رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

  • پاسخ 147
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ظرافت اندیشه

 

نگاهی به کتاب طاق و قوس در معماری ایران

 

 

18122515174812082032181335531541067279198.jpg

 

طاق و قوس در معماری ایران مجموعه ای است گرانقدر که درباره ی پوشش های قوسی و طاقی به گونه ای جامع بحث می کند. در بخش اول آن تاریخ پیدایش قوس مورد بحث قرار می گیرد و نمونه های مشهوری از اولین بناهای تاریخی بررسی شده است و سپس از شیوه های شش گانه معماری ایران با جملاتی ساده و بیانی زیبا سخن رفته است. نخست مشخصات شیوه ی پارسی و پارتی و ابعاد بناهای معظمی مانند « تخت جمشید »، «طاق کسری» و «طاق بستان». « زمرشیدی» در این باره از نظرات «گیرشمن» و «گدار» استعانت می جوید و ابعاد و اندازه ی بناها را به دقت به بحث می کشد و فهرستی از بناهای معروف عصر ساسانیان را که در گوشه و کنار ایران پراکنده اند و هنوز بسیاری از آنها پابرجا هستند ، به دست می دهد و سپس شیوه ی خراسانی مورد توضیح قرار می گیرد. شیوه ی خراسانی از قرون اولیه دوره ی اسلامی در ایران و در دوره های صفاریان ، سامانیان و غزنویان تا پیدایش دیلمیان در تمامی سرزمین های خاوری اسلام معمول بوده است. نویسنده، مسجد جامع اصفهان را از این دوره نمونه می آورد. باید توجه داشت که بنای مسجد جامع اصفهان از این دوره شروع و ادامه آن در دوره های بعدی ساخته شده و انواع سبک های معماری در آن یافت می شود.

این اثر پر قدر و ساده و بی آلایش ، مرجعی است برای دانش پژوهان و هنر دوستان و دانشجویان و معماران که با استفاده از آن می توانند در طرح ها و پروژه های خود، روحیه ، فرم و معیارهای معماری دوران اسلامی را متناسب با عملکردهای خاص زنده نمایند.

 

 

شیوه رازی که از اوایل دوره ی دیلمیان آغاز و پس از ایلغار مغول و تا پایان دوره ی سلجوقیان در پهنه ی ایران بزرگ و آسیای صغیر رواج داشته، مورد بحث قرار می گیرد. شیوه ی آذری که بین حکومت ایلخانی و زمامداری تیموریان برپا بوده، تحولاتی را در اجزاء معماری مثل گنبدهای مخروطی و هرمی شکل و گنبدهای دو پوسته و قوس های تیز و تحولات شگرف در گره سازی و معرق به وجود آورده است.

شیوه ی اصفهانی که از دوره ی تیموریان آغاز می شود و در دوره ی صفویه به نهایت اوج خود می رسد آخرین شیوه ای است که به صورت خلاصه به کاربرد ضوابط هندسی و ریاضی به آن اشاره می شود.

1082545243752431461521702187220010216196157.jpg

 

در بخش ترسیم قوس ها آنها را به سه نوع تقسیم می کنند:

 

 

قوس های مدور و مشابه آن

قوس های تیز ( شاخ بزی)

قوس های تزیینی

نویسنده از صفحه ی 16 کتاب توضیح قوس ها را آغاز می کند. روش وی در توجیه قوس ها بسیار جالب است و تا صفحه 258 انواع قوس های فوق الذکر را به ترتیب معرفی می نماید. وی نخست طریقه ی ترسیم قوس را توضیح می دهد و سپس طریقه ی اجرای آن را بیان می کند و نمونه های تاریخی اجرا شده ی آن را از طریق عکس های رنگی ارائه می دهد. علاوه بر این جزئیات، اجرای جالبی از طریقه ی اجرای قوس نیز به توضیحات خود اضافه کرده است که این کار بر غنای تحقیق او می افزاید، و گاهی طریقه ی استفاده از قوس نیز بیان شده است. به عنوان مثال در رابطه با اجرای قوس هلالی طریقه ی ترسیم آن گفته می شود. علاوه بر آن، طریقه ی ترسیم قوس بر روی زمین نیز بیان می شود و چگونگی پیاده کردن قوس و اجرای آن با جزئیات گویایی بیان می گردد. روش «استاد زمرشیدی» در ترتیب و تنظیم این لغات به قدری گویاست که حتی افراد غیر متخصص ساختمان نیز می توانند با استفاده از تصاویر کتاب مقاصد او را دریابند.

در بخشی از کتاب طاق و قوس در ایران ، در رابطه با اجرای « قوس هلالی» طریقه ی ترسیم آن گفته شود. علاوه بر آن، طریقه ی ترسیم قوس بر روی زمین نیز بیان می شود و چگونگی پیاده کردن قوس و اجرای آن با جزئیات گویایی بیان می گردد. روش «استاد زمرشیدی»در ترتیب و تنظیم لغات به قدری گویاستکه حتی افراد غیر متخصص ساختمان نیز می توانند با استفاده از تصاویر کتاب مقاصد او را دریابند.

