رفتن به مطلب

بهترین مبدا برای آغاز تاریخ ایران چیست؟

بهترین مبدا برای آغاز تاریخ ایران چیست؟  

48 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. بهترین مبدا برای آغاز تاریخ ایران چیست؟

ارسال های توصیه شده

اسی جان!

ما دو جریان در بررسی تاریخ کشورمان در حال کنونی داریم.

1- جریان عامه. که متاثر از رسانه های جمعی و جریان حاکم و کتابهای موجود هستند که شامل کسانی می شوند که به تاریخ علاقه دارند و کتب تاریخی میخونند و نقش بسیار پر رندگی در گسترش باورهای موجود در مورد تاریخ در جامعه دارند.

2- جریان دانشگاهی جدید، که درون خود از یک دوگانگی جدید رنج می برند و اختلاف دارند.

عده ای رو تاریخشناسی جدید روی آورده اند و با رسیدن به تناقصاتی که در مورد تاریخ وجود دارد، شروع به مقاله های جدید و نوشتن کتب جدید کرده اند. عده ای نیز تایل دارند به همین منابع اکتفا کنند.

(این دو جریان در اروپا هم جریان دارند. اما آنجا کسانی که شروع به بررسی تناقصات کرده اند، از ارزش بالاتری برخوردارند.)

جامعه ی کنونی ما رو تاریخ قبل از اسلام حساس شده است و متاسفانه هر گونه صحبت خلاف آنچه در ذهنشان نقش بسته است را قبول نمیکند!

این خود به دلیل وجود فشارهایی است که حکومت اسلامی بر آنها آورده است.

نه تنها تاریخ قبل از اسلام بلکه تاریخ بعد از اسلام (بخصوص تاریخ فرقه شیعه در ایران)، خود دارای نکات پنهان بسیاری است که برخی از چهره های نام آشنای ما مانند جلال آل احمد در مورد آن مقاله ای دارند که همان قبل از انقلاب به علت آنچه که توسط عظام شیعه خطرناک خوانده شد، جمع گشت ...

نگذاریم ما نیز مانند پیشنیان خود اشتباه کنیم. بیاییم لغت بندک را در کتیبه های هخامنشی برده ترجمه نکنیم، بیایید نظام کاستی حاکم بر ایران در زمان ورود اسلام به ایران را دریابیم، بیایید تاثیر فرهنگ مغول بر فرهنگمان و بالعکس، رابطه ی بریتانیا با حاکم شدن مذهب شیعه، با ریشه ی بوجود آمدن لغت آریایی را بشناسیم

و با قبول نکردن هر نقل قولی و سنجیدن آن با توان فکریمان تمدن چند هزار ساله ی عالی این مملکت را پاس بداریم.

شاید زمانی نیاز به اغراق کردن و بالیدن به خود داشتیم اما در وضع کنونی باید مشکلات کنونی به خصوص ناکامیان در تشکیل یک جامعه ی مدنی جستجو کنیم که با حلوا حلوا کردن دهانمان شیرین نخواهد شد!

نظر شخصی:

کلا 90٪ تاریخ دروغیست که قدرتمندان به منفعت خودشون نوشتن

مثلا همین تاریخ کهن ایران که یهودی ها نقش به سزایی در کشف و مطرح کردن اون داشتند (خدایی مشکوکه دیگه)

کلا همه جا همینه

تاریخ یعنی دروغ:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 166
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

نظر شخصی:

مثلا همین تاریخ کهن ایران که یهودی ها نقش به سزایی در کشف و مطرح کردن اون داشتند (خدایی مشکوکه دیگه)

کلا همه جا همینه

من نمیدونم چی بگم.

منبع شما از این مطلب چیه.

واقعا این جنگ روانی دولتی و مطالب گسترده فکر کنم تاثیر خودش را گذشته.

خواهشا هر چیزی تو نت میخونید باور نکنید

لینک به دیدگاه
الان پس هممون کبیریم:ws52:

پس به من بگین حامد کبیر:w000:

اگر شما از نظر خودتان،حتی یک قدم برای بهبود وضعیت مردم جامعه تان برداشتین،لقب کبیر شایسته شماست.

لینک به دیدگاه
من نمیدونم چی بگم.

منبع شما از این مطلب چیه.

واقعا این جنگ روانی دولتی و مطالب گسترده فکر کنم تاثیر خودش را گذشته.

