رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 562
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

موضوع این هفته:

تاثیر سیاست بر شهرسازی

شهرسازی یعنی سیاست!!! سیاست رو اگه از شهرسازی بگیری، شهرسازی رو میتونی با کشک و دوغ معادل کنی!

نمونه حال حاضر بودجه مترو!

توضیحات بیشتر به صورتی حضوری بیان خواهد شد.

• Like 4
لینک به دیدگاه

منم همون نظر محمدحسین رو دارم، شهرسازی ما عین سیاست ماست، سیاست ما عین شهرسازی ما :w58:

سیاست خیلی تو شهرسازی تأثیر داشته و داره. حکومتی که هست، روی فضاهای شهر کاملاً تأثیر گذاره.

از خیابون کشی های دوره باروک که سیاست اون دوره این بود که اقتدار رو به نمایش بذارن.

یونانی که دموکراسی حاکم بوده و فضاهایی که واسه این نشست های جمعی و شوراها شکل گرفته بود.

سیاست هایی که تو دوره ها و کشورهای مختلف بوده، این فضاها رو شکل داده.

از طرفی می رسیم به تصمیماتی که گرفته میشه. مثلاً تو ایران می بینیم که عملاً تمام تصمیمات کلان به دولت و سیاستی که پیش رو داره برمیگرده. سازمان هایی مصوب طرح ها هستن که زیر نظر مستقیم دولت قرار دارن. سیاست های کلان کشور در قالب برنامه های توسعه بیان میشه و طرح ها در قالب این برنامه ها تهیه میشه. تا جایی که حتی شهردارای شهرهای بزرگ هم حکم خودشون رو از وزارت کشور می گیرن.

تو جامعه ای که دموکراسی بیشتر بشه، مشارکت مردمی واقعی تو طرح ها بیشتر میشه و این قضیه اثر خودش رو روی شهرسازی میذاره و طرح ها موفق تر میشن.

خلاصه همه جوره سیاست روی شهرسازی تأثیر زیادی داره.

• Like 7
لینک به دیدگاه

نظر من يه كمي با نظر بچه ها متفاوته... وضعيت الآن شهرسازي دقيقا همينه كه بچه ها

گفتن يعني شهرسازي و سياست با هم آميخته شده... ولي من معتقدم كه درست نيست...

توي تاپيك هاي قبلي هم دوستاي ديگه اشاره كردن، شهرسازي يعني براي همه مردم، بدونه

تبعيض، بدونه فرق... يك دسته يك دست...

همه خوب مي دونيم كه سياست مردم شهر رو گروه گروه مي كنه و اگر يه شهرساز بخواد با

سياست پيش بره مسلما تنها مي تونه جواب گوي عده خاصي باشه

به نظر من يه شهرسازه موفق خودش رو كاملا بايد از سياست جدا كنه.. البته در حيطه كارش

و اگر اين طور به قضيه نگاه نكينيم، بله سياست در شهرسازي كاملا تاثير گذاره!!

• Like 8
لینک به دیدگاه
نظر من يه كمي با نظر بچه ها متفاوته... وضعيت الآن شهرسازي دقيقا همينه كه بچه ها

گفتن يعني شهرسازي و سياست با هم آميخته شده... ولي من معتقدم كه درست نيست...

توي تاپيك هاي قبلي هم دوستاي ديگه اشاره كردن، شهرسازي يعني براي همه مردم، بدونه

تبعيض، بدونه فرق... يك دسته يك دست...

همه خوب مي دونيم كه سياست مردم شهر رو گروه گروه مي كنه و اگر يه شهرساز بخواد با

سياست پيش بره مسلما تنها مي تونه جواب گوي عده خاصي باشه

به نظر من يه شهرسازه موفق خودش رو كاملا بايد از سياست جدا كنه.. البته در حيطه كارش

و اگر اين طور به قضيه نگاه نكينيم، بله سياست در شهرسازي كاملا تاثير گذاره!!

بله! ولی اگر به صورت واقع گرایانه بررسی کنیم، هیچگاه نمیتوان اینگونه مدیریت کرد.

همواره باید منفعت اکثریت را در نظر گرفت، زیرا در هیچ زمانی نمیتوان رضایت همه اقشار جامعه را جلب کرد.