 

 

سپس محقق بر توجیه نکات فنی مربوط به اجرای معماری می پردازد. از میان بیان تصویری نویسنده، فنون به کار رفته در بناهای قدیمی ایران آشکار می شود و ارزش های والای هنرهای اجداد ما روشن می گردد. تجاربی که در میان طاق ها و قوس ها و دیوارها و در پشت کاشی کاری نهفته است بسیار گران قیمت هستند و اگر تحقیقاتی پر ارزش نظیر کتاب «طاق و قوس» انجام نشود، برای همیشه در کالبدهای بناهای قدیمی، مدفون باقی می مانند و نسل جوان ما هرگز به راز و رمز آن پی نمی برند. به هر حال صفحات این کتاب را ورق می زنیم و در میان انواع طاق ها و قوس ها پیش می رویم. هر کدام از آنها در جایی از بناهای قدیمی با فرمی خاص به کار رفته اند.

20012513713755148254113201103200151114991121.jpg

به عنوان مثال استاد پیرامون «قوس خنچه پوش تخت» چنین می نویسد:

 

 

قوس خنچه پوش تخت یا خنچه های تخت از قوس های دسته سوم یعنی قوس های تزیینی است؛ این قوس به دو صورت به کار می رود.

* قوس منفرد:

 

در این حالت ابعاد قوس به اندازه ی محدود ساخته می شود. یعنی تیزه قوس ارتفاع و عرض قوس عمق آن را مشخص می کند ( مثلاً ارتفاع قوس یک آجر و عرض قوس دو آجر).

 

* طاق خنچه پوش:

 

در این حالت پوشش برای راهروها و سقف هایی با دهانه ی کوچک مورد استفاده قرار می گیرد ( پوشش گلویی و طاق تخت در دهانه بیش از 150 سانتیمتر به کار می رود ) و بعد اضافه می نماید

به طور کلی ساختن قوس خنچه ای دو مرحله دارد:

 

 

الف- ساختن گلویی در دو طرف

ب – پوشش طاق در ناحیه وسط

و بعد حمام وکیل کرمان را مثال می آورد و بارگاه حضرت احمد بن موسی(ع) شیراز.

وی برای آن که بتواند برای انواع قوس ها و طاق ها مثالی بیاورد رنج سفر را به جان خریده و در گوشه و کنار ایران از طاق ها و قوس های آن عکس گرفته است و بدین وسیله کاربرد قوس های و طاق ها را با مثال های زنده بیان می دارد. مثلاً در رابطه با قوس نیم دایره، عمارت چهل ستون و دروازه کوشک قزوین را در کنار خانه بروجردی ها در کاشان مثال می زند و سپس نمای تالار کریم خان کاخ گلستان را در کنار صحن اتابکی بارگاه حضرت معصومه (س) قرار داده و آنها را مثال اجرایی قوس نیم دایره قرار می دهد.

در مورد کاربرد قوس بیز مسجد جامع فهرج یزد مثال می شود و طاق سردر موزه ی ایران باستان ، مثال قوس چیله تند ( بیضوی ساسانی) قرار می گیرد .

طریقه ی ترسیم قوس پنج و هفت تند را به دقت توضیح می دهد و ایوان مسجد جامع امام اصفهان را مثال این قوس قرار می دهد . در این مورد بازار وکیل شیراز ، شبستان مسجد امام اصفهان و سرای والی در کاشان مثال های زیبای دیگری هستند که صفحه ی 175 «کتاب» را مزین کرده اند و بالاخره مدرسه ی ابراهیم خان کرمان معرف قوس پنج و هفت معمولی می گردد.

قوس تخت بلند، در مرحله ی نخست مثال مشهوری را پیش می کشد و آن دور تخت چهار بخشی شبستان زمستانی مسجد جامع اصفهان است و پیش نمای منزل عرب ها در یزد به این عنوان مطرح می شود. در این مسیر هرچه پیش می رویم غنای کار زمرشیدی بر ما بیشتر روشن می شود. او به ازاء انواع قوس ها انواع بناها را مورد تجزیه و تحلیل بصری قرار می دهد.

5131250991719545337710416620318921948149.jpg

 

این کار ارزش های فراوان در خود نهفته دارد، اولاً جزئیاتی از معماری دوران اسلامی را معرفی می نماید، ثانیاً طریقه ی دقیق ساختن آنها را بازگو می کند.

(تاکنون هیچ اثری چنین ساده و در عین حال گسترده در جزئیات معماری دوران اسلامی ایران به عمق نرفته و آنها را به صورت سیستماتیک با الگوهای طاق و قوس دسته بندی نکرده است).

البته بیگانگان مانند گیرشمن و گدار در این باره حرف هایی داشته اند و آرتور اوبهام پوپ در این باره کاری شگرف و با وسعت قابل توجهی ارائه داده است. اما نباید فراموش کرد که تنها استاد گرانقدر و پیر ما پیرنیا هنر پیشرو این دنیای پر پیچ و خم است. و او تنها کسی است که گنجینه ی گرانقدری به نام دایرة المعارف هنر معماری دوران اسلامی را در سینه دارد و بهتر از هر کس دیگری راز و رمز فرم و فضا را در معماری ایران می داند.

و ( زمرشیدی اگرچه در این دنیای پرپیچ و خم، تازه واردی بیش نیست ولی با کتاب های با ارزش خود ره صد ساله را چند روزه طی کرده است).

از صفحه 258 کتاب به بعد طاق های دو پوششه و طریقه ی ترسیم و اجرای آنها به بیان کشیده می شود. رئوس مهم کتاب در زمینه ی پشت بندها، حائل ها ( مثال مسجد کبیر یزد) و چهار طاقی ها و عرقچین ها، دور می زند و پوشش ها و طاق ضربی و خفته راسته توضیح داده می شود. در پایان طاق ها و قوس هایی که در سایر کشورهای اسلامی به کار گرفته شده و توپولوژی طاق های غیرایرانی به صورت ترسیم های زباندار ارائه می شود و در نهایت با چند صفحه واژه نامه که طی آن اصطلاحات بنـّایی ایران توضیح داده شده است کتاب به پایان می رسد.

