان کشور روز خوبی نبود. خبری ناگوار که جز حسرت، بیم و اندوه چیزی را نداشت. خبری مصداق و تجلی گر ضرب المثل «یک بام و دو هوا ». جنگی نابرابر نه تنها از نظر تعداد و محل وقوع بلکه از نظر تعریف و پاداش عمل. تعداد اندکی حدود سه هزار نفر در مقابل خیل عظیمی از متجاوزان، وارد شده به حوزه انجام وظیفه و حفاظتی محیطبان؛ حق تیراندازی نداری ولی طرف مقابل هم می تواند تو را بکشد هم حیوانات بی زبان را، اگر در دفاع از خود به طرف مقابل شلیک کنی و او را بکشی قاتلی ولی اگر کشته شوی شهید. این چه عدالتی است؟!

در سه دهه گذشته محیط زیست ایران شاهد ریخته شدن خون پاک بیش از 112 شهید محیطبان محیط زیست به دست همین شکارچیان بی اخلاق است. نسبت این تعداد شهید به کل محیطبانان کشور نشان می دهد در بین سایر نهادها و شهدای حین انجام ماموریت، بیشترین درصد شهدا مربوط به محیطبانان کشور به تناسب تعدادشان است. شهدایی که جملگی جانشان را برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی سرزمین مادری مان فدا کردند پس برماست هرچه در توان داریم برای تجلیل و قدردانی از این عزیزان دهیم.

اقدامات خوبی پس از انتشار این خبر توسط فعالان، کارشناسان و خبرنگاران صورت گرفته که جای تحسین دارد. اما با توجه به مهلت کمی که برای اجرای این حکم مشخص شده است، لحظه ای درنگ در پیگیری این موضوع تا دستور توقف حکم و باز نگری پرونده می تواند ضربه مهلکی بر پیکر رنجور محیط زیست وارد کند. ضریه ای که جبران آن به این زودی میسر نخواهد بود.

آگاه سازی مسئولان قضایی و مسئولان ذیربط به موضوع اهمیت حفاظت از محیط زیست به منظور تغییر نگرش در برخورد با مسائل محیط زیست و بازنگری در قوانین شکار و صید از جنبه افزایش حمایت های قانونی از محیطبانان در حین انجام وظیفه، همچنین افزایش جدی جریمه های شکار جانوران وحشی به تناسب نوع تخلف، محل تخلف و زمان تخلف در برخورد قانونی با متخلفان می تواند یکی از اقدامهای مهم مسئولان در ارتقای ضریب حفاظتی محیط زیست و در نهایت بهبود وضعیت محیط زیست کشور باشد.

* کارشناس محیط زیست

لینک به دیدگاه

[h=4]نامه جمعی از فعالان محیط زیست به سران قوای سه گانه درباره حکم قصاص یک محیطبان:

«محیطبان دنا تنها به وظیفه خود عمل کرده»/ «خواستار توقف اجرای حکم و بازنگری پرونده هستیم»

[/h]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

[h=5]سبزپرس – گروه محیط طبیعی: جمعی از فعالان و کارشناسان محیط زیست کشور با تهیه نامه سرگشاده ای به سران قوای سه گانه، خواستار توقف موقت اجرای حکم قصاص محیطبان «اسد تقی زاده» شدند. [/h] به گزارش سبزپرس، امضا کنندگان این نامه با «غیرعادلانه» خواندن این حکم می نویسند: «در آستانه روز ولادت امام هشتم شیعیان(ع) که روز محیطبان نامگذاری شده و روزی است برای پاسداشت مقام والای محیط بانان مظلوم محیط زیست، دیوان عالی کشور حکم قصاص یکی از ماموران وظیفه شناس و خادم محیط زیست ایران که در منطقه حفاظت شده دنا در استان کهکیلویه و بویراحمد انجام وظیفه می کرده است را تایید کرد و جامعه محیط زیست ایران را در اندوه، تاسف و شگفتی فرو برد.»

