رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

اگر هدف تعریف رزوه است نیازی به کشیدن آن نیست. سوراخ را با دستور hole ایجاد کنید و گزینه رزوه را انتخاب و نوع رزوه را تعیین کنید. قطر سوراخ بر اساس استاندارد رزوه قطر مورد نیاز برای فرآیند رزوه کاری بر اساس قطر مته تعیین می شود (پس مثلا قطر سوراخ برای رزوه M10 برابر 10 نیست کمتر است). و در محیط نقشه کشی هم توسط دستور رزوه در بخش dimensions نماد رزوه بطور خودکار روی سوراخ اضافه می شود. از دید مهندسی همین کافی است و نیازی به نمایش سه بعدی رزوه وجود ندارد.

اگر واقعا نیاز به نمایش سه بعدی رزوه دارید (که در طول سالها طراحی مهندسی تا بحال نیازی به آن ندیده ام) می توانید از دستور helix و ترکیب آن با groove آن را ایجاد کنید.

مرسی

نه منظورم سوراخ رزوه دار نبود

همین بخش دوم صحبتاتون

مثلا سر بطری نوشابه

ببخشید تازه کاریم...تو مرحله آموزشیم فعلا:ws3:

یه چی دیدیم خوشمون اومده خواستیم ببینیم چطور کشیده شده...مهندسی نبود.

بخش اول هم مفید بود..نمیدونستم

مرسی

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 972
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام,اگه ممکن help یا فایل آموزش کامل نسخهv6r2009 رو واسمون بذارین ممنون میشم....ترجیحا part design

توی همین زیر تالار . موجوده .

دانلود نرم افزار Catia

توی اولین پست . هلپ هم موجوده /.

لینک به دیدگاه

ببخشید به نظر من اگر کسی تازه کار است بهتر است از ورژنهای قدیمیتره نرم افزارها استفاده کند. هم روش نصب ساده تری دارند و هم سبکترند. ساده تر هم هستند و وقتی که شخص فرمانهای اصلی و کاربردشون رو یاد گرفت اونوقت بره ورژن جدید(اگر نیاز بود)

اینطوری قدر دستورات جدید رو هم بهتر میدونه. مثلا اول یه مدت با انسیس 5.6 یا سالید 2005 کار کنه بعد بره ورژنهای بالاتر. تو ورژنهای جدیدتر معمولا کلی چیزه گرافیکی میزارن که فقط کاربر رو گیج میکنه:w16:

خصوصا برای کسایی که سیستم کامپیوترشون به روز نیست توصیه میشه.

دقیقا عین همین موضوع رو میشه برای کاربرای ویندوز دید. کسایی که قبلا با DOS کار کردن حرفه ای ترن و دانششون عمیقتره

البته عمر نوح که نداریم که بخوایم از این کارا انجام بدیم و این فقط یه مثال بود:ws3:

لینک به دیدگاه

ببخشید به نظر من اگر کسی تازه کار است بهتر است از ورژنهای قدیمیتره نرم افزارها استفاده کند. هم روش نصب ساده تری دارند و هم سبکترند. ساده تر هم هستند و وقتی که شخص فرمانهای اصلی و کاربردشون رو یاد گرفت اونوقت بره ورژن جدید(اگر نیاز بود)

اینطوری قدر دستورات جدید رو هم بهتر میدونه. مثلا اول یه مدت با انسیس 5.6 یا سالید 2005 کار کنه بعد بره ورژنهای بالاتر. تو ورژنهای جدیدتر معمولا کلی چیزه گرافیکی میزارن که فقط کاربر رو گیج میکنه:w16:

خصوصا برای کسایی که سیستم کامپیوترشون به روز نیست توصیه میشه.

