رفتن به مطلب

تاپیک رسیدگی به سوالات و درخواست ها

ارسال های توصیه شده

سلام،نظرتون راجع به این چکیده چیه؟

موضوع پروپوزال: نقش مکان های مقدس در هویت محله ای

چکیده

فضاهای عمومی نیز از مهمترین اجزای محله محسوب می شوند که به عنوان عرصه ای عمومی، بستر حضور فعال و هدفمند شهروندان را فراهم می آورند. از جمله فضاهای عمومی تأثیرگذار در محله ها اماکن مذهبی به ویژه بارگاه متبرک امامزادگان است که به عنوان فضایی شاخص، بر مبنای اعتقادات مذهبی، محل حضور شهروندان و انجام فرائض و فعالیت های دینی- اجتماعی آنان است؛ تا بدانجا که حتی شهروندان نیز به صورت شبانه روزی خواهان بهره گیری از این اماکن متبرکند.از این رو با توجه به ماهیت مذهبی و اعتقادی بارگاه امامزادگان، این دسته از فضاهای عمومی نقش مهمی در تقویت وجهه فرهنگی و اجتماعی شهرها ایفا می نمایند.

در تمدن اسلامى، مساجد علاوه براین‏که عامل اصلى تشکیل شهرها بوده‏اند، تعیین‏کننده الگوى کلى و هویت مشترک شهرهاى اسلامى به شمار مى‏رفتند. مساجد، شهرها و محلات، در راستاى مشترک جهت دارند به نحوى که شهرها و محلات از آن جایى آغاز مى‏گردند که مسجد پایان یافته است.

آنچه مهم و البته مغفول مانده به نظر می رسد، بررسی نقش این اماکن مقدس و مناسک مذهبی مرسوم در هویت محله ای آنان است. در این پژوهش، تلاش می شود به مطالعه موردی امامزاده درب امام در محله دردشت اصفهان پرداخته شود. این پژوهش بر آن است که به تشریح نقش و کارکردهای اماکن مقدس در بستر هویت اجتماعی و فرهنگی محله ای آنها بپردازد و مناسک و آداب مذهبی بر­آمده از این اماکن را به عنوان جلوه گاه مفاهیم و باورداشت های دینی توصیف و تبیین کند.

کلید واژ­ه ها : امامزاده درب امام ، هویت محله ، هویت اجتماعی، هویت فرهنگی، تمدن اسلامی ، مکان مقدس

لینک به دیدگاه
سلام

سایت مترجم متن free هم داره؟؟؟:hanghead:

نه متأسفانه :icon_redface: مترجم متنا معمولاً اشکال توشون زیاده، چون در اصل لغت به لغت معنی میکنن.

سلام،نظرتون راجع به این چکیده چیه؟

موضوع پروپوزال: نقش مکان های مقدس در هویت محله ای

چکیده

فضاهای عمومی نیز از مهمترین اجزای محله محسوب می شوند که به عنوان عرصه ای عمومی، بستر حضور فعال و هدفمند شهروندان را فراهم می آورند. از جمله فضاهای عمومی تأثیرگذار در محله ها اماکن مذهبی به ویژه بارگاه متبرک امامزادگان است که به عنوان فضایی شاخص، بر مبنای اعتقادات مذهبی، محل حضور شهروندان و انجام فرائض و فعالیت های دینی- اجتماعی آنان است؛ تا بدانجا که حتی شهروندان نیز به صورت شبانه روزی خواهان بهره گیری از این اماکن متبرکند.از این رو با توجه به ماهیت مذهبی و اعتقادی بارگاه امامزادگان، این دسته از فضاهای عمومی نقش مهمی در تقویت وجهه فرهنگی و اجتماعی شهرها ایفا می نمایند.

در تمدن اسلامى، مساجد علاوه براین‏که عامل اصلى تشکیل شهرها بوده‏اند، تعیین‏کننده الگوى کلى و هویت مشترک شهرهاى اسلامى به شمار مى‏رفتند. مساجد، شهرها و محلات، در راستاى مشترک جهت دارند به نحوى که شهرها و محلات از آن جایى آغاز مى‏گردند که مسجد پایان یافته است.

