رفتن به مطلب

عدالت الهی

El Roman

ارسال های توصیه شده

زمینه جهاد؟؟؟

سوالت انحرافی بود:ws38:

نه کجاش انحرافی بود.

به هر حال اون کودک گرسنه آفریقایی با توجه به اینکه همیشه بدبخت میمونه، امکان اینکه هیچ عمل خیری چون جهاد و.... انجام بده نداره.

پس کارنامه اعمالش نه پارامتر مثبت داره نه پارامتر منفی، یا اینکه او هم میتواند مقرب درگاه الهی باشد؟ :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 183
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

نه کجاش انحرافی بود.

به هر حال اون کودک گرسنه آفریقایی با توجه به اینکه همیشه بدبخت میمونه، امکان اینکه هیچ عمل خیری چون جهاد و.... انجام بده نداره.

پس کارنامه اعمالش نه پارامتر مثبت داره نه پارامتر منفی، یا اینکه او هم میتواند مقرب درگاه الهی باشد؟ :JC_thinking:

شما رساله مینویسی از ما میپرسی؟:no:

لینک به دیدگاه
نه کجاش انحرافی بود.

آخه مهندس جان جهاد ماله زمانیه که جایی باشی که تکلیفت بشه

چرا نمیتونه ببخشین اما فکر کنم بیشترشون مسلمون باشند و جایی هم گفته نشه جهاد افضل اعمال است:girl_yes2:

لینک به دیدگاه
آخه مهندس جان جهاد ماله زمانیه که جایی باشی که تکلیفت بشه

چرا نمیتونه ببخشین اما فکر کنم بیشترشون مسلمون باشند و جایی هم گفته نشه جهاد افضل اعمال است:girl_yes2:

منظورم از جهاد فقط یک سمبول از اعمال خوب است......

عدالت از نظر من ایجاب میکنه، که شما یکسری امکانات یکسان به همه بدی، سپس آزمونی بگیری و هر کس تلاشش بیشتر بود نتیجه بهتری بگیره.

اما آیا میشه به دانش آموزی درس ندیم، سپس بگیم چون بهت درس ندادم، نمره ات هم 20 است.

اونوقت به دانش آموزی درس بدیم و ازش امتحان بگیریم و سپس مثلا نمره 14 بهش بدیم؟ :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
تفکر کنید در هر موقعیتی که هستید.

مطمئنا اعتقادات با تفکر هرچه باشد،یک دنیا ارزش دارد. :a030:

به نظرت گرسنگی کشیدن اونا نوعی جهاد نیست؟

لینک به دیدگاه
به نظرت گرسنگی کشیدن اونا نوعی جهاد نیست؟

به هر حال، در بین مسلمانان اعمال خوب که سبب ارتقای نزد الله میشود، کاملا مشخصه.

اما خوب نمیدونم چه اعمالی بین اون همیشه گرسنگان سبب ارتقا میشود.

شاید فقط صبر در برابر گرسنگی........ :sigh:

لینک به دیدگاه
به هر حال، در بین مسلمانان اعمال خوب که سبب ارتقای نزد الله میشود، کاملا مشخصه.

اما خوب نمیدونم چه اعمالی بین اون همیشه گرسنگان سبب ارتقا میشود.

شاید فقط صبر در برابر گرسنگی........ :sigh:

خود گرسنگی!:sigh:

لینک به دیدگاه
منظورم از جهاد فقط یک سمبول از اعمال خوب است......

عدالت از نظر من ایجاب میکنه، که شما یکسری امکانات یکسان به همه بدی، سپس آزمونی بگیری و هر کس تلاشش بیشتر بود نتیجه بهتری بگیره.

اما آیا میشه به دانش آموزی درس ندیم، سپس بگیم چون بهت درس ندادم، نمره ات هم 20 است.

