رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 147
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اینهم بزرگترین شهرساز پیشگو

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=32751&referrerid=58710

هنارد جون میشه بگی چرا امروز به فلکه میگن میدون؟

راستی دمت گرم تقاطع های غیر همسطحت حال داد بهمون کلی lost space ایجاد کردیم. :ws3:

بزن قدش تا این پست مدرن ها نیومدن. :w02:

• Like 4
لینک به دیدگاه
هنارد جون میشه بگی چرا امروز به فلکه میگن میدون؟

راستی دمت گرم تقاطع های غیر همسطحت حال داد بهمون کلی lost space ایجاد کردیم. :ws3:

بزن قدش تا این پست مدرن ها نیومدن. :w02:

«میدان» ضمن اینكه به فضاهای وسیعی اتلاق می‌شد كه محل عبور و مرور و تعامل اجتماعی ساكنان شهرها بود، در عین حال به مكان‌های باز و بزرگی گفته می‌شد كه در آن سبزی، میوه، مایحتاج روزانه مردم و... خرید و فروش می‌شد و از این روست كه هنوز هم محل خرید و فروش میوه و تره‌بار، میدان نامیده می‌شود.

در فرهنگ دهخدا درباره معنای واژه «میدان» آمده است؛ «عرصه‌ای گشاده در جایی كه اطراف آن خانه‌ها یا دكان‌هاست.» فرهنگ معین نیز آن را محوطه‌ای معرفی كرده كه چند خیابان به آن منتهی می شود. «میدان» در اصل واژه‌ای فارسی است كه اعراب، جمع آن را «میادین» گفته‌اند. معادل این واژه در زبان انگلیسی «پلازا» (Plaza) و در زبان ایتالیایی «پیاتزا» (Piazza) است كه عمدتاً شامل فضاهای وسیعی برای قدم زدن، نشستن استرحت و خوردن و آشامیدن می شود و تفاوت آن با پارك شهری در این است كه اصولاً «میادین» با فضاها و ساختمان‌های اطراف خود ادغام شده‌اند و معمولاً راه‌‌ها و خیابان‌های مهم شهری به آن منتهی می‌شود.

ساختمان‌ها و فضاهای عمومی مختلف شهری نیز از قبیل مغازه‌ها، مساجد، گرمابه، آب انبار و... در اطراف این میدان‌ها مستقر می‌شدند و ورودی اصلی بازار بزرگ شهر نیز در میدان اصلی شهر در نظر گرفته می‌شد.

با فروپاشی تدریجی نظام و مناسبات سنتی در كشورمان، نظام فضایی شهرها نیز دگرگون شد و با حاكم شدن ماشین در مناسبات زندگی روزمره مردم، «میدان»‌ها نیز عمدتاً به گره‌های ترافیكی تبدیل شدند و با احداث خیابان‌ها و معابر جدید و با ایجاد صلیب در تقاطع محورهای جدیدی «فلكه»‌ها جایگزین «میدان»‌ها شدند.

«فلكه» شامل فضای گشوده‌ای در تقاطع محورها با جزیره‌ای در وسط می‌شود كه این جزیره در مواردی دارای پوشش گیاهی و یا آب نما و فواره است و گاه مجسمه‌ای نیز در آن تعبیه می‌شود.

برخلاف «میدان» عملكرد اصلی «فلكه» توزیع حركت وسایل نقلیه است.

:a030:

این پیشینیان هستن که فکر میکنن هر گردی گردو است و اصل کار ما را نادیده میگیرند

• Like 9
لینک به دیدگاه
«میدان» ضمن اینكه به فضاهای وسیعی اتلاق می‌شد كه محل عبور و مرور و تعامل اجتماعی ساكنان شهرها بود، در عین حال به مكان‌های باز و بزرگی گفته می‌شد كه در آن سبزی، میوه، مایحتاج روزانه مردم و... خرید و فروش می‌شد و از این روست كه هنوز هم محل خرید و فروش میوه و تره‌بار، میدان نامیده می‌شود.

