رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

مثلا کنایه زدم.ولی اگر همینطور راهنمایی های من ادامه داشته باشه آخرش تفاوتی نخواهد کرد.آخرش به عنوان راهنمایی،جواب کامل معما رو می نویسم و شما زحمت می کشید و جواب رو کپی پیست می کنید.

تا فردا منتظر بقیه می مونم و راهنمایی بیشتری نمی کنم.اگر به راهنمایی ها و معلومات مسئله دقت کنید می تونید به جواب برسید.

من متوجه نمیشم که زوج یا فرد بودن ببرها چه اثری میتونه داشته باشه.

برای ساده تر شدن میتونیم حالتی که سه تا ببر هست رو با حالتی که دوتا ببر هست مقایسه کنیم.

در هر دو حالت چه سه ببر چه دو ببر تفاوتی ایجاد نمیکنه چون با خوردن شغال حالت ها به هم تبدیل میشن!

یعنی اینکه شما گفتی اولش 90 ببر هست، میشه فرض کرد که قبل از این 91 ببر بوده و یکی از ببرها شغالی رو خورده و مساله شده یک مساله 90 ببری!

درنهایت من فکر نمیکنم زوج و فرد بودن اثری داشته باشه!:hanghead: شاید کس دیگه ای چیزی به ذهنش رسید

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 527
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

برای ساده تر شدن میتونیم حالتی که سه تا ببر هست رو با حالتی که دوتا ببر هست مقایسه کنیم.

در هر دو حالت چه سه ببر چه دو ببر تفاوتی ایجاد نمیکنه چون با خوردن شغال حالت ها به هم تبدیل میشن!

یعنی اینکه شما گفتی اولش 90 ببر هست، میشه فرض کرد که قبل از این 91 ببر بوده و یکی از ببرها شغالی رو خورده و مساله شده یک مساله 90 ببری!

درنهایت من فکر نمیکنم زوج و فرد بودن اثری داشته باشه!:hanghead: شاید کس دیگه ای چیزی به ذهنش رسید

مگه نمیگه در حالتی که 90 ببر داشته باشیم با حالت 91 ببر جوابا فرق میکنه ؟؟

خب اگه اولش 91 ببر داشته باشیم، ببر نزدیکتر شغال رو میخوره و مسئله تبدیل میشه به اینی که ما داریم. و چون قراره جوابا فرق کنه ببر نزدیک تر دیگه شغالو نمیخوره :ws3:

لینک به دیدگاه

اینجاست که راهنمایی سوم من گره گشاست:ببرها به طرزتفکر هم توجه می کنند.

دقت کن سوال اینه که ببرنزدیکتر چطور استدلال می کنه و چه تصمیمی میگیره.حالا وقتی ما 3 تا ببر داشته باشیم ببر نزدیکتر براساس استدلالش به یک نتیجه میرسه و وقتی 4 تا ببر داشته باشیم ببر نزدیکتر براساس همین استدلال به نتیجه متفاوتی میرسه و تصمیم میگیره شغال رو بخوره یا نه.ببر نزدیکتر در استدلالش به طرز تفکر سایر ببرها توجه میکنه و براساس این موضوع،تصمیم گیری میکنه.بیشتر از این راهنمایی کردن،جذابیت معما رو از بین میبره.با این همه راهنمایی در یک قدمی حل معما هستید البته اگر دیگه بشه اسمش رو معما گذاشت.

لینک به دیدگاه

دقت کن سوال اینه که ببرنزدیکتر چطور استدلال می کنه و چه تصمیمی میگیره.حالا وقتی ما 3 تا ببر داشته باشیم ببر نزدیکتر براساس استدلالش به یک نتیجه میرسه و وقتی 4 تا ببر داشته باشیم ببر نزدیکتر براساس همین استدلال به نتیجه متفاوتی میرسه و تصمیم میگیره شغال رو بخوره یا نه.ببر نزدیکتر در استدلالش به طرز تفکر سایر ببرها توجه میکنه و براساس این موضوع،تصمیم گیری میکنه.بیشتر از این راهنمایی کردن،جذابیت معما رو از بین میبره.با این همه راهنمایی در یک قدمی حل معما هستید البته اگر دیگه بشه اسمش رو معما گذاشت.