این نامه می افزاید: «آیا براستی فراموش کرده اید که در همین سه دهه گذشته محیط زیست ایران شاهد ریخته شدن خون پاک بیش از 112 شهید محیطبان محیط زیست به دست همین شکارچیان از خدا بی خبر بوده؟ شهدایی که جملگی جانشان را برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی سرزمین مادری مان فدا کردند و شگفتا که دستگاه قضایی در تمام این مدت از مجازات و گاه حتی شناسایی عوامل شهادت این محیطبانان فداکار عاجز ماند.»

در بخشی از این نامه آمده است: «شگفتا که آن وقت شاهد صدور حکم قصاص برای محیط بانی هستیم که به حکم وظیفه و با گذراندن دوره ضابطین قضایی و همچون دیگر نیروهای مسلح کشوری مانند ماموران نیروی انتظامی از خود در برابر متخلفان دفاع کرده و در این درگیری که شروع کننده آن خود متخلفان بوده اند، یکی از آنها را از پا درآورده است که اگر منصفانه و قانونی به موضوع بنگریم قتل عمد محسوب نمی شود.»

امضا کنندگان این نامه می نویسند: «ما اعضای تشکل های مردم نهاد زیست محیطی کشور و شخصیت های حقیقی و حقوقی امضا کننده ذیل این نامه با توجه به تایید حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور و اینکه زمان اجرای این حکم دو هفته آینده مشخص شده، از مسئولان محترم قضایی، قانونی و اجرایی کشور درخواست توقف موقت اجرای حکم و بازنگری مجدد این پرونده را داریم و اعلام می کنیم که عواقب اجرای این حکم غیر عادلانه، برای جامعه محیط زیست کشور و محیطبانان بسیار سنگین و غیر قابل جبران است.»

امضا کنندگان این نامه همچنین از تمامی سازمان های غیردولتی و مردم نهاد و همچنین کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه محیط زیست دعوت کرده اند تا با امضای این نامه از مسئولان ارشد کشور بخواهند تا نسبت به توقف اجرای حکم قصاص محیطبان منطقه حفاظت شده دنا و بررسی مجدد پرونده اقدام کنند.

نسخه اصلی این نامه در «دبیرخانه مشورتی سازمان های مردم نهاد شهر تهران» موجود است و علاقه مندان می توانند جهت امضای نامه با شماره تلفن 88757436 – 021 تماس حاصل کنند.

همچنین علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در پایین این خبر و یا ارسال نامه الکترونیک به نشانی pr.sabzpress@gmail.com نسبت به درج امضای خود در ذیل نامه اقدام کنند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

 

 

به نام خدا

درجمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعدی باید درآن حیات اجتماعی روبه رشدی داشته باشند وظیفه ی عمومی تلقی میشود از اینرو فعا لیتهای اقتصادی وغیر آن که با آلودگی محیط زیست ویا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.(اصل پنجاهم قانون اساسی)

 

ریاست محترم قوه قضاییه

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

ریاست محترم جمهوری

 

موضوع: اعدام یک محیطبان محیط زیست به اتهام ناحق قتل عمد(!)

 

با سلام

همانگونه که مستحضرید در آستانه روز ولادت امام هشتم شیعیان(ع) که روز محیطبان نامگذاری شده و روزی است برای پاسداشت مقام والای محیط بانان مظلوم محیط زیست، دیوان عالی کشور حکم قصاص یکی از ماموران وظیفه شناس و خادم محیط زیست ایران که در منطقه حفاظت شده دنا در استان کهکیلویه و بویراحمد انجام وظیفه می کرده است را تایید کرد و جامعه محیط زیست ایران را در اندوه، تاسف و شگفتی فرو برد.

تاسف از اینکه چگونه دستگاه قضایی می تواند برای یک مامور دولتی که به حکم دادگستری ضابط قضایی محسوب می شود و طبق ماده یک قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح و تبصره 3 ماده 3 همین قانون حق حمل و بکارگیری سلاح در مواقع لزوم را داشته و دارد، اکنون به اتهام قتل عمد (!!) یک شکارچی متخلف که علاوه بر شکار غیر مجاز اقدام به تیراندازی به روی ماموران دولتی و آغاز درگیری مسلحانه کرده، محکوم کرد.

