رفتن به مطلب

سوالاتی در مورد پدیده های انتقال حرارتی

ارسال های توصیه شده

دوستان من به یه مشکل اساسی خوردم!

کسی اطلاع داره رابطه بالانس انرژی برای یک حجم کنترل به عنوان مثال لوله ای که تحت شار ثابت هست میتونه مستقل از ضریب انتقال حرارت باشه یا نه؟

من میخوام طول لوله رو حساب کنم و اختلاف انتالپی و شار و قطر و دبی رو دارم! میشه رابطه وسطی رو دور زد؟

l7otuukc3k5vjj313k2o.png

اولین پارامتر انتقال حرارت دماست.یعنی باید اختلاف دمایی باشه تا انتقال حرارتی صورت بگیره...اینو که همه میدونیم...

پارامتر دوم سطح انتقال حرارت هست که خیلی برامون اهمیت داره و ضریب انتقال حرارت هم وابسته به سطح هست ..درسته؟ شما میخواهید تاثیر سطح رو نادیده بگیرید که نمیشه...مگر اینکه خودتون برای سطحی که نمیشناسید یک ضریب اطمینان در نظر بگیرید و مساله رو حل کنید که این رو هم باز باید از کسی که در این زمینه کار میکنه برای اطمینان پرسید.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 149
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

با سپاس،

یک شاری وجود داره و یک سطح مجهول، و یک تغییر انتالپی که موجوده و یک دبی،

من میخوام که بدون استفاده از رابطه وسط و محاسبه U مساحت رو حساب کنم!

آیا امکانش هست؟:ws38:

لینک به دیدگاه
دوستان در مورد دمای سطح آب دریا و عمق اون تا بحال فکر کردید؟ دمای هر کدوم تقریبا چقدر است؟ اختلاف این دو دما چقدره؟

حل واقعیش با توجه به جریانهای داخلی اقیانوس ها و دریاها سخته اما اگه ساکن در نظر بگیریمش دمای کف دریا 4 درجه سانتیگراد هست! دما سطح خارجی هم با توجه به سرعت باد روی دریا متغیره، اینکه کجا در چه ارتفاعی چه دمایی داریم بنظرم یک مقدار سخته! اما فکر کنم لایه های دمایی از قانون شناوری پیروی کنن (با توجه به تغییر چگالی مرتب میشن دماها)

این جواب اولیمه! :ws38:

لینک به دیدگاه
با سپاس،

یک شاری وجود داره و یک سطح مجهول، و یک تغییر انتالپی که موجوده و یک دبی،

من میخوام که بدون استفاده از رابطه وسط و محاسبه U مساحت رو حساب کنم!

آیا امکانش هست؟:ws38:

متوجه منظورتون شدم ولی متاسفانه اطلاعاتم در حدی نیست که به صراحت بتونم رد یا تایید کنمhanghead.gif

شار میشه اختلاف دما ضرب در ضریب انتقال حرارت؟ شما این شار رو چجوری دارید؟

لینک به دیدگاه
حل واقعیش با توجه به جریانهای داخلی اقیانوس ها و دریاها سخته اما اگه ساکن در نظر بگیریمش دمای کف دریا 4 درجه سانتیگراد هست! دما سطح خارجی هم با توجه به سرعت باد روی دریا متغیره، اینکه کجا در چه ارتفاعی چه دمایی داریم بنظرم یک مقدار سخته! اما فکر کنم لایه های دمایی از قانون شناوری پیروی کنن (با توجه به تغییر چگالی مرتب میشن دماها)

این جواب اولیمه! :ws38:

خوبه و همین جور که فرمودید دمای سطح خیلی وابسته به شرایط محیط است. نمودار زیر برای اقیانوس است.

n842uv0a5j1c6f4f1w9.jpg

یک شار ثابتی بر واحد سطح مانند خورشید!

با شارتون یکم مشکل دارم:ws38: اینکه خودتون دارید شار رو میدید تا چه حدی براتون توجیه شدست؟

لینک به دیدگاه

خب تقریبا حل شدست، چون شار فرضا همون خورشید مستقل از ماده (ضریب کنوکسیون) هستش،

خب ببینید، شما درست گفتید، q"=h.deltaT

اما این رابطه از تساوی اول نتیجه شده!

h.A.deltaT=q".A

آیا رابطه بالا همواره برقراره و مشکل سر مساوی قرار دادنش با m'.delta h هستش؟

لینک به دیدگاه
خب تقریبا حل شدست، چون شار فرضا همون خورشید مستقل از ماده (ضریب کنوکسیون) هستش،

خب ببینید، شما درست گفتید، q"=h.deltaT

اما این رابطه از تساوی اول نتیجه شده!

h.A.deltaT=q".A

آیا رابطه بالا همواره برقراره و مشکل سر مساوی قرار دادنش با m'.delta h هستش؟

نطرتون در مورد dh=CP2*T2-CP1*T1 چیه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...