رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

بریم بریم :ws3:

خب تاحالا فهمیدیم که فضا یه چیزی بهش اضافه میشه که میشه مکان. :smiley (18):

پس ینی هر مکانی حتما فضا هم هست. پس از یک جنسن؟ تو که میگی از یک جنس نیستن!!! ینی مکان هم مثل فضا که مثال زدی انتزاعیه؟ :ws52:

خب حالا از هرکدومش که فکر میکنی دسمال دسمالتره بریم جلو:ws3:

در واقع اون چیزی که بهش اضافه میشه باعث میشه که جنسش عوض بشه ... :w16:

• Like 7
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 562
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

فضا بعد نداره...و گسترده....بینهایت هست....

وقتی به فضا بعد میدیم مکان بوجود میاد...

که طبق اون هویت ابعاد مفهوم مکان مشخص میشه...

مکان 4 بعدی هست....

مکان حس مکان رو منتقل میکنه...

و در واقع هویت داره...

خب به نظر من هر مکانی الزاما حس مکان نداره و همچنین هویت ولی به نظر منم مکان 4 بعدیه

• Like 7
لینک به دیدگاه

خب به نظر من هر مکانی الزاما حس مکان نداره و همچنین هویت ولی به نظر منم مکان 4 بعدیه

خوب هویت داره ...ولی هویتش در نداشتن عناصر لازم برای انتقال حس مکان هست...

خوب پردازش نشده...پس نمیتونه حس رو منتقل کنه...

• Like 5
لینک به دیدگاه

خب این چیز اصلیه که مگی به فضا اضافه میشه "بعد" هستش که بچه ها میگن؟ روح؟ :ws52:

• Like 5
لینک به دیدگاه

مثلا اگه یه شیء تو فضا قرار بگیره اون فضا فیزیکی تر میشه یا اگه یک فعالیت بش اضافه بشه اون فضا ملموس تر میشه یا مثلا چی دیگه؟؟؟

• Like 6
لینک به دیدگاه
فضا بعد نداره...و گسترده....بینهایت هست....

وقتی به فضا بعد میدیم مکان بوجود میاد...

که طبق اون هویت ابعاد مفهوم مکان مشخص میشه...

مکان 4 بعدی هست....

مکان حس مکان رو منتقل میکنه...

و در واقع هویت داره...

خب هدا داره درست میگه ... در واقع اون ویژگی که برای فضا شمرده باعث میشه که فضا انتزاعی باشه ... اما با این حال برای اینکه بشه فضا رو تصور شد میشه گفت چیزی میان اشیا یا فضایی درون یک ظرف ... البته به صورت ذهنی ...

اما بیاین گاماس گاماس بریم جلو.

• Like 5
لینک به دیدگاه
خب این چیز اصلیه که مگی به فضا اضافه میشه "بعد" هستش که بچه ها میگن؟ روح؟ :ws52:

ای تو این روح ... یه بار دیگه بحث روح رو بکشی وسط دیگه نه من نه تو ... :w00: این نوربرگ شولتز حالا یه چیزی گفت ... به اون هم می رسیم...

مثلا اگه یه شیء تو فضا قرار بگیره اون فضا فیزیکی تر میشه یا اگه یک فعالیت بش اضافه بشه اون فضا ملموس تر میشه یا مثلا چی دیگه؟؟؟

آفرین ... فضا وقتی یک معنایی رو به خودش بگیره تبدیل به مکان میشه ... :smiley (18):

• Like 6
لینک به دیدگاه
ای تو این روح ... یه بار دیگه بحث روح رو بکشی وسط دیگه نه من نه تو ... :w00: این نوربرگ شولتز حالا یه چیزی گفت ... به اون هم می رسیم...

آفرین ... فضا وقتی یک معنایی رو به خودش بگیره تبدیل به مکان میشه ... :smiley (18):

شلوخ نکن خو دیگه روح روح روح:ws3:

معنی؟ !!! :ws52: همونه که میگن حس مکان؟:ws52:

سوال رو جوری کن این معنایی که میگیو بفهمیم دقیق چیه:ws3:

• Like 6
لینک به دیدگاه
شلوخ نکن خو دیگه روح روح روح:ws3:

معنی؟ !!! :ws52: همونه که میگن حس مکان؟:ws52:

سوال رو جوری کن این معنایی که میگیو بفهمیم دقیق چیه:ws3:

معنی یه چیز ذهنیه ... یعنی وقتی تو به یه فضا نگاه میکنی بهش هویت و وِیژگی توی ذهنت میدی مثلا اینجا چه جای کثیفیه ... یا اونجارو نیگا یه پیمرده نشسته ... و در واقع اونو ادراک میکنی به مکان تبدیلش می کنی ... و یکی از راههای معنادار کردن هم همون فعالیته...

• Like 6
لینک به دیدگاه
معنی یه چیز ذهنیه ... یعنی وقتی تو به یه فضا نگاه میکنی بهش هویت و وِیژگی توی ذهنت میدی مثلا اینجا چه جای کثیفیه ... یا اونجارو نیگا یه پیمرده نشسته ... و در واقع اونو ادراک میکنی به مکان تبدیلش می کنی ... و یکی از راههای معنادار کردن هم همون فعالیته...

