رفتن به مطلب

شخصیت شناسی ادبی

*Polaris*

ارسال های توصیه شده

نویسنده و مترجم ایرانی:a030:

همسر یکی از نویسندگان :a030:

فک میکردم خارجی باشه.ولی همین الان داشتم در مورد سو وشون میخوندم که این عکسو دیدم...

فک کنم خود اینم یه راهنمایی باشه...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 95
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

فک میکردم خارجی باشه.ولی همین الان داشتم در مورد سو وشون میخوندم که این عکسو دیدم...

فک کنم خود اینم یه راهنمایی باشه...

نه .آره اینم یه راهنمایی دیگه :a030: اگر کسی نیمد خودت بگو

لینک به دیدگاه

چرا منو تو این موقعیت قرار می دین!!!:hanghead:

یعنی من باید بیام الان بگم،اونم بعد از اینکه این همه راهنمایی کردن:4564:

سیمین دانشور (زاده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
سال
در
-
سال
در
) نویسنده و مترجم
و همسر
بود. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در
داستان نوشت.
مهم‌ترین اثر او رمان
است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است
. سووشون از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود.
دانشور همچنین عضو و نخستین رییس
بود.

اینم عکس بعدی:ws37:

syyk2khdxdbv1bn50l3u.jpg

لینک به دیدگاه

syyk2khdxdbv1bn50l3u.jpg

راهنمایی:دکتری هست واسه خودش،فرهنگ واژگانی هم داره بس خوب:whistle:

دکتر محمد معین :ws3:

محمد معین در روز

در حوالی
به دنیا آمد. پدرش شیخ ابوالقاسم از روحانیان شهر بود. بر طبق صفحهٔ اول دستخطی که وی دربارهٔ زندگی خود نوشته، تاریخ تولد وی
سال
برابر با ۲۱
سال ۱۲۹۳ است. در متن دانشنامهٔ دکتری سال تولَد وی ۱۲۹۱ ذکر شده‌است. ولی در نوشتهٔ قاب‌شده‌ای که در خانهٔ وی و در اتاق کارش به دیوار آویخته‌است تاریخ تولد او دوشنبه
نوشته شده‌است.

او که اولین فرزند خانواده بود، در سن شش سالگی مادرش را از دست داد و پنج روز بعد از فوت مادر، پدرش نیز درگذشت. جد پدری او شیخ محمدتقی معین‌العلما که در سلک علمای روحانی بود، به تربیت وی همت گذاشت. محمد معین ترقیات علمی و معنوی خود را مدیون او می‌دانست. جد مادری او شیخ محمد سعیر نیز از علما و مدرسان علوم قدیمه بود.

تحصیلات

محمد معین تحصیلات دبستانی را در

انجام داد، و دوره شش ساله ابتدایی را ظرف دو سال پایان رساند. در رشت دوره اول متوسطه را در دبیرستان نمره ۱ (که بعدها به نام دبیرستان دولتی شاهپور خوانده شد) به اتمام رساند و دوره دوم متوسطه را در رشته ادبی در دبیرستان
تهران به پایان رساند. در اوان تحصیل در
،
عربی و بخشی از علوم قدیمه را نزد پدربزرگش و مرحوم سید مهدی رشت‌آبادی فرا گرفت. در سال
در
در رشته ادبیات و فلسفه علوم تربیتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۱۳ با نوشتن پایان‌نامه‌ای به زبان فرانسه در مورد شاعر فرانسوی «
» در رشته ادبیات و فلسفه به اخذ مدرک کارشناسی نایل شد.

پس از طی دوره شش ماهه دانشکده افسری احتیاط، شش ماه اول سال ۱۳۱۴ را به خدمت افسری گذرانید و در مهر ماه آن سال به دبیری

منصوب شد. پس از سه ماه، ریاست
را یافت و در عین حال عضویت تحقیق اوقاف و ریاست
و تربیت بدنی استان ششم به عهده وی بود. در همین ایام به وسیله مکاتبه
، که تحت نظر Elmer Knowles روانشناس اداره می‌شد، روانشناسی عملی و دیگر شعب آن از قبیل
،
و مغزشناسی را فراگرفت.