اونوقت به دانش آموزی درس بدیم و ازش امتحان بگیریم و سپس مثلا نمره 14 بهش بدیم؟ :JC_thinking:

حالا اگه مورد آزمون هم یکی نباشه چی؟؟؟

مثلا یکی را چون نماز شب نخونده مواخذه کنند و یکی را حتی با نخوندن برخی نمازهای واجبش ببخشند:ws37:

اون امکاناتی هم که میگی عقل و فطرت انسانه تا راه رو از چاه تشخیص بده

لینک به دیدگاه
حالا اگه مورد آزمون هم یکی نباشه چی؟؟؟

مثلا یکی را چون نماز شب نخونده مواخذه کنند و یکی را حتی با نخوندن برخی نمازهای واجبش ببخشند:ws37:

اون امکاناتی هم که میگی عقل و فطرت انسانه تا راه رو از چاه تشخیص بده

من شنیده بودم که حدیث داریم، اولین چیزی که درباره آن در قبر سوال میشود، نماز است....

حالا فرض میکنیم به قول شما آزمون ها یکی نباشه و در حد توان باشه.

اما به هر حال مثلا بنده با توجه به آزمون در حد خودم گرفتم 17 ، بهم لیسانس میدن.

از اون طرف هم در حد خودش آزمون میگیرن و میشه 17 و به اون هم لیسانس میدن.

لیسانس من حاصل یک عمر درس خواندن و تلاش بوده، لیسانس اون طرف فقط برای نوشتن 4=2+2

از نظر منطق من این شیوه عدالت جور در نمیاد، حالا شاید از نظر خیلی ها جور در بیاد و من به نظرشون احترام میذارم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
من شنیده بودم که حدیث داریم، اولین چیزی که درباره آن در قبر سوال میشود، نماز است....

حالا فرض میکنیم به قول شما آزمون ها یکی نباشه و در حد توان باشه.

اما به هر حال مثلا بنده با توجه به آزمون در حد خودم گرفتم 17 ، بهم لیسانس میدن.

از اون طرف هم در حد خودش آزمون میگیرن و میشه 17 و به اون هم لیسانس میدن.

لیسانس من حاصل یک عمر درس خواندن و تلاش بوده، لیسانس اون طرف فقط برای نوشتن 4=2+2

از نظر منطق من این شیوه عدالت جور در نمیاد، حالا شاید از نظر خیلی ها جور در بیاد و من به نظرشون احترام میذارم. :icon_gol:

البته اونم یه عمر نوشته 2+2=4 :دی

چون عدالت خدا همه جهات رو در نظر میگیره اما اون عدالت مدرسه ای فقط وجهی که مربوط به خودشه یعنی کاری به این نداره که اون بچه,بچه پولدار بوده یا فقیر:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به نظر من این که مردم سومالی گرسنه ان هیچ ربطی به عدالت الهی نداره !

اگه توجه کنید میبینید که کشورای آفریقایی سرشار از منابعی مثل الماس و طلا هستن اما این که چرا وضع مردمشون اینه به خود مردم و از طرفی به کشورای استعمارگر برمیگرده !

سومالی خیلی وقته که دولت نداره ! یعنی بی صاحبه و سالهاست که جنگ داخلی امان مردمشو بریده !

آیا خداوند مقدر کرده که درگیر جنگ و بدبختی بشن ؟! اگه اینطوریه پس چرا این همه منابع رو در اختیارشون قرار داده ؟!

لینک به دیدگاه

آیا خداوند مقدر کرده که درگیر جنگ و بدبختی بشن ؟!

اگه اینطوریه پس چرا این همه منابع رو در اختیارشون قرار داده ؟!

کلا به نظرت اون خداوندی که شما بهش معتقدین، تو چه حوزه هایی در کار آدم ها دخالت میکنه؟

اینکه گفتین خدا این منابع را بهشون داده، برام جالب بود. :ws37:

لینک به دیدگاه

ببخشید دیر شد.یه کاری پیش اومد رفتم بیرون و اومد.

حمید جون چون بحث خیلی باز شد من خیلی خلاصه سعی میکنم یه جواب کامل بدم.

