رفتن به مطلب

پاسخگویی به اشکالات دروس انتقال حرارت و ترمودینامیک (کارشناسی ارشد)

ارسال های توصیه شده

سوال 1: اختلاف فشار رو ابتدا بدست بیار/ از فرمول "رو جی اچ" استفاده کن

ارتفاع که 70 سانتی متر آمونیاک

رو(چگالی) آمونیاک رو از کتاب بگیر بذار

جی هم که 9.81

اختلاف فشار رو مساوی "رو جی اچ(ارتفاع برج) هوا" قرار بده و تموم

سوال2: قانون دوم نیوتن/شتاب صفر/ سه تا نیرو داریم وزن پیستون و نیروی فنر یه طرف نیروی گاز طرف دیگه با توجه به رابطه نیرو فشار و سطح مقطع تموم کن کار رو.

ممنون دوست عزیز.

من همین کارهارو میکنم. ولی با اون جواب نهایی که داده شده اصلاً یکی در نمیاد.:JC_thinking: :(

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 189
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ممنون دوست عزیز.

من همین کارهارو میکنم. ولی با اون جواب نهایی که داده شده اصلاً یکی در نمیاد.:JC_thinking: :(

یه بار دیگه حلشون کن /تبدیل واحد/ چگالی آمونیاک/ سوال دوم فشار اتمسفر نداریم؟ نیروی خارجی نداریم؟

لینک به دیدگاه
یه بار دیگه حلشون کن /تبدیل واحد/ چگالی آمونیاک/ سوال دوم فشار اتمسفر نداریم؟ نیروی خارجی نداریم؟

هزارتا دنگ و فنگ روشون درووردم ولی نشد. میشه خودتون حلش کنید؟

لینک به دیدگاه

سوال اول که من به جواب آخر رسیدم

سوال دوم نه منتها:

اگه

1-فشار اتمسفر(حدود 100 کیلو پاسکال) و

2-نیروی فنر رو همانطور که مهندس حمید اشاره کردن به سمت بالا در نظر بگیرید

به جواب آخر می رسیم

در مورد فشار اتمسفر فک کنم اگه چیزی نگفتن باید در نظر بگیریم /زمان ما فک کنم یه چنین چیزهایی می گفتن..

موفق باشید

لینک به دیدگاه

p=f/a+p(atm)+w/a

p=(4*9.8/35*10^4 *10^-3kpa)+(101kpa)+(60/35*10^4 *10^-3kpa

راه حلی غیر از این هم نداره

سوال 4 هم که واضح نیست جرم کدوم پیستون و فشار خلا در کجا داده شده،پستون Bدقیقا کجا هست و...

بقیه سوالات هم که پاسخ داده شد و مطابق آنچه که گفته شد انجام بدهید.

لینک به دیدگاه
p=f/a+p(atm)+w/a

p=(4*9.8/35*10^4 *10^-3kpa)+(101kpa)+(60/35*10^4 *10^-3kpa

راه حلی غیر از این هم نداره

سوال 4 هم که واضح نیست جرم کدوم پیستون و فشار خلا در کجا داده شده،پستون Bدقیقا کجا هست و...

بقیه سوالات هم که پاسخ داده شد و مطابق آنچه که گفته شد انجام بدهید.

سلام. در مورد سوال دوم استاد یه مقدار کم داده، در کتاب سنجل فشار اتمشفرش رو داده 95 کیلو پاسکال ولی اینجا نداده. که اگه بخوایم خودمون فشار اتمسفر رو 101 بگیریم فشار در میاد 129.3 کیلو پاسکال.

در مورد سوال اول. من همچنان به اون عدد نمی رسم.

ارتفاع برج 0.7 متر هست. که در رابطه رو جی اچ که روی چگالی برابر 0.694 هست. بعد فشار به دست اومده رو دوباره در رابطه رو جی اچ که اینبار روی هوا برابر است با 1.169 گذاشتم ولی اچ مورد نظر بدست نیومد. :ws52:

لینک به دیدگاه

درود...از 8 فصل کتاب انتقال پوران کدوم فصلها مهمتر هستن...من نمیخوام کل انتقال رو بخونم ..میخوام با خوندن چند فصل مهم 2 سوال رو بزنم...باید چه فصلهایی رو بخونم...:ws38:

لینک به دیدگاه
درود...از 8 فصل کتاب انتقال پوران کدوم فصلها مهمتر هستن...من نمیخوام کل انتقال رو بخونم ..میخوام با خوندن چند فصل مهم 2 سوال رو بزنم...باید چه فصلهایی رو بخونم...:ws38:

سه فصل رسانایی-جابجایی-تشعشع

لینک به دیدگاه
یعنی فصلهای هدایت چند بعدی پایدار و ناپایدار-جابجایی آزاد رو هم در برمیگیره:banel_smiley_4:

شما مباحث انتقال یک رو بخونید...جابجایی آزاد انتقال دو است............