در سال ۱۳۱۸ به تهران منتقل گردید. در حین تصدی معاونت و سپس کفالت اداره دانشسراها در وزارت فرهنگ، برای دوره دکتری در ادبیات فارسی در

ثبت نام نمود. پس از چندی با حفظ سمت به دبیری دانشکده ادبیات منصوب گردید. در روز سه شنبه
سال
از پایان‌نامه دکتری خود با عنوان «مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات پارسی» دفاع کرد. پایان‌نامه او با راهنمایی
با قید «بسیار خوب» پذیرفته شد و محمد معین به عنوان نخستین فارغ‌التحصیل دورهٔ دکتری ادبیات فارسی در ایران شناخته شد. از آن پس به سمت
و سپس به سمت
کرسی «تحقیق در متون ادبی» در
برگزیده شد.
در
ازدواج کرد که نتیجه آن ۴ فرزند می‌باشد. از آغاز سال ۱۳۲۵ شمسی که چاپ
طبق قانون، در
آغاز شد، دکتر معین به همکاری
برگزیده شد. در دی ماه ۱۳۳۴ با موافقت علی‌اکبر دهخدا، سازمان لغتنامه از منزل شخصی دهخدا به مجلس شورای ملی منتقل شد و طبق وصیت نامه دهخدا، دکتر معین به ریاست امور علمی آن سازمان منصوب گردید. در اسفند ۱۳۳۶ سازمان مذکور به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران انتقال یافت و طبق اساسنامه مصوب شورای دانشگاه، ریاست سازمان لغت‌نامه به عهده دکتر محمد معین گذاشته شد. وی این سمت را تا آخرین روزی که دچار سکته گردید به عهده داشت.

......................................................

c72qgznnerk0kg1hl3.jpg

لینک به دیدگاه

......................................................

c72qgznnerk0kg1hl3.jpg

داداش خوب راهنمایی رو گرفتی ها:ws3:

هاروکی موراکامی:ws37:

هاروکی موراکامی

(متولد 1949) از معروف ترین نویسندگان امروز ادبیات ژاپن و جهان است. او که در شهر بندری و بین المللی «کیوتو» به دنیا آمده بود زندگی در محیطی چند ملیتی را تجربه کرد و عمیقاً تحت تاْثیر فرهنگ های گوناگون قرار گرفت. او در مورد نویسنده شدن خود می گوید:

”روزی در سال 1974 روی چمن دراز کشیده بودم و سرگرم تماشای مسابقه ی بیس بال بودم که ناگهان تصمیم گرفتم به نویسندگی بپردازم. رمان نویسی را در 29 سالگی شروع کردم. تا پیش از آن آثار نویسندگان ژاپنی را با علاقه ای واقعی نخوانده بودم. بنابراین شروع کردم به نوشتن به سبک خودم. از همان اول سبک من سبک خودم بود و نه هیچ کس دیگر.“ موراکامی دربارة رابطه اش با ادبیات ژاپن می گوید: ”در سال های 1960 که نوجوان بودم رمان های ژاپنی را نمی پسندیدم. بنابراین تصمیم گرفتم که آمها را نخوانم. من به عمد می خواستم خودم را از ادبیات ژاپنی دور نگه دارم.“

اولین رمانی

که موراکامی نوشت «آواز باد را بشنو»

نام داشت که یک جایزه ی معتبر ادبی ژاپن را برایش به ارمغان آورد. (البته موراکامی پیش از این رمان یک رمان دیگر به نام «پین بال»

نوشته بود ولی او رمان مزبور را جزو آثار ضعیف خود می داند و چندان یادی از آن نمی کند). با انتشار چهارمین و معروف ترین رمانش

«Norwegian Wood»

بود که با فروش حیرت انگیز بیش از 4 میلیون نسخه به اوج شهرت و محبوبیت رسید. موراکامی به دلیل استقبال خارق العاده ی خوانندگان ژاپنی از این رمان از ژاپن گریخت و به یونان رفت. او به همراه همسرش چند سالی را در یونان ماند و در آنجا رمان «Sputnik Sweetheart» را نوشت.

بفرمیو:w02:

لینک به دیدگاه
دوستان عکس رو عوض می کنم:ws3:

وطنی می زارم:ws37:

9yf2tfw6bnwc35ku1cc8.jpg

محمدتقی جواهری گیلانی (شمس لنگرودی) (زادهٔ ۲۶ آبان ۱۳۲۹ در لنگرود) شاعر و پژوهشگر معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران است. او فرزند آیت‌الله جعفر شمس لنگرودی است که مدت ۲۵ سال امامت جمعه لنگرود را بر عهده داشت.

