رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

کجا ممکن است پیدایش کنم - هاروکی موراکامی ، ترجمه ی بزرگمهر شرف الدین

این کتاب شامل پنج داستان بلند از موراکامی هست ، که به عقیده ی مترجم به خوبی بیانگر سبک غالب داستانی این نویسنده اند .

عنوانش ، توصیفاتش و سبک روایتش قشنگه ..

داستان "خواب" رو از همه بیشتر دوست داشتم البته به جز آخرش .

" سگ کوچک آن زن در زمین" هم به دو نکته ی جالب اشاره میکنه یکی اینکه وابستگی که به حیوونا به وجود میاد، یکی هم بوهایی که هیچ وقت از یاد نمیرن ..

"فکر می کنم جست و جوی من _جایی دیگر_ ادامه خواهد یافت . جست و جو به دنبال چیزی که ممکن است شبیه یک در باشد ، یا شاید بیشتر شبیه یک چتر ، یک دونات یا یک فیل . جست و جویی که امیدوارم من را به جایی ببرد که ممکن است پیدایش کنم . "

لینک به دیدگاه

یک جفت چکمه رای هزارپا / فرانتس هولر / علی عبداللهی / نشر آموت

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

در این بخش از وبلاگ به معرفی کتاب هایی که میخوانیم پرداخته می شود(کتابها می توانند مورد علاقه یا تنفر من یا شما هم باشند! در ضمن از نوشته های شما درباره کتابهایی که میخوانید استقبال می شود) درباره نویسنده و کتاب توضیح کوتاهی خواهیم داد واگر لینک دانلودی از ان موجود بود برای علاقمندان به ایبوک(هرچند هیچ چیزی جای لمس کتاب و ورق زدنش را نمی گیرد) و ارشیو کنندگان! کتابهای الکترونیکی قرار خواهیم داد.

---------------

کتاب یک جفت چکمه برای هزارپا نوشته فرانتس هولر نویسنده معاصر سوئیسی ،ترانه پرداز، نمایشنامه نویس، رمان نویس و کوهنورد با ترجمه علی عبداللهی و با قیمت 6500 تومان توسط نشر آموت روانه بازار شده است.

کتاب یک جفت چکمه برای هزارپا شامل 59 داستان کوتاه طنز (با مفهومی کاملا سوئیسی! - نویسنده اهل سوئیس است) می باشد که هولر در انها با زبانی ساده و جذاب مفاهیم روزمره را دستمایه طنز خویش قرار داده و حاصل ان کتاب دستچین شده توسط اقای عبداللهی می باشد. فرانتس هولر امسال اردیبهشت ماه یکی از نویسندگان دعوت شده به نمایشگاه کتاب تهران بود.

در مقدمه کتاب از زبان هولر امده است :

چنین داستان هایی را همه می توانند بنویسند.

همه صاحب تخیل هستند ، فقط همه لازمش ندارند. برای واداشتن مردم به استفاده از تخیل شان ، گاهی وقت ها که روی صحنه میروم، از جماعت میخواهم عنوان داستانی را بگویند ، بعد خودم به ان ها درجا قول نوشتنش را می دهم. رفته رفته

پس از چندلحظه تامل ، از انها میخواهم شروع کنند به داستان تعریف کردن، به طوری که کسی یک جمله پیشنهاد میدهد ، دیگری جمله دومی ، و بیشتر اوقات جمله هایی در تکمیل ان جمله ها یا طرح هایی ارائه میشود. من داستان را در حین شکل گیری حروفچینی میکنم، وبعد یک کپی از ان را میدهم دست تماشاگران تا با خود به خانه ببرند. برخی از داستان های همین مجموعه حاصل افرینش جمعی بزرگسالان و کودکان است.