ببین آفرینش جهان قطعا از یه جایی منشا میگیره. ولی جوابش معلوم نیست چیه. یعنی این منشا چه خصوصیاتی داره رو من نمیدونم. هیچ کس هم براش دلیل قابل قبولی نداره و نهایتا بهترین جواب موجود اینه که با علوم طبیعی قابل درک نیست و این منشا جنبه فرابشری داره. که خوب در حال حاضر مجبوریم بپذیریم. ولی اینکه انسانهایی به قدرت های فرابشری دست پیدا میکنن هم مهر تاییدی بر وجود این منشا فرابشریه. و اخلاق مداری انسان رو به این مراحل نزدیک میکنه. ولی مطلقا نمیرسونه. چون تا به حال نمونه ای از اینکه یک انسان مطلقا به فرابشری بودن نائل بشه نداریم. اتفاقا زیباییش هم در همین بی نهایت بودنشه به نظر من. بی نهایت از این بابت که کسی به نهایتش نرسیده. منظورم معنویاته.

با وجود اینکه هستند تفکراتی که میگویند حتما نیاز به منشا نمیباشد.یعنی بوده.میدونی.یه ایراد دیگه که از مذاهب گرفته میشه اینه که وقتی اونا میگن خدا مثلا کره ی زمین رو افریده ازشون سوال میشه که خب خدا از کجا اومده؟کی خدا رو افریده و پاسخ طبیعتا این است که خدا بوده از ازل.در جواب به ایشان گفته میشه چطور همانطور که خدای شما از ازل بوده کره ی خاکی نیز از ازل بوده است.چطور خدای شما نیازمند منشا نمیباشد اما این کره نیاز مند منشا است؟این همه اب رو چگونه اورده؟خاک رو چطوری اورده؟دونه دونه مواد معدنی رو برداشته چسبونده به هم؟طلا و روی اهن و مس و و و و ؟چرا یه جا زیاد گذاشته یه جا کم؟این همه مواد الی رو از کجا اورده؟چطوری اکسیژن رو با هیدروژن ترکیب کرده که ماها نفس بکشیم؟خب اون افراد هم پاسخی غیر از این ندارند که خداوند توانا به هر کاری است و اراده کند ان کار انجام میشود.من در برابر این حرف میگم صحبتی با شما ندارم چون منطقی صحبت نمیکنید.میدونی مذاهب یه کلمه درست کردن به اسم خدا.هر جا کم اوردن میگن خدا.هر جا خواستن دزدی کنن میگن خدا.خواستن بکشن میگن خدا.کم هم ندیدیم تو تاریخ.این که دلیل وجود جهان هنوز به صورت قطعی معلوم نیست طبق کدوم رابطه شما به این رسیدی که دلیل فرابشری داره؟این همه نظریه داده شده.میدونی چند وقت پیش نظریه بیگ بنگ رو در ابعاد کوچکتر شبیه سازی کردند؟ببین تقابل علم و مذهب رو.یه لحظه به عنوان یه فردی که تو یکی از روستاهای مثلا شیلی زندگی میکنه فکر کن.افسانه های محلی.کتابای دست نویس.خواب های اشفته ی مثلا بزرگان قبیله.در مورد خدایان و عذاب و قربانی کردن و مراسم عجیب و غریب.حالا به عنوان یه انسان ازاد ازت میخوام به این سوال پاسخ بدی.نظریه های علمی به این افسانه ها بیشتر شبیه هست یا گفته های ادیان؟میبینی ایوالفضل جان.این نیاز به فرابشری زمانی وجود میاد که علم نباشه.تفکر و تعقل نباشه.چه نیازی هست که حتما موجودات فرابشری یا حالا فردی با قدرت فرابشری وجود داشته باشه؟فراتر از بشر هم مگه هست؟بشر فراتر از هر چیزی هست که تا الان شناخته شده.وجود ان خدا همانقدر اثبات شده که وجود موجودات فضایی.

و اما قوانین حاکم بر طبیعت و روابط انسانی مثل اخلاق مداری و ... که نقض نشدنی هم هست از همینجا ناشی میشه. چون تجربه اینو ثابت کرده که اخلاق مداری انسان رو به معنویات میرسونه نه زیر پا گذاشتن اخلاق. چنانچه هیتلر در زباله دان تاریخ و مورد لعنت بشریته. در گذر از اینکه یه عده طرفدار داره. اونها هم میرن به مرور پیش خود هیتلر. چون همونطور که هیتلر اخلاقیات رو زیر پا میزاره اینها هم دارن همونکارو میکنن و قطعا با توجه به عدل الهی همون نتیجه رو خواهند گرفت.

