رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سوالی همیشه از دوران کودکی ام و از آن موقع که یادم می آید ذهنم را مشغول کرده.

با اینکه روزانه در مورد آن چند ساعت با خودم فکر میکنم هنوز هم نتوانستم جواب مناسب و قاطعی برای آن پیدا کنم. اما با این حال به نتایج مطلوبی (ازنظر خودم) رسیده ام. دوست دارم بدانم که شما دوستان چقدر در مورد این مسئله فکر کردید؟

سوالات خیلی کلی هستند:

اینکه

-خوبی چیست؟

-آیا خوبی در همه جای دنیا یا ایران یا شهر یا حتی درون خانواده ی خودتان مطلق است؟

-معیار هایتان برای خوب بودن چیست؟

لطفا پاسخ هایتان را بر اساس تجربه و احساس درونیتان بیان فرمائید.

با تشکر-جیمی.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

خب تعریف خاصی نداره :ws52: یه صفت نسبی هستش.

مثل اینکه بگیم معیارتون واسه بزرگی چیه :ws52:

باید دید در مورد چی استفاده میشه که معیارا طبق اون در نظر گرفته بشه. معمولاً این چیزا حالت مقایسه ای هستن

لینک به دیدگاه

خب به نظر من خوبی نسبیه.

بعدشم خوبی کردن به هر کسی فرق می کنه.

یه وقتی آدم فکر می کنه به طرف خوبی کرده هاااااااااا ولی در اصل نابودش کرده.

بعضی وقتام آدم شاید یه حرفی بزنه که به نظر بد بیاد ولی در آینده اثر خوبش مشخص می شه.

لینک به دیدگاه

مهمترين انگيزه خوبي اينه كه محبوب باشي

و به چيزي خوبي گفته ميشه كه ثمرش شادي ديگران و كمك به اون ها باشه

و تنها معيار هم ميتونه مفيد بودن براي ديگران باشه :w16:

لینک به دیدگاه

خب تعریف خاصی نداره :ws52: یه صفت نسبی هستش.
خب به نظر من خوبی نسبیه.

:icon_gol:

میتونم خواهش کنم توضیح بیشتری بدی؟

میدونم سوال سختیه... اما واقعا ما آدما چقدر به این قضیه فکر کردیم؟

لینک به دیدگاه

چقدر کلی !!!

خوبی : اتفاق یا کاری که به نظر من ازش احساس رضایت پیش بیاد . هم انجام دهنده هم اونکه نتیجه کار رو میبینه .

ولی الزاما این طور نیست .

لینک به دیدگاه

میتونم خواهش کنم توضیح بیشتری بدی؟

میدونم سوال سختیه... اما واقعا ما آدما چقدر به این قضیه فکر کردیم؟

خب اول باید دید که این خوبی کجا داره استفاده میشه؟

فکر کنم منظورت خوبی آدما باشه.

چون من خیلی کلی به قضیه نگاه کردم. مثلاً بگیم فیلم خوبیه، رنگ خوبیه، کتاب خوبیه و .......

اما در مورد آدما:

تو اینجا هم شرایط باز فرق میکنه. مثلاً بعضی وقتا میگن طرف آدم خوبیه خیلی خونسرده. بعضی وقتا میگن اه عجب آدمیه چقدر خونسرده.

پس خونسردی یه نفر هم میتونه خوب باشه هم میتونه خوب نباشه که بستگی به موقعیتش داره.

واسه همین میگم نسبیه. حالا بماند که حالت مقایسه ای هم پیدا میکنه. شاید شخصی در مقایسه با یه نفر بگیم آدم خوبیه ولی در مقایسه با شخص دیگه ای بگیم نه خوب نیست.

یا اینکه مثلاً صحبت درباره راستگویی یه نفره، میگیم طرف آدم خوبیه راستگوئه. بعد صحبت از رازداری همون شخص میشه. میگیم آدم خوبی نیست، رازدار نیست.