• Like 4
لینک به دیدگاه

سلام خوب منم 1چيزي بگم تو تكميل حرف هدي.اينكه واقعا اگه بخواد سياست اينقدر كه الان رو شهرسازي ما تاثير داره همينجوري ادامه پيدا كنه نتيجش ميشه اوني كه عكساي مسابقه عكس پاتوق اون شكلي ميشه...يا اينكه 1محل واسه تجمع مردم تو 1 اشل كوچيك مثل محله پيدا نميشه چيزي كه توي شهرهاي قديمي حتما وجود داشته چرا كه به اون محله هويت ميداده....(من تو بحث نبودم تا حالا اولين بارم هست ميام اينجا اگه پرت و پلا گفتم ببخشيد:ws3:)

• Like 6
لینک به دیدگاه
بله! ولی اگر به صورت واقع گرایانه بررسی کنیم، هیچگاه نمیتوان اینگونه مدیریت کرد.

همواره باید منفعت اکثریت را در نظر گرفت، زیرا در هیچ زمانی نمیتوان رضایت همه اقشار جامعه را جلب کرد.

شهرسازی ای که نتونه رضایت همه اقشار جامعه رو برآورده کنه،شهرسازی درستی نیست...

(همواره باید منفعت اکثریت را در نظر گرفت، !!!!!:ws46:) شهر رو مثل یه خانواده مثلا4 نفره در نظر بگیر که قراره 50 سال باهم زندگی کنن، 3 نفرشون یه

خواسته مشترک دارن و یکیشون چیزه دیگه ای از زندگی می خواد، حالا به نظرت انصافه که 50 سال زندگیه یه نفر به خاطره 3 نفره دیگه با نا رضایتی بگذره؟ فقط به

خاطره اینکه جزو حداکثر نیست؟

• Like 7
لینک به دیدگاه

شهر اون قدر جا داره و شهرساز ها اون قدر ذهن خلاق، که به راحتی می تونن همه آدمای شهر رو شاد نگه دارن..:w16::icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه
شهرسازی ای که نتونه رضایت همه اقشار جامعه رو برآورده کنه،شهرسازی درستی نیست...

(همواره باید منفعت اکثریت را در نظر گرفت، !!!!!:ws46:) شهر رو مثل یه خانواده مثلا4 نفره در نظر بگیر که قراره 50 سال باهم زندگی کنن، 3 نفرشون یه

خواسته مشترک دارن و یکیشون چیزه دیگه ای از زندگی می خواد، حالا به نظرت انصافه که 50 سال زندگیه یه نفر به خاطره 3 نفره دیگه با نا رضایتی بگذره؟ فقط به

خاطره اینکه جزو حداکثر نیست؟

:icon_gol:

شما لطفا ابتدا کادر زندگی شهری ای که ازش صحبت میکنید رو برای من یک مقدار بیان کنید، اینکه زندگی شهری امروزی مد نظرتون هست یا یک شهر ایده آل که تمامی انسان هایش مهربان و عادل باشند؟

شهر اون قدر جا داره و شهرساز ها اون قدر ذهن خلاق، که به راحتی می تونن همه آدمای شهر رو شاد نگه دارن..:w16::icon_gol:

طمع انسان، اگر کنترل نشود، همواره بیش از آنچه که دارد( که حتی با آن شاد هم هست) را طلب می کند.

• Like 3
لینک به دیدگاه

طمع انسان، اگر کنترل نشود، همواره بیش از آنچه که دارد( که حتی با آن شاد هم هست) را طلب می کند.

درسته که حدی برای رضایت خاطر آدمها نمیشه متصور بود و فکر نمیکنم منظور هدی هم ایده آل گرایی باشه چون دستیابی به ایده آل محض و به قولی مدینه فاضله امکان پذیر نیست.

همچنین شهرهای ما به قدری دارای نقاط ضعف هستند که بر طرف کردن حتی نیمی از اونها هم حتی اگر تمام شرایط اجرایی و اقتصادیش موجود باشد به عمر هیچ یک از ما قد نمی دهد.

فکر میکنم منظور هدی ، انجام آنچه برایمان بر اساس وضع موجود امکان پذیر هست بود.

