رفتن به مطلب

ایا به نادر شاه افتخار کنیم؟

ارسال های توصیه شده

ایا ما ایرانیها به چنگیز خان به اسکندر مقدونی نیز چون نادر افتخار میکنیم ؟

یا اینکه احساس یک هندی درباره نادر چیست؟

نمی خواستم نام چنگیز را بدانم

نمی خواستم نام نادر را بدانم

نام شاهان را

محمد خواجه و تیمور لنگ

نام خفت دهندگان را نمی خواستم و

خفت چشیدگان را.

می خواستم نام تو را بدانم.

وتنها

نامی را که می خواستم

ندانستم.

شاملو

لینک به دیدگاه
ایا ما ایرانیها به چنگیز خان به اسکندر مقدونی نیز چون نادر افتخار میکنیم ؟

یا اینکه احساس یک هندی درباره نادر چیست؟

نمی خواستم نام چنگیز را بدانم

نمی خواستم نام نادر را بدانم

نام شاهان را

محمد خواجه و تیمور لنگ

نام خفت دهندگان را نمی خواستم و

خفت چشیدگان را.

می خواستم نام تو را بدانم.

وتنها

نامی را که می خواستم

ندانستم.

شاملو

نخست چند سوال از شما دوست عزيز:

قهرمان ورزشي شما در فينال جهاني پيروز مي شود آيا شما بايد به او افتخار كنيد در حالي كه ديگران از او ناخشنود مي شوند؟

تيم المپياد كشورتان در مسابقات جهاني مقام مي آورد آيا شما مي بايست به آنها افتخار كنيد؟

----

اما در مورد سوال شما:

افتخار ما به نادر براي كشور گشايي اوست كه اگر چنين بود چه بسيار شاهان كه در تاريخ كشور گشايي كردند و نامي از آنها در خاطره ي جمعي ملت ايران باقي نمانده.

در پايان عصر صفوي ايران دچار خرافه در حد اعلاي آن شده بود به نحوي كه در زمان حمله ي افغان ارتش ايران به خاطر نحس بودن ايام براي جنگ وارد جنگ با افغان ها نشد و آنقدر منتظر ايام سعد نشست تا اصفهان سقوط كرد.

از طرفي حمله ي افغان ها همراه با تجاوز و قتل عام وحشتناك بود به طوري كه مي گويند در فتح اصفهان تمام مردان و پير مردان و پسران قتل عام شدند و به تمامي زن ها در شهر تجاوز شد و نسلي نو در اين شهر پايه ريزي شد.

در اين اوضاع و احوال فردي به نام نادر از ميان مردم بر مي خيزد و افغان ها را از مرز ها بيرون مي نشاند و مقاومت ايشان را در افغانستان در هم مي شكند و آنها را مجبور به پرداخت خراج و خسارت مي كند .به علم بها مي دهد .علوم روز را به ايران مي آورد.باب تجارت و همكاري با ساير دول را مي گشايد.در پي رفع تنش ميان سني و شيعه بر مي آيد.مذهب را از اور درباري حذف مي كند و....

در واقع غرور را به ايران و ايراني بر مي گرداند و سعي مي كند ايراني نوين را پايه گذاري كند اما ابتلاي به جنون مانع از آن مي شود كه اين اقدامات ثمره ي دلنشيني داشته باشد و ما مي بينيم باز هرج و مرج و خرافه سايه ي شومش را بر سر ايران پهن مي كند و اگر چه بزرگ مردي چون كريم خان سعي مي كند همين مسير را برود اما او نيز در مقابل سايه ي سنگين جهل خرافه و خيانت نمي تواند قدم هاي موثري بر دارد و با روي كارآمدن عقب مانده ترين و متجحر ترين سلسله ي شاهنشاهي (قاجار) ايران هر روز بيش از روز قبل از دنيا باز مي ماند.

لینک به دیدگاه
نخست چند سوال از شما دوست عزيز:

قهرمان ورزشي شما در فينال جهاني پيروز مي شود آيا شما بايد به او افتخار كنيد در حالي كه ديگران از او ناخشنود مي شوند؟

تيم المپياد كشورتان در مسابقات جهاني مقام مي آورد آيا شما مي بايست به آنها افتخار كنيد؟

----

اما در مورد سوال شما:

افتخار ما به نادر براي كشور گشايي اوست كه اگر چنين بود چه بسيار شاهان كه در تاريخ كشور گشايي كردند و نامي از آنها در خاطره ي جمعي ملت ايران باقي نمانده.