این اثر پر قدر و ساده و بی آلایش ، مرجعی است برای دانش پژوهان و هنر دوستان و دانشجویان و معماران که با استفاده از آن می توانند در طرح ها و پروژه های خود، روحیه ، فرم و معیارهای معماری دوران اسلامی را متناسب با عملکردهای خاص زنده نمایند.کار زمرشیدی چراغی است در دنیای تاریکی که به نام معماری مدرن از سوی استکبار جهانی به ما عرضه شده ، که زیر نور کمرنگ آن می توان ارزش های والای معماری دوران اسلامی را به روشنی دید و زرق و برق های هدف دار معماری دول خارجی را فراموش کرد. در پناه چنین چراغ هایی می توانیم هویت های والای خود را در یابیم.

دکتر غلامحسین مجتهد زاده (استاد دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران)

لینک به دیدگاه

تالیف و ترجمه: مهندس کورش محمودی و مهندس امیر شکیبامنش ـ انتشارات طحان ـ این کتاب شامل ۵ فصل است: ۱ـ تاریخچه رنگ. ۲ـ تئوری رنگ. ۳ـ روانشناسی رنگ ها ۴ـ کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی ساختمان ۵ـ کاربرد رنگ در شهر >>>

 

.... تهیه پالت رنگی شهر لندن به وسیله شرکت راجرز اوانز، منجر به ارائه طراحی موفقیت آمیز برای مبلمان شهری خیابان آکسفورد وست مینستر شد. پروژه رنگی این خیابان، که اغلب از آن به عنوان "زیباترین خیابان اروپا" یاد می شود، در سال ۱۹۹۶ آغاز شد. این خیابان دارای دو سیستم اولیه و ثانویه رنگی است که در دو پالت نمایش داده شده اند. هدف از اجرای این پروژه جلب نظر شورای شهر برای گسترش طرح آن برای سایر بخشهای آکسفورد بود. در این خیابان بیش از ۱۷۰۰ پرده رنگی برای تعدادی از رنگهای خاص و ...

لینک به دیدگاه

مولف: موسسه ي علمي و فرهنگي فضا (منصور فلامكي ، غلامحسين نامي ، حسينعلي ملاح ، محمد رضا حائري ، امانوئل ملك اصلانين ، حسين دهلوي ، خسرو سينايي ، فرهاد مشيري ، علي اكبر صارمي ، اسماعيل طلايي ، شيوا صميمي ، كوروش متين)

 

انتشارات : فضا

 

توضيح :

كتاب جالبيست. البته هنوز تمومش نكردم... ولي تا اينجاش واقعا منو گرفته. اما چون كامل نخوندمش،توضيح هم نميدم. به جاش به نوشتن سر فصل هاش اكتفا ميكنم.(هر فصل در حقيقت كار يك نويسنده ست!)

 

1.چگونگي روند آفرينش يك اثر هنري

2.سيري در فضاي معماري و موسيقي و آشنايي با كتاب "موسيقي معماري"

3.آواي خنيا در گنبد مينا

4. رنگ،حالت،فضا، در موسيقي و معماري

5.آوايي از ستيغ كوه تا بلنداي هنر معماري

6.نگاهي گذرا به معماري و موسيقي در بستر تحولات اجتماعي اروپا

7.نگرشي بر موسيقي باروك از ديدگاه تاريخ اجتكاعي موسيقي

8.نگاهي به تار يحيي و مقايسه ي آن با ديگر آثار هنر ايران

9.پيوند هاي مفهومي و شالوده يي معماري و موسيقي

10.نسبت هاي هارمونيك در معماري و موسيقي

11.مباني آفرينش كالبدي موسيقي و معماري

12."نواي خشت " يادداشت هايي پيرامون معماري و موسيقي ايراني

لینک به دیدگاه

memari-gharb-cover.jpg

نونوشته امیر بانی مسعود

ناشر : نشر هنر معماری قرن

صفحه­آرایی : الهه شرفی، ساناز خلیلی

چاپ اول : بهار 1389

لیتوگرافی : رسام گرافیک

چاپ : ابیانه

صحافی : گلچیبن

شمارگان : 2500 جلد

قیمت : 120000 ریال

تولید آتلیه­ مؤسسه­ فرهنگی - هنری هنر معماری قرنکتاب معماری غرب: ریشه­ها و مفاهیم

