رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

من همون اول گفتم که هدفم نوشتن مقاله هست. منظور از همکاری رو نمی فهمم. می آیم مطلب می ذاریم تحلیل می کنیم سایت جدید معرفی می کنیم و... تا بار علمی بره بالا برای رسیدن به هدف اصلی(نوشتن مقاله) همکاری مگه غیر از اینه.

هدف شما هنوز برام مشخص نیست.

تو فلان همایش شرکت کنیم. خب این که انفرادی هم میشه

شرکت بزنیم کسب درآمد کنیم و... بی خیال

با هم مقاله بنویسیم. اینم که اصلا امکان نداره. هر کسی با استاد خودش ... در واقع هدف من هم همینه که وقتی رفتم نزد استادم فک نکنه تو باغ نیستم و...

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 210
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من همون اول گفتم که هدفم نوشتن مقاله هست. منظور از همکاری رو نمی فهمم. می آیم مطلب می ذاریم تحلیل می کنیم سایت جدید معرفی می کنیم و... تا بار علمی بره بالا برای رسیدن به هدف اصلی(نوشتن مقاله) همکاری مگه غیر از اینه.

هدف شما هنوز برام مشخص نیست.

تو فلان همایش شرکت کنیم. خب این که انفرادی هم میشه

شرکت بزنیم کسب درآمد کنیم و... بی خیال

با هم مقاله بنویسیم. اینم که اصلا امکان نداره. هر کسی با استاد خودش ... در واقع هدف من هم همینه که وقتی رفتم نزد استادم فک نکنه تو باغ نیستم و...

هدف ما که مشخصه:یک کار گروهی و ارائه آن و فعالیتی جدید و در صورت امکان صنعتی کردن

برای نوشتن مقاله باید طرحی جدید داشت .

مگر نمیشود بصورت گروهی در همایش شرکت نمود و یا حتی انفرادی و هر نفر با طرح خویش ولی از دانش دیگران استفاده کرد؟

لینک به دیدگاه
هدف ما که مشخصه:یک کار گروهی و ارائه آن و فعالیتی جدید و در صورت امکان صنعتی کردن

برای نوشتن مقاله باید طرحی جدید داشت .

مگر نمیشود بصورت گروهی در همایش شرکت نمود و یا حتی انفرادی و هر نفر با طرح خویش ولی از دانش دیگران استفاده کرد؟

تا قبل از صنعتی کردن که هدف منم هست.

لزوما طرح جدید نه

دانش دیگران که باز شد هدف من

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

شکوفه زنبق عنوان یکی از ساختمان های پایدار

یک برج 140 متری در مرکز احاطه شده توسط برج در پایین شکل گل و تحت پوشش در پوشش گیاهی است مرکز برج گسترش بطرف بالا به صورت کاسه است و آرایه های بزرگ خورشیدی پوشیده شده در مواجه با خورشید میباشد تا اشعه درست مثل گیاه واقعی است. محور عمودی باد شاخه های توربین تا از مرکز برج مانند گرزن. آب باران در کاسه جمع آوری شده و 120 متر دودکش خورشیدی در برج کمک می کند تا اخراج هوای داغ از ساختمان به راحتی انجام شود.

Wuhan-New-Energy-Center-1.jpg

استراتژی این معماری به حداقل رساندن انرژی خورشیدی و نیز کشت سبزینگی در محیط پایدار ساختمان است ونیز رعایت گردش گرمایش و سرملیش است.

Wuhan-New-Energy-Center-4.jpg

لینک به دیدگاه

دودکش‌های خورشیدی

روش دیگر برای تولید الکتریسیته از انرژی خورشید استفاده از برج نیرو یا دودکش‌ خورشیدی است. در این سیستم از خاصیت دودکش‌ها استفاده می‌شود به این صورت که با استفاده از یک برج بلند به ارتفاع حدود ۲۰۰ متر و تعداد زیادی گرمخانه‌ خورشیدی که در اطراف آن است، هوای گرمی بوسیله انرژی خورشیدی در یک گرمخانه تولید و به طرف دودکش یا برج که در مرکز گرمخانه‌ قرار دارد، هدایت می‌شود.