آیا براستی فراموش کرده اید که در همین سه دهه گذشته محیط زیست ایران شاهد ریخته شدن خون پاک بیش از 112 شهید محیطبان محیط زیست به دست همین شکارچیان از خدا بی خبر بوده؟ شهدایی که جملگی جانشان را برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی سرزمین مادری مان فدا کردند و شگفتا که دستگاه قضایی در تمام این مدت از مجازات و گاه حتی شناسایی عوامل شهادت این محیطبانان فداکار عاجز ماند.

اما دردناک تر آنکه تاکنون تاریخ محیط زیست ایران به یاد ندارد احدی از قاتلان و جنایتکاران شکارچی و قاچاقچیان حیات وحش که گستاخانه سلاح به روی محیطبانان مظلوم و خادم دولت کشیده اند مجازات شده باشند و قاتلان «سعید پرهام»ها و «یحیی شاهکو محلی»ها و «حسین صادقی»ها با اینکه غالبا با سلاح های جنگی به شهادت رسیده اند همچنان آزادانه در جامعه می چرخند!

و شگفتا که آن وقت شاهد صدور حکم قصاص برای محیط بانی هستیم که به حکم وظیفه و با گذراندن دوره ضابطین قضایی و همچون دیگر نیروهای مسلح کشوری مانند ماموران نیروی انتظامی از خود در برابر متخلفان دفاع کرده و در این درگیری که شروع کننده آن خود متخلفان بوده اند، یکی از آنها را از پا درآورده است که اگر منصفانه و قانونی به موضوع بنگریم قتل عمد محسوب نمی شود.

آیا این عدالت است که برای محیطبانی که خود سلاح به دستش داده اید و دستور العمل بکارگیری سلاح را به او آموزش داده اید و او را در بدترین شرایط آب و هوایی و بیشترین ساعت کاری و با حداقل حقوق انسانی برای حفظ طبیعت مظلوم وطن بکار گماشته اید اینک حکم قصاص صادر شود اما برای شکارچیان این سرزمین که در بسیاری از موارد مجهز به سلاح غیر مجاز هستند و اقدام به شکار غیر قانونی می کنند و گستاخانه بر روی محیطبانان مظلوم آتش می گشایند، مصونیت قائل شوید.

گویی محیطبانان مظلوم این سرزمین چه به حکم وظیفه در درگیری با شکارچیان شرکت کنند و چه نکنند در هر دو حالت محکوم به مرگ هستند . چون یا باید همچون 112 شهید دلاور مرد محیط زیست کشته شوند و احدی هم در سازمان محیط زیست و دستگاه قضایی به خونخواهی از آنها دم بر نیاورد و یا اگر دست به سلاح می برند تا از خود دفاع کنند باز هم باید کشته شوند چون به حکم قضات محترم محکوم به قصاص می شوند! آیا براستی مرگ یک نفر آن هم در حین «انجام وظیفه قانونی» و درگیری مسلحانه می تواند جزء مصادیق قتل عمد محسوب شود و مجازاتش باید قصاص باشد؟

ما اعضای تشکل های مردم نهاد زیست محیطی کشور و شخصیت های حقیقی و حقوقی امضا کننده ذیل این نامه با توجه به تایید حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور و اینکه زمان اجرای این حکم دو هفته آینده مشخص شده، از مسئولان محترم قضایی، قانونی و اجرایی کشور درخواست توقف موقت اجرای حکم و بازنگری مجدد این پرونده را داریم و اعلام می کنیم که عواقب اجرای این حکم غیر عادلانه، برای جامعه محیط زیست کشور و محیطبانان بسیار سنگین و غیر قابل جبران است و نه تنها موجی از نارضایتی و دلسردی را برای طرفداران محیط زیست به بار می آورد بلکه می تواند سرآغاز بحرانهای جدید و اعتصابات صنفی در بین بیش از 3000 نفر از قشر مظلوم و زحمتکش محیطبان در چهارگوشه کشور باشد .