می‌کوشد تا با شرحی ساده و روان داستان شکل‌گیری معماری غرب را از عهد باستان تا عصر کنونی و با تأکید بر خاستگاه‌ها، اندیشه‌ها، و گرایش‌های گوناگون بازگو نماید. موضوع این کتاب عمدتاً درباره‌ی معماری اروپا است؛ لیکن به معماری آمریکا تا آنجا که در تفکّر و فرهنگ غرب مشارکت داشته‌ نیز مربوط می‌شود. کتاب حاضر متناسب با موضوعات بیان­شده در هفت بخش و در بیست و هفت فصل تنظیم شده است. در بخش اوّل خاستگاه‌های معماری غرب مورد بررسی قرار گرفته است، که در اصل مقدّمه‌ا‌ی بر شکل‌گیری معماری غرب هستند. از آنجایی که فهم تمدّن غرب بدون بررسی تمدّن­های تأثیرگذار، به­خصوص بین­النّهرین و مصر، امکان­پذیر نیست، و یا لااقل نمی­توان به عمق مفاهیم معماری آن پی برد، در این بخش تمدّن‌های بین‌النّهرین و مصر با تأکید بر بستر اجتماعی و تأثیر آن در شکل‌گیری معماری غرب مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در بخش دوّم که با عنوان جهان باستان نام‌گذاری شده است تمدّن‌های کْرِته، موکِنای، یونان، اِتروریا، و روم از زاویه‌ی معماری ساختمان‌ها و نحوه‌ی تأثیرگذاری آنها بر هم مورد بررسی قرار گرفته است. بخش سوّم اختصاص به معماری قرون وسطا دارد که در آن معماری‌های صدر مسیحیّت، بیزانس، پیش‌رُمانسک (کارولَنْژی و اُتونی)، رُمانسک، و گوتیک بررسی شده است. بخش چهارم، با عنوان خردگرایی در معماری، به رنسانس، باروک، میراث رنسانس (روشنگری، نئوکلاسیسیسم، و مدرسه‌ی هنرهای زیبای پاریس)، تکنولوژی جدید (انقلاب صنعتی و وِرک‌بوند)، و مکتب شیکاگو اختصاص یافته است، و در آن معماری این دوران از نظر مباحث نظری و نحوه‌ی تأثیرگذاری آن در معماری مورد بررسی قرار گرفته است. بخش پنجم، دربرگیرنده‌ی تحوّلاتی است که ریشه در رُمانتیسم دارند و در آن به باغ و باغ‌آرایی در انگلستان، نئوگوتیک، صنایع و حِرف، آرْ نووُ، اکسپرسیونیسم، و اُرگانیک (کارهای فرانک لوید رایت و آلوار آلتو) پرداخته می‌شود. بخش ششم به معماری مُدرن می‌پردازد، که با بررسی خاستگاه‌های هنری آن (فوتوریسم، كُنستروكتیویسم، دِه استَیْل، و باؤهاؤس)، معماری مُدرنیسم (کارهای آدولف لوس، لوکوربوزیه، لودویگ میس وان در روهه، و لویی کان) و میراث آن (سیام، سبْک بین‌المللی، مینیمالیسم، و های­ـ­تِک) مورد بررسی قرار می‌گیرد. و در نهایت، بخش آخر کتاب، که به معماری بعد از 1960 اختصاص یافته است، به بررسی جنبش‌های هنری و فکری پست‌مُدرنیسم، نئوکلاسیک، دیکانستراکشن، اکوـ­تِک، نئومُدرن، و سوپرمُدرن با تأکید بر کارهای ساخته‌ی معماران اروپایی و آمریکایی می‌پردازد.

لینک به دیدگاه

کتاب "سیستم های ساختمانی آینده، نگاهی به معماری فردا" ترجمه ای است از کتاب FUTURE SYSTEMS: The story of tomorrow نوشته مارتین پاولی که در 2009-11-29-future-systems.jpgسال 1993 توسط انتشارات فیدون در لندن منتشر گردیده است. مارتین پاولی نویسنده و منتقد سرشناس در زمینه ی معماری می باشد. وی کتاب های متعددی از جمله کتاب "پیشگامان طراحی" از سری کتاب های باک مینستر فولر و یک کتاب نظری تحت عنوان "تئوری و طراحی در دومین عصر ماشین" را به رشته ی تحریر در آورده است.

این کتاب ضمن معرفی سیستم های ساختمانی و ارائه ی درک حسی از نحوه ی رفتار سازه ها با استفاده از تصاویر مناسب و قابل استفاده، به معرفی بهترین طرح های ارائه شده تحت عنوان سیستم های ساختمانی آینده می پردازد. در بخشی از این کتاب به بررسی 60 پروژه ی طراحی شده توسط گروه طراحان سیستم های آینده پرداخته شده است که از نمونه های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساختمانی به شکل حباب، میزی برای اتاق غذاخوری ایستگاه فضایی ناسا، اتوبوس شهری لندن و...

مشخصات کتاب:

سیستم های ساختمانی آینده: نگاهی به معماری فردا / تالیف مارتین پاولی. ترجمه ی محمود گلابچی. تهران:دانشگاه تهران،موسسه ی انتشارات و چاپ

لینک به دیدگاه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

 

برایان لاوسون ، نویسنده کتاب که در دو رشته معماری و روان شناسی به تحصیل و تدریس پرداخته است، پژوهش های متعددی در زمینه فرایند طراحی، طراحی به کمک رایانه و روان شناسی معماری به انجام رسانده و بیش از ۱۰۰ اثر منتشر نموده است که در میان آنها، کتاب «طراحان چگونه می اندیشند»، از جامع ترین کتاب های منتشر شده در نوع خود به شمار می رود، به طوری که از زمان انتشار جزو منابع درسی بسیاری از دروس طراحی، چه در رشته معماری و چه در سایر رشته های طراحی، بوده است

کتاب با این جمله به نقل از اسکات براون شروع می شود

“گروهی از معماران، طراحان شهری و برنامه ریزان را با اتوبوسی به تماشای نقاط دیدنی ببرید، اعمال آن ها حدود دل مشغولی هایشان را نشان خواهد داد. معماران از ساختمان ها، بزرگراه ها یا پل ها عکس خواهند گرفت. طراحان شهری منتظر لحظه ای خواهند ماند که این هر سه در کنار هم قرار داشته باشند. برنامه ریزان چنان سرگرم صحبت خواهند بود که از پنجره به بیرون نگاه نکنند”