هولر در یادداشت دیگری می نویسد:

ظهرهای شنبه به استودیو زوریخ رادیو سوئیس می رفتم، یک تلفن و یک ماشین تایپ دم دستم بود. از رادیو شماره تلفن را اعلام می کردند، مردم می توانستند با من تماس بگیرند و موضوعی را برای داستان مطرح کنند.ازخلال سه تلفن اول یک موضوع انتخاب می کردم و در نیم ساعت بعد در طول برنامه ، داستانی ازش در می اوردم و بلافاصله برای شنوندگان میخواندم.

از حدود بیست داستانی که به این شیوه شکل گرفت، چهارتارا برای این مجموعه انتخاب کرده ام.

لینک دانلودی برای ایبوک کتاب یک جفت چکمه برای هزارپا پیدا نشد.

بارزترین شاخصه این کتاب برای خوانده شدن قدرت خارق العاده هولر در تلفیق تخیل و طنز به شکلی بسیار خلاقانه و کاملا به دور از هجو (نوع طنز دلنشین عامه ایرانیان!) می باشد بنحوی که ساده ترین موضوعات را دستمایه طرح مسائلی جالب و در عین حال عمیق نموده است

باهم سه داستان از این کتاب را مرور می کنیم:

بازی چوب کبریت

اقای مسرلی با یک کاروان سیاحتی در ناف قاره سیاه افریقا به دام گروهی از ادمخوارها افتاد. از انجا که سرکرده آدمخوارها بسیار انساندوست بود و حس شوخ طبعی زیادی هم داشت ، به اقای مسرلی قول داد در صورتی که بتواند اورا در بازی چوب کبریت ببرد ، ازادش خواهد کرد.

خوشبختانه اقای مسرلی ، مدتی قبل، همین بازی را از برادرش فراگرفته بود

ولی افسوس یادش رفته بود چطوری بازی را می برند، این بود که ادمخواره اورا خوردند.

یک جفت چکمه برای هزارپا/فرانتس هولر/علی عبداللهی/صفحه 22

---------------------------

گچ و تخته پاک کن

یک تکه گچ اهسته نا کرد به نوشتن جمله ای روی تخته سیاه:

"یکی از مهمترین چیزها در زندگی همانا ..."

تخته پاک کن که اب چکان نزدیک می شد، گفت : خب، منظور؟

گچ تندتند نوشت : ... تخته پاک کن است!

تخته پاک کن گفت : خب این شد یک چیزی. و خشنود خزید توی جایش زیر تخته سیاه

یک جفت چکمه برای هزارپا/فرانتس هولر/علی عبداللهی/صفحه 98

باغبان

یک باغبانی بود، شهره ی عالم و ادم به اینکه پر و پاهاش از سنگ است.

برای همین گروه گروه ادم از همه جای عالم به دیدنش می امدند، و درحال اب دادن به باغچه ها و کرتها، پایش را لمس می کردند یا وقتی در گلخانه سرگرم کار بود، دزدانه دست خودرا روی ساقش می کشیدند.

بعد به همدیگر می گفتند: «قابل تصور نیست که پر و پای کسی از سنگ باشد

»

ولی هرگز کسی از گل هایش چیزی نگفت.

یک جفت چکمه برای هزارپا/فرانتس هولر/علی عبداللهی/صفحه 114

از پشت جلد کتاب:

...قصه های پوچ نما،خنده دار،دیوانه وار و لوسی که مارا به نیشخند،والبته بیشتر به تفکر وا میدارند...هولر از بهترین هاست.

فولکر مگزین

فرانتس هولر عمیقا به قدرت کلمه باور دارد و با ان مانوس است...فکر نوشتن چنین قصه های عجیبی ان هم ا این سازوکار ، به عقل هیچ تنابنده ای جز خودش نمی رسد.

اورس ویدمر

اینجور قصه نوشتن،ایده بکری است: نیم ساعت وقت می گذاری ، فکر می کنی، واز اولین فکرهای خودت یک قصه کوتاه می سازی، فرقی نمی کند قصه زندگی عشقی مورچه ای توی جنگل باشد،یا بازی های زندگی ، یا در مورد اردکی که به اقیانوس ارام می زند...

