رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

یه مقدار بدبینانه نیست؟

به نظر من نیست . . .

فکر نمیکنم تا به حال به کسی خوبی کرده باشم و قبل از خوشحالی شخص مقابل ، خودم خوشحال نشده باشم و روحیم تغییری نکرده باشه . . . بارها شده بخاطر خیلی از مسائل روزمره ، حالت افسردگی داشته باشم ولی دقیقا وقتی به یکی کمک کردم ، از این حال و هوا خارج شدم . ;)

لینک به دیدگاه
سوالی همیشه از دوران کودکی ام و از آن موقع که یادم می آید ذهنم را مشغول کرده.

با اینکه روزانه در مورد آن چند ساعت با خودم فکر میکنم هنوز هم نتوانستم جواب مناسب و قاطعی برای آن پیدا کنم. اما با این حال به نتایج مطلوبی (ازنظر خودم) رسیده ام. دوست دارم بدانم که 1شما دوستان چقدر در مورد این مسئله فکر کردید؟

سوالات خیلی کلی هستند:

اینکه

2-خوبی چیست؟

3-آیا خوبی در همه جای دنیا یا ایران یا شهر یا حتی درون خانواده ی خودتان مطلق است؟

4-معیار هایتان برای خوب بودن چیست؟

لطفا پاسخ هایتان را بر اساس تجربه و احساس درونیتان بیان فرمائید.

با تشکر-جیمی.:icon_gol:

1- بله که فکر کردیم دراین مورد :w16:

2-خوبی در واقع چیزیه که موجودات دلنازکی مثل من در حق موجودات پلیدی همچون خیلیا انجام میدن چون دلشون نمیاد ناراحتی کسی رو ببینن اما بعد از لطفی که کردن پشیمون میشن...

3-خوبی تو خانواده من خصوصا بین اعضای خانواده کاملا مطلق و واقعی و با ارزش هست و دلیل عشقم به خونوادم همینه

در شهر ما که خیلییییییییییی اصلا رو زمین نمیذارنت انقدر خوبن از بس همو دوس دارن زیراب همو میزنن توکشورم که اصلا خوبی بیداد میکنه یه ایرانه یه مردم خوبشششششششش

4-معیارم وجدانمه و بس نه چیز دیگری و نه خرافات ...

لینک به دیدگاه
خوبی فقط یعنی آدم بودن.....

به قول سعدی بزرگوار:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت

نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

آدم خوب تو دنیا زیاده،راستش از افراد مشهور جدید اگه بخوام یکی را بگم خوب،فقط میگم مهاتما گاندی.

آدمی که هرگز دست به خشونت،جلوی توهین ها و بی احترامی هایی که بهش شد نبرد.

.

.

.

.

.

متاسفم که در مملکت خودم،آدم مشهور خوبی ندیده ام.

توی ایرانم انسان واقعی زیاد بود یکیش گل سرخی

خسرو گل سرخی و امثالش که به خاطر مردمشون رو عقیدشون وایسادن و کشته شدن

مصدق یکی دیگه این همه تلاش کرد برا ملتش

امیر کبیر و...خیلیای دیگه که حظور ذهن ندارم

همین معلم بدبخت فداکار که اسمش تو کتاب درسی اومده میتونست خیلی راحت بی خیال بچه ها شه دلیلی نداشت اونجوری خودشو اسیر آتیش کنه

خیلیا که ما اصلا نمیبینیمشون چون مشهور نیستن آدم خوب صرفا نباید سیاسی و یا مشهور باشه...

آدم خوب میتونه یه کسی باشه که شما یا خیلیای دیگه بهش میگین مطرب دلقک و یا هر صفت دیگه ای

کم بودن و هستن خواننده هایی که بیشتر درآمدشونو صرف خیریه میکنن مشکل اینه که اینایی که نام میبریم همه قدیمین و در حال حاظر از امثال گلسرخی و گاندی و امیر کبیر و...نداریم

لینک به دیدگاه

:icon_gol:

میتونم خواهش کنم توضیح بیشتری بدی؟

میدونم سوال سختیه... اما واقعا ما آدما چقدر به این قضیه فکر کردیم؟

خب خوبی نسبیه یعنی اینکه بعضی وقتا به یه نفر خوبی می کنی ( محبت) بعد اونطرف با یه ممنون گفتن یا یه تشکر ساده تمام کارها رو جبران می کنه و ناخوداگاه آدم احساس خوبی بهش دست می ده. :ws17:

از اونطرف هر قدر هر به یه نفر خوبی کنی همچین چوب می ذاره لای چرخت و نابودت می کنه که می گی: چشمم کور...دندم نرم کاش باهاش خوب نبودم :icon_razz:

لینک به دیدگاه
اینکه

-خوبی چیست؟

-آیا خوبی در همه جای دنیا یا ایران یا شهر یا حتی درون خانواده ی خودتان مطلق است؟

-معیار هایتان برای خوب بودن چیست؟

لطفا پاسخ هایتان را بر اساس تجربه و احساس درونیتان بیان فرمائید.

