رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام امیدی خوبی؟؟ مرسی از دعوتت دوستم :w73:

1- رویای شهرسازانه ای که داری چیه؟ :girl_angel:

2- نظرت درباره بازار کار شهرسازی چیه؟ و افرادی که از رشته های دیگه خیلی از صندلی های ارشد شهرسازی رو

پر کردن؟؟؟

3- بزرگ ترین درسی که توی این چند سال تحصیل توی رشته شهرسازی یاد گرفتی و آویزه گوشت کردی؟؟

4- دغدغه یک شهرساز واقعی چی باید باشه؟:th_scratchhead:

5- بزرگ ترین مشکل شهرسازی ایران؟؟؟

:w72::w72:

• Like 4
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 54
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

داغ می کنیم:biggrin:

بفرمایید، ما که سوختیم ، حالا شما یه کم دیگه داغ کنید:sad0:

از شهرساز شدنتون راضی هستین؟یعنی اگر یه بار دیگه حق انتخاب داشته باشین بازم شهرساز می شین؟

همون طور که در پست های قبلیم گفتم، واقعاً مدیون رشته ی شهرسازی هستم، دیدم رو نسبت به خیلی چیرها عوض کرد. باز هم شهرساز یا معمار خواهم شد.

هدفتون از فعالیت تو سایت چیه؟

ارتقاء دانش خودم و کمک به دوستانی که میتونم کمک کنن.

یادگیری فعالیت های جمعی، از طریق بحث ها و گفتگوها

بزرگترین آرزوتون به عنوان یه شهرساز چیه؟

عدالت اجتماعی در شهرها

ممنون که وقت می ذارین لطفا جواب دادین بهم خبر بدین:icon_redface:

من ممنونم که وقت گذاشتین برای سوالاتتون

موفق و موید باشید:a030:

• Like 6
لینک به دیدگاه
سلام

سلام دوست عزیزicon_pf%20%2844%29.gif

نه ایدونم سوال تخصصی رشتتون چیه:no:

عیبی نداره همینی که پرسیدی خیلی سخته!!!!!!!!

شباهت ازدواج با شهرسازی چیه؟؟؟؟؟؟:whistle:

:JC_thinking:شباهتشون در مسئولیتیه که ایجاد میکنه، با ازدواج فرد در خانواده مسئولیت پیدا میکنه و با شهرساز شدن نسبت به خانواده ای بزرگ ترw58.gif

میسی:icon_redface:

موفق و پیروز باشید:a030:

• Like 7
لینک به دیدگاه

سلام اقا امید

خسته نباشی

2تا سئوال :

1) به نظر شما یک شهرساز می تونه کدوم یک از گزینه های زیر باشه؟ ابته لطفا دلیلش هم بگو!

1- مهندس 2-ناظر 3-کارشناس 4-مدیر 5- هنرمند 6-آچار فرانسه

2) چرا به هر کی مگیم رشته ما مهندسی شهرسازی هست ، در جواب میگه همون عمران دیگه ؟!!! چرا؟

مرسی ، امیدوارم موفق باشی

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلام آقا امید گل

بهههه سلاام داش سجاد عزیز، خوش اومدی آقاicon_pf%20%2844%29.gif

اول از همه بگم وافعا استفاده کردم از صحبت هات و جواب هات

مرسی، لطف داری عزیزyes.gif

1.مهندسی شهر سازی هستی یا کارشناسی شهرسازی؟(البته من می دونم که تفاوت خاصی ندارن )

عنوان رشته مون که مهندسی شهرسازیه :icon_redface:

2.طراحی یه مکان دوست داری یا سامان دهی مناطق یا مکان های شهری در حال استفاده؟

دومی رو ترجیح میدم، بیشتر کارهای تجویزی رو ترجیح میدمyes.gif

3.به نظرت چرا طراحی شهر های ما اینقدر بیماره؟چرا سر تا پا مشکله؟

از کجاش بگم:

ضعف قوانین، ضعف مدیریت شهری، ضعف های اجتماعی_ اقتصادی کشور، نبود افراد متخصص(منظور افراد با کیفیت)

4.چرا به مسائل زیبایی شناختی در شهر های ما توجه کافی نمی شه؟

چون بسیاری از مردم هنوز عقیده دارن: زیبا بودن یه چیزی برا ما یه لقمه نون نمیشه.

بسیار سطحی نگریستن به این مقوله هم از دید مردم و هم مسئولین.

امر زیبایی خواه ناخواه هزینه رو بالا می بره، و از این جهت هستش که مردم به اون توجهی نمیکنن و مدیریت شهری بنا به ضعف های زیادی که داره از این امر اجتناب کرده.

5.به نظرت طراحی شهری در اصل نباید شاخه ای از معماری باشه؟

نمی تونم بگم شهرسازی یا معماری، ولی اگه معمارها چند پیش زمینه رو در خودشون حذف کنن از نظر من میتونن طراحان شهری موفقتری باشن نسبت به افرادی که از شهرسازی میرن(این رو افراد صاحب نظر طراحی شهری در دنیا ثابت کرده اند، چون اکثر بهترین طراحان شهری، بیس و پایه ای معماری داشته اند).

6.کدوم شهرسازه معروف ایرانی دوست داری؟

من خیلی به مهندس توسلی ارادت دارم

موفق باشی

ممنون دوست عزیزyes.gif

پیروز و پاینده باشی:a030:

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلام آقا امید.خیلی خوشحالم که توی صندلی داغت شرکت میکنم.میدونی که من تازه ترم 3 هستم.واسه همین شاید سوالام یه کم ابتدایی باشه:

سلام هما خانوم ، خیلی خیلی خوش اومدین،icon_pf%20%2844%29.gif

هر سوالی داری من در خدمتم:a030:

1-با اینکه تهران از خیلی جهات مثل عرض بعضی معابر اصلی،پاسخگوی نیاز شهرونداش نیست،اکثر شهرسازا با بزرگ شدن این شهر مخالفن.میشه بگی چرا ؟ هم با بزرگ شدن خود شهر، هم با بزرگ شدن معابر مخالفن؟!!!!!!!!

