رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

میدونید چرا کل برق مورد نیازتون مهمه...هر سل تا یک حدی میتونه برق تولید کنه....و با توجه به مساحت آزمایشگاه شما ،ما یک ولتاژ مشخصی رو می تونیم تولید کنیم..اگر میزان برق مصرفی شما بیشتر بشه،چیکار میشه کرد؟

درسته

اتفاقا یه خرده نگران هستم از این که شاید نشه کل برق رو تامین کرد...به خاطر همینم اولین سوالم این بود که برق 3 فاز رو میشه با فتوولتائیک تامین کرد یا نه

گویا با انتخاب باتری تو سایز بزرگ تر و البته سل با ابعاد زیاد میشه ، مساخت آزمایشگامون تقریبا زیاده

حدودا 900 متر مربع زیر بنا داره،شکل یه سوله هستش که سقفش شیروانیه و البته از یه طرفش طبیعتا نمیشه استفاده کرد چون پشت به آفتابه

می مونه 450 متر مربع ...

حالا مهم نیست که کل برقو بتونه تامین کنه،نهایت قسمتی از برق باید تامین بشه،تو تعریف پروژه اینم در نظر گرفتم و مشکلی پیش نمیاد اگه نشه کل برقو تامین کرد.

ضمن این که دوست داشتم هیبرید کار کنم یعنی توربین بادم کنارش باشه ولی استادم همچین گفت سنگین نمیشه ؟ که من ترسیدم و گفتم بله سنگین میشه ! پس فقط همون فتوولتائیک کار می کنم،اما تو دلم گفتم روی توربین بادم کار می کنم خودم...

چون دوست دارم از این دو با هم استفاده کنم، البته نه پروژه، برای آیندم ! نمی دونم می تونم وارد این کار بشم یا نه.اینجای که ما زندگی می کنیم صبح تا شب باد میاد.خیلی حال میده یه توربین باد بذاری ،بچرخه و برق بده :دی

ممنونم از شما دو دوست بزرگوار:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 210
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درسته

اتفاقا یه خرده نگران هستم از این که شاید نشه کل برق رو تامین کرد...به خاطر همینم اولین سوالم این بود که برق 3 فاز رو میشه با فتوولتائیک تامین کرد یا نه

گویا با انتخاب باتری تو سایز بزرگ تر و البته سل با ابعاد زیاد میشه ، مساخت آزمایشگامون تقریبا زیاده

حدودا 900 متر مربع زیر بنا داره،شکل یه سوله هستش که سقفش شیروانیه و البته از یه طرفش طبیعتا نمیشه استفاده کرد چون پشت به آفتابه

می مونه 450 متر مربع ...

حالا مهم نیست که کل برقو بتونه تامین کنه،نهایت قسمتی از برق باید تامین بشه،تو تعریف پروژه اینم در نظر گرفتم و مشکلی پیش نمیاد اگه نشه کل برقو تامین کرد.

ضمن این که دوست داشتم هیبرید کار کنم یعنی توربین بادم کنارش باشه ولی استادم همچین گفت سنگین نمیشه ؟ که من ترسیدم و گفتم بله سنگین میشه ! پس فقط همون فتوولتائیک کار می کنم،اما تو دلم گفتم روی توربین بادم کار می کنم خودم...

چون دوست دارم از این دو با هم استفاده کنم، البته نه پروژه، برای آیندم ! نمی دونم می تونم وارد این کار بشم یا نه.اینجای که ما زندگی می کنیم صبح تا شب باد میاد.خیلی حال میده یه توربین باد بذاری ،بچرخه و برق بده :دی

ممنونم از شما دو دوست بزرگوار:icon_gol:

اتفاقا من یک ماه پیش یه مقاله دیدم که در بنگلادش اومده بودن از سیستم فتوولتاییک برای تامین برق مصرفی منازل و مغازه ها استفاده کرده بودن.....در اولین فرصت که سرعت نتم خوب شد ،آپلود میکنم.

