رفتن به مطلب

حشره‌گرافی

Hamid Ghobadi

ارسال های توصیه شده

d3h9jtckfstu5jkgw9i1.jpg

باید از زوایای دیگه هم ببینم تا بتونم (البته شاید) تشخیص بدم! اندازه سوسک هم برام قابل تشخیص نیست :whistle:

f8i58q3638b6ieucuz.jpg

خب ایشون که خر خاکی هستند. یک نوع مساوی پا (راسته ایزوپودا) از رده سخت پوستان! خرخاکی ها از حشرات نیستند. البته افراد عادی خرخاکی ها رو از حشرات میدونن.

جنسش هم باید Porcello sp یا Oniscus sp باشه. (نام علمی)

خرخاکی ها که همه جا یافت میشن ... رطوبت دوست هستند و پوسیده خوار! با توجه به رژیم غذایی خودش بشدت به محیط زیست خدمت میکنه. اما گاهی هم به عنوان آفت یاد میشه خصوصا در گلدون های خانگی و باغچه منازل!

7n985k8kuun8sbkyzyfa.jpg

بله! ایشون هم از هزارپایان هستند. اصلی ترین مشخصه اینا وجود 2 جفت پا در هر بند بدن هست. که توی عکس به زیبایی قابل تشخیصه!

wgmfohnwk8nevq2fxwc.jpg

ایشون هم یک نوع رطیل هستند! به به! البته رطیل ها که تحت یک راسته رده بندی میشن از حشرات نیستند اینها از رده کلیسرداران (عنکبوتیان) اند. مشخصه اصلیش که من بدون معطلی تشخیص دادم وجود کلیسرهای درشتشون (مثل خرچنگ) هست. و وجود 4 جفت پا که توی این عکس من 3 جفتش رو دارم میبینم! w58.gif

لینک به دیدگاه

بله دیدم محمود جان

خیر رطیل ها خطری ندارن! یعنی نیش ندارن!

اما با کلیسر چنگکی خودشون گاز میگیرن! و چون خیلی قوی هست ممکنه محل گزش زخمی بشه و باکتری و ویروس هایی که بصورت سطحی روی کلیسر وجود دارند باعث عفونت محل گزش بشن. اما ماده ای تزریقی (نیش) مثل عقرب ها ندارن.

لینک به دیدگاه

سلام

نمیدونم دقیقا چیه :ws52: حمید جان قرار بود همه رو توضیح بده اما اینو نگفته چیه :ws38:

نه یه جور شاید هزار پا باشه یا کرم این قسمتی از سرش :sigh:

دیشب خیلی خسته بودم خیلی از این ها عکس ننداختم و شاید خیلی هم جنبه های هنری و عکاسی از جمله کادربندی و نور و ... مشکل داشته باشه بیشتر میخواستم ببینم اینا چیه :hanghead:

دوربین من Canon Eos 60D با لنز 55-18 :ws3:

اما خوب گرفتن این عکس ها خیلی سخته و البته من تازه شروع کردم و هنوز اشکالات فراوانی دارم که با تکرار و استفاده از تجربیات دیگران انشاءالله بهتر خواهم شد :icon_redface:

لینک به دیدگاه

خب از تصاویر جدید 4 تاشون رو که گفتم! که البته اولین عکس که یک نوع سوسک هست رو تشخیص ندادم!

2 تا مونده بود! اون موجود کرمی شکل لارو یک بالپولکدار (پروانه باید باشه) ابنکه دقیقا لارو چه پروانه ایه در این مرحله‌ (لاروی) قابل تشخیص نیست.

برای تشخیص این سوسک دومی هم مثل سوسک صفحه قبل نیاز به یک تصویر از بالای حشره (ناحیه پشتی بدن) دارم!

لینک به دیدگاه
سلام

نمیدونم دقیقا چیه :ws52: حمید جان قرار بود همه رو توضیح بده اما اینو نگفته چیه :ws38:

نه یه جور شاید هزار پا باشه یا کرم این قسمتی از سرش :sigh:

دیشب خیلی خسته بودم خیلی از این ها عکس ننداختم و شاید خیلی هم جنبه های هنری و عکاسی از جمله کادربندی و نور و ... مشکل داشته باشه بیشتر میخواستم ببینم اینا چیه :hanghead:

دوربین من Canon Eos 60D با لنز 55-18 :ws3:

اما خوب گرفتن این عکس ها خیلی سخته و البته من تازه شروع کردم و هنوز اشکالات فراوانی دارم که با تکرار و استفاده از تجربیات دیگران انشاءالله بهتر خواهم شد :icon_redface:

اگر این کلشه چرا چشم نداره؟:ws3:

اوف عجب دوربینی:w02:

لینک به دیدگاه
اگر این کلشه چرا چشم نداره؟:ws3:

اوف عجب دوربینی:w02:

سلام

چی بگم والا شاید این "روشن دل" باشه :ws3:

حتما من خوب عکس نگرفتم و فوکوس روی چشمش نیست:w16:

قابل شما رو نداره :icon_gol:

متاسفانه توی عکاسی هر چی میخری متوجه میشی یه چیز دیگه کمه :sad0:

تا دوربین نیست میگی اگه این دوربین داشته باشم، دوربین میخری میگی اگه فلان لنز داشته باشم. کلا اعصاب خورد کن میشه :ws28:

لینک به دیدگاه

لارو پروانه ها و بعضی دیگه از راسته های حشرات چشم مرکب ندارن! (اون چشمی که تو غالب حشرات میبینید)

این لاروها استمات دارند (نوعی چشم ساده)

این چشمها در دو سمت (پهلو) و پشت شاخکها (در صورت وجود) وجود داره!

توی لارو پروانه ها 6 عدد استمات دیده میشه!

استماتها حساس به نور اند. قرنیه، عدسی، شبکیه و محور بینایی و ... هم دارند.

لینک به دیدگاه

ایشون هم یک نوع رطیل هستند! به به! البته رطیل ها که تحت یک راسته رده بندی میشن از حشرات نیستند اینها از رده کلیسرداران (عنکبوتیان) اند. مشخصه اصلیش که من بدون معطلی تشخیص دادم وجود کلیسرهای درشتشون (مثل خرچنگ) هست. و وجود 4 جفت پا که توی این عکس من 3 جفتش رو دارم میبینم! w58.gif

wgmfohnwk8nevq2fxwc.jpg

به نظر من رسید که pseudoscorpion باشه!

عکسها عالیه فقط فکر کنم اگه یه کم محدودۀ محو عکسا رو کم کنید بهتر باشه

لینک به دیدگاه

با اجازه حضرات یه پیشنهاد دارم:

میگم که بجای عکاسی محض اگه به حشره ها فیگور بدیم و داستان بسازیم براشون خیلی جالبتر در میاد، نه؟

برای این کار هم میتونید یه مدت حشره ها رو بذارید تو یخچال تا بی حرکت بشن بعد راحت حالت میگیرن! البته باید سریع کارتون رو انجام بدید چون دورۀ ریکاوریشون طولانی نیست!

مثلا اینو من قبلا گرفتم یه چیزی تو این مایه ها

البته من نه عکاس خوبی هستم نه دوربین دارم فقط محض ایده اینو میذارم که منظورم رو بهتر برسونم:

zdnr1cp9t1uqnyj6tmsf.jpg

لینک به دیدگاه
wgmfohnwk8nevq2fxwc.jpg

آخ آخ آخ رضا خدا پدرمادرت رو بیامرزه ...

درسته کمی عجله کردم.

محمود جان اگر این جونور رو داری یه عکس از بالا و یکی هم از پاهاش بنداز! (در صورت امکان)

من واقعیتش شبه عقرب تا بحال ندیدم از نزدیک اما گفته رضا درسته

شبه عقربها یه چیزی بین عقرب ها و دطیل ها هستن!

فقط میدونم که از روی بندهای پاش باید تشخیص بدم و اندازه کوچیکش و بدن بدون موش!

اصلا دقت نکردم عذر میخوام.

محمود جان اندازش چقده تقریبی؟

لینک به دیدگاه
wgmfohnwk8nevq2fxwc.jpg

سلام

برای توضیحات واقعا ممنونم با جستجویی که توی گوگل انجام دادم و مطابقت سایزی این حشره فکر میکنم 100 % همین حشره ای است که شما نام بردید.

در مورد کم تر کردن محدوده محو یا "فوکوس" لازمه توضیحاتی خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار عرض کنم :

البته تا الان توضیح ندادم به دلیل این که کسی نپرسیده بود و بازدید هم خیلی کم بود حوب بگذریم و بریم سر اصل مطلب :

در جای دیگری هم البته عرض کرده بودم و نمیخوام سر شما و دوستان دیگر درد بیارم خلاصه عرض میکنم، عکاسی ماکرو نیاز به تجهیزات خاصی داره که گرانند و من و خیلی از دوستانمون توان پرداخت چنین هزینه ای را ندارند.

