رفتن به مطلب

تاپیک پروژه های avr + عکس + فیلم

ارسال های توصیه شده

من باز گیج شدم:sigh:.فی البداهه میکرویی که میخریم خودش فیوزبیت پروگرم شده ای داره؟؟

و اگر توسط نرم افزار اصلا فیوزبیتهاشو پروگرم نکنیم، چکار میشه؟؟آیا کار نخواهد کرد؟؟

و اگر با زدن و برداشتن اون تیکها در عمل اتفاقی توی میکرو رخ نمیده، پس چرا گزینه ی پروگرم کردن فیوزبیت ها وجود داره؟

و اگر خرابکاری شد، چجوری تنظیمات قابل برگشته؟

درود

مثل اینکه فعلا عمری باقیست و همچنان نفسی می اید و میرود....... :ws3:

بلی تو میکرو یکسری از فیوز بیت ها همون اول فعال هستن یکسری غیرفعال و دست ماست بسته به نیازمون تغییرشون بدیم

بذار مثال بزنم مثلا فیوزبیت jtagen تو میکرو اتمگا 32 وقتی فعال بشه نمیتونید از پایه های پین 2 تا 5 به عنوان I/O (ورودی و خروجی) مربوط به پورت C استفاده کنید اما وقتی این فیوزبیت رو غیرفعال کنید میتونید ازشون استفاده کنید :a030:

ببینید شما نسبت به کاری که میخواید انجام بدین فیوزبیت رو تغییر میدین مثلا فرکانس کاری میکرو رو یک مگاهرتز پیش فرض هست شما میتونید با تغییر فیوزبیت اونو تغییر بدین

اینو توضیح دادم که، چرا بازدن و برداشتن تیک اتفاقی نمیافته؟شما اگر تیک فیوزبیت رو بزنید و پروگرم کنید حتما تغییر میکنه اگر فیوزبیت اشتباه رو میکرو لود بشه ممکنه میکرو به کما بره و به دو روش که من فعلا میدونم برمیگرده، یکیش همون فیوزبیت دکتر هست، این فیوزبیت دکتر مثل پروگرمر هست فقط کارش اینه که فیوزبیت هارو به حالت اول برمیگردونه انگار میکرو رو تازه خریدین.......... امیدوارم توضیحاتم بدردت بخوره :a030:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 241
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

:4564:این بسکام چکار میکنه؟چجوری خودش فیوزبیتها رو تنظیم میکنه؟از کجا میفهمه که ما چه حالتی از فیوزبیت ها رو نیاز داریم که میگن خودکار تنظیم میکنه:4564:

تازه تو برنامه نویسی فرکانس رو باید چه عددی قرار بدیم؟

بسکام کاری نمیکنه شمایید که فیوزبیت رو تنظیم میکنید اون برنامه که عکسشو گذاشتم از رو اون تنظیم کنید راحت تره،ببینید یه سری تنظیمات پیش فرض رو میکرو هست شما نیازی نیست برا شروع با فیوزبیت درگیر بشید هروقت نیاز شد برید دنبالش .....تو کار بهش برمیخورین شک نکن فعلا با مدارا و برنامه های ساده شروع کن :icon_gol:

لینک به دیدگاه

درود

بعد از مدت ها میخوام یه برنامه بذارم مربوط به adc میکرو .......... adc میکرو همونطور که میدونید یه مبدل آنالوگ به دیجیتال هست ...........ما میخوام از این قابلیت میکرو در این قسمت برا تغییر سرعت در رقص نور استفاده کنیم یعنی با قرار دادن یک پتانسیومتر و گرفتن مقادیر مختلف اون (چرخش) خروجی های مختلف(سرعت های مختلف) داشته باشیم

سرتون رو درد نیارم ما در این برنامه باید تایمر تعریف کنیم که لحظه به لحظه مقادیر پتانسیومتر رو بخونه یعنی هر لحظه که ما ولوم رو تغییر دادیم بیاد تو برنامه اعمال بشه برا همین تایمر 2میلی ثانیه ای میسازم که بعد از هربار سرریز شدن بره به روتین یا زیربرنامه و اون رو اجرا کنه............