وی استاد دانشگاه بوده و تاریخ هنر درس داده، و به همراه حافظ موسوی و شهاب مقربین مدیر انتشارات آهنگ دیگر است.

DSC_3468nnn.jpg

لینک به دیدگاه

نعمت نعمتی:ws3:

فصل برگ ریزان – پاییز - در لارستان فارس ، کودکی به دنیا آمد که نامش را گذاشتند نعمت که چون نام خانوادگی پدر را یدک می کشید ، شد نعمت نعمتی . شش ساله که بود ، به همراه خانواده اش رفت خرمشهر. بعد از سه سال رفت آبادان و به طور رسمی ، آبادانی شد.از همان وقت که فهمید، وجود خارجی دارد، ادبیات و هنر سفت و سخت یقه اش را گرفت و گفت: هرجا بروی ، رهایت نمی کنیم.سرنوشت تو این است که به جای داشتن خانه و ماشین و این حرفها ، مثل بچه ی آدم فقط به ما فکر کنی و بس. اوهم دست هایش را برد بالا و مثل بچه ی آدم گفت: چشم. تسلیم شما هستم.این بود که به جای شیطنت های کودکی و نوجوانی ، تا دلتان بخواهد در آن فضای نیمه اروپایی ، فیلم دید و در محافل ادبی شرکت کرد. سر انجام آن همه فعالیت ، این شد که هم تئاتر بازی کرد ، هم فیلم ساخت ، هم داستان نوشت ، هم در رادیو نفت ملی ، شد نویسنده و گوینده ی برنامه ی " زیباترین شاهکارهای شهر جهان". بماند که بعدها فهمید اگر دنبال آن کارها نمی رفت ، مثل آدم زندگی می کرد!اما چه فایده که دیگر دیر شده بود و همین طور سرنخ ادبیات و هنر را گرفت و رفت جلو، تا حالا که نه تنها سر نخ از دستش در رفته ، بلکه نمی داند کجای این دنیا ایستاده است. به همه ی آنچه خواندید ،تدریس را هم اضافه کنید. هم در سینمای جوان ، هم در انجمن نمایش اهواز. از این حرفها که بگذریم ، چون سال 1354 در صنعت نفت اهواز مشغول به کار گردید و علوم تربیتی خوانده بود ، شد مدرس دوره های : مدیریت ، شیوه های برقراری ارتباط موثر ، پرورش مهارت های ارتباطی ، راه های افزایش خلاقیت ، آیین نگارش و گزارش نویسی ، فن اداره ی جلسات و....... البته هنوز هم عقوبت آن تسلیم شدن در برابر ادبیات و هنر ، ادامه دارد. سال 1353 فیلم کوتاه "جرقه" راساخت که کیانوش عیاری آن را تدوین کرد و شد بهترین فیلم بخاطر بهترین ارائه ی سینمایی و بعد در جشنواره ی سراسری سینمای جوان ، پلاک زرین گرفت و تا چشم باز کرد، دید "جرقه" رفته به فستیوال فیلمهای کوتاه آسیا! با اجازه ی شما ، به همین منوال ادامه داد تا همین الآن که یک سالی می شود از صنعت نفت بازنشسته شده ، هنوزهم وادی ادبیات و هنر، نمی خواهد دست از سرش بردارد. بر روی چند فیلم مستند ، گویندگی کرده و هنوز هم بعضی ها که فکر می کنند نعمتی صدای خوبی دارد، از او به عنوان گوینده ی فیلم یا مجری سمینارهای علمی و هنری استفاده می کنند.اولین داستانش در سال 1349 در مجله ی فردوسی چاپ شد. خلاصه نوشت و نوشت تا سال 87 به صرافت چاپ برخی داستان هایش افتاد که حاصل آن شد مجموعه داستان " مثل باران ، مثل بودن " که چاپ دوم آن هم سال بعد با مقدمه ی صفدر تقی زاده وارد بازار کتاب شد

اگه گفتین این کیه:a030:

a3o20h3xbiyjm5hbgz7r.jpg

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

احمد محمود

احمد اعطا با نام ادبی احمد محمود (۴ دی ۱۳۱۰ اهواز - ۱۲ مهر ۱۳۸۱ تهران) نویسندهٔ معاصر ایرانی بود. او را پیرو مکتب رئالیسم اجتماعی می‌دانند. معروفترین رمان او همسایه‌ها، در زمرهٔ آثار برجستهٔ ادبیات معاصر ایران شمرده می‌شود.

