رفتن به مطلب

پاسخگویی به اشکالات دروس انتقال حرارت و ترمودینامیک (کارشناسی ارشد)

ارسال های توصیه شده

Let us suppose that the state of a system changes at constant Pressure. Hence there will be change in volume of the system.

Suppose volume changes from V1 to V2 at constant pressure P.Therefore work done w, by the system will be:w = – P (V2 – V1)As we know that internal energy i.e. ΔU is equal to q + w.

ΔU = q + wSubstituting value of w in this equation we get:

ΔU = q + {- P (V2 – V1)}

As ΔU = U2 – U1Therefore

U2 – U1 = q – P (V2 – V1)Or (U2 + P V2) – (U1 + P V1) = qThe quantity U + PV is known as the enthalpy of the system. It is denoted by H. It represents the total energy stored in the system.

یه سیستم بسته رو در نظر گرفت و فرآیندی شبه تعدلی رو طی کرد:

یه فرض هایی کرد:

فقط کاری که با حرکت مرز سیستم ایجاد میشه داریم

فرآیند فشار ثابت باشه

انرژی جنبشی و پتانسیل سیستم تغییر نکنه

بعد:

از قانون اول ترمو برای حالت ابتدایی و انتهای فرآیند استفاده کرده

یه سری مرتب سازی کرده(فقط جاده آسفالت/خاکی نه..)

به یه عبارتی رسیده که براش جالب بود یعنی عبارت:

U + PV

اسمشو گذاشته آنتالپی(تهران!)

چون U P V هر سه خاصیت سیستم هستن پس آنتالپی هم خاصیت سیستم هست یه شهره برای خودش!

پس اگه از هر راه دیگه ای شروع کنیم(سیستم باز داسته باشیم تغییرات انرژی جنبشی داشته باشیم) و به حالت ثانویه برسیم بازم چیزی به نام آنتالپی وجود داره

آنتالپی شامل دو ترم هست:

یکی U که انرژی درونی حرارتی هست که مفهومش:

من قهوه ککه میخورم معمولا همون اول چون داغه با قاشق سریع بهم میزنم تا زدوتر خنک بشه/

حالت اول: قهوه داخل فنجون ساکن است(منتها در مقیاس ماکروسکوپیک)

بعده اینکه هم زدم و یه خورده گذشت..

حالت دوم:بازم قهوه داخل فنجون ساکن است(منتها در مقیاس ماکروسکوپیک)

پس سرعت تغییر نکرده پس تغییرات انرژی جنبشی هم صفر

انرژی پتانسیل ثقلی هم تغییر نکرده

در فرمول انرژی درونی کل E هم جنبشی داریم هم پتانسیل هم درونی حرارتی هم مغناطیسی هم...

مغناطیسی و ... هم تغییر نکرده

ولی میدانیم که E تغییر کرده آخه قهوه سردتر شده

U بیانگر اون تغییر هست

یه ترم دیگه هم داره آنتالپی که بهش می گن کار محوری که بعدا بهش می پردازیم.

سوال:

گفتم کار محوری: ولی ما در اثبات یا کشف آنتالپی از فرض اینکه فقط کاری که از تغییر مرز سیستم ایجاد بشه استفاده کردیم

پس این کار محوری چرا اینجا ظاهر شد/ یه خورده در موردش توضیح بدین/ فرق سیستم باز و بسته هم بیشتر بگین/ می تونید بگید مفهوم آنتالپی در س باز کاربرد داره یا س بسته؟

چون این کار از تغییرات حجم ایجاد شده(کار انبساط)نه از تغییرات فشار پس کار محوری نداریم چون در این جا فشار ثابته.درسته؟/ در سیستم بسته جرم از مرز سیستم نمیگذره ولی انرژی داخلی و کار میتونن بگذرن ولی در سیستم باز همه چیز حق عبور از سطح کنترل داره/ مفهوم آنتالپی

هم تو سیستم باز هست و هم در سیستم بسته فقط دلیلش نمیدونم اگه میشه بگین

اگه جایی غلط گفتم خواهشن توضیح بدین .برای همین است که از کلمه درسته استفاده میکنم چون شک دارم حرفام درسته یا غلط.

