رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

همه چه قدر سوالا سخت میپرسند!!

حالا من هم یک سوال خیلی آسون میپرسم،میخوام ببینم آیا بچه ها چه قدر به مفاهیم توجه دارند.

به نظر شما آیا حد تسلیم sy یک ورق بسار نازک فولاد،با حد تسلیم یک ورق بسیار ضخیم فولاد برابر است و چرا؟

نه

با آزمایش مشخص شد. فقط جنس نیست(مرد یا زن). ضخامت هست(محمد علی کلی یا جان سنا). فرآیند ساخت(با تمرین و ممارست یا فقط کراتین)

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 1.5k
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

حالا من هم یک سوال خیلی آسون میپرسم،میخوام ببینم آیا بچه ها چه قدر به مفاهیم توجه دارند.

به نظر شما آیا حد تسلیم sy یک ورق بسار نازک فولاد،با حد تسلیم یک ورق بسیار ضخیم فولاد برابر است و چرا؟

بی خیال مهندس جان

کجای سوالات ما سخته ؟

سوالای خودت که خیلی خفنه ...!

خوب این پاسخ نظر منه :

در ابتدا باید دقیقا مشخص بشه که منظور از ورق بسیار ضخیم و ورق بسیار نازک چیه ؟

این یه تعریف نسبیه یعنی یه ورق 2 میل نسبت به ورق 01/ میل بیسار ضخیمه ولی نسبت به ورق 10 میل بسیار نازکه ...!

اما بطور کلی اگر ورقهای رو به دو دسته ی شیت متالها و بالک متالها تقسیم کنیم میتونیم بگیم که معیار سنجش تنش تسلیم در انها کاملا متفاوته

در بالک متالها از همون معیارهای فون مایزز و ... استفاده میشه

ولی در شیت متالها از اونجا که مقدار تنش و کرنش در راستای ضخامت تقریبا غیر قابل اندازه گیره میبایست از " معیار هیل " استفاده بشه .

پ.ن : به کتاب شکلدهی فلزات ارنست کدل فصل 11 مراجعه گردد .

از نظر دیگه میشه این رفتار رو بصورت مکانیکی و متالورژیکی بررسی کرد .

اما در مورد یلدینگ پوینت ...

به نظر شخصی من از انجا که یلدینگ پوینت جزو خواص ذاتی ماده است ( به استثنای شرایط دمای و رطوبت ازمایشگاهی ) پس میتونه در هر دو نوع ورق به میزان انحراف قابل چشم پوشی شاهد تطابق انها باشیم .

لینک به دیدگاه
نه

با آزمایش مشخص شد. فقط جنس نیست(مرد یا زن). ضخامت هست(محمد علی کلی یا جان سنا). فرآیند ساخت(با تمرین و ممارست یا فقط کراتین)

الان میشه بگین Sy فولاد چند است؟

لینک به دیدگاه
بی خیال مهندس جان

کجای سوالات ما سخته ؟

سوالای خودت که خیلی خفنه ...!

خوب این پاسخ نظر منه :

در ابتدا باید دقیقا مشخص بشه که منظور از ورق بسیار ضخیم و ورق بسیار نازک چیه ؟

این یه تعریف نسبیه یعنی یه ورق 2 میل نسبت به ورق 01/ میل بیسار ضخیمه ولی نسبت به ورق 10 میل بسیار نازکه ...!

اما بطور کلی اگر ورقهای رو به دو دسته ی شیت متالها و بالک متالها تقسیم کنیم میتونیم بگیم که معیار سنجش تنش تسلیم در انها کاملا متفاوته

در بالک متالها از همون معیارهای فون مایزز و ... استفاده میشه

ولی در شیت متالها از اونجا که مقدار تنش و کرنش در راستای ضخامت تقریبا غیر قابل اندازه گیره میبایست از " معیار هیل " استفاده بشه .

پ.ن : به کتاب شکلدهی فلزات ارنست کدل فصل 11 مراجعه گردد .

از نظر دیگه میشه این رفتار رو بصورت مکانیکی و متالورژیکی بررسی کرد .

اما در مورد یلدینگ پوینت ...

به نظر شخصی من از انجا که یلدینگ پوینت جزو خواص ذاتی ماده است ( به استثنای شرایط دمای و رطوبت ازمایشگاهی ) پس میتونه در هر دو نوع ورق به میزان انحراف قابل چشم پوشی شاهد تطابق انها باشیم .

شما در نظر بگیرید،یک ورق فولادی با ضخامت 0.5 میلیمتر.