لینک به دیدگاه
اتفاقا من یک ماه پیش یه مقاله دیدم که در بنگلادش اومده بودن از سیستم فتوولتاییک برای تامین برق مصرفی منازل و مغازه ها استفاده کرده بودن.....در اولین فرصت که سرعت نتم خوب شد ،آپلود میکنم.

ممنون از شما

اینم مقاله ای که برای من میل کردین تا اینجا بذارم :

عنوانش هست :

Economic viability of solar home systems: Case study of Bangladesh

هم تو آپلود سنتر اینجا آپ شده هم یه آپلود سنتر دیگه...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من کتاب Solar Engineering of Thermal Processes John A. Duffie, William A. Beckman ویرایش 2 رو تونستم به زحمت دانلود کنم...

ولی کیفیتش خیلی پایینه،کتاب جالبی به نظر میرسه وجواب خیلی از سوالامو داده...

از دوستان کسی باکیفیتشو داره ؟

اینم یه لینک از کتاب :

من کتابو که حجم حدودا 37 مگ داره رو تو یه آپلود سنتر آپلود کردم تا همگی استفاده کنیم،دانلود کردنش از لینکی که دادم قدری دردسر داره به خاطر همین تو یه آپلودسنتر آپ کردم...

پس اگه ورژن بالاتر یا با کیفیت و رنگیشو تونستین پیدا کنین ممنون میشم لینک بدین:icon_gol:

موفق باشید

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

نخستین نیروگاه بادی و خورشیدی کشور توسط جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی داره در خارک نصب میشه و این نشون دهنده آینده این انرژی ها است.

لینک به دیدگاه

شرکت زیمنس رو هم که همه میشناسید،دربازه انرژی های نو کارهای بسیاری رو انجام داده،در مورد

میتونید اطلاعات جالبی بدست بیارید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
احتمالا همه با کاربرد فتوولتاییک آشنا هستید....اما در مورد consentrated solar power چی میدونید؟

در این سیستم ابتدا نور خورشید به حرارت و سپس به الکتریسیته تبدیل میشه در صورتیکه فتوولتاییک تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به الکتریسیته را داریم.

را هم مطالعه فرمایید.

لینک به دیدگاه

مجله سازمان انرژی نو ایران

شماره 12/شهریور 88

شامل:

سیستم های کنترلی پانل خورشیدی

انرژی بادی

سوئد پیشتاز در..

و...

لینک دانلود:

لینک به دیدگاه
مجله سازمان انرژی نو ایران

شماره 12/شهریور 88

شامل:

سیستم های کنترلی پانل خورشیدی

انرژی بادی

سوئد پیشتاز در..

و...

لینک دانلود:

بسیار عالی...مطلب صفحه 10 این نشریه در مورد همین موضوعی است که در بالا ذکر کردم....نیروگاه خورشیدی دریافت کننده مرکزی جهان:w16:

لینک به دیدگاه

در حال حاضر دنيا با دو بحران بزرگ در زمينه انرژي روبرو است، يكي آلودگي محيط زيست بر اثر توليد و مصرف انرژي و ديگري پايان‌پذير بودن سوخت‌هاي فسيلي. براي رويارويي با اين دو مشكل، دو راه حل اصلي طي چند دهة گذشته مورد استفاده قرار گرفته است: بهينه سازي در توليد و مصرف انرژي و توجه به منابع تجديدپذير انرژي.

اغلب كشورهاي جهان به مديريت مصرف انرژي به عنوان يك منبع جديد انرژي مي‌نگرند كه اعمال صحيح آن منجر به شكوفايي اقتصاد و ايجاد فرهنگ مصرف منطقي خواهد شد. لذا برپايي نمايشگاه‌ها و همايش‌هايي در اين راستا، زمينه ساز پاسخگويي به نيازهاي توسعه مديريت انرژي در كشور بوده و بستر مناسب حركت به سمت اصلاح الگوي مصرف و استفاده از فناوري‌هاي نوين توليد انرژي و كاهش مصرف انرژي از طريق بهينه سازي و صرفه‌جويي را فراهم مي‌نمايد.