شما اولین بار که این معما رو جایی خوندین خودتون تونستین حلش کنین؟

بعد شما هر دقیقه همون راهنمایی ها رو تکرار میکنین!

خوب ما ازینا چیزی دستگیرمون نمیشه! یه راهنمایی دیگه بکنین خوب!

لینک به دیدگاه

آقای خردبین راس میگه ایشون!

ما هی میگیم چه 3تا و چه 4 تا باشه همونه..شما میگی نخیر!اینم راهنمایی!

کجاش راهنماییه برادر من:banel_smiley_4:

باید راهی بدیم که هم بخوره هم خورده نشه؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

مگه نگفتین همه ببرها به یه اندازه باهوشن...اینجوری که شما میگین ببر نزدیکتر میخواد زرنگی کنه:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

نمیخوره:ws3:

چون اگه بخوره شغال میشه و دیگه غذایی نداره تا کوفت کنه این لامصب:ws3:

تازه خورده هم میشه(نهایت بدبختی):ws28:

پس بهتره بچسبه به همون علفش:whistle:

ولی اگه میشه جواب این سوالمو بدین حتما...باید راهی بگیم که هم بخوره هم خورده نشه؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
مگه نگفتین همه ببرها به یه اندازه باهوشن...اینجوری که شما میگین ببر نزدیکتر میخواد زرنگی کنه:banel_smiley_4:

بیشتر از این نمی تونم راهنمایی کنم چون باید جواب رو بگم.ببرها به طرز تفکر هم توجه می کنند نه فقط ببر نزدیکتر.

نمیخوره:ws3:

چون اگه بخوره شغال میشه و دیگه غذایی نداره تا کوفت کنه این لامصب:ws3:

تازه خورده هم میشه(نهایت بدبختی):ws28:

پس بهتره بچسبه به همون علفش:whistle:

ولی اگه میشه جواب این سوالمو بدین حتما...باید راهی بگیم که هم بخوره هم خورده نشه؟؟؟؟

خیر.فقط باید استدلال کنید که این ببر در چه شرایطی شغال رو میخوره.وقتی شغال رو میخوره که میدونه جانش در امانه.ولی وقتی بدونه اگر شغال رو بخوره،خودش خورده میشه نمیخوره که این موضوع هم بستگی به زوج یا فرد بودن ببرها داره.

راهنمایی بیشتر:اگر تعداد ببرها فرد باشه،ببرنزدیکتر شغال رو میخوره و اگر تعداد ببرها زوج باشه،ببر نزدیکتر شغال رو نمیخوره.یعنی اگر تعداد ببرها فرد باشه ببرنزدیکتر میدونه که با خوردن شغال،جانش در امانه و توسط ببربعدی خورده نمیشه ولی اگر تعداد ببرها زوج باشه شغال رو نمیخوره چون میدونه توسط ببربعدی خورده میشه.

احساس میکنم ؛ جواب رو که بگن تازه بحثها شروع میشه :ws37:

دقیقا .... منم منتظرم جواب رو بشنوم تا بحث رو شروع کنیم :ws3:

اینطوری که شما از الان شروع کردید معلومه که جواب معما هرچقدر متقاعد کننده باشه عمرا اگر قبول کنید خودتون نفهمیدید.

لینک به دیدگاه

این مسئله مخصوص ما کامپیوتری هاست (طراحی الگوریتم)

اول فرض می کنیم فقط یک ببر هست پس ببر روباه را می خورد

در حالت 2 ببر اگر ببر روباه را بخورد به حالت تابع قبل می رسیم برای ببر بعدی پس خورده می شویم در نتیجه با 2 تا ببر نمی توانیم روباه را بخوریم

در حالت 3 ما با خوردن روباه به حالت بازنده ببر بعدی می رسیم و از انجا که ببر بازنده باخت خودش رو انتخاب نمی کنه ما می تونیم روباه رو بخوریم

در حالت 4 ما با خوردن روباه به حالت برنده ی ببر کناری می رویم یعنی خورده می شویم پس حالت 4 نمی تواند روباه بخورد و حالت بازنده است

و ...