در فرهنگ دهخدا درباره معنای واژه «میدان» آمده است؛ «عرصه‌ای گشاده در جایی كه اطراف آن خانه‌ها یا دكان‌هاست.» فرهنگ معین نیز آن را محوطه‌ای معرفی كرده كه چند خیابان به آن منتهی می شود. «میدان» در اصل واژه‌ای فارسی است كه اعراب، جمع آن را «میادین» گفته‌اند. معادل این واژه در زبان انگلیسی «پلازا» (Plaza) و در زبان ایتالیایی «پیاتزا» (Piazza) است كه عمدتاً شامل فضاهای وسیعی برای قدم زدن، نشستن استرحت و خوردن و آشامیدن می شود و تفاوت آن با پارك شهری در این است كه اصولاً «میادین» با فضاها و ساختمان‌های اطراف خود ادغام شده‌اند و معمولاً راه‌‌ها و خیابان‌های مهم شهری به آن منتهی می‌شود.

ساختمان‌ها و فضاهای عمومی مختلف شهری نیز از قبیل مغازه‌ها، مساجد، گرمابه، آب انبار و... در اطراف این میدان‌ها مستقر می‌شدند و ورودی اصلی بازار بزرگ شهر نیز در میدان اصلی شهر در نظر گرفته می‌شد.

به این ترتیب، بخش قابل توجهی از هویت شهرها، در چند وچون میادین آنها قابل جست و جود بود و این فضاها شناسنامه‌ای برای شهرهایشان شناخته می‌شدند و در ایجاد تصویر ذهنی از شهر، نقش مهمی به عهده داشتند.

با فروپاشی تدریجی نظام و مناسبات سنتی در كشورمان، نظام فضایی شهرها نیز دگرگون شد و با حاكم شدن ماشین در مناسبات زندگی روزمره مردم، «میدان»‌ها نیز عمدتاً به گره‌های ترافیكی تبدیل شدند و با احداث خیابان‌ها و معابر جدید و با ایجاد صلیب در تقاطع محورهای جدیدی «فلكه»‌ها جایگزین «میدان»‌ها شدند.

«فلكه» شامل فضای گشوده‌ای در تقاطع محورها با جزیره‌ای در وسط می‌شود كه این جزیره در مواردی دارای پوشش گیاهی و یا آب نما و فواره است و گاه مجسمه‌ای نیز در آن تعبیه می‌شود.

با حذف عملكرد اجتماعی از این فضاها، عملاً ماشین جایگزین عامل انسانی شد و با واگذاری جایگاه پیاده به سواره، در مفاهیم عملكردی فضاهای پیرامونی آنها نیز تغییراتی به وجود آمد و امكان مكث و تامل در عناصر كالبدی با ابعاد انسانی از رهگذران سواره سلب شد و هویت مكانی به عنوان عامل شناسایی و ویژگی شهرها از طریق این فضاها نیز مفهوم واقعی خود را از دست داد و تصویر ذهنی آن به عناصر ناقص و پراكنده‌ای از نمودهای گذرا تبدیل شد كه در نهایت، یادآور هیچ نماد و خاطره ماندگاری نیست.

(:a030::ws2: )

تعاملات اجتماعی

اختلاط کاربری ...

تصویر ذهنی

هویت ... هوووع

چه واژه های حال به هم زنی ...

• Like 8
لینک به دیدگاه
اینهم بزرگترین شهرساز پیشگو

http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=32751&referrerid=58710

شهرساز پیشگو :w58: هه هه

مردم چه اسمایی واسه خودشون میذارن

پیشگو .... یه چهار تا طرح ترافیکی دادی ، فکر کردی شاهکار کردی ، همه چی رو در حال عبور میدیدی ، تراموا ، مسیر عابر پیاده ، خیابان

تعاملات اجتماعیت کجا بود ؟ اصل زیبایی شناسیت کو !!! ادعای آینده نگری می کنند ولی منظری که می بینند فقط واسه سواره هاست ، پیاده ها هم که بیان و برن ، این وسط کالبد شهر رو میخوای چی کار کنی ، همش خیابان و چهار راه و فلکه ....بگذریم که خواستی دو تا باغچه هم بندازی وسط بلوکها ، فکر کردی مردم همینطوری میان تو این باغچه هایی که میخوای بزنی جمع بشن و واست خدا بیامرزی میفرستن :banel_smiley_4:

الانم که دیگه کم کم دارند فلکه ها رو از دور خارج می کنند ، میگن همون چهار راه بهتره

اون مسیرهای غیر همسطح پیشنهادیتم که الان واسه اکثر شهرها شده معضل ، فضاهای گمشده شهری ، محل های مناسب واسه جرم خیزی ...