اونایی که مخالف بزرگ شدن شهر هستن دلیل زیاد داره: یکی از اصول توسعه ی پایدار، استفاده ی بهینه از زمین هستش. از اونجایی که شهر تهران به عنوان کلانشهری بزرگ دراومده، گسترش افقی شهر باعث از بین رفتن زمین های زیادی خواهد شد، میانگین تعداد طبقات شهر تهران به عنوان متراکم ترین شهر ایران، فک نکنم به 2 طبقه رسیده باشه. گسترش افقی، هم چنین باعث افزایش هزینه ی تاسیسات، افزایش تامین دیگر خدمات شهری، افزایش هزینه های مربوط به انرژی و حمل و نقل و ... میشه.

در مورد افزایش عرض معابر: افزایش عرض معابر هزینه های اقتصادی بسیار زیادی رو به مجری طرح که شهرداری باشه تحمیل میکنه، از سوی دیگر باعث شکاف اجتماعی بین محلات و مناطق شهر میشه، و مهم تر از همه افزایش عرض معابر ، تقاضا رو بیشتر می کنه و این خود باز باعث ترافیک بیشتری خواهد شد، به جای افزایش عرض باید به شیوه های جدید حمل و نقل فک کرد و اونها رو گسترش داد.

2-نظر خودت چیه؟چرا؟

تقریباً در بالا نظر خودم رو با کارشناسها تلفیق کردم

3-اگه میشه کمکم کن و به من پیشنهاد بده برای اینکه کم کم وارد حرفه شهرسازی بشم از انجام چه کارایی و کجاها بهتره شروع کنم؟

اگه میخواید وارد کار حرفه ای بشید برای ورود باید چند نرم افزار رو بلد باشید، نرم افزار کد و جی آی اس و جدیداً سکچ آپ. آشنایی و تسلط بر فتوشاپ هم میتونه خیلی بهتون کمک کنه.

خوندن کتاب هیچ وقت نباید فراموش بشه، بخصوص کتابهایی که بتونه سریع دید شما رو عوض کنه، مثل کتاب "مرگ و زندگی شهرهای بزرگ آمریکایی" یا کتاب "سیمای شهر"، یا کتاب"زندگی در فضای میان ساختمانها".

4-یکی مثل من که طراحی شهریش و اصلاً کلاً طراحیش ضعیفه باید چی کار کنه که قوی بشه؟اگه کتاب خوبی میشناسی که کمکم کنه لطفاً بهم معرفی کن.

از یه نویسنده خیلی بزرگ پرسیدن (اسمش رو فراموش کردم) چجوری نویسنده خوبی شدی، گفتش: نوشتن، نوشتن، نوشتن ، نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن و نوشتن.

من هم به شما میگم که: کشیدن و طراحی کردن، کشیدن و طراحی کردن و کشیدن و طراحی کردن

کتاب های مرتضی صدیق به نظرم برای آموزش های اولیه خوب هستن. یه کم که قوی شدید از روی اسکیس های کتاب "شهرسازی شهروندگرا" نوشته ی تیبالدز و کتاب طراحی خیابان کارگر تهران نوشته ی محمود توسلی بکشید.

برات آرزوی موفقیت میکنم.

من هم براتون آرزوی موفقیت و شادکامی رو دارم:a030:

• Like 5
لینک به دیدگاه

سلام امید وکیلی عزیز؛اول پسر فعال تالار شهرسازی:icon_pf (44):

مرسی از دعوتت

1.ساده ترین و مختصرترین تعریفی که میتونی از شهرسازی برای کسی که هیچی از رشتت نمیدونه ولی لازمه بدونه داشته باشی چیه؟طوری که کلیت بخوبی دستش بیاد

2.تو شهرسازاو معمارایی که بیشتر به بعد کالبدی شهر پرداختن (تو فاز مطالعه یا طراحی فرقی نمیکنه) کار کدومو تاثیرگذارتر میدونی؟

3.تابحال شده تو شهری حضور پیدا کرده باشی و با توجه به دید شهرسازانت فکر کنی میتونی راهکارایی واسه حل بخشی از مشکلاتش بدی؟کدوم شهر؟چه مشکلی؟چه راه حلی؟

4.اگه قرار باشه برای تکمیل دانش شخصیت یکی از رشته های علوم انسانی رو علاوه بر شهرسازی بخونی کدومو انتخاب میکنی؟

ببخشید که سوالام نچسب درومد امید؛امروز مغزم هنگ بود؛بچه هام که همه سوال خوبارو پرسیده بودن:girl_blush2:

• Like 4
لینک به دیدگاه
سلام

سلام دوست عزیزicon_pf%20%2844%29.gif

ممنون از دعوتتون

سپاس فراوان بخاطر قبول دعوت، واقعاً مفتخر کردی بنده روyes.gif

1:چقدر موقعیت جغرافیایی شهرها تو طراحیشون مهمه؟ میشه طراحی کرد که نقشی نداشته باشه؟

موقعیت جغرافیایی، دو حالت داره، موقعیت ریاضی(مطلق) و موقعیت نسبی.