تا تشو خوندم فک کنم.

اما جهت باز شدن اذهان در مورد قسمت قرمز اینو میگم:

ینی مکان شدن یک فضا بستگی به این داره که طرف اون معنا رو درک بکنه یا نه؟ :ws3:ینی اگه یارو مث من خرفت بود یا اون معنی واضح نبود برای اینکه اون رو درک بکنه پس مکان نیست؟ ینی مکان بودن یا نبودن بستگی به درک افراد داره؟

• Like 6
لینک به دیدگاه
تا تشو خوندم فک کنم.

اما جهت باز شدن اذهان در مورد قسمت قرمز اینو میگم:

ینی مکان شدن یک فضا بستگی به این داره که طرف اون معنا رو درک بکنه یا نه؟ :ws3:ینی اگه یارو مث من خرفت بود یا اون معنی واضح نبود برای اینکه اون رو درک بکنه پس مکان نیست؟ ینی مکان بودن یا نبودن بستگی به درک افراد داره؟

نه در واقع این اون مکان نیست که یه معنا رو ارسال میکنه برای آدما! این آدمان که معنا رو الصاق میکنن به فضا و تبدیل به مکانش میکنند. :w16:

• Like 6
لینک به دیدگاه
نه در واقع این اون مکان نیست که یه معنا رو ارسال میکنه برای آدما! این آدمان که معنا رو الصاق میکنن به فضا و تبدیل به مکانش میکنند. :w16:

اره خب اما دیمی که نمیشه منا رو الصاق کرد باید یه چیزی باشه مث فعالیت یا شعی یا ... که خاصیتی داشته باشه که بهش معنا الصاق کرد دیگه نه؟ :ws52:

با این حالم که میگی ممکنه آدمی به فضایی معنا الصاق نکنه پس اون فضا برای اون آدم مکان نیست و آدم دیگه به همون فضا معنا الصاق کنه پس برای ادم دوم هومن فضا میشه مکان در صورتی که برای آدم اول مکان نبود. آره؟ :smiley (18):

• Like 6
لینک به دیدگاه
اره خب اما دیمی که نمیشه منا رو الصاق کرد باید یه چیزی باشه مث فعالیت یا شعی یا ... که خاصیتی داشته باشه که بهش معنا الصاق کرد دیگه نه؟ :ws52:

با این حالم که میگی ممکنه آدمی به فضایی معنا الصاق نکنه پس اون فضا برای اون آدم مکان نیست و آدم دیگه به همون فضا معنا الصاق کنه پس برای ادم دوم هومن فضا میشه مکان در صورتی که برای آدم اول مکان نبود. آره؟ :smiley (18):

ببین این چیزی که میگی مستلزم باز کردن بحث معنای اجتماعی و معنای فردی که اجازه بده فردا بیایم بحث کنیم.

شیخ جان پاسخت محفوظه .

اما اجازه بده من الان برم بخوابم. فردا میایم دوباره. تو هم برو بخواب. بابا تو مگه فردا نباید بری سرکار؟:w00:

قهوه خونه تعطیله. :ws3:

شوخی کردم. چنگیز هست. شما بحث کنید من فردا میام ببینم چی به چیه.

شبتون به خیر دوستان عزیزم. امشب یه شب خوب برای کافه بود. :icon_gol::w16:

• Like 5
لینک به دیدگاه
ببین این چیزی که میگی مستلزم باز کردن بحث معنای اجتماعی و معنای فردی که اجازه بده فردا بیایم بحث کنیم.

شیخ جان پاسخت محفوظه .

اما اجازه بده من الان برم بخوابم. فردا میایم دوباره. تو هم برو بخواب. بابا تو مگه فردا نباید بری سرکار؟:w00:

قهوه خونه تعطیله. :ws3:

شوخی کردم. چنگیز هست. شما بحث کنید من فردا میام ببینم چی به چیه.

شبتون به خیر دوستان عزیزم. امشب یه شب خوب برای کافه بود. :icon_gol::w16:

ایول فردا بیا این معنای اجتماعی و فردیو بگو بینم چه خبره :ws3:

شبت خوش جیگر :rose:

• Like 3
لینک به دیدگاه

خیلی بحث خوبی بود :w16:

من یه 3،4 ساعت نبودما :icon_pf (34): تو همین چند ساعت یه همچین بحث خوبی شده و این همه پیش رفته. :icon_pf (34):

خب الان من بخوام چیزی بگم فکر کنم بازم یه جوری تکرار حرفای شماها باشه :ws52:

اما بازم با این حال میگم :ws3:

خب فضا خیلی گسترده هستش. اما تو همون مثالی که محمدمهدی زد، یه مکعب تو خالی که چیزی که توش محبوسه میشه فضا. اما همون چیز مکان نیست. ولی مثلاً بگیم فلان گوشه مکعب، اون موقع اون فلان گوشه میشه مکان.