عکس مدار:

j3ok3ite7gn7htn2dl.jpg

خب برنامه ما اینه:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

داخل برنامه ما متغییر زمان رو speed در نظر گرفتیم و توسط زیربرنامه Read_adc که مربوط به پتانسیومترمون هست و تغییرات اون رو برامون میفرسته زمان رو تغییر و در عمل سرعت چشمک زدن مثلا برای led تغییر میدیم

توسط این دستورات هم=========> (I = Getadc(0 و (J = Getadc(0 مقدار پتانسیومتر رو میخونیم

فایل فیلم و برنامه پیوست شد:icon_gol:

پیروز و سرافراز باشید:icon_gol:

لینک به دیدگاه
بسکام کاری نمیکنه شمایید که فیوزبیت رو تنظیم میکنید اون برنامه که عکسشو گذاشتم از رو اون تنظیم کنید راحت تره،ببینید یه سری تنظیمات پیش فرض رو میکرو هست شما نیازی نیست برا شروع با فیوزبیت درگیر بشید هروقت نیاز شد برید دنبالش .....تو کار بهش برمیخورین شک نکن فعلا با مدارا و برنامه های ساده شروع کن :icon_gol:

ممنون از توضیحاتتمن برای همون برنامه led فقط از فیوزبیتها یکی قسمت CKsel3..0, و دیگری فیوزبیت JTAGEN رو تنظیم کردم.روی فرکانسهای مختلف هم تنظیم کردم که توسط اسیلاتور rc میکرو داخلی تولید میشه و جی تک هم چون پروگرمر پورت پرینتر داره.دیگه چیز دیگری رو فعال نکردم.اما انگار این برنامه رو که میخوام بریزم یا میکرو رو erase کنم، انگار اصلانمیتوووونه بامیکرو ارتباط برقرار کنه حتی.و همش میگه یاخراب وصل کردی یامیکروت خرابه.برای همین میگفتم شاید عیب از فیوزبیتهاشه.ولی اینجا که همونطور گفتم فیوزبیت رو خراب که تنظیم نکردم!!:banel_smiley_4:اصلا تو همچین برنامه های ابتدایی یی فرقی میکنه فرکانس میکر و(در فیوزبیت کلاک سل)رو چند بذاریم؟؟1یا4و8 مگاهرتز چه فرقی میکنه

لینک به دیدگاه

منظور منم از تغییر فیوزبیتها در همین حد بود که یکبار مثلا روی فرکانس یک مگ تنظیم کردم و یک بار با تغییر دادن تیکهای cksel مثلا فرکانسو 8مگ کردم.اونم برای یک برنامه ساده ال ای دیکه بعید میدونم میکرو بمیره:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
ممنون از توضیحاتتمن برای همون برنامه led فقط از فیوزبیتها یکی قسمت CKsel3..0, و دیگری فیوزبیت JTAGEN رو تنظیم کردم.روی فرکانسهای مختلف هم تنظیم کردم که توسط اسیلاتور rc میکرو داخلی تولید میشه و جی تک هم چون پروگرمر پورت پرینتر داره.دیگه چیز دیگری رو فعال نکردم.اما انگار این برنامه رو که میخوام بریزم یا میکرو رو erase کنم، انگار اصلانمیتوووونه بامیکرو ارتباط برقرار کنه حتی.و همش میگه یاخراب وصل کردی یامیکروت خرابه.برای همین میگفتم شاید عیب از فیوزبیتهاشه.ولی اینجا که همونطور گفتم فیوزبیت رو خراب که تنظیم نکردم!!:banel_smiley_4:اصلا تو همچین برنامه های ابتدایی یی فرقی میکنه فرکانس میکر و(در فیوزبیت کلاک سل)رو چند بذاریم؟؟1یا4و8 مگاهرتز چه فرقی میکنه

من بنظرم شما با پورت پرینتر کارنکن با پروگرمرهای ساده و کارامد کارمیکردین ک عموم بیشتراستفاده میکنن....شما از نصب درایور پروگرمر اطمینان دارید؟سیستم پروگرمر رو شناخته؟ارورهایی که میدن چیه؟عکس هم بذارید بد نیس

برای برنامه ساده ای مثل همین روشن خاموش شدن led مهم نیس چ فرکانسی اما دربرنامه هایی مثل ساعت یا برنامه هایی ک دراون از تایمر استفادت میشه مهمه چ فرکانسی بذارین