این هوای گرم بعلت ارتفاع زیاد برج با سرعت زیاد صعود کرده و باعث چرخیدن پروانه و ژنراتوری که در پایین برج نصب شده‌است می‌گردد و سبب تولید برق در ژنراتور می‌شود.

image009.gif

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس (Ocean Thermal Energy Conversion)

پيش گفتار

درپی افزایش قیمت نفت در سال های گذشته ی نزدیک ، دانشمندان برای تولید بهینه ی انرژی الکتریکی به روش های دیگری روی آورده اند. استفاده از انرژی خورشیدی، باد ، جزر و مد دریاها بعضی از این روش های جدید است که مورد توجه متخصص های این امر قرارگرفته اند. همان طوری که می دانیم بیش از70 درصد از سطح کره زمین توسط اقیانوس ها پوشیده از آب است. درواقع یکی از بزرگ ترین ذخیره کننده های انرژی گرمایی خورشید در جهان ، اقیانوس ها هستند. درحال حاضر روزانه 60 میلیون کیلومترمربع از دریاهای گرمسیری به ازای مقداری از تابش خورشید که برابر با مقدار گرمای حدود 250 میلیارد بشکه ماده سوختنی است ، انرژی دریافت می کند. تنها اگر بتوان حدود 10 درصد از انرژی خورشیدی را ذخیره نمود وآن را به انرژی برق تبدیل کرد، آنگاه می توان بیش از 20 برابر انرژی مصرفی یک روز کشورهای خاورمیانه را تامین نمود.

فرآیند تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس(OTEC) ، گونه ای از فن آوری های تولید انرژی است که تابش خورشید را به نیروی برق تبدیل می کند. دراین روش از شیب گرمایی لایه های مختلف آب که دارای درجه حرارت متفاوت هستند استفاده می گردد و در نتیجه باعث گردش چرخه توان (انرژی) می شود. با توجه به اختلاف درجه حرارت میان سطوح گرم و سرد آب درقسمت های گود اقیانوس ها ، می توان به اختلاف دمای حدود 20 درجه سانتی گراد دست یافت که روش (OTEC) می تواند آن را به توان چشم گیری تبدیل سازد و دراین صورت اقیانوس ها یک منبع تجدید پذیر با پتانسیل بالا می باشند. هم چنین آب سرد شور استفاده شده در فرآیند (OTEC) چه درساحل و چه درخشکی می تواند منبع مهم غذایی برای موجودات ذره بینی به حساب آید.

امروزه با توجه به افزایش سرسام‌آور بهای سوخت‌های فسیلی در سراسر جهان ، شرکت ‌های خصوصی بسیاری از‌ غرب گرفته تا شرق برای ساخت نیروگاه‌های (OTEC) تجاری ، وارد رقابتی تمام عیار شده‌اند. زیرا این منبع انرژی پاك و تجدیدپذیر می‌تواند بسیاری از اقتصادهای جهان را از شر وابستگی‌شان به نفت برهاند.

گفتنی است ایده تولید الكتریسیته با استفاده از اختلاف دما درلایه‌های اقیانوس ها ، نخستین‌ بار در سال 1881 توسط ژاك دی آرسون وال (J.d’Arsonval) ، فیزیكدان فرانسوی مطرح شد اما تا زمان آغاز بحران نفتی دهه 1970 این ایده چندان مورد توجه قرار نگرفت.

شیوه کار نیروگاه (OTEC)

برای تبدیل انرژی حرارتی با استفاده از روش(OTEC)باید محلی را در نظرگرفت که از استحکام کافی برخوردار باشد. هم چنین درجه حرارت ناشی از تفاوت سطح آب باید دارای اختلاف دمایی بین 20 درجه سانتی گراد نسبت به آب سردی که درعمق 1000 متری قراردارد داشته باشد.