در پايان عصر صفوي ايران دچار خرافه در حد اعلاي آن شده بود به نحوي كه در زمان حمله ي افغان ارتش ايران به خاطر نحس بودن ايام براي جنگ وارد جنگ با افغان ها نشد و آنقدر منتظر ايام سعد نشست تا اصفهان سقوط كرد.

از طرفي حمله ي افغان ها همراه با تجاوز و قتل عام وحشتناك بود به طوري كه مي گويند در فتح اصفهان تمام مردان و پير مردان و پسران قتل عام شدند و به تمامي زن ها در شهر تجاوز شد و نسلي نو در اين شهر پايه ريزي شد.

در اين اوضاع و احوال فردي به نام نادر از ميان مردم بر مي خيزد و افغان ها را از مرز ها بيرون مي نشاند و مقاومت ايشان را در افغانستان در هم مي شكند و آنها را مجبور به پرداخت خراج و خسارت مي كند .به علم بها مي دهد .علوم روز را به ايران مي آورد.باب تجارت و همكاري با ساير دول را مي گشايد.در پي رفع تنش ميان سني و شيعه بر مي آيد.مذهب را از اور درباري حذف مي كند و....

در واقع غرور را به ايران و ايراني بر مي گرداند و سعي مي كند ايراني نوين را پايه گذاري كند اما ابتلاي به جنون مانع از آن مي شود كه اين اقدامات ثمره ي دلنشيني داشته باشد و ما مي بينيم باز هرج و مرج و خرافه سايه ي شومش را بر سر ايران پهن مي كند و اگر چه بزرگ مردي چون كريم خان سعي مي كند همين مسير را برود اما او نيز در مقابل سايه ي سنگين جهل خرافه و خيانت نمي تواند قدم هاي موثري بر دارد و با روي كارآمدن عقب مانده ترين و متجحر ترين سلسله ي شاهنشاهي (قاجار) ايران هر روز بيش از روز قبل از دنيا باز مي ماند.

دوست مهربان و فرهیخته من در یک مسابقه ورزشی طبق قوانین خاص همون مسابقه ودر شرایط برابر مسابقه انجام میگردد پس این قیاس مع الفارق میباشد اما در مورد دلاوری و وطن دوستی نادر شاه که صد البته قابل تقدیر و افتخار است اما اعمالی چون کشتار و تجاوز چه؟ من از شما سوال میکنم کور کردن فرزند که باعث تضعیف جانشینان ودر نتیجه ضعف و ازمحلال دولت اینده میشود اشتباه نیست وایا چنگیز خان نبود که دولتی مقتدر برای مغولستان ایجاد کرد؟ ولی خود و جانشینانش اعمال وحشیانه ای انجام دادند تا انجا که از سر ها مناره ساختند پس منسفانه و بدور از تعصب قضاوت کنیم بهتر نیست؟

لینک به دیدگاه
دوست مهربان و فرهیخته من در یک مسابقه ورزشی طبق قوانین خاص همون مسابقه ودر شرایط برابر مسابقه انجام میگردد پس این قیاس مع الفارق میباشد اما در مورد دلاوری و وطن دوستی نادر شاه که صد البته قابل تقدیر و افتخار است اما اعمالی چون کشتار و تجاوز چه؟ من از شما سوال میکنم کور کردن فرزند که باعث تضعیف جانشینان ودر نتیجه ضعف و ازمحلال دولت اینده میشود اشتباه نیست وایا چنگیز خان نبود که دولتی مقتدر برای مغولستان ایجاد کرد؟ ولی خود و جانشینانش اعمال وحشیانه ای انجام دادند تا انجا که از سر ها مناره ساختند پس منسفانه و بدور از تعصب قضاوت کنیم بهتر نیست؟

خيلي از مسابقات ورزشي كه امروز برگزار مي شود در واقع حالتي نمادين از فنون جنگي پيشين است:

رزمي كاران

كشتي

شمشير بازي

اسب سواري

حتي فوتبال

جنگ ها نيز داراي قواعد و قوانيني بوده اند و هر كس در بهره گيري از قواعد و نيز تحليل موقعيت بهتر عمل مي كرده در نهايت پيروز ميدان بوده.لذا قياس من قياس خارج از موضوع نبود.

اگر به عنوان مثال تيم فوتبال برزيل با تيمي همچون مالديو بازي كند آيا شما مي گوييد شرايط يكسان بوده؟

از نظر قوانيني بله ولي از نظر تداركاتي خير

جنگ نيز همين است

يكي آماده است و يكي نه

يكي مجهز به علو و تكنيك روز است ديگري نه

اما نادر....