چون هر بار حالت برنده و بازنده عوض می شود پس زوج بازنده و فرد برنده است

تا 90 که حالت بازنده است

لینک به دیدگاه

اینطوری که شما از الان شروع کردید معلومه که جواب معما هرچقدر متقاعد کننده باشه عمرا اگر قبول کنید خودتون نفهمیدید.

از این جمله به شک افتادم که مبادا جواب متقاعد کننده نباشه!! و بعد از این شَکم در لذت شدم ! همانا که من پیرو شکاکیت گرایی هستم.!!!:a030:

اگر تعداد ببرها زوج باشه،ببر نزدیکتر شغال رو نمیخوره.یعنی اگر تعداد ببرها فرد باشه ببرنزدیکتر میدونه که با خوردن شغال،جانش در امانه و توسط ببربعدی خورده نمیشه ولی اگر تعداد ببرها زوج باشه شغال رو نمیخوره چون میدونه توسط ببربعدی خورده میشه.

.....

...

..

.

.

اگر اینطور باشه سه تا ببر باشن باید نزدیکتره شغال رو بخوره! و بعد میشن دو ببر! حالا چه تضمینی برای خورده نشدن شغال هست؟ اینکه ببر دوم اگر شغال رو بخوره، ببر بعدی(آخر) قطعن شغال رو خواهد خورد...پس اگر سه تا ببر باشن! و تنها سه ببر باشن اونوقته که ببر نزدیک میتونه با خیال راحت شغال رو بخوره.

برای چهار تا، طبق حرف شما نباید بخوره...که منم قبول دارم. چون اگر بخوره اون وقت سه تا ببر میمونه یعنی حالت قبلی. و در حالتی که سه تا ببر باشن، ببره نزدیک شغال رو میخوره و بقیه هیچ کجاشو نمیتونن بخورن! خخ:ws3:

برای 5 تا ...اگر بخوره میشه حالت قبلی! و در حالت قبلی جون شغال در امانه.پس میخوره!

برای 6 تا چطور؟ نمیخوره. چون اگر بخوره میشه حالت قبلی یعنی 5 ببر. که در این حالت گفتیم شغال خورده میشه.

================

جالب شد! وقتی اولین بار سوال رو دیدم مطمئن بودم زوج و فرد بودن اثری نداره!

حتی اولهای همین پست اونقدر مطمئن بودم که ای معما جواب نداره، که اینهارو فقط برای این نوشتم که نشون بدم "خردبین" داره اشتباه میکنه! اما نه انگار.. ضایع شدم:icon_redface:

لینک به دیدگاه

در حالت 2 ببر اگر ببر روباه را بخورد به حالت تابع قبل می رسیم برای ببر بعدی پس خورده می شویم در نتیجه با 2 تا ببر نمی توانیم روباه را بخوریم

در حالت 3 ما با خوردن روباه به حالت بازنده ببر بعدی می رسیم و از انجا که ببر بازنده باخت خودش رو انتخاب نمی کنه ما می تونیم روباه رو بخوریم

در حالت 4 ما با خوردن روباه به حالت برنده ی ببر کناری می رویم یعنی خورده می شویم پس حالت 4 نمی تواند روباه بخورد و حالت بازنده است

و ...

تا 90 که حالت بازنده است

چرا جواب شما رو ندیدم! شاید داشتم تایپ میکردم که شما جواب داده بودی!

==================

خواستم این رو اضافه کنم که بهم یادآوری شد بسیاری از حماقتهایی که من در زندگی انجام دادم زمانی بود که فکر میکردم جواب رو میدونم بدون اینکه واقعن برای رسیدن به جواب فکر کرده باشم!!