یک ورق فولادی با ضخامت 1 متر !!! :icon_pf (34):

اگر به ضخامت ربط دارد،چرا در جداول تنها یک Sy برای هر ماده تعریف میشود؟

تو نرم افزار هم وقتی میخواهید تحلیل کنید،یک Sy وارد میکنید،چرا؟

آیا آنجا هم نوع تحلیل مشخص میکنید برای تخمین Sy

آیا Sy یک خاصیت ماده و مستقل از ضخامت است یا نه؟

چگونه تعیین میشود در اینصورت برای هر ضخامت باید یک Sy تعریف کنیم که !!! :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
شما در نظر بگیرید،یک ورق فولادی با ضخامت 0.5 میلیمتر.

یک ورق فولادی با ضخامت 1 متر !!! :icon_pf (34):

اگر به ضخامت ربط دارد،چرا در جداول تنها یک sy برای هر ماده تعریف میشود؟

تو نرم افزار هم وقتی میخواهید تحلیل کنید،یک sy وارد میکنید،چرا؟

آیا آنجا هم نوع تحلیل مشخص میکنید برای تخمین sy

آیا sy یک خاصیت ماده و مستقل از ضخامت است یا نه؟

چگونه تعیین میشود در اینصورت برای هر ضخامت باید یک sy تعریف کنیم که !!! :jc_thinking:

خوب منکه با ادرس دقیق کتاب گفتم که معیار شیت متالها و بالک متالها بنا به دلالیل فوق الذکر کاملا متفاوته

من خودم برای پروژه ی فوقم بخاطر استفاده از ورق 2 میل از معیار هیل استفاده کردم که بسط یافته ی معیار فون مایززه با یه سری ضرایب خاص

در مورد نرم افزار باید بگم پشت هز انالیز در یک نرم افزار المان محدود ( مثل انسیس ) حتی یک مثال ساده ی تحلیل تنش صدها تئوری استفاده میشه

خود نرم افزار بصورت اسمارت با در نظر گرفتن داده های مسئله ( ضخامت ) از تئوری مناسب ( هیل یا فون مایزز ) برای حل دقیق استفاده میکنه .

همونطور که گفتم چون یلدینگ پوینت از خواص ذاتی ماده است به همین دلیل پس از تست با دقت خوبی میشه گفت در هر دو جسم ( ضخیم و نازک ) دارای یه پاسخ هستیم .

لینک به دیدگاه
خوب منکه با ادرس دقیق کتاب گفتم که معیار شیت متالها و بالک متالها بنا به دلالیل فوق الذکر کاملا متفاوته

من خودم برای پروژه ی فوقم بخاطر استفاده از ورق 2 میل از معیار هیل استفاده کردم که بسط یافته ی معیار فون مایززه با یه سری ضرایب خاص

در مورد نرم افزار باید بگم پشت هز انالیز در یک نرم افزار المان محدود ( مثل انسیس ) حتی یک مثال ساده ی تحلیل تنش صدها تئوری استفاده میشه

خود نرم افزار بصورت اسمارت با در نظر گرفتن داده های مسئله ( ضخامت ) از تئوری مناسب ( هیل یا فون مایزز ) برای حل دقیق استفاده میکنه .

همونطور که گفتم چون یلدینگ پوینت از خواص ذاتی ماده است به همین دلیل پس از تست با دقت خوبی میشه گفت در هر دو جسم ( ضخیم و نازک ) دارای یه پاسخ هستیم .

این معیارهایی که اشاره کردین تنش را محاسبه میکند یا Sy را ؟

چون ما در طراحی میگوییم ضریب اطمینان = معیار طراحی تقسیم بر پارامتر طراحی.

n=Sy/stress یعنی با داشتن Sy ثابت بیاییم تنش ها را با معیارهای مختلف پیدا کنیم،سپس ضریب اطمینان طراحی را محاسبه کنیم؟

یا اینکه هم تنش و هم Sy را باید تعیین کنیم؟

بحث بسیار جالبی میکنید،ممنون. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به نظر شما آیا حد تسلیم Sy یک ورق بسار نازک فولاد،با حد تسلیم یک ورق بسیار ضخیم فولاد برابر است و چرا؟

حد تسلیم یک ماده از خصوصیات ذاتی آن ماده است و ربطی به ابعاد آن ندارد...

sy فولاد با توجه به درصد کربن و...متفاوت است،از فولاد نرمه گرفته تا فولاد سخت...

لینک به دیدگاه
حد تسلیم یک ماده از خصوصیات ذاتی آن ماده است و ربطی به ابعاد آن ندارد...

Sy فولاد با توجه به درصد کربن و...متفاوت است،از فولاد نرمه گرفته تا فولاد سخت...

منظورم فولادی از یک جنس،اما ابعاد مختلف بود.

اینکه جنس اگر فرق کند،حد تسلیم هم فرق میکند کاملا صحیح است.