محیطبان اسد تقی زاده، محیطبان منطقه حفاظت شده دنا، جوان 30 ساله بی گناهی است که تنها به حکم وظیفه سازمانی در این درگیری مسلحانه شرکت کرده و اقدام او مانند اقدام همه نیروهای مسلح کشوری که در درگیری با آشوبگران و دزدان و قاچاقچیان به طور اتفاقی مجبور به کشتن طرف مقابل می شوند تا از خود و از وظایف سازمانی خود دفاع کنند، قتل عمد محسوب نمی شود.

 

سازمان ها:

کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران،جمعیت حامیان زمین، کانون پژوهش و حفاظت از طبیعت پایدار محیطبان، انجمن یوزپلنگ ایرانی، موسسه خزنده شناسان پارس، موسسه زیست اندیشان کاسپین، انجمن طرح سرزمین، کانون سبزفارس، موسسه زیست محیطی سبزاندیشان اراک، دیده بان کوهستان، کمیسیون محیط زیست انجمن طرفداران توسعه انزلی، انجمن دوستدارن دماوند، انجمن دیده بان میانکاله، موسسه حیات سبز سرزمین، موسسه 13 فروردین، اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، انجمن بوم پژوهان، موسسه نبض سبز حیات، جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست، گروه کوهنوردی کلک چال، کانون محیط زیست دانشگاه رجایی، جمعیت داوطلبان سبز، موسسه توسعه پایدار، موسسه طبیعت پژوهان زیما، انجمن حمایت از حیوانات اصفهان، دیده بان حقوق حیوانات، موسسه انسان پاک ، زمین پاک و موقات زیست محیطی دکتر غلامعلی بسکی، گروه کوهنوردی طبرستان جوان بابل، انجمن آوان سبز دزفول، انجمن حفظ محیط کوهستان، موسسه کوهنوردی و زیست محیطی اوج سبز، موسسه طبیعت گردی آسمان کویر، موسسه توسعه پایدار هرمد، انجمن جوانان حافظ زمین (دامون)، انجمن پایشگران حامی محیط زیست، اعضأ هیأت علمی گروه آموزشی محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، انجمن حافظان محیط زیست بادرود، موسسه آوای طبیعت پایدار، انجمن گهر سبز، هیئت کوهنوردی استان تهران، انجمن پرندگان ایران، انجمن برگ سبز زاگرس لرستان، موسسه تخصصی پلنگ آسیایی، موسسه طبیعت، جمعیت حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی،