تصور و توهمی از دونستن.! اما وقتی شروع میکنیم و واقعن فکر میکنیم میبینیم که چقدر احتمال داره تصور اولیه ما اشتباه بوده باشه

لینک به دیدگاه

این آقای خردبین گفتن شب میان جوابو میدن...اما انگار دلشون نمیاد !آخه راهنمایی بیشتر میکنن...بابا جوابو صاف و پوس کنده بدید دیگه:banel_smiley_4:

حتی afshin_18 هم نظرشونو گفتن اما آقای خردبین:whistle:

لینک به دیدگاه

و ...

تا 90 که حالت بازنده است

آقا من مخم هنگ کرده:banel_smiley_4:

خوب اگه 3 تا ببر باشن که یکیشون یه شغال بخوره تبدیل به شغال میشه و دو تا ببر دیگه میخورنش:w58:

چرا نخورنش؟

یکی بیاد برا من توضیح بده:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

و ...

تا 90 که حالت بازنده است

شما باید توضیح بدید که چرا ببر دوم سوم....چنین تصمیمی میگیره.اینکه به حالت برنده یا بازنده قبلی میرسه کافی نیست.این توضیح کامپیوتری هیچ چیزی از استدلال منطقی که ببر میکنه،به ما ارائه نمیکنه.

پاسخ معما:

تلاش می کنم کامل توضیح بدم که جای اما و اگری باقی نمونه و نیازی به توضیح اضافی نباشه.

چند راهنمایی کلیدی کردم:

1.گفتم باید به چه شیوه ای برای حل مسئله اقدام کرد و روش "بی نشان" رو تایید کردم.

2.گفتم اگر تعداد ببرها فرد باشه،ببر نزدیکتر شغال رو میخوره و اگر تعداد ببرها زوج باشه،ببر نزدیکتر نمیخوره.

3.گفتم ببرها به طرز تفکر یکدیگر توجه می کنند.

حالا ببینید چطور این راهنمایی ها به اضافه معلومات مسئله(از قبیل باهوش بودن شیرها)به حل مسئله کمک میکرد.

-1 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر با خیال راحت شغال رو میخوره چون ببر دیگه ای نیست که اون رو بخوره.

-حالا 2 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر نزدیکتر شغال رو نمیخوره چون میدونه که تبدیل به شغال میشه و خودش توسط ببر دوم خورده میشه.ببر اول میدونه که ببر دوم اون رو(بعد از خوردن شغال و تبدیل به شغال شدن) میخوره چون ببر سومی در کار نیست که ببر دوم رو بخوره.

-3 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر اول(نزدیکتر)شغال رو میخوره چون میدونه که ببر دوم اون رو نمیخوره چون اگر ببر دوم اون رو بخوره خودش توسط ببر سوم خورده خواهد شد پس با خیال راحت ببر اول،شغال رو میخوره.

-4 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر اول(نزدیکتر)نمیخوره چون میدونه که ببر دوم با خیال راحت اون رو میخوره.چون ببر اول میدونه که ببر دوم استدلال میکنه که اگر ببر اول(که حالا تبدیل به شغال شده) رو بخوره ببر سوم اون رو نمیخوره چون اون وقت ببر سوم خودش توسط ببر چهارم خورده خواهد شد و ببر سوم هیچ وقت خودش رو در معرض مرگ حتمی قرار نمیده.

.....

می بینید که حالا می تونیم در یک کلام بگیم که حالت بعدی(مثلا 5 ببر و 1 شغال) ببر اول شغال رو میخوره چون اونوقت شرایط مثل حالت قبل میشه و میدونیم که در حالت 4 ببر و 1 شغال ببرنزدیکتر شغال رو نمیخوره که دلیلش رو توضیح دادم پس ببر اول در حالت 5 ببر و 1 شغال با درک این موضوع که توسط ببر بعدی خورده نخواهد شد،شغال رو میخوره و این حالت ها همینطور ادامه خواهد داشت پس نتیجه می گیریم که اگر تعداد ببرها فرد باشه،شغال خورده میشه و اگر تعداد ببرها زوج باشه،شغال خورده نخواهد شد و چون در معمای ما تعداد ببرها 90 تا هست ببر نزدیکتر شغال رو نمیخوره.