اینا رو که پیشنهادشو میدادی فکری واسه امنیتشون میکردی ؟ نور پردازی مناسب در طول شب ... راجع به این نکاتش فکر کرده بودی یا فقط گفتی یه راه بیاد از بالای یه راه دیگه رد شه و ماشینا ویژ ویژ بیان و برن ؟ پس این همه زحمت کشیده میشه جداره سازی میشه که تماشاچیاش سوسک ها و جیرجیرکها باشن ؟:ws3:

• Like 6
لینک به دیدگاه

این پیشینیان هستن که فکر میکنن هر گردی گردو است و اصل کار ما را نادیده میگیرند

ضمن تشکر از توضیحات مفیدت،آتوسا جان واژه plaza انگلیسی نیست و ریشه واژش اسپانیایی و ریشه لاتینش platea هستش.میدان تو انگلیسی بهش square میگن.به لوکورم گوش نده،وقتی کوین لینچ از تصویر ذهنی صحبت می کرد ،ایشون داشت نقاشی می کرد و می فکرید که دنیا و شهرهاش چهارتا قوطی بالا بردنه و ارزشی و اسه منیت(نه امنیت) مردم قائل نبود،هرچند بی انصافیه هی ازش بد بگیم،از طرفی اگه لوکور نبود شهرهای باقیه مونده ، بعد جنگ دیگه به معنای محل زندگی عادی و ماشینی وجود نداشتند و بستری ام واسه کورکوری خوندنای پست مدرنا فراهم نمی شد:a030:

• Like 6
لینک به دیدگاه
شهرساز پیشگو :w58: هه هه

مردم چه اسمایی واسه خودشون میذارن

پیشگو .... یه چهار تا طرح ترافیکی دادی ، فکر کردی شاهکار کردی ، همه چی رو در حال عبور میدیدی ، تراموا ، مسیر عابر پیاده ، خیابان

تعاملات اجتماعیت کجا بود ؟ اصل زیبایی شناسیت کو !!! ادعای آینده نگری می کنند ولی منظری که می بینند فقط واسه سواره هاست ، پیاده ها هم که بیان و برن ، این وسط کالبد شهر رو میخوای چی کار کنی ، همش خیابان و چهار راه و فلکه ....بگذریم که خواستی دو تا باغچه هم بندازی وسط بلوکها ، فکر کردی مردم همینطوری میان تو این باغچه هایی که میخوای بزنی جمع بشن و واست خدا بیامرزی میفرستن :banel_smiley_4:

الانم که دیگه کم کم دارند فلکه ها رو از دور خارج می کنند ، میگن همون چهار راه بهتره

اون مسیرهای غیر همسطح پیشنهادیتم که الان واسه اکثر شهرها شده معضل ، فضاهای گمشده شهری ، محل های مناسب واسه جرم خیزی ...

اینا رو که پیشنهادشو میدادی فکری واسه امنیتشون میکردی ؟ نور پردازی مناسب در طول شب ... راجع به این نکاتش فکر کرده بودی یا فقط گفتی یه راه بیاد از بالای یه راه دیگه رد شه و ماشینا ویژ ویژ بیان و برن ؟ پس این همه زحمت کشیده میشه جداره سازی میشه که تماشاچیاش سوسک ها و جیرجیرکها باشن ؟:ws3:

اولا اینکه سیته جون تو که کلا عشق میدون هستی ولی با سینما وتیاتر اشتباه گرفتیش

دوما شما واسه شهرساز شدن زیادی پروانه ای تشریف داری با 4 تا مجسمه اینور و اونور گذاشتن و 2تا بوته گل کاشتن که نمیشه شهر ساخت.روح یه شهر که همون تردد(که واسش میمیری)باشه نیاز به برنامه و کنترل داره که نباشه دیگه واویلاس حالا تو هی بیا نقاشی کن.شما هر چی شهر و گل و بلبل کنی تا یه نظم و ارامشی تو امد و شد نباشه رفاه وامنیت واسه مردم تامین نکردی.تا این روحه خوب نباشه جسمه روبرا نیست اره جونم

با همین کنترل ترافیک و مرتب کردن رفت وامدای شهری یه قیافه تر وتمیز و باشخصیت به شهر بخشیدم که ملت یه قرنه تو کفش موندن!