پس هر ویژگی یه شخصی میتونه خوب یا بد باشه که این خوب یا بد بودن ها هم تو شرایط و موقعیت های مختلف میتونه فرق کنه. و وقتی میخوایم در مورد کلیت یه نفر بگیم که خوبه یا نه با جمع بندی اون ویژگی ها میگیم که آدم خوبیه یا آدم خوبی نیست. همیشه همه ویژگی های یک شخص هم تو ذهن نیست و شرایط مختلف هم باعث میشه تو یه لحظه یه سری از ویژگی ها تو ذهن بیاد و بر اساس اون ویژگی هایی که اون لحظه تو ذهن اومده، قضاوت انجام میشه.

لینک به دیدگاه

خوبی : اتفاق یا کاری که به نظر من ازش احساس رضایت پیش بیاد . هم انجام دهنده هم اونکه نتیجه کار رو میبینه .

اما ممکنه یه طرف قضیه اصلا متوجه نشه که طرف مقابل بهش خوبی کرده!

من فکر میکنم خوبی توی ذهن آدم هاست... هر انسانی که به قول تو احساس رضایت بکنه از کارش انگار که کار خوب کرده

اما اصل یا موازینی برای خوب بودن وجود داره؟

لینک به دیدگاه

پس هر ویژگی یه شخصی میتونه خوب یا بد باشه که این خوب یا بد بودن ها هم تو شرایط و موقعیت های مختلف میتونه فرق کنه. و وقتی میخوایم در مورد کلیت یه نفر بگیم که خوب نیست یا نه با جمع بندی اون ویژگی ها میگیم که آدم خوبیه یا آدم خوبی نیست. همیشه همه ویژگی های یک شخص هم تو ذهن نیست و شرایط مختلف هم باعث بشه تو یه لحظه یه سری از ویژگی ها تو ذهن بیاد و بر اساس اون ویژگی هایی که اون لحظه تو ذهن اومده، قضاوت انجام میشه.

اینی که میگی یعنی به این اعتقاد داری که انسان ها خاکستری اند. سفید و سیاه توی انسان ها وجود نداره.

ولی بعضی متمایلند به سفید

بعضی متمایل به سیاه.

درست گفتم؟

لینک به دیدگاه

خوبی فقط یعنی آدم بودن.....

به قول سعدی بزرگوار:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت

نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

آدم خوب تو دنیا زیاده،راستش از افراد مشهور جدید اگه بخوام یکی را بگم خوب،فقط میگم مهاتما گاندی.

آدمی که هرگز دست به خشونت،جلوی توهین ها و بی احترامی هایی که بهش شد نبرد.

.

.

.

.

.

متاسفم که در مملکت خودم،آدم مشهور خوبی ندیده ام.

لینک به دیدگاه

اینی که میگی یعنی به این اعتقاد داری که انسان ها خاکستری اند. سفید و سیاه توی انسان ها وجود نداره.

ولی بعضی متمایلند به سفید

بعضی متمایل به سیاه.

درست گفتم؟

.

آره.

لینک به دیدگاه

اما ممکنه یه طرف قضیه اصلا متوجه نشه که طرف مقابل بهش خوبی کرده!

من فکر میکنم خوبی توی ذهن آدم هاست... هر انسانی که به قول تو احساس رضایت بکنه از کارش انگار که کار خوب کرده

اما اصل یا موازینی برای خوب بودن وجود داره؟

گفتم الزام نمیاره ،البته بهتره میگفتم نتیجه خوب داره

شاید دو طرف حس خوبی نداشته باشن ، یه مثال کوچیک بزنم یه مادری رو تصور کن سر بچش داد میزنه ، هم بچه ناراحت میشه هم مادر ولی این داد باعث میشه بچه دست به چیز خطر ناک نزنه . این نتیجه خوب داره ولی احساس رضایت نداره !!