چهارمين نمايشگاه بين‌المللي انرژيهاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي (iecree2012) نمايشگاهي است راهبردي در زمينه فن‌آوري‌هاي انرژي‌هاي نو و تجديدپذير، صرفه‌جويي و بهره‌وري انرژي و محصولات و خدمات مربوط به آنها. اين نمايشگاه رخدادي است بسيار مهم كه هدف آن ارتقاي كارايي استفاده از انرژي است. در اين نمايشگاه جديدترين محصولات و پيشرفته‌ترين فن‌آوري‌هاي انرژي به نمايش درخواهد آمد.

تمركز نمايشگاه بر كشورهاي آسياي شرقي، كشورهاي اروپاي غربي و همچنين كشورهاي خاورميانه خواهد بود و هر ساله شركت‌هاي بسياري را از ايران و ساير نقاط جهان گردهم مي کند. اين نمايشگاه فرصتي ايده‌آل را براي شركت‌هاي خارجي در جهت توسعه و گسترش فعاليت‌هاي خود در ايران فراهم مي‌آورد. همچنين اين آوردگاه تجاري زمينه و فضاي موفق و مناسبي است براي تبادل اطلاعات و تجارب بين كشورهاي شركت كننده.

با عنايت به موارد فوق چهارمين نمايشگاه با هدف معرفي آخرين دستاوردها و تكنولوژيهاي روز دنيا در زمينه‌هاي فوق برنامه‌ريزي شده و همزمان با برپايي نمايشگاه همايش جانبي با حضور اساتيد برجسته داخلي و خارجي نيز برگزار خواهد شد. در همايش جانبي علاوه بر ارائه سخنراني هاي کليدي و تخصصي، تعدادي كارگاه آموزشي با استفاده از مدرسين داخلي و خارجي نيز برگزار مي شود كه هدف آنها ارتقاء سطح دانش فني شركت كنندگان خواهد بود.

حضور و مشاركت در اين نمايشگاه زمينه‌هاي پاسخگويي به نيازهاي انرژي را از طريق استفاده صحيح از پتانسيل‌هاي موجود در كشور و ايجاد فضاي مناسب همکاري با شرکتها و نهادهاي بين المللي فراهم مي‌آورد.

6-9 تیر......محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

هلیوستات در لغت یونانی به معنای خورشید بوده و اصطلاحاً به آیینه ای که روی محور دوار نصب گشته و با حرکت خود قادر است نور خورشید را به طور پایدار به نقطه ای ثابت انعکاس دهد، اطلاق می شود. هلیوستات اصلی ترین جزء سیستم جمع کننده بوده و مستقل از دریافت کننده و سیال عامل کار می کند. در نتیجه طراحی آن ارتباط زیادی با اجزای دیگر نیروگاه و همچنین نحوه استفاده نهایی از انرژی حرارتی تولیدی ندارد. این مزیت، تولید انبوه هلیوستات ها را از نظر طراحی نیروگاه مستقل نموده و در نتیجه باعث کاهش بهای واحد هر هلیوستات می شود. بخش عمده هزینه هر نیروگاه خورشیدی به هلیوستات ها اختصاص دارد.

17.jpg

هر هلیوستات شامل یک سطح انعکاسی یا آیینه، سازه نگهدارنده آیینه، فونداسیون، سیستم کنترل و محرک هلیوستات می باشد. هلیسوتات های شیشه ای و غشائی از مهمترین انواع هلیوستات های موجود کنونی هستند.