افراد: مژگان جمشیدی، علی شفیعی، حمید رضا میرزاده ، محمد توحیدی فر، حامد پارسی، سعید طهماسبیان، افشین زارعی ، محمد پور هدایت، محمدعلی الله قلی، هادی فهیمی، رضا گلجانی، هانیه غفاری، علیرضا شهرداری، لیلی خلعتبری، حسین یوسفی ، کوشان مهران، پوررنگ پورحسینی، محمد رضا خسروی ، رضا درخشنده ، پویان ایرانمنش، مرتضی اسلامی، محمد فرهادی نیا، صفورا زواران حسینی، فاطمه حسینی زواره، نگار سلجوقی، سارا باقری، صبا سهرابی نیا، باقر نظامی، علی رضا مهدوی، کامبیز برادرانی، مرتضی پورمیرزایی، باربد صفایی، فرشید جعفرزاده، المیرا شعربافی، مهدی مجتهدی، شادی توکلی، امیرحسین خالقی، حامد مشیری، علی ترک قشقایی، طاهر قدیریان، یاسمن طالبی، لیلا صدریه، محمود صوفی، آذر صداقتی، الناز نینواز، نغمه نقی لو، سهیلا نوریان، سید محمد بنی هاشمی، بهمن ایزدی، پیام احتسابیان، نگار حسینی، پریسا خلف بیگی، نسرین صالحی، سپیده سلیمان پور، سید مهدی نبی یان، حامد شفیعی، مینو مومنی، منا قاسمیان، کیوان مهرگان، ناصر کرمی، محسن ظهوری، سجاد محمدی، سمیرا سلیمی، زهره یزدانی نسب، رامین نوری، لیلا مسروری، مریم قدیری، محمد گائینی، سعید نوری نشاط، آرزو صانعی، مرجان عبودی، زهره احمدی کردستانی، مهدیه حاج بابایی، فریبا آقاخانی، میر یام پور، محمد رضا احمدیان، امیر پژمان حبیبیان، ستاره بابکی راد، لیلا الله قلی، کامبیز بهرام سلطانی، محمد درویش، محسن زعیم، حر منصوری، محمد سوزنچی، حمید طراوتی، فوزیه میر دریکوند، هومان خاکپور، بهرام اکرامی، مهدی الماسی، مائده سلیمی، لیلا ستوده، مریم عطاریه، محسن آغاسی، بابک خرم، منصوره خسروشاهی، حمید رضا ریحانیان، سپیده حجتی، محمد حسین نیری، شاهین خردمند ، محمد رضا حق جو، محبوبه شیر خورشیدی، مونا مبرقع، دلارام عشایری، ندا قبادی، سمیه غلامی، امیر نعمتی، سپهر سلیمی، احمد افقهی، بهاره افقهی، بهروز افقهی، میترا البرزی منش، بدری افقهی، بهنوش سرخ پر، بهراد سرخ پر،مجتبی زینال، زهرا اکبری، لیلا جولایی، داریوش صبحانی، مریم علی نژاد، نرگس سلیمی، پرویز پاکزاد منش، ناهید مشهدی آقایی، ابو الفضل وطن پرست، پیمان جوادی، ترانه مهاجر، امیر شیرازی، سارا خرم، شهرزاد آریانا، مونا یحیی، هومن روانبخش، مریم بخشی، صادق حیدری نیا، بهنام اتابکی، ندا یارایی، محسن نورزاد مقدم، شیرین موسیوند، آرمین زاهدی، طهورا دهشور، آزاده رضوی، میترا آزرم، خدیجه رضوی، مونا عطاریه، بهاره سلاحورزی، معصومه اکبری، نسرین برادر خدام خسروشاهی، مریم نظری، عبدالحسین وهابزاده، بیژن فرهنگ دره شوری، غلامعلی بسکی، مونس جهابنخش، سعید راعی، شهرام امیر شریفی، رضا باقر زاده شیرازی، مهدی فرهادی، محمد رضا احمدیان، شهره صدری خانلو، مهسا حسنی، مهدی سیلابی، یاسمین یوسفی تودشکی، مرتضی بدری پور، محسن تیزهوش، امیر الهامی، افسانه گرجستانی، قاسم دانش،وحید مستعلی، فرزانه بهار ،پروانه کاظمی، وحید فربد راد، الهام عین الهی، محمد صارمی، زه ا میر نیام، علی قاسم زاده ، فاطمه رضاخانی، محمد همتی، فریده