موقعیت نسبی، همجواری شهر رو با شهرهای اطراف و نحوه ی رسیدن و ارتباط آنها و هم چنین قرار گیری دیگر سکونتگاهها رو نشون میده(حتی عناصری مثل کوه ها و رودخانه ها و ... هم تاثیر دارند) با توجه به اینها واقعاً نمی توان از موقعیت نسبی چشم پوشی کرد. شهری با جمعیت 30000 نفر در نزدیکی شهر تهران، با شهری 30000 نفری در نزدیکی مرز سیستان شرایط ارتباطی بسیار جداگانه ای رو خواهند داشت.

موقعیت ریاضی هم در نحوه ی تابش آفتاب و در نهایت در اقلیم شهر تاثیر مزاره. همین موقعیت ریاضی روی زاویه ی قرار گیری معابر و ساختمون ها تاثیر میزاره، ابعاد پنجره ها و ...

بنابراین نمیشه طراحی کرد که نقشی نداشته باشه

2:شهرسازی به سمت مدرنیته میره یا سعی میکنه بافت سنتی شهرها رو هم حفظ کنه؟

سوال باحالی پرسیدی:

تو کشور ما که داریم تازه مدرنیته رو میگذرونیم، با اینکه میدونیم چه ضررهایی داره

ولی خوشبختانه تا حد خیلی کمی هم که شده، این اواخر به بافت های سنتی توجه میشه البته با نگرشی اشتباه و موزه ای

3:شهرسازی چی یه شهر مورد بحث قرار میده؟ معماریشو؟:JC_thinking:

جواب این سوال رو تو یه سوال دیگه جواب داده بودم، به احترام شما یه جور دیگه اینجا میگم:

اول باید بهتون یادآوری کنم که کار یه معمار در حیطه ی طراحی یک بناست و اون هم بیشتر طراحی فضاهای داخلی.

کار شهرساز با ورود به قلمرو عمومی شهر شروع میشه، شاید بگید قلمرو عمومی دیگه چه صیغه ایه؟!!!!! قلمرو عمومی از نمای ساختمان و نوع ورودی آن و سقف ساختمان ها شروع میشه تا برسی به قلمروهای عمومی تری مثل کوچه ها و خیابان ها، پارک ها و میادین.

یکی از اولین کارهای شهرسازها تعیین شبکه ی معابر در شهرهاست اینکه اتوبان ها، کمربندی ها، خیابانها، کوچه ها از کجاها بگذرند و دارای چه عرضی باشند.

کار مهم دیگه، تعیین کاربری اراضی ست. اینکه کجاها مسکونی بشن، کجا رو تجاری کنیم، کجا آموزشی(آمادگی، دبستان، راهنمایی و ... تا دانشگاه) ، ورزشی و اداری و ...

وخیلی چیزای دیگه

همین مرسی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

ممنون از سوالات خوبت دوست عزیز

پیروز و سربلند باشی همیشه:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
سلام به دوست عزیز و گرامی خودم امید خان

سلام داش علی!!!:sad0:

امید جون میشه یه تعریفی از بار تکفل واسه من و دوستان داشته باشی؟

این علی اومده سوتی بزرگ من رو که بزرگ ترین سوتی در کل دانشکده بود رو رو کنه::sad0:

بار تکفل : یعنی اینکه یه نفر خرج چند نفر رو میده در خانوادهvahidrk.gifbiggrin.gif

سوال دومم اینه که نقش اون مجسمه تو اون میدانیو که واسه تحلیل فضای شهری توضیح دادی با اتفاقای که اونجا میوفته رو توضیح بدی؟

مجسمه ی رودخانه ی گادس، به علت اینکه درست روبروی ساختمان شورای شهر قرار گرفته بود، دارای اهمیت نمادینی بود، اتفاق خاصی نمی افته، آب از فواره میاد رو سر و سینه ش میپاشهbiggrin.gif

قبلاً از توضیحاتت کمال تشکر رو دارم .:biggrin:

ممنون علی جان که اومدی:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
سلام امیدی خوبی؟؟ مرسی از دعوتت دوستم :w73:

به به آبجی هدی عزیز

سلام، شکر خوبم.icon_pf%20%2844%29.gif خوش اومدی مهندسyes.gif

1- رویای شهرسازانه ای که داری چیه؟ :girl_angel:

اینکه همه در قبال خودشون و دیگران احساس مسئولیت کننbiggrin.gif

2- نظرت درباره بازار کار شهرسازی چیه؟ و افرادی که از رشته های دیگه خیلی از صندلی های ارشد شهرسازی رو پر کردن؟؟؟

خب الان که بازار کار اصلاً خوب نیست ولی مثل همیشه امیدواریم

اینکه افراد دیگری صندلی ها رو پر کردن، من که نظری ندارم و ناراحت هم نیستم. افرادی که کار بلد نیستند و مسئولیتی رو قبول میکنن، به تک تک شهروندان مدیون خواهند بود، شاید خیلیا بگن که اینجوری پیش بری درآمد زیادی نخواهی داشت!! و شاید توصیه کنن که بهتره نظرم رو وض کنم و برم دنبال کار و پول، ولی ترجیح میدم با درآمد خیلی کم کار کنم ولی خیانت کار نباشم:viannen_38:

3- بزرگ ترین درسی که توی این چند سال تحصیل توی رشته شهرسازی یاد گرفتی و آویزه گوشت کردی؟؟

طراحی سختترین کاری است که مغز می تواند انجام دهد، بنابراین مواظب باشم که اگر برای مکان و فضایی طرحی میدم همه ی جوانب رو چند بار بسنجم و باز هم راه حل های جدید رو آزمایش کنم تا بهترین راه حلی که به نظرم میتونه کارآمدتر باشه رو انتخاب کنم

4- دغدغه یک شهرساز واقعی چی باید باشه؟:th_scratchhead:

برقراری عدالت اجتماعی _فضایی

5- بزرگ ترین مشکل شهرسازی ایران؟؟؟

به نظر من: نبود قوانین مناسب و کارآمد

:w72::w72:

ممنون هدی خانوم عزیز

موق و سربلند باشی عزیز:a030:

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلام اقا امید

سلام مهندس حسین عزیز، خوش اومدی آقاicon_pf%20%2844%29.gif

خسته نباشی

مرسی:icon_redface:

2تا سئوال :

1) به نظر شما یک شهرساز می تونه کدوم یک از گزینه های زیر باشه؟ ابته لطفا دلیلش هم بگو!

