رفتن به مطلب

آمادگی برای مرحله اول کارشناسی ارشد طراحی شهری

ارسال های توصیه شده

سوال یکی از بچه ها,اینجا جواب میدم شاید سوال بقیه هم بود

من یه چن تا سوال داشتم راستش من پارسال امتحانی کنکور شرکت کردم .. برا همین یه سری از منابع رو خوندم ...

الان که دوباره می خوام امسال بخونم موندم دوباره بشینم کتابارو بخونم یا خلاصه هایی که پارسال ازش نوشتم بخونم چون اگه بخوام بخونم وقت کم میارم....می خواستم ببینم شما که سال دومتون بوه چه کار کردید 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

و اینکه من به شدت استرس دارم ..منابعی که شما خوندید و دیدم و یه سریاشو مشخص کردم بخونم ولی می ترسم تموم نشه و وقت نکنم بخونم یا نشه و از این حرفا TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

خب بستگی داره کدوم منابع باشن؛اون کتابایی که بهشون میگیم بیس بهتره دوباره خونده بشن؛ولی کتابای با اهمیت کمترو اگه خلاصه خوب ازش ورداشتی که اصل مطلبو انتقال میده بهتره برا سیو زمان همون خلاصه رو بخونی؛مخصوصا که میگی خلاصه هارو خودت نوشتی و آدم با خلاصه ی خودش خیلی بهتر ارتباط برقرار میکنه؛من سال دوم بعضی از کتاباییو که بنظرم کم اهمیت میومد ازرو خلاصه خوندم,ولی اگه نا آشنا به محتوای خود کتابید خلاصه نخونید

سوال دوم:اگه اون لیستیو که من گذاشتم دانلود کرده باشی میبینی من دوجور دسته بندی کردم کتابارو:الویت بندی زمانی(با 3تا رنگ),الویت اهمیتی(بولد شده و بولد نشده)

و قبلن یه جا گفتم اگه زمان کمه بهتره به 60-70 درصد منابع بپردازید و حتمن همونارو مرور کنید؛نه 100 درصد مطالب بی مرور....با توجه به اینا و زمانی که داری شما بیا یه برنامه برا خودت بریز که تو هرماه تا ماه مرور چه کتابایی رو با چه ترتیبی میخوای بخونی؛سعی کن زمانبندیت واقع بینانه و حتا بدبینانه باشه و برا هرکتاب زمان بیشتری نسبت به اونچه که تخمین میزنی اختصاص بدی تو برنامت؛اونوقت خیالت راحته که تو بدترین شرایط پیش رفتن با برنامت باعث میشه تو به منابع مورد نظرت برسی؛و اگه خوب پیش بری از برنامت جلو هم بیفتی و اون وقت اضافه رو بذاری برای کتابایی که فکر میکردی بشون نمیرسیدی,اون الویت بندیا میتونه تو انتخاب کتابا بتون کمک کنه؛لزومن نمیخواد با همون الویت بندی من پیش برید،به تشخیص خودتون هم اعتماد کنید؛منتها حتمن این زمانبندی دراز مدت شخصیو برا خودتون انجام بدید

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 167
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

راستش چن روزه خیلی دنبال منابع مهم گشتم تو نت.اینا دسگیرم شد که برسونم تا بهمن

تاریخ شکل شهر،از شارتاشهر، مبانی معماری غرب قبادیان،زیبایی شناسی گروتر،محیط پاسخده،مبانی نظری وفرایندطراحی پاکزاد،فرایند طراحی بحرینی،مقدمه مبانی ب.ش شیعه،سیر اندیشه ها،جزوات خانه شهرسازان و آفرینش نظریه معماری

البته به آخری زیاد مطمئن نیستم شنیدم خیلیم وقت گیره.

بنظرت اینا رو خوب بخونم میشه امیدواربود به رتبه خوب؟آخه ترجیح میدم چنتا کتابو خوب خوب بخونم تا سرسری همه کتابا رو بخونم.