پس طبق نظر شما و دوستان اگر حد فولادی خاص را مثلا 200 مگاپاسکال بگیریم.

این حد تسلیم برای یک میله باریک فولادی (میل گرد) و یک ورقه با ضخامت 2 متری فولاد باید 200 مگاپاسکال باشد دیگه درسته؟

لینک به دیدگاه

این حد تسلیم برای یک میله باریک فولادی (میل گرد) و یک ورقه با ضخامت 2 متری فولاد باید 200 مگاپاسکال باشد دیگه درسته؟

فولاد

1-[/url]نوع کم آلیاژ تا ضخامت 50.8 میلی متر میشه 345 مگا پاسکال

2-باز هم کم آلیاژ تا ضخامت 152 میشه 290

لینک به دیدگاه
این معیارهایی که اشاره کردین تنش را محاسبه میکند یا sy را ؟

چون ما در طراحی میگوییم ضریب اطمینان = معیار طراحی تقسیم بر پارامتر طراحی.

N=sy/stress یعنی با داشتن sy ثابت بیاییم تنش ها را با معیارهای مختلف پیدا کنیم،سپس ضریب اطمینان طراحی را محاسبه کنیم؟

یا اینکه هم تنش و هم sy را باید تعیین کنیم؟

بحث بسیار جالبی میکنید،ممنون. :icon_gol:

خوب شاید دوستان عزیز اطلاع نداشته باشند ولی تمام معیارها بر اساس تنش تسلیم هست و به غیر از معیاری معروف فون مایزز و ترسکا ما دارای چندین معیار مهم هستیم .

تقریبا میشه گفت معیارهای فوقن مایزز و ترسکا جزو معیارهای بسیار ساده و ابتدایی هستند .

معیارهایی نظیر :

فون مایزز

ترسکا

کار مومسان

تنش موثر

کرنش موثر

قوانین شارش مومسان

قوانین شارش مومسان نموی

هیل

هیل اصلاح شده

کران بالایی

خطوط میدان لغزش

تیلر

از تئوریهای معروف هستند که همگی بر اساس معیار تسلیم پایه ریزی شده اند .

اینجا فرصت و حوصله ی تبیین یکایک تئوریهای بالا نیست و اینکه قطعا ظرفیت یادگیری ان هم موجود نیست .

لذا از حضور شما اجازه میخواهم تا ساعاتی دیگر تعاریفی ( به همراه روابط و اشکال ) معیار هیل و ... رو بصورت عکس ارائه کنم .

لینک به دیدگاه

به نظر بنده پاسخ گفته شده در پست قبلی بسیار روشن وآشکار بود.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

ببینید برای تست تنش تسلیم بایست از دستگاه تست کشش استفاده شود

اما طبق استاندارد astm e8m هر ماده دارای نوع تست مخصوص خود است

شما هیچگاه نمیتوانید بگویید یه میلگرد و یک ورق مثل هم تست میشوند

رجوع شود به استاندارد فوق الذکر

اما اینکه میفرمایید " با هر ابعاد " باید بگویم که در تست کشش شما اگر یک میلگرد 5 یا یک میلگرد 10 داشته باشید بازهم نوع تست یکسانست و این یعنی ابعاد در ازمون تنش تسلیم هیچ دخالتی ندارد .

لینک به دیدگاه

اما طبق استاندارد astm e8m هر ماده دارای نوع تست مخصوص خود است

شما هیچگاه نمیتوانید بگویید یه میلگرد و یک ورق مثل هم تست میشوند

رجوع شود به استاندارد فوق الذکر

اما اینکه میفرمایید " با هر ابعاد " باید بگویم که در تست کشش شما اگر یک میلگرد 5 یا یک میلگرد 10 داشته باشید بازهم نوع تست یکسانست و این یعنی ابعاد در ازمون تنش تسلیم هیچ دخالتی ندارد .

استاندارد astm را درست گفتی،اما چون دیگه زیاد بحث شد،جواب را میدهم.

ابعاد کاملا در تنش تسلیم تاثیر دارند.

یعنی اگر یک میلگرد 1 را تحت کشش قرار دهی،در تنش کمتری به تسلیم میرسد تا یک میلگرد 20.

همچنین نوع بارگذاری در حد تسلیم بسیار موثر است،یعنی مثلا بارگذاری انفجاری،حد تسلیم فولاد را تا سه برابر افزایش میدهد.

اما astm برای منظم شدن و بودن یک مرجع ، یک استانداردی را مشخص میکند تا این استاندارد،تنها پاسخگوی نیازهای طراحی باشد و خطر تسلیم را تا حد ممکن از بین ببرد.

بنابر این حد تسلیم به طور ذاتی خاصیت ماده نیست،اما برای انجام محاسبات خاصیت ماده تعریف میشود.