دقیقا عین همین موضوع رو میشه برای کاربرای ویندوز دید. کسایی که قبلا با dos کار کردن حرفه ای ترن و دانششون عمیقتره

البته عمر نوح که نداریم که بخوایم از این کارا انجام بدیم و این فقط یه مثال بود:ws3:

البته بد نیست بجای استفاده از نرم افزار هر کسی کاری را که می خواهد انجام دهد چه محاسبات و چه طراحی، در ابتدا روی کاغذ بطور دستی و حتی تقریبی انجام دهد پس از آن در نرم افزار پیاده سازی کند. از بس همه چیز کامپیوتری شده احساس می کنم کم کم دانش مهندس ها و دانشجویان ما هم سطحی شده و آن هم بصورت کامپیوتری در آمده است.

امروزه از کسی که کلی کارهای قشنگ کامپیوتری انجام می دهد اگر بخواهید محاسبات تنش یک قطعه بسیار ساده و یا نقشه آن را روی کاغذ انجام دهد در آن می ماند!!!!!!!

نوع نرم افزار و نسخه جدید و قدیم آن مهم نیست مهم این است که دانش مهندسی تان را با دانش نرم افزاری جایگزین نکنید، آلوده نرم افزار نشوید، و نتایج نرم افزار را هم تا کسب اطمینان کامل باور نکنید.

لینک به دیدگاه
البته بد نیست بجای استفاده از نرم افزار هر کسی کاری را که می خواهد انجام دهد چه محاسبات و چه طراحی، در ابتدا روی کاغذ بطور دستی و حتی تقریبی انجام دهد پس از آن در نرم افزار پیاده سازی کند. از بس همه چیز کامپیوتری شده احساس می کنم کم کم دانش مهندس ها و دانشجویان ما هم سطحی شده و آن هم بصورت کامپیوتری در آمده است.

امروزه از کسی که کلی کارهای قشنگ کامپیوتری انجام می دهد اگر بخواهید محاسبات تنش یک قطعه بسیار ساده و یا نقشه آن را روی کاغذ انجام دهد در آن می ماند!!!!!!!

نوع نرم افزار و نسخه جدید و قدیم آن مهم نیست مهم این است که دانش مهندسی تان را با دانش نرم افزاری جایگزین نکنید، آلوده نرم افزار نشوید، و نتایج نرم افزار را هم تا کسب اطمینان کامل باور نکنید.

تا حدود زیادی قبول دارم

به نظر من این نرم افزارا و تمام امکاناتشون فقط مثل یک پالت رنگ در دست یک نقاش هستن

یعنی هنر و علم طراح هست که باید از اینا استفاده کنه و هرچقدر هم ساده‌تر باشن بهتره

دقیقا مثل برنامه نویسی که فکر کنم فقط با دستورات ساده if و for تقریبا میشه هر برنامه ای نوشت

لینک به دیدگاه
مرسی

نه منظورم سوراخ رزوه دار نبود

همین بخش دوم صحبتاتون

مثلا سر بطری نوشابه

ببخشید تازه کاریم...تو مرحله آموزشیم فعلا:ws3:

یه چی دیدیم خوشمون اومده خواستیم ببینیم چطور کشیده شده...مهندسی نبود.

بخش اول هم مفید بود..نمیدونستم

مرسی

هر چند رزوه در بطری ها هم استانداردهایی دارد اما نگرش طراحی به آنها با رزوه پیچ و مهره و ... متفاوت است. رزوه بطری به روش تزریق و همراه با خود آن تولید می شود و ضرورتهای طراحی در آن با رزوه پیچ و مهره کمی متفاوت است. چنین رزوه هایی باید بطور کامل بصورت سه بعدی تولید شوند که البته با توجه به ضرورت هایی مثل زاویه درفت draft angle و ... در طراحی قطعات پلاستیکی مدل سازی آنها خیلی هم ساده نیست.

فرصت شد مثالی از نحوه ایجاد یک نمونه از آنها را به هم تمرین می کنیم.