برایان لاوسون در بخشی از کتاب، هدف خویش را از تألیف آن چنین بیان می کند: این کتاب، همان طور که از عنوانش برمی آید، قصد آن دارد تا در بحث چگونگی اندیشیدن طراحان شرکت کند، به طراحان پراشتیاق در نیل به سطوح بالاتر کمک کند و به کسانی که با طراحان کار یا آنها را استخدام می کنند، در درک بهتر آنان یاری رساند

لاوسون امیدوار است خواننده با مطالعه این کتاب، به درکی از نحوه اندیشیدن طراحان نزدیک تر شود. او در این کتاب، برای مطالعه چگونگی اندیشیدن طراحان، سعی کرده است درک بهتری از طبیعت طراحی و ویژگی های مسائل طراحی و راه حل های آنها پیدا کند. وی در عین حال خاطرنشان می کند که این کار به هیچ وجه جنبه تجویزی ندارد و قصد او ارائه شرح معتبری از اینکه طراحان چگونه باید طراحی کنند، نیست

آنچه در کتاب «طراحان چگونه می اندیشند» مطرح می شود، بیشتر به فرایند طراحی مربوط است تا به محصول نهایی؛ در کل، این کتاب درباره موضوعات مربوط به فرایند طراحی، مسئله ها و راه حل های طراحی و تفکر طراحانه است

نویسنده می گوید: کتاب حاضر درباره معماری یا در حقیقت درباره هیچ یک از محصولات طراحی نیست. این کتاب درباره مسئله های طراحی است، این که چه چیز آنها را چنین ویژه می سازد و چطور می شود آنها را فهمید؛ این کتاب درباره فرایندهای طراحی و چگونگی آموختن، بسط دادن و تمرین کردن آنهاست

از دیدگاه برایان لاوسون، پنج رویکرد عمده زیر برای تحقیق در فرایند طراحی وجود دارد که او در این کتاب شخصاً از همه این روش ها سود جسته و کارهای پژوهشگران برجسته ای را که انواعی از آنها را به کار برده اند، نقل کرده است

می توان به سادگی نشست و درباره طراحی فکر کرد

می شود طراح را در شرایط آزمایشگاهی گذاشت و او را تحت قواعد تجربی دقیق مشاهده کرد

می شود تنها به مشاهده طراحان در حین کار در کارگاه یا آتلیه پرداخت

می شود از طراحان پرسید که چه می کنند

می شود فرایند طراحی را شبیه سازی کرد

کتاب «طراحان چگونه می اندیشند» در ۳ بخش و ۱۷ فصل تدوین شده است

بخش اول، طراحی چیست؟پیشگفتار

نقش دگرگون شونده طراح

نقشه های مسیر فرایند طراحی

بخش دوم، مسئله ها و راه حل هااجزای مسئله طراحی

اندازه گیری، معیار و داوری در طراحی

الگویی از مسئله های طراحی

مسئله ها، راه حل ها و فرایند طراحی

بخش سوم، اندیشه طراحانه

انواع و شیوه های اندیشیدن

تفکر خلاق

اصول راهنما

راهبردهای طراحی

فوت و فن های طراحی

دام های طراحی

طراحی با نقشه ها

طراحی با دیگران

طراحی با رایانه ها

به کجا می رویم؟

ترجمه ی کتاب به فارسی توسط دکتر حمید ندیمی صورت گرفته که ترجمه ی روانی می باشد و انتشارات دانشگاه شهید بهشتی آن را به چاپ رسانده است. نخستین چاپ ترجمه این کتاب مربوط به سال ۱۳۸۴ می باشد

لینک به دیدگاه

4723678d223e4d2b971749600feb7c5e.jpg

 

 

در این کتاب درباره نحوه ترسیم و شناخت هنر گره‌سازی بحث می‌شود. تعداد انواع گرهها به صدها می‌رسد، اما با «روش ترسیم تبدیل» که در کتاب حاضر ارائه شده است می‌توان هر نوع گره را در ابعاد و اندازه‌های دلخواه از روی هر تصویری رسم کرد. توضیحات مفصلی نیز درباره نحوه شناخت عملی گره، هنر کاشی‌کاری و سفالگری، شناخت انواع کاشی و معرفی گرههای ایرانی و غیرایرانی داده شده است. این کتاب علاوه بر فواید نظری، برای ترمیم بناهای قدیمی و اسلامی به‌وسیله دانشجویان دانشکده‌های معماری و مهندسی ساختمان نیز مفید و مؤثر است

لینک به دیدگاه

9649100253.240.jpg?1238029315

 

 

آثار معمارى ایران از سه اصل کلى «طراحى‏» ، «اساس سازى‏» و «نماسازى‏» برخوردار است .

در اصل اول، خلاقیت ایرانى نمایان مى‏شود . اصل دوم، موجب طول عمر آثار مى‏گردد و اصل سوم، سرشت پرهنر و گوهر گرانبهاى هنرمند ایرانى را به نمایش مى‏گذارد .

بر همین اساس، پس از تدوین مصالح شناسى سنتى، معمارى ایران را در ادوار مختلف معرفى کرده به فلسفه معمارى ومصالح شناسى هر دوره مى‏پردازد .