لینک به دیدگاه
یعنی اگر یک میلگرد 1 را تحت کشش قرار دهی،در تنش کمتری به تسلیم میرسد تا یک میلگرد 20.

چگونه؟

آیا این جمله شما برای نیرو بود یا تنش؟اگر تنش است بیشتر توضیح دهید ؟منبع هم معرفی بفرمایید تا ما نیز مستفیض گردیم.

لینک به دیدگاه
چگونه؟

آیا این جمله شما برای نیرو بود یا تنش؟اگر تنش است بیشتر توضیح دهید ؟منبع هم معرفی بفرمایید تا ما نیز مستفیض گردیم.

منبع کتاب های مقاومت مصالح فوق پیشرفته است.

بودی بهت نشان میدادم،میتوانید به کتاب مقاومت فوق پیشرفته تیموشنکو مراجعه کنید.

اینها را ما تماما توی آزمایشگاه هم انجام دادیم.

باید پای دستگاه تست کشش بایستی تا تفاوت را ملاحظه کنی،که یک میلگرد 1 تحت چه تنشی به تسلیم میرسد و یک میلگرد 20 تحت چه تنشی.

بحث هایی که شما مطالعه فرمودین بحث های مقدماتی است برای ساده سازی مفاهیم.

در کارهای مهندسی هم معمولا دنبال راه های ساده هستند تا علاوه بر سادگی،طراحی قابل اعتمادی هم بدهد.

اما در عمل و واقعیت اینطور نیست.

لینک به دیدگاه
منبع کتاب های مقاومت مصالح فوق پیشرفته است.

بودی بهت نشان میدادم،میتوانید به کتاب مقاومت فوق پیشرفته تیموشنکو مراجعه کنید.

اینها را ما تماما توی آزمایشگاه هم انجام دادیم.

باید پای دستگاه تست کشش بایستی تا تفاوت را ملاحظه کنی،که یک میلگرد 1 تحت چه تنشی به تسلیم میرسد و یک میلگرد 20 تحت چه تنشی.

بحث هایی که شما مطالعه فرمودین بحث های مقدماتی است برای ساده سازی مفاهیم.

در کارهای مهندسی هم معمولا دنبال راه های ساده هستند تا علاوه بر سادگی،طراحی قابل اعتمادی هم بدهد.

اما در عمل و واقعیت اینطور نیست.

بلی شما صحیح می فرمایین، نتایج اکپسریمنتال شما در حیطه روابط تئوری نمی گنجد.

ضمنا می توانید بفرمایید به کدوم کتاب مرحوم پروفسور تیموشنکو (1972 به رحمت خدا رفتن) ما رو ارجاع دادین :

1. Advanced Strength of materials

2. Theory Of Elastic Stability

3. Theory of Elasticity - TIMOSHENKO

لینک به دیدگاه
بلی شما صحیح می فرمایین، نتایج اکپسریمنتال شما در حیطه روابط تئوری نمی گنجد.

ضمنا می توانید بفرمایید به کدوم کتاب مرحوم پروفسور تیموشنکو (1972 به رحمت خدا رفتن) ما رو ارجاع دادین :

1. Advanced Strength of materials

2. Theory Of Elastic Stability

3. Theory of Elasticity - TIMOSHENKO

همون شماره 1 را مطالعه بفرمایید.

در ضمن نتایج اکسپریمنتال بنده نیست،این نتایج در اکثر آزمایشگاه های دنیا ثبت میشه.

استادی هم که این مطلب را به ما در کلاس گفته،جز چهره های ماندگار مقاومت در ایران هست،میتوانید درباره دکتر نائی بپرسید.

اگر هم حس کردید نائی اشتباه میگه و شما بهتر میدونید اصل قضیه رو،ایمیلش را بهتون میدم باهاش مشورت کنید.

موفق باشید. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
همون شماره 1 را مطالعه بفرمایید.

در ضمن نتایج اکسپریمنتال بنده نیست،این نتایج در اکثر آزمایشگاه های دنیا ثبت میشه.

استادی هم که این مطلب را به ما در کلاس گفته،جز چهره های ماندگار مقاومت در ایران هست،میتوانید درباره دکتر نائی بپرسید.

اگر هم حس کردید نائی اشتباه میگه و شما بهتر میدونید اصل قضیه رو،ایمیلش را بهتون میدم باهاش مشورت کنید.

موفق باشید. :icon_gol:

من pdf هر سه کتاب تیموشنکو رو دارم مخصوصا فصل 10 کتاب اول رو که در مورد خواص مکانیکی مواد هستش همچین چیزی رو که شما می فرمایین ندیدم.

ولا چه عرض کنم حالا پای دکتر حسن نایی رو وسط می کشی، باشه در نهایت شما درست می فرمایین.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...