1. هلیوستات های شیشه ای

در این نوع هلیوستات ها آیینه از شیشه نقره اندود ساخته شده و یک سازه نسبتاً محکم برای تحمل بار آیینه ها و مقاومت در برابر وزش باد در نظر گرفته شده است.

2. هلیوستات های غشائی (Membrane Heliostat)

این هلیوستات ها از یک حلقه فلزی به قطر بسیار بزرگ، غشاها و یک سیستم کنترل متمرکز تشکیل یافته اند. بر روی غشاهای جلویی که تابش خورشید را منعکس می کنند، لایه نازکی از پلیمر نقره پوشش داده می شود. شعاع انحنای آیینه را می توان به نحوی تنظیم کرد که پرتوهای خورشید دقیقاً روی دریافت کننده متمرکز شوند. ایجاد کمی خلاء در فضای بین دو غشا و کنترل موثر آن موجب می شود سطح غشا مقعر گردیده و پرتو ها روی دریافت کننده متمرکز شوند. در مواقع اضطراری با برقراری فشار کمی بیش از فشار اتمسفر در فضای این دو غشا حالت متمرکز کنندگی هلیوستات از بین می رود.

18.jpg

لینک به دیدگاه

اجزای اصلی یک دودکش خورشیدی عبارتند از:

• سقف نیمه شفاف (مثلاً شیشه ای) که در ارتفاع چند متری زمین نصب می گردد.
  • دودکش مرتفع که در مرکز سقف شیشه ای قرار می گیرد.
  • توربین های بادی که در پایه دود کش قرار می گیرند.
  • زمین که با روکش مناسبی پوشانده می شود.

شکل زیر یک نیروگاه دودکش خورشیدی را نشان می دهد:

solchi.gif

سقف شیشه ای که بوسیله قاب بندی و ستون های مناسب در ارتفاع مناسب نصب می گردد، همراه با زمین یک کلکتور مسطح تشکیل می دهند، بدین معنی که زمین نقش سطح جذب کننده انرژی خورشید و سقف اثر گلخانه ای را در جلوگیری از تلفات تشعشعی زمین ایفا می کنند و لذا سطح زمین زیر سقف به دمای بالاتری می رسد و بخشی از انرژی خود را به هوای موجود بین سقف و زمین منتقل می کندو بخشی نیز در عمق نزدیکی از سطح زمین ذخیره می گردد. هوای دریافت کننده انرژی حرارتی، گرم و سبک شده و از دودکش به سمت بالا حرکت می کند و نهایتاً به علت اختلاف فشار دو ستون هوای گرم و سرد موجود در دودکش و بیرون، جریان هوا برقرار شده و با نصب توربین های بادی (افقی یا عمودی) در محل ورود هوا به دودکش، بخشی از انرژی جنبشی هوا تبدیل به کار و نهایتاً توسط ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد. توربینهای به کار رفته در دودکش خورشیدی با توربین های بادی جریان آزاد متفاوت بوده و به صورت یک توربین داخل محفظه است که بر مبنای اختلاف فشار عمل می نماید، توان چنین توربینهایی در مقایسه با توربینهای بادی جریان آزاد با همان ابعاد می تواند تا هشت برابر بیشتر باشد. بسته به نوع طراحی و تکنولوژی موجود و مسائل اقتصادی از یک یا چند توربین عمودی یا افقی استفاده می شود. توربینهای با محور عمودی مستحکم تر بوده و صدای کمتری ایجاد می کنند. توربین های بادی این سیستم در معرض بارهای بحرانی ناشی از نوسانات شدید جریان که در مبدل های بادی با جریان آزاد وجود دارد، قرار ندارند لذا ساختمان اجزا آن ساده ر بوده و ارزان تر تمام می شوند و از عمر طولانی تری نیز برخوردار خواهند بود. در این نوع نیروگاه، به سیستم اضافی جهت ذخیره کردن انرژی نیاز نمی باشد، زیرا زمین وظیفه ذخیره کردن انرژی را انجام می دهد و در موقع کمبود یا فقدان انرژی خورشید سبب ادامه جریان می گردد و در عین حال به عنوان یک تعدیل کننده و یکنواخت کننده جریان عمل می نماید. به لحاظ درجه حرارت، دودکش خورشیدی یک تکنولوژی دما پایین است و دمای هوا حداکثر حدود 35 درجه سلسیوس بیش از دمای محیط می گردد.