لینک به دیدگاه
هر چند رزوه در بطری ها هم استانداردهایی دارد اما نگرش طراحی به آنها با رزوه پیچ و مهره و ... متفاوت است. رزوه بطری به روش تزریق و همراه با خود آن تولید می شود و ضرورتهای طراحی در آن با رزوه پیچ و مهره کمی متفاوت است. چنین رزوه هایی باید بطور کامل بصورت سه بعدی تولید شوند که البته با توجه به ضرورت هایی مثل زاویه درفت draft angle و ... در طراحی قطعات پلاستیکی مدل سازی آنها خیلی هم ساده نیست.

فرصت شد مثالی از نحوه ایجاد یک نمونه از آنها را به هم تمرین می کنیم.

سلام

يك بطري ساليد طراحي كردم با رزوه از طريق Helix

ببينيد

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

با سلام به همگي دوستان

من دوتا سوال دارم اگه كسي ميدونه لطفا كمكم كنه:

1- چرا در محيط Drafting علارقم همه تنظيمات مربوطه External Parameter همراه با Update كردن به روز نميشود و بايد دستي Synchnoriaz كنم؟

2- چطور ميتوان در Drafting يك قسمتي از متن را وابسته به يك پارامتري كرد؟

لینک به دیدگاه
با سلام به همگي دوستان

من دوتا سوال دارم اگه كسي ميدونه لطفا كمكم كنه:

1- چرا در محيط Drafting علارقم همه تنظيمات مربوطه External Parameter همراه با Update كردن به روز نميشود و بايد دستي Synchnoriaz كنم؟

2- چطور ميتوان در Drafting يك قسمتي از متن را وابسته به يك پارامتري كرد؟

1- ارتباط بین نقشه و قطعه ربطی به external link ندارد و همیشگی است. تنها راه به روز کردن نقشه هم همانطور که گفته اید اجرای دستور update بطور دستی است.

2- بسادگی می توان مقدار یک پارامتر را در یک متن قرار داد. کافی است هنگامی که متن در حالت ویرایش است روی جایی از متن که می خواهید پارامتر اضافه شود راست کلیک کنید و

گزینه Attribute link را انتخاب کنید. حال در خود نقشه یا در مدل سه بعدی پارامتر مورد نظر را انتخاب کنید. مثلا روی آیکون سر شاخه مدل سه بعدی کلیک کنید تا لیست تمام پارامترهای آن در پنجره ای نمایش داده شود. حال پارامتر مورد نظر را انتخاب و دستور را تایید کنید. مقدار آن پارامتر بطور زنده در متن قرار می گیرد.

لینک به دیدگاه

با کتیا شطرنج بازی کنید:

Play Chess with Catia.jpg

نوبت حرکت شما که رسید، می توانید از COMPASS برای جابجا کردن مهره استفاده کنید. نقطه قرمز COMPASS را با ماوس گرفته و روی مهره مورد نظر بیاندازید. COMPASS سبز رنگ خواهد شد حال توسط کشیدن هر یک از محور های COMPASS به سمت مورد نظر می توانید مهره را جابجا و در خانه مورد نظر بنشانید.

لینک به دیدگاه

سلام

در جایی بحث دستور Law مطرح شد که بد ندیدم توضیحاتی که داده شد را اینجا هم مطرح کنم تا دوستان استفاده کنند:

کتیا دارای دو نوع دستور law است یکی explicit law و یک implicit law. هر دو این دستورها که بطور جدا توضیح خواهم داد به منظور ایجاد رابطه ای ریاضی بین دو شی استفاده شده و درون دستورهای دیگر مثل Parallel Cure یا Sweep surface و .. بکار می روند.

implicit law:

این دستور یک محور (یا خط) را به عنوان ورودی Reference که همان X یا متغیر ورودی رابطه است و یک منحنی (Curve, Sketch, Edge) را به عنوان خروجی رابطه Definition دریافت می کند و رابطه را ایجاد می کند. دقت کنید که محور X که از طرفی توسط خط تعریف شده در مقیاس یک و بدون واحد اندازه گیری خواهد بود. مقدار Definition که خروجی است هم بر اساس mm فرض می شود که البته می توان واحد آن را توسط بخش heterogeneous تغییر داد.

