رفتن به مطلب

همه خودخواه هستیم...

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 107
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

فکور جان داستان جالبی بود...

خوب این دقیقا در تایید همون حرفی هست که بنده اول تاپیک گفتم...

بحث قشنگیه . منم خودمو راضی کردم که هم توش شرکت بکنم و هم دیداری تازه کنم. منشاء خود خواهی های انسان مربوط به فعالیت های نیمه تاریک ذهنش هست.

"كارل يونگ" نيمه ي تاريك وجود را "سايه" مي نامد.

يونگ گفته:"سايه، آن كسي است كه شما نمي خواهيد باشيد!"

سايه شامل همه ي آن ويژگيهاي شخصيتي ماست كه سعي مي كنيم پنهان و يا نفي كنيم.آن ويژگيهايي كه از نظر دوستان و اطرافيان و از همه مهم تر ، خود ما قابل پذيرفتن نيست.

خود خواهی هایمان رو هم به همین دلیل کتمان میکنیم.

البته هستند انسانهایی که قدرت دیگر خواهی اونا از فدرت خود خواهی هاشون بیشتره.

لینک به دیدگاه
خوب من مشکل دارم با این مقایسه

گرفتن جای یک نفر تو صف با لذت بردن از یک چهره زیبا باید تو یک کلمه تعریف بشن؟ فرق این 2 عمل زمین تا آسمونه که، به هر2 آدم باید گفت خودخواه؟ همین 1کلمه؟ hanghead.gif

ببین مسئاله من نیستم که، اونطوری که شما میگین اینجا:

یعنی این خودخواهی که شما میگین با ذات انسان گره خورده پس مفهوم بدی نیست

ولی کسی که میره تو صف شیر داره کار بدی انجام میده

درست مثل اینکه شما میگین غذا خوردن یک کار غریضی هست و کسی هم که رفته غذای یکی دیگه رو برداشته و خورده هیچکاری نکرده فقط غذا خورده!

اگه به اون قسمت سبز بگیم غذا خوردن مطمئنن باید به کاری که بچه از سینه مادرش شیر میمکه یه اسمی غیر از غذا خوردت گذاشت و یا برعکس

من اصلا نگفتم که این کارها بد هست... منظور از تاپیک کلا توضیح این مسئله بود... من اصلا فکر نمیکنم که چون ما این حس رو داریم پس همه ی موجودات زنده بد هستند...

اون حرفی که من زدم یک مثال بود برای اینکه منظورم رو برسونم...

متاسفانه متوجه مثالی که زدید و ربط اون به حرف من نمیشم...

تمام رفتاره ما خودخواهانه هستند فقط و فقط میزان نفعی که اونها به ما و در مقابل به دیگران میرسونند تفاوت وجود داره... همین... این حرف من هست...

لینک به دیدگاه

ما مثل يك قصر بزرگ مي مونيم كه هزاران اتاق داره. ما هر صفتي رو كه فكر مي كنيم ما رو غير قابل قبول مي كنه ، به تدريج، در طي سالهاي زندگيمون، در اتاق هاي قصر وجودمون، زنداني مي كنيم و به در هر اتاق يك قفل گنده مي زنيم تا ديگران متوجه نشن كه ما اون صفت بد(بد از نظر ما) رو داريم.اين صفات كه ما اون ها رو به بخش پاييني وجودمون مي رونيم و در تاريك ترين قسمت وجودمون مخفي مي كنيم، نيمه ي تاريك ما رو تشكيل مي دن.ما همه ي عمر تلاش مي كنيم جوري زندگي كنيم كه ديگران ، متوجه ي وجود داشتن اون صفات در ما نشن و بدتر از اون ، اين كه ، حتي خودمون هم از ياد ببريم كه اون صفت رو داريم! و اين خودش باعث از دست دادن انرژي زيادي مي شه.

تا دیداری دیگر . موفق باشید

لینک به دیدگاه
بحث قشنگیه . منم خودمو راضی کردم که هم توش شرکت بکنم و هم دیداری تازه کنم. منشاء خود خواهی های انسان مربوط به فعالیت های نیمه تاریک ذهنش هست.

"كارل يونگ" نيمه ي تاريك وجود را "سايه" مي نامد.

يونگ گفته:"سايه، آن كسي است كه شما نمي خواهيد باشيد!"

سايه شامل همه ي آن ويژگيهاي شخصيتي ماست كه سعي مي كنيم پنهان و يا نفي كنيم.آن ويژگيهايي كه از نظر دوستان و اطرافيان و از همه مهم تر ، خود ما قابل پذيرفتن نيست.

خود خواهی هایمان رو هم به همین دلیل کتمان میکنیم.

البته هستند انسانهایی که قدرت دیگر خواهی اونا از فدرت خود خواهی هاشون بیشتره.

مرسی از توضیحت فکور جان...

درسته... البته من این کتاب رو نخوندم... ولی یک مقاله ی خیلی جالبی رو richard dawkins نوشته بود که اون رو خوندم البته اون از نگاه یک socio-biologist به مسئله نگاه کرده...

نوشته ی اون هم دقیقا در موازات با همین نظرات هست که شما بیان کردید... البته از نگاهی دیگر...

لینک به دیدگاه
من اصلا نگفتم که این کارها بد هست... منظور از تاپیک کلا توضیح این مسئله بود... من اصلا فکر نمیکنم که چون ما این حس رو داریم پس همه ی موجودات زنده بد هستند...

اون حرفی که من زدم یک مثال بود برای اینکه منظورم رو برسونم...

متاسفانه متوجه مثالی که زدید و ربط اون به حرف من نمیشم...

تمام رفتاره ما خودخواهانه هستند فقط و فقط میزان نفعی که اونها به ما و در مقابل به دیگران میرسونند تفاوت وجود داره... همین... این حرف من هست...

بیخیال:4564: حرفامون یکیه فقط بحث سر اسامی هست:a030:

لینک به دیدگاه
بیخیال:4564: حرفامون یکیه فقط بحث سر اسامی هست:a030:

آره... کلا بیخیال...

به قول خودت سر ترمینالوژی داریم بحث میکنیم... اون هم که مهم نیست...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...