این وسط نمیدونم کتاب لادن اعتضادی و کتابای پاکزاد که واسه تاریخ شهره لازمه بخونم یانه.

تعریف جزوه خانه شهرسازانم زیادشنیدم ولی چون شهرستانم باید سفارش بدم بفرستن برام.دیدیشون؟بنظرت میشه به سیر اندیشه هادرشهرسازیش بسنده کرد؟

بنظر من هرچی تو مطالعتون منابع بیشتری رو پوشش بدین هم تسلطتون به مطالب بیشتر میشه(بعلت تکرار زیاد نکته ها گاهی با دیدگاه های متفاوت تو کتابای مختلف) هم خیالتون راحت تره سر جلسه درمقابل سوالات نا آشنا دست و پاتونو گم نمیکنید و فکر نمیکنید این سوال از منابعی اومده که شما نخوندید؛درضمن بعلت همپوشانی و تکرار زیاد مطالب تو منابع طراحی شهری از یه جایی به بعد بعلت آشنایی با مطالب سرعت مطالعتون یخورده بالا میره؛بهرحال اگه خواستین فقط رو کتابای مهم وقت بذارین همین عناوینی که بش اشاره کردین و بخونین+تاریخ اروپا پاکزاد+تاریخ ایران پاکزاد(حداقل فصل جمعبندی)+مکانهای عمومی؛فضاهای شهری متیو کارمونا+تحلیل مبانی نظری طراحی شهری معاصر بحرینی+طراحی شهری بسوی شکل پایدارتر شهر بحرینی

کتاب شهرسازی معاصر اعتضادی هم اگه تصمیم گرفتید بخونیدش قبلن گفتم بهتره قبل از شروع سیر اندیشه ها 1 خونده بشه؛کتاب آفرینش نظریه معماری جان لنگ رو هم نخونید؛چون ترجمش خیلی بده؛تو جلد 3 سیر اندیشه ها هست با بیان خوب محتوا رسونده شده

بغیر از اون کتابای سیمای شهر-تئوری شکل شهر لینچ؛ فضای شهری راب کریر؛ مبانی طراحی شهری هدمن؛ گزیده منظر شهری کالن؛بعد پنهان ادوارد هال و طراحی شهرها ادموند بیکن که جزو منابع مهمن همه با بیان خیلی خوب بطور خلاصه تو سیر اندیشه ها هستن

پس حتمن کتابای سیر رو خیلی خوب بخونید

جزوه های خانه شهرسازانم تاریخ و مباحث عمومیش خوبه

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سارا جان سلام:icon_gol:

خانمی یه سوال: تاریخ شکل شهر جیمز موریس دو جلده؟؟هر دوجلدو باید خوند؟

خلاصه مباحث شکیبامنش و قربانیان واسه قسمت تاریخش از هر دو جلدش استفاده کرده.یعنی کل قسمت تاریخشو باید بخونیم یا قسمتایی که مربوط به جلد اوله؟

یکیم این که بنظرت اگه تاریخی که شکیبامنش خلاصه کرده+تاریخ اروپای پاکزاد رو بخونیم کافیه یا حتما باید کتاب جیمزموریسم بخونیم؟

با نوشته هات به خوندن کتاب سیراندیشه هاواسه کنکور علاقه مند شدم خواستم نظرتو در مورد مطالعه تاریخ جیمز موریسم بدونم

دستت طلا خانمی:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سارا جان سلام:icon_gol:

خانمی یه سوال: تاریخ شکل شهر جیمز موریس دو جلده؟؟هر دوجلدو باید خوند؟

خلاصه مباحث شکیبامنش و قربانیان واسه قسمت تاریخش از هر دو جلدش استفاده کرده.یعنی کل قسمت تاریخشو باید بخونیم یا قسمتایی که مربوط به جلد اوله؟

یکیم این که بنظرت اگه تاریخی که شکیبامنش خلاصه کرده+تاریخ اروپای پاکزاد رو بخونیم کافیه یا حتما باید کتاب جیمزموریسم بخونیم؟

با نوشته هات به خوندن کتاب سیراندیشه هاواسه کنکور علاقه مند شدم خواستم نظرتو در مورد مطالعه تاریخ جیمز موریسم بدونم

دستت طلا خانمی:icon_gol:

سلام

تا جایی که من میدونم موریس یه جلده...و شکیبامنش هم همونو خلاصه کرده؛بنظرم خود موریسو بخون...اگه نمیخونی حتما تصاویر و حاشیه هایی که نکته های شهری دارن رو خوب نگاه کن و بخون...