مثال: فرض کنیم منحنی A و خط B در فرآیند طراحی ایجاد شده اند و طراح نیاز دارد که منحنی A را عمود بر صفحه آن به اندازه نصف فاصله این منحنی تا خط offest کند.

برای اینکار طراح باید از دستور Parallel curve استفاده کند ولی مقدار offset مقداری متغیر است که براساس رابطه بین منحنی A با خط B باید بدست آید. برای اینکار طراح بسادگی توسط دستور law رابطه بین این دو را تعریف کرده و ضریب 0.5 را به عنوان Scaling تعیین می کند. سپس دستور law ایجاد شده در شاخه طراحی را در بخش law دستور parallel انتخاب می کند.

ضمیمه را برای این مثال و مثال دیگری که از law در دستور sweep استفاده می کند ببینید.

implicit Law یا همان دستوری که آیکون آن "دو منحنی آبی و زرد در کنار محورهای مختصات سیاه" و در محیط generative shape design است. بستگی به اینکه دستور law قرار باشد در چه دستوری استفاده شود ممکن است ورودی و خروجی آن نیاز به واحد (مثل طول میلیمتر، زاویه درجه و...) داشته باشد و یا بدون واحد باشد.

برای مثال اگر قرار باشد دستور را در دستور دیگری مثل sweep line برای تعریف زاویه چرخش خط سوییپ استفاده کرد باید واحد خروجی آن زاویه (درجه یا ...) باشد چون زاویه کمیتی واحد دار است. در این شرایط اگر واحد زاویه برای خروجی دستور law استفاده نشود دستور sweep خطا خواهد داد. تعیین واحد ورودی/خروجی دستور law توسط بخش heterogeneous انجام می شود.

سوییج X parameter on definition برای تعیین وضعیت پارامتر ورودی دستور law که همان X یا بخش Reference است بکار می رود. این پارامتر که از شروع تا انتهای منحنی از صفر تا یک تغییر می کند بطور پیش فرض از روی خط یا محور تعریف شده در بخش Reference محاسبه می شود ولی اگر کابر سوییچ X parameter on definition را انتخاب کند بجای آن از روی خود منحنی Reference حساب می شود.

چنین سوییچ هایی کابردهای خیلی خاص دارند و واقعا نیازی نیست که کسی که قصد یادگیری کتیا و طراحی مهندسی توسط آن را دارد وقت خود را صرف یادگیری جزییات دستوراتی این چنینی کند.

به هر حال اگر به توضیح و مثالهای بیشتری در مورد کاربردهای این دستور نیازمند هستید بگویید تا مطالب بیشتری برای آن بنویسم.

FOG Law.jpg

Helix Variable Pitch & Radius.jpg

explicit law یا همان fog law هم جایی است که در آن می توان معادله های ریاضی پیچیده را در کتیا تعریف و در دستورات دیگر استفاده کرد. برای مثال برای تولید یک منحنی سینوسی می توان از این دستور استفاده کرده و معدله سینوسی را برای کتیا تعریف کرد. سپس از دستور دیگری مثل parallel curve برای تولید منحنی استفاده کرد.

کتیا نسخه 19

از هر دو دستور implicit law و explicit law استفاده شده است.

