رفتن به مطلب

Start Up Weekend--- کارآفرینی در آخر هفته

ارسال های توصیه شده

سلام خدمت دوستان

خیلی خوشحالم که بعد مدتی دوباره فرصتی شد تا با این موضوع جدید در خدمت دوستان باشیم و با هم یه همفکری و بحثی در این مورد داشته و اگه خدا خواست بتونیم یه استارت آپ راه بندازیم

ممنون میشم همه دوستان در این بحث شرکت کنند و فقط نظاره کننده نباشه باور کنید حتی یه کلمه ساده می تونه مسیر عوض کنم

اولین قدم اینه :

اصلا استارت آپ چیه ؟

آيا با استارت آپ آشانی دارید ؟

رویداد استارت آپ ویکند چیه ؟‌ با این رویداد چطور ؟‌آیا آشنا هستید ؟

اصلا استارت آپ چیه ؟

آيا با استارت آپ آشانی دارید ؟

خب معادل فارسی استارت آپ می تونه کارآفرینی باشه و هر ایده و خلاقیتی که بتونه ثمره و نتیجه و بازدهی داشته باشه استارت آپ یا کارآفرینی تعریف میشه

البته استارت آپ ها یه تفاوتی با کارآفرینی که بشکل معمول در اطراف ما تعریف میشه فرق داره یه استارت آپ باید بتواند یه تیم را جهت ایجاد یه کسب و کار بشکل موقت و با کمترین هزینه ( گاهی بدون هزینه ) برای کسب سود دهی زیاد و تکرار شونده دور هم جمع کنه این میشه

این تعریف کلی استارت آپ

خیلی از شرکت های بزرگ یه استارت آپ هستند : مانند گوگل / ماکروسافت / امازون و ....

تو ایران هم استارت آپ داریم مثل بازار ... دی جی کالا و سدا و خیلی های دیگه که بخوام بگم کلی یاید تایپ کنم

رویداد استارت آپ ویکند چیه ؟‌ با این رویداد چطور ؟‌آیا آشنا هستید ؟

خب این رویداد این طوری طریف میشه کار آفرینی کنیم در 54 ساعت آخر هفته بشکل تیمی و در اخر هم تیم برتر مورد حمایت قرار می گیره تا ایدش بشکل کامل اجرا شه

در این رویداد اول ایده ها مطرح میشه بعد ایده ها داوری و بعد تیم ها تشکیل میشه براش تیم ها معمولا از بازار یاب و متخصص مدیریت گرافیست و طراح و برنامه نویس و ایده پرداز با هم تیم تشکیل میدند و در دو روز باقی مانده به تکمیل کردن ایده می پردازند در این رویداد کارشناسان و متخصصین هم بحث هم حضور دارند و به تیم ها کمک می کنند تا ایده بربار تر بشه بعد اون تیم ها ایدشون به معرفی میزارند یعنی ایدشون برای داوران و شرکت کنندگان معرفی می کنند تا امتیاز بگیرند و در نهایت تیم های برتر معرفی میشند و از ایدشون حمایت میشه

2-3 سالی هست این رویداد در ایران هم شکل گرفته و الان هم داره مه گیر میشه که معمولا هر 2-3 ماه در کشور یه استارت آپ داره تو کشور برگزار میشه نزدیکترین این رویداد هم اخر همین هفته ( چهارشنبه - پنجشنه و جمعه ) در شهر های آمل و اهواز هم زمان برگزار میشه

اما خب حالا ما چه میخوایم بکنیم

این میشه گام بعدی

اول از همه دوستان نظر و سوالتی در مورد توضیحاتی که داردم بیان کنند و اینکه اگه شناختی دارند بگن چقدر این سیستم آشنایی دارند و اگه علاقمند در این گونه بحث ها حضور داشته باشند اعلام آمادگی کنند

من منتظرم ... تا باهم بقیه بحث جلو ببریم

ایده های مطرح شده :

1) ایجاد فضای بازی fakur1

2) تور گردشگری Just Mechanic

3) تهیه غذا از یک محصول Maryam Zare

4) فروش گیاهان دارویی Amir R. Haddadi

5) اشتراک گذاری وسایل maryam39

6) شناسایی موقعیت مکانی دوستان سواره maryam39

7) خدمات خوشکشویی زفسنجانی

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 89
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خیلی برام جالبه یعنی هیچ کس هیچ نظری و حرفی نداره :w58:

همه اومدید پسندیدی رفت :banel_smiley_4:

با حداقل جواب سلام و میدادید :sigh:

باور کنید قرار نیست برای بحث در این زمینه پولی گرفته بشه فقط می خواهیم باهم تبادل نظر کنیم :w16:

چه جایی و چه امکاناتی بهتر از اینجا ... این فضا فوق العادست برای این مدل بحث ها :ws37:

می دونید به همین فرمت بحث ها در بین کارآفرین های و ایده پرداز رایج ه و بهش می گن کافه استارت آپ ... :w16:

حالا ما ...:w000:

لینک به دیدگاه

آقا گفتی تیم ها متشکل از گرافیست و طراح و برنامه نویس و ایده پردازه درسته؟ :ws38:

بعد مثالایی هم که واسه استارت آپ زدی همه یه سری سایت های کله گنده بودن :ws3:

یعنی استارت آپ و اون ایده تو زمینه فضای مجازی و سایت های اینترنتیه؟ :ws38: چون اعضای تیم هم که گفتی همراستا با همون قضیه هستش. :ws38:

لینک به دیدگاه

درود

مطلب بخوبی توضیح داده نشده . شما همه مراحل طرح رو یکی یکی ترسیمش کن تا کل طرح تو ذهن خواننده بصورت تجسم عینی در بیاد .

یه جور نقشه راه.

یعنی اول فلان کارو با فلان تعداد و ...... انجام میدیم بعد .... الی آخر

چراشم بگو لطفا

لینک به دیدگاه

استارتاپ ها، معمولا حول ایده های نوآورانه و خلاقانه بنا می شوند. در واقع فرد یا افرادی خوشفکر، با ایده های نو، در جستجوی روش هایی برای کسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند. نوآوری در استارتاپ ها، به شکل نوآوری در بازار یا نوآوری در محصولات و خدمات خود را نشان می دهد.

لینک به دیدگاه
آقا گفتی تیم ها متشکل از گرافیست و طراح و برنامه نویس و ایده پردازه درسته؟ :ws38:

بعد مثالایی هم که واسه استارت آپ زدی همه یه سری سایت های کله گنده بودن :ws3:

یعنی استارت آپ و اون ایده تو زمینه فضای مجازی و سایت های اینترنتیه؟ :ws38: چون اعضای تیم هم که گفتی همراستا با همون قضیه هستش. :ws38:

درست گفتی به نکته خوبی اشاره کردی

دقیقا همینه ... الان اکثر شرکت های موفق شرکت های هستند که در زمینه it و فناوری اطلاعات فعالیت می کنند در لیست ده شرکت موفق دنیا فقط نوشابه سازی پب سی هست که در این مجموعه قرار نداره و مابقی شرکت های اپل ماکروسافت گوگل ابی و ... هستند

دلیل این موفقیت اینه که باید کسب و کار عنکبوتی رشد کنند و قابلیت ارتقا در فروش داشته باشند

این یکی از اصلی ترین اصل در استارت اپ و کسب و کاره

کسب و کار موفق اینه که محدودیت مانی و انسانی نداشته باشه و برای اینکار امروزه تنها صنعت صنعت فناوری اطلاعات است

برای همین همه به این سمت میرن

خب برای همین تیم تشکیل میشه تا از همه توانمدی ها داشته باشیم

وال ایده داده میشه بعد بر اون ایده کار میشه و اون تا حدی میبرن که بشه بیشترین کارایی داشته باشه

این کارایی امروز میتونه یه اپلیکیشن یا یه سایت باشه که بتونه اون ایده رو همگیر کنه و محدودیت مشتری حذف کنه

درود

مطلب بخوبی توضیح داده نشده . شما همه مراحل طرح رو یکی یکی ترسیمش کن تا کل طرح تو ذهن خواننده بصورت تجسم عینی در بیاد .

یه جور نقشه راه.

یعنی اول فلان کارو با فلان تعداد و ...... انجام میدیم بعد .... الی آخر

چراشم بگو لطفا

استارتاپ ها، معمولا حول ایده های نوآورانه و خلاقانه بنا می شوند. در واقع فرد یا افرادی خوشفکر، با ایده های نو، در جستجوی روش هایی برای کسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند. نوآوری در استارتاپ ها، به شکل نوآوری در بازار یا نوآوری در محصولات و خدمات خود را نشان می دهد.

