رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

شما بزرگوارید مهندس:a030:

خب برای شروع شما بفرمایید امروز برای صرفه جویی در مصرف آب چه کردید؟:w02:

اهممم:icon_redface:

من امروز برای صرفه جویی در مصرف آب حموم نرفتمممم:whistle::icon_pf (34)::icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 298
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اهممم:icon_redface:

من امروز برای صرفه جویی در مصرف آب حموم نرفتمممم:whistle::icon_pf (34)::icon_pf (34):

اینم یه راهه و لطفه:banel_smiley_4:

اگه آقایون از آواز خوندن زیر دوش آب هم پرهیز کنن خیلی لطفه بزرگیه:w16:

لینک به دیدگاه
اینم یه راهه و لطفه:banel_smiley_4:

اگه آقایون از آواز خوندن زیر دوش آب هم پرهیز کنن خیلی لطفه بزرگیه:w16:

:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

من ی ماه پیش بود فک کنم، اخبار میگفت که بهای هر مترمکعب آب توی ایران حدود 10 سنته (فک کنم) اما توی اروپا 3دلاره.

اینکه اونا در مصرف انرژی و آب صرفه جویی میکنن از فرهنگ بالا نیست بلکه از گرونیه.

تو ایران هم اگه قیمت انرژی و اب بالا بره صرفه جویی زیاد میشه.البته یکم اوضاع داخلی باید بهبود پیدا کنه، بعد.

چندوقت پیش هم اخبار میگفت توی یک کشوری که یادم نیست کجا بود قانون گذاشته بودن که خانواده های پر مصرف رو جریمه کنن.

این هم راه بدی نیست

لینک به دیدگاه
بله بله با تشکر از بانو اناهیتا:ws3:

بنظر من باید در مصرف منابع طبیعی بالاخص اب جدا صرفه جویی کنیم

البته من روی صحبتم با مسئولینه چرا؟... چون که نیمی از هدر رفت اب مصرفی بخاطر وجود شبکه ی قدیمی و ضعیف توزیع اب و هم چنین مصرف بیهوده در بخش کشاورزی و صنعته

اما چون صدای ما علی الحساب بهشون نمیرسه به خودمون یه جوالدوز میزنیم و میگیم بیایم تا اونجایی که میشه و میتونیم قدر اب رو بدونیم باور کنیم بدون اون نمیشه زندگی کرد ......

دلم کباب میشه وقتی میبینم تالاب انزلی و امثالهم در حال نابودیه

زاینده رود اب نداره اینو با چشمام دیدم

ارومیه رو که اصلا نمیشه چیزی گفت

این ها همش بخاطر عدم مسئولیت پذیری ماست همش

چاری کار چیه؟ باور کنید من نمیدونم فقط میدونم که از خودم باید شروع کنم و نسبت به خودم و اطرافم بی تفاوت نباشم ( درد امروز جامعه ما بی تفاوتیه من خودم ازش ضربه خوردم)

من میگم بیایم یه حرکت بزنیم تو همین انجمن یه تاپیک بزنیم بگم امروز چطور در مصرف اب صرفه جویی کردید؟

بعد هر کی میاد و یه گوشه ای از صرفه جوییش رو می نویسه شاید برا دیگران الگوی حرکت شد

( حالا میشه این پیشنهاد و بهبودش داد مونده به نظر شما)

من منتظرم تا نظرات دیگر دوستان و بخونم و استفاده کنم با این بی ابی چه کنیم دوستان؟:ws3:

پیشنهاد خیلی خوبی بود. به قول شما صدای ما که به مسئولین نمیرسه اما خودمون که میتونیم یه حرکتایی بزنیم.:hanghead:

من ی ماه پیش بود فک کنم، اخبار میگفت که بهای هر مترمکعب آب توی ایران حدود 10 سنته (فک کنم) اما توی اروپا 3دلاره.

اینکه اونا در مصرف انرژی و آب صرفه جویی میکنن از فرهنگ بالا نیست بلکه از گرونیه.

تو ایران هم اگه قیمت انرژی و اب بالا بره صرفه جویی زیاد میشه.البته یکم اوضاع داخلی باید بهبود پیدا کنه، بعد.