چنانچه گفتم نادر در اواخر عمر دچار نوعي جنون شد و اين جنون حاصل خيانت و توطعه ي قتل نادر بود كه نادر از آن جان سالم به در برد و پس از آن به زمين و زمان مشكوك شد و همواره در حالت ترس از توطعه به سر مي برد.اين جنون چنانچه گفته شد مانع از رسيدن به سر منزل مقصود شد و باعث گرديد اقدامات موثر نادر نتيجه ي مطلوب را ندهد و چنانچه شما گفتيد با كور كردن شاهرخ عملا امكان بهره مندي جانشينان خود از دستاورد هايش را نيز از بين برد.

شاهرخ تا زمان لشكر كشي آغامحمد خان قاجار به خراسان در راس حكومت زنديه بود و هم اوست كه آغا محمد خان دستور داد بر دور سرش كاسه ي سربي بگذارند و درون كاسه سرب مذاب بريزند تا جاي خزاين نادر را بگويد و بر اثر عفونت همين سوختگي در نهايت جان داد.

اما چنگيز و تيمور و...

اين ها از هر شهري عبور مي كردند به مانند آن بود كه ملخ به مزرعه حمله كرده است.هر چه و هر كه را مي توانستند به غنيمت و اسيري مي بردند و هر چه را نمي توانستند مي سوزاندند و هر كه را نمي بردند مي كشتند.

اما نادر شاه قندهار را فتح كرد با اينكه افغان ها فجايع بسيار در ايران آفريدند تنها دستور داد تا برج و باروي شهر را ويران كردند كه ديگر حوس سرپيچي به سرشان نزند و از دادن خراج شانه خالي نكنند.

نه كشتاري كرد و نه غارتي و آتش افروزي

اطلاع از تاريخ نياز به مطالعه ي منابع مختلف دارد دوست من

مقايسه به صرف تشابه چندان پسنديده نيست

باز هم مي گويم دلايل افتخار به نادر كشور گشايي او نبوده و نيست

لینک به دیدگاه
خيلي از مسابقات ورزشي كه امروز برگزار مي شود در واقع حالتي نمادين از فنون جنگي پيشين است:

رزمي كاران

كشتي

شمشير بازي

اسب سواري

حتي فوتبال

جنگ ها نيز داراي قواعد و قوانيني بوده اند و هر كس در بهره گيري از قواعد و نيز تحليل موقعيت بهتر عمل مي كرده در نهايت پيروز ميدان بوده.لذا قياس من قياس خارج از موضوع نبود.

اگر به عنوان مثال تيم فوتبال برزيل با تيمي همچون مالديو بازي كند آيا شما مي گوييد شرايط يكسان بوده؟

از نظر قوانيني بله ولي از نظر تداركاتي خير

جنگ نيز همين است

يكي آماده است و يكي نه

يكي مجهز به علو و تكنيك روز است ديگري نه

اما نادر....

چنانچه گفتم نادر در اواخر عمر دچار نوعي جنون شد و اين جنون حاصل خيانت و توطعه ي قتل نادر بود كه نادر از آن جان سالم به در برد و پس از آن به زمين و زمان مشكوك شد و همواره در حالت ترس از توطعه به سر مي برد.اين جنون چنانچه گفته شد مانع از رسيدن به سر منزل مقصود شد و باعث گرديد اقدامات موثر نادر نتيجه ي مطلوب را ندهد و چنانچه شما گفتيد با كور كردن شاهرخ عملا امكان بهره مندي جانشينان خود از دستاورد هايش را نيز از بين برد.

شاهرخ تا زمان لشكر كشي آغامحمد خان قاجار به خراسان در راس حكومت زنديه بود و هم اوست كه آغا محمد خان دستور داد بر دور سرش كاسه ي سربي بگذارند و درون كاسه سرب مذاب بريزند تا جاي خزاين نادر را بگويد و بر اثر عفونت همين سوختگي در نهايت جان داد.

اما چنگيز و تيمور و...

اين ها از هر شهري عبور مي كردند به مانند آن بود كه ملخ به مزرعه حمله كرده است.هر چه و هر كه را مي توانستند به غنيمت و اسيري مي بردند و هر چه را نمي توانستند مي سوزاندند و هر كه را نمي بردند مي كشتند.

اما نادر شاه قندهار را فتح كرد با اينكه افغان ها فجايع بسيار در ايران آفريدند تنها دستور داد تا برج و باروي شهر را ويران كردند كه ديگر حوس سرپيچي به سرشان نزند و از دادن خراج شانه خالي نكنند.