روش كاراین نیروگاه‌ها ، بهره گیری ازاختلاف دمای آب درسطح و عمق اقیانوس است. در اين فن آوری نخست مایعی با دمای جوش پایین مثل آمونیاك یا مخلوط آب با آمونیاك توسط آب سطح اقیانوس گرم می‌شود. زمانی كه این « سیال عامل یا مایع کار» بجوشد ، گاز به وجود مي آيد كه با فشرده کردن آن فشار كافی برای به حركت در آوردن پره‌های توربین را فراهم خواهد نمود. درمرحله بعد ، این توربین ژنراتوری را به حركت درمی‌آورد كه برق تولید می‌كند. تا این جای كار همه چیز درست شبیه یك نیروگاه حرارتی است. درچنین نیروگاهی سیال عامل كه به گاز تبدیل شده است باید با استفاده از یك منبع سرد دوباره به شكل مایع و سپس گاز پرفشار درآید تا بتواند توربین را بچرخاند. در نیروگاه(OTEC)این گاز با عبور از میان آب سرد اعماق اقیانوس كه از طریق لوله‌های فایبرگلاس غول‌آسایی به بالا پمپ می‌شود ، سرد خواهد شد. لوله‌هایی كه قطرشان به 27 متر و طول‌شان به 1000 متر می‌رسد ، می‌توانند آب را با دبی 1000 تن بر ثانیه بالا بكشند. وقتی گاز به حالت مایع چكالیده شد می‌تواند با جذب گرمای آب سطح اقیانوس دوباره به گاز تبدیل شود و توربین را بچرخاند.آب اعماق اقیانوس نیز دوباره به اقیانوس باز می‌گردد.

اساسی درطراحی و تولید برق درفرآیند (OTEC) با دو چرخه ی باز و بسته نمایان خواهند شد:

۱) چرخه بسته : دراین چرخه آب شور گرم سطح اقیانوس باعث تبخیر سیال عاملی مثل آمونیاک(*) می شود که از میان یک مبدل حرارتی عبور می کند و بخار حاصل درفشار متوسط منبسط شده وارد توربین می گردد و سپس به کمک توربین متصل به محور ژنراتور برق تولید می شود. بخار گرم فشرده شده (بخار اشباع آمونیاک) توسط آب سرد شوری که از اعماق اقیانوس با پمپ به وسیله لوله های غول آسا بالا آورده می شود تبادل حرارتی انجام می دهد و خنک می گردد و دوباره به مایع تبدیل می شود. دراین حالت سیال عامل فشرده شده به سمت تبخیرکننده(اواپراتور) برگشت داده می شود و این چرخه دوباره تکرار می شود و سیال عامل دریک چرخه ی بسته باقی می ماند.

۲) چرخه باز فرآیند : درچرخه باز (OTEC)آب شورگرم سیال عامل است. این آب دریک اتاقک خلاء درفشارمطلق4.2 کیلو پاسکال به بخار تبدیل می شود. بخار منبسط می شود و از میان یک توربین کم فشار که به یک ژنراتور متصل شده است عبور می کند و تولید الکتریسته می نماید. بخار اشباع خروجی از توربین درچگالنده، خنک شده و به مایع تبدیل می شود و سپس به خارج از سامانه تخلیه خواهد شد.آب سرد موردنیاز سامانه چگالش به وسیله عمل پمپ کردن ازسطوح پایینی اقیانوس توسط لوله هایی تامین می شود. دراین سامانه درسطح چگالنده آب سرد ورودی را ابتدا نمک زدایی می کنند تا در چرخه ی (OTEC) مورد استفاده قرارگیرد در نتیجه آب چگالیده شده به صورت آب شیرین قابل مصرف است.

۳) چرخه ی پیوند (OTEC) : یک چرخه ی پیوندی ، چرخه ای است که ویژگی های دو چرخه ی باز و بسته را دارد. دراین چرخه آب شور گرم وارد اتاقک خلاء شده و منبسط می شود (فشارآن افزایش می یابد) که این فرآیند همانند فرآیند چرخه باز است. این بخار گرم باعث تبخیرسیال عامل آمونیاک خواهد شد. بنابراین سیال عامل تبخیرشده و باعث چرخاندن توربین می گردد.