چندوقت پیش هم اخبار میگفت توی یک کشوری که یادم نیست کجا بود قانون گذاشته بودن که خانواده های پر مصرف رو جریمه کنن.

این هم راه بدی نیست

واقعا که راست گفتی. مردم ما قدر داشته هاشونو نمیدونن. مثل قضیه بنزین که ارزون بوده و حالا که گرون شده مردم فقط گلایه میکنن و بدوبیراه میگن. اصلا هم نمیخوان که کمی فکر کنن و فرهنگ مصرفشون رو تغییر بدن. شاید مسئولین کارآمدی نداشته باشیم اما ما مردمی هستیم که ادعای فرهنگ میکنیم.پس کو عمل؟؟؟؟:banel_smiley_4:

یه کنتور آب در حموم وصل کنیم مقدار مصرف آبرو تحت کنترل در بیاریم و نصبت به کاهش اون اقدام کنیم

این یه پیشنهاد:icon_gol:

جالب بود!:w16:

لینک به دیدگاه

متاسفانه با توجه به اینکه ذخایر آبی کشور در وضعیت مناسبی نیست اما همچنان ساخت سدهای بدون ارزیابی محیطی بی اندازه ادامه داره. این سدها شاید مدتی مشکلات کم آبی رو برطرف کنند اما بعد از مدتی بی مصرف شده و حتی به محیط زیست صدمه میزنن.

لینک به دیدگاه

ما تو خونمون خیلی کارا می کنیم که کمتر آب استفاده شه

هر وقت سبزی می شوریم یا ظرفی می شوریم که مایع ظرفشویی نیاز نداره، آبش رو توی یه ظرف جمع می کنیم. وقتی زیاد شد برای آب دادن گل ها ازش استفاده می کنیم

لینک به دیدگاه
ما تو خونمون خیلی کارا می کنیم که کمتر آب استفاده شه

هر وقت سبزی می شوریم یا ظرفی می شوریم که مایع ظرفشویی نیاز نداره، آبش رو توی یه ظرف جمع می کنیم. وقتی زیاد شد برای آب دادن گل ها ازش استفاده می کنیم

آفرین. چه خوب! لطفا راهکارتون رو تو این تاپیک هم بذارید:w16:

http://www.noandishaan.com/forums/thread128282.html#post1399390

ممنون از ایده خوبتون مهندس خوش فکر:icon_gol:

لینک به دیدگاه
شما بزرگوارید مهندس:a030:

خب برای شروع شما بفرمایید امروز برای صرفه جویی در مصرف آب چه کردید؟:w02:

من برای شروع نیت کردم هنوز هیچ کاری نکردم:ws3:

hit[/MENTION]a;1399369]متاسفانه با توجه به اینکه ذخایر آبی کشور در وضعیت مناسبی نیست اما همچنان ساخت سدهای بدون ارزیابی محیطی بی اندازه ادامه داره. این سدها شاید مدتی مشکلات کم آبی رو برطرف کنند اما بعد از مدتی بی مصرف شده و حتی به محیط زیست صدمه میزنن.

اخ اخ گفتی سد من موندم این همه سد چیه ساختن بابا یعنی یه نفر نیست بگه نگاه به محیط کنید براساس نیاز سد بسازید تو 2000 سال پیشم این و میدونستن زمان داریوش که سد میساختن من نمیدونم الان ما چرا بدون تامل کار میکنیم... :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
hit[/MENTION]a;1399369]متاسفانه با توجه به اینکه ذخایر آبی کشور در وضعیت مناسبی نیست اما همچنان ساخت سدهای بدون ارزیابی محیطی بی اندازه ادامه داره. این سدها شاید مدتی مشکلات کم آبی رو برطرف کنند اما بعد از مدتی بی مصرف شده و حتی به محیط زیست صدمه میزنن.

سد سازی اصلی ترین عامل ایجاد ریزگرد در سطح ملی محسوب میشه در ایران.