chim1.gif

روشهای عملکرد و روابط حاکم بر نیروگاه های دودکش خورشیدی

در این نیروگاه ها مکانیزم عملکرد بر اساس تبدیل انرژی حرارتی به انرژی فشاری روی پره های توربین می باشد و در حالت کلی چنین تبدیل انرژی نمی تواند با راندمان بالایی صورت گیرد. به همین علت راندمان این نیروگاه ها زیاد نیست. رابطه راندمان با ارتفاع برج یک رابطه تقریباً خطی است؛ یعنی با افزایش ارتفاع برج، راندمان نیز افزایش خواهد یافت زیرا جریان بوجود آمده در داخل برج بر اثر اختلاف چگالی هوای داخل برج و فضای بیرون می باشد و مقدار این جریان نیز با ارتفاع برج رابطه مستقیم دارد. به همین دلایل باید بتوان با به کار گیری روشهای مختلف مانند استفاده از کلکتور ارزان قیمت با دوام بیشتر، بالا بردن ظرفیت ذخیره سازی انرژی حرارتی در داخل زمین و کوچک کردن فضا های به کار گرفته شده، راندمان را در این نیروگاه ها افزایش داد.اختلاف اساسی که بین نیروگاه های مجهز به برج هوای گرم و دیگر نیروگاه های خورشیدی که با استفاده از سیستم های متمرکز کننده عمل می کنند وجود دارد، این است که نیروگاههای مجهز به برج گرم نیازی به دریافت تشعشع مستقیم ندارند و در مواقعی که لکه های ابر در اسمان بوده و یا تشعشعات خورشیدی پراکندگی پیدا کرده باشند نیز جریان در داخل برج وجود خواهد داشت، زیرا پرتو های مادون قرمز در تعادل کلی انرژی در برج های نیرو نقش اساسی را ایفا می کنند واین در حالتی است که تابش این اشعه در متمرکز کننده های خورشیدی ویا مولدهای فتوولتائیک تاثیر اندکی دارند.تعیین محل احداث نیروگاه از لحاظ شرایط اقلیمی و جغرافیایی بر روی راندمان کلکتور و کل سیستم تاثیر قابل ملاحظه ای خواهد داشت. هرچه دمای هوای آزاد (بیرون برج) ورودی به کلکتور کمتر باشد، راندمان بیشتر خواهد بود. خواص و مشخصات خاک و یا بستر کلکتور از لحاظ جذب تشعشع، نوع دانه بندیو درجه زبری، هدایت حرارتی، حرارت مخصوص و غیره نیز بر روی رادمان بسیار تاثیر خواهد داشت این خصوصیات تعیین کننده میزان انرژی انتقال یافته به سیال عامل (هوا) و همچنین مقدار انرژی ذخیره شده در داخل بستر می باشد. جهت و شدت وزش باد به عنوان یک عامل مهم در مقدار انتقال حرارت جابجایی بین پوشش فوقانی کلکتور و محیط می باشد که یکی از مهمترین عوامل اتلاف انرژی حرارتی در سیستم است. همچنین شکل گیری طبقات حرارتی در اتمسفر نیز بر شرایط هوای خروجی از برج بسیار موثر خواهد بود که می تواند با توجه به فشار کاری برج اثر مطلوب یا نامطلوبی بر عملکرد سیستم داشته باشد. عامل موثر دیگر بر عملکرد سیستم حجمگرد و خاک موجود در هوای اطراف نیروگاه است که بر مقدار تشعشع رسیده به کلکتور موثر می باشد. افزایش مقدار گرد و غبار موجب کاهش ضریب پوشش کلکتور خواهد شد و به این ترتیب کارآیی نیروگاه کاهش می یابد. با این وجود تاثیر مقدار گرد و خاک بر این سیستم در مقایسه به سیستم های نیروگاه های خورشیدی مجهز به آیینه کمتر است.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