خب من عمدا کوتاه معرفی کردم

اگه می خواستم توضیح کامل بدم میشد عین روزنامه خبری و همه میومدن میخوندن اطلاعات می گرفتن و می رفتن

اما حالا گام به گام می ریم جلو

من تعریف اولیه رو داشتم و مسیر مشخص کردم گام تعریف کردم

اول اینجا بحث می کنیم کیا اطلاعات دارند کیا علاقمندن و میخوان در بحث باشند

بعد توانمندی ها معرفی میشه

بعد ایده معرفی میشه

ایده بررسی میشه

ایده انتخاب میشه

بعد هم کار تیمی بر حسب توانمدی در اون ایده شروع و کار خاتمه می یابد

این نتکه هم بگم اینکه نباید انتظار داشته باشیم این کافه استارت آپ یه هفته ای یا یه ماه جمع بشه و به نتیجه برسیم و اینکه ایده مورد نظر ازش بیرون بیاد

همین الان کافه های هستند که یک سال و نیم قدمت دارن و تا الان ده هاا ایده اومده و بررسی شده و هر بار ایده بعدی در تکمیل ایده قبلی و قوی تر شده و هنوزم ادامه داره

اما این وسط میشه ایده های شخصی و خرد بست و اونا رو به سر و سامون داد

در حقیقت یه کافه استارت اپ تاریخ انقضا نداره

اما یه استارت آپ تاریخ باید داشته باشه

تعرفتونم هم از استارت آپ درسته ممنون

و تکشر که در بحث هستید

لینک به دیدگاه

ایده پردازی های من بدک نیست. یکم سرو سامون گرفتیم اونا رو میذارم رو میز که اگه صلاح دیدید روش طوفان فکری برپا میکنیم تا ببینیم کار چه جوری ردیف میشه. تشکر

لینک به دیدگاه

ایده پردازی های من بدک نیست. یکم سرو سامون گرفتیم اونا رو میذارم رو میز که اگه صلاح دیدید روش طوفان فکری برپا میکنیم تا ببینیم کار چه جوری ردیف میشه. تشکر

خیلی هم عالی ه :w16:

اما دقت کنید اینجا باید شلوغ باشه تا بشه جواب گرفت

نمیشه 4-5 نفری کار جلو برد

یه اتاق های نیاز به 5-6 مدل متخصص داره که هر کدومش باید چند نفر باشن تا بشه ایده های زیادی و نظرات زیادی رو بررسی و با هم دو دوتا چهارتا کرد

لینک به دیدگاه
خیلی هم عالی ه :w16:

اما دقت کنید اینجا باید شلوغ باشه تا بشه جواب گرفت

نمیشه 4-5 نفری کار جلو برد

یه اتاق های نیاز به 5-6 مدل متخصص داره که هر کدومش باید چند نفر باشن تا بشه ایده های زیادی و نظرات زیادی رو بررسی و با هم دو دوتا چهارتا کرد

اگه گام به گام جلو بریم بهتره . اول کار اگه بخوایم با اون سبک پیش بریم , نه ممکنه و نه میشه مدیریتش کرد. در اصل باید آموزش ضمن کار فراموش نشه. هم کار انجام میدن هم یاد میگیرن. ( البته این که میگم فقط یه پیشنهاده)

لینک به دیدگاه
اگه گام به گام جلو بریم بهتره . اول کار اگه بخوایم با اون سبک پیش بریم , نه ممکنه و نه میشه مدیریتش کرد. در اصل باید آموزش ضمن کار فراموش نشه. هم کار انجام میدن هم یاد میگیرن. ( البته این که میگم فقط یه پیشنهاده)

موافقم :a030:

خب پس ما یه چنین داستانی داریم و الان نیاز داریم یه تعدادی دور هم جمع باشیم

درسته ؟

-------------

این نکته خراج بحث اضافه کنم :

بزرگترین مشکل ما اینه که همیشه فکر می کنیم کارمون ٰ ایدمون ٰ حرفمون ٰ نظرمون ٰ اتفاقات دور اطراف بی ارزش هستند و نمی تونه مهم باشند

اما من نظر اینه هر انسانی که دارای جسم فیزیکی به نام مغز باشه باید اعلام وجود کنه و حرفشو بزنه حتی اگه فکر کنه بی ارزشه ..... شاید ( شاید که نه یقینا) میتونه حتی یه کلمش مسیر دیگران و حتی خودش عوض کنه :w16:

لینک به دیدگاه
موافقم :a030:

خب پس ما یه چنین داستانی داریم و الان نیاز داریم یه تعدادی دور هم جمع باشیم

درسته ؟

-------------

این نکته خراج بحث اضافه کنم :

بزرگترین مشکل ما اینه که همیشه فکر می کنیم کارمون ٰ ایدمون ٰ حرفمون ٰ نظرمون ٰ اتفاقات دور اطراف بی ارزش هستند و نمی تونه مهم باشند

اما من نظر اینه هر انسانی که دارای جسم فیزیکی به نام مغز باشه باید اعلام وجود کنه و حرفشو بزنه حتی اگه فکر کنه بی ارزشه ..... شاید ( شاید که نه یقینا) میتونه حتی یه کلمش مسیر دیگران و حتی خودش عوض کنه :w16:

آره . خیلی هم درسته .

