رفتن به مطلب

سوالاتی در مورد پدیده های انتقال حرارتی

ارسال های توصیه شده

مگه انرژی مخصوص در واحد جرم نبود؟؟؟

پس برای جفتشون باید برابر باشه.....ها؟؟:ws38:

صحیح میفرمایید.

منظوروت اینه:

E = y + v2/2g

نه:ws3:

برابره...چرا کلا داری میپیچونی..مگه شما منظورت این نیست کدوم انرژی گرمایی بیشتری دارن؟...:ws38:

دارم سوال می پرسم دیگه...این بنظر شما میشه پیچوندن:w58:

سوال بعدی:

انتقال گرما با اختلاف دمای محدود چطوری باعث برگشت ناپذیری میشه؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 149
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سوال بعدی:

انتقال گرما با اختلاف دمای محدود چطوری باعث برگشت ناپذیری میشه؟

در همین حد میدونم که فرآیندهای خود به خودی برگشت ناپذیرن و فرآیند انتقال گرما با اختلاف دمای محدود هم یه فرآیند خود به خودیه...و اینکه طبق تعریف برگشت پذیری میتوان این فرآینها رو معکوس کرد اما برگشت ناپذیر معکوس نمیشود...فرآیند انتقال گرما با اختلاف دمای محدود معکوس نمیشود پس برگشت ناپذیر است..
لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
حررارت همش از منبع گرم به منبع سرده

در تابستون زمین منبع سرده و لذا گرمای چشمه رو می گیره

در زمستون زمین منبع گرمه و به چشمه گرما میده و گرمش می کنه

تو تابستان زمین که گرمتر هست از جاهای دیگه،چرا پس میگین منبع سرده؟

لینک به دیدگاه
چون آسمان در شب مانند یک جسم سیاه عمل میکنه و جسم سیاه هم بهترین جاذب حرارت هستش...

میشه ی تعریف ساده و واضح از جسم سیاه داشته باشی؟

من هر چی مطلب خوندم نفهمیدم

لینک به دیدگاه
تو تابستان زمین که گرمتر هست از جاهای دیگه،چرا پس میگین منبع سرده؟

نه سردتره. منظور سطح زمین نیست..تابستون رو آسفالت لم بدی خب مشخصه می سوزی..

منظور درون،زیر زمین هست. اهل کجایید؟ تهران زیر زمین نداره؟.. چند سال پیش تابستونی رفته بودم یزد یه آثار باستانی داشت زیر زمین بود فوق العاده خنک بود..

لینک به دیدگاه
میشه ی تعریف ساده و واضح از جسم سیاه داشته باشی؟

من هر چی مطلب خوندم نفهمیدم

تا حالا شده بری توی یک غار خیلی تاریک که چراغ قوه اصلا اثری نداشته باشه؟

من یه بار رفتم توی یک غار. هر چی از ورودی غار فاصله میگرفتیم نور چراغ قوه بیشتر ناپدید میشد تاجایی که فقط لامپ رو میدیدیم و نور چراغ قوه به هیچجایی نمیخورد!! حتی از فاصله 1متری هم روی دیوار نوری نمی انداخت.

این جسم سیاهه. چون نور رو جذب میکنه.

البته این مثالی بود که بتونید لمس کنید :ws3:

لینک به دیدگاه
به به

چه بحثای خوبی

بچه ها تفاوت بین ضریب نشر و ضریب پخش چیه؟

لا اله الا الله:banel_smiley_4:

سوال بعدی

یه ورق مسی داریم.

ابعاد 2*4*0.25 متر

میذاریمش توی کوره دماش میرسه به 1200 درجه سانتیگراد

حالا واسه رول کردن دماش نباید از 800 کمتر بشه.

چه مدت زمانی طول میکشه تا دماش توی محیط برسه به 800؟:ws38:

لینک به دیدگاه
لا اله الا الله:banel_smiley_4:

سوال بعدی

یه ورق مسی داریم.

ابعاد 2*4*0.25 متر

میذاریمش توی کوره دماش میرسه به 1200 درجه سانتیگراد

حالا واسه رول کردن دماش نباید از 800 کمتر بشه.

چه مدت زمانی طول میکشه تا دماش توی محیط برسه به 800؟:ws38:

ضخامت ورق خیلی زیاده خب مواردی که به ذهنم میرسه:

عدد بیو رو بدست بیاریم اگه خیلی کم بود روش ظرفیت فشرده.. نه بابا گرادیان دما داخل این ورق خیلی زیاده.. انتقال حرارت چند بعدی هست:w000:

لینک به دیدگاه
ضخامت ورق خیلی زیاده خب مواردی که به ذهنم میرسه:

عدد بیو رو بدست بیاریم اگه خیلی کم بود روش ظرفیت فشرده.. نه بابا گرادیان دما داخل این ورق خیلی زیاده.. انتقال حرارت چند بعدی هست:w000:

آره

آق مهندسه از صب گذاشته بودمون سرکار با این سواله.

حل معادله انتقال حرارت سه بعدی با شرایط مرزی هم کار حضرت فیله.