در خصوص پیشرفت های بشری باید بگم که تقابل دو جریان بشری خیر و شر که از ازل تا ابد همراه انسان بوده و هست باعث به وجود اومدن پیشبرد میشه. اگر همه جهان خیر بود که تقابلی وجود نداشت و اختلافی به وجود نمیومد و انسان به دنبال کشف حقیقت نمیرفت. این اختلافات باعث شده انسان مجبور شه در راستای کشف حقیقت تکاپو کنه و این تکاپو در حال حاضر به اینجایی رسیده که الان هستیم و شما در نقطه ای دیگر از ایران و من اینجا با زیرشلوار و سیگار به دست داریم بحث میکنیم. نمیشه بگیم اگر جریان شر وجود نداشت و همه چیز خیر مطلق بود مقصد بشریت به کجا ختم میشد و الان هم به همینجا میرسیدیم که هستیم. اما در خصوص شخص بودن خدا نمیتونیم با هیچ چیزی قیاسش کنیم چون همه چیزهایی که اطراف ما هستن جنبه مادی دارن. با چی میتونیم قیاسش کنیم یا چطوری میتونیم با ابزار مادی به درک درستی از یه چیز معنوی برسیم؟ اونم چیزی که منشا معنویاته؟ مگر اینکه هی جنبه های مادی خودمون رو کم کنیم و با خودسازی و عرفان و علوم به یه مراتبی از کمال برسیم و جنبه معنوی خودمون رو قوی کنیم. که در این صورت باز نمیتونیم برای انسانهایی که در زندگی مادی خودشون غرق شدن یه درک از معنویات باز کنیم تا همه همونجوری که ما درک مکنیم برسیم. پس هر کس به اندازه طرفیت خودش درک میکنه و این درک تا جایی میرسه که دیگه اکتسابی نیست. طرف رانندگی رو میتونه پول بده بره کلاس یاد بگیره. ولی معنویت رو کجا با پول میشه خرید؟ پس با مقیاس های مادی نه قابل درکه و نه قابل اندازه گیری. اونی هم که در اثر خودسازی و اخلاق مداری و غیره و غیره بهش میرسه ترجیح میده این درک رو برای خودش نگه داره. وگرنه میشه منصور حلاج و یه حرفایی میزنه که مردم نمیتونن درک کنن و میکشنش. متاسفانه با وضعیت موجود و اتفاقاتی که پیرامون ما طی سال های گذشته و در جهان رخ داده همه بدون اینکه کنکاشی در این مسائل بکنن فقط روش خط بطلان میکشن. مثل خود شما که از بیخ میگی معنویات کشکه یا من نوعی. البته تقصیری هم به من و شما وارد نیست. چون هدف برخی این بوده و در این راه سرمایه گذاری کردن و خوب طبیعتا به نتیجه هم رسیدن. همه مردم از معنویات دورن. مذهب هم یکی از روش های دست پیدا کردن به اون مقامات معنویه و سهل الوصول ترین راه. و دقیقا با داغون کردن مذهب به این اهداف رسیدن. منظورم به غرب و توهم توطئه نیستا. خودمون رو میگم. بحث خیلی زیاده و منم نمیتونم مغزم رو خوب جمع و جور کنم که تایپ کنم. اگه حضوری صحبت میکردیم مفاهیم رو به شکل بهتری به همدیگه منتقل میکردیم.

در مورد این قسمت فعلا صحبتی نمیکنم تا منظور و تعریف شما رو از معنویات بدونم.چون وقتی ندونم تعریف شما چی هست نمیتونم راجع بهش صحبتی کنم.ممنون میشم تعریفت رو بگی عزیز

لینک به دیدگاه
البته اونم یه عمر نوشته 2+2=4 :دی

چون عدالت خدا همه جهات رو در نظر میگیره اما اون عدالت مدرسه ای فقط وجهی که مربوط به خودشه یعنی کاری به این نداره که اون بچه,بچه پولدار بوده یا فقیر:icon_gol:

پس شما معتقدی این گرسنگان آفریقایی میتوانند به بالاترین درجه قرب الهی هم برسند و با اولیای الهی محشور بشن؟

لینک به دیدگاه
به نظر من این که مردم سومالی گرسنه ان هیچ ربطی به عدالت الهی نداره !