از نامه یکی از خوانندگان

لینک به دیدگاه
من او را دوست داشتم نوشته آنا گاوالدا

یه رمان فوق العاده احساسی

و جذاب

تمومش نکردم هنوز اما تمام که شد،دربارش میام میگم:w16:

کتابش رو تموم کردم و فوق العاده لذت بردم

بعضی جاهاشو حس میکردم یکی داره از زبون من حرف میزنه

حرفای کلوئه

حرفای پی یر

دلم خیلی گرفت با خوندنش

و چقدر آدم بزرگا میتونن خودخواه باشن...

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

کتاب آدم برفی

نوشته مریم پوریامین

یه سری داستان کوتاهه که درباره بچه های رده سنی 10تا15 هست

البته الان فهمیدم برای گروه سنی نوجوان هست ولی خب دارم میخونمش:ws3:

لینک به دیدگاه

کافه پیانو

فرهاد جعفری

کتاب بامزه و جالبیه

کتاب از زبون یه مردیه که صاحب یه کافه ست و یه دختر داره که حدودا 10-12سالشه

این آقا از همسرش جدا شده و ماجراهای روزمره شو و افکارشو روایت میکنه

لذت میبرم از مکالماتش با دخترش

:w16:

لینک به دیدگاه

رساله بندگی...جلد دوم...نیمه تمومه هنوز...

همه دیدگاه ها درمورد حب به دنیا و دنیا رو از تعریف لغت تا مفهوم های متفاوت اززبان نویسنده، بیان کرده.

خوبه...:ws37:

لینک به دیدگاه

داستانی از بهشت مجموعه داستان از چند تا نویسنده خارجی

افتضاح بود:icon_pf (34): البته به نظرم واسه بچه ها بود:ws3:

یکی دیگه هم اینجا همه آدمها اینجوریند

اینم مجموعه داستانه البته این خیلی جالب تره:w16:

لینک به دیدگاه

مزرعه حیوانات

جورج اورول

فک کنم آخرین نفری باشم که خوندم این کتاب رو

نیاز به توضیح نداره کتابی فوق العاده و سمبلیک بر ضد سرمایه داری

:a030:

جمله هایی ماندگار از کتاب:

"همهٔ حیوانات باهم برابرند، اما بعضی برابرترند!"

بنجامین الاغ : "خدا به من دمی عطا کرد که مگس ها را برانم ولی کاش نه دمی داشتم و نه مگسی آفریده می شد!"

لینک به دیدگاه

آخرين كتابي ك خوندم،شرافت وشيطان -نوشته:الكساندر دوما -ترجمه:عمادالسلطنه

موضوع همونطور كه از اسمش پيداست نمايش قياس شرافت يك نجيب زاده مبارزه برتاني با يشيطان صفتي ك كشيش بلند پايه است.حيله گري كشيش و انسانيت جوون در كل داستان موج ميزنه.من خودم به شخصه از روند داستان و جملات ساده اش خوشم اومد ولي در كل خيلي طرز بيانشو نپسنديدم.

اما خيلي قبل تر كتاب سينوهه ،ژزشك مخصوص فرعون ، رو خوندم.نوشته ميكا والتاري وترجمه خاص:ذبيح اله منصوري

اين كتاب واقعا معركه ست.فك كنم جز كتابايي كه من هيچ وقت از ياد نخواهم برد،

نمايش اوضاع اجتماعي دوران فراعنه مصر،طريقه درمان آن دوران ،معرفي خدايان مختلف،خرافات واعتقاد مردم و روايت تاريخ گونه اش بي نظيره.من عاشق روايت تارخي و توصيفاتش از شهرها و عقايد مردمش شدم.پيشنهاد ميكنم حتما بخونديش.2جلديه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...