مطلب زیر را در ویکی پدیا خواندم..بنظرم جالب بود که ایران هم همچین نیروگاهی رو احداث کرده..دوستان اگر اطلاعات بیشتری دارند حتما در اختیار ما قرار دهند.

نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد، یک نیروگاه سیکل ترکیبیی خورشیدی در یزد است. این نیروگاه به منظور تولید برق، در سال 1388 خورشیدی به بهره‌برداری رسید. این نیروگاه، نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی، با بکارگیری انرژی خورشیدی و گاز طبیعیی در جهان است. نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد، توان تولید ۴۶۷ مگاوات ساعت انرژی را دارد. در این نیروگاه از انرژی خورشیدی، با استفاده از فناوری نیروی خورشیدی متمرکز، برای تکمیل فرآیند تبخیر آب استفاده می‌شود. نیروگاه خورشیدی یزد، در سال ۲۰۱۰ هشتمین نیروگاه بزرگ خورشیدی در جهان بوده‌است.

لینک به دیدگاه

ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند تابشی خورشید از پتانسیل بالایی در زمینه بهره‌برداری از این موهبت خدادادی برخوردار است. به طوری که در ۹۰% خاک کشورمان بیش از ۳۰۰ روز آفتاب خیلی مؤثر وجود دارد. در شکل زیر تابش متوسط سالیانه خورشید بر نقاط مختلف کره زمین نشان داده شده است و موقعیت ایران در این شکل قابل مشاهده است.

uz2c76uvfd8pg8e068.jpg

لینک به دیدگاه

میزان تابش خورشید در نقاط مختلف ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده می شود که البته بالاتر از میزان متوسط جهانی است. این پتانسیل مطلوب انرژی خورشید در بسیاری از نقاط کشور، زمینه مناسبی برای استفاده از تجهیزات خورشیدی فراهم نموده است.

نمودار متوسط تابش سالیانه خورشید در نقاط مختلف ایران نیز در شکل زیر ارائه شده است.

xnvx7eem40kxpn46s2u.jpg

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
مطلب زیر را در ویکی پدیا خواندم..بنظرم جالب بود که ایران هم همچین نیروگاهی رو احداث کرده..دوستان اگر اطلاعات بیشتری دارند حتما در اختیار ما قرار دهند.

نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد، یک نیروگاه سیکل ترکیبیی خورشیدی در یزد است. این نیروگاه به منظور تولید برق، در سال 1388 خورشیدی به بهره‌برداری رسید. این نیروگاه، نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی، با بکارگیری انرژی خورشیدی و گاز طبیعیی در جهان است. نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد، توان تولید ۴۶۷ مگاوات ساعت انرژی را دارد. در این نیروگاه از انرژی خورشیدی، با استفاده از فناوری نیروی خورشیدی متمرکز، برای تکمیل فرآیند تبخیر آب استفاده می‌شود. نیروگاه خورشیدی یزد، در سال ۲۰۱۰ هشتمین نیروگاه بزرگ خورشیدی در جهان بوده‌است.

در واقع فقط در مورد قسمت خورشیدی نیروگاه فقط مطالعه شده ، به علت هزینه بسیار زیاد و تحریم ، وسایل مورد نیازش رو نمی شه وارد کرد .