اگه توجه کنید میبینید که کشورای آفریقایی سرشار از منابعی مثل الماس و طلا هستن اما این که چرا وضع مردمشون اینه به خود مردم و از طرفی به کشورای استعمارگر برمیگرده !

سومالی خیلی وقته که دولت نداره ! یعنی بی صاحبه و سالهاست که جنگ داخلی امان مردمشو بریده !

آیا خداوند مقدر کرده که درگیر جنگ و بدبختی بشن ؟! اگه اینطوریه پس چرا این همه منابع رو در اختیارشون قرار داده ؟!

ما اخرش نفهمیدیم نقش این خدا چیه این وسط.اخرش همه کارها دست او هست یا نیست؟اخرش از اینده خبر داره یا نداره؟قادر مطلق هست یا نیست؟بله دیگه عزیز من.وقتی خدای شما دانا و توانا هست.پس خودش هم مقدر کرده.الانم دوستاتون دارن میگن تو قیامت اندازه خودشون ازشون میخواد که اونم خودش بحثی جدا.

گیرم که درست.خدا همه ی این منابع رو داده باشه به طرف.من یه اهنگ بندری بذارم شما رو به صندلی ببندم خوشت میاد؟این همه منابع دادن وقتی نتونن استفاده کنن واسه چی خوبه؟

لینک به دیدگاه
[color=red"

گیرم که درست.خدا همه ی این منابع رو داده باشه به طرف.من یه اهنگ بندری بذارم شما رو به صندلی ببندم خوشت میاد؟این همه منابع دادن وقتی نتونن استفاده کنن واسه چی خوبه؟[/color]

به نظر شما برا چی نمیتونن از این منابع استفاده کنن ؟!؟!

چون انسان های دیگه ای که انسانیت رو گم کردن به بهای نابودی انسان های دیگر آینده ی خودشون رو تضمین کینن !

کلا به نظرت اون خداوندی که شما بهش معتقدین، تو چه حوزه هایی در کار آدم ها دخالت میکنه؟

اینکه گفتین خدا این منابع را بهشون داده، برام جالب بود. :ws37:

اگر از نظر شما خداوند خالق یکتاست ! پس میتونه در همه ی حوزه های زندگی مخلوقش دخالت کنه !

بله اگر زمین رو خدا خلق کرده باشه و بر روند شکل گیریش نظارت کرده باشه میتونم بگم توی پخش کردن منابع عادلانه برخورد کرده ! یه جا نفت داره ! یه جا الماس داره ! یه جا گاز داره یه جا طلا داره !یه جا ...

لینک به دیدگاه
ب

بله اگر زمین رو خدا خلق کرده باشه و بر روند شکل گیریش نظارت کرده باشه میتونم بگم توی پخش کردن منابع عادلانه برخورد کرده ! یه جا نفت داره ! یه جا الماس داره ! یه جا گاز داره یه جا طلا داره !یه جا ...

خوب اصلا اینطور نیست، ژاپن هیچی از منابع طبیعی و موهبت های الهی نداره.

فقط روی فکر و پشتکار مردمش به موفقیت رسیده، حتی خاک هم میخره......

لینک به دیدگاه
خوب اصلا اینطور نیست، ژاپن هیچی از منابع طبیعی و موهبت های الهی نداره.

فقط روی فکر و پشتکار مردمش به موفقیت رسیده، حتی خاک هم میخره......

درسته !

ژاپن پشتکار مردمش رو داره !اگر این پشتکارو مردم ایران یا افریقا داشتن الان وضع این جوری نبود !

همه چیز برمیگرده به خود انسان ها !

خدا اون موجودی نیست که علما در اذهان ما نقش بستن !

گاهی بی رحم گاهی مهربان !گاهی بخشنده گاهی خسیس !

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...