موفق باشی:a030:

لینک به دیدگاه

سلام بچه ها:icon_gol:

ب نظرتون خوندن کتاب معماری معاصر قبادیان+زیبایی شناسی پاکزاد+نظریه معماری جان لنگ(که توسیر3آورده شده)کافیه برا مبانی نظری معماری؟

کسی جزوه مبانی نظری موسسه ای رو خونده که مفیدباشه؟یا نیاز به خوندن جزوه نیس؟

مرسییییییییییییی:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام بچه ها:icon_gol:

ب نظرتون خوندن کتاب معماری معاصر قبادیان+زیبایی شناسی پاکزاد+نظریه معماری جان لنگ(که توسیر3آورده شده)کافیه برا مبانی نظری معماری؟

کسی جزوه مبانی نظری موسسه ای رو خونده که مفیدباشه؟یا نیاز به خوندن جزوه نیس؟

مرسییییییییییییی:icon_gol:

نه کافی نیست

کتابارو خورد نکنین و بینشون مرز قائل نشین...غیر از زبان بقیه درسا خیلی به هم وابستن...مخصوصا تاریخ و مبانی نظریو و تحلیل...هرکدوم ازین کتابایی که اسم بردین بدرد همه ی این درسا میخورن

برای مبانی نظری یا تحلیل نخونید...برای طراحی شهری دونستن بخونین...سیر اندیشه ها همشو بخونید...

بدترین کار واسه مبانی نظری خوندن بنظر من جزوه خوندنه که همه چیو جوییده تحویلتون میده...جزوه فقط برا مرور خوبه ،بعد خوندن اصل کتابا

لینک به دیدگاه

یه ایده ی خوب واسه زبان خوندن برا بچه هایی که میخوان رو زبان وقت بذارن:

یه کتاب پر از اسم آقایون و خانومای نظریه پرداز میذارید جلوتون,کتابی که تو پاورقی انگلیش اسمشونو داشته باشه(مثلن سیر اندیشه ها)

تو مرورگرتون ویکی پدیا رو باز میکنید و اسم اون بابا رو سرچ میکنید...بعد بخشای مربوط به نظریه رو کپی پیست میکنید و پرینت میگیرید(بیوگرافیشو لازم نیست بخونید؛بیشتر اینکه راجع به چی گفته و دیدگاهش چی بوده مهمه)...اینو ترجمش میکنید

شبی یا یه شب درمیون یه دونه ترجمه کنید...نتیجه بسیار مثبت خواهد بود...اگه باور ندارین سوالای زبان 2 سال اخیرو نگاه کنید

لینک به دیدگاه

ممنون از راهنمائیهات ساراجان:icon_gol:

توصفحات اول این تاپیک اومده که سیر3 همشو نخونین.موافقی ؟ یا به نظرت همشرو باید خوند؟

مرســــــــــــــــــــــــــــــــــــی:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون از راهنمائیهات ساراجان:icon_gol:

توصفحات اول این تاپیک اومده که سیر3 همشو نخونین.موافقی ؟ یا به نظرت همشرو باید خوند؟

مرســــــــــــــــــــــــــــــــــــی:icon_gol:

خواهش میکنم:icon_gol:

به نظرم خوبه که همشو بخونید...لزومن از همه جاش سوال نمیاد ولی به دانش عمومیتون کمک میکنه...ولی اگه کمبود وقت دارین همونارو هم الویت بندی کنید و نظریه های مهمشو زودتر بخونید اگه رسیدین برین سراغ بقیه...