خواهشا هر چیزی تو نت میخونید باور نکنید

من نمیخوام در این مورد بحث کنم چون کلا اعتقادی به تاریخ ندارم و گذشته از درست یا غلط بودن تاریخ چیزی که الان هست مهمه (البته منظور از تاریخ، تاریخ معاصر و مستند نیستا)

ولی تو این لینک همه چیز ظاهرا با دلایل علمی گفته میشه :

در مورد تبلیغات حکومت ، فکر کنم بدونین من چقدر از اینا تنفر دارم، ولی اگر فقط یک بخش از گفته های اینها درست باشه اون بخشی از نظراته اینها راجع به صهیون ها و حقه باز بودن اونهاست ، به نظرم هرجا ردی از یهودیان هست باید خیلی با دقت عمل کرد

لینک به دیدگاه
نظر شخصی:

کلا همه جا همینه

من خودم هم زبان توام ولی پان بازی در نیار اینجا! :167:

لینک به دیدگاه
من خودم هم زبان توام ولی پان بازی در نیار اینجا! :167:

با عرض احترام بهت ابولفضل جان:icon_gol:

اینجا ملک شخصی کسی نیست و من با استناد به اسم اینجا معتقدم هرکسی از هر تفکری آزاد به فعالیت در اینجاست و من آزادم نظرات منطقیم رو بگم و موقع عضویت جایی رو تیک نزدم که فقط حرفی رو بگم که باب میل کسی باشه ، هرچیزی به نظرم منطقی بیاد رو آزادانه و بدونه ترس مطرح میکنم و خیلی استقبال میکنم اگه کسی منطقی من رو توجیح بکنه:icon_gol:

دوما لطفا معنی پان رو بگو تا من بگم پان هستم یا نه ، چون هرکسی برداشتی از این لغت داره

پاک کردن صورت مسئله خیلی وقته کهنه شده ؛ من رو قانع کن:icon_gol::w16:

لینک به دیدگاه
با عرض احترام بهت ابولفضل جان:icon_gol:

اینجا ملک شخصی کسی نیست و من با استناد به اسم اینجا معتقدم هرکسی از هر تفکری آزاد به فعالیت در اینجاست و من آزادم نظرات منطقیم رو بگم و موقع عضویت جایی رو تیک نزدم که فقط حرفی رو بگم که باب میل کسی باشه ، هرچیزی به نظرم منطقی بیاد رو آزادانه و بدونه ترس مطرح میکنم و خیلی استقبال میکنم اگه کسی منطقی من رو توجیح بکنه:icon_gol:

دوما لطفا معنی پان رو بگو تا من بگم پان هستم یا نه ، چون هرکسی برداشتی از این لغت داره

پاک کردن صورت مسئله خیلی وقته کهنه شده ؛ من رو قانع کن:icon_gol::w16:

باشه چشم.

پس محبت کن یه تاپیک بزن دوست عزیز اونجا با هم صحبت میکنیم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
باشه چشم.

پس محبت کن یه تاپیک بزن دوست عزیز اونجا با هم صحبت میکنیم. :icon_gol:

نه من راجع به چیزی که از بیخ بهش اعتقاد ندارم چه تایپیکی بزنم؟ نه تخصصمه نه علاقه دارم بهش ، فقط قبولش ندارم ، لزومی هم نمیبینم از نظر خودم دفاع بکنم چون مسئله مهم و سرنوشت سازی نیست:icon_gol: ولی اگه شما تایپیک بزنید مطمئنن نظراتتون رو میخونم و استفاده میکنم ، جایی هم نظری یا سئوالی داشتم مطرح میکنم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

خوب اصولاً باهاس اون روزی که نوروز ثبت شد به عنوان مبدا تاریخی ما قلمداد بشه....چرا باید هرچیزی رو به دین ربطش داد؟:JC_thinking:

منشا و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست.[۸] در برخی از متن‌های کهن ایران ازجمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متن ها، کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده است.[۱۰] پدید آوری نوروز در شاهنامه، بدین گونه روایت شده است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.[۸]

برخی از روایت‌های تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد. بر طبق این روایت‌ها، رواج نوروز در ایران به ۵۳۸ سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله کورش بزرگ به بابل بازمی‌گردد.[۸] همچنین در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده است.[۸] اما در اوستا (دست کم در گاتها) نامی از نوروز برده نشده است.[۱۱]

لینک به دیدگاه
خوب اصولاً باهاس اون روزی که نوروز ثبت شد به عنوان مبدا تاریخی ما قلمداد بشه....چرا باید هرچیزی رو به دین ربطش داد؟:jc_thinking:

ولی به نظر من مناسبت مبدع تاریخ مهم نیست ؛ با تاریخ میلادی میشه خیلی با دنیا هماهنگتر بود ، درست یا غلط الان تقویم بین المللی میلادی هست و باید باهاش هماهنگ بشیم ، نوروز هم به عنوان جشن باستانی میتونه جای خودش بمونه .

