رفتن به مطلب

سوالاتی در مورد پدیده های انتقال حرارتی

ارسال های توصیه شده

همون k رو در واقع گفته حالا در طول(راستای انتقال حرات) ضرب کن تا به بعد K برسی

خب کل هم تغییر میکنه..کل بودن دلیل بر ثابت بودن نیست. البته بحث تفاوت یو کوچک و بزرگ هست. اصلا ایکس ایگرگ..

فک کنم داری ریسرچ تبرید و تهویه مطبوع داری..وگرنه تو کتاب های انتقال حرارت و مبدل یه U کل داریم که همه بلدن..شما ابتدا یو بزرگ قرار دادین و در پست بعدی یو کوچک

دقیقا مشکل من همینه که طول رو باید چند بگیرم به نظر خودم باید 1 در نظر گرفته بشه ولی جواب هام خیلی غیر منطقی میشن.

شما این کل و جزء بودن رو چجوری برای آب توجیه می کنین؟ مثلا همین آب رو که هم k و هم U یا به قول شما U کوچک و بزرگش مشخص هست رو محاسبه کنین یعنی از یکی به اون یکی برسین

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 149
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درود بر MHM1365،

U (بزرگ یعنی واحدش W/K) رو بدون داشتن سطح تبادل حرارت نمیشه محاسبه کرد! درواقع U بزرگ برابر با u کوچک ضربدر A هستش،

اینکه شما فرمودید برای هر لایه U رو داریم (حالا یا بزرگ یا کوچک) ازش میشه k هر لایه رو حساب کرد، البته به شرطی که قطر هر لایه و سطح تبادل حرارت رو داشته باشیم.

اگر U (بزرگ) رو داشته باشید:

U=k.A/L ----> k=u.L/A

و اگر u (کوچک) رو داشته باشید:

u=k/L ----> k=u.L

که در هر دو رابطه L قطر و k ضریب رسانش هر جنس و A سطح تبادل حرارت میباشد.

لینک به دیدگاه

دوستان من به یه مشکل اساسی خوردم!

کسی اطلاع داره رابطه بالانس انرژی برای یک حجم کنترل به عنوان مثال لوله ای که تحت شار ثابت هست میتونه مستقل از ضریب انتقال حرارت باشه یا نه؟

من میخوام طول لوله رو حساب کنم و اختلاف انتالپی و شار و قطر و دبی رو دارم! میشه رابطه وسطی رو دور زد؟

l7otuukc3k5vjj313k2o.png

لینک به دیدگاه
دوستان من به یه مشکل اساسی خوردم!

کسی اطلاع داره رابطه بالانس انرژی برای یک حجم کنترل به عنوان مثال لوله ای که تحت شار ثابت هست میتونه مستقل از ضریب انتقال حرارت باشه یا نه؟

من میخوام طول لوله رو حساب کنم و اختلاف انتالپی و شار و قطر و دبی رو دارم! میشه رابطه وسطی رو دور زد؟

l7otuukc3k5vjj313k2o.png

سلام

من خیلی با حرارت رابطه خوبی ندارم

اما یه جریان ورودی و یه خروجی داریم با شار ثابتی که از دیواره به جریان داده میشه

درسته؟

لینک به دیدگاه

درود! بله دقیقا همینطوره! اختلاف انتالپی هم که میخوایم ایجاد شه معلوم هست!

سوال اینجاست که آیا ضرورتی وجود داره ضریب انتقال حرارت محاسبه بشه برای تعیین طول؟

(مشکل ازونجایی آغاز شد که لوله عادی نیست و محاسبه ضریب اصطکاک و عدد ناسلت داخلش ممکن نیست)

لینک به دیدگاه

فکر کنم بشه بیخیال اون رابطه ضریب شد

اما دارم به این فکر میکنم که رابطه دیگه ای هست که ازش بشه ضریب انتقال حرارتو به دست آورد و یه بارم بدون رابطه آنتالپی، طول رو به دست بیارین

بعد ببینیم طول از دو رابطه، یکی به دست میاد یا نه.که اگه یکی شد، میشه ضریبو بیخیال شد

پیچوندمش؟:ws3:

لینک به دیدگاه

نه نپیچوندین! :ws3:

مشکل اینجاست که رابطه دیگه ای برای انرژی پیدا نمیشه کرد!