نه كشتاري كرد و نه غارتي و آتش افروزي

اطلاع از تاريخ نياز به مطالعه ي منابع مختلف دارد دوست من

مقايسه به صرف تشابه چندان پسنديده نيست

باز هم مي گويم دلايل افتخار به نادر كشور گشايي او نبوده و نيست

ممنون دوست من طرح یک سوال نباید موجب خشم دیگران شود و به صرف اعتقاد داشتن به چیزی یا شک در موضوعی به تنهایی فضیلت نیست بهتر ان است که با تحقیق به یقین رسید .

واز انگ بیسوادی زدن پرهیز کنیم لطفا".

لینک به دیدگاه

با درود

دوست نادیده :icon_gol:

نمیدانم هدف نهایی شما ازطرح این پرسش چیست ؛ شاید هدف خاصی را دنبال می کنی یا اینکه فقط یک پرسش ساده است.

بهرحال بعنوان یک ایرانی در پاسخ به پرسش شما وبااحترام به دیدگاهتان نظرم راخدمتتان ارایه می کنم

او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است که سرکوب شورش افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت

نقل قول برگرفته ازویکی پدیا است

بی شک سرزمینی که قدمتش به درازای تاریخ بشریت باشد مملو از افتخارات بسیاراست.

من با فروتنی به نادرشاه افشارو دیگرنامداران زن و مرد این سرزمین کهن درود می فرستم و به آنها افتخارمی کنم.

فکر کنم بعضی وقتا باید اقتضای زمانه رو مد نظر داشته باشیم :icon_gol:

درسالهای نه چندان دور وقتی ناخدا و ملوانان کشتی صید نهنگ پیروزمندانه با صیدشان ازدریا برمی گشتند استقبالی باشکوه و درحد یک فرمانده پیروز جنگی از ایشان می شد.

اما درعصرحاضر چه ؟

آیا امروزهم صید نهنگ همان افتخار گذشته را دارد ؟ مسلما خیر؟

منظورم اینه که زمان و دوران انجام یه کاری در بررسی اون کار نقش کلیدی و تعیین کننده ای داره.

ما امروزهم شاهد کشتار و تجاوز رهبران کشورها هستیم ؛ ولی با شیوه ای نوین و متفاوت ازگذشته.

الان اگه حاکمی بخواد از شر بچه اش خلاص بشه اونو دیگه کور نمی کنه ، راه حل های ساده تری هم وجود داره الان ؛ خدا لعنت کنه این تکنولوژی مدرن رو :ws3:

لینک به دیدگاه
ممنون دوست من طرح یک سوال نباید موجب خشم دیگران شود و به صرف اعتقاد داشتن به چیزی یا شک در موضوعی به تنهایی فضیلت نیست بهتر ان است که با تحقیق به یقین رسید .

واز انگ بیسوادی زدن پرهیز کنیم لطفا".

درود

در نوشتارم باز هم دقت كردم جايي انگ بي سوادي نزدم چرا كه من بي سواد ترينم

اگر برداشتي بر اين مبني داشتيد در حضور همگان تمام قد از شما پوزش مي خواهم

شادمان باشيد

لینک به دیدگاه

جالبه که روز 13بدر از کنار شهر مورچه خورت رد میشدیم .... درود فراوان بر روح نادر شاه افشار دلاور ایرانی فرستادیم.

دلاور ایرانی که بیگانگان رو تار و مار کرد...همین مهمترین مسئله است.

شاملو که همه حرفاش اینجوریه....با همه قهرمانان ملی ایران مشکل داره....البته چه اهمیتی هم داره؟

لینک به دیدگاه

.

ممنون از آقا امیر گرامی برای توضیحات جالبشون و اطلاعاتشون:icon_gol:

اما این حرف منبعش از کجاست؟؟؟؟چطور ما تا حالا نشنیده بودیم؟؟؟؟؟نمیدونم چطور که همیشه در اصفهان !!!

لینک به دیدگاه

میراث نادر شاه برای ایران ماند

افتخار کردن یا نکردن مهم نیست

امروز ایران مانند بچه ایست که از پدران خود که پادشاهان قبلی باشند ارث میبرد

شما فرض کن فرزند پدری بودی که در دوران زندگیش ثروت بسیار جمع کرده بود یا فرزند پدری که ثروتهای پیشینیان تو را بر باد داده بود

من از این دیدگاه نگاه میکنم هرچند دیدگاههای دیگر هم وجود دارند

آن زمان که پدر پدر بزرگ من در روستا کشاورزی میکرد اگر به عقلش میرسید به تهران برود و حتی یک کار عادی در حکومت داشته باشد

امروز سهم بیشتری از این مملکت در دستان فرزندانش بود

به نظر من در آن زمان که نادر کشور گشایی میکرد اگر نمیکرد کس دیگری از کشور دیگری همین کار را میکرد

