رفتن به مطلب

شهر گل و گلاب کاشان

ارسال های توصیه شده

میدان کمال الملک کاشان هم که یکی از میدان های بزرگ شهر یا بهتره بگم ایران است

میدان به معنای واقعی می خواهید باید بیاید میدان کمال الملک رو از نزدیک ببینید با میدان آزادی تهران رقابت می کنه:w16::w16::w16:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 91
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اون تابلویی رو هم که از سالیت دور کاشان گذاشتی دقیقا نمی دونم کجا هست ولی فکر کنم از محله های خیابان امام کاشان باشه چون بافتش قدیمی هست اینجوری حدس میزنم مهدی جان خودت نمی دونی کجاست؟

لینک به دیدگاه

خب حالا که شیخ زحمت کشید عکسی از حمام خان کاشان رو گذاشت بد نیست که به معرفی حمام های کاشان و اطراف بپردازیم.

اول بگم که کلا در کاشان و حومه 6 تا حمام بزرگ و تاریخی داریم

1-حمام محله سلطان امیر احمد

2-حمام کوچک و بزرگ باغ فین

3-حمام عبدالرزاق خان

4-حمام مشهد اردهال

5-حمام نیاسر

6-حمام برزک

حالا من یکی یکی این حمام ها رو براتون معرفی می کنم تا باهاش آشنا بشید

لینک به دیدگاه

تاریخچه ی حمام در متون و فرهنگ اسلامی

نگاهی گذرا به متون دوران های مختلف تاریخی موید این امر است كه حداقل در همه ی دوره های تاریخی حمام های عمومی فراوانی در شهر های ایران وجود داشته و با توجه به تعداد آن ها در هر شهر، از حیث اهمیت قابل مقایسه با مکان های مذهبی. هر محله یا گذر شهر قدیم، در كنار دیگر بناهای عمومی، دارای حمام یا حمام هایی برای استفاده مردم بوده که معمولاً توسط افراد خیر و متمكّن ساخته و وقف می شده است.

حمام، بنایی خدماتی است كه لازمه ی زندگی انسان است اما اقوام و فرهنگ های مختلف كمتر به اهمیت معماری آن نظر افكنده اند. اهمیت حمام و ظرافت و دقت در معماری آن را باید بیش از هر چیز، نشانه احترام به انسان در فرهنگ ما دانست. انسان موجودی والاست پس حمام هم مانند سایر مكان های زیست باید در خور و شایسته انسان بوده تا روحش را نوازش دهد و دلش را آرام كند.

حمام سلطان امیر احمد کاشان

hamam.soltanahmad%20%2817%29.jpg&size=article_medium

حمام تاریخی سلطان امیراحمد، نمونه ای از زیبا ترین حمام های ایران از نظر معماری و تزئینات با وسعت 1000 متر مربع در محله ی سلطان امیراحمد واقع در خیابان علوی می باشد. كارشناسان آثار باستانی، از آثار به جا مانده دوران قبل از زلزله معروف 1192 هـ . ق كاشان، قدمت این حمام را به دوران سلجوقیان نسبت می دهند و لیكن بنای فعلی سربینه ی آن بازمانده دوران قاجار می باشد.

این بنا شامل دو حمام كوچك و بزرگ بوده كه در ایام خاص هفته، مورد استفاده اهالی محل قرار می گرفته است.

یكی از موارد مهم این بنا، آهك بری و گچ بری هایی است كه تعداد 17 لایه مرمتی، بیانگر قدمت بناست. از دیگر شاهكارهای بنا، بام زیبای آن می باشد.

لینک به دیدگاه
خب حالا که شیخ زحمت کشید عکسی از حمام خان کاشان رو گذاشت بد نیست که به معرفی حمام های کاشان و اطراف بپردازیم.

اول بگم که کلا در کاشان و حومه 6 تا حمام بزرگ و تاریخی داریم

1-حمام محله سلطان امیر احمد

2-حمام کوچک و بزرگ باغ فین

3-حمام عبدالرزاق خان

4-حمام مشهد اردهال

5-حمام نیاسر

6-حمام برزک

حالا من یکی یکی این حمام ها رو براتون معرفی می کنم تا باهاش آشنا بشید

چه قدر حموم داره کاشان:icon_redface:...من حمام اردهال رو ندیدم...

لینک به دیدگاه
اون تابلویی رو هم که از سالیت دور کاشان گذاشتی دقیقا نمی دونم کجا هست ولی فکر کنم از محله های خیابان امام کاشان باشه چون بافتش قدیمی هست اینجوری حدس میزنم مهدی جان خودت نمی دونی کجاست؟

هادي جان اسم محلش يادم نيست. اما حوالي ميدان كمال الملك بايد باشه.

از توضيحاتي هم كه در مورد عكسها دادي خيلي خيلي سپاس:a030:

لینک به دیدگاه
هادي جان اسم محلش يادم نيست. اما حوالي ميدان كمال الملك بايد باشه.

از توضيحاتي هم كه در مورد عكسها دادي خيلي خيلي سپاس:a030:

فدات بشمعزیزم وظیفم بود

فکر کنم فهمیده باشم که کجا باشه فردا میرم یه سر اون طرفا ببینم می تونم تابلو رو پیدا کنم یا نه:ws3:کنجکاوش شدم:icon_redface:

لینک به دیدگاه

حمام کوچک و بزرگ باغ فین

bk5mrhzvik.jpgfin1.jpgfinbath.jpghgk57.jpg&t=1

در قسمت جنوبي باغ، دو حمام وجود دارد كه به حمام كوچك و بزرگ معروف است، حمام كوچك از آثار دوره صفويه و همراه با بناي اوليه باغ فين بنا گذاشته شده است و حمام بزرگ در دوران قاجاريه به وسيله فتحعلي شاه ساخته شده است. حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام كوچك اختصاص به استفاده خدام داشته است.

در هر يك از حمام ها قسمتهائي شامل: ورودي، گرمخانه، آبنما، خزينه، محل نظافت، سربينه (رختكن) به چشم مي خورد. كانالهائي جهت تعويض آب خزينه ها و حوضچه ها دركف حمام ها وجود دارد. ديوار حمامها با عايق رطوبتي مخصوصي- ماسه آهك يا ساروج – پوشانيده شده است. اميركبير در گرمخانه حمام كوچك و دركنار حوض مرمريني كه در ميان گرمخانه وجود دارد به قتل رسيد.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...