رفتن به مطلب

پاسخگویی به اشکالات دروس انتقال حرارت و ترمودینامیک (کارشناسی ارشد)

ارسال های توصیه شده

میشه بگین هوای اطرافمون درجه فازی هست؟ آخه یادمه یکی از استادامون میگفت سوپر هیته.راستی یکی از استادامون هم میگفت آب رودخانه ها مایع متراکمه

استادتون میخواسته جنبه شوخیتون رو بسنجه :ws3:

بخار سوپر هیت رو تو بویلر تهیه میکنن و کاربرد های خاص خودشو داره.

هوای اطرافمون بسته به شرایط دمایی و فشاری و مکانی فکر میکنم میتونه بخار اب موجود در اون بخار اب اشباع SATURATED STEAM یاشه.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 189
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

با تشکر از پاسخ های کاملتون

1) می خواستم بدونم که اهمیت روابط ماکسول به خاطر به دست آوردن تغییرات آنتروپی است؟

2) در صفحه 105 ترمو 2 راهیان ارشد 4 تا معادله کمکی به دست آورده که از برابر قرار دادن دما و فشار و... به دست اومده.مثلا در مورد دما اورده:

du/ds)v=dh/ds)p

میخواستم بدونم چه طوری حفظ کنم

همانگونه که میدونید اندازه گیری آنتروپی به صورت تئوری بسیار سخته ،ولی روابط ماکسول با استفاده از تغییرات پارامترهایی مانند دما و فشار،تغییرات آنتروپی را محاسبه میکنه.

نه،نیازی به حفظ کردن نداره،کافیه شما انرژی درونی،آنتالپی ،تابع گیبس و انرژی آزاد هلمهولتز رو بشناسید،با نوشتن اونا و مشتق گرفتن هر ترم نسبت به پارامتر متغیر کناریش در شرایط ثابت متغیر دیفرانسیلی خودش به روابط ماکسول میرسید.امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم

:icon_pf (34):

tmwt8bg6onilt3c16oa.png

لینک به دیدگاه
راستی دوستان این نمودار مولیر چه چیزی نشون میده؟

این نمودار بصورت گرافیکی دمای هوا و رطوبت و آنتالپی رو بهم وابسته میکنه ...مانند نمودارهای ترمودینامیکی دیگه،کافیه دو نقطه از آن رو داشته باشیم تا بشه بقیه خواص رو بدست آورد.در تهویه مطبوع بسیار کاربردی هستش.

لینک به دیدگاه
سلام

1) بخار متشکل از دو فاز گاز و مایع هستش. ولی گاز تک فازیه.

2) بخار سوپرهیت همان بخار خشکه که بهش حرارت داده ایم و دمایش افزایش داده ایم بدون آنکه فشار آن افزایش یافته باشه. یعنی اینکه رطوبت نباید داشته باشه.

3) رطوبت نسبی

relativehumidityball.gif

ممنون از پاسختون

در تشکیل نقطه شبنم میگیم که در فشار ثابت بخار سوپرهیت را سرد سازی میکنیم تا کندانس بشه.یعنی رطوبت موجود در سوپرهیت چگالیده بشه که این با مطلب شما تضاد داره .چون گفتین سوپرهیت رطوبت نداره

و مطلب دوم اینکه من مفهوم رطوبت نسبی و مخصوص نفهمیدم.اگه ی مثال بزنین ممنون میشم

لینک به دیدگاه
همانگونه که میدونید اندازه گیری آنتروپی به صورت تئوری بسیار سخته ،ولی روابط ماکسول با استفاده از تغییرات پارامترهایی مانند دما و فشار،تغییرات آنتروپی را محاسبه میکنه.

نه،نیازی به حفظ کردن نداره،کافیه شما انرژی درونی،آنتالپی ،تابع گیبس و انرژی آزاد هلمهولتز رو بشناسید،با نوشتن اونا و مشتق گرفتن هر ترم نسبت به پارامتر متغیر کناریش در شرایط ثابت متغیر دیفرانسیلی خودش به روابط ماکسول میرسید.امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم

:icon_pf (34):

tmwt8bg6onilt3c16oa.png

شرمنده ولی نفهمیدم

لینک به دیدگاه
فرق گاز با بخار اینه که بخار قابلیت تبدیل شدن به مایع یا به عبارتی کندانس شدن رو داره اما گاز نه

هوای اطرافمون هم سوپرهیت نیست.:ws38: وگرنه جزغاله میشدیم !!!