مسئله دو دو تا چارتاست

حالا فرض کنید ما 10 تا نادر پشت هم داشتیم

چی میشد؟

الان روسیه و چین و هند و بقیه اگر هم جزء ایران نبودند حداقل ثروتهایشان اینجا بود

در این دنیای گرگ و میش

ادمی گرگ زاده باشد بهتر است تا میش زاده

همین خانمهای نازک دلی که نادر را بد میبینند

همین الان یکی از اقازاده ها با تیپ درست و ماشین بنز و خونه مثل کاخ و سفرهای انچنانی و غیره به خواستگاریشان بیاد ذوق مرگ شده جواب بعله میدهند و بعد هم عمری برای دخترخاله هایشان فیس و افاده از قبل اماده شده دارند کاری هم به این ندارند که این پولها از کجا امده و چنین و چنان

حالا که پدری دلسوز با ان سختی ها همت کرده و ثروتی برای ایران به یادگار گذاشته و اینکه ایران هم توانسته حداقل برای یکباردر همین صده های اخیر قدرت برتر باشد نوک پیکان را برای نادر تیز کرده اند

حالا انگار اگر نادر نباشد ابراهام لینکن میاد رئیس مملکتشون میشه نه عزیز من نادر اگر نباشد فتحعلی شاه می اید قطع نامه گلستان و ترکمن چای میبندد حالا خوب شد لذت بردی

اگر به من است ترجیح میدهم تا ایران ایران است افرادی مثل نادر حاکم باشند تا فتحعلی شاه و بقیه قاجار

لینک به دیدگاه
ممنون از آقا امیر گرامی برای توضیحات جالبشون و اطلاعاتشون:icon_gol:

اما این حرف منبعش از کجاست؟؟؟؟چطور ما تا حالا نشنیده بودیم؟؟؟؟؟نمیدونم چطور که همیشه در اصفهان !!!

چند تا نكته:

اين حرف من را به منزله ي توهين به اصفهاني ها برداشت نكنيد .مثال اين واقعه را ما در تاريخ هاي دگر و براي شهر هاي دگر نيز داشتيم.

در حمله ي اعراب به تيسفون

در حمله ي مغول به مرو و خراسان

در حمله ي عثماني به تبريز

و....

بسياري از زنان پس از اين وقايع خود را به آغوش مرگ مي سپردند تا مادران نسلي نباشند كه پدرانشان پدران و برادران آنها را كشتند

از طرفي در هنگام جنگ ها و زماني كه ارتشي به شهري نزديك مي گشت بسياري از مردمان خانه و كاشانه را رها مي كردند و به مناطق امن تري پناه مي بردند و پس از خروج ارتش مهجام كم كم به خانه و كاشانه ي خود باز مي گشتند و بر ويرانه هاي شهر تمدني نو را پايه ريزي مي كردند .

در مورد منبع هم فعلا حضور ذهن ندارم ولي حتما معرفي مي كنم

(لطفا يادآوري كنيد تا شرمنده نشوم)

لینک به دیدگاه
چند تا نكته:

اين حرف من را به منزله ي توهين به اصفهاني ها برداشت نكنيد .مثال اين واقعه را ما در تاريخ هاي دگر و براي شهر هاي دگر نيز داشتيم.

در حمله ي اعراب به تيسفون

در حمله ي مغول به مرو و خراسان

در حمله ي عثماني به تبريز

و....

بسياري از زنان پس از اين وقايع خود را به آغوش مرگ مي سپردند تا مادران نسلي نباشند كه پدرانشان پدران و برادران آنها را كشتند

از طرفي در هنگام جنگ ها و زماني كه ارتشي به شهري نزديك مي گشت بسياري از مردمان خانه و كاشانه را رها مي كردند و به مناطق امن تري پناه مي بردند و پس از خروج ارتش مهجام كم كم به خانه و كاشانه ي خود باز مي گشتند و بر ويرانه هاي شهر تمدني نو را پايه ريزي مي كردند .

در مورد منبع هم فعلا حضور ذهن ندارم ولي حتما معرفي مي كنم

(لطفا يادآوري كنيد تا شرمنده نشوم)

:icon_gol:

:icon_gol:

در مورد مغول در اطراف اصفهان که همچین اتفاقی افتاده رو خونده ام و باخبر بودم...