خصوصیات بناهاى خشتى، پیدایش آجر، آثار آجرى در هزاره دوم قبل از میلاد، آجرکارى در دوره سلجوقى، تیمورى، صفویه، سنگ تیشه، سنگ آهک، گچبرى‏هاى ادوار مختلف، انواع ملات و فولاد، شیشه سازى و ... از جمله مباحث این کتاب است

لینک به دیدگاه

معماری دانشگاه /نوشته برایان ادواردز /ترجمه حمید رضا عظمتی ، محمد باقری

چاپ اول 1386/ انتشارات هنر ومعماری/موضوع: دانشگاه ها ومدارس عالی – معماری منظر

محمود تیموری / عضو هیئت علمی پژوهشکده نظر

کتاب معماری دانشگاه ترجمه ای از کتاب University Architecture نوشته برایان ادواردز (Brian Edwards) می باشد که در سال 2000 توسط انتشاراتSpon در لندن منتشر شده است. برایان ادواردز نویسندة کتاب، پروفسور معماری در دانشگاه هادرزفیلد می باشد. از وی چندین کتاب در زمینة طرّاحي ساختمان های پایدار و سبز نیز منتشر شده است. وی معماری و طرّاحي شهری را در دانشگاههای کانتربری، ادینبرگ و دانشگاه گلاسکو آموخته و مدرک دکتری خود را از مدرسه معماری مکینتاش دریافت کرده است. ketab 1.jpg

معماری دانشگاه در نگاه اول کتابی در زمینة طرّاحي تک بناهای آموزشی دانشگاهی می نماید، امّا مروری اجمالی بر محتوای کتاب ، خواننده را مجاب خواهد کرد که نویسنده با نگرشی هنری ـ فنّی و جامع به تحلیل تجارب معماری فضاهای دانشگاهی در جوامع مختلف پرداخته است. این کتاب یک گونه شناسی کالبدی از انــواع ساختمان هــای دانشگاهــی پیشرفتــه در دهــه های پایانی قـرن بیستم ارائه و انواع طرح های اجرا شده از پردیسهای جامع دانشگاهی، کتابخانه ها، دانشکده های هنری و فنّی و علوم انسانی وآزمایشگاهها و خوابگاه های دانشجویی را تحلیل کرده است. توجّه نویسنده به سیر تحوّل تاریخی در طرّاحي فضاهای دانشگاهی در عین دقّت نظر به ارتباط معماری دانشگاه با شهر، معماری پایدار، معماری هنری، فنّاوری، هویّت فرهنگی و حتّی معماری آینده، کتاب را از حیث روش شناسی تنظیم مطالب بسیار برجسته و ارزشمند می سازد. اتّخاذ چنین نگرش جامعی در تهیّه و تدوین کتاب، به نویسنده امکان داده است حتّی از آخرین نمونه ها و تجارب معماری دانشگاهی در کشور های اسلامی و شرق دور نیز غافل نماند.

کتاب حاضر به دلیل گسترش سریع آموزش عالی در کشور در دو دهه اخیر از سویی و خلأ متون مناسب در زمینة معماری فضاهای دانشگاهی از سوی دیگر برای ترجمه و معرّفی به جامعة معماری انتخاب شد. طرح ها و نقشه های دانشگاههای مشهوری چون كمبريج، گلاسكو و اندينبرگ از انگليس؛ دانشگاههاي ميشيگان، اوهايو، ديويس، بركلي و استانفورد از آمريكا؛ دانشگاه بريتيش كلمبيا از كانادا؛ دانشگاه كيپ تاون از آفريقاي جنوبي و بسیاری دانشگاههای دیگر از جمله کشور های آسیایی و اسلامی در این کتاب ارائه شده است.

یک بخش از سه بخش این کتاب که " پردیس دانشگاه " نام دارد بطور خاص به معماری منظر دانشگاه می پردازد.این بخش شامل 5 فصل به نام های زیر است:

فصل اول رسال علمی و برنامه ریزی پردیس دانشگاه

فصل دوم طرح های جامع یا ساختارهای توسعه

فصل سوم منظر چشمگیر در مقایسه با طراحی منطقی

فصل چهارم مسائل کاربردی

فصل پنجم توسعه پایدار و پردیس دانشگاه

لینک به دیدگاه

رم كولهاس

نویســـــــــــــــنده : رم کولهاس

ناشــــــــــــــــــــر : نشر خاک

ســــــال نشــــــــر : 1385 - فارســی

متـــــرجــــــــــــــم : ايمان رئيسي

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

به تازگی کتابی با عنوان"طراحی در طبیعت" به قلم آقای مهندس پاسبان حضرت به چاپ رسیده است که به معماران، طراحان منظر و شهرسازان ، همچنین به دانشجویان این رشته ها بخصوص دانشجویان طرح یک کارشناسی ارشد معماری، عمیقا توصیه می شود آنرا مطالعه نمایند.

این کتاب در خصوص فرآیند و روش طراحی محیطی در ه های کلک چال، باغ فردوسی و باغ جمشیدیه تهران است. که در میان سه طرح مذکور، باغ فردوسی در سال 2001 برنده جایزه بنیاد آقاخان گردید.