• Like 6
لینک به دیدگاه

شما لطفا ابتدا کادر زندگی شهری ای که ازش صحبت میکنید رو برای من یک مقدار بیان کنید، اینکه زندگی شهری امروزی مد نظرتون هست یا یک شهر ایده آل که تمامی انسان هایش مهربان و عادل باشند؟

نه دقیقا منظورم زندگی شهری امروزه، مگه مردم از شهرشون چی می خوان؟ بحث شهر ایده آل با بحثه اینکه همه مردم شهر رو شاد نگه داریم فرق داره،منم کاملا

موافقم که دست یابی به شرایط ایده آل کمی دور از ذهنه، اما در کنار خیلی از مشکلاتی که شهر ها دارن با برنامه ریزی، مدیریت و طراحی درست می شه با

کوچک ترین بهانه های شهری مردم را شاد نگه داشت حتی حداقل ها رو...( من که این طور فکر می کنم...:icon_gol::icon_gol::icon_gol:) یه بچه با یه پارک، یه آدم مسن با یه فضای

آروم و ... شاد می شن، اینم بگم چیزایی که من گفتم بیشتر در جواب این موردی بود که شما گفتی همواره باید منفعت اکثریت را در نظر گرفت، من این حرفو قبول

ندارم :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

• Like 4
لینک به دیدگاه
فکر میکنم منظور هدی ، انجام آنچه برایمان بر اساس وضع موجود امکان پذیر هست بود.

کاملا همینه :a030:

• Like 2
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

اولین موضوع در سال جدیــــــــــــــــد!

شما اصولا به شهرسازی و معماری اسلامی اعتقاد دارید؟

به روح چی؟ :ws3:

• Like 5
لینک به دیدگاه

الان این روح کدوم روحه !!!!

من به روح نه معتقدم و نه ردش می کنم ... ترجیج میدم وارد عالم ارواح اگه وجود داشته باشه نشم ...:ws3:

نکنه فیلم روح رو میگی ! یا کارتون کسپر روح مهربان !!!

اصلا چه معنی داره تو کافه شهر سازا میای در مورد ارواح حرف میزنی ....:banel_smiley_4:

الان چند تا خانوووم میان فکر میکنند اینجا روح داره در میرن ...

اونوقت من و تو 2 تایی باید بشینیم هی قل بزنیم هی چای بخوریم

حرف ترسناک نزن ، بذار خانووما بیان ، دور هم گل بگیم ، گل بشنوفیم

Smile_1.jpg

• Like 4
لینک به دیدگاه
الان این روح کدوم روحه !!!!

من به روح نه معتقدم و نه ردش می کنم ... ترجیج میدم وارد عالم ارواح اگه وجود داشته باشه نشم ...:ws3:

نکنه فیلم روح رو میگی ! یا کارتون کسپر روح مهربان !!!

روح معماری و شهرسازی اسلامی که به قول بعضی ها تو شهرهای ما جریــــــان داره!

یا به قول دیگه ای کدوم روح؟

و به قول بعضی دیگه ای تو این روح!

نظرت چیه مهندس؟

• Like 3
لینک به دیدگاه
روح معماری و شهرسازی اسلامی که به قول بعضی ها تو شهرهای ما جریــــــان داره!

یا به قول دیگه ای کدوم روح؟

و به قول بعضی دیگه ای تو این روح!

نظرت چیه مهندس؟

راستش در مورد معماری اسلامی میشه حرف زد چون رو تک بنا صحبت میشه که ریشه آن از معماری ساسانیان است و در طول زمان گسترش یافته ، تکمیل تر و زیباتر شده است ولی شهرسازی اسلامی رو نمیفهمم !!!!

یعنی اینکه شهرسازی اسلامی متفاوت از شهر سازی غیر اسلامیه !!!!!

در شهرهای اسلامی مرکز شهر مسجد اصلی شهر قرار داشته در شهرهای اروپایی کلیسای جامع و ادارات دولتی نیز در پیرامون

از لحاظ بافت نیز در هر دو هسته اولیه به صورت تقریبا ارگانیک رشد یافته است .من نمیدونم منظورت از روح در شهرسازی اسلامی مربوط به بناهاشه یا سرزندگی و خاطرات جمعی مردمانش یا بافت شهر مد نظرت هست !!!:ws52:

اینو یکمی واضحش کنی ممنون میشم :ws3:

• Like 7
لینک به دیدگاه

معماری و شهرسازی اسلامی دیگه!

نشنیدی مگه آقا گفت چشم انداز 20 ساله ی کشور باید ما تجلی معماری و وشهر سازی اسلامی داشته باشیم.

میگن ما شهرسازی اسلامی داریم که فلان ویژگی ها رو داره!

همینایی که گفتی! آره!

• Like 7
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...