قربانی، محسن حسینی، عبدالرضا دانشگر، علیرضا جورابچیان، نرگس رضوی، عاطفه عاطفی، سید محمد هاشمی، شمین فیروزبخت، زهرا خداوردیان، مصیب شمس، زهرا صابر، فرشته زعفرانی، شهین شیبانی، المیرا صباحی، فرشته فراهانی، شکوفه پاشایی، اسفندیار مهرابیان، ایرج کیان مهر، آوا مقبلی، سعید جمشیدی، مجید جمشیدی، آزاده پیر عظیمیان، فهیمه قاسمی، رضا اسکندری، علی فتحی، جواد سلیاری، سعید ملماسی، علی جعفری، جواد حسن نژاد، پانیذ ناظمی، محمود مالکی، حمید رضا نورزاده، موژان معارف، فرح کمالی ، الناز متین، علیرضا مهدوی، پریسا نوروزی طلب، کاظم واحدی، حسین رییس زاده، عبدا.. اشتری، میتزا فراز، الهام نیاسری، نوشین حسینی نسب، شهریار جلیلیان، سارا قدیری، امیر آریا، علیرضا پاغوس، سعید عنابستانی، جهانگیر ملکی، فرزین ملکی، مهناز مویدی، صبا فرزان یار، محمد دادرس، فهیمه بادکوبه، پریناز علمیردانی، یکتا هستی، سارا کاظمی، فریدون قدوسی، کاوه حاتمی، علیرضا اشتیاقی، آرش یکدانه، مهدی فقیه،مهدی رجبعلی، شیرین ابوالقاسمی، بهمن عطرفروش، شیرین نیازمند، بهروز شلیله، آزاده محنتی، شیدا عشایری، فرزانه پارسی، نیکو خیرخواه، زهرا میرنیام، محمد صارمی، شیرین ملکی، احمد پازوکی، منا حمزه پور، مهدی غلامی، بهار بهاری، قدسیه حبیبی، ترگل انوري‌نژاد، محسن قاسمی شاد، سائل مهدوی، اعظم فیروزی، رضا رهنما، رضا رستمي، مصطفی محمودی، فیروزه رازقی، کیانا گودرزی، فریدون غلامعلی، زهرا رحیمی، فاطمه والا، حمید دارایی، ناصر جهانگیری، رسول خسروی، امیر قادر مرزی، میترا شریعتی، پرهام شیرازی نیا ، علی اصغر جهان مهین، سیامک جهانگیری، صیاد شیخی لیلانلو، مسعود فصاحت، علی محمدی ، عباس ترابیان، ستاره خالدی بسته علیدوستی، حسین جمشیدی، کبری جمشیدی، ابوالفضل جمشیدی، سعیده میرزاده واقفی، علی رضا میرزایی، حمید رضا میرزایی، حامد میرزایی، غزال کردرستمی، اشکان احمدی نژاد، فریبرز حیدری، کاوه فیض الهی، طاهره رنجبر، ناهید احمدی، سپیده خالدی ، سارا خالدی، رامین آگاه، علی کردرستمی، یلدا شیخ، دلارام شیخ، دانیال شیخ، پانته آ اردانی، طناز پولادین، احد یاریاب، سارا زاهدی، میثم قاسمی، مهدی توانبخش، حسین برومندنیا،عباس نوایی، سید محمد هاشمی محترم، حمید شکرزاده، حمید ملکی، مجتبی آفاقی، عباس ابوالحسنی عدالت پناه، محمد فرقانی.، داود اکبری، زکیه اخلاقی پور، محمد رضا کیانی، محمد رضا کرمانی زاده، رضا جعفری، حامد رخشنده، حامد مقیمیان،مسعود روحبخش، قاسم قاسمی، حسن نادری، حسین جنتیان، محسن مقداری، آزاده آرام بنیاد، فرهاد وحدتی، محمد علی اصغر زاده، عادل رگ جان، کسری طالبی، رضا خاکپور، محمد رضا ناییجی، مهسا کیایی پور، سیما احمدی، میترا نجفی، حمید خیاط زاده، تینا قضاتی، فرهاد امینی، مينو محمدزاده، سعيده كريمي ، شاهرخ حسيني ، بهاره فرجي، عليرضا ابراهيمي، ماهرخ جعفري سپهر، صديقه فرجي، ميثم اسفندياري، افشین دانه کار، مینا قاجارگر، فاطمه معصومی،سیما فرجی، زهره سادات برکاتی، طاهره سعدی زاده، لیدا دوله، سعید