من و شما + مغزهامون + تفکراتمون الان یه جمع کوچیک با حجمی به پهنای دو تا ذهن پویا هستیم که برای شروع عالیه.

لینک به دیدگاه
آره . خیلی هم درسته .

من و شما + مغزهامون + تفکراتمون الان یه جمع کوچیک با حجمی به پهنای دو تا ذهن پویا هستیم که برای شروع عالیه.

من همجوره آمادم و در خدمتم

:w16:

لینک به دیدگاه

درود

ببخشید بی مقدمه اومدم وسط

ولی بعضی از ایده ها خیلی عالی هستن بخصوص برای کشوری مثل ایران ولی از لحاظ قانونی مشکل هس

مثال میزنم

بحث ممیزی کتاب یه بحث خیلی قدیمی تو کشور ماست

وجود یه سایتی که قانونی باشه و نویسنده بهش اعتماد کنه و حاضر باشه نسخه اولیه کتابشو آنلاین بزاره (مثل آمازون ) تا اگر اقبالی شد نسخه نهای شو به مسوولین سایت بده تا با قیمت روز بازار منتشرش کنن بدون اینکه بحث چاپخانه و اینا وسط بیاد ( کم شدن هزینه ها ) یه نیازه تو کشور ما

که اگه کمی آقایون ارشاد قضیه رو شل بگیرن تو کشور ما یه همچین سایتی زود پا می گیره

البته فرایند انتشار کتاب به روش سنتی با همون ممیزی سرجای خودش فرض کنیم باقی باشه .

درکل اینو میخوام بگم در بازاری مثل ایران اول باید محدودیت ها رو مشخص کرد که اولینش خلا تعریف قانون به روزه

دومیش بازار چند هزار نفری هست (درمقایسه با بازار چند ده میلیونی دنیا ).

سوم مکان رسمی و اداری که توش رفت ایده ها رو ثبت رسمی کرد

لینک به دیدگاه
درود

ولی بعضی از ایده ها خیلی عالی هستن بخصوص برای کشوری مثل ایران ولی از لحاظ قانونی مشکل هس

مثال میزنم

وجود یه سایتی که قانونی باشه و نویسنده بهش اعتماد کنه و حاضر باشه نسخه اولیه کتابشو آنلاین بزاره (مثل آمازون ) تا اگر اقبالی شد نسخه نهای شو به مسوولین سایت بده تا با قیمت روز بازار منتشرش کنن بدون اینکه بحث چاپخانه و اینا وسط بیاد ( کم شدن هزینه ها ) یه نیازه تو کشور ما

که اگه کمی آقایون ارشاد قضیه رو شل بگیرن تو کشور ما یه همچین سایتی زود پا می گیره

البته فرایند انتشار کتاب به روش سنتی با همون ممیزی سرجای خودش فرض کنیم باقی باشه .

درکل اینو میخوام بگم در بازاری مثل ایران اول باید محدودیت ها رو مشخص کرد که اولینش خلا تعریف قانون به روزه

محدودیت ها یکی از بحث های مهمی که باید در مورد هر ایده به اون توجه کنیم و اونا رو بشناسیم

دقیقا با محدودیت های که گفتید موافقم

این محدودیت ها میشه محدودیت قانونی یک منطقه

در مورد محدودیت بازار چند ده هزار نفری موافق نیستم و بخصوص در ایران ... یکی از خوبی های جمعیت ایران اینه که انسان های تجمل گرا هستند پس اگه می بینید استقبال ضعیفه بخاطر روش طرح بازار کسب و کار است یا مدل تبلیغات

مشکل سوم کاملا قبول دارم که نمیشه ایده رو ثبت کرد و حق مالکیت داشت و کپی رایت مشکلیه که بشدت ایده پردازان اذیت می کنه

---------------

در مورد ایده که دادید موافقم (بازار کتاب مجازی)

اما این ایده مشکل اصلیش همنیه که خودتون گفتید "کپی رایت"

خب فقط کافیه یه فروش داشته باشید بعد همه اونو منتشر می کنند ...