ممنون

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 189
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بنابر این فشار ترمودینامیکی در حالتی که شبه تعادلی نیست تعریف نمیشه .درسته؟

قریب به یقین همینه مگر اینکه چیز جدیدی دستگیرم بشه-جایی اشتباه کرده باشم می آم میگم اشتباه بود حتی اگه چند ماه گذشته باشه(البته درصورتی که فراموش نکنم)

یه چیزی به نام آنتالپی کشف شد تعریف شد برای استفاده های بعدی..

کلمه فشار ترمودینامیکی رو زیاد ندیدم ازش استفاده بشه تو ترمو/ ولی خب مثلا فشار استاتیک و دینامیک تو سیالات زیاد دیدم که..

لینک به دیدگاه
[در فرمول انرژی درونی کل e هم جنبشی داریم هم پتانسیل هم درونی حرارتی هم مغناطیسی هم...

ولی میدانیم که e تغییر کرده آخه قهوه سردتر شده

u بیانگر اون تغییر هست

این دوتا که با قرمز نشون دادم تناقض ندارن؟

آخه وقتی هم میزنیم خنک میشه پس انرژی درونی تغییر میکنه ولی در خط اول گفتین تغییر نمیکنه ولی در خط دوم گفتین تغییر میکنه.شاید در خط اولاشتباه تایپیه؟

نوشته بودم:

پس سرعت تغییر نکرده پس تغییرات انرژی جنبشی هم صفر

انرژی پتانسیل ثقلی هم تغییر نکرده

در فرمول انرژی درونی کل e هم جنبشی داریم هم پتانسیل هم درونی حرارتی هم مغناطیسی هم...

ولی میدانیم که e تغییر کرده آخه قهوه سردتر شده

u بیانگر اون تغییر هست

بالای آبی تکلیف جنبشی و پتانسیل رو که قسمتی از e بودن رو مشخص کردم

در آبی گفتم در فرمول انرژی درونی کل فلان داریم فلان داریم...

می دانیم انرژی درونی کل تغییر کرده و یه چیز باید تغییر کرده باشه/تکلیف جبشی و پتانسیل که مشخص کرده بودم گفتم مغناطیسی هم تغییر نکرده/ شیمیایی(مثلا باتری ماشین) هم نه..

پس این وسط از اجزای انرژی درونی کل یه چیز باید تغییر کرده باشه که u است

لینک به دیدگاه
چون این کار از تغییرات حجم ایجاد شده(کار انبساط)نه از تغییرات فشار پس کار محوری نداریم چون در این جا فشار ثابته.درسته؟/ در سیستم بسته جرم از مرز سیستم نمیگذره ولی انرژی داخلی و کار میتونن بگذرن ولی در سیستم باز همه چیز حق عبور از سطح کنترل داره/ مفهوم آنتالپیهم تو سیستم باز هست و هم در سیستم بسته فقط دلیلش نمیدونم اگه میشه بگیناگه جایی غلط گفتم خواهشن توضیح بدین .برای همین است که از کلمه درسته استفاده میکنم چون شک دارم حرفام درسته یا غلط.ممنون

سوال کرده بودم چرا کار محوری ظاهر شده؟من اگه بودم در پاسخ می گفتم:"برای کشف آنتالپی از س بسته استفاده کردن ولی در س بسته کاربردی نداره!"

درسیستم های سیلندر پیستونی، کار مرزی در هر صورتی ایجاد میشه..بستگی به فرآیند داره/پلی تروپیک؟دما ثابت؟ فشار ثابت هم میتونه باشه(که در این صورت از انتگرال می آد بیرون و یه حجم می مونه)در اون مثالی که برای کشف آنتالپی بود از سیستم سیلندر پیستونی استفاده کرده بودیم..کار محوری نداریم چون محور نداریم!(مث توربین) ولی تکرار اون متن بالا:سوال کرده بودم چرا کار محوری ظاهر شده؟من اگه بودم در پاسخ می گفتم:"برای کشف آنتالپی از س بسته استفاده کردن ولی در س بسته کاربردی نداره!"

فرق س باز و بسته هنوز جا داره کاملتر بشه

کشف خاصیت آنتالپی در پست مربوطه خوب کپی پیست نشد لینکش رو قرار میدم:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

ولی در کتاب های ترمو هست/استاد شما هم باید گفته باشه.بحث آنتالپی ناتمام موند بقیه باشه یه وقت دیگه.