میدونم سوال سختیه... اما واقعا ما آدما چقدر به این قضیه فکر کردیم؟

خوب بحث قدیمه خیر و شر.

تقریبا اولین تضاد دنیا بوده .

بابا فلسفه رو باز می کنه .

به نظرم 90-99 درصد تعاریف این دنیا نسبی اند .

خوبی هم . هم .

خوبی =شادی .

اگر خوبی باشه شادی هم هست . ولی نه الزاما .

خوب بعضی وقتا که طرف متوجه خوبی کردن شما نمی شه . پس ممکن

1- معیارهای سنجش خوبی متفاوت باشه .

2- طرف هوش اجتماعی پایین داره .

مورد 2 که راه حلی نداره . شما خوبی که وظیفه ات بوده رو انجام دادی .

مورد اول : معیارهای سنجش .

این هم مشکل تاریخ بشریت بوده . واسه همین متر و ترازو و فشار سنج و... پیدا شد .

ولی خوبی در بحث رفتاری نیز نسبیه و به قوانین و عرف جامعه مربوط میشود. البته کار خوب و رفتار خوب در همه جا پسندیده است ولی شدت و حدتش متفاوت است و بیشتر به سطح فرهنگی اون جامعه مربوط میشود.
:w16:

اما ایا معیار برای همه در یک جامعه برابره ؟ نه

چون نمی شه یه تعریف عمومی واسش ارائه داد . چون نسبیه .

کیفیتش یکی اما در کمیت متفاوت خواهد بود .

یعنی ممکنه یه مسئله 80 درصد خوب باشه و 20 در صد بد وپ!( حالا مثلا .... )

اما شاید بشه با فرهنگ سازی و کمک از رسانه ها (که اکثرا هدف اولشون شست و شوی ذهن ها و جهت دادن به اونهاست ) بشه ذهن افراد جامعه رو در راز مدت متاثر از مواردی کرد که باعث بشه .حتی در طول مثلا 100 سال تعریف خوبی رو هم عوض کرد .

نکته : تعریف خوبی اینکه اون حس ( که یکی هم اشاره کرد ایجاد بشه ) و البته ادامه داشته باشه . یعین ممکنه اخر این 100 سال یه امر ناپسند از نظر شما رو ( بدی ) در ذهن فرزندان فرزندان شما جا بزارن که خوب باشه (امر شاد کننده ) ولی احتمالا با طول مدت کوتاه و باز هم احتمالا اعتیاد اور.

:icon_gol:

چه کسم من؟ چه کسم من ؟ که بسی وسوسه مندم

گه از آن سوی کشندم گه از این سوی کشندم

نفسی آتش سوزان نفسی سیل گریزان

ز چه اصلم ؟ زچه فصلم ؟ به چه بازار خرندم ؟

لینک به دیدگاه

اساسا در باب معیار فعل اخلاقی که ملاک اخلاقی بودن یک فعل چیست، اختلاف نظرهایی هست، یعنی نظریات مختلفی درباره این معیار بیان شده است. بعضی ها معیار اخلاق را این قرار داده اند که: " هدف از فعل انسان، غیر خودش باشد " در مقابل فعل اخلاقی، فعل طبیعی است می گویند انسان یک فعل طبیعی دارد و یک فعل اخلاقی، کما اینکه حیوانها همه فعلهایشان طبیعی است هر فعلی و هر کاری که غایب و هدف آن خود انسان باشد، این یک فعل طبیعی است و اخلاقی نیست، چه اینکه انسان بخواهد با آن کار جلب نفعی برای خودش کرده باشد، و چه بخواهد دفع زیانی از خودش کرده باشد ولی اگر هدف فعل، غیر شد، این فعل می شود " اخلاقی "، من کاری بکنم که هدفم از آن، رسیدن نفع به یک نفر دیگر یا دفع زیان از یک نفر دیگر است.

این به ظاهر بیان خوبی به نظر می رسد، ولی مورد این اعتراض قرار گرفته است که ممکن است یک فعل، هدفش غیر باشد و در عین حال اخلاقی هم نباشد، طبیعی باشد، مثل افعال مادرانه که مادر - اعم از انسان یا غیر انسان - انجام می دهد بدون شک هدف مادر در مهربانی و زحمتهای مادرانه اش، غیر است - که فرزند خودش باشد - و در این جهت ما می بینیم حیوانات هم همین حالت را دارند، یعنی کارهای مادرانه را دارند، ولی کار مادرانه، یک کار طبیعی است، یعنی مادر به حکم یک غریزه طبیعی این خدمت را به غیر انجام می دهد و لهذا میان فرزند خودش و فرزند دیگر از زمین تا آسمان تفاوت قائل است، یعنی اساسا فرزند دیگری انگار چیزی نیست، برای فرزند خودش است که اینهمه فداکاری می کند.