لینک به دیدگاه
ازدوستان کسی کتیا رو تو ویندوز مجازی روی ویستا نصب کرده؟

اجرا نمیشه نرم افزارها... روی ویستا هم مشکل دارم واعصاب خورد کن میشه

خوب ویندوز xp نصب کن :ws51:

منم رو ویستا نتونستم نصب کنم ویندوز رو عوض کردم

لینک به دیدگاه
ازدوستان کسی کتیا رو تو ویندوز مجازی روی ویستا نصب کرده؟

اجرا نمیشه نرم افزارها... روی ویستا هم مشکل دارم واعصاب خورد کن میشه

دردسر ویندوز مجازی بیشتره

من رو win7 نصب کردم مشکلی نداشته

از چه ورژنی استفاده میکنی؟

لینک به دیدگاه
خوب ویندوز xp نصب کن :ws51:

منم رو ویستا نتونستم نصب کنم ویندوز رو عوض کردم

دردسر ویندوز مجازی بیشتره

من رو win7 نصب کردم مشکلی نداشته

از چه ورژنی استفاده میکنی؟

رو استودیو ایکس پی اس 1340 قابلیت نصب ایکس پی وجود نداره

از نرم افزار VMware Workstation رو ویستا استفاده کردم ولی ران نمیشه

بالا میاد نرم افزارها ولی موقع اجرا ارور میده

فقط برا سالید وکتیا این اتفاق میفته

حالا سالید رو یه جوری حل کردم وکارم وراه انداختم ولی کتیا لنگش موندم

لینک به دیدگاه
رو استودیو ایکس پی اس 1340 قابلیت نصب ایکس پی وجود نداره

از نرم افزار VMware Workstation رو ویستا استفاده کردم ولی ران نمیشه

بالا میاد نرم افزارها ولی موقع اجرا ارور میده

فقط برا سالید وکتیا این اتفاق میفته

حالا سالید رو یه جوری حل کردم وکارم وراه انداختم ولی کتیا لنگش موندم

از نرم افزار VirtualBox شرکت SUN استفاده کن

حجمش 35 مگه قابلیت نصب همه چیزم داره.

من با sap2000 و etabs و safe تو win7 مشکل داشتم. ازین استفاده کردم خیلی عالی کار میکنن.

لینک به دیدگاه
از نرم افزار VirtualBox شرکت SUN استفاده کن

حجمش 35 مگه قابلیت نصب همه چیزم داره.

من با sap2000 و etabs و safe تو win7 مشکل داشتم. ازین استفاده کردم خیلی عالی کار میکنن.

یکی از دوستان با اون کارکرده بود تو نصب سیماتیک منیجر مشکل داشت ولی رو همین وی ام ویر کارکرد

خلاصه داداش متناقض هست کارکردشون

ولی حتما اونم تست میکنم

مرسی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

سلام .

توی محیط Drafting موقعی که میخوام متن وارد کنم یا فلش وشماره قطعه ..، محلش به صفحه شطرنجی میچسبه و نمیتونم توی مکان دلخواه متن وارد کنم .

چجوری میشه محل رو غیر وابسته یه صفحه شطرنجی کرد ؟

لینک به دیدگاه
یکی از دوستان با اون کارکرده بود تو نصب سیماتیک منیجر مشکل داشت ولی رو همین وی ام ویر کارکرد

خلاصه داداش متناقض هست کارکردشون

ولی حتما اونم تست میکنم

مرسی:icon_gol:

این سیماتیک منیجر منو کشته با حساسیتش... امان از دست این آلمانیا :w00:

مشکل سیماتیک منیجر تو ویستا و سون حل شدنیه. نیاز به ویندوز مجازی نداره...

باید رو وین ایکس پی نصبش کنی بعد همه فایلاشو کپی کنی (بعلاوه فولدر سیماتیک که تو common پروگرام فایل تشکیل میشه).

هروقت رو ویستا نصب کردی باید همه اون فایلایی رو که از xp کپی گرفته بودی اونجا اووررایت کنی. اینجوری مشکل کاننکشنش هم حل میشه.

لینک به دیدگاه

یه سوال:

تو قسمت درافتینگ وقتی اندازه میزنم بعضی وقتا مجبورم دائما فونتمو کوچیک یا بزرگ کنم یا مثلا شکل فلشهای اندازه ها رو تغییر بدم.

هرچی گشتم تو تنظیماتش چیزی پیدا نکردم که این کار دائمی بشه.

چجوری این کارو بکنم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...