واسه لقبی هم که فرمودی:

اخه فرهنگرا من به جای اینکه بشینم واسه هزار سال قبل گریه زاری کنم نشستم اینده رصد کردم دو تا کار مفید کردم نه خیالپردازی:banel_smiley_4:!!شهرسازی علم اینده نگریه

تازه این لقب هم از طرف هم قماشایهای شما هست.ما علاقه ای به اسم و شهرت نداشتیم ولی دیدیم که ازین شهرسازا دودی بلند نمیشه خودمون دست به کار شدیم:w02:

• Like 4
لینک به دیدگاه

دوما شما واسه شهرساز شدن زیادی پروانه ای تشریف داری با 4 تا مجسمه اینور و اونور گذاشتن و 2تا بوته گل کاشتن که نمیشه شهر ساخت.روح یه شهر که همون تردد(که واسش میمیری)باشه نیاز به برنامه و کنترل داره که نباشه دیگه واویلاس حالا تو هی بیا نقاشی کن.شما هر چی شهر و گل و بلبل کنی تا یه نظم و ارامشی تو امد و شد نباشه رفاه وامنیت واسه مردم تامین نکردی.جونم تا این روحه خوب نباشه جسمه روبرا نیست اره جونم

با همین کنترل ترافیک و مرتب کردن رفت وامدای شهری یه قیافه تر وتمیز و باشخصیت به شهر بخشیدم که ملت یه قرنه تو کفش موندن!

واسه لقبی هم که فرمودی:

اخه فرهنگرا من به جای اینکه بشینم واسه هزار سال قبل گریه زاری کنم نشستم اینده رصد کردم دو تا کار مفید کردم نه خیالپردازی:banel_smiley_4:!!شهرسازی علم اینده نگریه

تازه این لقب هم از طرف هم قماشایهای شما هست.ما علاقه ای به اسم و شهرت نداشتیم ولی دیدیم که ازین شهرسازا دودی بلند نمیشه خودمون دست به کار شدیم:w02:

تایید میشه....هنارد جون این شهرسازایی که همش حرفن رو بیخیال شو خودت رو عشقه که یه شهرساز اجرایی هستی و هر چی میگی رو وارد عمل می کنی...مثه بعضیا نیستی که فقط حرف میزنن و نقد میکنن ولی پای عمل که میرسه به پت پت میفتن.... من منظورم سیته نیست آخه این سیته هم عشخه منه!

• Like 5
لینک به دیدگاه

دوما شما واسه شهرساز شدن زیادی پروانه ای تشریف داری با 4 تا مجسمه اینور و اونور گذاشتن و 2تا بوته گل کاشتن که نمیشه شهر ساخت.روح یه شهر که همون تردد(که واسش میمیری)باشه نیاز به برنامه و کنترل داره که نباشه دیگه واویلاس حالا تو هی بیا نقاشی کن.شما هر چی شهر و گل و بلبل کنی تا یه نظم و ارامشی تو امد و شد نباشه رفاه وامنیت واسه مردم تامین نکردی.تا این روحه خوب نباشه جسمه روبرا نیست اره جونم

واسه لقبی هم که فرمودی:

تو کفش موندن :ws28: ، برو بابا دلت خوشه ، حالا خوبه وین هست ، زنده و شاهد مدعای من ، زیبا و دوست داشتنی ، با حداقل ترافیک ، سواره کجا بود . شهر پر زندگی ، هر قدمی که توش بر میداری شادابی و سر زندگی رو میبینی ، همون میادینی که حرفشونو میزنی الان مراکز واقعی حضور و تعاملات اجتماعی و برخوردها شده اند

شهرهایی که همه چی زیبا بود ، کتاب " ساخت شهر بر اساس مبانی هنری " منو بخون ، شاید یکم از اصول زیبایی شناختی هم یاد بگیری ... با همون ادعای آینده نگریتون مردمو فرستادید تو خونه های قوطی کبریتی و حداقل تعاملات اجتماعی رو براشون بوجود آوردید ، الان دیگه زندگی مردمو کردی کار ، خونه و دوباره کار ...

