رفتن به مطلب

هر یک از ما به لحاظ هویت جزو یکی از این 4 دسته ایم.

ارسال های توصیه شده

اریکسون روانشناس معروف نظریه ای رو پیرامون رشد هویتی مطرح می کنه که به دنبال آن محققی به نام جیمز مارسیا عنوان می کنه که در نظریه هویت یابی اریکسون چهار وضعیت هویتی وجود داره که عبارتند از :

1. دستیابی به هویت (identity achievement): افرادی که در این وضعیت قرار دارند، بحران هویت را پشت سر گذاشته اند. ثبات شخصیت، انسجام فکری و جدیت در انتخاب شغل از ویژگی های مهم این افراد است. این قبیل افراد مثلا خود را نه دانشجوی انترنی، بلکه پزشک آینده می بینند. همچنین این افراد در قبال باورهای مذهبی و سیاسی خانواده خود، هر آنچه را که با هویتشان همخوانی نداشته است، کنار گذاشته اند. شخصا به مواضع فکری خاصی دست یافته و به آن پایبندند.

2. هویت یابی ناقص (identity foreclosure): افرادی که در این گروه قرار دارند، فاقد تجربه بحران هستند و برای تعیین هویت، خود را تسلیم نظر والدین کرده اند. آنان بی چون و چرا مذهب و باورهای خانواده خود را پذیرا می شوند. هنگامی که از موضع سیاسی شان سوال می شود، از بی رغبتی در باب اندیشیدن پیرامون این موضوعات سخن به میان می آورند. مسلما اگر رویداد مهمی ارزش های آزمون شده آنها را به چالش بطلبد احساس سردرگمی خواهند کرد.

بعضی از آن ها پایبند به باورهایشان به نظر می رسندو روحیه همکاری دارند. برخی دیگر انعطاف ناپذیر، خشک، جزمی و دنباله رو هستند.

3. تعلیق هویت (moratorium): افرادی که در این گروه قرار می گیرند، در حال تجربه بحران هویت هستند. هرچند این افراد تلاش می کنند ارزش ها، علایق، بینش و حرفه خاص خود را کشف کنند، اما هنوز نتوانسته اند تصمیم دقیق و روشنی در باب این مسایل اتخاذ کنند. به عبارت دیگر، این افراد در برزخ میان علایق خود و علایق والدینشان گرفتار شده اند. چنین افرادی ممکن است برای مدتی طبق منش و رفتار والدین و اعتقادهای مذهبی و سیاسی آنها گام بردارند، ولی با اندک تاملی آنها را کنار می گذارند. این افراد در بهترین شرایط، آدم های حساس، اخلاقی و روشنفکر و در بدترین شرایط، افرادی اضطراب زده، مردد و جزم اندیش به نظر می رسند.

4. پراکندگی هویت (identity diffusion): اصطلاح پراکندگی هویت مترادف با مفهوم سردرگمی در هویت یابی اریکسون است. فارغ از این که افراد متعلق به این گروه در گذشته دچار بحران بوده یا نبوده باشند، در هر صورت هنوز مفهوم یکپارچگی از خود حاصل نکرده اند. برای مثال، ممکن است فردی علاقه مند باشد به دانشکده حقوق برود یا به کار تجارت مشغول شود؛ اما عملا کاری نکند و علاقه ای هم به مذهب یا سیاست نداشته باشد. از خصوصیات این افراد می توان بدبینی، سطحی نگری و سردرگمی را نام برد.

لینک به دیدگاه

البته این نظریه جیمز مربوط به دوران نوجوانی (و بحران هویت) هست اسمش هم روشه کسب هویت

فکر کنم از سن ما خیلی گذشته:persiana__hahaha:

راستی مریمی این سوال کنکور ارشدمون بود!!:ws3: درس روانشناسی رشد

لینک به دیدگاه
البته این نظریه جیمز مربوط به دوران نوجوانی (و بحران هویت) هست اسمش هم روشه کسب هویت

فکر کنم از سن ما خیلی گذشته:persiana__hahaha:

راستی مریمی این سوال کنکور ارشدمون بود!!:ws3: درس روانشناسی رشد

آره مال دوران نوجوانی بود:ws3:

ولی خوب مشکل اینه که خیلی ها موهاشون می شه رنگ دندوناشون ولی هنوز به هویت مشخصی نرسیدن. جزو گروه های 2 تا 4

می گن که دیگه باید هرکس تا اوایل یا اواخر دهه سوم زندگیش به هویت مشخصی برسه؟؟ تا انسان سالمی باشه؟:ws38:

اصلا دلم نمی خواست ریا شه برا همین بهت نگفتم طراح من بودم:4chsmu1:

لینک به دیدگاه

اگر شرط 100% بودن در تمام گزینه های قید شده در یک گروه ملاک باشه .

من جز هیچ کدوم نیستم ! :ws3:

و فکر کنم که دیگه با این حساب بی هویت م. :banel_smiley_4:

1. دستیابی به هویت (identity achievement): افرادی که در این وضعیت قرار دارند، بحران هویت را پشت سر گذاشته اند. ثبات شخصیت، انسجام فکری و جدیت در انتخاب شغل از ویژگی های مهم این افراد است. این قبیل افراد مثلا خود را نه دانشجوی انترنی، بلکه پزشک آینده می بینند. همچنین این افراد در قبال باورهای مذهبی و سیاسی خانواده خود، هر آنچه را که با هویتشان همخوانی نداشته است، کنار گذاشته اند. شخصا به مواضع فکری خاصی دست یافته و به آن پایبندند.

نمی خوام به این کارشناس ها بی احترامی شده باشه .صرفا نظر شخصی و غیر تخصصانه خودمه .

نمی دونم ولی تمام مواردی که اشاره شده یه جورایی نسبی هستن .

بسته به دید ادما داره که یکی رسیدن به (انسجام فکری - همخوانی - پایبند بودن و... ) رو 100 می بینه، یکی 50 درصد .

(نمی دونم تونستم درست منظورم رو برسونم یا نه ؟! )

جالب ه .

یه جورایی موارد خیلی کلی هستن، که اکثریت رو شامل می شن .

اطلاعات خوبی داشت،متشکرم .:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...