لینک به دیدگاه
منظور منم از تغییر فیوزبیتها در همین حد بود که یکبار مثلا روی فرکانس یک مگ تنظیم کردم و یک بار با تغییر دادن تیکهای cksel مثلا فرکانسو 8مگ کردم.اونم برای یک برنامه ساده ال ای دیکه بعید میدونم میکرو بمیره:icon_pf (34):

اگ فقط تیک های فرکانس روتغییردادین منظورم همون cksel....هیچ مشکلی پیش نمیاد و میکرو ایرادی نداره

لینک به دیدگاه
من بنظرم شما با پورت پرینتر کارنکن با پروگرمرهای ساده و کارامد کارمیکردین ک عموم بیشتراستفاده میکنن....شما از نصب درایور پروگرمر اطمینان دارید؟سیستم پروگرمر رو شناخته؟ارورهایی که میدن چیه؟عکس هم بذارید بد نیس

برای برنامه ساده ای مثل همین روشن خاموش شدن led مهم نیس چ فرکانسی اما دربرنامه هایی مثل ساعت یا برنامه هایی ک دراون از تایمر استفادت میشه مهمه چ فرکانسی بذارین

بنظرم که شناخته.همین که در قسمت device manager اون پورتی که بهش وصل کردیم(برای من LPTپورت پرینتر) رو نشون بده، همین یعنی شناخته؟؟

اینم خطایش:

با اینحساب باید میکرو معیوب باشه دیگه نه؟

بعد یک سوال دیگه.تو برنامه هم ما میایم یک فرکانسی رو تعریف میکنیم که چند مگا هرتز باشه.آیا اون فرکانس باید برابر با همین فرکانسی اشه در در cksle تنظیم میکنیم؟هر دو باید یک عدد باشه؟

اگر نه، هر کدام بیانگر چیست؟(فرض براینست که فرکانس از خود میکرو و داخلی باشه)

اون پروگرمری که خودتون کار میکنید، برای برنامه ریزی فقط یک کابل usb نیاز داره؟همین؟

لینک به دیدگاه

در قسمت device manager نباید علامت تعجب ظاهر باشه وگرنه نشناخته

میکرو رو بعید میدونم خراب باشه با اینحال رو یه میکرو دیگ هم تست کنید

بله نوع میکرو و فرکانس هم دربرنامه کامپایلر هم برنامه ای که باهاش پروگرم میکنید باید مثل هم باشن

پروگرمر من هم usb هم پورت پرینتر....با usb کار میکنم فقط....فقط یک کابل میخوره کابل دیگ ای نیاز نداره

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام

یه تقویت کننده آنالوگ میخواستم.....میشه با میکرو این کارو انجام داد؟؟

مثلا یه جریان میلی آمپر بگیره و چندین برابرش کننده.... یا یه ولتاژ 0تا 10 ولت رو بگیره و چند برابرش کنه بهم بده؟؟

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام

یه تقویت کننده آنالوگ میخواستم.....میشه با میکرو این کارو انجام داد؟؟

مثلا یه جریان میلی آمپر بگیره و چندین برابرش کننده.... یا یه ولتاژ 0تا 10 ولت رو بگیره و چند برابرش کنه بهم بده؟؟

ممنون:icon_gol:

سلام سید :icon_gol:

جریان رو بعید میدونم بشه با میکرو روش کار کرد. من ندیدم تا حالا شایدم با یه روشایی بشه hanghead.gif

ولتاژو میشه ولی نه در حد چند ده ولت، رنج ولتاژ میکرو در حد 5-6 ولته، مگر اینکه یه تقویت کننده ولتاژ تو خروجی بذاری که مثلا ولتاژ ورودی رو ده برابر کنه. بعد با میکرو یک دهم ولتاژی که میخوای رو بسازی. یه همچین چیزی :ws38:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

سلام آقا کوروش خوبی؟:a030:

هنوزم هستی یا نه:ws52:من بعد مدتها اومدم.فیلم اولتون تو این پست رو دیدم .سون سگمنت دو رقمی رو برد بوردتون بود.

یک سون سگمنت دو رقمی دارم نمیدونم چجوری باید باهاش کار کنم که عدد دو رقمی رو نشون بده؟؟

و نیز با استفاده از دو تا سون سگمنت تک رقمی چجوری میتونیم عدد دو رقمی یا ممیز دار رو نمایش بدهیم؟؟ممنون میشم هر کی میدونه کمکم کنه.خودم که تجربی هر کار کردم نشد.پایه BI رو به BO بعدی وصل میکردم کار خاصی نمیشد.