اما یه لحظه حس کردم برای اصفهان زیاده روی شده!!:5c6ipag2mnshmsf5ju3

ممنون

لینک به دیدگاه

حرف دل منو زدی

در طول تاریخ مخصوصا اشکانیان

اغاز گر جنگ ایرانیان بودند

ساسانیان هم بسیار ناجوانمردانه عمل می کردن(به جز بهرام گور و یکی دیگه که اسمش الان یادم نیست)

تاریخ بعد اسلام رو هم نخوندم

همیشه در طول تاریخ یه عده بودن که قدرت داشتن و همیشه دنبال بهانه ای بودن برای جنگ(ساسانیان به قصد غارت و تخریب و گرفتن باج) به این افراد به هیچ وجه نباید افتخار کرد

بعد از این چون معلوم نیست اجداد هر کسی متعلق به کجا بوده به نظر من یک مکزیکی می تونه به کوروش افتخار کنه ولی یک ایرانی نمی تونه به خشایار شاه یا نادر شاه افتخار کنه

چون کوروش باشرف بود

لینک به دیدگاه
میراث نادر شاه برای ایران ماند

افتخار کردن یا نکردن مهم نیست

امروز ایران مانند بچه ایست که از پدران خود که پادشاهان قبلی باشند ارث میبرد

شما فرض کن فرزند پدری بودی که در دوران زندگیش ثروت بسیار جمع کرده بود یا فرزند پدری که ثروتهای پیشینیان تو را بر باد داده بود

من از این دیدگاه نگاه میکنم هرچند دیدگاههای دیگر هم وجود دارند

آن زمان که پدر پدر بزرگ من در روستا کشاورزی میکرد اگر به عقلش میرسید به تهران برود و حتی یک کار عادی در حکومت داشته باشد

امروز سهم بیشتری از این مملکت در دستان فرزندانش بود

به نظر من در آن زمان که نادر کشور گشایی میکرد اگر نمیکرد کس دیگری از کشور دیگری همین کار را میکرد

مسئله دو دو تا چارتاست

حالا فرض کنید ما 10 تا نادر پشت هم داشتیم

چی میشد؟

الان روسیه و چین و هند و بقیه اگر هم جزء ایران نبودند حداقل ثروتهایشان اینجا بود

در این دنیای گرگ و میش

ادمی گرگ زاده باشد بهتر است تا میش زاده

همین خانمهای نازک دلی که نادر را بد میبینند

همین الان یکی از اقازاده ها با تیپ درست و ماشین بنز و خونه مثل کاخ و سفرهای انچنانی و غیره به خواستگاریشان بیاد ذوق مرگ شده جواب بعله میدهند و بعد هم عمری برای دخترخاله هایشان فیس و افاده از قبل اماده شده دارند کاری هم به این ندارند که این پولها از کجا امده و چنین و چنان

حالا که پدری دلسوز با ان سختی ها همت کرده و ثروتی برای ایران به یادگار گذاشته و اینکه ایران هم توانسته حداقل برای یکباردر همین صده های اخیر قدرت برتر باشد نوک پیکان را برای نادر تیز کرده اند

حالا انگار اگر نادر نباشد ابراهام لینکن میاد رئیس مملکتشون میشه نه عزیز من نادر اگر نباشد فتحعلی شاه می اید قطع نامه گلستان و ترکمن چای میبندد حالا خوب شد لذت بردی

اگر به من است ترجیح میدهم تا ایران ایران است افرادی مثل نادر حاکم باشند تا فتحعلی شاه و بقیه قاجار

به نظر صادق هدایت هر کس پولداره یا خودش دزده یا باباش

من دوست دارم رئیس سابق بانک مرکزی اعدام شه (به خاطر اختلاس) اگر پدر من روزی این کارو انجام بده باز دوست دارم اعدام شه چون دزد دزده مهم نیست کی باشه

من از امریکای الان و ایران قدیم متنفرم چون برای منافع خودشون فقط دزدی نکردن قتل کردن و اموال مردگان رو بردن

هیتلر هم از همین دسته ادم ها بود

فقط مردم کشور هایی می تونن به رفاه و اسایش برسند که این تفکر مسخره ی اگر گرگ نباشی می خورنت رو از بین ببرند و با ارامش در کنار همدیگر زندگی کنند البته این ارمان فقط با ایجاد روحیه ی دموکراسی در مردم ایجاد میشه

لینک به دیدگاه

من دوست دارم رئیس سابق بانک مرکزی اعدام شه (به خاطر اختلاس) اگر پدر من روزی این کارو انجام بده باز دوست دارم اعدام شه چون دزد دزده مهم نیست کی باشه

من از امریکای الان و ایران قدیم متنفرم چون برای منافع خودشون فقط دزدی نکردن قتل کردن و اموال مردگان رو بردن

فقط مردم کشور هایی می تونن به رفاه و اسایش برسند که این تفکر مسخره ی اگر گرگ نباشی می خورنت رو از بین ببرند و با ارامش در کنار همدیگر زندگی کنند البته این ارمان فقط با ایجاد روحیه ی دموکراسی در مردم ایجاد میشه