لینک به دیدگاه
کارفرآیندفشار ثابت برگشت پذیر(انتروپی ثابت)
کار فشار ثابت؟؟!!!اگه فشار ثابت باشه که dP=0 میشه و VdP=0 ...به نظرم اگه معادله دوم TdS درنظر بگیریم Tds=dh-vdP و معادله انرژری آزاد گیبس dG=dh-Tds ...پس میشه dG=vdP نمیدونم همیشه از این ترم vdP به عنوان انرژی آزاد گیبس استفاده میشه یا اسم دیگه ای داره و نشان دهنده چیز دیگه ای است...
لینک به دیدگاه
کار فشار ثابت؟؟!!!اگه فشار ثابت باشه که dP=0 میشه و VdP=0 ...به نظرم اگه معادله دوم TdS درنظر بگیریم Tds=dh-vdP و معادله انرژری آزاد گیبس dG=dh-Tds ...پس میشه dG=vdP نمیدونم همیشه از این ترم vdP به عنوان انرژی آزاد گیبس استفاده میشه یا اسم دیگه ای داره و نشان دهنده چیز دیگه ای است...

نه عزیز،فشار ثابت رو من نمیدونم چرا اون موقع نوشتم و اشتباه هستش،ساعت4صبح بود،اشتباه pdv دیدم احتمالا

همون کار برگشت پذیر هست

صفحه 10

جلد دوم کتاب راهیان

اثباتش هم خیلی ساده هست.البته یک منفی هم باید داشته باشه ها...

لینک به دیدگاه
نه عزیز،فشار ثابت رو من نمیدونم چرا اون موقع نوشتم و اشتباه هستش،ساعت4صبح بود،اشتباه pdv دیدم احتمالا

همون کار برگشت پذیر هست

صفحه 10

جلد دوم کتاب راهیان

اثباتش هم خیلی ساده هست.البته یک منفی هم باید داشته باشه ها...

الان تو کتاب راهیان نوشته vdp رو نوشته کار؟

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام. من دوتا سوال جدید دارم. جواب هر دوتاشونو هم دارم ولی نمی فهمم جواب رو.

سوال اول)) آب مایع اشباع در دمای ثایت 60 درجه سانتیگراد تحت چه فشاری 1 درصد کاهش می یابد؟

جواب) اول از روی جدول ب-1-1 ، خواص ترمودینامیکی آب، آب اشباع حجم مخصوص رو در دمای 60 درجه سانتیگراد بدست میاریم که حجم مخصوص کل برابر حجم مخصوص مایع اشباع است : 0.001017

در مرحله دوم گفته 1 درصد حجم مایع اشباع کاهش می یابد، یعنی 99 درصد مایع اشباع داریم که 0.99 رو در حجمی که در مرحله 1 بدست اومد ضرب می کنیم و حجم مخصوص رو در این حالت می یابیم : 0.0010068

حالا اینجاش رو متوجه نمی شم که گفته فشار بین 20 و 30 مگاپاسکال هست و p= 23.8 MP . چطوری این محدوده رو بدست اوورد؟ و چطوری این فشار رو پیدا کرد؟ و چرا این محدوده فشار یعنی بین 20 و 30 رو در نظر گرفته؟

این از سوال اول. سوال دوم رو هم بعدا می پرسم.

ممنون میشم منو توی این ماجرا روشن کنید و توضیح بدید بهم.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام. ممنون میشم یکی جواب این سوال رو هرچه زودتر بده. آخه برای فردا لازمش دارم.

یک مخزن صلب که حاوی 0.4 متر مکعب هوا در 400 کیلوپاسکال و 30 درجه سانتیگراد می باشد بوسیله یک شیر به سیلندر پیستون، که پیستون در ته سیلندر قرار دارد متصل است. جرم پیستون به حدی است که فشاری معادل 200 کیلو پاسکال لازم است تا پیستون را بالا ببرد. اکنون شیر را باز می کنیم و هوا به درون سیلندر جریان می یابد تا اینکه فشار درون مخزن به 200 کیلوپاسکال می رسد. طی این فرآیند تبادل گرما با محیط صورت می گیرد به طوری که هوا همواره در 30 درجه سانتیگراد باقی می ماند. انتقال حرارت را برای این فرآیند محاسبه کنید؟

لینک به دیدگاه
سلام. ممنون میشم یکی جواب این سوال رو هرچه زودتر بده. آخه برای فردا لازمش دارم.

یک مخزن صلب که حاوی 0.4 متر مکعب هوا در 400 کیلوپاسکال و 30 درجه سانتیگراد می باشد بوسیله یک شیر به سیلندر پیستون، که پیستون در ته سیلندر قرار دارد متصل است. جرم پیستون به حدی است که فشاری معادل 200 کیلو پاسکال لازم است تا پیستون را بالا ببرد. اکنون شیر را باز می کنیم و هوا به درون سیلندر جریان می یابد تا اینکه فشار درون مخزن به 200 کیلوپاسکال می رسد. طی این فرآیند تبادل گرما با محیط صورت می گیرد به طوری که هوا همواره در 30 درجه سانتیگراد باقی می ماند. انتقال حرارت را برای این فرآیند محاسبه کنید؟

حلت و جریان یکنواخت

معداله پیوستگی و قانون اول رو بنویس

هوا رو گاز ایده آل فرض کن

پی وی =ام آر تی

جرم اولیه و ثانویه بدست می اد

از پیوستگی جرم خروجی بدست می آد

در قانون اول آنتالپی ها بربر و یو(انرژی داخلی) برابر چون گاز رو ایده آل فرض کردیم

کار نداریم

انتقال حرارت بدست می آد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...