لینک به دیدگاه

سلام:icon_gol:

سارا جان جایی خوندم که تمام سوالات آزمون طراحی شهری ارشد از متن کتابهاس که یا بلدیم و همون لحظه میزنیم یا بلد نیستیم که نباید تحلیل کنیم و باید ازش ردشیم چون بیشتر تحلیلای شخصی که سر آزمون بکنیم غلط از آب در می یاد.

جای دیگم خوندم که سوالا سال به سال مفهومی تر میشه.و عین متن کتاب نیس.

نظرخودت چیه خانمی؟

مرسی از همراهیت:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام:icon_gol:

سارا جان جایی خوندم که تمام سوالات آزمون طراحی شهری ارشد از متن کتابهاس که یا بلدیم و همون لحظه میزنیم یا بلد نیستیم که نباید تحلیل کنیم و باید ازش ردشیم چون بیشتر تحلیلای شخصی که سر آزمون بکنیم غلط از آب در می یاد.

جای دیگم خوندم که سوالا سال به سال مفهومی تر میشه.و عین متن کتاب نیس.

نظرخودت چیه خانمی؟

مرسی از همراهیت:icon_gol:

حرف اشتباهیه !

هر دو جورش میاد...هم سوالاتی که به محفوظات بر میگردن هم به فهمتون از مطلب...مثلا یه وقتایی تو با سوالایی مواجه میشی که جوابشو نمیدونی؛اما با چک کردن همه گزینه ها و برگشتن به دانسته هات در مورد هرکدوم میفهمی 3تا گزینه قطعا درست نیس و به جواب درس میرسی...یا با ارتباط بین یه سری مطلب تو ذهنت یه چیزیو رد میکنی...اصلن خیلی خودتونو درگیر اینکه چجوری سوال میاد نکنید...همینکه خیلی کلی بدونید قراره با چیا مواجه بشید بسه...فقط کتابارو عمیق بخونید

لینک به دیدگاه

سلامممممممم:icon_gol:

سارا جان واسه مطالعه تاریخ شهر، رو شرایط کالبدی و عناصر شهری دوره ها زوم کنیم؟ یا باید به شرایط اقتصادی و اجتماعی و اینکه چه اتفاقی چه سالی افتادم توجه کنیم؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلامممممممم:icon_gol:

سارا جان واسه مطالعه تاریخ شهر، رو شرایط کالبدی و عناصر شهری دوره ها زوم کنیم؟ یا باید به شرایط اقتصادی و اجتماعی و اینکه چه اتفاقی چه سالی افتادم توجه کنیم؟

بیشتر رو شرایط کالبدی و اجتماعی...نشینید تاریخ شمسی قمری اتفاقاتو حفظ کنید

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام..خسته نباشید

من یه سوال دارم

این سه تا کتاب به نظرتون لازمه خونده بشه یا ضرورتی نداره ؟

آفرینش نظریه معماری،آیین شهرسازی پایدار و مراکز شهری سرزنده :ws3:(:4564:)

لینک به دیدگاه
سلام..خسته نباشید

من یه سوال دارم

سلام

آفرینش نظریه معماری رو بخون ... اون دو تا رو نرسیدی مشکلی نیست ...

لینک به دیدگاه
سلام..خسته نباشید

من یه سوال دارم

آفرینش نظریه کتاب خوبیه ولی ترجمه مزخرفی داره...خود کتابو نخون...خلاصش تو سیر 3 خیلی قابل فهم تره

لینک به دیدگاه
آفرینش نظریه کتاب خوبیه ولی ترجمه مزخرفی داره...خود کتابو نخون...خلاصش تو سیر 3 خیلی قابل فهم تره

سلام بچه ها خسته نباشید

سارا جون برای این روزای اخر و مرور درسا هر راهنمایی به نظرت میرسه بگو....مرسی گلم