اجزای نیروگاه (OTEC)

۲) چگالنده برای سامانه باز : در چرخه باز هنگامی که بخار از توربین عبور می کند آن را می تواند توسط متراکم کننده های مستقیم و یا سطحی فشرده نماید. جداره ی دیوارمتراکم کننده های مستقیم همانند متراکم کننده های سطحی محکم و استوار نیست وآسیب پذیر است به همین علت متراکم کننده های سطحی فشار لازم را ایجاد خواهند نمود.

۲) چگالی ساز دومرحله ای : چگالنده سطحی درادامه باعث تجزیه ی بخار کم فشار درتماس غیر مستقیم درچگالنده دوم می شود که محصول متراکم شده نسبتاً دور از آلودگی های آب شور است.

به هرحال چگالنده سطحی باید مقادیری از بخار را درفشار کم متراکم کرده تا درحد مطلوب بتواند از آن استفاده نماید. بخارهایی در چرخه ی باز به دلیل وجود سامانه های خلاء می توانند گازهای غیرقابل تراکم را در برداشته باشند که باعث ایجاد تداخل در سامانه ی تولید انرژی الکتریکی می شود.

۳) اواپراتورها درچرخه باز فرآیند : تبخیرکننده ها در سامانه چرخه ی باز می توانند از کانال هایی تشکیل یافته ازلایه های(لوله) نازک جهت تجزیه سیال جاری استفاده نمایند. به صورت متداول این تبخیرکننده ها می توانند درنمونه های ساخته شده 70 تا 80 درصد ازتوانایی ترمودینامیکی قابل قبولی را به نسبت توانایی هیدرولیکی تامین کنند.

دراین تبخیرکننده ها آب با فشار زیاد از طریق لوله های عمودی بالا آمده و با فشار زیاد توسط دمنده هایی بر روی جداره ها پاشیده می شوند. جهت افزایش توانایی این(پاشنده ها)یا(اسپری کردن)و جلوگیری از تداخل بهتراست قطرات ریز سیال را جدا کرده و با این کارسرعت تبخیر را افزایش می دهند. برای اجتناب ازاتلاف فشاردرتبخیرکننده ها ازهواکش های ساده ای استفاده می کنند. درادامه این چرخه بخاری که برای این چرخه سیال عامل کارانجام داده است ،آب شور باقی مانده از انتهای اواپراتور خارج خواهد شد. این فرآیند هم برای آب شیرین و هم برای آب شور قابل اجرا است و درآزمایش ها موثر بودن این دو سیال دراین شکل اثبات شده است.

نتیجه گیری و کاربردها

با توجه به توضیحات پیش گفته ، می توان اظهار داشت که روش تولید برق از طریق فرآیند تبدیل انرژی حرارتی اقیانوسی(OTEC) دارای ویژگی هایی خاص هم چون بدون آلودگی برای محیط زیست ، بازدهی مناسب ، ارزان بودن انرژی اقیانوسی و ... باشد. اما درمقابل محدودیت مکانی بهره گیری از این گونه نیروگاه ها ، مشکلات انتقال برق و سرمایه گذاری های اولیه زیاد از عوامل تاثیر گذار برکندی توسعه این روش می باشد.

سامانه های تبدیل انرژی حرارتی اقیانوسی(OTEC) کاربردهای زیادی دارند ازجمله: تولیدبرق، نمک زدایی آب ها و تامین آب شیرین ، حمایت از کشت جانداران دریایی درآب های عمیق ، فراهم آوردن سامانه های تبرید و تهویه مطبوع ، استخراج آب معدنی .

به هرحال باتوجه به گرانی روزافزون سوخت های فسیلی به نظر می رسد بایستی با بررسی های فنی واقتصادی، بهره گیری از روش تولید برق به کمک تکنیک (OTEC) را در دستورکار قرارداد.