کار مادرانه از نظر عواطف خیلی باعظمت و باشکوه و عالی و رقیق است، همه این صفات به جای خود، ولی ما نمی توانیم آن را یک فعل اخلاقی در مقابل فعل طبیعی بشماریم، فقط باید بگوییم که مادر به حکم طبیعت، احساساتی بسیار رقیق و عواطفی عالی دارد، نه اینکه این اخلاق مادر یک اخلاق خیلی عالی است، اگر اخلاق می بود، " فردی " نبود که فقط وقتی به این فرد می رسد خدمتگزار باشد و در مقابل فرد دیگر بی تفاوت.

این است که بعضی آمده اند یک قید اضافه کرده و گفته اند: " فعل اخلاقی فعلی است که هدف از آن، غیر باشد و در عین حال ناشی از یک خلق طبیعی هم نباشد " یعنی یک امر اکتسابی باشد، یعنی انسان خودش را اینجور ساخته باشد که هدفش از عملش، نفع رساندن به غیر باشد. وقتی انسان بخواهد خودش را بسازد و یک خلق در خودش ایجاد کند، قهرا دیگر فرقی نمی کند که آن غیر، مثلا یکی از بستگان خودش باشد، پدر، مادر یا فرزندش باشد، یا کسی دیگر، این یک معیار است که برای فعل اخلاقی بیان کرده اند.

لینک به دیدگاه

2-خوبی چیست؟

3-آیا خوبی در همه جای دنیا یا ایران یا شهر یا حتی درون خانواده ی خودتان مطلق است؟

4-معیار هایتان برای خوب بودن چیست؟

خوبی کاملا نسبیه.....یعنی در موقعیت هاست که خوبی و بدی معنی پیدا میکنه

اما من اعتقاد دارم خوبی و بدی معنی نداره، همه چیز فقط هست !!!و اونجایی که باید باشه هست....(ینی عملا همه چیز خوبه) منتها ما درک نمیکنیم.

لینک به دیدگاه
خوبی مبحث کلی هست ...

خوبی را میتوان در بعد لمسی در نظر گرفت نظیر ماشین خوب ، کفش خوب و ...

یا میتوان در بعد رفتاری در نظر گرفت مانند رفتار خوب ، عمل خوب

در بعد لمسی و در مورد اشیا که کاملا نسبی هست چون اولا همیشه بهتر از اون جسم وجود دارد و دوم اینکه شیئی که از نظر ما خوب است در نظر دیگری چندان خوب نیاید و در واقع سلایق متفاوت است.

ولی خوبی در بحث رفتاری نیز نسبیه و به قوانین و عرف جامعه مربوط میشود. البته کار خوب و رفتار خوب در همه جا پسندیده است ولی شدت و حدتش متفاوت است و بیشتر به سطح فرهنگی اون جامعه مربوط میشود.

به هر حال به نظر من از نظر رفتاری خوبی حرکت یا عملی است که در طی آن نفعی به شخص دیگری رسانده شود یا از دید دیگری از خسارتی به دیگری جلوگیری شود و در عین حال اول اینکه از نظر عرفی این حرکت یا رفتار در جامعه مقبول باشد و همینطور در نهایت پیش وجدان خود از انجام آن خوشنود باشیم ...

من بیشتر پستهارو خوندم جوابمم بیشتر به bpcom نزدیکه

گفتم از دوباره گویی جلوگیری شه:ws3:

معیار منم باسه خوب بودن چیزای متفاوتی هست... چون تمامه اینا بستگی به طرف مقابل داره

مثلا خوبی مادر و دوستان متفاوته

باید ببینیم جایگاه شخص برامون چیه تا بیتونیم دربارش قضاوت کنیم:ws37:

لینک به دیدگاه

خوبی مبحث کلی هست ...

خوبی را میتوان در بعد لمسی در نظر گرفت نظیر ماشین خوب ، کفش خوب و ...

یا میتوان در بعد رفتاری در نظر گرفت مانند رفتار خوب ، عمل خوب

در بعد لمسی و در مورد اشیا که کاملا نسبی هست چون اولا همیشه بهتر از اون جسم وجود دارد و دوم اینکه شیئی که از نظر ما خوب است در نظر دیگری چندان خوب نیاید و در واقع سلایق متفاوت است.

به هر حال به نظر من از نظر رفتاری خوبی حرکت یا عملی است که در طی آن نفعی به شخص دیگری رسانده شود یا از دید دیگری از خسارتی به دیگری جلوگیری شود و در عین حال اول اینکه از نظر عرفی این حرکت یا رفتار در جامعه مقبول باشد و همینطور در نهایت پیش وجدان خود از انجام آن خوشنود باشیم ...

:w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...