هر چی میدان بود رو بر اساس فکر تو کردن فلکه و ماشینا رو انداختن دورشون ، کسی دیگه به میدونا نه به دید زیبایی نگاه میکنه ، نه مرکز فعالیت و تجمع

شدن یه فضای سبز وسط توده انبوه شهری ... یه چند تا عکس از وین ببین ، میفهمی میدان چیه ، همون مجسمه هایی که مسخره شون میکنی ، هر کسی رو محسور خودش میکنه چون هنر نابه

• Like 4
لینک به دیدگاه

من از نوترون ومحمد و مینا و امید(همتون میگم)خواهش می کنم که ی تاپیک جدا بزارن واسه انتخاب تاثیرگذارترین شهرساز دوران،فارغ از هر گونه تعصبی و بهش امتیاز بدیم،اینطور بنظرم کار از حالتی که الان داره(در کل ی خورده متاسفانه لس شده)در میاد،البته خدای ناکرده قصد جسارت ندارم،باز صلاح، مدیران دانند:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
من از نوترون ومحمد و مینا و امید(همتون میگم)خواهش می کنم که ی تاپیک جدا بزارن واسه انتخاب تاثیرگذارترین شهرساز دوران،فارغ از هر گونه تعصبی و بهش امتیاز بدیم،اینطور بنظرم کار از حالتی که الان داره(در کل ی خورده متاسفانه لس شده)در میاد،البته خدای ناکرده قصد جسارت ندارم،باز صلاح، مدیران دانند:a030:

سالار جان ، اینطوری که نمیشه به قضیه نگاه کرد ، هر کدوم از این شهرسازا و بسیاری دیگر هر کدوم در برهه ای از دوران در فرآیند پیشرفت و توسعه شهرسازی نقشی داشته اند و بسیاری از ایده ها در واقع تکمیل کننده و مکمل ایده قبلی خودش است . به خاطر همین اینجور به قضیه نگاه کردن هیچگونه قشنگی نداره که بخوای یک یا دو نفر رو برتر از دیگران ببینیم :icon_pf (44):

• Like 4
لینک به دیدگاه
سالار جان ، اینطوری که نمیشه به قضیه نگاه کرد ، هر کدوم از این شهرسازا و بسیاری دیگر هر کدوم در برهه ای از دوران در فرآیند پیشرفت و توسعه شهرسازی نقشی داشته اند و بسیاری از ایده ها در واقع تکمیل کننده و مکمل ایده قبلی خودش است . به خاطر همین اینجور به قضیه نگاه کردن هیچگونه قشنگی نداره که بخوای یک یا دو نفر رو برتر از دیگران ببینیم :icon_pf (44):

سلام نمی تونم بگم مخلافم و البته موافقم نیستم ،بعضی از شهرسازا فراتر از زمان خودشون بودن ،مث سیکستوس پنجم ،کاهنای هاراپا،... اینا برترن و من ضمن تشکر و احترام باید بگم رو حرفم هستم:a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
تو از بچگی اینقدر بامزه بودی؟ :ws3:

پس همینه اینقدر طرحهات تو طول تاریخ بامزه بوده! :w02:

شوما مثل اینکه اصلاً منو نمیشناسی :banel_smiley_4:

به جای اینکه بیام طرح های غیرقابل اجرایی بدم که همش نصفه نیمه بمونه یا اینکه نابود کنه شهرا رو. اومدم کلی اصول شهرسازی رو درست و درمون کردم. :w02:

واسه همین بهم میگن پدر علم شهرسازی معاصر

اومدم به شهرسازی به صورت علمی برخورد کردم. طرح جامع رو آوردم. میان رشته ای بودن شهرسازی رو تأکید کردم که از متخصص رشته های دیگه باید واسه شهرسازی استفاده کرد. (به جای اینکه خودم یه تنه همه کارو کنم)

نظریه تکامل تدریجی شهر رو مطرح کردم

و .....

من با یه تغییر و تحول گسترده تو پایه علم شهرسازی دادم.

بعد تو با اون طرحای داغونت اومدی به من میگی طرحهات بامزه بوده vahidrk.gif

• Like 4
لینک به دیدگاه

به جای اینکه بیام طرح های غیرقابل اجرایی بدم که همش نصفه نیمه بمونه یا اینکه نابود کنه شهرا رو. اومدم کلی اصول شهرسازی رو درست و درمون کردم. :w02:

اومدم به شهرسازی به صورت علمی برخورد کردم. طرح جامع رو آوردم. میان رشته ای بودن شهرسازی رو تأکید کردم که از متخصص رشته های دیگه باید واسه شهرسازی استفاده کرد. (به جای اینکه خودم یه تنه همه کارو کنم)

و .....