لینک به دیدگاه

-خوبی چیست؟

-آیا خوبی در همه جای دنیا یا ایران یا شهر یا حتی درون خانواده ی خودتان مطلق است؟

-معیار هایتان برای خوب بودن چیست؟

من فکر میکنم دو نوع خوبی داشته باشیم . خوبی از نوع صفت و خوبی از نوع فعل.

در مورد خوبی از نوع فعل ، باید گفت : به هر عملی گفته میشه که باعث ارضای روحی فاعل بشه. حالا هر چیزی میتونه باشه. یادمه Waffen یه تاپیکی زده بود با این عنوان "همه خودخواه هستیم" ، که در اون تاپیک ، فعل خوبی رو یکی از صفات مربوط خودخواهی انسان معرفی کرده بود که به نظر من کاملا درست میگفت. در واقع ، امکان نداره شما به یکی خوبی کنین و در وجوود خودتون ، از این کار رضایت نداشته باشین. پس در درجه ی اول ، بخاطر رضایت خودتون این کار رو برای شخص مورد نظرتون انجام دادین

در مورد نوع صفاتی خوبی باید گفت : هرکسی از نوع صفاتی خوبی ، تعریف خاص خودش رو داره و نمیشه به همه ی افراد تعمیم داد ولی احتمالا چند ویژگی عمومی در همه ی اونا پیدا میشه که ، منطقی بودن ، حقیقت پذیر بودن و فرووتنی ، میتونه خصوصات عمومی اونا باشه.

اینم چند خط نظر بنده ، در راستای احترام به استارتر محترم ;)

لینک به دیدگاه
در مورد خوبی از نوع فعل ، باید گفت : به هر عملی گفته میشه که باعث ارضای روحی فاعل بشه. حالا هر چیزی میتونه باشه. یادمه Waffen یه تاپیکی زده بود با این عنوان "همه خودخواه هستیم" ، که در اون تاپیک ، فعل خوبی رو یکی از صفات مربوط خودخواهی انسان معرفی کرده بود که به نظر من کاملا درست میگفت. در واقع ، امکان نداره شما به یکی خوبی کنین و در وجوود خودتون ، از این کار رضایت نداشته باشین. پس در درجه ی اول ، بخاطر رضایت خودتون این کار رو برای شخص مورد نظرتون انجام دادین

یه مقدار بدبینانه نیست؟

اینم چند خط نظر بنده ، در راستای احترام به استارتر محترم ;)

سپاسگزارم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

خوبی مبحث کلی هست ...

خوبی را میتوان در بعد لمسی در نظر گرفت نظیر ماشین خوب ، کفش خوب و ...

یا میتوان در بعد رفتاری در نظر گرفت مانند رفتار خوب ، عمل خوب

در بعد لمسی و در مورد اشیا که کاملا نسبی هست چون اولا همیشه بهتر از اون جسم وجود دارد و دوم اینکه شیئی که از نظر ما خوب است در نظر دیگری چندان خوب نیاید و در واقع سلایق متفاوت است.

ولی خوبی در بحث رفتاری نیز نسبیه و به قوانین و عرف جامعه مربوط میشود. البته کار خوب و رفتار خوب در همه جا پسندیده است ولی شدت و حدتش متفاوت است و بیشتر به سطح فرهنگی اون جامعه مربوط میشود.

به هر حال به نظر من از نظر رفتاری خوبی حرکت یا عملی است که در طی آن نفعی به شخص دیگری رسانده شود یا از دید دیگری از خسارتی به دیگری جلوگیری شود و در عین حال اول اینکه از نظر عرفی این حرکت یا رفتار در جامعه مقبول باشد و همینطور در نهایت پیش وجدان خود از انجام آن خوشنود باشیم ...

لینک به دیدگاه

خوبیتِ عمل به فاعل و مفعول آن بستگی دارد و...

توضیحش طولانیه، برای من مهتر از مفهوم خوبی، عمل به شاخص های تثبیت شده از خوبی که در ذهن هرکس نقش بسته، مهمتره!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...