رفتن به مطلب

سوال های شما از EXCEl

ارسال های توصیه شده

سلام خدمت استاد گرامیIEMAN.

من به یک مشکل برخورد کردم که هرچی تو سایتها و .... دنبالش میگردم جوابش رو پیدا نمیکنم. امیدوارم بنده رو کمی راهنمایی کنید.

جدولی داریم که شامل نمرات شاگردان است البته لیست تمام کلاسها و شیفتها در این جدول موجود است

حالا میخواهیم این جدول در ستونی به نام رتبه به شکل خودکار به ترتیب کلاس و شیفتی که مشخص شده عملیه رتبه بندی صورت گیرد. البته من با استفاده از چند سل کمکی و تابع rank تونستم درجه بندی کلی رو انجام بدم اما مشکل اینجاست که در این جدول لیست تمام شاگردان موجوده و من میخوام خود اکل بتونه کلاس به کلاس و شیفت به شیفت اینها رو از هم تفکیک کنه و درجه بندی کنه.

معلومات بیشتر در خود فایلی که ضمیمه شده موجود است.

ممنون میشم اگر کمکی هرچند ناچیر بشه!!!!!!!

فایل

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

البته من به نوعی دیگه هم مشکل رو حل کردم و اونم اینه که برای هر کلاس یک شیت جداگانه در نظر گرفتم و با استفاده از فرمول indirect کلاسها رو از هم جدا کردم. اما در این روش هم مشکلی که وجود داره اینه که من میخوام بعد از اتمام نتایج و رتبه بندی دوباره تمام شاگردان توسط فرمول و یا راه حل دیگری به شکل خودکار در یک جدول ثبت بشه که با این کار هم کمی مشکل دارم و کار بسیار وقت گیریه.

باز هم ممنون

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 428
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سوال

من یه جدول دارم که لیست نمره امتحانات تمام دانش آموزان یک موسسه است و این شاگردان در کلاسهای مختلف و زمانهای مختلف (دو شیفت صبح و بعد از ظهر و شاید هم شب که بعدا اضافه میشه). حالا میخوام با استفاده از تابع Rank یا هر تابع دیگری به هر طریقی که ممکن است اونها رو بر اساس نمره مجموعی یا میانگین نمره, رتبه بندی کنم به شرطی که شاگردانی که نمره قبولی رو نگرفته اند شامل رتبه بندی نشن. البته این کار رو خودم با استفاده از چند سل کمکی و ترکیبی از توابع این کار رو انجام دادم اما مشکل اینجاست که این رتبه بندی به شکل عمومی است و من میخوام هر کلاس در هر شیفت رتبه بندی مجزایی داشته باشه که کارم همین جا گیره.

--------

البته از یه روش دیگه هم استفاده کردم, اینکه برای هر کلاس یک شیت جداگانه درنظر گرفتم و با استفاده از تابع indirect لیست دانش آموزان هر صنف در هر شیفت رو جدا کردم و در هر شیت که مربوط به یک کلاس است رتبه بندی به شکل درست انجام میشه. اما مشکل این روش هم دو تاست: اول اینکه وقت زیادی میگیره و نظر به لینکها و فورمولها فایل خیلی سنگین میشه و دوم که مشکل اساسی است اینکه که بعد از رتبه بندی میخوام دوباره تمام شاگردان از تمام کلاسها با درجه بندی که انجام شده دوباره در یک جدول جمع بشه (برای دیتابیس اکسس میخوام) که با این کار هم مشکل دارم و اگه بخوام به شکل دستی همه رو کپی پست کنم یه عمر طول میکشه.

جواب

فایل پیوست

لینک به دیدگاه

سلام دوباره

ممنون از اینکه وقت گذاشتید

فایلی که ضمیمه کردید دقیقا همون چیزی بود که میخواستم اما چند تا مشکل داشت.

یکی اینکه در صورتیکه دو نفر یک نمره رو کسب کنند مثلا رتبه 2 یک رتبه قبل و بعدش برای هیچ کس اختصاص داده نمیشه مثلا 1 یا 3.