استادمون میگه کلا انرژی باید از رابطه u.A.deltaT حساب بشه، چون رابطه q"A برای حالتیه که کل شار جذب سیال بشه! ولی من اصلا تو مخم نمیره این حرفش!

لینک به دیدگاه

شما الان چون آنتالپی ها رو دارین،میخواین رابطه ضریبو بپیچونین:ws3:

"چون رابطه q"A برای حالتیه که کل شار جذب سیال بشه" یعنی چی دقیقا؟ کل شاری رو میگه که سیال همزمان باهاش داره از لوله رد میشه؟؟خب درسته که

لینک به دیدگاه

بله درسته!

شار ثابت دریافتی لوله رو میگه!

اما مشکل یک جای دیگه هم هست!

فرض کنید به ازای 2 دبی یکسان در 2 لوله زیر داریم:

یک لوله ای از داخل فین دار هستش،

یک لوله ای هم از داخل فین دار نیستش! اما قطر خارجی 2 لوله برابره!

حالا انرژی دریافتی این دو لوله طبق رابطه q".A با هم برابر هستش!

فرض هم کنید نرخ جذب شار هر دو لوله برابره،

طبق گفته های قبلی، انرژی دریافتی این 2 لوله برابر و برابر با مقدار q"A هست! اما مسلما میدونیم که انتالپی جریان خروجی از لوله ای که فیندار هست بیشتره!

چطور میشه توجیهش کرد!

لینک به دیدگاه
سوالتونو دقیق نفهمیدم:ws52:

میگین چرا وقتی دبی یکسانه و میزان جذب انرژیشون از اون شار یکیه، آنتالپی اونی که فین داره بیشتره؟

بله! البته قطعی نیست حرفم، اما خب شهودی میدونیم لوله ای که از داخل فین داره ( در این حالت ) انتالپی خروجیش بیشتره!

لینک به دیدگاه
بله! البته قطعی نیست حرفم، اما خب شهودی میدونیم لوله ای که از داخل فین داره ( در این حالت ) انتالپی خروجیش بیشتره!

خب بله

طبیعتا باید فین خودشو یه جا نشون بده دیگه:w16:

لینک به دیدگاه

از اول میگفتین جوشش که وقتتونو نمیگرفتم:icon_pf (34)::ws3:

جوشش رو که نخوندیم، هیچی، برا کنکور هم یه فصل 4صفحه ای تئوری بود تو راهیان که ازقضا دو سه تا سوال از 15 سوال کنکور ازش اومده بود

لعنت به این حرارت:4564:

لینک به دیدگاه

عیب نداره حالا :there:

گریه نکنید انقدر! :ws3:

یه استاد میشناسم توی دانشگاه تهران کارش کلا موضوع منه!

دکتر اخوان بهابادی! هیچوقت هم نیست!!!!!!

لینک به دیدگاه
عیب نداره حالا :there:

گریه نکنید انقدر! :ws3:

یه استاد میشناسم توی دانشگاه تهران کارش کلا موضوع منه!

دکتر اخوان بهابادی! هیچوقت هم نیست!!!!!!

ممنون از دستمالی که دادین:ws3:

خب برین پیشش حداقل دانشجوهاشو پیدا کنین، حتما بلدن

لینک به دیدگاه
از اول میگفتین جوشش که وقتتونو نمیگرفتم:icon_pf (34)::ws3:

جوشش رو که نخوندیم، هیچی، برا کنکور هم یه فصل 4صفحه ای تئوری بود تو راهیان که ازقضا دو سه تا سوال از 15 سوال کنکور ازش اومده بود

لعنت به این حرارت:4564:

من تازه اومدم اینجا.

اسم جوشش نیار که منم 4 تا سوالو به راحتی از دست دادم.:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...