1- مهندس 2-ناظر 3-کارشناس 4-مدیر 5- هنرمند 6-آچار فرانسه

همون آچار فرانسه، چون میتونه همه ی اون موارد باشه

مهندس به عنوان کسی که با هندسه و محاسبات سروکار داره، بنابراین شهرساز میشه گفت تا حد خیلی کمی یه مهندسه

در بعضی پروژه های اجرایی باید حتماً از شهرساز استفاده بشه، اینکه ساخت یه بنا یا فضا چقد مطابق طرحیست که ارائه شده

برای تعویض کاربری زمین و از این جمله موارد یه کارشناس شهرسازی لازمه( مثلاًدر کمیسیون های ماده 5 و 100 شهرداری)

با توجه به گستردگی شهرسازی، شهرسازی که از هر چیزی یه بخشش رو به صورت کلی بلد باشه میتونه حتی مدیر شهری خوبی بشه

طراحی شهری علاوه بر دید علمی، نیاز به دیدی هنری هم داره،

2) چرا به هر کی مگیم رشته ما مهندسی شهرسازی هست ، در جواب میگه همون عمران دیگه ؟!!! چرا؟

به علت اینکه شهرسازی جدیدتره، و افراد کمتری در اون مشغول به تحصیل بودن، این در حالی ست که مهندسین عمران همه جا هستن و خیلی جا افتاده ست رشته شون.

مرسی ، امیدوارم موفق باشی

ممنون که دعوت بنده رو لبیک گفتی، yes.gif

موفق و سربلند و پیوز باشی:a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
سلام امید وکیلی عزیز؛اول پسر فعال تالار شهرسازی:icon_pf (44):

سلام سارای عزیزicon_pf%20%2844%29.gif، لطف داری شما:ws37:

مرسی از دعوتت

مرسی که اومدین

1.ساده ترین و مختصرترین تعریفی که میتونی از شهرسازی برای کسی که هیچی از رشتت نمیدونه ولی لازمه بدونه داشته باشی چیه؟طوری که کلیت بخوبی دستش بیاد

فک کنم برا کسی که نمیدونه باز همین رو بگم:(البته مختصر نیست ولی ساده ست)

کار شهرساز با ورود به قلمرو عمومی شهر شروع میشه، شاید بگید قلمرو عمومی دیگه چه صیغه ایه؟!!!!! قلمرو عمومی از نمای ساختمان و نوع ورودی آن و سقف ساختمان ها شروع میشه تا برسی به قلمروهای عمومی تری مثل کوچه ها و خیابان ها، پارک ها و میادین.

یکی از اولین کارهای شهرسازها تعیین شبکه ی معابر در شهرهاست اینکه اتوبان ها، کمربندی ها، خیابانها، کوچه ها از کجاها بگذرند و دارای چه عرضی باشند.

کار مهم دیگه، تعیین کاربری اراضی ست. اینکه کجاها مسکونی بشن، کجا رو تجاری کنیم، کجا آموزشی(آمادگی، دبستان، راهنمایی و ... تا دانشگاه) ، ورزشی و اداری و ...

وخیلی چیزای دیگه

2.تو شهرسازاو معمارایی که بیشتر به بعد کالبدی شهر پرداختن (تو فاز مطالعه یا طراحی فرقی نمیکنه) کار کدومو تاثیرگذارتر میدونی؟

تو ایران: بیشتر محمد توسلی

تو خارجیا: راب کریر

3.تابحال شده تو شهری حضور پیدا کرده باشی و با توجه به دید شهرسازانت فکر کنی میتونی راهکارایی واسه حل بخشی از مشکلاتش بدی؟کدوم شهر؟چه مشکلی؟چه راه حلی؟

خیلی پیش اومده؛ ولی ترجیح میدم یه روستای مهم رو بگم تا یه شهر رو

مثلاً بهار رفتیم روستای تفریحیه پالنگان، ازدحام خیلی زیاد بود ولی محلهای نشستن خیلی کم و نامناسب بود، جایی برای شنا مشخص نشده بود، مشخص نبود کجای رودخانه عمیقه، من که شنا بلد نبودم در 2 متریم گودالی 4 متری بود و بعد پوشیدن لباس ها یکی از اهالی بومی بهم گفت، برای خانوم ها هم باید یه جاهایی تعریف بشه که تو آب برن، مشکل دسترسی و رفت و آمد، وجود فقط 2 توالت (یکی برای زن ها و یکی برای مردها) و خیلی مشکلات دیگه ، که گفتن خود بعضی مسائل، راه حل رو هم مشخص کرده

4.اگه قرار باشه برای تکمیل دانش شخصیت یکی از رشته های علوم انسانی رو علاوه بر شهرسازی بخونی کدومو انتخاب میکنی؟

یه کم شک دارم : به احتمال زیاد جامعه شناسی شهری یا روانشناسی محیطی . شاید ارشدم رو روانشناسی محیطی خوندمbiggrin.gif

ببخشید که سوالام نچسب درومد امید؛امروز مغزم هنگ بود؛بچه هام که همه سوال خوبارو پرسیده بودن:girl_blush2:

سوالای خوبی بود

باز هم منتظر سوالات هستم سارای عزیز:ws38:

موفق و پیروز باشی :a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه

سلام

خسته نباشید.