لینک به دیدگاه

بچه ها احتمالن همتون تا یه درصدی احساس میکنین چیزایی که خوندین یادتون نمیاد...نگران نباشین،این حس طبیعیه...برا کمرنگ کردنش رو مرور خیلی حساب کنید

به طمع خوندن کتابای جدید از زمان مرورتون نزنید...کتابای جدید و نخونده رو در کنار برنامه مرورتون بخونید...اگه نمیرسید هم نخونید...الویت با جمعبندیه

قبل از شروع مرور حتمن برید تستای کنکورای سالای قبل رو از خودتون امتحان بگیرید...البته غیر از زبان؛بعد تصحیحشون کنید و ببینید تو هر درس تو کدوم مطالب ضعف دارید...بتو دوران مرور رو برطرف کردن این ضعفا کار کنید....البته مطالبی رو که بش اشراف دارید هم حتمن مرور کنید

تستارو که تصحیح میکنید حتمن از غلط و نزده و شک دارهاتون نت بردارید و حتمن برید تو منابعشون -اگه یادتون میاد کدوم کتابه- علامت بذارید که تو مرور حواستون بیشتر جمع باشه

اگه ازین کتابایی که خودشون پاسخ تحلیلی با ذکر منبع دارن هم داشته باشید میتونید ازون نکته همونجا نت بردارید و این نت ها رو توی کتاب مورد نظر بچسبونید و تو مرور و بخصوص روزای آخر بخونیدش

تو دوران مرور در کل سعی کنید حتمن نت های کلیدی وردارید...جمله نویسی نکنید...عبارت و کلید واژه...حتی الامکان با کمترین کلمات و رسم فلش...مطلبو برسونید...

استیکی نت خیلی خوبه مخصوصا اگه به هر درس یه رنگ اختصاص بدین....من یه دفتر بزرگ داشتم اینارو کنار هم میچسبوندم....روزای اخر یه آلبوم نکته از هر درس داشتم....این نتها از هر جایی و هر کتابی و هر تستی و هر جزوه ای میتونست اومده باشه

زبان هم میتونید این ماه شبی یه ریدینگ از کنکورای سالای قبلو ترجمه کنید و تستاشو جواب بدین...خیلی موثره

این ماه مباحث عمومی خیلی خونده بشه...کلید حل مشکلتون تو درس مباحث عمومی تکراره...چون مطالب قراره فقط به خاطر بمونن و عمدتا سادن و نکته اونچنانی ندارن....این تکرار حتمن آزاردهندست...برا رفع این آزاردهندگی می تونید 2 یا 3 تا منبع جمعبندی شده مثلن جزوه مباحث خانه شهرسازان و کتاب خلاصه مباحث شهرام جنگجو رو به نوبت بخونید....این جور منابع اکثر سرفصلای درس مباحث عمومیو پوشش دادن....پس تکرار با نوشتارهای مختلف اتفاق می افته و کمتر خستتون میکنه

درگیر عدد و رقم و چند ساعت درس خوندی و این حرفام نباشید...ممکنه 6 ساعت شما به اندازه 9 ساعت دوستتون کارایی داشته باشه...ممکنه بعضیا بتونن شبانه روز 14 ساعت! درس بخونن بعضایی دیگه مثل من بیشتر از 8 ساعت نتونن...پس این مقایسه ها و نسخه پیچیدنها رو بریزید دور

بچه ها بکوب درس نخونید...حتمن هر یه ساعت یه رب استراحت کنید...مغزتونو به یه جایی نرسونید که اطلاعاتو پس بزنه...گاهی بش سکوت بدین...گاهی موزیک...میوه بخورید...خوب بخوابید...ورزش کنید....فکر نکنید با کمتر از حد نیاز خوابیدن واسه خودتون زمان میخرید...به همون اندازه کارایی مغزتون کم میشه...کلن با مغزتون مهربون باشین

استرستون رو کنترل کنید...به رقیباتون فکر نکنید ....خودتونو با کسی مقایسه نکنید...حواستونو از هرچیز استرس زایی دور و به سمت درس معطوف کنید...به موفقیت فکر کنید...چایی سبز هم بخورید:ws3:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