لینک به دیدگاه
سوال کرده بودم چرا کار محوری ظاهر شده؟من اگه بودم در پاسخ می گفتم:"برای کشف آنتالپی از س بسته استفاده کردن ولی در س بسته کاربردی نداره!"

درسیستم های سیلندر پیستونی، کار مرزی در هر صورتی ایجاد میشه..بستگی به فرآیند داره/پلی تروپیک؟دما ثابت؟ فشار ثابت هم میتونه باشه(که در این صورت از انتگرال می آد بیرون و یه حجم می مونه)در اون مثالی که برای کشف آنتالپی بود از سیستم سیلندر پیستونی استفاده کرده بودیم..کار محوری نداریم چون محور نداریم!(مث توربین) ولی تکرار اون متن بالا:سوال کرده بودم چرا کار محوری ظاهر شده؟من اگه بودم در پاسخ می گفتم:"برای کشف آنتالپی از س بسته استفاده کردن ولی در س بسته کاربردی نداره!"

فرق س باز و بسته هنوز جا داره کاملتر بشه

کشف خاصیت آنتالپی در پست مربوطه خوب کپی پیست نشد لینکش رو قرار میدم:

ولی در کتاب های ترمو هست/استاد شما هم باید گفته باشه.بحث آنتالپی ناتمام موند بقیه باشه یه وقت دیگه.

مگه باز هم مطلبی از س باز و بسته مانده که من نگفتم؟؟؟

میشه اگه چیزی هست شما بگین که کامل بشه؟

ی سوال دارم که فکر میکنم خیلی مهمه.سوالم در مورد کار جریانورودی وخروجی هست(mpv) میخواستم بدونم که این کارتوسط چه چیزی تامیین میشه و m,p,v چه نقشی دارن.ممنون

لینک به دیدگاه

ی سوال دارم که فکر میکنم خیلی مهمه.سوالم در مورد کار جریانورودی وخروجی هست(mpv) میخواستم بدونم که این کارتوسط چه چیزی تامیین میشه و m,p,v چه نقشی دارن.ممنون

فعلا حسش نیست/بعدا می ام با طرز کار یکی دو تا وسیله، مفهومش رو براتون توضیح میدم یا دوستان دیگه..

لینک به دیدگاه

نه نمیشه خودتون یا دوستان دیگه..

توریبن محور داره/محورش هم پره داره/

به سه کمیت اشاره کردین

فشار

حجم

جرم

جرم تقسیم بر ججم میشه چگالی، پس روی چگالی و فشار مانور میدیم:

فرفره تا حالا درست کردین؟فوت کردین تا بچرخه؟

بخار پرفشار وارد توربین شده، ضربه سنگینی به پره های توربین میزنه تا بچرخن(پره های توربین بهینه ساخته میشن تا حداکثر چرخش رو داشته باشن) چرخش پره ها باعث چرخش محور توربین میشه و همین یعنی کار محوری.

فرفره کاغذی بود و با یه فوت(هوای نه چندان پر فشار) می چرخید

پره های توربین فلزی هستن ولی فشار بخار خیلی زیاده چگالی اش هم نسبت به هوا خیلی زیاده

قبلا اشاره کردین آیا وسیله های است که شکل مخزن باشه بعد سیال وارد بشه از یه طرف دیگه خارج بشه و حالات گذرا-جریان گذرا باشه؟ گفتم چنین وسیله ای نمیشناسم

آبگرمکن خورشیدی یه مخزنی هست آب سرد واردش میشه و آب گرم خارج میشه

قبلا پرسیدم فرق حالت(پایدار/گذرا) با جریان (پایدار/گذرا) چیه؟

بررسی کنید آب گرمکن خورشدی کدوم حالته؟به کارش هم می پردازیم

اصلا حالت پایدار-جریان گذرا داریم؟

حالت گذرا-جریان پایدار داریم؟

همه در حد ترمو مقدماتی هست..

دیروز اینا رو نوشته بودم ولی نت قاطی کرد و..

لینک به دیدگاه
نه نمیشه خودتون یا دوستان دیگه..