اینم چند سوال در خصوص شهرسازی .البته ببخشید زیاد تخصصی نیستند.:icon_redface:

1-چه طوری میشه مهندس شهرسازی بود و طوری ترکیب بندی شهرو انجام داد که به بافت باستانی و تاریخی شهر آسیب نرسه؟

2-چه ملاکهایی برای تجدید بنای یک شهر یا حتی یه فضا باید در نظر گرفت؟

3-به نظر شما بهتر نیست که فضاهای تفریحی مثل پارک در مرکز شهر باشه ؟{به چند دلیل اینو میگم:دسترسی برای همه آسونتره مخصوصا برای مسافرانی که میان پیدا کردن مرکز شهر راحت تره. پوشش گیاهی که وجود داره باعث کاهش گاز کربن دی اکسید میشه .}اگه دلایل دیگه ای هم خودتون دارید اضافه کنید.همچنین معایب این نظر رو هم بگید.

4-وضعیت اقلیمی هر منطقه چه تاثیری بر شهر سازی و ترکیب بندی فضاهای عمومی و ساختمونا داره؟

5-بافت بندی هر منطقه با توجه به چه نکاتی و ویزگیهایی انجام میشه؟

6-جایگاه هنر مدرن در شهر سازی کجاست؟به نظر شما ترکیب بافت سنتی و مدرن انجام پذیره؟

7-معمولا وظیفه یه شهر ساز به طور تخصصی چیه و چه جایگاهی از لحاظ اهمیت داره؟

8- از دیدگاه خودتون یه شهرساز موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

9-باتوجه به سوال 8 شما چند درصد این ویژگی ها رو دارید؟

همواره سلامت و موفق باشید.

• Like 5
لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوست بسیار گلم امید خان وکیلی

چند سوال می پرسم واسه دست گرمی

بعدا نگی چه ربطی به هم داشت ها

1) چرا توی انجمن شهرسازان مرده مامفورد رو انتخاب کردی ؟

2) توی همایش کردستان شرکت می کنی ؟

3) مشکلات شهر سنندج چیه ؟ ( با دیدگاه شهرسازانه بیان کن)

4) نظرت در مورد بروبچ زیر چیه ؟ ( با دیدگاه شهرسازی)

عابدی :

شیخ :

آرتیست :

خودم :

5) چرا وقتی که عابدی موقتا رفت کودتا نکردی بیای جاشو بگیری؟ :vahidrk:

6) به نظرت نفر اول شهرسازی توی ایران کیه ؟

7) نظرت در مورد امضای من چیه ؟

فعلا همینا

بازم خدمت می رسم

• Like 4
لینک به دیدگاه

سلام اميد جونم:53tnkbetm2eof1u84pj

ميخوام جزغالت كنم...:lol:

سوالا رو شروع ميكنيم:vahidrk:

چرا برخي از بر و بچ دانشگاه كردستان جوگير شدن كه طراحي شهري شركت كنن؟؟؟:spiteful:

طرح آماده سازي زمين كار طراحي شهريا هستش يا برنامه ريزي شهريا؟؟؟

شهر چيه؟؟

فرسودگي چيه؟؟

اينا رو تعريف كن!!

پيكره...

چهره...

سيما...

نيمرخ...

فرق شكل و شاكله با هم چيه؟؟

فعلا همين:whistle:

• Like 3
لینک به دیدگاه
سلام

سلام دوست عزیزicon_pf%20(44).gif

خسته نباشید.

سپاس yes.gif

اینم چند سوال در خصوص شهرسازی .البته ببخشید زیاد تخصصی نیستند.:icon_redface:

اتفاقاً سوالاتتون بیش از حد تخصصیه و سعی میکنم خوب جوابشون رو بدم

1-چه طوری میشه مهندس شهرسازی بود و طوری ترکیب بندی شهرو انجام داد که به بافت باستانی و تاریخی شهر آسیب نرسه؟

قبل از هر چیز بگم اشلی عزیز، فک نکنم بافت باستانی داشته باشیم، همون بافت تاریخی کافیهyes.gif

بافت های تاریخی معمولاً یه سری ویژگی ها دارن: مثلاً معابر تنگ و باریک، عدم استحکام کافی در برابر سوانح طبیعی ، ارتفاع کم و تعداد طبقات کمتر، عدم وجود فضاهای سبز و دیگر خدمات مورد نیاز

هنر یه شهرساز طراحی کل محله ست به نحوی که همه ی این مشکلات یا بخش اعظمی از این مشکلات رفع بشه و اقتصادی هم باشه. بخوام توضیح بدم کامل، باید یه کتاب بنویسم ولی چند اشاره کلی می کنم:

عدم تعریض بیش از حد معابر، و بیشتر باید اصلاح هندسی معابر رو مد نظر قرار داد.

عدم نگاه موزه ای به ابنیه ی تاریخی و ارزشمند

استفاده از واحدهای مخروبه و تخریبی برای و هم چنین زمین های خالی موجود در بافت برای تامین خدمات

2-چه ملاکهایی برای تجدید بنای یک شهر یا حتی یه فضا باید در نظر گرفت؟

منظورتون رو دقیقاً از ملاک نمی گیرم: ولی برای تجدید بناها و فضاها از همه ی ملاک های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اقلیمی و ... استفاده میشه. البته باز میگم شاید سوال رو اشتبا گرفته باشم.