لینک به دیدگاه
خدایی من یکی از مردم نیازار ترین آدماییم که میشناسم ، جدی میگم تعریف از خود نیست:hanghead:

مردم آزاری فقط به عمل نیست. :icon_gol:

گاهی با زبان ممکنه بزرگترین مردم آزاری هارو انجام بدی،که در خیال خودت مثلا زرنگی باشه،اما طرفت برنجه....

لینک به دیدگاه
من نمیخوام در این مورد بحث کنم چون کلا اعتقادی به تاریخ ندارم و گذشته از درست یا غلط بودن تاریخ چیزی که الان هست مهمه (البته منظور از تاریخ، تاریخ معاصر و مستند نیستا)

ولی تو این لینک همه چیز ظاهرا با دلایل علمی گفته میشه :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

در مورد تبلیغات حکومت ، فکر کنم بدونین من چقدر از اینا تنفر دارم، ولی اگر فقط یک بخش از گفته های اینها درست باشه اون بخشی از نظراته اینها راجع به صهیون ها و حقه باز بودن اونهاست ، به نظرم هرجا ردی از یهودیان هست باید خیلی با دقت عمل کرد

جدیدا فعالیتی از طرف پان ترک ها و همچنین حکومت اغاز شده که با تاریخ سازی جدید و گسترش انها در اینترنت تاریخ ایران را تخریب کنند.

اینکه نشد به یک فیلم استناد کرد و تاریخ کشورش را برد زیر سوال.

لینک به دیدگاه
جدیدا فعالیتی از طرف پان ترک ها و همچنین حکومت اغاز شده که با تاریخ سازی جدید و گسترش انها در اینترنت تاریخ ایران را تخریب کنند.

اینکه نشد به یک فیلم استناد کرد و تاریخ کشورش را برد زیر سوال.

من تخصصی در این رابطه ندارم ، ولی فیلم به نظرم منطقی اومد ، چون علمی و مستند حرف میزد ، البته کل تاریخ رو نقض نمیکرد ، ولی مشخص میکرد در برهه ای تاریخ سازی شده ، شاید هم اشتباه کرده

در مورد پان هم که این روزا زیاد تو انجمن اسمش میاد من هنوز تعریف مشخصی ازش نمیدونم تا بفهمم من پان ترک هستم یا نیستم :ws52: چون ترک که هستم ممکنه از نظر بعضیا پان هم باشم:ws52:

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان
من تخصصی در این رابطه ندارم ، ولی فیلم به نظرم منطقی اومد ، چون علمی و مستند حرف میزد ، البته کل تاریخ رو نقض نمیکرد ، ولی مشخص میکرد در برهه ای تاریخ سازی شده ، شاید هم اشتباه کرده

در مورد پان هم که این روزا زیاد تو انجمن اسمش میاد من هنوز تعریف مشخصی ازش نمیدونم تا بفهمم من پان ترک هستم یا نیستم :ws52: چون ترک که هستم ممکنه از نظر بعضیا پان هم باشم:ws52:

پانـترک یعنی جدایی آذربایجان از ایران و تشکیل آذربایجان نو با محوریت یکی از شهرای بزرگ آذربایجان ایران!

البته تا جایی که من میدونم...:ws38:

کلاً مکتب جالبی نیس به نظر من....ازش دور بمونی بهتره...:a030:

لینک به دیدگاه
پانـترک یعنی جدایی آذربایجان از ایران و تشکیل آذربایجان نو با محوریت یکی از شهرای بزرگ آذربایجان ایران!

البته تا جایی که من میدونم...:ws38:

کلاً مکتب جالبی نیس به نظر من....ازش دور بمونی بهتره...:a030:

خوب اینکه استقلال طلبیه :ws38:

لینک به دیدگاه

خوب اگر غیر منطقی میساختند که کسی قبولش نمیکرد.

قدرت رسانه یعنی همین.

بعد از 8 ماه فیلمی از ندا اقا سلطان ساختند که حتی توده دانشجوی جامعه هم باور کردید اون مستند را.

حالا شما با سواد کم تاریخی که داره چه انتظاری داری از خودت که صحت این قضیه را درک کنی.

تاریخ یک علم هست.همانطور که علکی بوجود نیومده.

شما یعنی میگی حرف های دانشمندان دنیا را ول کنیم .بچسبیم به یک مستند ؟؟؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...