توریبن محور داره/محورش هم پره داره/

به سه کمیت اشاره کردین

فشار

حجم

جرم

جرم تقسیم بر ججم میشه چگالی، پس روی چگالی و فشار مانور میدیم:

فرفره تا حالا درست کردین؟فوت کردین تا بچرخه؟

بخار پرفشار وارد توربین شده، ضربه سنگینی به پره های توربین میزنه تا بچرخن(پره های توربین بهینه ساخته میشن تا حداکثر چرخش رو داشته باشن) چرخش پره ها باعث چرخش محور توربین میشه و همین یعنی کار محوری.

فرفره کاغذی بود و با یه فوت(هوای نه چندان پر فشار) می چرخید

پره های توربین فلزی هستن ولی فشار بخار خیلی زیاده چگالی اش هم نسبت به هوا خیلی زیاده

قبلا اشاره کردین آیا وسیله های است که شکل مخزن باشه بعد سیال وارد بشه از یه طرف دیگه خارج بشه و حالات گذرا-جریان گذرا باشه؟ گفتم چنین وسیله ای نمیشناسم

آبگرمکن خورشیدی یه مخزنی هست آب سرد واردش میشه و آب گرم خارج میشه

قبلا پرسیدم فرق حالت(پایدار/گذرا) با جریان (پایدار/گذرا) چیه؟

بررسی کنید آب گرمکن خورشدی کدوم حالته؟به کارش هم می پردازیم

اصلا حالت پایدار-جریان گذرا داریم؟

حالت گذرا-جریان پایدار داریم؟

همه در حد ترمو مقدماتی هست..

دیروز اینا رو نوشته بودم ولی نت قاطی کرد و..

پس هر جا که حجم و فشار باشه کار جریان داریم. فقط نفهمیدم که چرا جرم را به حجم تقیسم کردی مگه نمیشه با جرم وحجم کار جریان را توضیح داد؟

آبگرمکن همون جریان پایدار حالت پایدار باید باشه.

راستی انرژی درونی در اثر برخورد مولکولی هست یا عوامل دیگر هم باعث ایجاد آن میشود؟

لینک به دیدگاه
پس هر جا که حجم و فشار باشه کار جریان داریم. فقط نفهمیدم که چرا جرم را به حجم تقیسم کردی مگه نمیشه با جرم وحجم کار جریان را توضیح داد؟

آبگرمکن همون جریان پایدار حالت پایدار باید باشه.

راستی انرژی درونی در اثر برخورد مولکولی هست یا عوامل دیگر هم باعث ایجاد آن میشود؟

با جرم و حجم که نمیشه باید فشار رو در نظر بگیریم

جرم تقسیم بر حجم میشه چگالی

حجم ///////// جرم ////// حجم مخصوص

کار سیلندر پیستونی داشتیم که میشد انتگرال فشار dv

اینجا کار محوری داریم که میشه انتگرال حجم مخصوص dp

فعلا همین قدر کفایت میکنه

لینک به دیدگاه

و تا سوال در مورد روابط ترمودینامیکی داشتم:

1) آیا انرژی آزاد گیبس با تابع گیبس فرقی دارن و اینکه مفهوم فیزیکی گیبس چیه،در واقع چه چیزی نشون میده

2) تابع هلمولتز چیست و چه چیزی نشون میده؟ ( a=u-ts

لینک به دیدگاه

با استفاده از ویکی پدیا میتونم اینجوری پاسخ شما رو بدم.

انرژی آزاد گیبس کمیتی ترمودینامیکی است که میزان خودبه‌خود انجام شدن یک واکنش را نشان می‌دهد. این کمیت با dfcf28d0734569a6a693bc8194de62bf.png نمایش داده می‌شود. انجام یک فرآیند از لحاظ ترمودینامیکی هنگامی امکان‌پذیر است که تغییرات انرژی آزاد گیبس منفی باشد.

انرژی آزاد گیبس را می‌توان از این معادلات بدست آورد:

29b4a1df0c3d79afe1ca790992058907.png

این فرمول‌ها دربرگیرندهٔ دو عامل است که در انجام‌پذیری واکنش‌ها در طبیعت مؤثرند: آنتالپی (انرژی سیستم) و آنتروپی (بی‌نظمی سیستم).

انتالپی (H) تغییرات انرژی ضمن انجام واکنش را دربرمی‌گیرد. این تغییرات هم انرژی جنبشی راشامل می‌شود و هم انرژی پتانسیل را، به شرط آن که در حین انجام واکنش فشار وارد بر سیستم ثابت باشد.