آنچه مهم و البته مغفول مانده به نظر می رسد، بررسی نقش این اماکن مقدس و مناسک مذهبی مرسوم در هویت محله ای آنان است. در این پژوهش، تلاش می شود به مطالعه موردی امامزاده درب امام در محله دردشت اصفهان پرداخته شود. این پژوهش بر آن است که به تشریح نقش و کارکردهای اماکن مقدس در بستر هویت اجتماعی و فرهنگی محله ای آنها بپردازد و مناسک و آداب مذهبی بر­آمده از این اماکن را به عنوان جلوه گاه مفاهیم و باورداشت های دینی توصیف و تبیین کند.

کلید واژ­ه ها : امامزاده درب امام ، هویت محله ، هویت اجتماعی، هویت فرهنگی، تمدن اسلامی ، مکان مقدس

خب چکیده بستگی به محتوای مقاله ای که نوشتی داره. اما معمولاً چکیده 4 قسمت اصلی توش گفته میشه.

بخش اول بیان مسئله هستش که توش اهمیت مسئله گفته میشه.

بخش دوم هدف از این تحقیق و مقاله هستش.

بخش سوم روش تحقیق هستش.

بخش چهارم نتیجه گیری

تو این چکیده ای که نوشتی، بیشتر شامل بیان مسئله هستش. بیان مسئله تو چکیده شامل نهایتاً 3،4 خط باشه.

هدف هم در پایان چکیده اشاره شده.

اما تو چکیده دیگه صحبتی از روش تحقیق و نتجیه گیری نشده. باید تو 2،3 خط هم توضیح بدی که از چه روشی تو این مقاله استفاده کردی. اینکه مثلاً مطالعه کتابخانه ای یا میدانی بوده و فلان مدل یا روش بکار گرفته شده و اینا.

در پایان چکیده هم نتیجه مقاله رو میاری. البته نه خیلی دقیق. به صورت کلی نتیجه مقاله تو 2،3 خط آورده میشه.

لینک به دیدگاه
فضاهای عمومی نیز از مهمترین اجزای محله محسوب می شوند

در اولین جمله شما از حرف ربط «نیز» استفاده شده که استفاده از این واژه در اولین جمله اشتباهِ چرا که به چیزی اون رو ربط نداده!

از جمله فضاهای عمومی تأثیرگذار در محله ها اماکن مذهبی به ویژه بارگاه متبرک امامزادگان است

جمله‌ی شما دارای پیچیدگی و عدم توانایی در رساندن معنی است بهتر است اینطور بنویسید: یکی از انواع اماکن مذهبی، بارگاه‌های متبرک امامزادگان هستند که

به عنوان فضایی [...]

تا

بدانجا که حتی شهروندان نیز به صورت شبانه روزی خواهان بهره گیری از این اماکن متبرکند.

یادتان باشد همیشه در نثر علمی از افعال مجهول استفاده کنید.

آنچه مهم و البته مغفول مانده به نظر می رسد، بررسی نقش این اماکن مقدس و مناسک مذهبی مرسوم در هویت محله ای آنان است.

به عنوان جمله‌ی شروع‌کننده‌ به مسئله ی مورد مطالعه نیازمند توضیح و تبیین بیشتر است. در واقع نسبت توضیح مباحث پیش‌زمینه به مبحث مورد مطالعه در چکیده کم است.

لینک به دیدگاه
بچه ها مطلبی در مورد (شهر منطقه) و (حق شهر) دارین؟

این مقاله ها امیدوارم مفید باشه:

مقاله 152 - گونه شناسی مناطق شهر - بنیاد در مطالعات شهری و منطقه ای

نویسنده : ایرج اسدی، اسفندیار زبردست

منبع : نشریه هنرهای زیبا – دانشگاه تهران – شماره 43 – تاریخ انتشار : پاییز 1389

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

مقاله 42- حاكميت شهر – منطقه تهران ، چالش ها و روندها

نویسنده : دکتر عباس احمد آخوندی – دکتر ناصر برک پور – ایرج اسدی – حبیب الله طاهرخانی – میثم بصیرت – گلزار زندی

منبع : نشریه هنرهای زیبا – دانشگاه تهران – شماره 29 – تاریخ انتشار : 29/1/1386

یه کتاب شهر منطقه های جهانی نوشته جان اسکات هم هستش.

اصطلاح حق شهر هم نشنیدم متأسفانه :ws52:

لینک به دیدگاه

سلام

عذرمیخوام ...

ی تحقیق ب من داده یکی از اساتیدم که نمیتونم بفهممش ...

میشه کمکم کنید ؟

مربوط به درس مبانی و روش های مدیریت شهری هستش .