در حال حاضر این قسمت فقط چند هکتار زمین خالیه.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

ايران در يكي از بهترين مناطق دنيا از نظر تابش خورشيد قرار دارد. يعني ايران آنقدر از خورشيد انرژي دريافت مي‌كند كه مي‌تواند علاوه بر تامين نيازهاي خود، به صادرات انرژي به كشورهاي همسايه نيز اقدام كند. اما متاسفانه سياست‌هاي انرژي به اين منبع رايگان توجه جدي نشان نمي‌دهد. ‌به نظر مي‌رسد جامعه ايراني بشدت نيازمند تغيير نگرش به سمت و سوي استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و توجه به حفظ محيط‌زيست است.

انرژي‌هاي تجديدپذير را در 7 گروه انرژي‌هاي خورشيدي، بادي، زمين گرمايي، بيوماس يا زيست توده، امواج دريا و جزر و مد تقسيم‌بندي مي‌كند و با اشاره به اين‌كه هم‌اكنون انرژي خورشيدي به 2 صورت حرارتي و نوري در قالب فناوري فتو ولتائيك مورد استفاده قرار مي‌گيرد،در حال حاضر مي‌توان از سيستم‌هاي گرما خورشيدي با استفاده از گرد آورده‌ها يا كلكتورهاي خورشيدي براي مقاصد گوناگون مانند سيستم‌هاي حرارتي و برودتي جهت تهيه آب گرم،آب شيرين كن يا آب مقطرگيري، سرمايش يا گرمايش ساختمان، انتقال و پمپاژ آب، سيستم توليد فضاي سبز يا گلخانه، خشك‌كن و اجاق‌هاي خورشيدي، خوراك‌پز، سردكن‌ها يا چيلرهاي جذبي و نيروگاه‌هاي خورشيدي و از سيستم فتوولتائيك براي تبديل انرژي خورشيدي به انرژي الكتريكي استفاده كرد.

ميزان تابش انرژي خورشيدي به زمين بسيار بيشتر از انرژي مصرفي كل سياره زمين است؛ يعني اگر بتوان اين تابش را به صورت مختلف گردآوري، جذب و ذخيره كنيم ديگر به هيچ نوع سوخت فسيلي يا اتمي كه گرفتاري‌هاي زيست‌محيطي فراواني در پي دارند، نياز پيدا نخواهيم كرد.

2 نقطه در جهان يعني صحراي استراليا و كوير مركزي ايران بيشترين ميزان تابش خورشيد در طول سال را دارند. منطقه كوير ايران شرايط خاصي دارد كه اگر بتوان انرژي حاصل از خورشيد را در اين منطقه جمع‌آوري كرد تا براي تبديل آن به انواع مختلف انرژي مصرفي مانند برق يا گرما بهره ببريم. جوابگوي تمام انرژي مصرف دنيا خواهد بود.

خوشبختانه هم‌اكنون براساس موقعيت جغرافيايی کشور مي‌توان به طور متوسط در مناطق جنوبي مانند بندرعباس در هر مترمربع حدود 7 كيلووات ساعت از انرژي خورشيدي استفاده كرد. مثلا در هر متر مربع شيراز حدود 6 كيلو وات ساعت، در تهران 5 كيلو وات ساعت و در آذربايجان 4 كيلو وات ساعت مي‌توانيم از طريق گردآورنده‌ها، انرژي خورشيدي را جمع‌آوري و جذب كنيم. اين رقم نسبت به ساير كشورهاي اروپايي قابل توجه است، زيرا اغلب كشورهاي اروپايي آفتاب خيز نيستند. به عنوان مثال كشور سوئد درفصل تابستان 20الي 21 ساعت روز و در فصل زمستان20 الي21 ساعت شب دارد. در صورتي كه ما در كشورمان حدود 3000 ساعت در ماه روز آفتابي داريم كه به ما امكان مي‌دهد از تجهيزات خورشيدي استفاده و انرژي خورشيدي را به صورت‌هاي مختلف گردآوري كنيم.

نوشته فرزانه صدقی از وبنوشت بهاباد خورشیدی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...