خیلی خوبه صحبت شما در دنیای ایده آل عالیه حرف نداره ولی تو دنیای واقعی همه یه جور دیگه میشن

لینک به دیدگاه
حرف دل منو زدی

در طول تاریخ مخصوصا اشکانیان

اغاز گر جنگ ایرانیان بودند

ساسانیان هم بسیار ناجوانمردانه عمل می کردن(به جز بهرام گور و یکی دیگه که اسمش الان یادم نیست)

تاریخ بعد اسلام رو هم نخوندم

همیشه در طول تاریخ یه عده بودن که قدرت داشتن و همیشه دنبال بهانه ای بودن برای جنگ(ساسانیان به قصد غارت و تخریب و گرفتن باج) به این افراد به هیچ وجه نباید افتخار کرد

بعد از این چون معلوم نیست اجداد هر کسی متعلق به کجا بوده به نظر من یک مکزیکی می تونه به کوروش افتخار کنه ولی یک ایرانی نمی تونه به خشایار شاه یا نادر شاه افتخار کنه

چون کوروش باشرف بود

درود دوست من

تايك در مورد نادر شاه افشار هست اما مطالبي بيان كرديد كه نياز به بررسي دارد

چند سوال مي پرسم تمايل داشتيد تاپيكي بزنيد تا بررسي كنيم و از مطالعات شما بهره ببريم

1-اشكانيان از تيره ترين و مجهول ترين دوران تاريخي ايران است و سبب آن هم ضديت شديدي است كه ساسانيان با اشكانيان داشتند و اكثر اثار مربوط به آن دوران را از بين بردند در حدي كه ما امروز حتي نام پادشاهان اشكاني را بطور دقيق و مرتب نمي دانيم لذا اين قطعيت در گفتار شما از كجا مي ايد؟

2-آغاز گر جنگ بودن دليل بر ظالم بودن نيست .در خيلي مواقع جنگ خروجي است بر ظلم

3-بعد از هجرت پيامبر اسلام به مدينه در اكثر جنگ ها مسلمانان پيش قدم بودند مخصوصا در جنگ هاي خارج از شبه جزيره كه نه به قصد ترويج آيين نوين كه به قصد كشور گشايي انجام شد.آيا از اسلام و پيامبر و جانشينانش نيز بيزاريد؟

4-اينكه ساسانيان يك حكومت مذهبي بوده است و به واسطه ي همين يك سري عملكرد هاي تند و غير منطقي داشته جاي ترديد نيست اما در مورد اين سلسله يك نكته را نبايد فراموش كرد و آن ساه نمايي هاي بسيار زياد در سده هاي اول اسلامي است.اين سياه نمايي ها هم در مورد ساسانيان و هم در مورد مذهب آنها يعني زرتشتي بصورت افراطي صورت مي گرفت و دليل آن توجيح نمودن حضور اعراب در كشور ايران بود.

به عنوان مثال مي گويم در طول قرن ها و تا زمان ناصرالدين شاه زرتشتيان به خاطر اين باور كه ايشان 2 خدا را مي پرستند از كليه حقوق شهروندي در ممالك ايران محروم بودند و حتي نجس انگاشته مي شدند .و اين در خالي است كه نخستين يگانه پرستان دنيا زرتشتيان هستند.

لذا بررسي دلايل و منابع شما براي صحت گفتارتان مبني بر ناجوانمرد بودن ساسانيان الزامي است و نمي توان با بيان يك جمله از آن گذشت

5-در دو پست خود تاكيد كردم افتخار ايران و ايراني به نادر شاه نه به خاطر كشور گشايي است كه به خاطر بازگرداندن عزت و احترام به ايراني است و نيز به خاطر گرفتن انتقام خون بيش از 2 ميليون نفر ايراني كه در عرض 7 سال حكومت افغان ها در ايران كشته شدند .

در مورد كشور گشايي نادر هم ذكر اين نكته ضروري است كه نادر به افغانستان لشكر كشيد تا انتقام بگيرد و اين رسم جوانمردي است و مردم از او به عنوان پادشاه ايران انتظار داشتند و او به انتظار مردمان خود پاسخ داد (درست به مانند اين كه مردم امروز انتظار دارند كه دولت از عراق غرامت 8 سال جنگ و ويراني را بگيرد ولي دولت كوتاهي مي كند)در پي اين حمله بيش از 800 نفر از سرداران محمود و اشرف افغان به دولت هند پناه بردند .نادر اين افراد را مطالبه كرد و دولت هند از باز پس فرستادنشان سر باز زد.