مسئولین ما فقط تا نوک دماغشونو میبینن و دنبال اسون ترین راه برای رفع مشکلن و البته کم هزینه ترین راه که بیشتر به ...( فردا میان منو میگیرن ادامشو ننوشتم خودتون حای خالی رو با کلمات مناسب پرکنید که جیب هم یکی از اون کلمات هستش)

لینک به دیدگاه

البته. متاسفانه مورد دیگه اینه که ما در مواجهه با این موارد فقط سکوت میکنیم و دست روی دست میذاریم. مثل سد گلورد شهرستان بهشهر:w000:

لینک به دیدگاه

این مطلب در سایت خبری عصر ایران نوشته شده بود بنظرم خوب بود و به بحث ما مرتبط

بحرانی که عصر ایران از دو سال پیش تاکنون بارها در مقالات تحلیلی مختلف و بر اساس گزارش سازمانهای جهانی پیش بینی کرده بود، متاسفانه الان چهره واقعی خود را نشان می دهد. وزارت نیرو بعنوان متولی اصلی آب در کشور صریحا از وجود بحران در تامین آب دهها شهر کشور خبر داد و صحبت از جیره بندی به میان آورد. درباره علل بروز کم آبی و خشکسالی، به دلیل تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین در اثر استفاده از سوخت های فسیلی بارها بحث شده، لذا ما در این مقال کوتاه راه حل های کوتاه مدت و بلندمدت را به مسئولان ذیربط پیشنهاد می کنیم.

اگر چه در روزهای اخیر شاهد مصاحبه ها و نصب پلاکاردهای بزرگ هشدار وضعیت در سطح شهرها با موضوع بحران کمبود آب شیرین هستیم، اما تجربه نشان داده است که اصولا بسیاری از ما به دلیل رشد در اقتصاد دولتی و رانتی زیر بار مسئولیت پذیری نمی رونیم و لذا پیشنهادات خود را بشرح ذیل ارائه می نماییم:

1- طبق گزارش ها حدود سی درصد آب تهران به دلیل فرسوده بودن لوله های انتقال آب، نشت می کند، لذا تخصیص بودجه اضطراری و تعویض فوری آنها ضروری است.

2- با هماهنگی وزارت کشاورزی از کشت محصولات زراعی که آب بری زیادی دارند جلوگیری شود. روش آبیاری سنتی غرقابی با برنامه ای 5 ساله به آبیاری قطره ای و موضعی تبدیل شود و صدالبته تغییر در سیاست های توسعه کشاورزی در بسیاری از بخش ها به دلیل مصرف 90 درصد آب کشور و عدم توجیه اقتصادی، ضروری به نظر می رسد.

3- شهرداری ها موظف شوند از کاشت چمن و درختچه ها و گل و گیاهانی که آب بری زیادی دارند و باعث کمبود منابع زیرزمینی آب شیرین می شود، خودداری کنند. توصیه دیگر به شهرداری ها بخصوص شهرداری تهران اینست که در بحث تراکم فروشی و صدور پروانه ساخت برج، اول از همه به فکر تامین آب و سیستم تصفیه فاضلاب آنها باشد. دادن بی رویه مجوز ساخت و ساز، هر چند منبع درآمد وسوسه انگیزی برای شهرداری هاست اما در دراز مدت ، شهرها را به بحران مبتلا می کند.

4- در اسرع وقت قیمت آب لوله کشی تهران و شهرهای بزرگ برای کسانی که مصرف مسرفانه دارند ، به صورت پلکانی به چندین برابر قیمت فعلی افزایش یابد تا ناگزیر شوند مصرف را مدیریت کنند.

5- شهرکهای صنعتی و مجتمع های مسکونی مکلف شوند سیستم جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب محلی داشته باشند.

6- سیستم عمومی جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهری در تهران و سایر شهرها سریعا اجرا شود. البته پیشنهاد می کنیم از مدل های امتحان شده مانند شبکه فاضلاب آلمان، الگوبرداری شود که حدود 60درصد فاضلاب را به گونه ای کاملاً بهداشتی ، به چرخه مصرف برمی گردانند.

روش کنونی لوله گذاری، متاسفانه روش درستی نیست که چرا قرار نیست ایجاد شبکه فاضلاب به شکل رفع تکلیف انجام شود. فاضلاب به دلیل اهمیت و ارزشی که در حال حاضر پیدا کرده است خود به عنوان منبعی برای تامین آب مورد نیاز مردم در آینده نزدیک، به شمار خواهد رفت. بنابراین طراحی و اجرای کاملا عملی و اصولی و مشاورت انجمن مهندسین آب و فاضلاب ایران و آلمان می تواند در اجرای طرح جمع آوری، انتقال، تصفیه و برگشت به چرخه مصرف فاضلاب های خانگی و صنعتی موثر باشد.