تو فایل ضمیمه هم میتونید ببینید. چون من با تابع sumproduct قبلا آشنایی نداشتم دقیقا نمیدونم مشکل از کجاست. وگرنه ....

بازم ممنون

لینک به دیدگاه

درود....من چند ستون داده دارم...مقدار داده یکی از ستون ها باید ثابت بماند، یکی دیگر بهینه شود و مسلما یکی دیگر باید بر طبق اینها تنظیم شود...چگونه با استفاده از solver میتوانم اینکار رو انجام بدم؟من اصلا نمیدونم solver کجا هست:whistle:.ممنون

لینک به دیدگاه
یک فایل اموزشی خوب در مورد solver

در مورد اون مثالی که زده توی فایل

0.5 اولین عددیه که رابطه را 0 میکنه؟ درسته؟

چون ریشه های اون معادله اعداد دیگه ای هستن

لینک به دیدگاه
در مورد اون مثالی که زده توی فایل

0.5 اولین عددیه که رابطه را 0 میکنه؟ درسته؟

چون ریشه های اون معادله اعداد دیگه ای هستن

درود...نمیدونم چون من هدفم ماکزیمم سازی بود و در ان مورد جواب دادhapydancsmil.gif

0.5 ریشه معادله هست که، و فکر کنم یک جواب منفی هم داره ، ولی چون فقط تیک جواب های مثبت رو زده یک جواب رو نمایش داده.

لینک به دیدگاه
درود...نمیدونم چون من هدفم ماکزیمم سازی بود و در ان مورد جواب دادhapydancsmil.gif

0.5 ریشه معادله هست که، و فکر کنم یک جواب منفی هم داره ، ولی چون فقط تیک جواب های مثبت رو زده یک جواب رو نمایش داده.

اما من اون تیک را زدم با موقعیکه تیک را برداشتم تفاوتی نکرد:ws52: در هر دو صورت 0.5 جواب شد

ولی از طریق دلتا و... بری جواب 4و2 خواهد بود

لینک به دیدگاه
اما من اون تیک را زدم با موقعیکه تیک را برداشتم تفاوتی نکرد:ws52: در هر دو صورت 0.5 جواب شد

ولی از طریق دلتا و... بری جواب 4و2 خواهد بود

مهندس ریشه ها 0.5 و 1 است(مخرج 2a هستشا)...ولی چرا با این روش فقط یکیش رو میده؟

لینک به دیدگاه
مهندس ریشه ها 0.5 و 1 است(مخرج 2a هستشا)...ولی چرا با این روش فقط یکیش رو میده؟

بله حق با شماست، من 2a را توی پرانتز ننوشته بودم، بخاطر اولویتا اول تقسیم کرده بعدش ضرب در 2 کرده

:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
سلام

اول سلول هایی که میخواین ادغام بشن رو انتخاب کنین

بعد از تب Home

سپس

Merge &center

ممنونhapydancsmil.gif

یک سوال دیگه...اکسل من سلول ها رو از راست به چپ نمایش میده...Z Y...C BA چجوری میتونم این چینش رو از راست به چپ تغییر بدم؟ یعنی بشه A B C..Z

لینک به دیدگاه
ممنونhapydancsmil.gif

یک سوال دیگه...اکسل من سلول ها رو از راست به چپ نمایش میده...Z Y...C BA چجوری میتونم این چینش رو از راست به چپ تغییر بدم؟ یعنی بشه A B C..Z

page layout >>sheet option >> sheet left to right

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
درود...این نمودار رو در اکسل رسم کردم...چجوری میتونم محدوده اعداد افقی رو محدود تر کنم..تا دقت نمایش بیشتر بشه..

hdh55e2hyrf2xg2poy7i.png

چرا هيشكي جواب ايشونو نميده؟ :w000:

روي محور افقي راست كيلك كنيد و گزينه axis properties رو بزنيد. اينجا ميتونين ماكزيمم و مينيمم رو دستي تنظيم كنيد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...