نادر براي باز پس گيري اين افراد به هند لشكر كشيد و در جنگ كرنال بر هند پيروز شد با اين همه اجازه ي قتل و غارت به ارتش نداد و به دولت هند پيشنهاد صلح داد با اين شرط كه كليد خزانه ي دولت هند را به او بدهند و 800 افغان پناهنده را نيز تسليم كنند.

با قبول اين شروط 800 افغان در بازار هند به دار آويخته شدند و خزانه ي هند به عنوان غرامت به ايران آورده شد.نادر براي سهيم كردن مردم ايران از اين اموال 3 سال ماليات را بر مردم بخشيد.

در مورد جنگ با روسيه ازبك ها و عثماني نيز اين كشور ها در جريان آشفتگي حكومت در ايران از پس از صفويه تا استقرار نادر بخش هاي زيادي از ايران را ضميمه ي خاك خود كرده بودند و مردمان بي گناهي را به خاك و خون كشيدند .نادر با عقب راندن آنها و عقد پيمان هاي آتش بس عزت و احترام را به ايران بازگرداند.فراموش نكنيد كه در روسيه پتر كبير حكومت مي كرد و شكست دادن او آرزوي تمام دول زمانه بوده.نادر شاه با كمترين امكانات و تنها به واسطه ي نبوغ جنگي توانست نيروهاي روس را از شمال ايران خارج سازد .

اينها دلايل افتخار به نادر است و نه صرفا كشور گشايي او.

لینک به دیدگاه

بزرگترين مصيبت كشور ما ظهور روشنفكر نماهايي مانند صادق هدايت و شاملو و امثالهم بوده.

افرادي كه با دست اندازي بر ادبيات و ژست هاي روشنفكر نمايي بنيان اخلاق و ادبيات و روشنفكري را در هم كوبيدند .

هدايتي كه از گرفتن ديپلم عاجز ماند و علي رغم تغيير رشته هاي مكرر نتوانست تحصيلات دبيرستان خود را به پايان ببرد مي شود بت جوانان اين كشور.

ببخشيد و باز هم ببخشيد هدايت غلط كرد كه چنين گفت.هدايتي كه جد اندر جد اشراف بود و صاحب منصب ,هدايتي كه به واسطه ي همين اشرافزاده بودن به فرنگ رفت .هدايتي كه به خاطر همين نفوذ اشرافزادگي به هند رفت تا در آنجا بوف كور را بنويسد.

......هم بار اين افراد نمي كنم چه برسد كه تره برايشان خورد كنم.

مردك بي عرضه

""به این ترتیب، در سال 1309، به ناچار، به ایران بازگشت؛ و به فاصلة كوتاهی، در بانك ملی استخدام شد. در سال 1311 از بانك ملی استعفا داد و به استخدام اداره كل تجارت درآمد. در سال 1313 از اداره كل تجارت استعفا داد و به استخدام وزارت امور خارجه درآمد. در سال 1314 از وزارت امور خارجه نیز استعفا داد. در سال 1315 در شركت سهامی كل ساختمان مشغول كار شد. در همین سال، خانوادة هدایت از ش.پرتو خواستند كه با استفاده از س‍ِم‍َت‌ِ كنسولی‌اش در بمبئی، ترتیب سفر او به هندوستان را بدهد. پرتو نیز پذیرفت؛ و این سفر، انجام شد.""

آدمي كه از نظر رواني سالم باشد انقدر سر ناسازگاري ندارد.

دوست من

پول از راه كار بدست مي آيد.نگاه به ايران امروز و ديروز نكن كه درب خزانه به روي برخي گشوده است.

به اين نگاه كن كه ثروت مند ترين فرد دنيا از كجا به اين ثروت رسيده.نه خودش دزد بود و نه پدرش بلكه از راه زحمت به اينجا رسيد.

تنفر شما از ايران قديم (البته قبل از اسلام كه خوانده ايد) به خاطر سياه نمايي است.همين كورش كه شما معتقد هستيد مايه ي افتخار است تا چند سال پيش ناشناخته بود و مردمان همين كشور ها چون غرق در احساسات انقلابي و ديني بودند بر او و آثارش ناسزا مي گفتند.فراموش نكنيد كه بعد از انقلاب 57 فردي كلنگ در دست گرفت كه تخت جمشيد را ويران كند و عده ي كثيري به دنبالش راه افتادند .افرادي كه شايد پدران و برادران و عمو هاي ما نيز از ايشان بودند و اگر به عمل وارد نشدند به قلب همراهشان بودند و اگر نبود ايستادگي مردم مرودشت امروز تخت جمشيدي هم نداشتيم كه به آن بباليم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...