این کتاب توسط طراح این باغ ها تدوین شده است و درباره سابقه،فرآیند مطالعه و طراحی ، مسایل مختلف اجرایی دو باغ ( فردوسی و جمشیدیه) و درباره روش خاص خود برای طراحی همزمان با اجرا به مقیاس 1:1 بر روی کوه و یا اراضی شیب دار پایکوهی، چگونگی انطباق ایده بر بستر طرح و کار با مصالح در دسترس و در عین حال حفظ عناصر طبیعی که نوعی رفاقت با طبیعت است، توضیح می دهد.

کتاب حاوی حدود 250 تصویر رنگی از گذشته اراضی دوباغ،دوران طراحی و اجرای کار،وضعیت نهایی طرح های اجرا شده، 120 کروکی و 20 نقشه است.همچنین در بخشی از کتاب به طور خلاصه به آسیب شناسی طرح و الحاقات ناموزون بعدی ک بدون اطلاع طراح و توسط دیگر ارگان ها در باغ اجرا شده، پرداخته شده است.

شخصا از مطالعه کتاب لذت بردم . از نگارنده کتاب "مهندس پاسبان حضرت" که به عنوان مهندس معمار و طراح این باغ های به یاد ماندنی تهران، تجربیات خود را در اختیار خوانندگان قرار داده اند سپاسگزارم . همچنین در اینجا یاد مرحوم مهندس فرهاد ابوالضیا را (که در فرصت بسیار محدودی در ماه های آخر در محضرشان بودم) گرامی می دارم.

نگارنده کتاب در بخشی می نویسد:

همچون به یار خویش

به طبیعت نیز

مهربان بنگر.

لینک به دیدگاه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

پارادایم های پردیس

(درآمدی بربازشناسی و بازآفرینی باغ ایرانی)

دکتر آزاده شاهچراغی

image-294D_4BF41979.jpg

نویسنده:آزاده شاهچراغی

ویراستارعلمی: علیرضا بندرآباد

ویراستار ادبی: گیتی سبزواری

ناشر: جهاد دانشگاهی واحد تهران

نوبت چاپ: اول ، بهار 1389

 

بیش از پنجاه سال است که درباره "باغ ایرانی" تحقیقاتی منتشر می شود. این پژوهش ها با توجه به فقدان طبیعت در محیط شهرهای معاصر اهمیت بیشتری یافته است.

کتاب حاضر با بازخوانی آنچه به عنوان "باغ" در ذهن ایرانی بوده، در جستجوی راهکاری برای بازآفرینی و حضور دیگربار آن در محیط زندگی، اما متناسب با پاردایم های معاصر است. با این هدف، باغ ایرانی در مقیاس معماری، منظر، شهر، هنرهای تاریخی؛ فرش، هنرهای صناعی، نگارگری، اشعارفارسی، موسیقی و در هنرهای معاصر؛ ادبیات، نقاشی، فیلم، هنرهای مفهومی و بالأخره در معماری معاصر ایران، بازشناسی و بررسی شده است.

کتاب با دسته بندی جامع تحقیقات معاصر در سه پارادایم علمی، با شرح مفهوم بازآفرینی، پیشنهاداتی را برای انجام آن ارائه می کند. به این منظور بیش از 380 تصویر،نقشه و اسناد از باغ ایرانی تحلیل شده است.

 

گزیده یادداشت هایی برکتاب با ترتیب الفبایی:

v دکترسید غلامرضا اسلامی : "دراین کنکاش به ویژگی های باغ سازی ایرانی و پردازش طبیعت پرداخته شده و نیز برخلاف ظاهر ساده باغ ایرانی، پیچیدگی های ساختاری حاصل از آمیختگی نظام های کارکردی، کالبدی و معنایی متناسب با الگوواره های اعتقادی در هر دوره از تاریخ ایران اشاره شده است."

v دکتر هما ایرانی بهبهانی: "اطلس کتاب به گونه ای تدوین شده که گام های نوین تحقیق در زمینه ای متفاوت در مورد باغ ایرانی برداشته شود."

v دکتر داراب دیبا: کتاب"اجباراً ما را به خود می آورد و نور امیدی است در میان طوفان ها و ابرهای خزنده، در جهان تخصصی شدن، دانشگاهی دور از مردم ، واقعیت ها و نیاز های ضروری اقتصادیِ غیر قابل اجتناب."

v پروفسور پنه لوپه هابهاس:"تحقیقات و استنتاجات کتاب، جستجو برای شادی و صلح که به واضح ترین صورت در فرار از واقعیت تجربه می شود، را به یاد ما می آورد."

image-9E83_4BF414C9.jpg

لینک به دیدگاه

معماري و دموكراسی

 

نويسندگان: ديان ساجيك به همراه هلن جونز

اين كتاب به بيان تاريخ سحر آميز معماري ساختمان هاي پارلماني از ابتدائي ترين مدل هاي كلاسيك جهان باستان تا جديدترين پارلمان هايي كه امروزه ساخته مي شوند پرداخته است.

كتاب به دو بخش تقسيم شده است: بخش اول نگاهي به سنتهاي تاريخي معماري پارلماني از دوره كلاسيك يونان دارد و طي يك روند نشان مي دهد كه چگونه اين سبك معماري، سبك رايج براي معماري ساختمان هاي دموكراتيك قرن نوزدهم گرديد. در طول قرن نوزدهم، ايالتهاي مختلف و كشورها به فكر يافتن سبكي كه نشان دهنده نشانه هاي خاص فرهنگي و هويت ملي آنها باشد پرداختند كه نمونه هايي از اين تلاشها در كتاب آورده شده است. مانند: پارلمان بوداپست، لندن، اوتاوا و ريكجاويك. بخش اول با نگاهي به تعهدات و فعاليتهاي مدرنيست ها به اين موج جديد معماري به پايان مي رسد و طرح هاي اسكار نيماير براي برازيليا، لوكوربوزيه براي شانديگار، لوئي كان براي داكا و طرح بازسازي رايش تاگ نورمن فوستر در برلين كه در بين آنها از همه جديدتر است معرفي شده اند.