فردوسی، پرهام دیباج، عبدالرضا باقری، حسین یوسفیان ، یگانه سپاسی، افسانه احسانی، امید چیت سازان، ترانه هراتیان، نسرین نصیرزاده، فواد رضاپور، نیما اسکندری، علیرضا حبیبیان، فاطمه مشتاق، پریسا شهبازان، رضا راستی، بهنوش مرادی، عنبر خوش صحبت، فراهام احمدزاده، محمد میر حسینی، سید مرضیه جعفری، مجید مومنی مقدم ، سمیه نکاسی، ابراهیم حیدری، جمشید اسکندری، آرش قدوسی، رضا پارتیا ، علی گلشن، مهناز قربانی، سهیلا جوانمردی، هیوا اسد زاده ، رضا اسدی، نسرین نصیرزاده، مانی طلایی، اکبر نعمتی، مجتبی گهستونی، علیرضا نادری، اعظم کارگر، پویا نیک جو، مصطفی حاضری،صبا واصفی، پیام فیلی، رامین رستم پور، علی عبدی، معصومه ابوالحسنی، منیر غزل خوان، سحر حمیدی، لیلا عمیق، معصومه حقیفی، نسیم دباغ، آنیتا ایراونی، علی کسروی، حمید بوستانچی، مهدی صباغ، مسعود عسگری، صبا واصفی، علیرضا خداکرم زاده، آرزو فیضی، فاطمه یثربی، نوشین نظری، شهاب عباسپور، مانیا هاشمی، احمد خلف بیگی، مازیار خلف بیگی، سیام جهانبانی، الهام فخاری، محبوبه قدیریان، بهزاد بهمن نژاد، الهه دائمی، هادی ساداتی، نینا مازیار، مهناز میر نوروزی، سعید میرزا محمدی، هوشمند حسن نیا، شقایق نبوی، مرضیه آژینی، احسان جنتی، مهسا کیا، اصغر عبدلی، امیر قاسمی نصر، مریم امین، سوده جمشیان، ایمان رحیمی، سجاد مهدی زاده، حامد سلمانی، سینا مباشر، زارا امجدیان، ستاره سجادی، نینا مرتضوی ، کوپا حکیمی، زهرا یوسفی، محمد آقا علیخانی، هامون طهماسبی، ندا آریانیا، حسین آخانی، فرشید فاریابی، هانیه محمدی، مارال فرخی، آرش صادقی، نفیسه آزاد،کاوه اشکشی، فرزین قزوینیان، اکرم شهلایی، شقایق فتحعلی زاده ، زینب پارسی، حمید امینی، حسن امیر الیاسی، سید علی اکبر کاظمینی، ستاره رضوی، محمد یعقوبی فر، تارا اکبری، مجتبی معززی، ابوذراکبری نیا، سید مهدی مطفوی، نادره سعادتی، عاطفه دربندی، علی نصیری، وحید موسوی، احسان اردکانیان، حمید رفیعیان، مهشید شبرو، حامد نورسته ، فاطمه تاج، ایکندر گردمردی، فرزانه عابد نیا، حسین مارزلو، سام خسروی فرد، حمید اخلاقی، کوشا کوشانی، علی محمدی، نازنین اسکندری، روشن احمد آبادی، محمد رضا خویشتن دار، سید محمد کوثری، مه لقا کاشفی،حمید بستانچی، اعظم تبیانیان، نوشین شویدی، مسعود برُبر، وحید عرفانی ، سحر رفعت، ملک حسینی، اردوان بهارلو، مدثر تیموری، سعید توانا، حمید ایامی، حسین فاتح ، محمد خادر، حمید عظیم پور، اکبر احمدیان، غلام یعقوبی، بهار جلالتی، مهدی اعرابی، هادی صوفیان، بهناز تنها، سید امیرحامد همراهیان، کامران حسنی، شهرزاد ملکی، مهدی بلوکی، بهروز دادرسی، محدثه پیمان، پروانه اجلی، سارا لانیان، مریم تهرانی، لیلا جباری، بابک کوهستانی، سعید مختار زاده ، گیتا یوسفی ، گیتی بابایی، ابوالفضل بیات، غزل پیرایه، شهرام صمدی،سجاد محمدی، فاطمه همتی، رضا قره باغی، یلدا یکایی، فاطمه ظفرنژاد، علیرضا افشاری، مریم پیمانی، مریم مددی، آزاده محجوب، ممد علی ساکی، الهام رضازاده، سمیه علیزاده، شاهین