3-به نظر شما بهتر نیست که فضاهای تفریحی مثل پارک در مرکز شهر باشه ؟{به چند دلیل اینو میگم:دسترسی برای همه آسونتره مخصوصا برای مسافرانی که میان پیدا کردن مرکز شهر راحت تره. پوشش گیاهی که وجود داره باعث کاهش گاز کربن دی اکسید میشه .}اگه دلایل دیگه ای هم خودتون دارید اضافه کنید.همچنین معایب این نظر رو هم بگید.

فک نکنم کسی مخالف این حرفتون باشه در این دوره، البته بهتره این باور اسطوره ای رو فراموش کنید که فضای سبز باعث کاهش گاز کربن دی اکسید میشه(البته تاثیر داره ولی نه خیلی زیاد مگر اینکه مساحت اون فضای سبز خیلی زیاد باشه، 4000 مترمربع جنگل؛نه فضاهای سبز داخل شهر؛ تنها دی اکسیدکربن حاصل از یک نفر را در طول سال خنثی میکنند.

اگه فضاهای تفریحی داخل شهر باشن، باعث جذب مردم به اونجا میشن و در صورت قرار گیری فعالیتهای دیگر میتواند باعث پویایی اون ها هم بشه، برای استراحت افرادی که میخوان چند لحظه ای از شلوغی مرکز شهر دور باشن مفیده و...

4-وضعیت اقلیمی هر منطقه چه تاثیری بر شهر سازی و ترکیب بندی فضاهای عمومی و ساختمونا داره؟

اولاً هر اقلیمی باعث میشه که جهت ساختمانها تغییر کنه(با توجه به جهت تابش آفتاب)

جهت وزش باد های مزاحم و باد غالب هر شهر در انتخاب جهت و ابعاد پنجره ها در نماها تاثیر میزاره

هر اقلیمی مصالح مناسب خودش رو میخواد که این خود رنگ و بافت خاصی به فضاها و شهرها میده.

اقلیم باعث میشه که در مناطق گرم و خشک فضاهای شهری طوری ساخته بشن که بیشترین استفاده رو از سایه ببرن و هر طور شده بادهای خنک رو به داخل شهر و بافت ها ببرن، این در حالیست که در اقلیم های سرد عکس میشه

خود اقلیم عاملی برای دورنگرا بودن یا برونگرا بودن هستش، اقلیم های سردتر و معتدل تر ، برونگرا تر هستند و پنجرههای بیشتری رو به بیرون دارند و بر معابر و فضاهای عمومی اشراف بیشتری است در حالی اقلیم های گرم و خشک نوع برخورد دیگری رو مطلبه

5-بافت بندی هر منطقه با توجه به چه نکاتی و ویزگیهایی انجام میشه؟

اگه منظورتون تعیین محدوده ی هر محله در شهره، چند آیتم اصلی وجود داره ولی ممکنه غیر از این ها هم آیتم های دیگری هم باشن:

عوامل اقتصادی_ اجتماعی و کالبدی خیلی تعیین کنندن. برای مثال محله ای که معابر تنگی داره از یک محله ی کناری که معابر بازتری داره متمایز میشه، یا نظم معابر ، کیفیت ساختمان ها و نوع مصالح ساختمان ها همراه با عمر آنها همه ی اینها تاثیر گذارند ولی امروزه بیشتر شبکه ی معابر هستند که تعیین کننده هستند.

6-جایگاه هنر مدرن در شهر سازی کجاست؟به نظر شما ترکیب بافت سنتی و مدرن انجام پذیره؟

بدون شک هنر هم مانند هر مقوله ی دیگری باید بازتعریف و آپدیت بشه تا بتونه جایگاه خودش رو حفظ کنه، بنابراین ما نمیتوانیم کلاً از هنرهای سنتی و به سبک گذشته ادامه بدیم، ما نیازمند معناهای جدید به شیوه های جدید هستیم.

کاملاً انجام پذیره ، چون که نمونه هایی تو جهان انجام شده اند.

7-معمولا وظیفه یه شهر ساز به طور تخصصی چیه و چه جایگاهی از لحاظ اهمیت داره؟

وظیفه ی شهرساز در درجه ی اول، شناسایی مشکلات شهر هستش و ارتباط این مشکلت با هم و ارائه راه حل هایی یکپارچه و نه بخشی برای آنها. شهرساز دیدگاهی جامع تر از دیگر رشته ها در شهر داره، یک اقتصاد دان شهر و مشکلاتش رو بیشتر اقتصادی میبینه و راه حلهاش بیشتر اقتصادیست، برای جامعه شناس و معمار و هنرمندان هم خیلی تخصصی به مسائل نگاه میکنن، تخصص ما نگاه کردن به کل این مسائل با هم و توجه به روابط بسیار پیچیده ی اقتصاد، اجتماع و فرهنگ و کالبد و اقلیم و ... است.

8- از دیدگاه خودتون یه شهرساز موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

سوال خیلی کلیست:

شهرساز باید خیلی مسئولیت پذیر باشه، چون با یه خط کشیدن و ضابطه ، بر روی هزاران نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر میزاره.

باید نسبت به مشکلات حساس باشه و هم چنین به هر چیزی که اطرافش اتفاق می افته توجه کنه و همیشه در فکر رابطه ی اون اتفاقات با محیط باشه

9-باتوجه به سوال 8 شما چند درصد این ویژگی ها رو دارید؟

فک کنم خودم وضعیتم از 100 درصد ، حدود 40 درصد باشه

همواره سلامت و موفق باشید.