ضمنا برای خرید پروگرمر بی درد سر برای atmega چی پیشنهاد میدین؟

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
سلام آقا کوروش خوبی؟:a030:

هنوزم هستی یا نه:ws52:من بعد مدتها اومدم.فیلم اولتون تو این پست رو دیدم .سون سگمنت دو رقمی رو برد بوردتون بود.

یک سون سگمنت دو رقمی دارم نمیدونم چجوری باید باهاش کار کنم که عدد دو رقمی رو نشون بده؟؟

و نیز با استفاده از دو تا سون سگمنت تک رقمی چجوری میتونیم عدد دو رقمی یا ممیز دار رو نمایش بدهیم؟؟ممنون میشم هر کی میدونه کمکم کنه.خودم که تجربی هر کار کردم نشد.پایه BI رو به BO بعدی وصل میکردم کار خاصی نمیشد.

ضمنا برای خرید پروگرمر بی درد سر برای atmega چی پیشنهاد میدین؟

عجب گردی گرفته اینجا:ws3:

اقا به عنوان اولین سوال چه طوری متن پیامک از بین کاراکترهای که sim900 میفرسته باید جدا کرد؟

یک هفتس دیودنه شدم:4564:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
عجب گردی گرفته اینجا:ws3:

اقا به عنوان اولین سوال چه طوری متن پیامک از بین کاراکترهای که sim900 میفرسته باید جدا کرد؟

یک هفتس دیودنه شدم:4564:

درود

متاسفانه با ماژول ها کارنکردم رسول جان تو این مدت خدمت کلا دور بودم از میکرو...تومرخصی هم حس بازار رفتن و اینا نبود...:icon_pf (34):

خو حالا میخوای چی رو کنترل کنی با این ماژول؟ماژول مخابراتیه با SMS. و زنگ میشه از راه دور میشه وسیله مورد نظرو کنترل کرد اگ اشتباه نکنم

لینک به دیدگاه

سلام

بله این ماژول یه سیم کارت میخوره و از طریق uart وصل میشه به میکرو.

اس ام اس میتونم درست بفرستم . وقتی هم اس ام اس بیاد میتونم دیافت کنم.ولی متن پیام با کلی چیزای دیگه مثل ساعت و تاریخ و شماره وکلی کاراکترهای دستوری دیگه میاد که باد متن از بینسون جدا کرد. تو جدا کردنش مشکل دارم

لینک به دیدگاه
سلامبله این ماژول یه سیم کارت میخوره و از طریق uart وصل میشه به میکرو.اس ام اس میتونم درست بفرستم . وقتی هم اس ام اس بیاد میتونم دیافت کنم.ولی متن پیام با کلی چیزای دیگه مثل ساعت و تاریخ و شماره وکلی کاراکترهای دستوری دیگه میاد که باد متن از بینسون جدا کرد. تو جدا کردنش مشکل دارم

سلام . چند فایل آموزشی در باره راه اندازی و برنامه نویسی براتون ارسال کردم امیدوارم مورد استفادهتون قرار بگیرد.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

طراحی ساعت و تقویم با استفاده از lcd کارکتری(در بسگام)طراحی ساعت و تقویم با استفاده از lcd کارکتری(در بسگام)

در این برنامه از ساعت و روز شمار خود بسکام استفاده شده

0xe4j8wtmf5hs0vvc0yg.png

برنامه

$regfile = "m323def.dat"
$crystal = 8000000
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Pinb.4 , Db5 = Pinb.5 , Db6 = Pinb.6 , Db7 = Pinb.7 , Rs = Pinb.2 , E = Pinb.3
Config Clock = Soft , Gosub = Sectic
Enable Interrupts
Config Date = Ymd , Separator = /
Cursor Off
Date$ = "08/05/01"
Time$ = "12:00:00"
Do
Loop
Sectic:
Locate 1 , 1
Lcd "time:" ; Time$
Locate 2 , 1
Lcd "date:" ; Date$
Return

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
بعد از مدت ها درود:whistle:

هیچ انگیزه ای ندارین کار کنین انگار:ws38:

من پایه هستم چون اون موقع که تاپیک شروع شد بلد نبودم ولی الان خداروشکر رفتم کلاس یاد گرفتم و اینجا میتونم تقویت کنم یادگرفته هامو

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...