البته این کار هم راحل داره که می تونیم روش بحث کنیم

چطور میشه با کپی رایت محصول مقابله کرد

اصلا کوپی رایت چقدر می تونه تاثیر داشته باشه

برای مثال الان ما سایت و اپ کیشن مثل بازار داریم که از موفق ترین استارت آپ های ایرانه

اما اونجا هم مشکل کپی رایت وجود داره ...

اما تاثیری در موفقیت این کسب و کار نداشت

خب میشد جلو کپی رایت گرفت مثلا با ایجاد شرایط ریجستری برای هر فرد

اما همین قابلیت ریجستری میتونه خیلی از مشتریان از بین ببره

پس مدیریت ترجیح داد از این شیوه استفاده نکنه

می بینید ..

پس اگه درست کار بشه و خوب چیده بشه ایده ها میشه تاثیر محدودیت ها رو کم کرد

لینک به دیدگاه
درود

مثال میزنم

این مجموعه ای که میخواد اینجا تشکیل بشه , دقیقا کارش همینه . یعنی وقتی یه ایده ای مطرح شد همه زوایای موجود رو تا مرحله نهایی به گفتگو خواهیم نشست و همه تنگنا ها و امکانات شناخته شده و همه راه حل ها کاربردی میشن تا اون ایده به بهترین شکل ممکن تبدیل به پول بشه.

لینک به دیدگاه

سلام.

آقا من در زمینه ی it سررشته ای ندارم.

اما به فکر این هستم که برای خودم یک یک کسب و کار و یک کار فرعی راه بندازم.

کسب و کاری که بهش فکر میکنم در زمینه ی تولید ی سری وسایل تزئینی خاص و خیلی دخترونه اس که این روزا توی فیسبوک زیاد دیدم از افرادی که این مدل کارها رو انجام بدن. بغیر از چندنفرشون که شاید به 5 تا هم نرسن، مابقی کارای خیلی بی کیفیت و کپی شده ای ارائه میکنن و قیمتاشون نسبت ب کیفیت کارشون زیاده.

من ی سری مدل های جدید از سایتای مختلف خارجی پیدا کردم و دارم ی آرشیو خوب ومتنوع از مدل برای خودم آماده میکنم.

بعد میخام از هر مدل یکی دوتا تمیز و خوب درست کنم.

بعد عکس بگیرم و ی پیچج تو فیسبوک درس کنم و با ی شروع طوفانی کارا بذارم برای فروش ... تقریبا روزی ی نمونه کار جدید بذارم و در مورد قیمت هم کمی کمتر از رقبا باشه.

تو ی مغازه هم میتونم کارامو بذارم برای فروش.

شما ایده، راهکار، نظر و تجربه ای دارین در اختیارم بذارین؟

لینک به دیدگاه
سلام.

کسب و کاری که بهش فکر میکنم در زمینه ی تولید ی سری وسایل تزئینی خاص و خیلی دخترونه اس که این روزا توی فیسبوک زیاد دیدم از افرادی که این مدل کارها رو انجام بدن. بغیر از چندنفرشون که شاید به 5 تا هم نرسن، مابقی کارای خیلی بی کیفیت و کپی شده ای ارائه میکنن و قیمتاشون نسبت ب کیفیت کارشون زیاده.

من ی سری مدل های جدید از سایتای مختلف خارجی پیدا کردم و دارم ی آرشیو خوب ومتنوع از مدل برای خودم آماده میکنم.

بعد عکس بگیرم و ی پیچج تو فیسبوک درس کنم و با ی شروع طوفانی کارا بذارم برای فروش ... تقریبا روزی ی نمونه کار جدید بذارم و در مورد قیمت هم کمی کمتر از رقبا باشه.

سلام موفق باشید انشا الله

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام.

تا اونجا که من فهمیدم , ما میخوایم یه گروه تشکیل بدیم و به اتفاق هم ایده های نو خلق کنیم و اونارو اجرائی کنیم. شما هم اگه مایل بودی میتونی به گروه ما وصل بشی و باهم کار کنیم. البته همه زیر و بم کار رو باهم بحث میکنیم و همه مشکلات رو از سر راه بر خواهیم داشت بعدش به تولید خواهیم رسید. ( کلا کار در این بخش بشکل گروهی است)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...