*آمونیاک دارای هدایت گرمایی بالا است و در دمای پایین تبخیر می شود. هم چنین ارزان و در دسترس است و با وجود سمی بودن ، نشت آن به آسانی قابل تشخیص است. بنابراین موجب کوچک تر شدن اجزای سامانه ی نیروگاه خواهد شد.

منابع :

1- ماهنامه تخصصی مهندسی برق " امواج برتر " شماره 35 آذر1387

2- پایگاه اینترنتی روزنامه کارگزاران

3- سایر سایت های اینترنتی

منبعی که من ازش کپی کردم:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام دوستان

یه پست میدم تا هم اینجا دوباره فعال شه هم من به جوابم برسم :دی

از سیستم فتوولتاییک میشه برای تامین برق مصرفی مثلا یه آزمایشگاه که دستگاهاش برق 3 فاز لازم داره ،استفاده کرد؟!

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

از سیستم فتوولتاییک میشه برای تامین برق مصرفی مثلا یه آزمایشگاه که دستگاهاش برق 3 فاز لازم داره ،استفاده کرد؟!

درود:icon_gol:

چند مگابایت برق نیاز دارید؟

لینک به دیدگاه

ممنون از توجه شما :icon_gol:

والا هنوز محاسبه نکردم ولی فک کنم زیاد باشه...چون برق موردنیاز ساختمان آزمایشگاه دانشکدمونه...البته دستگاه ها همزمان کار نمی کنن مسلما...ولی فک کنم باط هم زیاده،عملی هست به نظر شما ؟

این پلانشه :

1_mashin_alat_.jpg

(تو پرانتز بگم؛من یه مشکل دیگه هم دارم ،اونم این که توان برق 3 فازو چطوری باید حساب کنم،الان طبق عکس بالا اعداد مربوط به توان تک فاز و سه فازو با هم جمع بزنم کافیه یا روش خاصی داره محاسب توان ه برق سه فاز ؟!)

ممنون

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

درود

بسیار عالی

الان یه پروژه جدید گرفتی؟ پیشنهاد من اینه که خودتون برین دنبالش/ لازم نیست مقاله انگلیسی بخونید/مقالات فارسی کافیه و سایت های مرتبط.. در مورد توان سه فاز هم می تونی از مقالات مربوطه یا بچه ای برقی انجمن خودمون بپرسیدووو

در نهایت خلاصه ای از پروزه تون رو اینجا قرار بدین

در صورت موفقیت جایزه شما معرفی یکی از رتبه های تک رقمی کنکور ارشد و رتبه تک رقمی مرحله نهایی المپیاد دانشجوی مکانیک هست که اتفاقا در همین زمینه فعالیت کردن و میتونید سوالات بعدی رو از ایشون بپرسید:ws37:

لینک به دیدگاه
ممنون از توجه شما :icon_gol:

والا هنوز محاسبه نکردم ولی فک کنم زیاد باشه...چون برق موردنیاز ساختمان آزمایشگاه دانشکدمونه...البته دستگاه ها همزمان کار نمی کنن مسلما...ولی فک کنم باط هم زیاده،عملی هست به نظر شما ؟

این پلانشه :

(تو پرانتز بگم؛من یه مشکل دیگه هم دارم ،اونم این که توان برق 3 فازو چطوری باید حساب کنم،الان طبق عکس بالا اعداد مربوط به توان تک فاز و سه فازو با هم جمع بزنم کافیه یا روش خاصی داره محاسب توان ه برق سه فاز ؟!)

ممنون

به عنوان اولین گام ابتدا میزان برق تولیدی در یک شبانه روز رو برای خودتون تخمین مهندسی بزنید....برای سه فازش باید از بچه های برق کمک بگیریم...