مرسی اشلی عزیز که اومدی

سوالاتت خیلی خوب بود، خودم که لذت بردم

موفق و سربلند باشی عزیز:a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
سلام خدمت دوست بسیار گلم امید خان وکیلی

به به حمید خان گل، خسلام عزیز، خوش اومدی

چند سوال می پرسم واسه دست گرمی

بعدا نگی چه ربطی به هم داشت ها

در خدمتیم آقا

1) چرا توی انجمن شهرسازان مرده مامفورد رو انتخاب کردی ؟

چون که دیدگاهی مردم گرا و جامعه شناسانه به شهر داشت و کتاب فرهنگ شهرش بعضی دیدگاه هام رو نه فقط در مورد شهرسازی بلکه در مورد خیلی چیزای دیگه عوض کرد.

2) توی همایش کردستان شرکت می کنی ؟

میام و میبینم، ولی احتمال اینکه مقاله بدم خیلی کمه

3) مشکلات شهر سنندج چیه ؟ ( با دیدگاه شهرسازانه بیان کن)

کمبود اکثر خدمات شهری هم از لحاظ کیفی و هم کمی

زیرساختهای نامناسب(معابر پر از چاله و چولی و مشکلات زیادی که برای تاسیسات شهری از جمله آب و فاضلاب پیش میاد).

مدیریت شهری بسیار ضعیف و ناکارامد به علت بسیاری دلایل

اسکان های غیررسمی زیاد در حاشیه ها

عدم توجه به پتانسیل های شهر بنا به خیلی مسائل(شک نکنید که تفاوت فرهنگی، مذهبی و حتی دیدگاه سیاسی مردم ما روی شهر ما تاثیر گذار بودن) مردم ما چیزهایی رو میخوان و توی تاریخ ما بوده که بچه های بالا نمیخوان اینا رو. مثلاً تو فرهنگ ما رقص کردی همیشه بوده و مذهبمون هم مخالفش نیست، بنابراین شهر ما با توجه به تپه ای بودن و بعضی آیتم های دیگر میتوانست شهر جشن های کشور میشد.

4) نظرت در مورد بروبچ زیر چیه ؟ ( با دیدگاه شهرسازی)

عابدی : اسمش که میاد، کافه دیزاین هم همراهشه. عابدی مخالف کلمه ی اصول هستش و دوست داره خیلی نسبی به مسائل نیگا کنه، از جمله کسایی هستش که من خیلی بهش احترام میزارم. آدم با اخلاق و با انعطافیه، به نظر همه هم احترام میزاره. از لحاظ نظری حداقلش اینه که میشه گفت در حد قابل قبولی هستش، فک کنم علاوه بر جیکوبز، الکساندر رو خیلی قبول داره. تنها یه بار باهاش صحبت کرده ام فک میکردم دارم با دکتر جهانشاه پاکزاد صحبت می کنم، آهنگ صداش و مکث ها و تاکیدهاش شبیه دکتر پاکزاد بود.

شیخ : اسم شیخ میاد خواه ناخواه یاد جی آی اس می افتم ، همون طور که اسم حمید های سیستم میاد. شیخ از جمله معدود شهرسازایی هستش که فک میکنم اون مسئولیت پذیری رو که باید هر شهرساز باید داشته باشه ، داره و همین بالاترین پتانسیل براش محسوب میشه که بتونه خیلی پیشرفت کنه. اولاش فک میکردم دیدگاه سنتی داره ولی بعد مدتی فهمیدم اشتباه کردم.

آرتیست :مینا رو به شکل یه دختر شهرساز به عنوان استاد تو ذهنم دارم. مینا نیاز به اعتماد به نفس بیشتری داره و باید سریع این اعتماد به نفس رو ایجاد کنه تا بتونه موفق باشه، با وجود اینکه ترم 5 هستش ولی نشون میده دانشجوی فعال و آینده داریه، جیکوبز رو دوست داره، مسائل شهرسازی رو مانند جیکوبز، مسائلی پیچده ی ناسازمند میدونه.

خودم : یاد خودتون که می افتم قبل از هر چیز یاد اصلاح چکیده ی مقاله می افتم(واقعاً ایده ی جالبی بود)، یه جی آی اس کار متبحر، و کسی که با مقالاتی که مینویسه میتونه خیلی سریع پیشرفت کنه. یه آدم سرشلوغ و فعال، کتاب فرهنگ شهرهای لوئیس رو هم خیلی دوست دارین.

5) چرا وقتی که عابدی موقتا رفت کودتا نکردی بیای جاشو بگیری؟ :vahidrk:

تنها میتونم بگم : تکیه بر جای بزرگان ... خطاست

6) به نظرت نفر اول شهرسازی توی ایران کیه ؟

من چند نفر رو با هم خیلی دوست دارم، هر کدوم از بعضی جهات بر دیگری برتری دارن:

محمود توسلی، کورش گلکار و جهانشاه پاکزاد و حسین بحرینی

7) نظرت در مورد امضای من چیه ؟

امضای تو من رو یاد جمله ی رابرت موزز معروف می اندازه: اون کسی که میتونه، میسازه؛ و اونی که نمی تونه، فقط غر میزنه. حرف قشنگیه ولی خود ترسیم کردن میتونه یه دروغ دیگه باشه و خیلی چیزا رو نمیتونه نشون بده.