ینی گاز رطوبت نداره؟

لینک به دیدگاه

1)مفهوم رطوبت نسبی 100% یعنی اینکه هوا جا نداره که به آن رطوبت بزنیم؟

2)میشه گفت هر چیز که رطوبت نسبی 100 % داره ؛ مایع است؟

3)کلمه اشباع در هوای اشباع(مخلوط هوا بخار) با اشباع در فصل سوم(ناحیه اشباع) چه تفاوتی دارن؟من به کلی گیج شدم

4)تفاوت هوا با گاز چیه؟

لینک به دیدگاه
ممنون از پاسختون

در تشکیل نقطه شبنم میگیم که در فشار ثابت بخار سوپرهیت را سرد سازی میکنیم تا کندانس بشه.یعنی رطوبت موجود در سوپرهیت چگالیده بشه که این با مطلب شما تضاد داره .چون گفتین سوپرهیت رطوبت نداره

و مطلب دوم اینکه من مفهوم رطوبت نسبی و مخصوص نفهمیدم.اگه ی مثال بزنین ممنون میشم

رطوبت نسبی:نسبت مقدار رطوبت موجود در بخار آب به رطوبت موجود در هوا و بخار آب

رطوبت مطلق:نسبت بخار آب مخلوط به مقدار هوای موجود(بر مبنای جرم) البته بر مبنای جرم بر حجم و فشار جزئی نیز بیان میشه.

در مواقعی که نرخ بخار آب برامون مهمه از رطوبت نسبی به جای رطوبت مطلق استفاده می کنیم.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام دوستان جواب این سوال برام مبهمه (تست کنکور کارشناسی ارشد91)

در احترق متان با 80%هوای استوکیومتریک(هوای تئوری)،نسبت هوا به سوخت (مولی ) برابر است با:

1)7.6

2)1.6

3)15.3

4)22.2

سوال خیلی ساده ایه ولی اکثرا(ازجمله خودم ) این تستو غلط زدند

لینک به دیدگاه
95q4pfyt77wutr3gqpie.jpg

طرف دوم معادله رو به دلیل اینکه بهش نیازی نبود ننوشتم...

مگه نگفته بود نسبت مولی .. آخه نسبت مولی مگه نمیشه 1.6

تعداد مول هوا 1.6به دست میاد.. مهندس اینی که نوشتی مال نسبت جرمیه .. اگر هم درست باشه و طراح منظورش نسبت جرمی باشه .حاصل AF=13.728

میشه نه 7.6 .. دوباره حساب کن:ws38:

لینک به دیدگاه
مگه نگفته بود نسبت مولی .. آخه نسبت مولی مگه نمیشه 1.6

تعداد مول هوا 1.6به دست میاد.. مهندس اینی که نوشتی مال نسبت جرمیه .. اگر هم درست باشه و طراح منظورش نسبت جرمی باشه .حاصل AF=13.728

میشه نه 7.6 .. دوباره حساب کن:ws38:

آهان یه اشتباهی کردم،برا خودم اینجا مولی نوشتم ولی در پاسخ شما جرمی رو نوشتم:ws3:

وجواب مولی رو گذاشتم و دیگه جک نکردم با ماشین حساب و اینا...

ما در واقع مول هوامون میشه:

*2*0.8(1+3.76)=7.6

جوابش میشه این.

لینک به دیدگاه
آهان یه اشتباهی کردم،برا خودم اینجا مولی نوشتم ولی در پاسخ شما جرمی رو نوشتم:ws3:

وجواب مولی رو گذاشتم و دیگه جک نکردم با ماشین حساب و اینا...

ما در واقع مول هوامون میشه:

*2*0.8(1+3.76)=7.6

جوابش میشه این.

آهان حالا درست شد .. چه اشتباهی کردما:icon_pf (34):

شما اینو خودت درست زدی؟

لینک به دیدگاه
آهان حالا درست شد .. چه اشتباهی کردما:icon_pf (34):

شما اینو خودت درست زدی؟

آشکالی نداره دیگه الان که گذشته...شما خب شاید نیتروژن رو در نظر نگرفتی

آره من اینو درست زدم،فقط اون موقع که داشتم جواب شما رو میدادم واقعا ذهنم درگیر بود و روی کاغذ کاملا درست نوشتم بعد که برا شما تایپ کردم نمیدونم چرا اینجوری شد:ws3:

لینک به دیدگاه
آشکالی نداره دیگه الان که گذشته...شما خب شاید نیتروژن رو در نظر نگرفتی

آره من اینو درست زدم،فقط اون موقع که داشتم جواب شما رو میدادم واقعا ذهنم درگیر بود و روی کاغذ کاملا درست نوشتم بعد که برا شما تایپ کردم نمیدونم چرا اینجوری شد:ws3:

اتفاقا نیتروژن رو هم در نظر گرفتم ولی من سر جلسه فکر کردم منظور از هوا O2+3.76N2و ضریب پشت هوا رو در نظر گرفتم و اصلا توجه نکردم تعداد مول هوا 4.76 :vahidrk:.. باخودم گفتم چه تست آسونی !!!!:vahidrk:گذشته ها گذشته :ws3:
لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 2 هفته بعد...

درود

یه سئوال برای درس انتقال حرارات چه فرمول هایی نیاز به حفظ کردنش هست ؟

کتابی که از روش می خونم راهیان ارشد هست البته جزوه استاد کوثری را هم دارم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...