سپنتا، سمانه ایروانی، ناصر مسروری، الهام رضازاده، لیلا فتحی، شادی حسین پور، مرجان فروغی، دانیال محمدی، مریم علی نژاد، رحمت مظاهری، حسین عباس نژاد، مجید لواسانی، زهره باروق، سعید کارگرنژاد،امیر منصور رضا خانی، محمود عبدالمحمدی، نزل آبادی، ابراهیم افراهی، حسین میبودی، یاسمین نادری، طلیعه زرگرباشی، مایسا گرگانی، آسمان بهرامی، علیرضا ایروانی، دانیال کشاورز، یاسر معینی، امین اردکانی، مهیار حسینی، مهدیه آزاد، حسین نظر، غزل پیرایه، مریم عباسی، علی نوروزی، سهیل ایرانی، ناصر رنجی، داریوش اقوامی، سارا زنگنه ، محمد علی اینانلو، سیامک معطری، علیرضا محمدی، محمود سلطانی، مرجانه فرهودی، آزیتا اسدی، آریا نظام الدوله، یاسمن حسن بیگی، الهام کریمی، بهنام خالدی پاوه، محمد مصطفی عابدی، روشنک شهبازی، محمد رضا حمید پور، سارا قاسمی، آرمین صافدل، مهتاب مجابی، حمید فخیم، زینب نور، سپهر راد، آزاده مهری، یوسفعلی احمدی، آزاده دبیری، بهزاد افسرطلا، جلال معصوم، مرجان دوانی زاده، بهاره صداقتی خیاط، الهام هدایتی، محمد باقر مالک، سدا... كريمي دوست، مریم محمدی پی، منصوره نوبخت، پروین فکری، منوچهر دادخواه، پیام پیروزنیا، مریم کوشا، محمد حسين عسكرى، سمیرا جوان، امید کاظمی، علی هاشمی، نگین مظفری زاده، تینا نجفی، مجيد محمدي، مریم بهاری راد، کسری اصفهانی، سمانه ذاکری، علی علوی شوشتری، احمد هاشمی، بهنام گیلانی نژاد، مسیح اسدی، سعیده زارع، رهام فاضلی، نجمه بابایی فر، سوسن شریعتی، مهرداد ارسباران، عقیل کیوانلو، سجاد آسال، ماندانا خرم، چنگیزی عالیه، ميترا اعرابي، حمزه رشدی فردوسی، مازیار رسولی، ع-برومند، حمید امیرابراهیمی، ارسلان فائق، شکوه جلالی، سحر صدری، مریم جوزی، سهیل شرج شریفی، مینا جعفرزاده ، مرجانه فرهودی، محمود سلطانی، سکینه رجایی، آزاده مهری، سیما علیزاده، فروغ زیکساری، مریم ابراهیم زاده، آزاده حسین زاده، حسن لایق کار، زهرا معرفت خواه، عباس مسروری، رضا غلامی، آلاله شفیعی، اردلان زاهدی، محمد عواطفی همت، مرسده مومنی، مریم علم، ناصر توتچی، پروین مولا زاده، میثم حسینی کناری، مهسا علم، محمدرضا پوریموت، فرزاد سهرابی، نگین آذری، شاهپور سمسار کازرونی، محمد محمود نجف زاد، بابک جمشیدی، هوما شاهقصی، زهرا کشوری، احمد حسین نژاد، نوری فخری، مریم نعمت پور، علی اسدی، مصطفی گل محمدی، اردلان توتچی، شایان بهزادی، بابک شاه منصوری، هومن کمالی، ایمان معماریان، کیومرث دورانی، روشنا بهباش، صابر معصومی، فرزانه ثروت، نسرین امینیان، سارا صفری، فاطمه کریم خان، سید محمد جواد ملک حسینی، رعنا قنبر زاده، اشکان منفرد، مریم امیری، احمد حسین نژاد، امیر حسن حاجی، بیژن دلگشایی، علی فیضی، پیمان رضوانی، پوریا ساغری، نیما فردوسی، علیرضا درویش، محمد نوید پور، پویا سعدی نژاد، پریسا کریمی، فاطمه جهانی شکیب، ملیکا مقیشه، نازلی آلادینی، مهران محمودی، امیر توکلی، آزیتا اسدی، کتایون ربیعی، نفیسه مهری، نوید نعمتی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...