یک واکنش زمانی از نظر انرژی انجام‌پذیر تلقی می‌شود که بر اثر انجام آن انرژی سیستم کمتر شود. به عبارت بهتر سیستم پایدارتر شود. در این صورت تغییرات انتالپی منفی خواهد بود.

اما در اطراف ما بسیاری از واکنش‌ها اتفاق می‌افتند که در آن‌ها سیستم گرما می‌گیرد و انرژی آن افزایش می‌یابد، یعنی تغییرات انتالپی در آن‌ها مثبت است. این گونه واکنش‌ها به علت عامل دوم رخ می‌دهند که آنتروپی نامیده می‌شود و با S نشان داده می‌شود. این عامل نشان‌دهندهٔ میزان بی‌نظمی سیستم است و زمانی مساعد است که انجام واکنش سبب زیادشدن بی‌نظمی در سیستم شود. در فرمول انرژی آزاد گیبس عامل S در T ضرب می‌شود که دمای مطلق (کلوین) گاز است، یعنی اثر عامل بی‌نظمی در دمای بالا بیشتر است.

انرژی آزاد هلمولتز تابعی ترمودینامیکی است که توانایی سیستم برای انجام کار را در شرایط هم‌دما نشان می‌دهد.

این دو صفحه رو حتما مطالعه کنید.

لینک به دیدگاه
با استفاده از ویکی پدیا میتونم اینجوری پاسخ شما رو بدم.

انرژی آزاد گیبس کمیتی ترمودینامیکی است که میزان خودبه‌خود انجام شدن یک واکنش را نشان می‌دهد. این کمیت با dfcf28d0734569a6a693bc8194de62bf.png نمایش داده می‌شود. انجام یک فرآیند از لحاظ ترمودینامیکی هنگامی امکان‌پذیر است که تغییرات انرژی آزاد گیبس منفی باشد.

انرژی آزاد گیبس را می‌توان از این معادلات بدست آورد:

29b4a1df0c3d79afe1ca790992058907.png

این فرمول‌ها دربرگیرندهٔ دو عامل است که در انجام‌پذیری واکنش‌ها در طبیعت مؤثرند: آنتالپی (انرژی سیستم) و آنتروپی (بی‌نظمی سیستم).

انتالپی (H) تغییرات انرژی ضمن انجام واکنش را دربرمی‌گیرد. این تغییرات هم انرژی جنبشی راشامل می‌شود و هم انرژی پتانسیل را، به شرط آن که در حین انجام واکنش فشار وارد بر سیستم ثابت باشد.

یک واکنش زمانی از نظر انرژی انجام‌پذیر تلقی می‌شود که بر اثر انجام آن انرژی سیستم کمتر شود. به عبارت بهتر سیستم پایدارتر شود. در این صورت تغییرات انتالپی منفی خواهد بود.

اما در اطراف ما بسیاری از واکنش‌ها اتفاق می‌افتند که در آن‌ها سیستم گرما می‌گیرد و انرژی آن افزایش می‌یابد، یعنی تغییرات انتالپی در آن‌ها مثبت است. این گونه واکنش‌ها به علت عامل دوم رخ می‌دهند که آنتروپی نامیده می‌شود و با S نشان داده می‌شود. این عامل نشان‌دهندهٔ میزان بی‌نظمی سیستم است و زمانی مساعد است که انجام واکنش سبب زیادشدن بی‌نظمی در سیستم شود. در فرمول انرژی آزاد گیبس عامل S در T ضرب می‌شود که دمای مطلق (کلوین) گاز است، یعنی اثر عامل بی‌نظمی در دمای بالا بیشتر است.

انرژی آزاد هلمولتز تابعی ترمودینامیکی است که توانایی سیستم برای انجام کار را در شرایط هم‌دما نشان می‌دهد.

این دو صفحه رو حتما مطالعه کنید.