بخش دوم كتاب بر رووي ساختمان هاي پارلماني امروزي كه در بريتانيا ساخته مي شوند، متمركز شده است: طرح مجلس ولش (Welsh) كه ريچارد راجرز طراحي كرده است و به طور خاص پارلمان خارق العاده اسكاتلند كه معمار اسپانيايي انريك ميرالس طراحي كرده و عكس ها و جزئيات آن در كتاب موجود است.

كتاب حاوي 275 عكس است كه 200 عكس آن رنگي است و انتشارات لارنس كينگ با همكاري گلاسگو ۱۹۹۹منتشر كرده است

لینک به دیدگاه

کتاب معماری خانه

نویسنده : ترجمه و تالیف: نیما طالبیان/ مهدی آتشی/ سیما نبی زادهکتاب دهم از مجموعه کتب عملکردهای معماری که به معرفی کامل 20 پروژه مطرح خانه و ویلا در دوره های مختلف تاریخی(1923-2008) و از معماران بنامی چون"میس وندروهه"، "لکوربوزیه"، "فرانک لوید رایت"، "پل رودلف"، "تادائو آندو"، "رم کولهاس"، "آلوارو سیزا"، و همچنین معرفی اجمالی 80 پروژه دیگر از معماران مختلف با ارائه توضیحات، تصاویر و مدارک فنی و ترسیمی می پردازد و جهت آشنایی بیشتر با این عملکرد در حوزه طراحی معماری تدوین شده است.

لینک به دیدگاه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

بسیار شده که از

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ان مختلف تک جمله و یا چند جمله‌هایی شنیدیم یا خوانده‌ایم که تحت عنوان چکیده‌ی نظر وی بیان می شوند. از این جهت ما بدون درک صحیح از روند فکری
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
و دریافت مجموعه‌ی عقایدش، خود را به حفظ عبارت کوتاهی از وی راضی می کنیم و فجیع‌تر اینکه در پی نقد نظر وی نیز بر می آییم!!! کتاب "پیچیدگی و تضاد در
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ی" از این حیث حائز اهمیت است که با قلم خود ونتوری،
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
پست مدرن نگاشته شده است. وی آرام آرام و با تکیه بر تحلیل و بررسی
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ی دوران مدرن و نیز ما قبل آن به تکوین عقاید خویش در
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ی می پردازد. ما در این کتاب گام به گام با او همرا شده و این سبب می شود که مفهوم تک جمله های معروف شده‌ی وی برای ما عمیق‌تر و متفاوت با آنچه که قبل خواندن کتاب در ذهن داشتیم، گردد.

ارس مهران فر، دانشجوی کارشناسی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ی، دانشگاه علم و صنعت ایران، ورودی 85

لینک به دیدگاه

موزه

 

نویسنده : ترجمه و تالیف: نیما طالبیان/ مهدی آتشی/ سیما نبی زاده

 

در این کتاب 20 موزه در فاصله های سال های 1959 تا 2008 میلادی تا حد امکان به طور کامل معرفی شده است و تعداد 80 موزه از شهرها و کشورهای مختلف به اختصار معرفی شده است.

لینک به دیدگاه

مجتمع اقامتی

نویسنده : ترجمه و تالیف: نیما طالبیان/ مهدی آتشی/ سیما نبی زاده

 

در این کتاب انتخاب مجتمع های اقامتی به نحوی بوده است که تعداد 50 مجتمع شامل آثاری از معماران معروفی چون "آلوار آلتو" ، "استیفن هال" ، "هرمان هرتسبرگر" و همچنین انواع متداول این عملکرد نظیر خوابگاه دانشجویی ، خانه سالمندان و محل اقامت شهروندان تحت مراقبت، نمونه هایی معرفی گردد.و 30 مجتمع اقامتی از شهرها کشورهای مختلف به اختصار معرفی شده است.

لینک به دیدگاه

هتل

 

نویسنده : ترجمه و تالیف: نیما طالبیان/ مهدی آتشی/ سیما نبی زاده

 

در این کتاب انتخاب هتل ها به نحوی بوده است که از تمامی انواع متداول هتل های امروزی نظیر هتل های شهری، هتل های تفریحی، هتل های فرودگاهی و ... نمونه ای معرفی گردد. 20 هتل در فاصله ی سال های 1923 تا 2007 میلادی تا حد امکان به طور کامل معرفی شده و 30 هتل از شهرها و کشورهای مختلف به اختصار معرفی شده است.

لینک به دیدگاه

مجتمع مسکونی

نویسنده : ترجمه و تالیف: نیما طالبیان/ مهدی آتشی/ سیما نبی زاد

 

در این کتاب 20 مجتمع مسکونی در فاصله سالهای 1946 تا 2006 میلادی، تا حد امکان به طور کامل معرفی شده و علاوه بر مشخصات هر پروژه و معمار، سایت اینترنی و برخی دیگر از آثار معماران دیگر نیز ذکر شده است. و همچنین 40 مجتمع مسکونی از شهرها و کشورهای مختلف به اختصار معرفی شده است.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • اضافه کردن...