چون بعضی ها عاشق شکایت کردن هستند ازشون پیشاپیش خواهش می کنم براین احساس غلبه کنند و جواب رو دوباره با دقت بخونند.

لینک به دیدگاه
شما باید توضیح بدید که چرا ببر دوم سوم....چنین تصمیمی میگیره.اینکه به حالت برنده یا بازنده قبلی میرسه کافی نیست.این توضیح کامپیوتری هیچ چیزی از استدلال منطقی که ببر میکنه،به ما ارائه نمیکنه.

اما پاسخ معما:

تلاش می کنم کامل توضیح بدم که جای اما و اگری باقی نمونه و نیازی به توضیح اضافی نباشه.خب فکر می کنم توضیح دادم که ببرها باهوش هستند و چند راهنمایی کلیدی کردم.

1.گفتم باید به چه شیوه ای برای حل مسئله اقدام کرد و روش "بی نشان" رو تایید کردم.

2.گفتم اگر تعداد ببرها فرد باشه،ببر نزدیکتر شغال رو میخوره و اگر تعداد ببرها زوج باشه،ببر نزدیکتر نمیخوره.

3.گفتم ببرها به طرز تفکر یکدیگر توجه می کنند.

حالا ببینید چطور این راهنمایی ها به اضافه معلومات مسئله(از قبیل باهوش بودن شیرها)به حل مسئله کمک میکرد.

-1 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر با خیال راحت شغال رو میخوره چون ببر دیگه ای نیست که اون رو بخوره.

-حالا 2 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر نزدیکتر شغال رو نمیخوره چون میدونه که تبدیل به شغال میشه و خودش توسط ببر دوم خورده میشه.ببر اول میدونه که ببر دوم اون رو(بعد از خوردن شغال و تبدیل به شغال شدن) میخوره چون ببر سومی در کار نیست که ببر دوم رو بخوره.

-3 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر اول(نزدیکتر)شغال رو میخوره چون میدونه که ببر دوم اون رو نمیخوره چون اگر ببر دوم اون رو بخوره خودش توسط ببر سوم خورده خواهد شد پس با خیال راحت ببر اول،شغال رو میخوره.

-4 ببر و 1 شغال رو در نظر می گیریم.ببر اول(نزدیکتر)نمیخوره چون میدونه که ببر دوم با خیال راحت اون رو میخوره.چون ببر اول میدونه که ببر دوم استدلال میکنه که اگر ببر اول(که حالا تبدیل به شغال شده) رو بخوره ببر سوم اون رو نمیخوره چون اون وقت ببر سوم خودش توسط ببر چهارم خورده خواهد شد و ببر سوم هیچ وقت خودش رو در معرض مرگ حتمی قرار نمیده.

.....

می بینید که حالا می تونیم در یک کلام بگیم که حالت بعدی(مثلا 5 ببر و 1 شغال) ببر اول شغال رو میخوره چون اونوقت شرایط مثل حالت قبل میشه و میدونیم که در حالت 4 ببر و 1 شغال ببرنزدیکتر شغال رو نمیخوره که دلیلش رو توضیح دادم پس ببر اول در حالت 5 ببر و 1 شغال با درک این موضوع که توسط ببر بعدی خورده نخواهد شد،شغال رو میخوره و این حالت ها همینطور ادامه خواهد داشت پس نتیجه می گیریم که اگر تعداد ببرها فرد باشه،شغال خورده میشه و اگر تعداد ببرها زوج باشه،شغال خورده نخواهد شد و چون در معمای ما تعداد ببرها 90 تا هست ببر نزدیکتر شغال رو نمیخوره.

چون بعضی ها عاشق شکایت کردن هستند ازشون پیشاپیش خواهش می کنم براین احساس غلبه کنند و جواب رو دوباره با دقت بخونند.

یه بار دیگه راه حلم رو بخون ریاضی وار نوشتم که بشه تبدیل به رابطه ی بازگشتیش کرد

حالت بازنده یعنی حالتی که با توجه به افکار بقیه ی ببر ها می دونی خورده میشی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...