استاد از ما خواسته که طرح جامع مشهد رو مطالعه کنیم و با وضع موجود مقایسه کنیم و در قالب جدولی که خودشون بهم دادن بهشون تحویل بدم

متاسفانه نمیتونم روشی واسه پیدا کردن جواب این سوال پیدا کنم ...

من ی طرح از شهرداری کل گرفتم که با عنوان "مطالعات پایه " هستش ...

و از شهرداری وضع موجود رو هم خواستم که گفتن به نقشه کد میگن وضع وجود ...

من الان کاملا گیج هستم و هیچی نمیدونم که چکار باید بکنم ...

از یکی دیگه از اساتید کمک خواستم و با مثال بهم توضیح دادن .

ولی نمیدونم اطلاعات لازمه رو از کجاباید بدست بیارم ... ؟

لطفا بهم کمک کنید

ممنون

لینک به دیدگاه
سلام

عذرمیخوام ...

میشه کمکم کنید ؟

استاد از ما خواسته که طرح جامع مشهد رو مطالعه کنیم و با وضع موجود مقایسه کنیم و در قالب جدولی که خودشون بهم دادن بهشون تحویل بدم

لطفا بهم کمک کنید

ممنون

سلام دوست من

راستش زیاد متوجه نشدم چه اطلاعاتی و خواستن استادتون. و کدوم بخش مشهدو کار می کنین.

به نقشه کد میگن وضع موجود؟ خب بستگی به اطلاعاتی داره که می تونین ازش بگیرین یا استادتون خواسته

کاش بیشتر توضیح بدی :ws52:

مثلا اطلاعات اقتصادی، جمعیتی،... اینارو می تونی از آمارنامه بدست بیاری که میشه وضع موجود. یا اگه قسمتی باشه که جی آی اسش موجوده از اونم می تونی اطلاعات بگیری. البته اگه بتونی فایلشو پیدا کنی.

بیشتر توضیح بده که چه اطلاعاتی خواسته استادتون :icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام دوست من

راستش زیاد متوجه نشدم چه اطلاعاتی و خواستن استادتون. و کدوم بخش مشهدو کار می کنین.

به نقشه کد میگن وضع موجود؟ خب بستگی به اطلاعاتی داره که می تونین ازش بگیرین یا استادتون خواسته

کاش بیشتر توضیح بدی :ws52:

مثلا اطلاعات اقتصادی، جمعیتی،... اینارو می تونی از آمارنامه بدست بیاری که میشه وضع موجود. یا اگه قسمتی باشه که جی آی اسش موجوده از اونم می تونی اطلاعات بگیری. البته اگه بتونی فایلشو پیدا کنی.

بیشتر توضیح بده که چه اطلاعاتی خواسته استادتون :icon_gol:

دوست عزیز

استاد از من خواسته که جاهایی که طرح جامع انجام نشده رو پیدا کنم و لیست کنم بهشون بدم .

مثال بالاهم که هست ...

من ترم سه هستم و متاسفانه جی ای اس ترم چهار ارائه میشه واسه ما ...

شهرداری که رفتم گفتم وضع موجود رو میخوام ،گفت چیزی به این اسم نداریم . ما به نقشه کد میگیم وضع موجود .

فکر کنم سر کارم گذاشته و خواسته نده ...

خودمم طرح جامعی که تونستم گیر بیار چند تا فایل Pdf هستش که به اسم مطالعات پایه طرح جامع هست ...

دیگه همین دیگه ...

فقط گیجم خیلی الان نمیفهمم چکار کنم

لینک به دیدگاه
سلام

عذرمیخوام ...

میشه کمکم کنید ؟

لطفا بهم کمک کنید

ممنون

سلام

اینطور که من از نوشته های شما فهمیدم اینه که استادتون از شما خواسته تا نقشه وضعیت موجود شهر رو بگیرد و با طرح جامع موصب مقایسه کنید و بخش هایی رو پیداا کنید که طرح جامع مصوب کرده و تا الان اجرا نشده. مثلا کمربند سبز و یا پهنه های سبزی که طرح جامع مشخص شده و هنوز به مرحله اجرا نرسیده ...

لینک به دیدگاه
سلام

اینطور که من از نوشته های شما فهمیدم اینه که استادتون از شما خواسته تا نقشه وضعیت موجود شهر رو بگیرد و با طرح جامع موصب مقایسه کنید و بخش هایی رو پیداا کنید که طرح جامع مصوب کرده و تا الان اجرا نشده. مثلا کمربند سبز و یا پهنه های سبزی که طرح جامع مشخص شده و هنوز به مرحله اجرا نرسیده ...