فعلا همینا

بازم خدمت می رسم

باز هم حتماً بیای حمید خان، در خدمتم

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلام اميد جونم:53tnkbetm2eof1u84pj

سلام کومار جان، خوش اومدی

ميخوام جزغالت كنم...:lol:

ما بپای دوستان می سوزیم عزیز، بفرما

سوالا رو شروع ميكنيم:vahidrk:

چرا برخي از بر و بچ دانشگاه كردستان جوگير شدن كه طراحي شهري شركت كنن؟؟؟:spiteful:

چون به نظرشون رشته ی بهتریه، سوال من اینه که چرا بیش از 90 درصد بچه های شهرسازی جوگیر شدن و سریع رفتن ارشد؟ به قول دکتر حبیبی اسم نمیبرم ، مثل خودت

طرح آماده سازي زمين كار طراحي شهريا هستش يا برنامه ريزي شهريا؟؟؟

بهتره این دیدگات رو پرت کنی، این نشون میده که هنوز اعتقاد داری و تو ذهنت این ایده نقش بسته که باید طرح رو یک نفر بده. این کار باید با همکاری چندین تخصص انجام بشه، بخصوص معمارها و مهندسین مکانیک.

شهر چيه؟؟

شهر رو شهروندان میسازن(حالا برو خودت ببین شهروند به چی میگن).

فرسودگي چيه؟؟

فرسودگی به معنای زوال و کاهش یه آیتمهایی هستش .

اينا رو تعريف كن!!

پيكره... بیشتر من رو یاد ساختار میندازه

چهره... اون چیزی که زیاد دیده میشه، و تابلوه

سيما... چیزی از محیط که دیده می شود.

نيمرخ... یا سیلوئت ، برای من معنی شبیه به دید به نقاط دورتر در شهر دارد، مثلاً از بالای تپه ای

(هر کدومش اشتبا بود رو بگو)

فرق شكل و شاكله با هم چيه؟؟

نیدونم

فعلا همين:whistle:

زور زور سپاس ئه زیزی دل

• Like 5
لینک به دیدگاه

سلی

من برگشتم ...

خوب شروع می کنم ...

1. قد، وزن ، دور کمر، سایز کفش یکی از شهرسازان معروف و به نام رو بگو ؟

2. اگه لوکوربوزیه جون زنده بود حاضر بودی به عنوان یک شهرساز باهاش ازدواج کنی؟ w58.gif

3. کدوم یکی از شهرسازای زن رو بیشتر دوست داری؟

4. این چیزهایی که می گم اولین چیزی که به ذهنت می رسه بگو :

شهرساز دیوانه

جنیفر لوپز هم می تواند یک شهرساز باشد

مهندس شهرساز قلابی

باور نمی کنم... شهرسازی

روابط پنهان شهرسازی و اقتصاد

5. می تونی 10 بار پشت سر هم بگی : شهرساز شیش پا شیش سر شبگرد

6. دوست داری کدوم یکی از شهرساز ها رو با دستات خفه کنی؟

8. تا حالا شده به عنوان شهرساز آدم حسابت کنن؟

9. حس درونیت نسبت به شهرساز جوزف چیه؟

10. آیا دو تا شهرساز می تونن رو یه قالی باشن؟

11. به نظرت اگه من شهرسازی می خوندم چی می شد؟

نگران نباش دوباره برمی گردم... با سئوالات فجیح تر ... biggrin.gif

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلی

علیک سلی، خوش اومدی، چرا اون پایین نشستی، بیا جای منyes.gif

من برگشتم ...

خوب شروع می کنم ...

:sad0:

1. قد، وزن ، دور کمر، سایز کفش یکی از شهرسازان معروف و به نام رو بگو ؟

قد: 176

وزن: 68 کیلوگرم

دورکم: 73

سایز کفش: 42

مشخصات یان گل

2. اگه لوکوربوزیه جون زنده بود حاضر بودی به عنوان یک شهرساز باهاش ازدواج کنی؟ :w58:

فک کردی من هم جنس بازم، مجید جان : لوکو مرده

3. کدوم یکی از شهرسازای زن رو بیشتر دوست داری؟

جین جیکوبز

4. این چیزهایی که می گم اولین چیزی که به ذهنت می رسه بگو :

شهرساز دیوانه: لوکوربوزیه

جنیفر لوپز هم می تواند یک شهرساز باشد: بیشتر به درد کارمند بیمه میخوره با خلاقیتی که در صنعت بیمه ایجاد کرد

مهندس شهرساز قلابی: ریخته تو همه ی شهرها

باور نمی کنم... شهرسازی : شهر ونیز

روابط پنهان شهرسازی و اقتصاد: دکتر م ر در سنندج

5. می تونی 10 بار پشت سر هم بگی : شهرساز شیش پا شیش سر شبگرد

نه نمی تونم، خودت زحمتش رو بکش

6. دوست داری کدوم یکی از شهرساز ها رو با دستات خفه کنی؟

هیچکدوم

8. تا حالا شده به عنوان شهرساز آدم حسابت کنن؟

این توهین رو من نادیده میگیرم و مطمئنم که شوخی کردی، امیدوارم بقیه دوستان از دستت ناراحت نشن

وقتی بحث میشه همیشه من شهرساز برنده بودم

9. حس درونیت نسبت به شهرساز جوزف چیه؟

یکی از بهترین دوستامه و خیلی دوسش دارم ، همه ی مردم دوست دارن شاگردشون پیشرفت کنه، جوزف هم شاگرد خوبیه

10. آیا دو تا شهرساز می تونن رو یه قالی باشن؟

شدنیه

11. به نظرت اگه من شهرسازی می خوندم چی می شد؟

توی هر چهار راه یه گیوتین با یه شکنجه کده میزدی برای لذت بردن و تفریحات سالم مردم

نگران نباش دوباره برمی گردم... با سئوالات فجیح تر ... :biggrin:

حالا نشون دادی که سوالاتت یه کم خلاقانه بود، تحسینت می کنم

بازم بیا

• Like 4
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...