محمود در ۴ دی ۱۳۱۰ در شهر اهواز از پدر و مادری دزفولی الاصل به دنیا آمد و شاید همین دلیل سبب شد تا بیشتر خود را دزفولی بداند.[۲] در برخی از آثارش چون همسایه‌ها و مدار صفر درجه واژه‌ها و جملاتی به گویش دزفولی به چشم می‌خورد و نیز شخصیت «نعمت» در داستان «غریبه‌ها و پسرک بومی» از کتابی به همین نام نیز از یکی از ساکنین دزفول بنام نعمت علائی گرفته شده است که حول‌وحوش سال ۱۳۲۳ در دزفول بدست افراد ناشناحمدسی ترور می‌شود. پدر احمدمحمود در سال 1356 که در ان زمان احمدمحمود 46 ساله بود فوت کرد و مادرش در سال 1379 دو سال قبل از درگذشت خود احمدمحمود از دنیا رفت . محمود اعطا برادر کوچک تر احمدمحمود است . احمدمحمود از سال 1342 همراه خانواده اش در تهران زندگی میکرد و محمود اعطا در اهواز در خانه پدری بود

محمود در اواخر عمر، با بیماری تنگی نفس مواجه شد و این بیماری در سال ۱۳۸۰ یکبار او را به بیمارستان کشاند. در اول مهرماه ۱۳۸۱ بار دیگر، حال او به وخامت گرایید و پس از انتقال به بیمارستان و بستری شدن در روز جمعه، ۱۲ مهر سال ۱۳۸۱، به دنبال یک دورهٔ بیماری ریوی، در بیمارستان مهراد، در شهر تهران درگذشت و در امامزاده طاهر کرج ، به خاک سپرده شد.

آثار

مجموعه داستان‌ها

مول (۱۳۳۸)

دریا هنوز آرام است (۱۳۳۹)

بیهودگی (۱۳۴۰)

زائری زیر باران (۱۳۴۷)

از دلتگی (۱۳۴۸)

پسرک بومی (۱۳۵۰)

غریبه ها (۱۳۵۲)

دیدار (۱۳۶۸)

قصه آشنا (۱۳۷۰)

از مسافر تا تبخال (۱۳۷۱)

رمان‌ها [ویرایش]

همسایه‌ها (۱۳۵۳)

داستان یک شهر (۱۳۶۰)

زمین سوخته (۱۳۶۱)

مدار صفر درجه (۱۳۷۲)

درخت انجیر معابد (۱۳۷۹)، برندهٔ دورهٔ اول جایزهٔ هوشنگ گلشیری به عنوان بهترین رمان.

ترجمه [ویرایش]

آدم زنده(رمان) - اثر «ممدوح‌بن عاطل ابونزال» (1376)

سایر نوشته‌ها

دو فیلمنامه

جوایز

هیأت داوران پکا جایزه «مجموعه آثار» را به احمد محمود داد.

به‌گفته عطاالله مهاجرانی وزیر ارشاد وقت ایران؛ قرار بود در جشنواره بیست سال ادبیات داستانی در ایران که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۷۶ برگزار کرد، جایزهٔ ویژهٔ هیأت داوران به کتاب مدار صفر درجه احمد محمود اختصاص یابد، اما به‌دلیل مخالفت سید علی خامنه‌ای رهبر ایران، این جایزه اهدا نشد! مهاجرانی می‌نویسد: «فرموده بودید جشنواره متوقف شود؛ با شما به تفصیل درباره نویسندگان صحبت کردم؛ درباره تک‌تک نویسندگان و کارشان بحث کردیم. خوشبختانه درباره ۱۹ نفر راضی شدید و پذیرفتید که جایزه بدهیم. تنها نقطهٔ مقاومت شما رمان مدار صفر درجه احمد محمود بود که از قضا به عنوان رمان برگزیدهٔ بیست سال ادبیات داستانی انتخاب شده بود و من هیچ‌گاه نگاه بهت‌زده و غم‌آلود احمد محمود را از یاد نمی‌برم...حتما به یاد دارید فرمودید این رمان ضد جنگ است! گفتم مگر شما ضد جنگ نیستید...؟! جنگ یک شَـرِ ناگزیر است و نه یک خیــرِ لازم...!»

منبع:

.............................................................................................................................................

v40fdefw9sdb0ijy5scb.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...