اره مثلا ...

خدا خیرتون بده ...

شما میدونید اینارو ؟؟؟

من نقشه طرح جامع رو دارم ولی بشدت بی کیفیت هستش

و چیزی که واسه وضع موجود دارم یه نقشه کد هستش که به دردم نمیخوره .

میتونید شما کمکم کنید و در این مورد اگه چیزی که به دردم میخوره رو در اختیارم بذارید ؟

لطفا ...:icon_pf (72):

لینک به دیدگاه
اره مثلا ...

خدا خیرتون بده ...

شما میدونید اینارو ؟؟؟

من نقشه طرح جامع رو دارم ولی بشدت بی کیفیت هستش

و چیزی که واسه وضع موجود دارم یه نقشه کد هستش که به دردم نمیخوره .

میتونید شما کمکم کنید و در این مورد اگه چیزی که به دردم میخوره رو در اختیارم بذارید ؟

لطفا ...:icon_pf (72):

گزارشات و نقشه طرح جامع مشهد، بخش اعضای طلایی سایت هست.

کاره خیلی سختی نیست. ببنید شما میتونید همون محدوده زندگی خودتون رو در نظر بگیرید. مثلا از روی نقشه طرح جامع ببینید چه مواردی عنوان شده که تو در حال حاضر تو محدوده زندگی شما هنوز به مرحله اجرا نرسیده ...

لینک به دیدگاه

سلام

دوستانی که در برنامه ریزی شهری تخصص دارن ، و راجع به طرح جامع مشهد چیزی میدونن به من کمک کنن .؟

چند نمونه موردی میخوام که در طرح جامع قرار بوده اجرا بشه و در حال حاضر در اجرای اون چقدر موفق بودن .

مثلا یکی از دوستان گفتن کمربند سبز مشهد. یا مثلا میزان سرانه هایی که در طرح مصوب میشه و حالا کمتر یا بیشترش ایجاد شده ...

ممنون میشم کمک کنید ...

:icon_pf (72):

لینک به دیدگاه
سلام

دوستانی که در برنامه ریزی شهری تخصص دارن ، و راجع به طرح جامع مشهد چیزی میدونن به من کمک کنن .؟

چند نمونه موردی میخوام که در طرح جامع قرار بوده اجرا بشه و در حال حاضر در اجرای اون چقدر موفق بودن .

مثلا یکی از دوستان گفتن کمربند سبز مشهد. یا مثلا میزان سرانه هایی که در طرح مصوب میشه و حالا کمتر یا بیشترش ایجاد شده ...

ممنون میشم کمک کنید ...

:icon_pf (72):

سلام

داخل پست قبل هم گفته شد

به اینکه برنامهریزی باشی یا طراحی ربطی نداره عزیزم

خوبیش اینه که خودت ساکن مشهدی پس کار خیلی سختی نیست خودت بهتر میتونی تحلیلش کنی.

چند قسمت از شهرتو که خوب آشنایی از نقشه طرح جامع انتخاب کن بعد با وضع موجودی که شناخت داری و دیدی بررسی کن

شکل ارایه اونم میتونه به این شکل باشه که نقشه طرح جامع رو بزاری و تحلیلات روش نشون بدی.که اینجا قرار بوده این شکلی باشه اما این نشده به این دلیل و ...حتی عکس و نقشه هواییم میتونی استفاده کنی

به نظرم تنها کسی که بتونه بهت کمک کنه خودتی:w16:

ولی با اعداد ارقام کمتر میتونی کار کنی چون احتمال زیاد چیزی جز طرح جامع نداری...پس بیشتر از نظر حضور کاربری ها و کیفیات ها بررسی کن.تراکم ها فضاهای سبز و محور ها و خیلی چیزای دیگه

موفق باشی :a030:

لینک به دیدگاه

سلام

کسی فایلی راجع به تفکیک و بلوک بندی داره.یک سری اعداد و ارقامه که باید رعایت شه.حداقل ها و حداکثر ها....

فواصل تقاطع ها واندازه بلوک و...

بیشتر منظورم ضوابطیه که داره:ws52:

داخل کتاب پاسخده یه چیزایی هست ولی کتاب الان در دسترسم نیس.یعنی کلا کتابام نیستن:whistle:

ممنون میشم کمک کنید:whistle:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...