فک کنم این جور مسائل تو صنعت رو از روی تجربه فقط بدست میارن:ws38:

لینک به دیدگاه
نه سردتره. منظور سطح زمین نیست..تابستون رو آسفالت لم بدی خب مشخصه می سوزی..

منظور درون،زیر زمین هست. اهل کجایید؟ تهران زیر زمین نداره؟.. چند سال پیش تابستونی رفته بودم یزد یه آثار باستانی داشت زیر زمین بود فوق العاده خنک بود..

شرمنده من 1 هفته نبودم.تو تهران رو زمین هم جا نیست راه بزری چه برسه به زیر زمین.شهرستان ی نعمته.پدیده های فیزیکی بهتر درک میکنی.ممنون بابت پاسخ کامل

لینک به دیدگاه
تا حالا شده بری توی یک غار خیلی تاریک که چراغ قوه اصلا اثری نداشته باشه؟

من یه بار رفتم توی یک غار. هر چی از ورودی غار فاصله میگرفتیم نور چراغ قوه بیشتر ناپدید میشد تاجایی که فقط لامپ رو میدیدیم و نور چراغ قوه به هیچجایی نمیخورد!! حتی از فاصله 1متری هم روی دیوار نوری نمی انداخت.

این جسم سیاهه. چون نور رو جذب میکنه.

البته این مثالی بود که بتونید لمس کنید :ws3:

مثالت فوق العاده بود.خدا به شما و علی مک و دیگران توفیق بده که به این خوبی پاسخ میدین.فقط 2 سوال:

تا این جا فهمیدم که جسم سیاه بهترین جاذب نور وحرارت است. انرژی دیگه ای هم وجود داره که جسم سیاه بهترین جاذب آن انرژی باشه؟

سوال 2: ی جایی خوندم که جسم سیاه بهترین نشر دهنده هم هست. ولی این مطلب با اون قضیه که میگن تو تابستان لباس سفید بپوشید تناقض داره.چون میگن سفید بهترین گسیل کننده است. فکر کنم تو ی جا دارم اشتباه میکنم.شاید جسم سیاه با رنگ سیاه اشتباه گرفتم.البته تو فیزیک نوین پیش دانشگاهی هم یادم هست که میگفتن سفید بهترین نشر کننده است.نمیدونم اشکال کجاست.

لینک به دیدگاه
جابجایی آزاد که باید بر اثر نیروی گرانش و گرادیان چگالی سیال روی سطح جامد اتفاق بیفته.

این از نوع اجباریه

بنابر این وزش باد از سوی ابرها جابه جایی اجباری محسوب میشه؟

لینک به دیدگاه
وقتی افقیه بیشتره

مثل زمانی که بطری آب رو به صورت افقی درون یخچال بذاریم

البته این مثالی که زدید زیاد درست نیست.چون در یخچال وقتی افقی بزاری پدیده هدایت و تماس هم میاد

لینک به دیدگاه
مگه انرژی مخصوص در واحد جرم نبود؟؟؟

پس برای جفتشون باید برابر باشه.....ها؟؟:ws38:

مگه 2 لیتر جرم بیشتری نداری؟ یا منظور اینه که در 2 لیتر q اید تقسیم بر 2 کیلوگرمشود ودر نتیجه انرژی مخصوص هر دو برابر است.

لینک به دیدگاه
منظورتون از ضریب انتقال حرارت همون گرمای نهان آب است؟(h fg

فک کنم پاسخ خانم مهندس مربوط به سوال من بود.. منظورشون ضریب انتقال حرارت جابجایی بود یعنی h که واحدش وات بر"متر مربع کلوین" هست

لینک به دیدگاه
مثالت فوق العاده بود.خدا به شما و علی مک و دیگران توفیق بده که به این خوبی پاسخ میدین.فقط 2 سوال:

تا این جا فهمیدم که جسم سیاه بهترین جاذب نور وحرارت است. انرژی دیگه ای هم وجود داره که جسم سیاه بهترین جاذب آن انرژی باشه؟

سوال 2: ی جایی خوندم که جسم سیاه بهترین نشر دهنده هم هست. ولی این مطلب با اون قضیه که میگن تو تابستان لباس سفید بپوشید تناقض داره.چون میگن سفید بهترین گسیل کننده است. فکر کنم تو ی جا دارم اشتباه میکنم.شاید جسم سیاه با رنگ سیاه اشتباه گرفتم.البته تو فیزیک نوین پیش دانشگاهی هم یادم هست که میگفتن سفید بهترین نشر کننده است.نمیدونم اشکال کجاست.

جسم سیاه که لزوما سیاه رنگ نیست

جابجایی آزاد که باید بر اثر نیروی گرانش و گرادیان چگالی سیال روی سطح جامد اتفاق بیفته.

این از نوع اجباریه

بنابر این وزش باد از سوی ابرها جابه جایی اجباری محسوب میشه؟

بنظرم وزش باد جابجایی طبیعی است.

منظورتون از ضریب انتقال حرارت همون گرمای نهان آب است؟(h fg

خیر

لینک به دیدگاه

آب هم شامل هیدروژن و هم اکسیژن است...هیدروژن بخوبی مشتعل میشه و اکسیژن هم به فرآیند احتراق کمک میکنه،پس چرا آب آتش نمیگیره؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...