بعد تو با اون طرحای داغونت اومدی به من میگی طرحهات بامزه بوده

ببین منو.vahidrk.gif

من غول شهرسازی دنیا بودم. من بودم که بهداشت و حمل و نقل سریع و توی دنیا نهادینه کردم. من بودم که مجتمع های مسکونی های سریع واسه اسکان ملت می ساختم که بعد از جنگ جهانی توی این هوای سرد، سردشون نشه. xbex7jmjnhtbacgrr3xn.gif

فسیل جون. یه نخبه اس که میتونه واسه یه جامعه تصمیم بگیره. بقیه گوسفندن. نمیدونی بدون.

• Like 4
لینک به دیدگاه

طرح جامع رو آوردم.

پدر جان، البته شما حتما میدونی که طرح جامع وقتی بابا بزرگ من و شما تیله بازی میکردن تو کوچه دیگه منسوخ شده! :banel_smiley_4:

• Like 5
لینک به دیدگاه
ببین منو.:vahidrk:

من غول شهرسازی دنیا بودم. من بودم که بهداشت و حمل و نقل سریع و توی دنیا نهادینه کردم. من بودم که مجتمع های مسکونی های سریع واسه اسکان ملت می ساختم که بعد از جنگ جهانی توی این هوای سرد، سردشون نشه. :xbex7jmjnhtbacgrr3x

فسیل جون. یه نخبه اس که میتونه واسه یه جامعه تصمیم بگیره. بقیه گوسفندن. نمیدونی بدون.

تو بودی که یکنواختی رو نهادینه کردی. این همه آدم رو دچار مشکلات روانی کردی. زندگی واقعی رو از شهرها محو کردی.

الان به اون مجتمع های مسکونی سریعی که بابش کردی، افتخارم میکنی؟ vahidrk.gif

4تا مثل تو که فقط خودشونو می بینن باعث میشن که اکثریت مردم نادیده گرفته بشن دیگه.

مرگ بر دیکتاتور w000.gif چه نخبه باشه چه دکتر w000.gif

ااا. ببخشید این واسه اینجا نبود :ws3:

پدر جان، البته شما حتما میدونی که طرح جامع وقتی بابا بزرگ من و شما تیله بازی میکردن تو کوچه دیگه منسوخ شده! :banel_smiley_4:

ببخشید شما؟ :ws38:

پدربزرگ من که چمیدونست طرح جامع چیه :banel_smiley_4: مثل اینکه من بودم که اصول طرح جامع رو مطرح کردما.

حالا این جدید مدیدا اومدن یخده دستکاریش کردن و اسمشو عوض کردن.

همین طرح جامع کلی از مشکلات شهرا رو حل کرد. دید به شهرسازی رو کلاً عوض کردم.

• Like 3
لینک به دیدگاه

و .....

بعد تو با اون طرحای داغونت اومدی به من میگی طرحهات بامزه بوده vahidrk.gif

ببين زيست شناس وقت كردي يه سر به نظرياتت بزن ببين خندت نميگيره

آخه اينكه بازگشت به طبيعت و امثال اينها رو يه بچه هم مي تونه بده البته تقصيرتو نيست اينها همه متاثراز دوران بچگيت و زندگي توي كوهستانه اصلا زيست شناس چه ميدونه شهر چيه ؟

تو اگه نظرياتت درست بود پانميشدي بري هند اونجا درس بدي همون اروپا ميموندي و نظرياتت رو ترويج مي كردي

راستي اين بحث عيب يابي پيش از عمل چي بود كه ميگفتي تو اون دنيا به خاطر اين عقايدت بهت گير ندادن:ws3:

عيب يابي پيش از عمل ديگه چه صيغه ايه اگه بلد بودي درست برنامه ريزي كني ديگه برنامه ريزيت به عيب يابي نياز نداره زيست شناس حتما بلدنيستي برنامه ريزي كني كه ميگي قبلش بايد عيب يابي بشه:a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...