لینک به دیدگاه
درود

بسیار عالی

الان یه پروژه جدید گرفتی؟ پیشنهاد من اینه که خودتون برین دنبالش/ لازم نیست مقاله انگلیسی بخونید/مقالات فارسی کافیه و سایت های مرتبط.. در مورد توان سه فاز هم می تونی از مقالات مربوطه یا بچه ای برقی انجمن خودمون بپرسیدووو

در نهایت خلاصه ای از پروزه تون رو اینجا قرار بدین

در صورت موفقیت جایزه شما معرفی یکی از رتبه های تک رقمی کنکور ارشد و رتبه تک رقمی مرحله نهایی المپیاد دانشجوی مکانیک هست که اتفاقا در همین زمینه فعالیت کردن و میتونید سوالات بعدی رو از ایشون بپرسید:ws37:

ممنون علی جان

بله پروژه تخصصی من هستش.موضوعشم دقیقا اینه :

طراحی سیستم فتوولتائیک برای ساختمان آزمایشگاه دانشکده مکانیک و هوا فضا دانشگاه خودمون...

چون علاقه به انرژی نو ،باد و خورشید دارم برداشتم امیدوارم بتونم انجامش بدم...

حیف این همه انرژی خورشیدذ و باد نیست که داریم از دست میدیم؟!

حتما نتیجه و خلاصه رو اینجا میذارم،راستش خوندن پست های این تاپیک خیلی به من کمک کرد تا پروژه رو اکی کنم،قبلش خیلی استرس داشتم که شاید نتونم.

چه جایزه ی خوبی...:a030:نمیشه الان جایزه رو بدین ؟! :ws3:

من چند منبع خارجی خوب پیدا کردم،منبع فارسی درست و حسابی ندیدم،شما سراغ دارین ؟

F|UID جان منم خواستم همین کارو کنم،ولی استادم قبل از عید گفت اول باید توان ها رو محاسبه کنی بعد از عید برام بیاری...

امیدوارم فقط جمع جبری باشه که با برق میونه خوبی ندارم !

البته بیکار ننشستم منابعی رو که جمع کردم نگاهی انداختم ولی نگاه کردن کجا کار کردن و درگیر شدن کجا،ایشالا به زودی ، به طور جدی کارو شروع می کنم.

برم سوالو از برقی ها بپرسم.

ممنون از توجه شما:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون علی جان

بله پروژه تخصصی من هستش.موضوعشم دقیقا اینه :

طراحی سیستم فتوولتائیک برای ساختمان آزمایشگاه دانشکده مکانیک و هوا فضا دانشگاه خودمون...

چون علاقه به انرژی نو ،باد و خورشید دارم برداشتم امیدوارم بتونم انجامش بدم...

حیف این همه انرژی خورشیدذ و باد نیست که داریم از دست میدیم؟!

حتما نتیجه و خلاصه رو اینجا میذارم،راستش خوندن پست های این تاپیک خیلی به من کمک کرد تا پروژه رو اکی کنم،قبلش خیلی استرس داشتم که شاید نتونم.

چه جایزه ی خوبی...:a030:نمیشه الان جایزه رو بدین ؟! :ws3:

من چند منبع خارجی خوب پیدا کردم،منبع فارسی درست و حسابی ندیدم،شما سراغ دارین ؟

F|UID جان منم خواستم همین کارو کنم،ولی استادم قبل از عید گفت اول باید توان ها رو محاسبه کنی بعد از عید برام بیاری...

البته بیکار ننشستم منابعی رو که جمع کردم نگاهی انداختم ولی نگاه کردن کجا کار کردن و درگیر شدن کجا،ایشالا به زودی ، به طور جدی کارو شروع می کنم.

خواهش می کنم بعده تعطیلات میگم

پروژه ی خوبیه..

لینک به دیدگاه

میدونید چرا کل برق مورد نیازتون مهمه...هر سل تا یک حدی میتونه برق تولید کنه....و با توجه به مساحت آزمایشگاه شما ،ما یک ولتاژ مشخصی رو می تونیم تولید کنیم..اگر میزان برق مصرفی شما بیشتر بشه،چیکار میشه کرد؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...