7- شهرداری ها و مسؤولان دولت سریعا فکری به حال کارواش های مستقر در سطح شهر و فاضلاب بیمارستان ها بنمایند. فاضلاب تولیدی این اماکن با مواد آلاینده تمامی منابع آب های زیرزمینی را آلوده می کنند، پیشنهاد مشخص این است که سریعا مساله نصب سیستم تصفیه اولیه فاضلاب برای این مکان اجباری شود و کنترل دقیق بر حسن اجرای کار توسط سازمان حفاظت محیط زیست صورت گیرد.

8- شیوه جمع آوری آب باران برای مصارف آتی به صورتی عملی سازماندهی شود.

9- آموزش های لازم در خصوص استفاده بهینه از آب از همین الان در مدارس، دانشگاهها، رسانه ها، تلویزیون و رادیو آغاز گردد.

بحران آب و فاضلاب جدی است. با به فراموشی سپردن مسائلی که بروز آن اجتناب ناپذیر است، امکان وقوع بحران از بین نمی رود.

اگر همین امروز بحران آب و فاضلاب را جدی نگرفته و آنرا در مدتی کوتاه حل نکنیم، دور نیست که شاهد مرگ تهران و سایر شهرها باشیم. این یک تهدید خیالی نیست، واقعیت تلخی است که بی هیچ تعارفی از راه خواهد رسید چون بدون آب ، زندگی به مرگ خواهد انجامید.

لینک به دیدگاه
سیستم عمومی جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهری در تهران و سایر شهرها سریعا اجرا شود. البته پیشنهاد می کنیم از مدل های امتحان شده مانند شبکه فاضلاب آلمان، الگوبرداری شود که حدود 60درصد فاضلاب را به گونه ای کاملاً بهداشتی ، به چرخه مصرف برمی گردانند.

روش کنونی لوله گذاری، متاسفانه روش درستی نیست که چرا قرار نیست ایجاد شبکه فاضلاب به شکل رفع تکلیف انجام شود. فاضلاب به دلیل اهمیت و ارزشی که در حال حاضر پیدا کرده است خود به عنوان منبعی برای تامین آب مورد نیاز مردم در آینده نزدیک، به شمار خواهد رفت. بنابراین طراحی و اجرای کاملا عملی و اصولی و مشاورت انجمن مهندسین آب و فاضلاب ایران و آلمان می تواند در اجرای طرح جمع آوری، انتقال، تصفیه و برگشت به چرخه مصرف فاضلاب های خانگی و صنعتی موثر باشد.

این مطلب چیزی بود که تو چند روز گذشته خونده بودم و مشابهش رو در این متن هم دیدم

بنظر من این روش واقعا خیلی از مصارف اب طبیعی رو کاهش میده مخصوصا با پیشرفت علم و فن ما در اینده میتونیم بالکل منابع ابی در شهر رو از این روش تامین کنیم

مثلا الان اب مستراح یا موال ( همون توحالت امروزیها و wc اینروزیها)چرا ابش از اب شرب تامین میشه یا سیفون چقدر اب هر دفعه حروم میشه

تو یکی از همین بندای این مطلب گفته از اب بارون استفاده شه تو شمال کشور یا مناطق بارانی ایران این روش خیلی میتونه درمصرف اب تاثیر گذار باشه

واقعا من به این کم ابی عمقی فکر میکنم ترس برم میداره

( اکثر مهاجرت های تاریخی به علت خشکسالی و یا سیل و اتفاقات طبیعی بوده من نگرانم که با این بی ابی که اکثر مناطق ضعیف مثل همین خاورمیانه رو میگیره ما شاهد گسترش جنگ و تنش باشیم که باز بهانه ای بشه برا پولدار تر شدن سرمایه دارای امریکایی و اروپایی )

:ws3:

لینک به دیدگاه

ممنون از مطالب خوبت مهندس خوش فکر. واقعا نکات جالبی بود. مسئله آب مورد استفاده تو کارواش ها هم ذهنمو به شدت درگیر کرده. یا حتی همین شست و شوی های خانگی ماشین ها. نمونه ش پدر من. چون کوه و مسافرت زیاد میره و ماشینش بشدت کثیف میشه مجبوره با آب فراوون ماشین بشوره چون از دستمال خیس کشیدن گذشته. ماهم همیشه سر این موضوع که آب زیادی مصرف میکنه باهاش درگیریم.شهر ما ب دلیل موقعیت جغرافیایی که داره جوی های تمیز با آب روون داره که امثال پدر من میتونن ماشین هاشون رو اونجا بشورن اما متاسفانه جای بخصوصی برای این حرکت درنظر گرفته نشده. آخه نمیشه که پدرم با پیجامه و تی شرت بره دوتا خیابون پایین تر لب جوب ماشین بشوره که:banel_smiley_4:

چقدر خوبه مردم این دست موارد رو که مرتبط با شهرشون و صرفه جویی و ... هست رو با شهرداری ها در میون بذارن و پیشنهاداتی مطرح کنن.

برای مثال من خودم میخوام برم شهرداری و پیشنهاد بدم شهرداری یه مکانی رو با کاربری که ذکر کردم با این آبی که همینجوری الکی میره و استفاده ای ازش نمیشه احداث کنه. که البته یه جور درآمد واسه شهرداری هم میشه.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
hit[/MENTION]a;1404986]این مهندس خوش فکر کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فکر کنم قرار بود یه جنبشی راه بندازه!:banel_smiley_4:

کسی من و صدا زد:ws3:

سیلام اناهیتا خودت کجایی اصلا من منتظر اسمم قرار بود راجع بهش فکر کنی:whistle:

ولی خو داشتم جزییاتش رو میچیدم تقریبا کامل شده باید همه جوانب و سنجید دیگه:w02:

لینک به دیدگاه
کسی من و صدا زد:ws3:

سیلام اناهیتا خودت کجایی اصلا من منتظر اسمم قرار بود راجع بهش فکر کنی:whistle:

ولی خو داشتم جزییاتش رو میچیدم تقریبا کامل شده باید همه جوانب و سنجید دیگه:w02:

کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هستم باو.

ما منتظرییییییییییییییییم آقو:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

چند وقتی میشه اینجا رو گرد و خاک گرفته. اما خب با یه موضوع جنجالی اومدم تا حسابی گردو از سر و روی اینجا بتکونم.:ws3:

دوستای گلم...

حتما همه ی شما بارها راجب متخلفین و شکارچی ها و میزان جریمه ها و مجازات های اونها شنیدید. مثلا در تاپیکی که دوست عزیزمون گذاشته بودن میزان جریمه برای شکار و کشتن یک پلنگ 3 سال زندان و پرداخت 5 میلیون تومان وجه نقد بوده.

بنظر شما میزان جریمه ها به اندازه ست؟ یعنی شکارچی ها رو از تکرار عملشون باز می دارند؟

خوشحال میشیم نظراتتون رو در این باره بشنویم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
hit[/MENTION]a;1448713]چند وقتی میشه اینجا رو گرد و خاک گرفته. اما خب با یه موضوع جنجالی اومدم تا حسابی گردو از سر و روی اینجا بتکونم.:ws3:

دوستای گلم...

حتما همه ی شما بارها راجب متخلفین و شکارچی ها و میزان جریمه ها و مجازات های اونها شنیدید. مثلا در تاپیکی که دوست عزیزمون گذاشته بودن میزان جریمه برای شکار و کشتن یک پلنگ 3 سال زندان و پرداخت 5 میلیون تومان وجه نقد بوده.

بنظر شما میزان جریمه ها به اندازه ست؟ یعنی شکارچی ها رو از تکرار عملشون باز می دارند؟

خوشحال میشیم نظراتتون رو در این باره بشنویم.:icon_gol:

متاسفانه جریمه در مورد یک سری افراد هیچ نتیجه ای نداره هرچقدر هم که مقدارش بالا باشه! به نظرم باید مجازاتش حبس بدون قید و شرط باشه اینکه طرف نیاد چه میدونم پولی ضمانتی چیزی بده که بخواد آزاد بشه و اینکه مدتش هم زیر 10 سال نباشه در اون صورت شاید کارساز بشه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...