یعنی وقتی بر اساس یه چیز خاصی یه معنایی یه قسمتی از فضا رو بهش هویت میدیم و از بقیه قسمتا جداش می کنیم، اون قسمت فضا، تبدیل به مکان میشه واسمون.

یعنی تقریباً فضا یه عینیتیه که هست حالا یا قابل درک هست یا نیست. اون قسمتش که درک میشه و تو ذهنمون میاد مکان میشه. یعنی مکان به نظرم ذهنیه. ممکنه یه جا رو من مکان بدونم ولی کس دیگه ای اونجا رو درک نکنه و مکان ندونه ولی در هر دو صورت اونجا به عنوان یه فضا هست.

• Like 4
لینک به دیدگاه

خیلی شب خوبی بود ...

از نظر من فضا سیاله ...

اینجا کافه دیزاین است ...

I love you pmc

(ویرایش شده توسط یک فرد ناشناس... عاقبت هرکسی اسپم کنه تو کافه دیزاین همینه )

• Like 4
لینک به دیدگاه
خیلی بحث خوبی بود :w16:

من یه 3،4 ساعت نبودما :icon_pf (34): تو همین چند ساعت یه همچین بحث خوبی شده و این همه پیش رفته. :icon_pf (34):

خب الان من بخوام چیزی بگم فکر کنم بازم یه جوری تکرار حرفای شماها باشه :ws52:

اما بازم با این حال میگم :ws3:

خب فضا خیلی گسترده هستش. اما تو همون مثالی که محمدمهدی زد، یه مکعب تو خالی که چیزی که توش محبوسه میشه فضا. اما همون چیز مکان نیست. ولی مثلاً بگیم فلان گوشه مکعب، اون موقع اون فلان گوشه میشه مکان.

یعنی وقتی بر اساس یه چیز خاصی یه معنایی یه قسمتی از فضا رو بهش هویت میدیم و از بقیه قسمتا جداش می کنیم، اون قسمت فضا، تبدیل به مکان میشه واسمون.

یعنی تقریباً فضا یه عینیتیه که هست حالا یا قابل درک هست یا نیست. اون قسمتش که درک میشه و تو ذهنمون میاد مکان میشه. یعنی مکان به نظرم ذهنیه. ممکنه یه جا رو من مکان بدونم ولی کس دیگه ای اونجا رو درک نکنه و مکان ندونه ولی در هر دو صورت اونجا به عنوان یه فضا هست.

من فک کنم که قسمت سبز رنگ رو خوب اومدی ولی آخرش رو اشتباه برداشت کردی. من ترجیح میدم خود مستر عابدی توضیح بدن.

• Like 6
لینک به دیدگاه
[/color]

من فک کنم که قسمت سبز رنگ رو خوب اومدی ولی آخرش رو اشتباه برداشت کردی. من ترجیح میدم خود مستر عابدی توضیح بدن.

سلام.

ببخشید دو روز فرصت نشد به اینجا سر بزنم.

هم محمد درست میگه. هم تو درست میگی.

در واقع وقتی شما به یک فضای شهری یک معنایی الصاق میکنی، اونو تبدیل به مکان کردی.

خب قبلا هم گفتم. فضا یه چیز انتزاعیه. یعنی وقتی یه جایی ساخته شد دیگه تبدیل به مکان شده! یعنی شما به اون یه معنا الصاق کردید.

مثلا: اونجایی که آشغالها ریخته بود.

یا اونجایی که زیر سایه درخت یه بار نشستیم.

پس میبینید معنای بد یا خوب در ایجاد مکان فرقی ندارند. کافی است یک فضا در ذهن شما تبدیل به مکان شود.

خب رلف میاد مکان های بد رو به بی مکانی تفسیر میکنه. عارفی هم تو یه مقاله توی urban design journal این مسئله رو باز میکنه.

ان شالله موضوع بعدیمون مکان و بیمکانی خاوهد بود.

• Like 8
لینک به دیدگاه

چه بحث خوبی بوده....من چقدر دیر رسیدم:w821:

من همه ی پست ها رو خوندم و نتیجه ای که گرفتم این بودش

فضا یک مفهوم انتزاعی است ،و می تواند بی نهایت بزرگ یا بی نهایت کوچک باشد.

اگر بتوان به بخشی از فضا معنای خاصی را الصاق کرد ان فضا به مکان تبدیل می شود.

اما دوتا سوال:

جوزف یه چیزی عنوان کرد که کسی حرفی درموردش نزد

یعنی بدون استفاده از فعالیتم میشه فضا رو مکان کرد..... راستی الان فکر کردم دیدم که فضا میتونه خیلی خیلی کوچیک مقیاس باشه ولی مکان حداقل واسه ما آدما اینجوری نیست بالاخره یه محدودیتایی داره... پس همیشه نمیتونیم مکان رو زیر شاخه فضا قرار بدیم

ایا با این استدلال میشه گفت مکان زیر مجموعه ی فضا نیست؟؟

و دوم این که

خب قبلا هم گفتم. فضا یه چیز انتزاعیه. یعنی وقتی یه جایی ساخته شد دیگه تبدیل به مکان شده!

اما همچنان فضا هم هست ،درسته؟

• Like 6
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...