یکی از دوستانم گفت هلموهلتز همون گیبسه در سیستم بسته

لینک به دیدگاه

با تشکر از پاسخ های کاملتون

1) می خواستم بدونم که اهمیت روابط ماکسول به خاطر به دست آوردن تغییرات آنتروپی است؟

2) در صفحه 105 ترمو 2 راهیان ارشد 4 تا معادله کمکی به دست آورده که از برابر قرار دادن دما و فشار و... به دست اومده.مثلا در مورد دما اورده:

du/ds)v=dh/ds)p

میخواستم بدونم چه طوری حفظ کنم

لینک به دیدگاه

با سلام

1) فرق بخار و گاز چیه؟

2) هوایی که در اطراف ما هست (تهران)آیا در ناحیه سوپر هیت قرار داره؟ و اینکه در هوای سوپر هیت رطوبت وجود داره؟

3) رطوبت نسبی و رطوبت مخصوص خوندم ولی مفهوم فیزیکیش نفهمیدم:confused::confused:

لینک به دیدگاه
با سلام

1) فرق بخار و گاز چیه؟

2) هوایی که در اطراف ما هست (تهران)آیا در ناحیه سوپر هیت قرار داره؟ و اینکه در هوای سوپر هیت رطوبت وجود داره؟

3) رطوبت نسبی و رطوبت مخصوص خوندم ولی مفهوم فیزیکیش نفهمیدم:confused::confused:

سلام

1) بخار متشکل از دو فاز گاز و مایع هستش. ولی گاز تک فازیه.

2) بخار سوپرهیت همان بخار خشکه که بهش حرارت داده ایم و دمایش افزایش داده ایم بدون آنکه فشار آن افزایش یافته باشه. یعنی اینکه رطوبت نباید داشته باشه.

3) رطوبت نسبی

relativehumidityball.gif

لینک به دیدگاه

vapor.jpgVapor vs Gas

A gas refers to a substance that has a single defined thermodynamic state at room temperature whereas a vapor refers to a substance that is a mixture of two phases at room temperature, namely gaseous and liquid phase. This also means that a vapor is a substance that has experienced some sort of phase change at room temperature. A gas is a substance whose molecules are in constant free motion past each other and can be compressed, which can also be referred to as a compressible fluid. When no liquid or solid can form at the temperature of the gas it is called a fixed gas.

It is worth noting that when referring to the four states of matter there is a ‘gas phase’ which does not necessarily refer to a gas as a distinct element but rather represents differences in interrelationships of molecules. A
has its single gas particles vastly separated, making a gas invisible to the eye. When a substance is at a temperature below its critical temperature it is in a ‘gas phase’ and therefore will be a vapour. A vapour can co-exist with a liquid or solid when they are in equilibrium state. Therefore from this we can infer that a vapour is a gas state of a substance at a temperature where it can co-exist with its liquid or solid state so for a liquid or solid to become vapour it does not have to first boil.

It is also of paramount importance to note that vapour is a result of the two types of vaporization of a liquid which are boiling and evaporation, the transition from liquid phase to ‘gas phase’. Evaporation occurs at the surface of the liquid when its temperature is below the boiling temperature at a given pressure. Boiling occurs below the surface of the liquid.

Summary:

1. A gas has one defined state at room temperature whereas a vapour is a substance that is in gaseous and liquid equilibrium at room temperature, at a given pressure. A gas can also refer to a single element of matter with its own unique physical and chemical properties, for example oxygen, nitrogen and neon.
2. Because vapour is actually the gaseous state of an element, vapour particles will be of a single element and may have a definite shape whereas gas particles when observed under microscopic view do not have a definite shape and will be a collection of atoms, ions, electrons and molecules. However both gas and vapour particles are in a random motion, colliding with each other or the walls of the containing vessel when observed under a microscope.

لینک به دیدگاه

فرق گاز با بخار اینه که بخار قابلیت تبدیل شدن به مایع یا به عبارتی کندانس شدن رو داره اما گاز نه

هوای اطرافمون هم سوپرهیت نیست.:ws38: وگرنه جزغاله میشدیم !!!

لینک به دیدگاه
فرق گاز با بخار اینه که بخار قابلیت تبدیل شدن به مایع یا به عبارتی کندانس شدن رو داره اما گاز نه

هوای اطرافمون هم سوپرهیت نیست.:ws38: وگرنه جزغاله میشدیم !!!

میشه بگین هوای اطرافمون درجه فازی هست؟ آخه یادمه یکی از استادامون میگفت سوپر هیته.راستی یکی از استادامون هم میگفت آب رودخانه ها مایع متراکمه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...