اما با امکاناتی که من دارم میشه عکاسی ماکرو انجام داد اما یه سری مشکل پیش روست. بنده از لنز 55-18 استفاده میکنم که یه لنز زوم نرمال است و به درد عکاسی ماکرو نمیخوره اما میشه با یک کم دست کاری عکس ماکرو گرفت.

برای این کار لنز رو از بدنه دوربین جدا میکنیم و به صورت سرو ته به دهانه لنز میچسبانیم یا به عبارت بهتر نگه میداریم اما حلقه هایی هم توی بازار وجود داره به اسم "رینگ معکوس" که با این کار لنز به دوربین متصل میشه و ثابت باقی میمونه اما کار به همینجا ختم نمیشه. در برند کنن وقتی لنز رو از بدنه جدا کنی و به صورت سر و ته نصب کنی یه اتفاقاتی میفته:

اول این که اتوفوکوس از بین میره و باید به صورت دستی فوکوس انجام بشه.

دوم لرزشگیر دوربین از بین میره

سوم دیافراگم به کم ترین حالت خودش میرسه یعنی 3.5 و 5.6 که بستگی به فوکال لنز داره یعنی بستگی داره که روی 18 میلی متر باشه یا مثلا 55 میلی متر.

و همینطور که میدونید هر چه دیافراگم بازتر بشه عمق میدان کمتر میشه و مخصوصا در تکنیک لنز معکوس عمق میدان بسیار کمه و باعث میشه در یک شات بخش خیلی کمی از سوژه در فوکوس باشه و باعث میشه که به قول شما عکس محو بشه.

در جایی خوندم که میشه دیافراگم را نیز تغییر داد و البته بنده هم تست کردم اما از قرار معلوم آسیب های جدی را به دوربین وارد میکند و به ناچاز بی خیال این روش شدم.

البته این طور که من تست کردم در دیافراگم های بالا هم این مشکل خیلی حل نمیشه چون لنز معکوس شده عمق میدان خیلی کم میشه. تازه وقتی دیافراگم رو میبندیم نوردهی بیشتری میخواهیم که باز هم کار مشکل می شود.

لازم به ذکر است که به همه این ها زنده بودن حشره و حرکت کردن اون رو هم اضافه کنید.همونطور که میدونید هنگامی که شما زوم میکنید یا از لنز های زوم استفاده می کنید و یا مثل بنده از لنز معکوس استفاده می کنید کوچک ترین لرزش باعث تار شدن عکستون میشه تازه لرزشگیر هم از کار میفته توی لنز معکوس.

البته اگر حشره زنده نباشه و ثابت شده باشه "با سوزن" میشه با زیاد کردن تعداد تصاویر و تغییر فوکوس و به هم چسبوندن اون ها تا حد زیادی به عمق میدان زیادی رسید که البته نمونه این روش رو هم در صفحات گذشته قرار دادم.

و در آخر این رو هم بگم که این حشره خیلی خیلی ریز بودش من ازش عکس دارم وسط یه سکه 25 تومانی خیلی کوچک که انشاءالله بعدا قرار میدم

فعلا این تصویر از گوگل گرفتم بعدا با تصویر خودم جا به جا میکنم.

pseudoscorpion.lrg.jpeg

لینک به دیدگاه
با اجازه حضرات یه پیشنهاد دارم:

میگم که بجای عکاسی محض اگه به حشره ها فیگور بدیم و داستان بسازیم براشون خیلی جالبتر در میاد، نه؟

برای این کار هم میتونید یه مدت حشره ها رو بذارید تو یخچال تا بی حرکت بشن بعد راحت حالت میگیرن! البته باید سریع کارتون رو انجام بدید چون دورۀ ریکاوریشون طولانی نیست!

مثلا اینو من قبلا گرفتم یه چیزی تو این مایه ها

البته من نه عکاس خوبی هستم نه دوربین دارم فقط محض ایده اینو میذارم که منظورم رو بهتر برسونم:

zdnr1cp9t1uqnyj6tmsf.jpg

سلام لطفا بیشتر توضیح بدید:ws52:

این عکس خودتون گرفتید ؟ :ws38:

این که خیلی خوب دراومده؟ :a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...