کنکوری های عزیز

به درخواست یکی از بچه ها اومدم به اونایی که خوب خوندن نوید موفقیت بدم

و اینم بگم استرس تا حدودی طبیعیه، ولی سعی کنید کنترلش کنید...نذارید حاد بشه...من نمی دونم چجوری...چون هرکسی با یه چیز آروم میشه...ببینید شما با چی آروم میشید،و بش پناه ببرید...قدم زدن تو هوای آزاد،حرف زدن با یه آدم شاد و سرحال، فکر کردن به برنامه هاتون واسه بعد کنکور، ورزش کردن، موسیقی،...خوردن جوشونده های گیاهی مثل چایی سبز و گل گاو زبون و سنبل طیب برا رفع استرس خیلی موثره...آخری رو تازگیا کشف کردم...البته همشون خواب آورن مخصوصا آخری...قبل از خواب بخورین:ws3:

قبلن گفتم بازم یاداوری میکنم روز قبل کنکور درس نخونین یا حداکثر تا ظهر درس بخونین...بعد برین سراغ یه فعالیت ترجیحا فیزیکی خسته کننده که شب بتونین راحت بخوابین...من پیشنهاد میکنم برین بیرون از خونه...مداد بخرین...پاک کن هم بخرین....

اما بچه هایی که نخوندن یا خیلی کم خوندن،امیدتونو از دست ندین و برین سر جلسه...تا رتبه ها بیاد واسه اسکیس کار کنید...بعد اگه نتیجه خوب بود ادامه بدین،نتیجه خوب نبود باز هم ادامه بدین...بعد از اسکیس برین سراغ جمع آوری منابع و برنامه ریزی برای دوباره خوندن...اینجوری تجربه های خوبی از اسکیس و تئوری واسه سال بعدتون جمع میکنین...

من برای همتون آرزوی موفقیت میکنم...

لینک به دیدگاه
کنکوری های عزیز

به درخواست یکی از بچه ها اومدم به اونایی که خوب خوندن نوید موفقیت بدم

و اینم بگم استرس تا حدودی طبیعیه، ولی سعی کنید کنترلش کنید...نذارید حاد بشه...من نمی دونم چجوری...چون هرکسی با یه چیز آروم میشه...ببینید شما با چی آروم میشید،و بش پناه ببرید...قدم زدن تو هوای آزاد،حرف زدن با یه آدم شاد و سرحال، فکر کردن به برنامه هاتون واسه بعد کنکور، ورزش کردن، موسیقی،...خوردن جوشونده های گیاهی مثل چایی سبز و گل گاو زبون و سنبل طیب برا رفع استرس خیلی موثره...آخری رو تازگیا کشف کردم...البته همشون خواب آورن مخصوصا آخری...قبل از خواب بخورین:ws3:

قبلن گفتم بازم یاداوری میکنم روز قبل کنکور درس نخونین یا حداکثر تا ظهر درس بخونین...بعد برین سراغ یه فعالیت ترجیحا فیزیکی خسته کننده که شب بتونین راحت بخوابین...من پیشنهاد میکنم برین بیرون از خونه...مداد بخرین...پاک کن هم بخرین....

اما بچه هایی که نخوندن یا خیلی کم خوندن،امیدتونو از دست ندین و برین سر جلسه...تا رتبه ها بیاد واسه اسکیس کار کنید...بعد اگه نتیجه خوب بود ادامه بدین،نتیجه خوب نبود باز هم ادامه بدین...بعد از اسکیس برین سراغ جمع آوری منابع و برنامه ریزی برای دوباره خوندن...اینجوری تجربه های خوبی از اسکیس و تئوری واسه سال بعدتون جمع میکنین...

من برای همتون آرزوی موفقیت میکنم...

ممنوووون عزیزم...بچه ها برای همه ارزوی موفقیت دارم.:a030:توکلتون به خدا

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...